Dagmar Milerová Prášková: Maso máme rádi, ale známe jeho skutečnou cenu?
Kdyby jedli všichni lidé tolik masa jako průměrný Američan, potřebovali bychom další čtyři planety na produkci adekvátního množství krmiv. Přitom stále více lidí si uvědomuje, že kromě environmentálních dopadů vede přílišná konzumace masa k civilizačním chorobám, a tak nahrazují stravu rostlinnými bílkovinami.
Nadměrná konzumace masa zvyšuje riziko výskytu rakoviny, srdečních chorob i mrtvice. Snížení spotřeby masa by podle vědců v Oxfordu snížilo počet úmrtí na celém světě o 5 miliónů do roku 2050 a při přechodu na vegetariánskou stravu až o 7,3 miliónu úmrtní. Snížením konzumace masa a zdravější jídelníček složený hlavně z ovoce, zeleniny a luštěnin vede také k finančním úsporám, protože cena masa je ze všech potravin nejvyšší. Dalším důvodem hovořícím pro snížení spotřeby masa je také blahobyt zvířat, protože průmyslové velkochovy jsou proslulé nevyhovujícími podmínkami, ve kterých zvířata živoří. Nakonec nelze opominout ani argument, že velcí konzumenti masa spotřebovávají neúměrné množství produkčních zdrojů: berme v úvahu, že na 1 kilogram hovězího masa je potřeba 12 kilogramů krmiva, jehož produkce soutěží o půdu s produkcí základních potravin. Navíc v důsledku rozsáhlé zemědělské industrializace, rostoucímu hladu po půdě nebo nadměrnému rybolovu dochází k úbytku biodiverzity.
Neudržitelná produkce
Celosvětová spotřeba masa vrostla za posledních 50 let až pětinásobně, což je spojené s růstem životní úrovně a přechodem na západní styl stravování typu fast food. Jen pro představu, na začátku zmiňovaný průměrný Američan sní 124 kg masa ročně, v Číně je průměrná spotřeba masa na obyvatele necelých 60 kg a v Česku je spotřeba 82,4 kg (z toho 43,2 kg vepřového, 28,4 kg drůbežího a 8,7 kg vepřového). Ekologická stopa produkce masa je přitom vysoká. Ačkoliv maso a mléčné produkty poskytují pouze 18 % kalorií, pro jejich produkci je potřeba 83 % zemědělské půdy. Jinak řečeno, na produkci 100 gramů bílkovin v hovězím mase je potřeba půda o rozloze 370 m², s produkcí 105 kg ekvivalentu oxidu (CO2). Naopak pro produkci 100 g bílkovin v luštěninách potřebuje producent 1 m² půdy, s produkcí 0,3 kg ekvivalentu CO2.
O neudržitelnosti produkce sóji, která se dováží z amerického kontinentu pro krmení evropských hospodářských zvířat, jsme již psali v tomto článku. Populární je také udávat množství vody, která je potřeba na produkci jednoho kila masa: kilo hovězího masa obsahuje přes 15 tisíc litrů vody, vepřové 6 tisíc litrů a kuřecí necelých 4,5 tisíce litrů. V některých zemích se proto přemýšlí o zavedení speciální daně na maso, která by tuto neudržitelnost zohlednila.
Jde to i jinak
Za snižování spotřeby masa hlasitě bojuje například Paul McCartney se svou iniciativou „Meat free Monday“, který doporučuje vynechat maso alespoň jeden den v týdnu. Bára Kebová, odbornice na prevenci plýtvání potravinami, k tomu říká: „Omezení konzumace živočišných produktů ve prospěch těch rostlinných je důležitým krokem k tomu, abychom naši planetu udrželi zdravou a obyvatelnou i pro příští generace. Přitom vařit dobře „rostlinně“ není nic těžkého, stačí si jen osvojit základní suroviny, to, jak s nimi pracovat a jak jídla dochucovat, aby byla plnohodnotná nejen nutričně, ale i chutí. Navíc dnešní doba jde rostlinné stravě jednoznačně naproti. Na trhu se za poslední dobu vyrojilo nepřeberné množství rostlinných produktů všeho druhu a vypadá to, že tenhle boom je teprve začátek. Díky tomu si už i striktní vegani mohou dopřát téměř jakoukoli potravinu – od uzenin přes sýry až po burgery, téměř k nerozeznání od těch masových. Plnohodnotně „přežít“ se však dá i na primárních surovinách, jako jsou luštěniny, obiloviny, ořechy a spousta zeleniny a ovoce. Základem je se hlavně nebát a dát novým surovinám šanci. Cesta k rostlinné stravě může být takovým malým dobrodružstvím v kuchyni a každý nový krok se počítá.“
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (40)
Karel Potoček
23.4.2020 06:12PavelA
23.4.2020 08:06Blábolení o veganech.K vyvážené veganské stravě u nás/v ČR/ patří dovoz veganských potravin z celého světa.Z potravim vypěstovaných v našich zeměpisných šířkách plnohodnotná veganská strava poskládat NELZE.
Katka Pazderů
23.4.2020 21:27 Reaguje na PavelAJan Šimůnek
23.4.2020 09:08Obávám se převelice, že různé vazby konzumace na takové či makové choroby jsou dány čistě tím, že v zemích, kde se to maso konzumuje, mají lidé dostatečnou délku života na to, aby se těch chorob vůbec dožili. Na rozdíl od těch, kde lidé od narození do smrti v útlém věku stran masa "suší hubu".
Michal Ukropec
23.4.2020 10:01Katka Pazderů
23.4.2020 21:48 Reaguje na Michal UkropecPravda je, že zvířat je u nás málo, ale více než polovina naší výroby obilovin je určená na výkrm. A k tomu siláž a TTP. Statistika je na eagri.cz
A chlévská mrva se na pole nevozí. Nechává se uzrát jako hnůj, často i 6 měsíců. Čerstvá mrva je špatné hnojivo.
Jiří Svoboda
23.4.2020 10:14Jiří S
23.4.2020 10:29Tvrdit, že z veganské stravy ušetříte je další blábol. Pokud by jste přepočítali kalorický příjem na zeleninu a maso, tak se nedoplatíte.
Dalším nesmyslem je, že zvířata potřebují neurékom potravy. Nesmíte zapomenout totiž, že kráva třeba u kukuřice sní celou rostlinu, kterou na rozdíl od člověka stráví, protože umí trávit celulózu apod. Kdežto člověk pozře jen zrno. Pokud by došlo na přechod na veganskou stravu, muselo by se rozorat spousta luk a pastvin a vymýtit spousta lesů na uživení populace, protože samozřejmě člověk trávu z pastvy nežere že.
A dalším velkým nesmyslem je, že skot ve stájích trpí. Jsou to opravu výjimečné případy a většinou se to stává jen u menších chovů, kdy se přežene dobytek z pastvy na vazné ustájení a to je zanedbatelné množství producentů. Naopak dnes vyšlechtěné krávy jsou tak náchylné, že by jim venkovní prostředí dokonce neprospívalo, byl by problém s dojením a podobně, nemoci vemene a mnoho dalšího.
A dále né nadarmo je dokázáno, že pro posun lidstva, kapacity mozku a jeho vývoj byl právě způsoben koncentrací živin a to z masa. Je nedílnou a nezbytnou součástí našeho života. Jsme všežravci a taky to tak má být.
Nakonec chci říct, že je samozřejmě důležité vždy přemýšlet a mít vyváženou stravu. Není potřeba sníst dva 250 g steaky denně. Ale jít ode zdi ke zdi, jak to dělají vegani, to je také špatně.
A mimochodem, když už chcete hovořit že něco způsobuje nemoci, tak nezapomeňte říct i to B. Veganská strava zase způsobuje žlučové kameny, nedostatečné zásobení mozku energií a jeho nedomrlost, zvlášť v dětských létech, chudokrevnost, problémy se žlázami s vnitřní sekrecí a podobně.
Katka Pazderů
23.4.2020 21:51 Reaguje na Jiří SJan Šimůnek
24.4.2020 09:04 Reaguje na Jiří SDruhou věcí je, že z veganské stravy se nedají pokrýt potřeby lidského organismu, takže vegani musejí brát různé potravinové doplňky, které to kompenzují.
Třetí věcí je, že předchozí bod ještě akcentuje deglobalizace, tj. soustředění se na potraviny, vypěstovatelné u nás. S používáním různých exotických plodin je "startovní čára" pro braní potravinových doplňků nastavená výhodněji. Také když se podíváme do obchodů pro tuto stravovací minoritu, tak tam najdeme nejrůznější bílkovinné a jiné koncentráty z tropických a jiných exotických plodin. A je, pochopitelně, otázka, zda mají větší ekologickou stopy tyto výrobky než tuzemské maso.
Čtvrtou věcí je, že vegani mají prokazatelně nižší IQ (opět na to existuje řada studií, zejména z USA, konstatuje to i předchozí příspěvek), což je dáno špatnou výživou mozku (především nedostatkem některých aminokyselin ve stravě a poté jejich nízkými hladinami v krvi) a jsou sugestibilnější. Má to v podstatě stejný efekt, jako církevní půsty ve středověku, kdy se masy obyvatelstva daly snadno oblbnout církví hlásanými nesmysly a v každém obláčku neobvyklého tvaru viděly anděly či něco jiného podobného. Dnes se tak vyrábí "matroš" pro ekologii.
Některé pozitivní faktory zdravotního stavu, které bývají uváděny ve prospěch veganství, jsou v reálu dány tím, že vegani jsou prakticky všichni nekuřáci a chybí u nich tudíž nemoci, vyvolávané kouřením (a jejich výskyt se stravou jako takovou nemá nic společného)
Jiří Svoboda
23.4.2020 10:34Jakub Graňák
23.4.2020 13:50 Reaguje na Jiří SvobodaSvatá Prostoto
23.4.2020 11:01Když už, tak by bylo zajímavé popsat vývoj určité části produkce v jednotlivých zemích.
Třeba si fakt nemyslím, že v celkovém objemu jíme u nás více masa než když jsem tahal kačenku. Údaj z USA je zajímavý, ale tam z mých zkušeností jde hodně i to, kolik se opravdu zkonzumuje a kolik se vyhodí ... v tom tam jsou o dost větší rezervy, než v samotné konzumaci.
A autorka taktně abstrahuje od toho, že i lidí poněkud přibylo a třeba v takové Číně se od dob Velkého kormidelníka mnohé změnilo ... holt kuli za misku rýže už není moc in. A já se mu vůbec nedivím.
Je určitě pravda, že zlepšovat i v oblasti stravovaní/zdravé výživy je co ... všude ... a pořád bude. Ale takovéhle tendenční výkřiky do tmy normálního člověka tak maximálně naprdnou.
Svatá Prostoto
23.4.2020 11:07Svatá Prostoto
23.4.2020 20:44 Reaguje naJan Šimůnek
24.4.2020 09:06 Reaguje naAlena Lyskova
23.4.2020 11:31Jiří Daneš
23.4.2020 12:06 Reaguje naLukas B.
23.4.2020 12:56 Reaguje najak poznáte během deseti vteřin, že je ten, koho potkáte, vegan (nebo jiný ortorektik)?
?
řekne Vám to.
Jiří Daneš
23.4.2020 12:01O spotřebě masa v té době, lze jistě usuzovat, z údajů o počtu pěstovaných zvířat v ČSSR a v ČR, které byly před padesáti lety násobně vyšší, prakticky ve všech druzích.
To nám chce autorka namluvit, že se tehdy tolik masa vyváželo, nebo třeba dokonce zpracovávalo v kafileríích?
Karel Tejkal
23.4.2020 16:23Živočišné bílkoviny jsou potřebné pro správný rozvoj nervové soustavy dětí. Zajímalo by mě, o kolik by se při přechodu na vegetariánskou stravu do roku 2050 snížilo průměrné IQ.
Jiří Daneš
23.4.2020 19:39 Reaguje na Karel TejkalAlena Lyskova
23.4.2020 18:29Jan Šimůnek
24.4.2020 09:10 Reaguje naAnyr
23.4.2020 22:04Zkurvená komoušská (de)generace.
Jan Šimůnek
24.4.2020 09:11 Reaguje na AnyrRadim Polášek
24.4.2020 10:45rozhodně výrazně klesla spotřeba hovězího masa, ale o to víc proti socíku stoupla spotřeba vepřového a hlavně drůbežího masa.