https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/danieln-pitek-uzivi-letos-pastvina-nase-kravy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Daniel Pitek: Uživí letos pastvina naše krávy?

29.4.2020 | ČERNČICE
Daniel Pitek pozoruje krajinu se svými pastvinami pod Milešovkou.
Daniel Pitek pozoruje krajinu se svými pastvinami pod Milešovkou.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Včera jsme celý den stěhovali krávy ze zimoviště na pastviny pod Milešovkou. Je to vždy den plný intenzivní práce a nikdy nevím, jestli se v jeho průběhu něco nezvrtne, takže jsem pokaždé rád, když stěhování máme za sebou. Od večera se už krávy spokojeně pasou na čerstvé jarní travičce a já jsem na smrt unaven, ale šťastný.
 

Moje dočasné štěstí mi ale kalí závažné starosti. Stěhovat ze zimoviště na pastviny jsme již bezpodmínečně museli, přestože tráva není ještě dostatečně narostlá a je jí málo. Docházelo nám již seno z loňského roku, takže jiná volba než stěhování na pastviny nepřicházela v úvahu. Otázkou je, jak dlouho vydržíme na této pastvině a jak rychle budeme muset krávy přehánět dál.

Příčinou nedostatku pastvy je neobyčejné sucho. Tráva bez vody neroste a nevytváří hmotu, kterou potřebujeme k nakrmení našeho stáda. Pokud vydatně nezaprší, bude pastva chudá, nebude kde pást všechna zvířata, neuděláme ani dostatek sena. Seno bude opět velice vzácnou a drahou komoditou, neuživíme všechny krávy a budeme muset výrazně snížit stavy.

Proto si ze všeho nejvíce přeji vydatné deště.

Popsal jsem jeden z případů, kdy sucho způsobuje pokles zemědělské produkce, která se může velice rychle přeměnit ve skokové zdražení a nedostatek potravin.

Z historie známe mnoho případů, kdy z potravinového blahobytu byl jen krok k hladomoru. Vlivem klimatické změny, neboť sucho je jedním z výrazných projevů klimatické změny, může být tento krok blíže, než se nám zdá.

Snad tedy zaprší i u nás.


reklama

 
foto - Pitek Daniel
Daniel Pitek
Autor je lesník a zemědělec.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

29.4.2020 14:35
Kdybych chtěl být jízlivý, řekl bych, že panu Pitkovi se to přece nemůže stát, protože on hospodaří naprosto podle představ zelených ideologů. Ale ejhle- a ono přec. Teď vážně- samozřejmě mu ten déšť přeju a sobě také.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

29.4.2020 20:57
Pane Pitku, já zase koupil vhodné květiny a byliny do sadu a na louku. Dnes jsem je sázel. Půda tady je těžká jílovice , která má řadu nevýhod , ale i jednu výhodu - drží vláhu.
Poprvé za deset let jsem se setkal se skutečně suchou půdou při sázení, takhle doposud nebyla nízká úroveň půdní vlhkosti.
Bohužel ze slibovaných srážek, původně 20mm, pak 10mm a v závěru 5mm nám dnes navalilo 0,2 mm. Tedy nic.
Nezbývá mi nic jiného, abych nám společně popřál příště více štěstí na vodu.
Předpovědi vypadají naprosto mizerně a nemám z toho vůbec dobrý pocit.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

30.4.2020 13:51 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, neskládejte ruce v klín! Nezbývá než abyste nějak ovlivnil sluneční aktivitu či správně ovlivnil jeho oběh kolem baricentra a zvrátil tak globální klimatickou změnu!
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.4.2020 14:44 Reaguje na Jiří Svoboda
Už mi po vás pane Svobodo bylo smutno. Člověka vždy potěší vtipná glosa.
Globální oteplování bych nezastavil, ale alespoň zpomalil. Co by se však povedlo zcela jistě by byl přechod na nízkouhlíkovou jadernou energii ,na 90% celkové výroby.
Dále, mít možnosti vážené Ulriky von Leyen bych se zasloužil o nápravu krajiny, která by podstatně lépe snesla negativní dopady změny klimatu.
A na vás bych taky nezapomněl, mohl byste psát pochvalné články do Ekolistu. :-)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

30.4.2020 16:21 Reaguje na Miroslav Vinkler
Těší mne, že jsem tak blízký vašemu srdci.
Odpovědět
MM

Milan Milan

29.4.2020 22:28
Máte pravdu. Nezávidím Vám. Proč je ale nedostatek vody? Já vidím dvě základní roviny. 1. Srážky. 2. Hospodaření s vodou.
Jistě jedno ovlivňuje druhé. Např. dotace malá dešťovka pravděpodobně zajistila že mil. m3 vody nejsou v podzemí, ale v nádržích domácností. Není přirozený odpar, nejsou obláčky, lehce narušený místní koloběh vody. Nebo, dotovaná skvělá kanalizace v každé vísce a neskutečně zabetonovaná krajina, kdy voda navyklá vsakovat a napájet podzemí v určitých místech po tisíce let je najednou odvedena do jiných míst, kde není schopna plnit původní rezervoáry, studny vysychají. Dotované kotlíky, snížení prašnosti v ovzduší, zvýšení teploty povrchu země, zvýšení produkce CO2, zvýšení energetické náročnosti domácností, neřešní kůrovce způsobilo narušení funkcí lesů jejich plošnou devastaci o vlivu na místní klima nemluvím, nesmírně rozežraná konzumní společnost a její vysoká spotřeba vody....... našlo by se toho samozřejmě mnohem víc. Jeví se to jako malé věci, ale je-li to jev široký a masivní, pak už to nějaký vliv jistě má. Já však myslím, že tento dle slov babičky sedmiletý klimatický výkyv v příštím roce skončí a srážky se opět dostanou do "normálu".
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

30.4.2020 14:04
S tím, pane Pitku, nic nenaděláte. Nepříznivá konstelace hvězd způsobila klimatickou změnu a přišlo sucho. Za to prostě nikdo nemůže!
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.4.2020 14:56 Reaguje na Jiří Svoboda
Zase jste vedle pane Svobodo. Kdybyste nebyl škrťa a půjčil nějaké peníze, mohli bychom přikoupit potřebné hektary , které jsou nutné k zajištění potřebné velikosti ekologické stability příslušného území. odívejte se na mapu : jde o území vyznačené spojnicemi takto :
Milešov-Lukov-Štěpánov-Kostomlaty-Hlince -Černčice - Žim- Záhoří- Kletečná-Bílý Újezd- a zase Milešov.
Cca 34 km2.

A to včetně solidního vodního režimu krajiny vč. malého vodního cyklu. Jako odměnu - mimo splacení půjčky- vám nabízíme klidné a příjemné dožití v romantické a zdravé krajině kolem Milešovky.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

30.4.2020 16:39 Reaguje na Miroslav Vinkler
Co je v tom místě zkaženo? Podle mapy tam musí být moc hezky. K disozici mám jen řádově miliony.

Akorát mi není jasné, jak zařídíte na tak malém území malý vodní cyklus. To je asi tak naivní, jako vaše snaha o změnu sluneční aktivity, kterou jsem vám vnucoval.

Pan Pitek již pochopil, že z výkalu bič neuplete. Vy, zatím, ještě ne.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist