Cyril Mika: Moje úvaha k současnému stavu myslivosti a co mu předcházelo
Nemíním také vést nekonečné diskuze o tom, co by bylo, když by bylo. Úvaha je určená těm, kteří se chtějí zamyslet nad stávajícím stavem.
Jestliže chceme žít ve společnosti bez vážnějších rozporů, tak se musíme řídit jistými normami, respektovanými většinou. Za tímto účelem vydává stát zákony a vyhlášky.
Stávající zákon o myslivosti byl poměrně rychle ušit po změně společenského zřízení a asi nebyl tak mimo, když s drobnými změnami vydržel doposud. O co se jednalo je obecně známo, tj. že do socialistického zákona byly transplantovány kapitalistické prvky založené na nedotknutelném soukromém vlastnictví.
Díky právě změnám nejen v mysliveckém zákoně, ale hlavně změny dalších souvisejících zákonů (zrušení zákona o sdružování občanů, schválení nového občanského zákoníku apod.) vede k stávajícímu stavu. Ukazuje se, že dlouho vyhovující zákon o myslivosti již nevyhovuje a novela dle mého názoru povede jenom k prodlužování agonie. Proto musí být nahrazen zákonem novým, respektujícím stávající dobu a stav.
Vcelku se ani nedivím požadavkům zástupců Sdružení vlastníků obecní, soukromých a církevních lesů a Asociace soukromého zemědělství, protože to jsou požadavky oprávněných vlastníků na svoje práva, která naprosto přesně formulovali. Komentáře pana předsedy Českomoravské myslivecké jednoty nemohu akceptovat.
Položme si otázku, co je to český stát a česká veřejnost. Nejsou to i sedláci, lesáci a vlastníci pozemků, kteří často i díky stávajícím zákonům nemají o provoz myslivosti zájem? Copak řekli, že nebudou respektovat tradice myslivosti a pečovat o přírodní bohatství? Kdyby měli myslivost ve své gesci, tak by asi začali uvažovat i o tom, co jim to přinese a místo masakrování zvěře by možná začali na úkor bezbřehé chemizace prosazovat i biologickou ochranu rozvojem drobné zvěře koroptví, bažantů atd.
Položme si kacířskou otázku, čí je zvěř a čí se stane po řádném ulovení. Není tedy spravedlivější, když se stane majetkem sedláka či lesáka a majitele pozemku, který ji na svoje náklady vychoval, než někoho, kdo (a neberte mne za slovo) si zakoupil výstroj a výzbroj a intenzivně se věnuje lovu? (Byť je to ve volném čase a dle stávajících zákonů v zájmu udržování optimálních stavů.)
Vymezují se proti nim představitelé Českomoravské myslivecké jednoty, kteří vzešli ze státní organizace Vojenských lesů a statku. To tvrdí, že v této organizaci tyto zásady nectili nebo se nedodržují?
Uvedu příklad přežití stávajícího zákona. Jako člen honebního výboru jsem narazil na totální absurditu.
Stručně: Vlastník nemovitosti, parcely 2 ha orné půdy, se stal automaticky členem honebního společenstva, které provozuje myslivost ve vlastní režii. Sám v této honitbě myslivost nevykonává. Svůj pozemek pronajal zemědělskému podniku, který za něj hradí maximálně daň z nemovitosti. Podniku vznikla škoda na tomto a okolních pozemcích způsobená zvěří. Podnik na honebním společenstvu vymáhá škodu, kterou rukou společnou uhradí všichni členové honebního společenstva, kteří většinou ani nejsou myslivci, včetně zmíněného nájemce.
Další problém zákona. O dění v honebním společenstvu rozhoduje valná hromada, tj. sdružení vlastníku. Zamyslel se někdo ze zákonodárců, jak řešit tuto neustále v krátké době se měnící masu osob, na které jsou založena veškerá rozhodnutí? Jak třeba přimět totálně rozhádané spoluvlastníky parcely, kteří odmítají učit osobu, která je bude zastupovat?
Myslím si, že nikdo nemá nic proti tomu, aby se vlastníci pozemků sdružili. Pořád ale musí mít rozhodující slovo vlastník, který nejlépe ví, co je nezbytné a dokud tak nebude, tak nebude ani pořádek. Nemějme obavu, že na svém bude činit zvěrstva.
Můj názor je, že na státních pozemcích musí hospodařit stát. Je absurdní, že Lesy ČR pronajímají honitby a potom se chovají jako chytrá horákyně. Proč by nemohl revírník, nebo vedoucí polesí či ředitel, vykonávat funkci mysliveckého hospodáře, jako tomu je u stejné státní organizace VLS? Není potřeba ani nic vymýšlet ve vyzkoušené organizaci zapojení do lovu myslivecké veřejnosti.
Je ironické, že právě minulý ředitel LČR přišel z funkce ředitele Vojenských lesů. Kde to funguje. Mohu s potěšením k nemalé radosti nejen mé přivítat prozření stávajícího vedení LČR a možná i příslušného ministerstva.
Jedna z největších slabin stávajícího a v tomto směru absolutně nefunkčního zákona je plánováni, tj. zpracování veškerých povinných plánů snad s výjimkou statistického hlášení. Tyto plány stejně svoji funkci, jak praxe ukazuje, neplní, a zbytečně zatěžují zpracovatele, kteří tuto činnost vykonávají zdarma a určitě by ušetřený čas využili smysluplněji. Za dobu své praxe vím, co je nezbytné, ale nedá se to vyjádřit jednou větou.
Tyto nesmysly jsme povinni zpracovávat, já tedy po celou dobu funkce a mohu jen konstatovat, že naprosto zbytečně a stejně je děláme po svém. Podobných absurdit by se našlo mnohem více, ale bylo by to nad rámec tohoto pojednání.
Ještě jeden postřeh, který je pro „staré zbrojnoše“ nepřekonatelný. Je to minimální výměra honitby.
Kladu si otázku, z čeho tito obhájci vycházejí? Vyzkoušel někdo dlouhodobé myslivecké hospodaření na ploše menší než 500 ha? Asi ne, proto ten zásadní nesouhlas. Panové odpůrci, naši předkové tak bez problémů hospodařili a myslivost to přečkala bez újmy.
Já jsem začal jako myslivecký hospodář za socialismu v revíru s rozlohou asi 2500 ha a počtem členů kolem 90. I když bylo nesrovnatelné množství zvláště drobné zvěře, nikomu nepřeji řízení takovéto společnosti. Jak byla možnost, tak jsme se rychle rozdělili a vzniklo sdružení prakticky na katastru dvou obcí. Bylo to lepší, ale pořád to nebylo ono. Nakonec jsme skončili na dvou úsecích v rámci jednoho spolku, kdy každý hospodaří na asi 250 ha. I když se občas něco vyskytne, tak to více jak 25 let funguje, nijak se neodlišujeme od okolí a už vůbec to nijak nebrání v mysliveckém hospodaření. Na víc je to i účinnější v udržování stavů. Nevěřícím jsem ochoten předvést v praxi.
Proč by zákon nemohl obsahovat klauzuli, že minimální výměra honitby se doporučuje 500 ha, ale v případě potřeby a zvážení může být i 220 – 250 ha? Není mimo zažitou praxi v některých státech, že vlastníci pozemků loví i na daleko menších pozemcích?
Závěrem - tyto podněty vychází z mojí dlouhodobé myslivecké praxe, nikomu je nevnucuji a z nikým nechci neúčinně polemizovat. Nebráním se osobní diskuzi. Jestliže dle mého názoru nepřijmeme zásadní změny, tak nás velmi brzy čeká osud okolních státu Německa, Rakouska, Polska a pomalu i Slovenska. Můj názor je, že kdo se nereformuje, zanikne.
Myslivosti zdarreklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (31)
Michal Ukropec
18.3.2023 07:43smějící se bestie
18.3.2023 09:14 Reaguje na Michal UkropecNěmci, Rakušané si jezdí zastřílet do ČR a doma si to šetří.
Jako mnohé jiné, že !
Petr Karanský
18.3.2023 07:53Radim Polášek
18.3.2023 12:02Radim Polášek
18.3.2023 12:04 Reaguje na Radim PolášekJosef Valenta
20.3.2023 00:19 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
18.3.2023 12:47Tito majitelé budou mnohem aktivněji působit třeba proti cyklostezce nebo turistické trase procházející přes jejich pozemky. Právě z těch důvodů, že taková trochu frekventovanější trasa vedená když ne středem, tak přes významnouz část malé honitby, může takovou honitbu prakticky úplně zbavit některé zvěře. Například spárkaté. A pokud tam budou třeba pejskaři a občas nechají své psy volně pobíhat, tak i drobné zvěře. Zatímco u velkých honiteb, nad takových 1000 hektarů, které jsou nyní u nás běžné, jedna taková trasa pro lidi vedené přes honitbu obvykle není příliš velký problém.
Pavel Pospíšil
18.3.2023 20:11 Reaguje na Radim PolášekProblém je, když člověk manipulující se zbraní se smrtícím účinkem vystřelí a neví na co.
Navíc Váš myšlenkový konstrukt je sám o sobě pochybný. Dneska se honitba nezřídka kryje s katastrem, alespoň přibližně. Vede-li uvnitř katastru stezka (turistická či cyklo, to je lhostejné), je zřejmé, že musí vést uvnitř honitby. Rozdělíte-li velkou honitbu na více malých, bude poměrně jednoduché natahat ty stezky po hranicích honiteb (tak jako dneska jsou cesty často vedeny po hranicích pozemků) a vy v tomto směru nedosáhnete vůbec ničeho.
Radim Polášek
19.3.2023 08:04 Reaguje na Pavel PospíšilCo se týká stezky, pokud povede po hranicích honiteb, zkuste si to nakreslit na mapě, jak by potom taková stezka vypadala, na stejnou vzdálenost plno zatáček a oklik a lidi by museli ujít nebo ujet tak o 50 % větší vzdálenost. Nehledě o to, že třeba v případě cyklistické stezky by se vyasfaltovalo o třeba 50 % přírody víc a stejně o tolik by to bylo dražší. Bylo by to úplně totéž jako staré místní silnice plné dnes nesmyslných zatáček. Které vznikly proto, že jak před 100 150 lety nebo kdy se podobně vzepřeli tehdejší sedláci a cesty tak jejich pole a louky musely obcházet.
Pavel Pospíšil
19.3.2023 16:59 Reaguje na Radim PolášekZvěř přece překračuje hranice honiteb i dnes, ne? Střed honitby je obvykle obydlená osada/vesnice a většina zvěře odtamtud bude co nejdál, což nutně musí znamenat v blízkosti hranice s vedlejší honitbou. Na prostoru jedné honitby se nedrží už dneska, takže domluva se sousedy musí fungovat už teď. Tak nevím, jestli se ve vás jenom neozývá myšlenka "je to v mé honitbě, je to moje, nedám" nebo v čem je problém? Od toho jsou lidé lidmi, aby se dohodli. Nechte jim větší svobodu a oni to zvládnou. Navíc mám teda neodbytný pocit, že když má dneska drobný majitel půdy svůj pozemek ve velké honitbě, tak mu přes něj ta zvěř stejně chodí a on to nijak neovlivní. Tak co by se pro něj změnilo k horšímu?
Stezky a cyklostezky je třeba rozlišovat do různých kategorií a podle toho nad nimi přemýšlet: buď se bavíme o (převážně cyklo)stezkách tranzitních, a ty v drtivé většině buď kopírují stávající silnici pro auta (a tam nenapáchají z hlediska myslivosti žádnou škodu) nebo využívají stávající zpevněné polní cesty (a zase žádná změna, ty zpevněné polní cesty tam jsou z nějakého důvodu a cyklista na nich škodu na krajině nenapáchá) anebo o stezkách zážitkových, a v jejich případě je fakt úplně jedno, jestli jsou delší než by měly být. Naopak, u nich jsou rovné úseky spíš na škodu.
Samozřejmě že vím, jak by vypadaly cesty po hranicích pozemků => cesty po hranicích menších honiteb. Stačí kouknout do starých map, řekněme do r. 1950. Poté je družstevníci zaorali. V našem katastru tak zmizely možná 4 cesty z každých pěti. ta průchodnost krajinou byla násobně jednodušší než teď.
Mimochodem, asfalt na cyklostezkách je s výjimkou tranzitních stezek (viz výš) zhovadilost, za kterou bych trhal hlavy...
Jarek Schindler
20.3.2023 06:33 Reaguje na Pavel PospíšilJiří Bodlák
24.3.2023 15:28 Reaguje na Pavel Pospíšilvlastimil z.c
18.3.2023 15:38Dovolil bych si s vámi však nesouhlasit s výměrou honiteb. Tedy jejich možným zmenšením. Dle mého názoru a třicetileté praxe je v některých případech i 500ha málo. V citlivě obhospodařovaných polních honitbách ( což je výjimka, ale jednu takovou znám, tak to zmiňuji) snad ano - těch 500ha, ale na les jistě alespoň 1000 a spíš i více. Je nabíledni, že zmenšením výměry nikdo stavy spárkaté nesníží. Kdo se tím ohání bohapustě žvaní nesmysly. A navíc je mi jasné, že pokud se povolí výměra 250ha, dřív nebo později by přišel požadavek na 150, potom na 5O a dopadlo by to tak, jak psal výše kolega, že by se čekalo na hranici, až zvěř udělá krok čáru.
Zde je nutné hlavně zprovoznit momentálně bezzubou státní správu myslivosti.
Ta by měla jednat s vlastníky pozemků a držiteli honiteb, kontrolovat a nařizovat nápravu, v případě nutnosti sankcionovat držitele.
Ono je to v podstatě docela jednoduché.
Jarek Schindler
19.3.2023 07:44 Reaguje na vlastimil z.cDAG
21.3.2023 09:01 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
23.3.2023 05:23 Reaguje na DAGPavel Bohuslav
18.3.2023 19:32Honební společenstva taková,že myslivci si seženou množství hlasů od vlastníků.kteří vůbec netuší o co jde.Proč také,když na jejich pozemcích hospodaří jakési Z.D nebo jiná společnost.Stěmi hlasy si pak nakládají po svém.Čím více zvěře tím lépe.Postihy těchto osob za obrovské škody žádné.Jenom se shloupě smějí.Nepochopitelné!
Jarek Schindler
19.3.2023 07:30 Reaguje na Pavel BohuslavHS taková, že majitelé myslivci se starají a seženou. Někdo snad sehnat musí, nebo snad ne? Potom je potřeba se zeptat jaké postihy vlastníků chcete a za co? To Z.D. si pronajímá pole od vlastníka . Myslivecký spolek si pronajímá právo myslivosti od vlastníků sdružených v HS. Obojí je pronájem a tak, proč by měl být jeden z pronájmů zvýhodňován? Navíc pokud HS coby držitel honitny v honitbě vykonává i myslivost , je snad vše v pořádku. Mě se to jeví jako velice pochopitelné.
Jarek Schindler
19.3.2023 08:35Co má společného s vymezením se proti požadavkům SVOL, DUHY, ČSO, ČSOP a dalších to, že nějaký představitel současného vedení ČMMJ by u VLS? VLS provozují myslivost podle zákona ve vlastní režii.
Ano, o dění v HS rozhoduje valná hromada. Jak chcete formulovat zákon aby se jednotlivý členové domluvili? To snad není problém zákona ale problém samotných vlastníků. Pokud to někde jde, proč to nejde jinde. Toto žádný zákon nevyřeší. Vždy bude někdo nespokojen protože to nebude podle jeho představ.
To zpracování plánu a statistiky snad není takový problém aby se o něm vůbec hovořilo. Ty dvě hodiny ročně snad každý kdo to dělá obětuje. Problém bude, pokud by prošlo to plánování podle poškození lesa či nějaké "lepší" dokládání úlovků. To bude náročné nejen na čas ale bude to i zářezem do státního rozpočtu.
K minimální výměře snad jen tolik , že naši předkové na ni sice hospodařili ale hlavně ta zemědělská krajina vypadala úplně jinak. Jinak se asi hospodaří na stopadesáti políčkách a záhumencích s mezemi, než na pěti lánech. Divím se, že tohle není schopen někdo pochopit.
O jakém osudu okolních státu Německa a Rakouska vůbec mluvíte? Jejich hospodaření, tedy asi hlavně kvůli min. výměře je snad dáváno za vzor.
Jinak ty dva případy které dáváte vy jako vzor absolutně nefunkčního zákona, který mnohde spolehlivě funguje již pomali třicet let jsou naprosté nesmysly, které žádný zákon navyřeší. Zajímalo by mě jak dlouho bude trvat v případě změny nová tvorba honiteb a na jak dlouho se tedy zablokuje snižování stavů té" nehorázně přemnožené zvěře"?
Josef Valenta
20.3.2023 00:32Jarek Schindler
20.3.2023 06:53 Reaguje na Josef ValentaDAG
20.3.2023 09:51 Reaguje na Jarek SchindlerDAG
20.3.2023 10:49 Reaguje na DAGJaroslav Soukup
20.3.2023 10:08 Reaguje na Jarek SchindlerTakzvaným ochráncům přírody vadí kouřící kominy domácností, které tady byli tisíc let ale to že se zcela legálné lijí tuny jedů do polí se bere tak, že jinak to nejde. Ale pak jsou následky takové, že většina spodních vod je kontaminována pesticidy, vymírá hmyz, následně ptactvo atd. Jak každý rozumně uvažující člověk ví, v přírodě souvisí vše se vším. Takže co bude následovat ?
My se tady můžeme dohadovat čí je to vina, myslivců ale těžko ! A nový zákon o myslivosti, ať už bude jakýkoliv, nic nevyřeší!
Jarek Schindler
21.3.2023 09:47 Reaguje na Jaroslav SoukupDAG
20.3.2023 10:48Zásadně nesouhlasím, že je něco špatně na slučování větších celků a že zemědělci jsou nějak obíráni o jejich práva. To že platí honební společenstvo škody rukou nerozdílnou je čistě jejich chyba. Buď mají řádně myslivecky hospodařit, mít vlastní zdroje na pokrytí škod a nebo honitbu pronajmout sdružení!!
Jestliže se pan pisatel nedokázal dohodnout ve vlastním sdružení s honitbou 2500ha, které má provozní řád a stanovy, tak jak se asi dohodne třeba pět nových sdružení, které mezi sebou nemají, žádný vztah?
Co se týče ČMMJ a jeho předsedy, tak si také nemyslím, že je vše ideální, ale spousta argumentů je prostě relevantní.
Je jasné, že organizace jdoucí proti spolkové myslivosti stále dokola manipulativně podsouvají veřejnosti cílené lži ( pozor možná jim sami věří). Co je prosím komunistického na spolkové činnosti? Ta snad měla největší rozkvět za první republiky, což byla jedna z nejdemokratičtějších období naší země. Navíc v dnešní době jsou už jedině spolky, které na vesnici utvářejí nějakou činnost. Tyto spolky se stále snaží vykreslovat myslivce jako nekompetentní a nesnášející přírodu s jediným cílem mít maso. Naštěstí už se pomalu vykořeňuje osočování myslivců lovících pod vlivem. A to díky tomu, že se do správ dostávají statistiky od policie.