https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/dana-holeckova-zoo-jsou-azylem-pro-zvirata-i-pro-lidi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dana Holečková: Zoo jsou azylem pro zvířata i pro lidi

29.8.2011
Zoologické zahrady prošly významným vývojem, začínaly v 19. století jako menažérie, na úrovni lepších pouťových atrakcí, které ukazovaly exotické živočišné druhy k pobavení a údivu obyvatel. Podobně byli vystavováni i příslušníci různých exotických národů – indiáni, černoši a podobně.
 

Přesto velmi brzy začaly být zoologické zahrady stálým zařízením, které se snažilo v maximální míře podle tehdejších znalostí, které byly velmi kusé, poskytnout zvířatům podmínky s cílem udržet je co nejdéle při životě. Důvodem byla i skutečnost, že získání zvířat bylo značně nákladné. Následovala snaha o rozmnožování nikoli jako cíle ochranářského, ale jako chovatelský úspěch, který navíc prezentací mláďat zvyšoval atraktivitu vystavovaných druhů. Zároveň mláďata byla po odchovu zdrojem finančních příjmů nebo zvířat (výměnou za odchov).

S rozvojem zahrad šla snaha vystavovat zvířata co nejzajímavějším způsobem pro návštěvníky, z níž se vyvinula dnešní tendence ukazovat zvířata v expozicích a výbězích co nejvíce simulujících původní biotopy, které zároveň v rámci možností poskytují zvířatům v maximální míře prostředí k plnohodnotnému životu. Velké množství druhů je dnes drženo ve výbězích a ubikacích, v nichž vlastně setrvávají dobrovolně. Typické je to u kopytníků zejména antilop, zeber a různých dalších druhů turů, ale i u některých ptáků. Tato zvířata obvykle mohou bez velkých problémů překonat ohrazení a příkopy, ale nedělají to, protože jim poskytnuté životní prostředí vyhovuje a dává jim obživu, možnost potkat partnera nebo společnost a odchovat mláďata. Najdou v něm místa k odpočinku i k zábavě. Zejména u vyšších obratlovců se velmi dbá na pohodu (welfare) zvířat, kterým se obohacuje prostředí, aby podobně jako v přírodě mohla zabývat různými činnostmi a nenudila se. Vhodné je proto podávat zvířatům potravu způsobem, který je zabaví, například ji schovávat na různých místech. Nejvýznamnějším obohacením je ale držet zvířata v přirozených sociálních seskupeních s možností pravidelného rozmnožování a odchovu mláďat.

Redakce Ekolistu.cz oslovila několik vědců, odborníků i aktivistů s žádostí o komentář na téma:

„Jaká má být role zoo v 21. století?“

Své odpovědi nám kromě Dany Holečkové poslali:

V 21. století jsou již zoologické zahrady zcela jiné, nežli tomu bylo v jejich začátcích. Jsou schopny pro některé druhy vytvářet stále dokonalejší výběhy a ubikace. Dokonalá jsou zejména akvária, kde menší tvorové jakými jsou koráli a ryby ani nepoznají, že nežijí ve volné přírodě. Úlohou moderní zoo ale není vynakládat stále větší a větší finanční prostředky za stavbu gigantických pavilonů, i když pro chov některých druhů je to nutné (žralok obrovský, kytovci), a zároveň taková chovná zařízení zvířatům vyhovují, a návštěvníci je velmi často vysoce oceňují. Způsob prezentace zvířat bude vždy záviset na finančních možnostech majitelů a provozovatelů zoo, ne vždy však drahé a nákladné zařízení musí být chovatelsky lepší. Úlohou moderní zoo proto není se navzájem předhánět v drahých expozicích ale vystavovat zvířata v přirozených sociálních skupinách, v maximálně bohatém prostředí s cílem ukazovat zvířata návštěvníkům ale již ne jako něco zvláštního a nevídaného ale jako svébytné tvory a právoplatné obyvatele naší planety v jejich kráse a úloze v ekosystému.

Moderní zoologická zahrada se proto snaží zvířata představit tak, aby vyvolala nejen zájem návštěvníků, ale aby je také měli možnost pochopit, proto se zoo snaží různými atraktivními způsoby poskytovat informace o životě chovaných zvířat. Koneckonců vzdělávání veřejnosti je jedním z poslání zoo. Navíc pokud se návštěvníkovi dané zvíře líbí a vytvoří si k němu pozitivní vztah, stává se z něj i ochránce, protože mu již není lhostejno, zda tento živočišný druh bude vyhuben nebo ne. Zoologické zahrady navíc stále více spolupracují s ochranářskými projekty a institucemi zabývajícími se ochranou druhů v přírodě, aby tam, kde je to možné napomohly zvířaty odchovanými v lidské péči posílit divoké populace nebo je dokonce zcela znovu založit. Vzpomeňme známé projekty na záchranu koně Převalského a zubra evropského, ale i nové reintrodukční projekty (znovuvysazování orlů, sov, supů, přímorožců arabských, adaxů, antilop koňských a vraných, ale i nosorožců). Zoologické zahrady zároveň provádějí výzkum, neboť mají vynikající možnost získat mnoho nových informací a znalostí týkající se fyziologie, chování ale i rozmnožování a růstu řady živočišných druhů.

V souladu s těmito úlohami moderní zoo jde také výše zmíněná prezentace zvířat veřejnosti, a to nejen s cílem vzdělávání a vytvoření citových vazeb návštěvníků k živé přírodě, ale ve stejné míře také poskytnout obyvatelstvu místo k odpočinku a rekreaci. Zoologická zahrada 21. století je tedy nejen azylem ohrožených živočišných druhů, ale i azylem lidí v přetechnizované společnosti.


reklama

 
Dana Holečková
Autorka je ředitelka ZOO Dvůr Králové nad Labem.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist