https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/greenpeace-cr-dnes-ceska-republika-prestreli-svou-rocni-ekologickou-kapacitu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Greenpeace ČR: Dnes Česká republika "přestřelí" svou roční ekologickou kapacitu

12.4.2023
Výhled na město Brno.
Výhled na město Brno.
Licence | Volné dílo (public domain)
S velkou obavou informuje, že dnes, 12. dubna, přesáhne Česko moment, kdy poptávka obyvatel ČR po přírodních zdrojích překročí kapacitu, kterou je naše země schopna v tomto roce obnovit.
 
Naléháme na vládu, aby okamžitě přijala kroky vedoucí k omezení naší ekologické stopy a k ochraně přírodních zdrojů. Nejde jen o naši budoucnost, ale také o budoucnost našich dětí a dalších generací.

Country overshoot day, který ukazuje, kdy daná země vyčerpala svou roční ekologickou kapacitu, je varováním pro nás všechny. Je naší povinností jednat a chránit naši planetu pro všechny, kteří na ní žijí.

Overshoot day porovnává naší ekologickou stopu, která udává kolik přírody (respektive biologicky produktivních oblastí) potřebujeme pro naplnění našich potřeb a biokapacitu planety. Ta se dá popsat jako schopnost přírody se regenerovat a absorbovat naše odpady včetně emisí skleníkových plynů. Obojí se udává v globálních hektarech a srovnání ukazuje, o kolik si z přírody bereme víc, než je nám schopna poskytnout. Velkou část naší ekologické stopy tvoří uhlíková stopa. Pokud poptávka obyvatelstva po ekologickém bohatství převyšuje nabídku, vykazuje daný region ekologický deficit. Region s ekologickým deficitem uspokojuje poptávku dovozem, likvidací vlastních ekologických aktiv (např. nadměrným rybolovem) nebo vypouštěním oxidu uhličitého do atmosféry.

Vyzýváme vládu k urychlenému přijetí opatření, která by vedla k ochraně našich zdrojů a k udržitelnému hospodaření s nimi.

Více informací pro výpočet Overshoot day pro konkrétní zemi najdete zde.

Jaroslav Bican, koordinátor energetické kampaně Greenpeace ČR říká: "Velmi významnou část naší ekologické stopy tvoří emise uhlíku způsobující změnu klimatu. Jejich největším zdrojem je energetika a spalování uhlí. Současná vláda se na rozdíl od předchozích ve svém programovém prohlášení zavázala vytvářet podmínky pro odklon od uhlí do roku 2033. Tento závazek však nesmí zůstat jen na papíře, což hrozí i vzhledem k tomu, že Obvodní báňský úřad v Mostě už nepravomocně rozhodl o prodloužení povolení těžby na dole Bílina až do roku 2035. Vláda musí činit konkrétní kroky chránící životní prostředí a přírodní zdroje a v tomto případě má k tomu příležitost.”

Jan Freidinger z Greenpeace k tomu dodává: „Z přírody si bereme více, než je schopna produkovat a obnovovat. Ještě do sedmdesátých let nám planeta poskytovala více, než jsme potřebovali. Od té doby ovšem naše globální spotřeba roste tak, že bychom aktuálně potřebovali asi 1,75 planety pro uspokojení naší spotřeby. Žijeme na dluh, který za nás zaplatí příští generace.“


reklama

 
Greenpeace ČR

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

EN

Emil Novák

12.4.2023 08:21
"Dnes Česká republika přestřelí svou roční ekologickou kapacitu", na čemž zrovna vy máte lví podíl, "milé" Greenpeace.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

12.4.2023 08:41
Kdybychom poslechli greenpeace v oblasti jaderné energetiky a žádné takové fuj elektrárny neměli, hned bychom na tom byli lépe. Zajisté bychom životní prostředí zatěžovali méně.
To si pravděpodobně myslí příznivci této kdysi ekologické skupiny, která se změnila v anticivilizační spolek.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

12.4.2023 09:37
S vaničkou bych hned dítě nevyléval, je skutečností , že spotřeba přírodních zdrojů nyní převyšuje jejich tvorbu.
A navíc, díky exponenciální tvorbě odpadů ničíme schpnost přirozené revitalizace planety.
Z tohoto pohledu je i proklínaný sodovkáč pouze a jenom odpadem v plynné fázi. Na rozdíl od plastů však plně přírodou odbouratelným a prospěšným pro společenství flóry. Což zjevně matlákům v Bruselu nedochází.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.4.2023 12:53 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jak snižuje pneumatika pohozená v lese schopnost přirozené revitalizace planety?

To sodovkáč je mnohem horší. Díky navyšujícímu se skleníkovému efektu stoupá teplota oceánů, díky jejich vysoké tepelné kapacitě, pomaleji než pevniny. Tím je nárůst výparu vody na pevnině vyšší než z oceánů, odkud přichácí na pevninu déšť, a pevnina stále více vysychá.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

12.4.2023 18:07 Reaguje na Jiří Svoboda
jedna pneu nevadí , stovky mil.tun vč.mikroplastů už nejen vadí , ale i zabíjí ryby, ptáky ... na youtube máte hororových scén plno
velký vodní koloběh ještě nikdo nezrušil , nebýt deforestace fungoval by i přirozený pevninský chladič , např. Amazonie zrecykluje jednu kapku vody 7x
díky vyšší koncentraci CO2 lépe prosperuje zelená vegetace , vám to neřekli ? viz fotosyntéza
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.4.2023 13:15
Každopádně je zajímavé srovnání jednotlivých zemí. Třeba Německo 4. 5. a Čína 1. 6.. Horší než my jsou třeba Finsko, Belgie, Nizozemsko, Švédsko, Rakousko.... O tom se v článku taktně mlčí a svědčí to o objektivitě autorů.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

12.4.2023 13:21 Reaguje na Jiří Svoboda
Nejhorší jsou na tom přírodně žijící lidé, kočovníci a podobně. Kdybychom všichni měli žít jako oni, tak potřebujeme snad deset zeměkoulí. A byl by to život ne jak jsme zvyklí, ale tak, jak jsou zvyklí oni, na úrovni doby kamenné bez civilizačních vymožeností.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

13.4.2023 15:26
Kdo se podíval na údaje na vloženém odkazu zjistil, že země, které mají Country overhoot day na konci roku (což podle Greengeace znamená, že žijí udržitelně) jsou země převážně v tropickém a subtropickém pásu s extrémně chudým obyvatelstvem, sužované hladem a s nestabilní politickou situací. Přiznám se, že rozhodně netoužím s těmito "premianty" soutěžit.
Odpovědět

Tomáš šiška

13.4.2023 20:34
Doufám, že se dnešním dnem všichni grinpísáci oblékli do kožešin a lnu. Zahodili ajphony, jablka a jiné vymoženosti. Zítra nepůjdou do práce a něco půjdou dřevěným hákem zarýt do půdy, aby se jim urodilo. Samozřejmmě budou ručně obírat larvy mandelinek, housenky bělásků...apod. Děkuji za snahu. Rád si ji pak přečtu napsanou volskou krví na pergamenu zavěšenou na nějakém nejlépe neinvazivním stromu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist