https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/danan-balcarova-vlada-da-na-nesmyslny-projekt-kanalu-miliardy-zatimco-s-kompenzacemi-otali
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dana Balcarová: Vláda dá na nesmyslný projekt kanálu miliardy, zatímco s kompenzacemi otálí

18.1.2021
Kanál Dunaj Odra Labe. Kam jinam nalít miliardy?
Kanál Dunaj Odra Labe. Kam jinam nalít miliardy?
Foto | Jaroslav Kubec / Wikimeda Commons
Na svůj dnešní program zařadila vláda projednání přípravy plavebních stupňů, které jsou nezbytnou podmínkou k vybudování kanálu Dunaj-Odra-Labe. Zatímco celosvětová pozornost je upřena na řešení pandemie a minimalizaci ekonomických dopadů, vláda opět diskutuje o předraženém a zbytečném betonování krajiny v rámci projektu, který je odborníky považován za nesmyslný.
 

Karel Havlíček, tentokrát v roli ministra dopravy, stále dokola informuje vládu o přípravě Ministerstvem dopravy vytoužených plavebních stupňů na Labi v Děčíně a Přelouči. A to i v tuto chvíli, kdy je jisté, že klimatická změna bude nadále přispívat k prodlužování a prohlubování období sucha.

Stavba plavebních stupňů by zdaleka nezajistila celoroční splavnění Labe ani za těch stavů vody, na které jsme byli historicky zvyklí, natož do budoucna, kdy nám klimatická změna přinese ještě delší období sucha.

Na nesmyslnost prací souvisejících s kanálem Dunaj-Odra-Labe, které vláda pouze při přípravě odhaduje na 15 miliard korun, jsem spolu s Piráty upozornila již několikrát.

Plavební stupně samy o sobě jsou z hlediska dopravy téměř zbytečné a zničily by cenné přírodní lokality. Je nepochopitelné, že se rezort dopravy stále dokola snaží další betonování našich řek prosadit.

Jediný přínos znamená pro firmy, které mají stavbu a další související zakázky zajistit. Umanuté prosazování výstavby kanálu už teď stálo téměř miliardu. Opravdu v tom chceme pokračovat v situaci, kdy vláda jen neochotně kompenzuje ztráty našim občanům a firmám?


reklama

 
foto - Balcarová Dana
Dana Balcarová
Autorka je předsedkyně sněmovního Výboru pro životní prostředí a členka Pirátů.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (48)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

18.1.2021 14:58
Důvod tohoto stavu je celkem jednoduchý. Vláda tím přihrává kšefty svým kamarádíčkům, zatímco zpožďování kompenzací likviduje Babišovi konkurenty. To se to Babišovi likviduje, když za poslední tři roky na dotacích a státních zakázkách dostal asi dvacet miliard.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

18.1.2021 15:08 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
A koho pomocí těch dotací a státních zakázek Babiš za poslední tři roky zlikvidoval? Ale konkretně a jmenovitě, kterého konkurenta?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.1.2021 15:22 Reaguje na Jiří Daneš
Zjistěte si, kolik firem podává na stát žaloby kvůli tomu, že na ně finanční správa zaklekla. A vzpomeňte si na uniklou nahrávku rozhovoru Babiše se šéfem finanční správy, jak zaklekli na jednu firmu z Přerova. A co se týče současné situace, tak ta už vůbec nepotřebuje komentář. Státní zaměstnanci, i když jsou doma, mají plný plat, zatímco soukromé firmy a živnostníci propouštějí, případně přímo krachují.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2021 16:19 Reaguje na Jiří Daneš
Někde jdsem četl, že těch firem je dnes kolem dvaceti tisíc a první vlna bankrotů se teprv čeká. Zajišťovacím příkazem zlikvidoval tisíce poctivých firem, v době, kdy se o tom ještě u Moravce hovořilo, tak soudy neoprávněné použití vyčíslily v první vlně na 900 MILIÓNÚ korun.
Schillerová k tomu jen řekla, že ministerstvo financí se necítí být vázáno rozhodnutím soudu a nic platit nebude.
Tohle je prostě už jen ryzí fašismus.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.1.2021 17:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Finanční správa měla striktně nařízeno, kolik musí dát těch zajišťovacích příkazů. Je to podobné jako když za Stalina měli komisaři nařízeno, kolik lidí musí být popraveno za odbojnou činnost, i když byli nevinní. Tady se zase dávaly zajišťovací příkazy, i když firma nic nedlužila, protože dlužit mohla. A mimochodem, nedávno jsem četl, že ta suma už naskočila na dvojnásobek, čili skoro dvě miliardy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2021 18:42 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Mě to připadá jako něco příšerného, ovšem vovčanstvo je v klidu.
Pokud ve státě není zajštěna ani bazální vymahatelnost práva, nemůže se považovat za demokracii.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2021 18:49 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Staré přísloví říká, že s nezávislostí ekonomickou jde i nezávislost politická.
Proto všechny totality první likvidují samostatně si živíci lidi, řemeslníky a podnikatele. Za Hitlera se to jmenovalo "arizace" majetků, komunisti nasadili přímo znárodnění. Dnes to jede ekonomickou cestou a šikanem přes všemožné EET a "klekání" finanční mafie.
Odpovědět
ab

art b

19.1.2021 20:29 Reaguje na Jiří Daneš
Vážně ??? ono pokud podpoříte jednu firmu dotací tak ji zvýhodňujete na trhu oproti konkurenci a je to v pořádku ve chvíly kdy ty peníze dostanou menší firmy a zemědělci jelikož jsou poté schopni být konkurence schopní ale pokud ty dotace dáte velkému podniku tak to má opačný efekt . A za další je jedno čí získal peníze ve formě dotací ale jde o to že ty prostředky byli určeny pro jiné firmy aby mohli být konkurenceschopní těmto velkým .
Odpovědět

Jirka Černý

18.1.2021 15:43
To je ta blbost s kanálem ještě nepustila? Výstavba naprosto nemá logiku, takže jde o prachy pro někoho a asi jsou to hooodně velký prachy.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.1.2021 15:47 Reaguje na Jirka Černý
Když jde o možnost tunelu ze státní kasy, hodí se každá příležitost.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.1.2021 19:57 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
OZE tunel přece nemůže zůstat osamocen.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2021 16:22 Reaguje na Jirka Černý
Vládu vede psychopat a nabalují se na něho dnes už jen vyložení grázli a to měl kdysi dost dobrých lidí. Namátkou Pilný, Telička, Stropnický, Zlatuška, Jančura i Vokřál byl celkem normální...kde ti dneska jsou?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.1.2021 17:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Teličku bych vynechal, protože v době, kdy fungoval v europarlamentu, se řešily naše dotace pro zemědělce a dopadli jsme jako hubkaři. A co se týče Stropnického, tak jeho úřadování na ministerstvu vnitra má dopady do dneška. Bohužel od určité úrovně existují potrestání formou povýšení, tak Stropnický dneska dělá diplomata v Izraeli.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2021 18:40 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Nedopadli jsme vůbec jako hubkaři, naše dotace do zemědělství jsou zcela normální, problém ale je, že je rozkrade zemědělská oligarchie. A o nějakých "dopadech" Stropnického nic nevím.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.1.2021 19:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Zemědělec v podhůří Alp v Rakousku má na litr mléka dvakrát větší dotaci než ten náš kdekoliv v republice. To mi v pořádku nepřijde. A co se týče Stropnického, tak za jeho vedení se MV prakticky zastavilo. Neřešila se žádná výběrová řízení, takže zásobování armády prakticky zkolabovalo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2021 08:35 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Do armády nevidím tak to neřeším.
Ale Rakušáci mají taky státní dotace pro horské oblasti a funguje to tam velmi dobře. Ubytování všude za příjemný peníz a podle vzhledu (i aut před barákem) si sedláci skutečně nežijí špatně.
U nás je problémem totálně zkorumpovaný systém, kde si tyhle dotace odčerpají miliardáři.
Odpovědět

Jan Šimůnek

19.1.2021 08:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Naše dotace do zemědělství jsou naprosto likvidační, abychom nemohli být konkurencí zemědělcům ze starých zemí EU. Uvědomte si laskavě, že EU nás (a další postsoc státy) vzala jako odbytiště šuntů, neprodejných ve starých členských zemích a zdroj levné pracovní síly pro podřadné práce, případne sídliště montoven s nulovou přidanou hodnotou. Všemu ostatnímu (rozvoj výroby kvalitních výrobků, rozvoj HiTech apod.) se snaží v nových členských zemích zabránit, jak to jen jde.
Odpovědět
JM

Jan Marján

19.1.2021 22:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Kde berete to přesvědčení, že pokud nebudou dotace pro oligarchy tak že ty peníze dostanou ti tzv. malí? Nebude to jak za Luxe, kdy u nás 15 ha hospodář dostal dotace na nákup strojů a ty pak zanedlouho prodal do Polska a nikomu to nevadilo.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.1.2021 19:09 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Stropnický na vnitru???
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.1.2021 19:13 Reaguje na Svatá Prostoto
Pardon. Byl na ministerstvu obrany.
Odpovědět
MN

Míra Nový

19.1.2021 18:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Ještě si vzpomínáte na dobu, kdy premiér odstoupil kvůli necelému milionu, jehož nabytí nebyl schopen vysvětlit? Dnešní premiér za bílého dne krade, tedy čierpá, miliardy a nic se neděje!!!
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.1.2021 16:38
No já jsem zvědav, co bude vláda projednávat za rok a jak bude vše růžové
( nebo zelené?). Ten předvolební boj už jede na plno a neočekávám ani nic
jiného, než kritiku všeho, co vláda byť pouze projednává. Kdyby se kritika
týkala už rozhodnutí, tak to překousnu, ale kritizovat i jednání bez
bližších informací je směšné. Paní bude dobrou ministryní životního
prostředí a pokud se obklopí některými místními mudrlanty, tak to bude
terno. Připomíná mi rétorikou jinou paní, která propagovala biomasu.
Ale možná se mi to pouze zdá a ochranu přírody čekají zářné zítřky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2021 16:44 Reaguje na Břetislav Machaček
Vláda už DOL schválila a dle článku "investovala" miliardu. To je už kritika na místě, spíš série trestních oznámení.
V 90. letech se vymyslel termím "tunel", který nejen zlidověl, ale má i přeshraniční přesah. To jsem netušil, jak mohutně se tahle činnost rozvine v rádoby demokratickém babišistáně.
Odpovědět
Mz

Miluna z Hor

18.1.2021 17:59
nejhorsi na současným světě je ze zatimco hlupaci jsou ochotni se bit za psychopaty v politice a chteji sejmout ty relativne prospěšné a slusne, tak naopak nedementni lidi, co vi kde je pravda, nejsou ochotni zvednout zadky a s těma politickýma grazlama co civilizaci a planetu zničí zatocit tak jak zaslouzi
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.1.2021 18:02 Reaguje na Miluna z Hor
Babiš není ani psychopat, ani hlupák. Je to tunelář, který jede v tak velkém, že si už dokázal koupit spoustu lidí a spousta dalších korytářů se k němu přidává, protože cítí možnoat vlastního korýtka.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2021 18:36 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Babiš je typický psychopat (dle psychiatra Honzáka), je taky velmi inteligentní.
Psychopat nezná vůbec pocit strachu, nemá svědomí, nemá žádnou empatii, prakticky žádné lidské city. Dokáže jít přes mrtvoly, zničí životy tisícům lidí a spí v noci spánkem spravedlivých. Přísahá veřejně na zdraví svých dětí, načež je zatáhne do svých špinavých kšeftů tak, že jim hrozí dlouholeté kriminály.

Psychopat je taky kosmonaut Armstrong, který přistál v mrtvičné situaci zcela chladkrevně v posledních vteřiných na Měsíci. Myslím, že psychopat je asi i Navalnyj, když se vrací do Ruska.
Odpovědět
MG

Milan G

18.1.2021 18:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Navalnyj neni psychopat, to je jenom kašpar, který si myslí, že jsme pitomci, viz jeho rozhovor s tím KGBákem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.1.2021 18:51 Reaguje na Milan G
Totální pitomost jak dycky. Kašpara by nemuseli sejmout tak hnusným způsobem, kašpar by se po takovém zážitku zpátky do Ruska nevracel.
Odpovědět
JM

Jan Marján

19.1.2021 22:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud by se nechtěl vrátit,byl by užitečnější jako mrtvola. A to mu jeho chlebodárci asi naznačili tzv. Novičokem.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.1.2021 19:25 Reaguje na Milan G
On se asi Novičoku nebojí stejně jako někteří Covidu. Pro něho to byla asi taky pouze rýmečka
a vlastně co není, toho se nebojí. Já se Covidu obávám a bál bych se i Novičoku, pokud bych slezl údajně hrobníkovi z lopaty. Mučedník může být
pouze osel a nebo někdo, komu slibují studený
oheň. To Rusko je už břídil, když neotráví
na tvrdo někoho, kdo ho ohrožuje. On nikoho
ale asi neohrožuje, když to tak "zpackali"
a nebo to je večerníček pro jiné osly?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2021 08:39 Reaguje na Břetislav Machaček
"Ideální pro tento typ vražd není jed, který zabíjí se 100% spolehlivostí, ale právě jed jako Novičok. Je výhodné, když oběť otravu tímto jedem při dobré zdravotní péči přežije, protože nikdo nemůže tvrdit, že byl zavražděn. Navíc se tak vytváří velký prostor ke všemožným spekulacím. Když oponent zemře za několik let na následky, už to nebude mít politické důsledky. Tyto látky významně zkrátí člověku život, ale hlavně zanechávají trvalé následky, které působí mimo jiné také společensky velmi hendikepující obtíže, např. špatné ovládání svěračů, špatná koordinace pohybů včetně funkce hlasivek apod. Lídrem opozice dost dobře nemůže být někdo, kdo špatně artikuluje a při projevu ke svým příznivcům se nezvladatelně podělá".
Jeden lékař na diskusi Reflexu
Odpovědět
MG

Milan G

19.1.2021 16:18 Reaguje na Břetislav Machaček
Přesně, o KGB si můžu myslet co chci, ale určitě ne, že to jsou čučkaři, to rozhodně ne.
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

20.1.2021 10:40 Reaguje na Milan G
NO tak, že jsou kvalitou o hodně níže, než uvádějí Rusáci, to se projevilo už vícekráte, takže nechápu, kde berete pro své stanovisko argumenty. Nezapomínejte, že v Rusku je šílená korupce a projevuje se i v KGB - někdo z KGB prostě ty údaje prodal...Podobné to bylo i s těmi ruskými "diplomaty" u nás...
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

20.1.2021 10:38 Reaguje na Milan G
No tak ono to chce i nějakou inteligenci, aby člověk pochopil, že ten KGBák mluvil o operaci s Navalným a myslel si, že mluví se stejným grázlem jako je on..
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.1.2021 18:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Zrcadlo nemáte?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.1.2021 19:03 Reaguje na Miluna z Hor
Milá slečno nebo paní. Hodnoťme pouze lidi za činy a ne za sliby.
Slibů jsem v životě slyšel mnoho a splněných slibů zažil minimum.
Slušným je ten co sliby plní a ne ten, kdo pouze slibuje i to, co
splnit nikdy nemůže. Kritizovat umí i osel, ale vládnout bez
chyb málokdo. Věřte si na sliby a časem na to přijdete sama.
Sliby se slibují a blázni se radují. Moudrý člověk rozliší, zda
je něco reálné a co ne. Tož si vyberte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2021 08:48 Reaguje na Břetislav Machaček
Paní nepíše o žádných slibech a dívá se na situaci zcela realisticky.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.1.2021 19:13
Havlíčka poslední dobou už nelze vůbec brát vážně a i v té vládě si s ním slušně vytírají ... inu, kdo chtěl kam ...
A v tomto případě nejde o nějaký kanál, ale o to do voleb rozdat co nejvíc kšeftů, bo je jasné, že po nich už to tak jednoduché nebude, a to ani kdyby se ANO ve vládě udrželo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.1.2021 08:46 Reaguje na Svatá Prostoto
Nejhorší ale je, že prakticky všichni občané ví, co je u nás ve vedení státu za gaunery a korupčníky, ale aspoň polovině to nevadí.
Morálka národa je totálně na dně a v téhle situaci jsme odsouzeni ke chcípárně a bídě. I s tím, že máme prakticky plnou zaměstnanost, prostě jsme votroci nejen psychicky, ale za chvíli budeme i reálně.
Odpovědět

Jan Šimůnek

19.1.2021 08:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Horší než EUrokomise naše vláda není. Je jasné, že tato laťka je nastavena hodně nízko (pokud není rovnou zakopána pod zem), ale tak to je.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

19.1.2021 10:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Ono jim to vadí, jen si už zvykli. Bo je to tu už 30 setrvalý trend ... jo, postupně se to spíš zhoršuje, ale pořád, takže už to většina lidí bere prostě jako fakt s tím, že jinak to u nás nejde.

Ona je to u nás popravdě tradice už od "osmnáctýho", my si tu I. rep. hrozně idealizujeme, ve skutečnosti to byl taky průser za průserem.
Odpovědět

Jirka Černý

19.1.2021 19:42 Reaguje na Svatá Prostoto
Za to idealizování může tehdejší kinematografie, podobná snaha je v některých věcech i dnes.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.1.2021 18:18 Reaguje na Svatá Prostoto
To není žádný "setrvalý trend", jen si vzpomeňte za jaké prkotiny odstupovali ministři za normálních stran.
Odpovědět
JM

Jan Marján

19.1.2021 22:52
Když si na Youtube prohlídnete různé plavební kanály v západní Evropě tak vám to třeba nebude připadat tak nesmyslné. Je to ovšem běh na dlouhou trať. V Číně uvažují s výhledem na 50 let a v tom je podstata jejich úspěchu. U nás se bohužel uvažuje většinou na období od voleb do voleb a podle toho to vypadá.
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

20.1.2021 10:42 Reaguje na Jan Marján
Hlavně nesrovnávejte západní Evropu a jejich roviny s naší krajinou...I přesto má využítí dopravy na kanálech v Německu výrazně klesající tendenci - je zcela jasné, že jde o prodělečnou činnost...
Odpovědět

Jan Šimůnek

20.1.2021 17:15 Reaguje na Karel Pavelka
Jenže právě propojení tří moří by mohlo té dopravě dost pomoci celoevropsky. A protože doprava po vodě má nejmenší emise na tunokilometr, tak paní autorka jen bezcenně pindá, jako ostatně všichni ekologové.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.1.2021 18:15 Reaguje na Jan Šimůnek
Pindáte pouze vy, nejmenší emise jsou jen když se jede po proudu. Ale dělat kanál přes střechu Evropy je nekutečně pitomej nápad.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.1.2021 18:20
Hezkou reakci jsem zaznamenal u val Bellena. Jen povytáhl obočí a řekl: "už máte postavené dálnice?"
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist