https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/david-mencl-nove-pozadavky-energetickych-stitku-znevyhodnuji-hlavne-male-rodinne-domy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

David Mencl: Nové požadavky energetických štítků znevýhodňují hlavně malé rodinné domy

1.2.2022
U velkých patrových domů výpočet vychází pořád velmi dobře. Ilustrační snímek.
U velkých patrových domů výpočet vychází pořád velmi dobře. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Potřebujete-li získat stavební povolení, neobejdete se u toho bez takzvaného energetického štítku domu. Jejich účelem – respektive tím původním – bylo vypočítat a ohodnotit parametry domu tak, aby bylo možné dům snadno zařadit na stupnici energetické náročnosti od naprosto neúsporných až po nízkoenergetické domy.
 
Štítek zhodnocoval takzvanou obálku domu, která zahrnuje například izolaci stěn, podlah, střechy i oken. Současní majitelé či noví zájemci o dům se díky tomuto systému mohli dozvědět, o jaký dům se z hlediska energetické náročnosti jedná, jaká je jeho celková tepelná ztráta a lidé se tak mohli vyvarovat koupi drahého domu se štítkem v kategorii F, tedy velmi nehospodárného domu. Ten si totiž následně na energiích vyžádá spoustu peněz navíc. Změny poslední doby a zejména ty, které jsou platné od ledna, ale celý systém znehodnocují. Původní systém už se totiž změnil a v jeho druhé verzi se stal hlavním parametrem štítků podíl obnovitelných zdrojů energie, který nová verze dále zpřísňuje.

Třetí verze štítku začala platit od 1. 1. 2022 a povoluje stavět jen rodinné domy klasifikované minimálně stupněm B. Je zřejmé, že ke splnění požadavků už dávno nestačí jen splnit předepsanou tloušťku tepelné izolace. Nový štítek se totiž soustředí na tři základní parametry: architektonicko-stavební koncept budovy, účinné technologie a využití dostupných obnovitelných zdrojů. A pokud některá ze tří složek není ve vzájemné rovnováze, zákonitě se musí posílit alespoň zbývající dvě.

Ke splnění požadavků vede řada cest a záleží na stavebníkovi, kterou se vydá. Úspornosti budovy totiž přispívá více faktorů, na které se lze při stavbě zaměřit. Jedná se například o jednoduchý tvar domu, správnou orientaci vůči světovým stranám vzhledem k efektivnímu využití slunce jakožto zdroje tepla, dobrou tepelnou izolaci, ale také účinné technologie a využití obnovitelných zdrojů. V praxi s sebou ale nový systém nese jeden velký paradox. U velkých patrových domů výpočet vychází pořád velmi dobře. I když velký dům není příliš úsporný, snadno splňuje podmínky nového štítku a nový systém tak na něj nemá žádný dopad. Zvolená metodika ale přestává fungovat, aplikujeme-li ji na menší domy. Ty novým štítkem i se špičkovým zateplením neprojdou. A aby ho dostaly, jejich stavitelé musí nesmyslně investovat statisíce do technologií, které malé, už tak hospodárné domy nepotřebují.

To tedy vede k závěru, že velký (i když z energetického hlediska průměrný) dům potřebný energetický štítek ve vyšší kategorii dostane, zatímco menší dům (i když s kvalitnějším zateplením) je nucen k často nadbytečným nákladům na tepelná čerpadla, fotovoltaiku a rekuperaci, a musí být v porovnání s velkým domem izolován mnohem více, i když zvyšování jeho izolační schopnosti nad dnešní poměry většinou nemá žádnou návratnost.

To v současné době ignoruje 80 % stavebníků, kteří střední či malé domy preferují. Například ti s menším bungalovem totiž dnes mívají měsíční spotřebu tepla okolo 450 korun. Aby splnili nové podmínky, musí investovat statisíce do úprav, které měsíční spotřebu snižují zhruba na 390 korun. Z hlediska návratnosti tak tato investice pro majitele domu nedává smysl, pouze pomáhá České republice splnit závazky na vyšší podíl obnovitelné energie.

Změny systému za posledních šest let navíc mohou způsobit velké nesrovnalosti na trhu s realitami. Může se stát, že ten stejný dům, který měl před čtyřmi lety skvělé hodnocení v kategorii A a jeho cena se tak zdála být trvale vysoká, bude mít nyní hodnocení D, což jeho cenu závratně sníží.


reklama

 
foto - Mencl David
David Mencl
Autor je ředitel společnosti Ekonomické stavby.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

AN

Aleš Nebáznivý

1.2.2022 08:19
Děkuji autorovi za článek, který trefně upozorňuje na konec levnějšího bydlení u nás. Z nových domů se stává klec protkaná kilometry kabeláže a izolací všemožných senzorů a zařízení. Nic zdravého k životu. Mě by zajímala energetická bilance, když se započítá energie na těžbu a výrobu materiálů všech těch serepetiček a práce těžké techniky co dnes k modernímu domu patří, versus třeba energie na výrobu a výstavbu roubenky. A dále energetické náklady na recyklovatelnost takové moderního domu. Zaujal mě rozhovor s cestovatelem Janem Tomšíčkem. Když člověk vidí, jak se dá žít skromně a být přitom opravdu v životě spokojený a zdravý versus moderní představy o tom co nás učiní šťastnějšími.
Odpovědět
LB

Lukas B.

1.2.2022 09:22 Reaguje na Aleš Nebáznivý
to je úplně jednoduché - nebyl-li byl trh deformovaný, potom by koruna investovaná do zateplení a koruna utracená za otop měly obě naprosto identickou stopu (na dotacemi a spotřební daní a dalšími obstrukcemi pokřiveném trhu je to trochu zkreslené, ale ne zas tolik). ergo investovat větší statisíce proto, aby se ušetřily desetikoruny měsíčně, je z věcného pohledu naprostý nesmysl.

samozřejmě do toho musíme trochu věštit ze skleněné koule, co asi udělají ceny energií v horizontu více desítek let, a zatím bláznivé nápady grýndýlu ukazují, že je reálné nebezpečí takové energetické chudoby, že spálíme všechny jabloně, veškeré křoví, ploty a postradatelný nábytek jak v obleženém petrohradu nebo sarajevu. takže babo raď.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.2.2022 11:23 Reaguje na Lukas B.
Otázkou je, co by ta energetická chudoba udělala nejen s grýndýlem, ale s EU jako takovou.

Resp. co by udělala ... spíš co udělá. Bude to zajímavé. Jen mne poněkud netěší, že nebudu divák, ale spoluúčinkující:-/.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

1.2.2022 16:18 Reaguje na Aleš Nebáznivý
Kdo vám nakukal, že se musí stavět jak píšete. Koukněte na www.optimalizmus.cz
Odpovědět
ss

smějící se bestie

1.2.2022 09:29
Furt vymejšlej blbostě !
Většina z těch, kdo staví, nebo přestavuje dům, tak to udělá tak, jak mu to vyhovuje, podle rady stavebního dozoru/stavitele. A samozřejmě i podle svých možností.
Takhle je to diktatůra.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

1.2.2022 11:24
Z nesvobodné společnosti jsme demokraticky dospěli k ještě méně svobodné
společnosti. Kdysi si mohl člověk postavit cokoliv, na co měl(od pastoušek
po zámky). Později to muselo zapadat do architektury lokality, ale jinak
se stavělo libovolně. Pak došlo k regulaci zastavěné půdy a nyní je tu
téměř libovůle kde stavět(satelity, haly atd. na orné půdě nejvyšší bonity) a pouze se vymýšlejí omezení na drobné majitele. Jaképak mají energetické
štítky skladové, či výrobní haly s desítkami vrat u nakládací ramp atd?
Jak mohou projít prosklené haciendy s vytápěnými venkovními bazény
a zimními zahradami s palmami? Kdo schválil obrovské obchodní komplexy
s vysokými stropy pro možnost skladování na paletách a s nutností v létě
klimatizovat? To při stavbě pastoušky úměrné příjmům člověka možné není.
To musí mít zateplení, ekologické vytápění, likvidaci pár litrů splašek
denně čističkou a jinou ekobuzeraci. Co když mi stačí pouze střecha
nad hlavou a díky otužilosti netopit vůbec? To musím i tak zateplit
dům na úroveň pasivního a pak mít trvale otevřená okna? A proč nemohu
žít "zdravě" v domě s úniky tepla škvírami, prouděním vzduchu a bez
výměny vzduchu vnucenou rekuperací přes nákladné filtry? No protože to
lobbisté za tyto nové technologie vybrečeli a nutí k tomu komplet celý
národ i kdyby si to nepřál a na ty vícenáklady neměl. Kamarád si po
zkušenostech s projektem nového domu za 7 milionů koupil starý domek
za milion a půl, při předpokladu max. 20 let života do něho vložil
milion a zbytek(4,5) si odložil jako přilepšení k důchodu. Topí a
ohřívá teplou vodu kupovaným dřívím, které si nechá přivézt naštípané
v balících na paletách a je mu ukradené, že zdražuje plyn i elektřina.
No a energetický štítek? To je pouze ekobuzerace, jak znehodnotit
levné bydlení a přihrát kšefty dodavatelům a servisákům všemožných
technických vychytávek. Eurosojuz tak dospěl do stádia diktatury
lobbistů schovávajících se za "gryndýl" za potlesku ekologistů bez
logiky a sociálního cítění.
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

1.2.2022 11:32
Jediná záchrana je ještě možnost bydlet v rekreačních chatách. Tam tyhle nesmyslné buzerace ještě nejsou vynucovány. Jen čekám, kdy zakážou mít trvalý pobyt i tam.
Odpovědět
LB

Lukas B.

1.2.2022 11:39 Reaguje na Aleš Nebáznivý
v rekreační chatě klidně bydlet můžete. a pokud to je bouda z prken bez popisného čísla, tak tam nemůžete mít trvalý pobyt (pouze evidenční záležitost), ale ten můžete mít na obecním úřadě).

nebo samozřejmě můžete bydlet ve stávajícím baráku s číslem popisným, klidně bez vody a elektřiny a s kadibudkou na dvoře, a nestavět, ale opravovat a rekonstruovat stylem pradědečkova sekera (to je sekera po pradědečkovi, děda dal nové topůrko, a táta nové želízko).
Odpovědět
JO

Jarka O.

2.2.2022 09:06 Reaguje na Lukas B.
Takže staveb nových roubenek a rekreačních chalup se tohle drzé nařízení netýká? Stejně to úplně nechápu. O co jde? Nebudou se povolovat stavby bez tep. čerpadel atp? Nebo se zlevní domky s nízkou energ. hodnotou?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist