https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/dalibor-safarik-zver-do-lesa-patri-ale-nesmi-ho-likvidovat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dalibor Šafařík: Zvěř do lesa patří, ale nesmí ho likvidovat

4.4.2023
Snad ho vysoká nepožere.
Snad ho vysoká nepožere.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Do obnovy porostů vložily v posledních třech letech Lesy České republiky 4,1 miliardu korun. Na 57 tisících hektarech jsme vysadili 250 milionů sazenic více než 50 druhů dřevin, a kde je to možné, podporujeme přirozenou obnovu lesů. Zejména mladé porosty ale vážně poškozuje přemnožená zvěř. Od letošního roku proto měníme v některých svých honitbách myslivecký režim, abychom vypěstovali zdravé lesy se zvěří, která je nebude nadměrně poškozovat.
 
Za oplocenky, nátěry sazenic a kmenů včetně jejich ovazování, tedy ochranu porostů před zvěří, zaplatily Lesy ČR v posledních třech letech bezmála dvě miliardy korun. I tak ale přemnožená zvěř způsobila v tomto období škody ve výši 70 milionů korun, a to především okusem mladých stromků, loupáním a ohryzem kůry.

I když spravujeme jen 17 procent honiteb v celé zemi, rozhodli jsme se problém řešit a jasně tak říci, že zvěř do lesa patří, ale nesmí ho likvidovat. Dobrý hospodář přece nevloží do obnovy a ochrany lesů tolik prostředků, času i úsilí, aby pak nečinně přihlížel ničení této investice. Vypěstovat zdravý les si žádá i změnu v myslivosti.

V České republice je 5780 honiteb a Lesy ČR spravují 969 z nich na 977 tisících hektarech, na kterých od roku 2021 detailně vyhodnocujeme lesnické a myslivecké hospodaření. Většinu dosud pronajímal mysliveckým spolkům, fyzickým a právnickým osobám.

Prostřednictvím nájemního vztahu se ale znatelně nedaří dosáhnout únosných stavů zvěře. Pro úspěšné odrůstání lesa, a tedy i snížení nákladů na ochranu mladých lesních porostů, a naopak zvýšení biodiverzity a přirozené obnovy lesa je tedy nezbytné mít v naší režii alespoň čtvrtinu plochy honiteb a vykonávat v nich podle zákona i právo myslivosti.

V režijních honitbách tak budou plnit plány lovu především zaměstnanci podniku, pro další zájemce jsou připravené roční povolenky. Více o nich zde: Myslivci si mohou v režijních honitbách koupit roční povolenky k lovu zvěře.

Lesy ČR podle nové strategie pronajmou 746 honiteb včetně uznaných obor a bažantnic na 717 tisících hektarech a 223 na 260 tisících hektarech si ponechají ve vlastní režii. Dosud pronajímaly 846 honiteb na 808 tisících hektarech a v režii měly 122 honiteb na 168 tisících hektarech. Nejvíce nájemních smluv končí letos, kdy podnik vyhlásí asi 460 výběrových řízení. První smlouvy jsou už podepsané.

Nejvíce lesy poškozuje spárkatá zvěř přemnožená kvůli jejímu nedokonalému sčítání, ale i nesprávnému plánování lovu či malé ochotě uživatelů honiteb zvěř lovit, pokud se jim nově v honitbě vyskytne. To je třeba změnit.


reklama

 
foto - Šafařík Dalibor
Dalibor Šafařík
Autor je generální ředitel Lesů ČR.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (72)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

4.4.2023 14:48
Tady něco nechápu. Pokud udělám oplocenku, pak je jedno, zda je zvěř vně oplocenky přemnožená. Ty škody okusem zjevně vznikly tam, kde oplocenka nebyla. Byly by ty škody menší, kdyby bylo zvěře méně (úměrně množství zvěře)?

Pokud by se přecházelo na koncept Dauerwaldu (druhově a věkově rozmanitý hospodářský les), pak by asi oplocenky ztratily opodstatnění a les by zvládl více nebo méně zvěře?
Odpovědět
RT

Richard Toman

4.4.2023 16:22 Reaguje na Jiří Svoboda
Pokud máme stohektarove smrkové monokultury , tak i jeden jediný srnec nám najde tu jednu paseku s listnatými sazenicemi nebo jedlí a ty sežere. Takže ochranu stejně uděláte tak i tak . Není to jenom o stavech zvěře ale o celkovém stavu lesa a hospodaření v něm. Sami lesníci a Lesy ČR obzvlášť mají máslo na hlavě.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

4.4.2023 21:24 Reaguje na Richard Toman
Jak by tedy ten les měl, podle vás, správně vypadat a fungovat?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

4.4.2023 22:25 Reaguje na Richard Toman
Připojuji se k otázce pana Svobody. Také mne zajímá, jak by měl podle vás les správně vypadat.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

5.4.2023 08:16 Reaguje na Majka Kletečková
Druhově rozmanitý les s vysokou biodiverzitou, nemůže být ekonomický= hospodářský. Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak vše. Je třeba si to přiznat a podle toho hospodařit. Ovšem pak je nesmysl se bavit o honitbách 100 nebo 300 ha. Škůdce hospodářského lesa je zvěř a zejména prase, protože otevře všechny oplocenky pro spásače.

Les zvláštního určení má být řídký a intenzivně spásaný Cenné druhy stromů, jak jedle, chránit malými oplocenkami.
Hospodářský les musí být skoro bez zvěře, hustým a se stejnověkými monokulturami v řádu čtverců cca jednotky ha.
Takové hospodaření není o výběrovém lovu, ale o intenzivním lovu. No a pokud pozoruji, v NP Šumava to dělají obráceně. V lese zvláštního určení provozují intenzivní odlov.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.4.2023 08:58 Reaguje na Slavomil Vinkler
Je si ale potřeba přiznat, že smrkové řezivo je nejcennější a smrk rychle roste. Vydělat lze v podstatě jen na smrku. 90 % lesa by mělo být hospodářského, protože ten přináší i největší užitek pro ochranu klimatu. Řekl bych tedy, že tam, kde je naděje, že se smrk aspoň 50 let udrží, sázet maximum smrků, jak popisujete. Pan S. Vinkler píše, že smrky se dají před zvěří chránit nejjednodušeji - to by smrkům nahrávalo.
Odpovědět
DA

DAG

5.4.2023 09:18 Reaguje na Jiří Svoboda
To není to správné progresivistické myšlení. Ale ekonomicky naprosto relevantní. Kdyby se smrky dožil 50 let a mohly se kácet, tak se to ekonomicky nejvíce vyplatí. Z padesátiletého smrku jsou ideální tlouš´tkové sortimenty a do sta let ho otočíte dvakrát.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.4.2023 20:33 Reaguje na DAG
Pokud bude smrčina po 50 letech prosperovat, může růst dále. Když zhyne ve 40 letech, i takové dřevo bude možné využít. Každopádně díky vyšší koncentraci CO2 stromy rostou rychleji. Hlavně si nesmíme množit kůrovce.
Odpovědět

Jan Škrdla

5.4.2023 11:44 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jde o to, že les by, kromě produkce dřeva a biodiverzity, měl víceméně plnit i další funkce (např. vodohospodářskou, protierozní, rekreační). Zároveň by měl být odolný proti biotickým i vlivům počasí (např. vítr, sucho).
Stejnověká monokultura (zvláště dřeviny na nevhodném stanovišti) výše uvedené nesplňuje.

Ještě jedna zásadní otázka - jak dosáhnete toho, že zvěř nebude přecházet z lesa zvláštního určení do hospodářského lesa?
Odpovědět
dm

david matoušek

5.4.2023 09:36 Reaguje na Majka Kletečková
Vy ze sebe tady bohužel děláte čím dál ti větší kjávu. Svoboda je ko(j)ot na entou, to už všichni tady ví. Toman píše smrková monokultura ty voe. To je podle vás ten správný les? Třeba úživnost prostředí vám něco říká? To se pak ale neserte do vlků, jinak jste k smíchu.
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

5.4.2023 10:13 Reaguje na Richard Toman
Ano!
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

5.4.2023 12:28 Reaguje na Richard Toman
Přesně tak. Problém je hlavně v ekologii. Lesy ČR se chovaly ekologicky v souladu s doporučeními ekologických struktur, a nechaly architekta lesa ( lýkožrouta) aby konal. A on konal. Takže všude jsou hromady dřeva na topení, a musí se vysazovat a fest. Alespoň to přineslo zisk pro firmy zakotvené ve svěřeneckém fondu, jelikož harvestory jedou ve dne v noci,- a nemusí se přemisťovat, dokud les nepokácí celý.
Odpovědět
VJ

Václav John

5.4.2023 00:28 Reaguje na Jiří Svoboda
Vůbec to není jedno, zvěř se do oplocenky dostává velmi často. Jasně, zvěř tam nemá volný přístup jako do zbytku lesa a škody jsou asi o něco nižší, ale jsou tam. Buď to podhrabou nebo vyvalí divoká prasata, ale i pokud ne, tak během krátké doby si tam zvěř cestu najde. Jak to přeskočí, nebo kudy se tam procedí, to úplně nechápu, ale děje se to. Opravdu velmi často.
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

5.4.2023 10:14 Reaguje na Václav John
Přesně tak
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

5.4.2023 07:47 Reaguje na Jiří Svoboda
obecně se dá říci, že přemnožená zvěř začala být problémem v době, kdy se přešlo na velkochovy a centralizovala se výroba masa.
Do té doby se zvěř regulovala lovem zcela běžně. Dneska je pro některý spíš takovým " trofejním" kloboukem o který si pečuje a čas od času něco picne.
Zvěřina vymizela z jídelníčků a nahradili je velkochovy.

Oplocenka vše nezachrání a okusy jsou vidět nadále. Bývali obory, kde se přes zimu shlukovala zvěř a přikrmovala se, dneska nic takového není.
S okusem byl problém vždycky a zejména tam, kde byly jehličnaté stromy, tedy potažmo smrkové monokultury.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

5.4.2023 08:19 Reaguje na Jaroslav Řezáč
No smrkové výsadby jsou jediné, které oplocenku nevyžadují.- Stačí ochrana vrcholových pupenů. A v tom je jeden z důvodů smrkových monokultur. Dub a zejména jedli a buk zvěř sežere k zemi.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.4.2023 09:02 Reaguje na Jaroslav Řezáč
A rozvoj vegetariánství/veganství tuto situace ještě zhoršuje!
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.4.2023 09:06 Reaguje na Jiří Svoboda
A masné výrobky nahradíme hmyzem, dle směrnic eu.
Odpovědět
PB

Petr Brok

5.4.2023 08:49 Reaguje na Jiří Svoboda
Dovedete si představit, jak probíhá těžba věkově rozmanitého lesa?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.4.2023 09:13 Reaguje na Petr Brok
Po pravdě řečeno moc ne! Ale viděl jsem v televizi reportáž s německy mluvícím majitelem lesa, který si to pochvaloval.

Každopádně kácet a vytahovat jednotlivé stromy je technicky možné, bude to ale o hodně dražší.

Asi by bylo dobré, jak píše pan S. Vinkler - stejnověké monokultury na čtvercích 100x100 m, možná ještě lépe v pásech podobné rozlohy, kam by vjel z lesní cesty harvester.
Odpovědět
PB

Petr Brok

5.4.2023 11:30 Reaguje na Jiří Svoboda
Ano, to se již děje, ale jste-li vlastníkem jednoho ha v polesí 1000 ha, tak budete sázet podle toho, co na vás vyjde? A takový les není skutečné potěšení, je z něj ještě více cítit umělina, než ze stávajících monokultur.
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

5.4.2023 10:13 Reaguje na Jiří Svoboda
Co se oplocenek týče, tak tam stromky přežívají do prvního poškození oplocenky.Ve Slavkovském lese je většina stromků ožraná i v oplocenkách, i v těch poctivě udělaných. Když to nespasou, tak to vohoblujou parožím.
Odpovědět
re

regis24

4.4.2023 20:05
Dovoluji si reagovat na nabídku pana generálního ředitele. V návaznosti na informace o možnosti zakoupení roční povolenky jsem oslovil dvě lesní správy s prosbou o bližší informace. To bylo v únoru. Jedna lesní správa neodpověděla vůbec, z druhé jsem dostal odpověď - mám se zkusit znovu ozvat někdy v květnu, možná budou mít nějaké informace. Myslivecký rok začíná prvního dubna... Jak to tedy vedení LČR opravdu myslí? Dělá si jen legraci, nebo je to prostě celé pojízdný cirkus?
Odpovědět
DA

DAG

5.4.2023 09:15 Reaguje na regis24
LČR je pojízdný cirkus a napoprvé všechno pos.... Když jsem se ptal spolužáků u LČR, tak taky nikdo neví jak se to bude dělat. Takže klasika. Nakonec se k tomu nějak dopracují. Podle mě se zeptejte tak před jelení říjí ;)
Odpovědět
Ra

Radek

5.4.2023 09:38 Reaguje na DAG
že by jako chtěli lesočeši před jelení říjí lovit zvěř holou a do dovou let :-)
Odpovědět
DA

DAG

5.4.2023 09:45 Reaguje na Radek
To ani ne, ale třeba už už se rozmyslí co vlastně chtějí a řeknou to i zaměstnancům :)))
Odpovědět
Ra

Radek

5.4.2023 09:04
Povolenky si rozeberou ,rétorikou LČR koupí lovci co si tam zaplatí lov trofejové zvěře . Co zbude prodají kamarádům . Vlk se nažral a koza zůstala celá .
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

5.4.2023 13:39 Reaguje na Radek
No a lov škodné nebude dělat nikdo. To by museli dotyčnému platit vysoké zástřelné.
Odpovědět
HH

Honza Honza

5.4.2023 10:02
Není pravda, že les má být buď hospodářský=přehuštěný nebo přírodní= řídký, vypasený. Musí být kompromisní, přírodní do té míry, aby vůbec přežil, přitom aby poskytoval kvalitní dřevo. Není pravda, že stačí ochrana jen stromových vrcholů, bez oplocených obor to nejde. Není pravda, že nejlepší je smrková monokultura, pouze pestrý les může nyní přežít (sucho, kůrovce apod.) Není pravda, že lesů je nadbytek- díky zástavbě ubývá zemědělské půdy a krajina se zabetonovává= odpřírodňuje, přehřívá. Není pravda, že močály a zadržování vody nemmají smysl(jak bylo psáno v některých komentářích dříve), bez zadržování vody krajina bude postupně vysychat.
Takové názory jsou naivní. Je třeba zadržovat vodu a rozšiřovat lesy i na úkor jiných prospěšných činností- výskytu zvěře, diverzity, ponechání přírody svému vývoji (v NP). Je zapotřebí intenzivně vysazovat stromy i v zastavěných oblastech, které budou přibývat a stále se rozšiřovat na úkor přírody, které se přehřívají a oteplují klima, i když zde stromy překáží a postupně se musí upravovat a ev vykácet (tato výsadba v zastavěných oblastech nemůže být přírodní, jak rovněž bylo dříve psáno, musí splňovat architektonická kritéria, schopnost přežít v extrémním klimatu, schopnost nezatěžovat správu nadměrnou údržbou atd.= převážně vyhovují exotické rostliny). Je třeba i zde zadržovat vodu a nepouštět ji do kanálů (a řek). Je třeba vysazovat stromy i kolem polí, aby zastiňovaly, ochlazovaly a bojovaly proti erozi.
Bez těchto zákonitostí (axiomů) žádnou funkční přírodu neudržíme.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

5.4.2023 13:36 Reaguje na Honza Honza
Vytrhujete co se vám hodí.
-Hospodářský musí být hustý (ne přehuštěný, to je rozdíl) aby byly rovné dlouhé kmeny.
-Smrkům stačí ochrana vrcholu, normálně se to dělá a funguje.
-Pestrý les je výborný, může přežít, má vysokou biodiverzitu, ale není z něho dostatečný výnos. Je to les zvláštního určení.
-Lesů není nadbytek, ale zarůstání krajiny tam, kde lesy nikdy nebyly (a nebudou= stepi. lesostepi) je velký problém.
-Mokřady mají své místo, ale těžko je budovat na cizí půdě.
-Vysazovat stromy na zemědělské půdě, se souhlasem majitelů budovat biokoridory je dobré. Ale nesázet na stepních lokalitách.
- ponechání přírody svému vývoji vede do ztráty biodiverzity. Je třeba SOFT zasahování např. zvýšením okusu či snížením zvěře včetně predátorů i Hard jako pařezení, pojezd techniky...
Odpovědět
Pe

Petr

6.4.2023 02:19 Reaguje na Slavomil Vinkler
Co je přehuštěný les? Příroda nic takového nezná, to zná jen člověk a jeho byznys. A vy.
Výnosy jsou ze všeho, ale pro člověka v kapitalismu nejsou dostatečné nikdy.
Zarůstání krajiny je problém zase jen pro vás, protože máte pastvofilii, posedlost spásáním lesa. Pro krajinu, přírodu, klima, lidstvo, prostě pro všechno je to naopak požehnání a zcela nezbytná nutnost pro další existenci.
A ponechání přírody svému vývoji možná vede ke ztrátě člověkem uměle stvořené biodiverzity (taková venkovní zoo), ale to nijak neznamená, že je to špatně, a že přírodu je nutné už navěky řidit. To je omyl dnešního od přírody zcela odtrženého člověka, který se mylně domnívá, že příroda bez něj nefunguje a nepřežije. Opak je pravdou - to člověk nefunguje a nepřežije bez přírody. Měl by si jí sakra vážit a necpat se pořád do jejího fungování, protože je to vždy jen k horšímu.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

6.4.2023 08:14 Reaguje na Petr

Příroda je PODLE VÁS co? jen to do čeho podle vašich pozorování člověk nezasahoval?
ALE TO TADY UŽ NENÍ ASI 20 TISÍC A MOŽNÁ 200 TISÍC LET. Vždy něco vyroste. Například Pripjať, či plochy kolem železnic. To není příroda?
Nejde o zachování jakési obecného boha "PŘÍRODY!", ale o biodiverzitu, tj. zachování všeho živoucího co tu bylo, pokud to jde. A nezasahování někdy biodiverzitu podporuje, ale většinou ne, protože tady vždy a všude zasahoval člověk.
Navíc, v současné situaci 10 miliard lidí není možno všechny plochy nechat bez výnosu tj. musí být pole i lesy produkční a pak plochy pro biodiverzitu.
Odpovědět
Pe

Petr

6.4.2023 17:10 Reaguje na Slavomil Vinkler
Pripjať je krásný příklad - toho jak dokonale funguje příroda sama, když ji necháme na pokoji. Během pár let se vše krásně obnoví a vrátí do původního stavu, vrátí se všechny původní druhy, vytvoří se ztracená rovnováha... Paráda. Ještě že tam nejste. To byste jim to tam rozvrátil a vypásl a vše by bylo zase v háji.
Odpovědět
Pe

Petr

6.4.2023 17:15 Reaguje na Petr
Ale už asi začínám chápat o co vám jde. Vám totiž vůbec nejde o přírodu. Vám jde jen o to, co se líbí vám. Sobecky vše podle vás. Líbí se vám lesní pastva, tak všude lesní pastvu. Že to na většině území bylo jinak? Nezájem, vypást.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

6.4.2023 18:22 Reaguje na Petr
Pro vás je bůh GAIA, vznikající samovolně bezzásahovostí. Nevrátí se do původního stavu. Co to původní stav je?
Něco naroste, nějaká zvěř bude, ale není to původní a tam není biodiverzita, neboť to zaroste jednotnou formací. A tedy pokračuje se v 6. vymírání- podporované nicneděláním.
Odpovědět
Pe

Petr

6.4.2023 20:09 Reaguje na Slavomil Vinkler
Máte pocit, že v Pripjati je jednotná nepůvodní formace a vymírání?

No a pokud vám nic není dobré a původní, pak už vůbec nechápu proč tak toužíte vrátit lidmi a domácími zvířaty zdeformovaný a zmrzačený ekosystém?
A pořád dokola - založte si ho na nelesní půdě a můžete názorně předvádět výhody a přínosy. Jděte příkladem, buďte pionýrem. O to víc, když se z vás po přečtení pár článků a zkouknutí pár přednášek na youtube stal vědecký ekolog :-)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

6.4.2023 20:35 Reaguje na Petr
Kdybychom měli splnit vaše přání, bude třeba značně zredukovat populaci. Hlásíte se dobrovolně?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

6.4.2023 20:40 Reaguje na Jiří Svoboda
1* Ústav nesplnitených přání.-)
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

6.4.2023 08:36 Reaguje na Petr
Znovu opakuji. Biodiverzita je pozůstatkem třetihor s megafaunou před člověkem. No ale ta nedávná je pozůstatkem hospodaření lidí, kteří svou činností sice megafaunu vyhubili ale také nahradili. V tom je nutno pokračovat se snyhou biodiverzitu udržet. Není to pro "PŘÍRODU" jako boha, ale proto, že je to hezké. Zachovat hmyz, květy, lesy, ....
Uvědomte si, že vlastně ani není jiný důvod pro zachování biodiverzity než - je to hezké. A můžeme tedy zkoumat i využívat fungování současné přírody jako systému. Ale to vůbec není málo.
Odpovědět
Pe

Petr

6.4.2023 17:00 Reaguje na Slavomil Vinkler
No a třetihory jsou tedy podle vaší teorie zas pozůstatkem druhohor, tak proč nevoláte po náratu dinosaurů? To byste měl největší a nejúčinnější spásače.
A co stále nechápu, proč jste si jako cíl své posedlosti vybral zrovna les? Proč se stejnou energií nepropagujete návrat přírody na pole a louky? To byste měl skutečný návrat k původnímu stavu a opravdový přínos pro diverzitu. Ale to vy ne. Nechápu. Ničit les je snadnější? Jo už chápu, pole, louky a bezlesí není příroda, že?
Odpovědět
Pe

Petr

6.4.2023 02:26 Reaguje na Slavomil Vinkler
Měl byste se odstěhovat do nějaké stepní země, Kazachstán, Mongolsko a podobně. To je svět pro vás, tak by se vám líbilo - step kam oko dohlédne.
Tady u nás, ve světě lesa a pralesa, budete vždy trpět, asi jako člověk s fobií ze zvířat ve zverimexu.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

6.4.2023 08:18 Reaguje na Petr
Step je taky poměrně chudá na biodiverzitu, Nepotřebuji ke štěstí jeden biotop kam oko dohlédne. Mě se líbí středoevropské mozaiky drobných ploch a to je bylo nutné i s přispěním člověka udržet. "PŘÍRODĚ" je to zcela jedno co vyroste.
Odpovědět
Pe

Petr

6.4.2023 17:18 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ne, není to nutné udržet. Je to jen vaše osobní přání, které tady stále vnucujete, nic víc.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

6.4.2023 17:49 Reaguje na Petr
Pro vědecké ekology ano, pro aktivisty teda ne, no.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

6.4.2023 18:20 Reaguje na Slavomil Vinkler
:-))) 1****
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

6.4.2023 21:54 Reaguje na Slavomil Vinkler
Na základě čeho usuzujete, že vědci ekologové sdílejí Vaše přání?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

6.4.2023 22:14 Reaguje na Majka Kletečková
Teď jste se krásně odkopala!-) Ode dneška jste pro mě nahá pastýřka:-)))

To byla otázka, jak od Terazkyho na Kefalína.

Všude, kde se něco děje (sloni, zubři, tanky), tak je vyšší diverzita, než bez těchto "rušivých" elementů. Pestrost podporuje život.
Odpovědět
Pe

Petr

6.4.2023 23:13 Reaguje na Karel Zvářal
Je jen vyšší diverzita a pestrost prostředí. Diverzita živých organismů je v podstatě stále stejná, jinak by se tam ty pro vás nové druhy nemohly "objevit". Objeví se tam pouze proto, že v té krajině, někde v okolí, stále žijí. Ale z pohledu toho konkrétního místa je to samozřejmě zvýšení diverzity, protože na tom konkrétním místě ty druhy být nemusely. Jen se teď musíte rozhodnout, jestli to objevení nových druhů na tom místě je pozitivum, nebo negativum. Může to totiž být oboje. A jako jednoduchý příklad nám poslouží kopřivy, které se někde objeví třeba po vykácení stromů/keřů, nebo po projetí tanku. Je to zvýšení diverzity? Asi ano, protože předtím tam ty kopřivy nebyly, byl tam třeba porost nějakých medonosných rostlin. Je to nějaký přínos? To sotva. Kopřivy toho mnoho nevylepší, a navíc tam ubylo to, co se vykácelo/rozjezdilo plus mnoho druhů na to navázaných.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.4.2023 08:54 Reaguje na Petr
Na internetu je takových informací plno. Nerostou jen kopřivy, objevují se vstavače. To je divné co? Je pořad o údržbě NPR Plachta v Hradci Králové. Navíc jsem byl onehdy ne přednášce paní Mikátové.
A například článek https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/na-plachte-v-hradci-tanky-pod-dohledem-ekologu-rozjizdely-krajinu.A111029_165746_hradec-zpravy_kol
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.4.2023 08:55 Reaguje na Slavomil Vinkler
Víte, tým, co se o to stará, sleduje biodiverzitu a má i objektivní data. Napište jim.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

7.4.2023 12:40 Reaguje na Slavomil Vinkler
Někde to vhodné je, jinde je vhodný jiný management (včetně managementu formou bezzásahovosti na několika vybraných místech).

Blanka Mikátová je moje kamarádka. Moc si jí vážím, ve svém oboru je velmi dobrá.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

10.4.2023 07:55 Reaguje na Majka Kletečková
Jistě, Mozaika biotopů od počátečního po koncová a potom znovu tem koncový narušit na začátek. Ale to stejné platí i v NP. ALE požár, vítr nebo kůrovec jsou příliš plošné a vytváří stejnověký les. Zvěř nebo technika dělá mozaiku jemnější a s častější obnovou.
Odpovědět
Pe

Petr

7.4.2023 17:18 Reaguje na Slavomil Vinkler
To tady u nás i kdybyste to rozjezdil tanky na cimpr campr a poslal tam je jedno, ale rovnou dvě stáda mamutů, tak se nikdy žádný vstavač neobjeví. Zato se objeví ty kopřivy. To je divné, co? Teda pro vás. Pro mě je normální, že není všechno všude stejné, a univerzální medicína neexistuje. A takových míst je plno. Vaše představy jsou bohužel často jen představy. Někde by pomoct mohly, jinde by zase mohly velice uškodit. Jenže to se vám nehodí.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

10.4.2023 07:43 Reaguje na Petr
Vstavače se po několika letech objevily v lomu, nebo pod zbudovanou lanovkou, nebo v zářezu nedostavěné dálnice. Holt některé druhy potřebují biotopy na začátku sukcese.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.4.2023 08:40 Reaguje na Majka Kletečková
Já nemá žádná přání. Já jen sleduji vývoj vědy a to i ekologické a používám i rozum. Co tvrdí moderní ekologové do sebe zapadá.
Ale paní učitelka v 1. třídě ještě říkala něco jiného. Nemám jí to za zlé.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.4.2023 09:16 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jestli von nemá něco společného s tím Rowanem A. Ten styl je mi povědomý:-)
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.4.2023 10:57 Reaguje na Karel Zvářal
Víte p. Zvářale, já to nepíšu kvůli nim. Komu není rady..
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.4.2023 11:07 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jedna osoba mi zde připadá jak mluvčí Duhy, neb kromě ní se do diskusí téměř nikdo nezapojuje. Takže píšeme to zejména kvůli bezejmenným hrdinům:-)

Ta poznámka směřovala k dnešnímu článku (bez možnosti se vyjádřit).
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

7.4.2023 12:44 Reaguje na Slavomil Vinkler
Podle mého názoru moderní ekologové netvrdí, že vyhubení megafauny má URČITÉ na svědomí člověk. Ani to nevylučují.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.4.2023 19:27 Reaguje na Majka Kletečková
Ano i ne, kdo se ve vás vyzná!! No vyhubení megafauny má URČITÉ na svědomí člověk. Nicméně pokud by to neudělal v paleolitu, tak později určitě. Nejde o vlastní vyhubení. Jde o důsledky chybějící megafauny. Je to skoro nevytváření biotopů pro květenu, obojživelníky, ptáky i hmyz , které původně dělala ona, později ochočený dobytek a nejpozději člověk ve vojenských prostorech tanky. To je to co nejvíce chybí. Viz management Plachta v Hradci.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.4.2023 19:51 Reaguje na Slavomil Vinkler
Je to prča, co? Von v tom má totální kuláš. Vstavače, listonohy, kopřivy... - vše najdete na naší pečlivě udržované prodejně!

Stačí ve sm monokultuře vyjet koleje ("průser" jak mraky!-), a hned se v nepůvodních tůňkách objeví původní kuňky.
Odpovědět
Pe

Petr

7.4.2023 20:25 Reaguje na Karel Zvářal
Objevit se vám může vřed na noze, ale rostliny ani živočichové se neobjevují.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.4.2023 20:35 Reaguje na Petr
Žabky tu "hrůzu" využily k rozmnožování, pomatení aktivisti ke svému zviditelnění.
Odpovědět
Pe

Petr

7.4.2023 20:42 Reaguje na Karel Zvářal
Takže tam byly už předtím? No vidíte jak jste hezky sám došel k tomu, že nejde o zvýšení diverzity, ale jen o rozmnožení stávajících a v místě žijících druhů.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.4.2023 20:46 Reaguje na Petr
Pointa je v tom, že jinde se za tvorbu biotopu/tůní platí (dotace), tady to vzniklo zadarmo. To tak přece nemůžeme nechat, takový bordel!
Odpovědět
Pe

Petr

7.4.2023 20:46 Reaguje na Karel Zvářal
Jen je komické co tu ze sebe děláte jen abyste druhého zesměšnil. Vy, autor článků... Komické a smutné zároveň.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.4.2023 20:49 Reaguje na Petr
Kdo koho se snaží zesměšnit, toť otázka. Ano, takové somariny mi vadí (popíraní holakostu), proto o tom píšu. Jestli to potrefené uráží, aniž by se zamysleli, to už je na nich.
Odpovědět
Pe

Petr

7.4.2023 21:05 Reaguje na Karel Zvářal
Jen nechápu proč tohle děláte, když nakonec stejně dojdete k tomu, co jsem psal já. Ale jestli chcete, pište to sám taky a první, mně to vadit, nebude. Třeba zase získáte zpátky zdejší úctu.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.4.2023 21:10 Reaguje na Petr
Každý si může formulovat problém, jak uzná za vhodné. Kvůli nějaké pochybné úctě to nedělám, jde mi o to, abychom o tématu diskutovali. Mlčením se ještě nic nevyjasnilo.
Odpovědět
Pe

Petr

7.4.2023 20:37 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jak sleduji, nejnověji jste mamuty jako nosnou myšlenku vyměnil za tanky.
Jen opatrně s takovými přáními, když píšete že jsou to, co nám nejvíce chybí. Aby se vám to nevyplnilo.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

10.4.2023 07:38 Reaguje na Petr
Trole, vytrhujete slova. Nejvíce chybí biotopy na úplném počátku sukcese a přírodě, tj. živočichům na ně vázaných, je zcela fuk, jak vznikly. Mamut, buvol, těžká technika , tank.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

10.4.2023 08:18 Reaguje na Slavomil Vinkler
Nenapravitelný... Horší, jak s malým děckem, že? Kdyby se šel raději přilepit...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist