https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/dagmar-milerova-praskova-je-konopi-univerzalnim-zdrojem-cirkularni-ekonomiky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dagmar Milerová Prášková: Je konopí univerzálním zdrojem cirkulární ekonomiky?

9.3.2020
Konopí. Čeká ho cirkulární budoucnost?
Konopí. Čeká ho cirkulární budoucnost?
Licence | Volné dílo (public domain)
V Poslanecké sněmovně uspořádal klub Pirátské strany seminář o potenciálu konopí a jeho využití v nejrůznějších odvětvích. Za předpokladu překonání legislativních bariér pěstování technického konopí v Česku by tato rostlina opravdu mohla být součástí cirkulární budoucnosti a české bioekonomiky.
 

Předně je třeba říci, že diskuze se vede o využití technického (setého) konopí. Technické konopí sice pochází ze stejné rostliny Cannabis sativa L., ale od klasické „marihuany“ (indického konopí) se liší obsahem psychoaktivní látky THC (běžný obsah 5–15 %, u technického konopí 0,2 %). Legislativa povoluje pěstování technického konopí s obsahem THC do 0,3 % pouze pro průmyslové využití. Konopné extrakty pak nesmí obsahovat THC žádné, ale musíme zde připomenout, že šlechtění rostlin je složitá věc a dosáhnout přesně stanovené hranice není proto úplně snadné. Na semináři zaznělo, že z tohoto důvodu by pak bylo vhodné zavést limity také na extrakty z konopí.

Celosvětové prvenství v produkci technického konopí drží Čína, druhým největším pěstitelem na světě je Kanada. Konopí se tradičně pěstuje také ve východní Evropě: v Rumunsku, Maďarsku, na Ukrajině a v Rusku. Velkým a důležitým evropským pěstitelem je dále Francie. Nově se přidává Německo, Španělsko a ostatní země Evropské unie. V České republice se konopí pěstovalo v letech 2018/19 na ploše pouhých 470 hektarů. Produkce konopí tak v českých podmínkách zatím není konkurenceschopné, především kvůli nedostatečné technické vybavenosti a zpracovatelské kapacitě.

Využití technického konopí

Využití je mnoho, protože lze využít stonek, listy, květ i konopné semeno. Třetinu stonku tvoří vlákna, která jsou využívána hlavně v textilním průmyslu. Přes polovinu stonku tvoří vnitřek, takzvané pazdeří, které má dobré aseptické a izolační vlastnosti. V potravinářství (a v kosmetice) se využívá semínko, protože obsahuje kvalitní olej s optimálním poměrem omega 3 a 6 kyselin, vitamíny A, D, E a pětinu tvoří bílkoviny. Kromě konopného oleje a nejrůznějších pochutin je například vyráběno také konopné mléko. Produkty z technického konopí a konopné doplňky jsou hojně využívány v lékařství s velmi pozitivními výsledky, od léčby kožních onemocněních až po závažné choroby.

Moderní využití technického konopí (Zdroj: www.eco-canna.com)

Konopí u nás

Jako příklad z praxe byla představena značka Bohempia, která vyrábí konopné oblečení a obuv. Hlavní výhodou konopného vlákna jsou jeho vlastnosti: je nejen antimikrobiální, ale i nejpevnější z vláken rostlinného původu, termoregulační, savé a pohlcuje 95 % UV záření. Využívání konopí v textilu zároveň značně převyšuje bavlnu, známou pro velmi negativní ekologické dopady. Pro pěstování konopí je třeba o polovinu méně vody, méně půdy a o 95 % méně hnojiv a chemických prostředků. Konopí má také 4× vyšší výtěžnost. Bohempia je jediná značka, která navíc nedováží konopí z Číny, ale z Rumunska.

Konopné pazdeří se v kombinaci s různými pojidly používá při výrobě izolací ve stavebnictví, konopný beton a tvárnice se vyrábí také v Česku. Materiály z konopí nabízí společnost Mabeko. Jeden kubický metr konopného zdiva uchovává 120 kilogramů oxidu uhličitého. Konopný beton získal mezinárodní certifikát nehořlavosti, který však česká stavební legislativa neuznává. To lze zdůvodnit částečně i kvůli předsudkům, zakořeněným ve společnosti vůči konopí obecně.

V Česku existuje oborový klastr CzecHemp, který má za cíl užší spolupráci mezi podnikateli, veřejným sektorem a výzkumnými i vzdělávacími institucemi. Kromě poradenství pro pěstitele se věnuje osvětě a propagaci pěstování konopí. Mezi další možné využití konopí patří například konopný papír. Ten má delší trvanlivost, dá se recyklovat a lépe se zpracovává díky menšímu obsahu ligninu. CzecHemp tvrdí, že porovnání s výrobou papíru, kde strom roste několik desetiletí, konopí vyroste za 4 měsíce (museli bychom však vzít v potaz množství vyrobeného papíru z jednoho stromu, osevní plochu konopí, a tak toto porovnání je hodně zjednodušující). Z konopí lze ovšem také vyrábět krmivo pro zvířata. Už existují technologie na výrobu konopného skla. V Česku dále působí Svaz lnu a konopí sdružující pěstitele a zpracovatele těchto plodin. Firma Inotex se pak zabývá inovacemi v textilním průmyslu, včetně využívání konopí při výrobě textilií.

Je třeba překonat překážky

Technické konopí a jeho využití v mnoha sektorech, stejně jako příznivé ekologické dopady značí, že tato rostlina má v cirkulární ekonomice rozhodně potenciál. Pro jeho naplnění je však nutné překonat některé překážky, od těch legislativních přes technologické a technické až po skepsi společnosti. Konopí v textilním průmyslu převyšuje využití bavlny, rozvoj konopného průmyslu by přinesl pozitivní dopady také na vznik nových pracovních míst, samozřejmě za předpokladu lokální a udržitelné produkce. Spotřebitelům je třeba dobře komunikovat přínosy konopné alternativy, protože cena udržitelných produktů bývá mnohem vyšší.


reklama

 
Další informace |
Text je převzatý z webu Institutu cirkulární ekonomiky.
foto - Milerová Prášková Dagmar
Dagmar Milerová Prášková
Autorka je projektová manažerka Institutu cirkulární ekonomiky.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VS

Vaclav Sobr

9.3.2020 10:32
technické konopí je vynikající rostlina ale stejně nebude stačit na pokrytí spotřeby.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

9.3.2020 12:08
Beru, že technické konopí je asi vynikající rostlina. Za mého mládí před 50 lety byl konopný provázek považován za vrchol dosažitelné pevnosti.

Nějak jsem ale z článku nebyl schopen pochopit, co je po společnosti či státu žádáno. Pěstování technického konopí, myslím, nic nebrání a jeho využívání také ne. Pak je to jen o tom, začít v této oblasti podnikat. To samozřejmě nemusí být vůbec snadné, ale věřím, že skupiny nadšenců mohou postupně prorazit. Jde jistě o běh na dlouhou vzdálenost. Držím palce!
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

9.3.2020 22:30 Reaguje na Jiří Svoboda
Ale chleba kvůli tomu levnější nebude, ale bude naopak dražší, protože když víc půdy je využíváno pro technické plodiny, tak jsou dražší potraviny.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

10.3.2020 09:39 Reaguje na Jaroslav Štemberk
Je třeba pěstovat to, co je v dané lokalitě nejvhodnější (samozřejmě bez dotací). Pokud se rozjede konopný byznys na vývoz a obilí se bude dovážet stejně jako tisíce jiných komodit, nezbývá, než to akceptovat. Základní zlo jsou dotace křivící tržní prostředí a preferující jisté "ekokomodity".

Bez dotací by byly potraniny obecně dražší a lépe by se s nimi hospodařilo. To, co se vyhazuje a čím se přejídáme, je převážně dotacemi vyvolaná nadprodukce.

Upřímně řečeno, s využitím konopí ve stavebnictcí jsem velmi skeptický. Je to strašně drahé.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

9.3.2020 16:55
Naše babičky znali, ale my už jsme zapomněli ... Na příklad také to, že : Andulka konopí močila, žabka ji do kapsy skočili. Na druhý den močila len a žabka ji skočila z kapsičky ven, ven, ven, ... Z toho lze usuzovat, že co se týká konopí, tak nejde o nic nového, ale o obnovení pozapomenutého. Snad se to podaří, ale díra do světa, Piráti, z toho nejspíš nebude.
Odpovědět
AS

Aleš Svoboda

15.3.2020 19:21
Výrobě tepelných izolací z přírodních vláknitých materiálů ( tedy ekologických ) se věnuji již téměř 30 let.
Tepelné izolace vyrábíme jak z papíru, tak nově i z odpadu z textilní výroby - tedy bavlna.
Umíme zpracovat taktéž konopí a len. Nejenom primární vlákno - ale především pazdeří a odpad z výroby výrobků z konopí.
Nikoliv však do podoby rohoží pomocí speciáních pojiv - ale jako volně fooukanou tepelnouo izolaci. Fokaná izolace - to je trnd, který se stále více a více prosazuje na trhu stavebních izolací.
Přes veškerou snahu se nám ale nepodařilo navázat spolupráci s výrobci konpných výrobků s cílem využít jejich odpadu k další výrobě. Nehledě na fakt - že stát o ekologii nejeví ani minimální zájem.
Využití konopí do betonu vidím jako vemi problematické - nevidím důvod. Není mi jasné, jaký význam v betonu by konopné vlákno mělo mít.
V jednom se však autorka zásadně mýlí :
"Konopný beton získal mezinárodní certifikát nehořlavosti, který však česká stavební legislativa neuznává. To lze zdůvodnit částečně i kvůli předsudkům, zakořeněným ve společnosti vůči konopí obecně"
Tato informace je naprost mylná a vypovídá o neznalosti reality. Pokud by se kdokoliv obrátil na PAVUS - za pár týdnů má k dispozici certifikát platný v celé EU - za cca 30.000,- Kč.
Na klastr se obrátím - a budu referovat o jejich ochotě ke spolupráci.
Odpovědět
MV

Martin Veselý

1.9.2020 07:14
Je super sledovat, jak je konopí zase víc a víc populární.. je to plodina s širokým využitím.. nevěděl jsem navíc, že existuje tolik různých poddruhů techn. konopí.. viz tady v článku třeba: https://www.semena-marihuany.cz/cs/blog/1192-cannabis-monoica
Odpovědět
LD

Libor Dostálek

4.8.2021 07:03
Konopí je hlavně univerzální lék. Přiznám se, že jsem byl zprvu při jeho užívání obezřetný, ale když jsem zjistil, že mi po něm není špatně, nejsem malátný, atd., tak jsem v jeho užívání pokračoval a postupně jsem se začal cítit líp a líp. Kupuji si CBD olej z Cibdol https://www.cibdol.cz/cbd-olej a největší radost mám z toho, že se mi zlepšila kvalita spánku. Spím o hodinu méně než dřív, ale vyspalý jsem jak po 10 hodinovém spánku :-) .
Odpovědět
VP

Václav Příhoda

1.3.2022 23:00 Reaguje na Libor Dostálek
Já jsem vůči CBD byl dlouhá léta tak trochu skeptický. Celý ten prvotní boom ohledně CBD mě tak nějak minul, ale jak se teď objevuje čím dál víc důkazů o tom, na co všechno může být konopí prospěšné, tak si říkám jestli není ten správný čas to taky nezkusit. Právě teď hodně uvažuji nad tím, že bych si zkusil koupit nějaký ten CBD olej. Díky za tip na tu stránku, ale já ještě teda uvažuji o tom, co mají tady: https://apothecamundi.cz/ Ten finančně vychází o dost lépe.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist