David Mencl: Vstříc ekologickému bydlení: co přinese rok 2020?
Budova s téměř nulovou spotřebou energie musí splňovat požadavek snížení hodnoty neobnovitelné primární energie. Pokud jde o rodinné domy, je to o 25 procent, u bytových domů o 20 procent, u dalších budov o 10 procent. Pokud řekneme, že máme budovu s téměř nulovou spotřebou energie, mělo by jít o budovu, která má nižší spotřebu energie o 20 procent v porovnání s rokem 1990.
Nízkoenergetické rodinné domy by měly mít od roku 2020 maximální spotřebu okolo 70-80 kWh na m2 ročně. Pokud firmy stavěly odpovědně, není třeba se kvůli nové normě bát zdražení při stavbě domu. Na trhu navíc existují nové materiály, které umožňují stavět nízkoenergetické domy i bez použití zateplení, a při dobrém návrhu lze parametru dosáhnout i bez využívání obnovitelných zdrojů.
V případě nízkoenergetických domů je potřeba se zaměřit na výběr vhodného zdroje vytápění a ohřívání užitkové vody. Pokud se rozhodnete stavět, máte na výběr nespočet řešení, ať už se jedná o fotovoltaické systémy, rekuperační jednotky či tepelná čerpadla atd. Každé z nich má své výhody a nevýhody a vždy záleží na konkrétním řešení stavby, a nejde jednoduše říct, které z nich je nejlepší.
Podle mého názoru jsou nové normy dobře nastaveny, protože nestraní konkrétním dodavatelům. Dobrou pozici tak mají koneční zákazníci, kteří by si jinak výhodnost domu nemuseli umět správně a komplexně spočítat. Nový systém je cestou k ekologičtějšímu řešení, a přitom pro konečného zákazníka nemusí znamenat významné zdražení při stavbě nemovitosti.
V Ekonomických stavbách jsme přistoupili k dodržování normy ochrany životního prostředí ISO 14001 v roce 2007, a považujeme nalezení rovnováhy mezi spotřebou zdrojů, zatížením životního prostředí a úspěchem v podnikání za základní odpovědnost každé společnosti. Právě stavební firmy v tomto mohou svým odpovědným přístupem výrazně pomoci – působit na své dodavatele, aby snižovali negativní dopady stavební činnosti na životní prostředí a zabezpečovali podmínky ochrany životního prostředí na stavbách. Jsme sice na začátku cesty, ale jsem si jistý, že ta cesta vede správným směrem – a to k odpovědnějšímu přístupu firem, který se odráží nejen na stavbách samotných, ale i na jejich provozu.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (25)
Jan Šimůnek
23.12.2019 09:30Jejich zavedení povede k drastickému nárůstu rakoviny, alergií (spolu s nejrůznějšími dalšími chorobami imunity) i nejrůznějších "degenerativních" chorob. A to, co se "ušetří" (v reálu ovšem nacpe do kapes pochybných firem), bude v měřítku celého státu mnohonásobně přečísleno výdaji v oblasti zdravotnictví a sociální péče (pokud tedy nezavedeme nějakou formu euthanasie z ekonomických důvodů).
Aleš Svoboda
29.12.2019 18:37 Reaguje na Jan ŠimůnekPane - co věta - to pitomost, pověra blud, dokazující, že naprosto nemáte potuchy o čem je řeč.
Jan Šimůnek
30.12.2019 13:53 Reaguje na Aleš SvobodaOna by bohatě stačila ta známá "neviditelná ruka trhu", protože něco takového postaví / koupí jen magor, srovnatelný např. se sběrateli toho či onoho. Pokud do toho dá své peníze (a pak si tam třeba za ty své peníze chcípne na astma nebo rakovinu), je to jen a jen jeho problém.
Problém nastává v momentě, kdy jsou nám tyto haluzny násilím nuceny eko aktivisty, kterým stojí za zadkem fašistoidní EU.
Jan Šimůnek
30.12.2019 13:55 Reaguje na Aleš SvobodaJiří Svoboda
23.12.2019 11:51Možný zdroj inspirace, jak lze pasivní domy stavět efektivně a levně, naleznete na www.optimalizmus.cz
Blábol². Konečný zákazník, míněno normální člověk, v běžném životě natolik způsobilý, že se dostane až k tomu, že si nechá na zakázku stavět dům, si samozřejmě takovéhle věci spočítá celkem snadno. Já sám (naštěstí to bylo ještě před tím, než se strana a vláda začala starat o moje dobro) jsem si to samozřejmě spočítal a všechny ty dobrodince, kteří se na mě při přípravě projektu sesypali a začali mi nabízet ty své zázračné technologie, jsem vypakoval :-) Díky tomu mám barák kde se dá normálně topit a větrat a, nehučí mi tam na každém rohu nějaké ventilátory nebo kompresory, mám v něm dílnu i garáž aniž bych tím porušoval tucet předpisů a ohrožoval získání nějakého toho ekologického ohodnocení :-) A kdybych si někdy stavěl další, budu hledět všechny tyhle nesmysly obejít, jak to jen půjde.
Jiří Svoboda
25.12.2019 20:06 Reaguje naJiří Svoboda
26.12.2019 09:52 Reaguje naJiří Svoboda
1.1.2020 16:38 Reaguje naMně se regulace státu také nelíbí, hlavně proto, že jsou ušitá vyvoleným na míru a tím vlastně poškozují ty nevyvolené.
Aleš Svoboda
29.12.2019 18:54 Reaguje na Jiří SvobodaAleš Svoboda
29.12.2019 18:35 Reaguje naAleš Svoboda
29.12.2019 19:05Protože se výrobou ekologických tepelných izolací zabývám téměř 30 let, současně s tím hledáme cesty k nalezení optimální konstrukce pasivní dřevostavby a hranici rozumného osazení technologiemi, aby byl takový pasivní dům cenově srovnatelný s klasickým domem - ne-li levnější.
Díky úsilí několika lidí - můžeme říci, že se nám to podařilo. Dnes můžeme lidem ukázat konstrukci pasivu, která je podstatně levnější, než srovnatelný dům z klasických materiálů. Tuto konstrukci nabízíme zdarma všem zájemcům.
Děsně mě iritují lidé, kteří si zásadně protiřečí - na jedné straně vychvalují Trumpovy sankce na NORDStream II, EU považují za Putinovy kašpárky - a na druhé straně ignorují fakt, že právě norma na domy s téměř nulovou spotřebou energií zásadně snižuje závislost EU na dovozu energií. Proč bychom měli platit drahý americký plyn, anebo ropu ukradenou v Sýrii, když můžeme mít levný plyn z Ruska?
Náš pasiv má na 165 m2 tepelnou ztrátu pouhé 3 kW, nemáme zavedený plyn, topíme TČ a fotovoltaickým ostrovem.
Pokud kohokoliv zajímají detaily, fakta - a ne jen pouhá demagogie - nechť se podívá na naše stránky www.enroll.cz.
Jan Šimůnek
30.12.2019 14:03 Reaguje na Aleš SvobodaDukovany by klidně mohly zbytkovým teplem, pouštěným do vzduchu, vytápět Brno a Temelín České Budějovice a kus Prahy; peníze na příslušné teplovody nejsou, protože EU má zcela jiné priority.
U toho NordStream II jde spíš o to, že západní politici a aktivisté, které si tu platí, mají plné huby "ruských švábů", ale v reálu jsou to oni, kdo lezou do Putinova chomoutu a celou EU tam táhnou s sebou.
Aleš Svoboda
29.12.2019 19:23a) nízkoenergetický dům má jasně stanovenou spotřebu maximálně 50 kWh / m2 a rok
b) na svých stránkách zásadně tajíte technologii výstavby. Jediné, co se klient dozví je ytong - a to ještě urážíte dřevostavby drzým prohlášením, že "Zděná technologie vám přinese dlouhou životnost domu a výrazně vyšší hodnotu, než například dřevostavba"
c) je všeobecně známé, že své domy izolujete zásadně EPS - což je v zásadním rozporu s fyzikou staveb
d) příplatek za TČ 170.000,- Kč je nemorální, zvláště, když TČ 9,5 kW stojí 51.000, Kč
Celý váš článek je jen laciná reklamní vata. . . . a vaše domy ??? Ty zcela jistě splňují všechny možné přívlastky - až na slovo "ekonomický" . Ekonomické rozhodně nejsou.