https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/david-melichar-kroviny-v-krajine-nemaji-zadneho-spojence-mely-by-mit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

David Melichar: Křoviny v krajině nemají žádného spojence. Měly by mít

16.3.2018
Zde býval čtyři metry široký pruh křovin. Zlikvidováno bez povolení zemědělci. Povolení by od obce stejně bez problému dostali. Nýřansko 2018
Zde býval čtyři metry široký pruh křovin. Zlikvidováno bez povolení zemědělci. Povolení by od obce stejně bez problému dostali. Nýřansko 2018
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | David Melichar
Už jsme přišli o ptáky polní krajiny, potápivé kachny, sýčky a nepočítanou řadu dalších druhů. Ještě poměrně dobře jsou na tom například pěnice a některé druhy obývající křovinné biotopy. V našem malebně zarostlém a extenzivně obhospodařovaném pohraničí se křovinám a druhům v nich žijících roky dařilo a staly se významnými ostrůvky biodiverzity mezi polem nasáklým pesticidy a lesem, kde řádí harvestory.
 

To se však rychle mění. V době ekonomického rozkvětu obce zřizují pracovní čety a dostávají dotace na štěpkovače a další techniku, která si se zanedbanými pozemky zarostlými neesteticky vzhlížejícím křovím poradí velmi rychle.

Křoví. Chraňte ho.
Křoví. Chraňte ho.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | David Melichar

Paradoxně právě obce mají dle zákona křoviny chránit a vydávat povolení k jeho mýcení v odůvodněných případech. Názor obcí na křoviny je však jednoznačný, stejně jako názor zemědělců, kterým kvůli obrůstání pozemků může hrozit ztráta části dotací „za plochu“. Stejně jako názor lesníků, kterým křoviny zase brání v intenzivním lesním hospodaření.

Křoviny v krajině nemají žádného spojence. Na jejich stranu by se měli rychle připojit všichni, kterým záleží na tom, aby úzké pásky života mezi polem a lesem nezmizely stejně rychle jako „polní druhy“. Chraňte prosím křoviny a působte především na úrovni obcí osvětu, má to smysl.

Informace o křovinách můžete najít v brožurce Křoviny, kterou vydala Agentura ochrany přírody a krajiny.

reklama

 
David Melichar
Autor je majitel moštárny a ornitolog.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

17.3.2018 19:46
Přesně tak, pan David to vystihl velmi dobře. A nejde zdaleka jen o potravu pro ptáky, a jejich úkryty, které keře poskytují. Jde i o úkryt a biotop hmyzu, polní zvěře a keře mají významnou další funkci - stínem, tlumením větru a zachytáváním horizontálních srážek brání vysychání krajiny.
Odpovědět
VP

Vít Pátek

21.3.2018 13:23
Vedle ornitologů jsou dalším spojencem křovin myslivci. Tam, kde jsou s obcí zadobře, protože s ní např. spolupracují na vyklízení smetí z lesa, výsadbě stromků u cest apod. (jako u nás :-), můžou se pak u starosty či rady přimluvit za křoviny - a samozřejmě tak činíme. Naše obec je dokonce tak osvícená, že přispěla k vytvoření remízků a malých biokoridorů s křovinami svými pozemky. S opravovými sedláky bydlícími ve vsi a hospodařícími na svém se taky většinou dá nějak domluvit.
Kdo je naopak ohledně křovin (a vůbec biodiverzity) naprosto tupý a nekomunikativní, jsou naši "zemědělští podnikatelé" - nájemci půdy, sídlící bůhvíkde mimo ves, a s nimi i pracovníci a firmy, které si na obdělávání najímají. Ty všechny nám a celé téhle zemi byl čert dlužen.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist