David Storch: Sebemodernější zoo přírodu nenahradí
„Jaká má být role zoo v 21. století?“
Své odpovědi nám kromě Davida Storcha poslali:- Dana Holečková, ředitelka ZOO Dvůr Králové nad Labem. Její komentář najdete zde.
- Iveta Rabasová, ředitelka Podkrušnohorského zooparku Chomutov. Její komentář najdete zde.
- Lucie Moravcová, předsedkyně sdružení Svoboda zvířat. Její komentář najdete zde.
- Pavel Kindlmann, profesor ekologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Jeho komentář najdete zde.
- Stanislav Komárek, biolog, filosof, básník a esejista. Jeho komentář najdete zde.
Na druhou stranu vidět zvířata ve volné přírodě je zase ještě úplně jiný zážitek, který člověku připomene, jak jsou i dnešní moderní zoo s velkými výběhy zoufale nedostatečná. Příznivci zoologických zahrad poukazují na to, že v moderních zoo se zvířata často mají lépe než v divočině. Jenže to, že zvířata v zoo méně trpí, dožívají se vyššího věku a mají méně starostí se živobytím, neznamená, že jejich život je lepší, než by byl venku. Není problém učinit nějakého tvora (včetně člověka) „šťastným“ tím, že jej zavřeme do konstantních podmínek s neomezeným přísunem zdrojů, případně mu poskytneme nějakou drogu povzbuzující náladu – jenže to asi není to, o co by mělo jít, ať už člověku nebo zvířeti. Podmínky v zoo tedy budou vždycky v nějakém smyslu nepřirozené a „spokojenost“ zvířat v zoo nebude stačit ke spokojenosti člověka, který má rád divokou přírodu a ví, že k životu patří překonávání výzev a naplňování možností, které nám předestírá vnější svět. S tím souvisí i ochranářský význam zoo. Na jednu stranu je těžké zpochybňovat, že existuje několik druhů, které by bez chovu v zoo vyhynuly. Na druhou stranu není jich mnoho a vtírá se otázka, jestli vůbec má cenu zachraňovat druhy, které už stejně nemají šanci ve svém přirozeném prostředí, kde živoří na hranici existenčních možností.
Domnívám se, že se musíme smířit s tím, že sebemodernější zoo přírodu nenahradí, ale že zároveň těžko něco nahradí zoologické zahrady. Jejich role v příštích několika desítkách let bude – a má být – podobná, jako je teď, budou tedy hlavně lidem ukazovat co největší rozmanitost opravdových živých zvířat v nepřirozených podmínkách. Myslím, že není dobré zastírat tuto nepřirozenost budováním stále sofistikovanějších a naturalističtějších výběhů. Lidé mají mít možnost vidět živá zvířata, ale zároveň mají vědět, že jsou to právě jen zvířata v zoo. Třeba pak budou mít i o trochu větší cit pro to, co může znamenat život v přirozeném prostředí a třeba pak bude o něco snazší chránit původní biotopy, což je jednoznačně preferovaný způsob ochrany všeho živého. A když se k tomu povede občas zachránit před vyhynutím nějaké to zvíře, které nemělo šanci přežít ve volné přírodě, tím líp.
reklama