David Melichar: Křoviny v krajině nemají žádného spojence. Měly by mít
To se však rychle mění. V době ekonomického rozkvětu obce zřizují pracovní čety a dostávají dotace na štěpkovače a další techniku, která si se zanedbanými pozemky zarostlými neesteticky vzhlížejícím křovím poradí velmi rychle.
Paradoxně právě obce mají dle zákona křoviny chránit a vydávat povolení k jeho mýcení v odůvodněných případech. Názor obcí na křoviny je však jednoznačný, stejně jako názor zemědělců, kterým kvůli obrůstání pozemků může hrozit ztráta části dotací „za plochu“. Stejně jako názor lesníků, kterým křoviny zase brání v intenzivním lesním hospodaření.
Křoviny v krajině nemají žádného spojence. Na jejich stranu by se měli rychle připojit všichni, kterým záleží na tom, aby úzké pásky života mezi polem a lesem nezmizely stejně rychle jako „polní druhy“. Chraňte prosím křoviny a působte především na úrovni obcí osvětu, má to smysl.
Informace o křovinách můžete najít v brožurce Křoviny, kterou vydala Agentura ochrany přírody a krajiny.reklama
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Vít Pátek
21.3.2018 13:23Kdo je naopak ohledně křovin (a vůbec biodiverzity) naprosto tupý a nekomunikativní, jsou naši "zemědělští podnikatelé" - nájemci půdy, sídlící bůhvíkde mimo ves, a s nimi i pracovníci a firmy, které si na obdělávání najímají. Ty všechny nám a celé téhle zemi byl čert dlužen.