David Mencl: Nové požadavky energetických štítků znevýhodňují hlavně malé rodinné domy
Třetí verze štítku začala platit od 1. 1. 2022 a povoluje stavět jen rodinné domy klasifikované minimálně stupněm B. Je zřejmé, že ke splnění požadavků už dávno nestačí jen splnit předepsanou tloušťku tepelné izolace. Nový štítek se totiž soustředí na tři základní parametry: architektonicko-stavební koncept budovy, účinné technologie a využití dostupných obnovitelných zdrojů. A pokud některá ze tří složek není ve vzájemné rovnováze, zákonitě se musí posílit alespoň zbývající dvě.
Ke splnění požadavků vede řada cest a záleží na stavebníkovi, kterou se vydá. Úspornosti budovy totiž přispívá více faktorů, na které se lze při stavbě zaměřit. Jedná se například o jednoduchý tvar domu, správnou orientaci vůči světovým stranám vzhledem k efektivnímu využití slunce jakožto zdroje tepla, dobrou tepelnou izolaci, ale také účinné technologie a využití obnovitelných zdrojů. V praxi s sebou ale nový systém nese jeden velký paradox. U velkých patrových domů výpočet vychází pořád velmi dobře. I když velký dům není příliš úsporný, snadno splňuje podmínky nového štítku a nový systém tak na něj nemá žádný dopad. Zvolená metodika ale přestává fungovat, aplikujeme-li ji na menší domy. Ty novým štítkem i se špičkovým zateplením neprojdou. A aby ho dostaly, jejich stavitelé musí nesmyslně investovat statisíce do technologií, které malé, už tak hospodárné domy nepotřebují.
To tedy vede k závěru, že velký (i když z energetického hlediska průměrný) dům potřebný energetický štítek ve vyšší kategorii dostane, zatímco menší dům (i když s kvalitnějším zateplením) je nucen k často nadbytečným nákladům na tepelná čerpadla, fotovoltaiku a rekuperaci, a musí být v porovnání s velkým domem izolován mnohem více, i když zvyšování jeho izolační schopnosti nad dnešní poměry většinou nemá žádnou návratnost.
To v současné době ignoruje 80 % stavebníků, kteří střední či malé domy preferují. Například ti s menším bungalovem totiž dnes mívají měsíční spotřebu tepla okolo 450 korun. Aby splnili nové podmínky, musí investovat statisíce do úprav, které měsíční spotřebu snižují zhruba na 390 korun. Z hlediska návratnosti tak tato investice pro majitele domu nedává smysl, pouze pomáhá České republice splnit závazky na vyšší podíl obnovitelné energie.
Změny systému za posledních šest let navíc mohou způsobit velké nesrovnalosti na trhu s realitami. Může se stát, že ten stejný dům, který měl před čtyřmi lety skvělé hodnocení v kategorii A a jeho cena se tak zdála být trvale vysoká, bude mít nyní hodnocení D, což jeho cenu závratně sníží.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
Aleš Nebáznivý
1.2.2022 08:19Lukas B.
1.2.2022 09:22 Reaguje na Aleš Nebáznivýsamozřejmě do toho musíme trochu věštit ze skleněné koule, co asi udělají ceny energií v horizontu více desítek let, a zatím bláznivé nápady grýndýlu ukazují, že je reálné nebezpečí takové energetické chudoby, že spálíme všechny jabloně, veškeré křoví, ploty a postradatelný nábytek jak v obleženém petrohradu nebo sarajevu. takže babo raď.
Svatá Prostoto
1.2.2022 11:23 Reaguje na Lukas B.Resp. co by udělala ... spíš co udělá. Bude to zajímavé. Jen mne poněkud netěší, že nebudu divák, ale spoluúčinkující:-/.
Jiří Svoboda
1.2.2022 16:18 Reaguje na Aleš Nebáznivýsmějící se bestie
1.2.2022 09:29Většina z těch, kdo staví, nebo přestavuje dům, tak to udělá tak, jak mu to vyhovuje, podle rady stavebního dozoru/stavitele. A samozřejmě i podle svých možností.
Takhle je to diktatůra.
Břetislav Machaček
1.2.2022 11:24společnosti. Kdysi si mohl člověk postavit cokoliv, na co měl(od pastoušek
po zámky). Později to muselo zapadat do architektury lokality, ale jinak
se stavělo libovolně. Pak došlo k regulaci zastavěné půdy a nyní je tu
téměř libovůle kde stavět(satelity, haly atd. na orné půdě nejvyšší bonity) a pouze se vymýšlejí omezení na drobné majitele. Jaképak mají energetické
štítky skladové, či výrobní haly s desítkami vrat u nakládací ramp atd?
Jak mohou projít prosklené haciendy s vytápěnými venkovními bazény
a zimními zahradami s palmami? Kdo schválil obrovské obchodní komplexy
s vysokými stropy pro možnost skladování na paletách a s nutností v létě
klimatizovat? To při stavbě pastoušky úměrné příjmům člověka možné není.
To musí mít zateplení, ekologické vytápění, likvidaci pár litrů splašek
denně čističkou a jinou ekobuzeraci. Co když mi stačí pouze střecha
nad hlavou a díky otužilosti netopit vůbec? To musím i tak zateplit
dům na úroveň pasivního a pak mít trvale otevřená okna? A proč nemohu
žít "zdravě" v domě s úniky tepla škvírami, prouděním vzduchu a bez
výměny vzduchu vnucenou rekuperací přes nákladné filtry? No protože to
lobbisté za tyto nové technologie vybrečeli a nutí k tomu komplet celý
národ i kdyby si to nepřál a na ty vícenáklady neměl. Kamarád si po
zkušenostech s projektem nového domu za 7 milionů koupil starý domek
za milion a půl, při předpokladu max. 20 let života do něho vložil
milion a zbytek(4,5) si odložil jako přilepšení k důchodu. Topí a
ohřívá teplou vodu kupovaným dřívím, které si nechá přivézt naštípané
v balících na paletách a je mu ukradené, že zdražuje plyn i elektřina.
No a energetický štítek? To je pouze ekobuzerace, jak znehodnotit
levné bydlení a přihrát kšefty dodavatelům a servisákům všemožných
technických vychytávek. Eurosojuz tak dospěl do stádia diktatury
lobbistů schovávajících se za "gryndýl" za potlesku ekologistů bez
logiky a sociálního cítění.
Aleš Nebáznivý
1.2.2022 11:32Lukas B.
1.2.2022 11:39 Reaguje na Aleš Nebáznivýnebo samozřejmě můžete bydlet ve stávajícím baráku s číslem popisným, klidně bez vody a elektřiny a s kadibudkou na dvoře, a nestavět, ale opravovat a rekonstruovat stylem pradědečkova sekera (to je sekera po pradědečkovi, děda dal nové topůrko, a táta nové želízko).