https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/edvard-n-sequens-touha-tezit-uran-na-vysocine-je-silnejsi-nez-rozum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Edvard Sequens: Touha těžit uran na Vysočině je silnější, než rozum

11.12.2019
Ministerstvo průmyslu a obchodu dál připravuje obnovu neefektivní a špinavé těžby uranu na území České republiky. Ilustrační snímek.
Ministerstvo průmyslu a obchodu dál připravuje obnovu neefektivní a špinavé těžby uranu na území České republiky. Ilustrační snímek.
Ministerstvo průmyslu a obchodu dál připravuje obnovu neefektivní a špinavé těžby uranu na území České republiky. Státní podnik DIAMO požádal Ministerstvo životního prostředí o stanovení průzkumného území pro průzkum výhradního ložiska radioaktivních nerostů Brzkov za účelem přípravy otevírky tohoto ložiska. Včera k tomu účelu proběhlo ústní jednání na Obecním úřadě v Brzkově nedaleko Jihlavy. Žádost je v rozporu s vládní Surovinovou politikou a veřejný zájem na případné těžbě tak malého množství uranové rudy z tamního podzemí nemůže převýšit zájem obyvatel dotčených obcí na zdravé životní prostředí. Proto Calla – Sdružení pro záchranu prostředí jako účastník řízení navrhla žádost zamítnout.
 

Ministerstvo průmyslu tímto porušilo svůj slib, když tvrdilo starostům a obyvatelům Brzkova, Věžnice, Přibyslavi a Polné, že již více nebude navrhovat těžbu na novém ložisku uranu Brzkov – Horní Věžnice a tyto záměry skutečně zmizely z textu vládní Surovinové politiky přijaté vládou v červnu 2017.

Otevírka ložiska Brzkov znamenající investici několika miliard korun do nového dolu a úpravny uranu by zvýšila dluh, který splácíme po předchozí éře uranového dobývání. Jen na odstranění následků škod po chemickém loužení ve Stráži pod Ralskem během následujících třiceti let se vláda zavázala uhradit 31,3 miliardy korun. Další miliardy budou ještě stát pokračující sanace areálů po těžbě, hald nebo velkých rizikových odkališť a to včetně závodu GEAM Dolní Rožínka.

Případná těžba v Brzkově by neměla význam pro zvýšení naší energetické soběstačnosti: podle studie proveditelnosti zpracované DIAMO bychom v nejlepších letech těžby získali jen 265 tun uranu. Šlo by tak o 4 promile uranu, který se ročně vytěží ve světě. Pokud by mohl být uran od Jihlavy vyrubán najednou, pokryl by potřebu reaktorů v Dukovanech a v Temelíně po dobu pouhých 7 let. Na obohacení a výrobě jaderného paliva jsme i tak zcela závislí na zahraničních dodavatelích. Navíc realita vývoje cen uranu na dlouhodobých i spotových trzích ukazuje na trvající stagnaci na nízkých cenách, za které by těžba na ložisku Brzkov byla výrazně prodělečná.

Těžba uranu v České republice skončila v roce 2017 vytěžením posledních tun v Rožné. Vzhledem k mnohamiliardovým škodám na životním prostředí, které po sobě uranový průmysl zanechal, mělo jít o konec definitivní. Atomem očarovaný ministr průmyslu Havlíček se ale ke smůle daňových poplatníků i dotčených obyvatel snaží oživit duchy uranové minulosti. Proto jsme navrhli takový záměr zamítnout.


reklama

 
foto - Sequens Edvard
Edvard Sequens
Autor je energetický konzultant, člen ekologické organizace Calla.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

11.12.2019 17:00
7 let není až tak úplně špatná soběstačnost a ten závod na přepracování paliva se dá postavit. Ostatně znalosti máme, třeba taková Škodovka už byla několikrát podezřelá z toho, že takové závody tajně ve světě postavila :-) Pak bychom tam mohli přepracovávat i vlastní odpad a z prodeje plutonia ve zbrojní kvalitě pak financovat stavbu OZE a tím dále snížit naši uhlíkovou stopu. Jinak fakt, že uran je levný, jednoznačně volá po masivním přechodu na jadernou energetiku.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.12.2019 09:16 Reaguje na
Jedna věc je obohacení uranu k výrobě jaderného paliva, druhá je přepracování vyhořelého paliva. Oboje je jistě v ČR řešitelné, je otázkou, zda je to ekonomické a zda není vhodné vystárlé vyhořelé palivo nechat přepracovat jinde.

Každopádně bychom se mohli shodnout, že vyhořelé jaderné palivo, coby cennou surovinu, je pitomost ukládat pod zem.
Odpovědět
ig

12.12.2019 10:17 Reaguje na Jiří Svoboda
Souhlas, pokud je to jen ekonomická otázka (a doufám, že svět už je tak vyspělý, že ano) pak samozřejmě, obojí se dá dělat u soukromých firem podle toho co vyjde finančně lépe :-)
Odpovědět
RP

Radim Polášek

12.12.2019 22:45 Reaguje na
Postavit by se ty závody daly, ale je otázka jejich ekonomické efektivity. Jsou to složité provozy a za současných technologických podmínek velké a tak velmi drahé, zejména závod na přepracování vyhořelého jaderného paliva. Proto musejí fungovat desítky let, aby se vstupní investiční náklady dostatečně rozložily.
Takový závod by musel dlouhodobě zpracovávat produkci uranu z velkého dolu nebo vyhořelé palivo z množství jaderných elektráren, našich pár stovek tun uranu a asi i produkce vyhořelého paliva z našich JE by na ekonomický provoz asi nestačila.
Možná ale za nějakou desítku let to může být jinak.
Jakmile budou vytvořeni samostatní či dálkově ovládani miniroboti schopní dlouhodobě pracovat v prostředí agresívních chemikálií a radioaktivity, bude možné postavit a ekonomicky provozovat i malé provozy.
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.12.2019 10:03 Reaguje na Radim Polášek
Udržení znalosti know how má také hodnotu. A to značnou.
Je docela dobré si uvědomit, že po rozpadu EU (který není otázkou jestli, ale kdy) možná budeme nuceni obohacovat uran na zbrojní parametry.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.12.2019 17:29
https://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/tofi-sagvan/vecirek-2356
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.12.2019 09:15
Tady dávám pane Sequensovi zcela za pravdu - je to pitomost. Uran je dnes tak levný, že by bylo vhodnější (pokud máme obavy z jeho nedostatku v budoucnosti) se jím na desítky let předzásobit nákupem na světových trzích.

Je samozřejmě otázkou, zda by Calla zase neprotestovala. Tady člověk nikdy neví.
Odpovědět

12.12.2019 11:05
V nejlepších letech by se vytěžilo uranu za 400-500 milionů Kč ročně. Zahájit těžbu je tedy i ekonomický nesmysl.
Odpovědět

Jan Šimůnek

12.12.2019 12:38
Minimálně to mít nachystané tak, aby se dala těžba + obohacováníá spustit co nejdříve (nesmysl) nebo spíš těžba a obohacování s možností drastického navýšení v případě potřeby.

Energie je strategická záležitost a může rozhodnout o našem bytí nebo nebytí (pochopitelně ne pseudozdroje typu slunečních a větrných pseudoelektráren, které jednoznačně škodí). A co máme na našem území, to prostě máme.

Za krizových let (1968 atd.) kdosi spočítal, že kdyby se uran, který se u nás v 50. a 60. letech vytěžil a zdarma odvezl do SSSR, prodal za světové ceny, měli bychom příjem srovnatelný s Kuvajtem nebo jinými ropnými státy.
Odpovědět
Jiri Kovalovsky

Jiri Kovalovsky

15.12.2019 12:39
Vidite pane Sequens, shodneme se! Uran je dlouhodobe levny a ma smysl si nakoupit levne zasoby.
Dalsi vec je ze uz ted mame v zasobe mnozstvi paliva (nekteri mu rikaji "pouzite palivo") a je vskutku absurdni ho nekam zahrabat. A nakonec, CR muze mit podil v nekterem ze svetovych tezaru uranu - vice (plus celkovy navrh jak s energetickym CR mixem dale) viz novy clanek
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jirin-kovalovsky-resenim-klimaticke-krize-je-jadro
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist