https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/edvard-sequens-hlubinny-veletoc-ministra-mladka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Edvard  Sequens: Hlubinný veletoč ministra Mládka

15.7.2016
Vytipované lokality, kde jsou geologicky vhodné podmínky pro úložiště jaderného odpadu. V žádné však místní lidé úložiště nechtějí.
Vytipované lokality, kde jsou geologicky vhodné podmínky pro úložiště jaderného odpadu. V žádné však místní lidé úložiště nechtějí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | SÚRAO
Ministr průmyslu Mládek provedl veletoč v procesu vyhledávání místa pro hlubinného úložiště vyhořelého paliva, když oznámil, že na pěti lokalitách (Čihadlo v okolí Lodhéřova na Jindřichohradecku, Magdalena v okolí Jistebnice na Táborsku, Březový potok poblíže Pačejova u Nepomuka, Čertovka v blízkosti Lubence a Hrádek u Dolní Cerekve na sever od Jihlavy) zmrazí další práce. Vyhledávání má pokračovat jen na lokalitách Horka v okolí Budišova na Třebíčsku a Kraví hora poblíž Rožné na Žďársku, kde podle svých slov „cítí politickou vůli k úložišti“.
 

Zmrazení průzkumů se však mělo týkat všech lokalit. Nejen, že pan ministr přehlédl výsledky místních referend, které se k problematice úložiště konaly v lokalitách Horka a Kraví hora [2]. Ale zejména se již stává tradicí, že každý ministr průmyslu a obchodu změní přístup státu k vyhledávání úložiště, ačkoliv jde o projekt, který se musí pečlivě připravovat desítky let a výsledek musí garantovat statisíciletou bezpečnost. To nabourává důvěru v postup státu. Navíc je v rozporu nejen s platnou, ale i s chystanou aktualizací Koncepce nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem, kterou připravil Mládkův úřad.

Zastavit průzkumy na všech lokalitách je potřeba, aby mohla být prodiskutována a přijata nová koncepce nakládání s radioaktivními odpady, jasně definována kritéria, podle kterých bude místo pro úložiště vybíráno a také upravena legislativa, zejména přijat zákona posilující práva obcí při výběru úložiště.

Rád bych především pogratuloval starostům a lidem, pro které ministr Mládek oprášil termín „samozvaní aktivisté“ a kteří roky dávají jasně najevo, že si svoji budoucnost nespojují s nebezpečným jaderným odpadem. Průzkumy však měly být zastaveny všude. Nejprve musí být přijata jasná a platná pravidla pro vyhledávání úložiště a pak teprve lze pokračovat. S každým ministrem ale přichází změna, která vzbuzuje vážnou nedůvěru, zda výsledné místo skutečně bude moc garantovat dlouhodobou bezpečnost.


reklama

 
foto - Sequens Edvard
Edvard Sequens
Autor je předseda ekologické organizace Calla.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

A

Adin Vyhlídka

16.7.2016 17:04
Mládek, coby bývalý člen "Prognosťáku", představuje skrytou teroristickou hrozbu pro veřejnost, a to jak při prosazování prolomení těžebních limitů, tak pro schvalování jaderných úložišť...
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist