https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/energetici-upozornuji-na-nedostatky-zdroju-jiz-leta?ids%5Bx211041974957f231ae76f71aa8b91542%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jana Jabůrková: Energetici upozorňují na nedostatky zdrojů již léta

6.4.2010
Energetici nezaspali. Na problematiku omezené kapacity elektrizační soustavy z důvodů možného nedostatku zdrojů, které mají schopnost poskytovat rezervní výkon pro vyrovnávání výpadků, upozorňují již několik let. Na podzim roku 2007 na tiskové konferenci ČSRES (České sdružení regulovaných elektroenergetických společností) zástupci provozovatelů distribučních soustav a přenosové soustavy upozorňovali právě na nutnost změnit přístup k nepredikovatelným a neregulovatelným zdrojům. V té době především větrných elektráren. V listopadu roku 2009, tedy v okamžiku kdy začal extrémní nárůst žádostí o připojování fotovoltaických zdrojů sdružení ČSRES na tiskové konferenci opětovně poukazovalo na nutnost změny legislativy a na existující omezení v elektrizační soustavě ČR.
 
Poznámka serveru Ekolist.cz:
Redakce Ekolistu.cz oslovila několik zástupců zainteresovaných institucí s žádostí o komentář k předloženému tématu. Tentokrát vybrala redakce téma:

"Zaspali energetici při přípravě přenosové sítě na nárůst nových elektráren využívajících obnovitelné zdroje energie? Nebo byl vývoj v poslední době natolik bouřlivý, že se na něj prostě nedalo připravit?"

Své odpovědi nám poslali:
  • Karel Merhaut, člen občanského sdružení Liga ekologických alternativ. Jeho komentář najdete zde.
  • Martin Mikeska, který působí v programu Energie Hnutí Duha. Jeho komentář najdete zde.
  • Jana Jabůrková, ředitelka firemní komunikace ČEPS. Její komentář najdete na této stránce.
  • Bronislav Bechník, člen obecně prospěšné společnosti Czech RE Agency. Jeho komentář najdete zde.

Energetický zákon pro společnost ČEPS představuje základní právní předpis veřejnoprávní regulace ve vztahu k jejímu předmětu podnikání. Ten ČEPS ukládá odpovědnost za bezpečný a spolehlivý provoz nejen přenosové soustavy, ale celé elektrizační soustavy jako technicky a provozně propojeného celku, v němž musí v každém okamžiku existovat bilanční rovnováha mezi okamžitou výrobou elektřiny a její spotřebou. Na přelomu let 2009 a 2010 se objevily alarmující informace týkající se stavu připojování neregulovatelných zdrojů, především FVE k elektrizační soustavě ze strany provozovatelů distribučních soustav a Energetického regulačního úřadu. Společnost ČEPS dlouhodobě upozorňuje, že při připojování těchto zdrojů je nutné vice zohledňovat nepopíratelné technické zákonitosti elektrizační soustavy.

Společnost ČEPS reagovala na prudký nárůst žádostí o kladná stanoviska o připojení fotovoltaických a větrných zdrojů do elektrizační soustavy dopisem, ve kterém požádala distribuční společnosti o pozastavení vydávání dalších kladných stanovisek pro větrné a fotovoltaické zdroje. Jedná se o dočasné řešení. Distribuční společnosti na základě vlastních analýz tuto žádost akceptovaly.

Možný vývoj instalací fotovoltaických elektráren, který vyplývá z informací prezentovaných ČSRES: Celkový počet souhlasných stanovisek k připojení fotovoltaických a větrných elektráren udělených distribučními soustavami a přenosovou soustavou k 31. Lednu 2010 je 8 063 MW instalovaného výkonu. Ke stejnému datu existují žádosti o celkovém výkonu 2 352 MW s již uzavřenou smlouvou o připojení. Distribuční společnosti předpokládají, že do konce roku 2010 bude nainstalováno 1 985 MW. Jen ke konci ledna 2010 byly do elektrizační soustavy připojeny fotovoltaické a větrné zdroje o výkonu 672 MW. Pro srovnání v celé elektrizační soustavě České republiky je instalováno 18 325 MW. Podle zpráv o plnění indikativního cíle výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů byl popsán nárůst nových instalací fotovoltaických zdrojů maximálně o 250 MW v roce 2011. Společnost ČEPS tedy svými kroky poukazuje na aktuální stav.

Domníváme se, že k této situaci došlo díky velmi vysoké finanční podpoře výroby elektřiny z fotovoltaických zdrojů v kombinaci s velkým poklesem investičních nákladů. Výstavba klasických zdrojů je motivována tržními příležitostmi, zatímco výstavba fotovoltaických zdrojů je motivována především výší dlouhodobě zaručené podpory, která původně měla podporovat výstavbu těchto typů zdrojů (pro podporu indikativního cíle výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie daným EU). V současné době je však především motivací pro investory, jelikož se návratnost investic do FVE přiblížila 6 – 7 letům s garancí výkupní ceny na dvacet let. Pokud nedojde k dohodě na základě seriózní diskuze, nebudou k dispozici elektrárny s dostatkem výkonu pro regulaci kolísání výroby fotovoltaických elektráren. Výstavba elektráren poskytujících podpůrné služby (rezervní výkon pro pokrytí výkyvů ve spotřebě a výrobě) a jejich připojení do přenosové nebo distribuční soustavy trvá podstatně déle (z důvodu zdlouhavých povolovacích procedur) než vybudování fotovoltaických nebo větrných elektráren. Navíc výstavbu elektráren poskytujících rezervní výkon (podpůrné služby) nemůže nikdo nikomu nařídit a ČEPS ze zákona nemá licenci na výstavbu elektrárny.

Jak už bylo řečeno, ČEPS musí ze zákona zajistit spolehlivost elektrizační soustavy. Proto musí reagovat na nadměrnou penetraci neregulovatelných zdrojů, které by mohly ohrozit provoz soustavy. Dle výpočtů EGÚ Brno a ČEPS je maximální pohotový výkon z obnovitelných zdrojů 1650 MW pro roky 2010–2012, pro roky 2013–2015 je tato hodnota 2000 MW při zatížení v době letního minima. Při současné nejistotě vývoje skutečného využití povolených žádostí bude nezbytné reagovat úpravou legislativního rámce.

ČEPS považuje obnovitelné zdroje za součást energetického mixu. Je však nutné, aby se k těmto zdrojům přistupovalo se stejným zřetelem, jako ke zdrojům ostatním. Hlavní úprava legislativy by měla vymezit schopnost regulace obnovitelných zdrojů, která by umožnila reagovat na neočekávané situace, které by při vysoké penetraci mohly nastávat.


reklama

 
Jana Jabůrková
Autorka je řediteka firemní komunikace ČEPS.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

analytici - 8. 4. 2010 - Josef

Přesun výroby do odvětví, která by se za normálních okolností neprosadila, tahle charita se vymstí všem.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist