https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/edvard-sequens-francouzske-jadro-rada-problemu-a-spoluprace-s-ruskem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Edvard Sequens: Francouzské jádro? Řada problémů a spolupráce s Ruskem

7.3.2024
Na ilustračním snímku jaderná elektrárna Flamanville
Na ilustračním snímku jaderná elektrárna Flamanville
Foto | JKremona / Wikimedia Commons
Jedním z klíčových témat návštěvy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Praze bude snaha podpořit francouzskou státní EDF, která se uchází o stavbu nových jaderných reaktorů v České republice. Nahlédneme-li za propagandu používanou k prezentaci francouzsko-české jaderné spolupráce, vyplyne na povrch několik znepokojivých skutečností. Za prvé je to neúspěch při výstavbě nových jaderných elektráren nejen v zahraničí, ale i doma ve Francii. Česko by navíc bylo první zemí na světě, ve které by EDF zkoušela postavit reaktor EPR 1200, který nabídla v tendru, ačkoliv je stále ještě ve fázi vývoje. Kromě těchto skutečností se ukazuje, že EDF má silné vazby na ruský jaderný průmysl, které nikdy nebyly ukončeny a EDF/Framatome se chystají prohloubit spolupráci s ruským státním jaderným gigantem Rosatom.
 
Všechny projekty s reaktorem EPR se dosud potýkaly nebo potýkají s výraznými technickými potížemi, které vedly k zásadnímu nárůstu rozpočtu a prodloužení doby výstavby. Finský reaktor Olkiluoto stavěla společnost Areva (dnes Framatome). Problematický projekt (se zpožděním dvanácti let oproti původnímu harmonogramu) byl jednou z hlavních příčin finančního kolapsu společnosti Areva a jejímu převzetí společností EDF. Smlouva s finským investorem byla uzavřena na pevnou částku 3 miliardy eur, přičemž skutečné náklady dosáhly 12,4 miliard eur [1].

Výstavba dvou EPR reaktorů v čínské jaderné elektrárně Taishan trvala přes devět let. V červenci 2021 byl v elektrárně zaznamenán problém s poškozením palivových tyčí, v jehož důsledku došlo k úniku radioaktivních plynů. Řešení problému si vyžádalo roční odstávku prvního reaktoru [2].

V případě jediného stavěného reaktoru Flamanville 3 v domovské Francii došlo k obdobným problémům jako ve Finsku. EDF aktuálně předpokládá celkové náklady na úrovni 13,2 miliard eur bez finančních nákladů, při zahájení výstavby byly náklady odhadovány na 3,3 miliardy eur. Očekává se spuštění během roku 2024 po 17 letech stavby a 12-letém zpoždění [3].

Společnost EDF je pak hlavním investorem dalších dvou reaktorů EPR v britské elektrárně Hinkley Point C. V optimálním případě bude první blok elektrárny spuštěn v roce 2029 (po deseti letech stavění), v dalších možných scénářích počítá EDF s roky 2030 a 2031. Poslední lednový odhad nákladů na výstavbu (overnight costs) ve výši 31 až 34 miliard liber = 36 až 40 miliard eur v cenách roku 2015 [4].

EDF musela také prioritně řešit problémy stávajících reaktorů ve Francii. Na konci roku 2021 byl zjištěn problém s korozí potrubí chladícího systému u čtyř reaktorů s výkonem 1450 MWe a následně u dvaceti reaktorů s výkonem 1300 MWe. Problém patrně nesouvisí se stárnutím reaktorů, neboť u starších bloků s výkonem 900 MW se nevyskytuje [5].

Nevládní organizace poukazují na závislost Francie na ruském jaderném průmyslu. EDF nadále využívá služeb ruského obohacování uranu. V únoru 2024 nizozemský jaderný úřad ANVS povolil přepravu až šesti zásilek obohaceného uranu z Ruska do společnosti Urenco v Almelu určených pro EDF. Po zahájení ruské agrese na Ukrajině, společnost Urenco prohlásila, že vypoví všechny kontrakty s Ruskem, ale nestalo se tak. „Od začátku války dokumentujeme a zveřejňujeme dodávky uranu z Ruska do dceřiné společnosti EDF v Lingenu, a to i přes rotterdamský přístav,“ říká Vladimir Slivyak, laureát ceny Right Livelihood, z ruské nevládní organizace Ecodefense [6].

Francouzský jaderný průmysl se potýká s opravdu vážnými problémy. Nedokáže nové reaktory stavět včas a za slíbenou cenu, chybí mu dostatek odborných kapacit pro údržbu domácích zastarávajících jaderných elektráren a pokud má stavět nové, nejspíše budou mít přednost před zahraničními zakázkami. Navíc pro Dukovany EDF nabízí doposud neexistující reaktor. Dost důvodů, abychom na Macronovu jadernou misi v Praze dívali kritickým pohledem.

Poznámky:
[1] The World Nuclear Industry Status Report 2023, The Olkiluoto-3 (OL3) Saga, str. 472-474
[2] China nuclear: Taishan reactor shut down over damaged fuel rods, 30. 7. 2021, BBC
[3] Update on the Flamanville EPR, EDF, 16. 12. 2022
[4] Press release EDF, Hinkley Point C Update, Published on 23. 1. 2024
[5] The World Nuclear Industry Status Report 2023, FRANCE FOCUS, str. 97
[6] Urenco is back in business with Russia – despite of war in Ukraine: International NGOs reject uranium deliveries from Russia to Almelo, 22.2.2024, informace k problematice může poskytnout Vladimir Slivyak, Ecodefense Russia, tel.: 0049-178-1792352, e-mail: ecodefense(zavináč)gmail.com

reklama

 
foto - Sequens Edvard
Edvard Sequens
Autor je energetický konzultant, člen ekologické organizace Calla.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (50)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

7.3.2024 06:56
To jako máme členovi ekologické zelené organizace věřit, že píše pravdu a ne protijadernou propagandu?
Po tom, co zelení předvádějí s Green Dealem?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.3.2024 07:16 Reaguje na Radim Polášek
Kdo nijak nespolupracuje s Ruskem ať hodí kamenem.
Odpovědět
OV

Oldřich Vašíček

7.3.2024 08:49 Reaguje na Radim Polášek
Ale zde má celkem pravdu. EDF má problémy s dodávkami i termíny. A to kdekoli na světě. Ve Francii je větší "socialismus" z pohledu zaměstnance, než byl kdy u nás.
Popisované provozní problémy jsou marginální a na bezpečnost provozovaných zařízení to nemá sebemenší vliv. Koroze byla detekována novými detekčními metodami s podstatně větší schopností detekce. Vady se opravily při běžné odstávce. Únik byl minimální a nejednalo se "jadernou" havárii. Práce s palivem byla upravena, aby se to již nestalo.
Je pravda, že, pokud se rozjede výstavba nových reaktorů ve Francii, tak ostatní zakázky budou určitě druhořadé a půjdou do skluzu (spíše většího, než by byl obvykle :) ).
Spolupráce s Ruskem je mi ukradená. Současné reaktory můžou mít životnost cca 100 let. Za tu dobu se vystřídá tolik politiků, politických i společenských směrů, že současný "problém" s "nevhodným" dodavatelem, je nezajímavý.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

7.3.2024 19:28 Reaguje na Oldřich Vašíček
Je pravda, že "frantíci" se stavěli odjakživa k technice hodně ležérně. Na rozdíl třeba od pečlivých detailistických Němců.
Jenže co je to Germánům platné, když si kvůli zelené ideologii své jaderky postavené velice pečlivě a kvalitně odstavili a defakto už zrušili a kvůli zeleným nesmyslům a z toho vyplývající drahé energii jim utíkají firmy pryč, ekonomika se jim řítí do průšvihu a oni omámeni zeleným blbnutím na palubě německého Titaniku mířícího do hlubin vesele zeleně tancují.
Zatímco Frantíci mají díky atomu dostatek energie a navíc ji ještě mají levnou a toto nejspíš v krátké době přemění v rámci EU v ekonomický vzestup.
A co se týká doby stavění našich jaderných elektráren, tam bude hlavně zpoždění takové, jak dáme zeleným sabotérům této energie prostor. Když jim prostor nedáme, bude stavba rychlá a levná Přirozeně na evropské poměry, třeba v totalitní Číně díky totalitě automaticky staví ještě mnohem rychleji.
Odpovědět
Václav Hellebrand

Václav Hellebrand

7.3.2024 07:19
Jediný stát na světě, který umí v současnosti stavět jadrné elektrárny je Čína. Stačí se podívat, kolik jich každý rok zprovozní. Ale naše strana a vláda Čínu dopředu vyloučila, protože podle ní je "fuj". Minimálně si měla nechat předložit nabídky od VŠECH společností, které atomovky stavět umí a potom se rozhodnout. Ono míchat politiku do ekonomiky může být ( a také určitě bude, jak z tohoto článku vyplývá) hodně, ale opravdu hodně drahé.
Odpovědět
PE

Petr Eko

7.3.2024 08:27 Reaguje na Václav Hellebrand
Pane, zapomněl jste ještě na Rusko.
K Francii - úpadek je zde patrný, čili platí varování "úplatky (Francii) nebrat"..

Osobně bych to řešil takto - počkat do voleb v USA, když vyhraje Trump, tak sdělí světu, že Rusko už není nepřítel a zruší sankce. EU poslechne a je to v pohodě, můžeme opět spolupracovat s Ruskem.

Jinak poučka z globálního řízení světa - státy, kterým je/bude DOVOLENO postavit JE, tak mají zajištěnou budoucnost, včetně rozvoje průmyslu (zde Madarsko, Slovensko..). Polsko se snaží, otázkou je, zda to dotáhne do konce, válečné půjčky má nesmírně veliké.. My lavírujeme..
No a zemím bez rozvoje JE je předurčena deindustrializace.. Konečně, u nás na ty sklady a logistická centra snad OZE bude stačit.
Čili vyhlídky ČR jsou zatím velice chmurné, stejně jako Německa, tam vidíte tento proces v přímém přenosu.
Odpovědět
sv

sv

7.3.2024 20:50 Reaguje na Petr Eko
A to "rusko" sis vycucal z kterýho prstu, petříku? Ve Finsku a v Maďarsku měl rosatom začít stavět v roce 2018. Je rok 2024 a kde nic tu nic. Jinými slovy ve srovnání s Francií je zde úpadek mnohem patrnější, čili platí rusácké úplatky nebrat.
Odpovědět
PE

Petr Eko

8.3.2024 08:27 Reaguje na sv
svéčko, vypadáš na placeného provokatéra, co si myslí, že ví všechno.
Odpovědět
sv

sv

8.3.2024 13:48 Reaguje na Petr Eko
To se ti leskne monitor, petříku. Jen s tím placením si moc fandíš. Ty děláš poskoka kremlu zadarmo čili z blbosti.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

7.3.2024 08:42 Reaguje na Václav Hellebrand
třeba v Maďarsku spojují politiku s ekonomikou a mají celý energetický systém závislí na surovinách z Ruska.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

7.3.2024 19:49 Reaguje na Václav Hellebrand
Čína se snaží ekonomicky a zpravodajsky ovládnout všechny státy, které může. V současné době je z těchto důvodů stavba Čínské JE u nás nemožná. Navíc Čína ty reaktory zagtím neumí udělat tak kvalitní, takže za riziko rozšíření čínského vlivu u nás to nestojí. A stavba čínského reaktoru by u nás nejspíš probíhala stejně pomalu a zdlouhavě jako třeba francouzského, protože rychlá stavba čínských JE v Číně je daná tím, že Čína je totalitní stát. Kde vedení Čínské komunistické strany poručí a nikdo se nesmí postavit proti nebo to zdržovat, nebo bude zničen. Na rozdíl od nás, kde zelení sabotéři mohou beztrestně obstrukcemi takové stavby prodloužit o roky a zdražit o desítky procent.
Odpovědět
sv

sv

7.3.2024 20:57 Reaguje na Václav Hellebrand
Což je samozřejmě blábol. V Číně staví nebo stavěl jak Westinghouse tak Areve a to rychle a efektivně. Číňani pak americké a francouzské technologie zkopírovali.
Tady opravdu ale opravdu nejde o to, KDO UMÍ stavět JE ale o to, KDE lze stavět a kde ne. V číně se staví rychle, protože mají mírné stavební, bezpečnostní a pracovní předpisy. V EU to nejde prostě proto, že zdejší předpisy v oblasti jsou JE jsou abnormální. Nepochybuji o tom, že čínské firmy by v EU dopadly přesně tak jako Areva ve Finsku či rosatom ve Finsku a v Maďarsku. Jediná cesta je zásadní deregulace.
Odpovědět
ZK

Zan K.

25.3.2024 20:28 Reaguje na sv
Inu je zajímavé, že naše první JE jsme stavěli sami s oním Ruskem a běhají doposud. To vlastní jsme di dokázali doma ohlídat a proto byly termíny a nejen u JE ale i vodních děl jakž takž snesitelné. Dnes bohužel už na to ony podniky ani odborníky nemáme. Všichni jsou dnes ekonomové znalí hlavně toho, jak naplnit své vlatní kapsy.
Odpovědět
pk

pepa knotek

7.3.2024 07:27

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
ss

smějící se bestie

7.3.2024 08:02 Reaguje na pepa knotek
1*
Odpovědět
sv

sv

7.3.2024 21:02 Reaguje na pepa knotek

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
PE

Petr Eko

8.3.2024 08:29 Reaguje na sv

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
sv

sv

8.3.2024 13:55 Reaguje na Petr Eko

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
sv

s v

11.3.2024 19:17 Reaguje na Petr Eko
Takovou míru sebekritiky bych od tebe nečekal, petříku. Ty jsi ovšem jen rusácký důchodce.
Odpovědět
ZK

Zan K.

25.3.2024 20:30 Reaguje na s v
Ale. Vy se nějak znáte?
Odpovědět
sv

sv

8.3.2024 14:07 Reaguje na pepa knotek

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
EN

Emil Novák

8.3.2024 14:25 Reaguje na sv
Třeba ze stránek WNA se dají "vycucat" docela dobře:
https://world-nuclear.org/information-library/nuclear-fuel-cycle/nuclear-power-reactors/generation-iv-nuclear-reactors.aspx
Odpovědět
sv

sv

9.3.2024 16:00 Reaguje na Emil Novák

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
EN

Emil Novák

9.3.2024 17:21 Reaguje na sv
Z "invalid license key" asi ne, ale z toho odkazu už by to při troše snahy jít mohlo. Pokud vám nefunguje, tak bude asi problém někde mezi židlí a klávesnicí, je totiž funkční.
Pokud si dobře vzpomínám, tak pan Knotek psal, že reaktory 4. generace se spouštějí na východ od nás, a na tom se těžko dá něco zpochybňovat, protože tomu tak skutečně je. Na nic jiného jsem ani neragoval.
Odpovědět
sv

s v

11.3.2024 19:16 Reaguje na Emil Novák
Při troše snahy se z toho tvého odkazu dá dostat akorát to „invalid license key“. O tom nepochybuji, že chyba je mezi tvou židlí a klávesnicí. Každopádně platí, že reaktory 4. generace budou sto uzavřít palivový cyklus, budou mít mnohem vyšší provozní teplotu, atd. Takže tentokrát už nikoliv pro vymazaného knotka ale pro tebe emile. Kde se to na tom bájném východě staví? Připomínám, že propagandistické mediální titulky ohánějící se nálepkou „4. generace“ s realitou nemusí mít lautr nic společného.
Odpovědět
EN

Emil Novák

11.3.2024 19:42 Reaguje na s v
Pravda, samotná trocha snahy nestačí, ještě bude potřeba trocha základních znalostí práce s elektronickými zařízeními, především schopnost používat techniku COPY-PASTE. Kdybyste tyto schopnosti ovládal, snadno byste v tom odkazu mohl dočíst, že se staví např. v Rusku nebo v Indii a v Rusku nebo v Číně jsou již dokonce v provozu, mnohem častěji vymazaný anonyme. Připomínám, že světová jaderná asociace, na jejichž stránkách se o reaktorech 4. generace může každý s aspoň základními schopnostmi práce s elektronickými zařízeními dočíst, publikuje odborné materiály a nikoliv "propagandistické mediální titulky".
Odpovědět
EN

Emil Novák

7.3.2024 07:49
Takhle se dělá protijaderná propaganda. Napíše se, že "byl v elektrárně zaznamenán problém s poškozením palivových tyčí, v jehož důsledku došlo k úniku radioaktivních plynů", ale už se nenapíše, že každá elektrárna musí splňovat přísné limity na vypouštění čehokoliv kamkoliv, a tento "únik" představoval pouhá 0,00044 % ročního limitu elektrárny, tedy byl fakticky zcela zanedbatelný, nenapíše se, že tato událost byla na mezinárodní stupnici INES ohodnocena nejnižším stupňem 0, tj. běžná provozní situace, při které nebyly překročeny provozní limity a nepředstavuje žádné riziko. Také se nenapíše, že tento "únik" byl podle čínského jaderného dozoru NNSA zachycen kontejnmentem reaktoru a žádnému k úniku do atmosféry ve skutečnosti nedošlo. Také se nenapíše, že pokrytí palivových souborů je jednou z několika bariér ochrany do hloubky, že se v projektu počítá s tím, že k poškození může dojít, zde došlo k poškození pěti palivových proutků z 60 tisíc, přičemž projekt počítá s poškozením až 150 proutků, nenapíše se, že provozovatel elektrárny učinil úpravu toku chladiva primárního okruhu a vyztužení distnačních mřížek, aby v budoucnu k podobnému poškození nedocházelo, atd...
Odpovědět
ss

smějící se bestie

7.3.2024 08:03 Reaguje na Emil Novák
1**
Odpovědět
EN

Emil Novák

7.3.2024 09:08 Reaguje na Emil Novák
Ještě bych dodal, že EDF/Framatome se rozhodně "nechystá prohloubit spolupráci s ruským státním jaderným gigantem Rosatom", naopak je ta spolupráce postupně utlumována, např. po dlouhé době začalo Orano obohacovat přepracovaný uran znovu ve Francii, dříve si ho nechávalo plně obohacovat v Rusku a ve Francii se obohacoval jen čerstvý uran.
https://www.neimagazine.com/news/newscruas-meysse-2-restarts-using-recycled-uranium-fuel-11572476
Odpovědět
RP

Radim Polášek

7.3.2024 19:31 Reaguje na Emil Novák
1+++
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

7.3.2024 08:28
Jakmile se objeví jakákoliv událost ve prospěch jádra, protijaderní aktivisté ihned v akci.

Počkejme, až bude známé vyhodnocení nabídek na nové bloky, to bude protijaderná ofenzíva...

To je prostě never ending story :-).

Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.3.2024 08:38 Reaguje na Jaroslav Studnička
Pro ně je i mix sprosté slovo. Jedině OZE monoteismus, nic jiného se nepřipouští.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

7.3.2024 09:13 Reaguje na Karel Zvářal
Je to tak. Těžká ideologie, která ve výsledku není ku prospěchu životnímu prostředí.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.3.2024 09:28 Reaguje na Jaroslav Studnička
Já nějak nechápu, jak někdo může močit proti větru a očekávat, že se mu zvýší preference.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

7.3.2024 08:54
Snad je jasné, že spolehlivý dodavatel reaktorů je Rosatom, což se projevuje i u jeho podílu na trhu. Za párt let to bude Čína.
Ale naši politici dali přednost ideologicky správnému řešení před řešením funkčním. Obdobně se chovali i za minulého režimu.
Odpovědět
EN

Emil Novák

7.3.2024 09:02 Reaguje na Richard Vacek
Upozornil bych, že ČEZ s jednou ruskou státní společností (Gazprom) vede miliardovou arbitráž kvůli porušení smlouvy na dodávky plynu. Vymahatelnost práva vůči ruským státním firmám je dnes nulová. Těžko tedy s jinou ruskou státní společností uzavře největší zakázku v dějinách ČR, to by museli být úplně padlí na hlavu.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

7.3.2024 09:06 Reaguje na Emil Novák
1**
Odpovědět
ZK

Zan K.

25.3.2024 20:33 Reaguje na Emil Novák
Inu - ono to dnes vypadá jak to známé oko za oko a zub za zub. Co vy nám, to my vám,
Odpovědět
EN

Emil Novák

25.3.2024 22:18 Reaguje na Zan K.
I kdyby to byla pravda, princip "oko za oko a zub za zub" v evropském právním řádu nijak ukotvený není, takže logicky ČEZ nebude obchodovat s někým, kdo se neřídí evropským právním řádem ale Chamurapiho zákoníkem (když se mu hodí).
Odpovědět
RP

Radim Polášek

7.3.2024 19:37 Reaguje na Richard Vacek
Až skončí válka na Ukrajině bude Rusko v tak zoufalém stavu, že Rosatom rozhodně spolehlivý dodavatel nebude. A Rosatom nebude technicky na výši, jako byl před válkou. Podle mne ani Maďaři nebudou mít ruskou JE, bude to podobný hybrid jako náš Temelín, protože za takových podmínek to Rosatom nebude schopný ani dokončit. Nebo a to je taky dost pravděpodobné, Orbán v Maďarsku během stavby JE padne a nová vláda nebude lézt Kremlu do zadele, jako to nyní dělá Orbán a tak Rosatom dostane příkaz z Kremlu a ze stavby jaderky vycouvá.
Odpovědět
PE

Petr Eko

8.3.2024 08:37 Reaguje na Radim Polášek
Nebojte, Rusko Vás/nás jistě mile překvapí a když převede válečný průmysl na civilní, půjde opět nahoru.. A abychom si nezoufali my..
Odpovědět
sv

sv

8.3.2024 14:08 Reaguje na Petr Eko

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
KP

Karel Ploranský

9.3.2024 13:17 Reaguje na Petr Eko
Nevylučuji, že nás Rusko překvapí.
Ale že by nás překvapilo MILE, o tom pochybuji.

A svůj průmysl určitě nepřevede z válečného na civilní, dokud mu bude vládnout Putin či některý z jeho nohsledů. Spíš naopak. Ukrajina mu ukázala, že s jeho silou to není tak slavné, jak je k výbojné politice třeba - tak to bude chtít napravit.


Odpovědět
ZK

Zan K.

25.3.2024 20:35 Reaguje na Karel Ploranský
Souhlas. Vždyť oni to sami říkají....
Odpovědět
HH

Honza Honza

7.3.2024 09:44
3 mld eur = 12 mld eur * 4 = 50 mld eur + úroky + bilion na OZE. Kdo to zaplatí, kolik bude stát elektřina?
Ale na topení dřevem a plynem za pár korun přijde zákaz.
+ ještě k tomu potřebujeme diverzifikaci, vyschlé stepi (dle p. Vinklera), smrkové monokultury (dle p. Macháčka) + setrvačnost CO2, ochlazení se nedočkáme a studny stejně vyschnou!
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

7.3.2024 09:59 Reaguje na Honza Honza
Zákaz topení dřevem a plynem? Je to jen debata, nic se zakazovat zatím nemá.
Myslím, že tuto dezinformacišíří Rusko a u nás to přebírájí komunisti, PRO a SPD.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

7.3.2024 19:40 Reaguje na Michal Uhrovič
Pokusy zelených prosadit ten zákaz byly, to nebyla jenom diskuze.
A mimochodem, co se týká dřeva, třeba v USA plošné zákazy topit tuhými palivy včetně dřeva jsou ve městech a hustěji obydlených regionech běžné.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

9.3.2024 13:12 Reaguje na Michal Uhrovič
Zelení to mají v Bruselu tak ošéfované a mechanismy protlačování svých nápadů mají tak propracované, že cesta od debaty k zákazu může být velmi, velmi krátká.
A bruselský úředník si nebude komplikovat život a ohrožovat své koryto tím, že by zjišťoval, jestli takový zákaz náhodou není proti vůli většiny obyvatel států, pro které ten zákaz má platit. Ten se neptá! Bouchne razítkem - a je to.
S tím nemá Rusko co dělat.

Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.3.2024 12:02 Reaguje na Honza Honza
Neodpustíte si plivnutí jedovatou slinou. Fuj. Stepí máme 2,5 tisíc ha, lesů 2,9 milionů ha. Tedy lesů je víc než tisíckrát.
Odpovědět
PD

Petr Dubský

7.3.2024 20:17
Vážený pane Slavomile Vinklere, pole, louky, pastviny, tedy většina zemědělské krajiny, je též step, kulturní step. Petr Dubský
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist