Hana Müllerová: O ekocidě
Brazilský prezident je prý znám jako zatvrzelý klimaskeptik. Od jeho nástupu do úřadu v roce 2019 se prudce zintenzivnilo kácení deštného pralesa, a to až o 50 %. Vědci již poukázali na to, že pokračování takové destruktivní politiky může dostat amazonský prales do nevratného bodu zlomu (tzv. tipping point), po němž by následovala jeho proměna na savanu. Amazonský prales má přitom zásadní význam z hlediska klimatické rovnováhy planety, a ničení Amazonie tak přináší nepříznivé důsledky nejen Brazílii, ale i celé planetě. Stížnost podali zástupci původních obyvatel, jejichž území je kácením zmenšováno a ničeno, a jejich argumentace, že poškozování životního prostředí má v tomto případě charakter a intenzitu zločinu proti lidskosti, zapadá do současné vlny snah prosadit zakotvení tzv. ekocidy jako zločinu souzeného Mezinárodním trestním soudem.
Pojem ekocida se objevil poprvé v 70. letech 20. století. Použil ho botanik Arthur Galston, když popisoval děsivé účinky, jež měl na lesy a pole během války ve Vietnamu herbicid Agent Orange. V roce 2010 pak definovala ekocidu Polly Higgins, britská právnička a iniciátorka hnutí za její zakotvení jako trestného činu, a to jako „rozsáhlou škodu nebo ztrátu na ekosystémech na určitém území, ať už vlivem lidské činnosti, nebo z jiných příčin, v takové míře, která závažně omezuje pokojné užívání území obyvateli“. Z hlediska etymologie ekocida, při rozložení slova na řecké oikos (domov) a latinské cadere (zabíjet), vlastně znamená zabíjení domova či přeneseně životního prostředí.
Tlak na zakotvení ekocidy jako zločinu podle mezinárodního práva není úplně nový. V roce 2012 proběhla v EU občanská iniciativa s cílem zahájit přípravu evropské směrnice o ekocidě. Iniciativa nezískala potřebný milion podpisů nutný k tomu, aby Evropská komise byla povinna se návrhem zabývat. Evropský parlament ho sice obsahově projednal ve výborech, ale to Komisi nepřimělo skutečně směrnici začít připravovat. I tak tento vývoj ukazuje na zvyšující se zájem občanské společnosti o životní prostředí.
V současné době rozvíjí kampaň za zakotvení ekocidy organizace Stop Ecocide. Argumentuje mimo jiné tím, že v boji proti změně klimatu dobrovolné závazky států ke snižování emisí nefungují a je třeba postupovat radikálněji – změnou mezinárodního práva v trestní oblasti. Některé státy již tuto myšlenku podpořily. Například malé ostrovní státy v čele s Vanuatu vyzvaly mezinárodní společenství k vážné debatě o zločinu ekocidy v prosinci 2019. V Evropě tento návrh podporují Belgie a Francie, jejíž zasedání občanů při projednávání budoucí klimatické politiky mimo jiné odhlasovalo, že ekocida by měla být prohlášena za zločin. Proto francouzský prezident Emmanuel Macron uložil svému právnímu týmu připravit návrh nové francouzské úpravy a také se vyslovil ve prospěch mezinárodního zakotvení ekocidy. Na prohlášení ekocidy za mezinárodní zločin ostatně na konferenci o trestním právu v Římě (2019) apeloval i papež František.
Tématu ekocidy se stihl alespoň okrajově dotknout též Evropský parlament. V rezoluci o lidských právech a demokracii ve světě a v politice EU za rok 2019 v bodu 12 vyzval Unii a členské státy, aby podpořily uznání ekocidy jako mezinárodního zločinu. Rovněž zde v jednom z následujících bodů vyjádřil obavy o budoucnost amazonského pralesa z důvodu extenzivního kácení s ohledem na to, že lesy zásadním způsobem přispívají k mitigaci klimatické změny.
Jak by tedy měla být ekocida zakotvena a souzena? Celá kampaň míří právě k úpravě mezinárodního trestání zločinů, podle které postupuje zmíněný Mezinárodní trestní soud v Haagu. Mezinárodní systém trestání nejzávažnějších zločinů byl dlouhou dobu založen pouze na ad hoc tribunálech (např. norimberský tribunál po 2. světové válce, tribunály pro bývalou Jugoslávii nebo pro Rwandu). Až v roce 1998 se podařilo vyjednat širší shodu států nad návrhem mezinárodní smlouvy s názvem Římský statut, která založila stálý Mezinárodní trestní soud (International Criminal Court, zkr. ICC). Jeho činnost oficiálně započala v březnu 2003, v databázi má nyní 30 případů.
Jurisdikce Mezinárodního trestního soudu se vztahuje pouze na fyzické osoby. To znamená, že soudit lze pouze jednotlivce, nikoli státy. Navíc podmínkou trestní odpovědnosti před tímto soudem je, že osoba jednala s úmyslem a znalostí věci. Podněty pro Soud se podávají k prokurátorovi. Podání podnětu ale automaticky neznamená, že trestní řízení bude skutečně zahájeno. Nejprve probíhá fáze vyšetřování, kdy prokurátor shromažďuje podklady potřebné k určení, zda má trestní řízení probíhat, tj. zda vše nasvědčuje tomu, že byl spáchán zločin spadající pod jurisdikci Soudu. Teprve pokud tomu tak je, věc přebírá předsoudní senát a poté Soud.
Haagský soud může podle platného znění Římského statutu postihovat pouze čtyři trestné činy: genocidu, zločiny proti lidskosti, válečné zločiny a zločiny agrese. Environmentální zločiny v zásadě může rovněž postihovat, ale pouze pokud je poškození životního prostředí součástí některého z uvedených trestných činů. Nelze tedy stíhat poškozování životního prostředí, jež se děje v pokojném (mírovém) stavu. Snahy zastánců zakotvení ekocidy směřují k tomu, aby Římský statut byl doplněn o pátý zločin, ekocidu. Římský statut je mezinárodní smlouva, k jejíž změně je zapotřebí nejprve návrhu některého ze smluvních států a následně souhlasu dvoutřetinové většiny, tj. 82 států. Uvádí se, že taková změna je v současnosti nepravděpodobná. Kampaň organizace Stop Ecocide proto směřuje k tomu, aby počet států podporujících myšlenku nového zločinu narůstal.
Vymezení ekocidy jako soudně stíhatelného zločinu je také právně velmi obtížné, zejména z hlediska určení osoby jednotlivce, který by byl za ekocidu činěn odpovědným, a prokázání jeho úmyslu. Specifickým problémem by mohlo být, od jaké intenzity či závažnosti by šlo o mezinárodní zločin. Patrně by muselo jít o masové, systematické poškozování, jako je např. právě kácení amazonského pralesa. Z důvodů těchto obtíží iniciovala organizace Stop Ecocide vznik panelu expertů v oboru mezinárodního práva. Jejich posláním je zformulovat definici ekocidy, která by byla jasná a právně silná. Podle nejnovějších informací mají být závěry panelu zveřejněny v červnu 2021.
Kromě definice ekocidy se panel patrně bude muset vypořádat také s dalšími úskalími zamýšleného právního režimu. Je možno poukázat na obtíže, které můžeme očekávat ohledně určování osoby viníka, jehož identifikace bude často obtížná až nemožná. Škody na životním prostředí totiž bývají působeny kumulací činnosti většího množství subjektů nebo nezákonnou činností, což oboje představuje překážku pro určení konkrétního jednotlivého zdroje poškození. To, že mezinárodní trestní právo umožňuje činit trestně odpovědnými pouze jednotlivce, nikoli státy, je vlastně v přímém protikladu k situaci v mezinárodním právu životního prostředí, které je založeno na dominantní roli států a jejich odpovědnosti. Z toho pak vyplývá, že za škodu na životním prostředí odpovídají v rámci mezinárodní odpovědnosti státy, i když je způsobena individuálními aktéry, zatímco v oblasti trestní odpovědnosti musíme identifikovat konkrétní osobu viníka.
Přečtěte si také |
Tereza Snopková: Očekávání ve věci ústavní ochrany vody v roce 2021Sám Haagský soud již na snahy kolem ekocidy reagoval ve své zprávě z roku 2016, kde popisuje, jakým způsobem hodlá nadále provádět výběr případů pro řízení a jejich prioritizaci. Zde výslovně uvedl typové příklady nezákonného využívání přírodních zdrojů a poškozování životního prostředí jako ty, jimž chce interpretačně dávat větší váhu. Soud sám nemůže začít trestat ekocidu jako zločin a tím rozšířit svou jurisdikci – k tomu je zapotřebí změna mezinárodní smlouvy, jak bylo uvedeno výše. Soud má ale možnost výklad stávajících zločinů „ozelenit“, tj. více zdůrazňovat jejich environmentální aspekty. Tato zpráva Mezinárodního trestního soudu byla mnoha aktéry vřele přivítána a kladně hodnocena. Byla odborná literatura upozorňuje, že vyjádření Soudu z roku 2016 o větším důrazu na environmentální aspekty případů ve skutečnosti žádný znatelný pokrok nepřineslo: do března 2020 nebylo zahájeno žádné vyšetřování ani stíhání za zločin s prvkem environmentální škody, přestože některé stížnosti takový prvek obsahovaly.
Žaloba na prezidenta Bolsonara, u níž dosud nemáme informace, zda ji Soud bude projednávat, tedy zatím jako ekocida souzena být nemůže. Silný environmentální kontext je tu však přítomen i v rámci namítaného zločinu proti lidskosti. Uvidíme, zda Soud dostojí svému závazku z roku 2016 dávat takovým případům přednost. Zároveň je zřejmé, jak je současné mezinárodní právo životního prostředí slabé vůči masivnímu poškozování životního prostředí, které má dopady mnohem závažnější než pouze pro konkrétní stát, v němž se odehrává. Můžeme tak souhlasit s tím, že výrazně silnější pozice environmentálních hodnot v mezinárodním trestním právu může být do budoucna nadějí pro jejich účinnější ochranu.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (167)
Karel Zvářal
23.3.2021 07:09Miroslav Vinkler
23.3.2021 08:37Verbálně odsuzujeme, v praxi tomu rádi napomáháme.
Pokud by to někdo v EU myslel s ochranou ŽP vážně, dávno by prosadil sankční seznam komodit pocházejících z Brazílie.
Ale kšeft je kšeft.
smějící se bestie
23.3.2021 10:56 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
23.3.2021 18:16 Reaguje na Miroslav VinklerJá bych byl pro (udělal byste za mě ekoteroristu) a hlavně tehdy, kdyby se to domuvilo na celém světě. Ale čínský komunista má jakoukoliv ekologii totálně na salámu...
Jiří Svoboda
23.3.2021 10:25Vadí mně ale nekorektní argumentace typu: "Rovněž zde v jednom z následujících bodů vyjádřil obavy o budoucnost amazonského pralesa z důvodu extenzivního kácení s ohledem na to, že lesy zásadním způsobem přispívají k mitigaci klimatické změny."
Pokud dřevo vytěžím a uložím jej do výrobků, zakonzervuji v něm uhlík na třeba 100 let. Pokud strom nechám shnít, uvolní se z něj uhlík během 10 let. Z hlediska ochrany klimatu by tedy bylo nejlepší udělat z deštného pralesa deštný polohospodářský les, v němž by se těžily třeba 3/4 zralých stromů a jejich dřevo by se smysluplně využívalo nejlépe ve stavebnictví.
Copak není ekocidou standardní stavebnictví neustále produkující velmi špatně zateplené domy, které budou zcela zbytečně žrát 100 let 5x víc tepla na topení, než je nutno? Paní autorko, co vy na to pustit se i do toho, co je pod svícnem!
běžný uživatel
23.3.2021 10:43 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
23.3.2021 11:56 Reaguje na běžný uživatelběžný uživatel
23.3.2021 20:04 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Daneš
23.3.2021 20:21 Reaguje na běžný uživatelběžný uživatel
23.3.2021 21:13 Reaguje na Jiří DanešJH
23.3.2021 22:06 Reaguje na Jiří DanešJakub Graňák
24.3.2021 08:33 Reaguje na JHJiří Svoboda
24.3.2021 10:30 Reaguje na Jakub Graňákběžný uživatel
24.3.2021 10:57 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
24.3.2021 16:16 Reaguje na běžný uživatelběžný uživatel
24.3.2021 16:32 Reaguje na Jiří Svobodaběžný uživatel
24.3.2021 16:33 Reaguje na běžný uživatelJiří Svoboda
25.3.2021 14:15 Reaguje na běžný uživatelběžný uživatel
25.3.2021 15:54 Reaguje na Jiří SvobodaA to, že je to vyzkoušeno již ve velkém měřítku (min. 1/3 pralesa je kvůli tomu v háji) to vám nestačí???
Takže:
- Když odstraníte 3/4 stromů, stane se z vlhkého pralesa suchá savana - protože prales tvoří 50-90% dešťových srážek, díky výparu vody ze svého hustého korunového zápoje. Tím pádem zbavíte krajinu vody - místo 2000 mm ročně vám najednou naprší jen 100 - 1000 mm. A myslíte si, že při tomto prudkém poklesu vlhkosti vám budou růst rychle mladé stromy a vázat uhlík??? Tak to ani náhodou!! Poroste hlavně tráva a vznikne z toho suchá savana - již dnes je z tohoto důvodu ohrožena celá třetina zbývajícího pralesa - hrozí, že se vlivem lidského hospodaření, které způsobilo značný úbytek srážek v Amazonii, samovolně změní v suchou savanu - viz vědecký článe v Nature Communication - https://www.nature.com/articles/s41467-020-18728-7
Takže ve VAŠEM PŘÍPADĚ by bylo vhodné nejprve začít chodit do školy a věci si pořádně nastudovat a pak teprve dělat chytrého....
Jiří Svoboda
25.3.2021 20:00 Reaguje na běžný uživatelKdyž si vezmete model Dauerwaldu tak tam se jednou za 10 let vytěží 1/10 zralých stromů a v případě potřeby se něco vysadí, aby se operativně upravovala vhodná druhová skladba podle probíhající klimatické změny. V tomto režimu se vytěží všechno dřevo, co tam narostlo.
Navrhuji to podobně dělat v deštném pralese, kde se jednou za 10 let vytěží 3/4 zralých stromů a 1/4zralých stromů se ponechá svému osudu. Nic se tam nevysazuje.
Pochybuji, že při takovém režimu může nastat to, co tak emotivně popisujete.
běžný uživatel
25.3.2021 23:10 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
26.3.2021 11:20 Reaguje na běžný uživatelJe zajímavé, jak mnozí, když slyší kácení, okamžitě jim naskočí rudo před očima a přestanou být schopni jakékoliv rozumné komunikace.
běžný uživatel
25.3.2021 23:21 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
26.3.2021 11:11 Reaguje na běžný uživatelběžný uživatel
25.3.2021 16:00 Reaguje na Jiří Svoboda- Staal, A. et al. Feedback between drought and deforestation in the Amazon.
Environ. Res. Lett. 15, 044024 (2020).
- Staal, A. et al. Forest-rainfall cascades buffer against drought across the
Amazon. Nat. Clim. Change 8, 539–543 (2018).
běžný uživatel
25.3.2021 16:05 Reaguje na Jiří Svobodahttps://www.nhbs.com/tropical-rain-forests-book
Jakub Graňák
24.3.2021 12:12 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
24.3.2021 16:53 Reaguje na Jakub GraňákAle jsme tu od toho, abychom popisovali možná zvrtnutí vizí, aniž bychom na to upozornili? A má to vůbec význam diskutovat tisíce možných variant, jak se může vize zvrtnout?
Jiří Svoboda
24.3.2021 16:25 Reaguje na JHJiří Svoboda
24.3.2021 10:28 Reaguje na běžný uživatelběžný uživatel
24.3.2021 10:59 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
24.3.2021 16:36 Reaguje na běžný uživatelběžný uživatel
24.3.2021 21:07 Reaguje na Jiří SvobodaKarel Zvářal
24.3.2021 11:13 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
24.3.2021 16:35 Reaguje na Karel ZvářalJeště mi můžete podsunout, že chci betonovat Amazonii. To by na vás docela pasovalo.
běžný uživatel
25.3.2021 16:14 Reaguje na Jiří SvobodaJakub Graňák
24.3.2021 08:27 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
24.3.2021 16:47 Reaguje na Jakub GraňákPak nevím, co je lepší?
Nevím proč by měla jít diverzita a stabilita do kopru, když budu kácet a vytahovat jen část zralých stromů.
Jakoby jste litoval, že v ČR máme hlavně hospodářské lesy a ne pralesy. Prosím o vysvětlení.
Jakub Graňák
24.3.2021 17:27 Reaguje na Jiří SvobodaProtože to co vytáhnete, nakonec bude chtě nechtě chybět jako živina a úživný substrát na chudých pralesních půdách, navíc se bude vybírat selektivně, tudíž diverzita zákonitě poklesne. Ještě je třeba se taky podívat na metodu kácení v pralese, vypadá tak, že se vymlátí úplně všechno a z toho se vybere co je cenné, zbytek shoří.
Ano lituji, že máme v ČR téměř bezvýhradně hospodářské monokulturní, či "oligokulturní" lesy, proto jsou tak nestabilní a i díky tomu diverzita setrvale klesá. Vám se líbí představa, že roháče budete moci vnoučatům ukázat maximálně v knížce?
Jiří Svoboda
25.3.2021 14:30 Reaguje na Jakub GraňákBeru, že s deštným pralesem se vůbec nejedná v rukavičkách. Jde o to, zda bojovat proti vlastním zásahům nebo hnusným metodám zásahů. Mám obavu, že to první je v současném mafiánském světě beznadějné, to druhé snad šanci má.
Zase to posouváte špatně. Je třeba volit mezi Dauerwaldem a pralesem. V Dauerwaldu by roháč (toho miluji) snad mohl přežít.
JH
23.3.2021 12:26 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
23.3.2021 12:47 Reaguje na JHSamozřejmě je vše otázkou rozumného přístupu, jak najít kompromis mezi využíváním zdrojů lesa a zachováním jeho dalších významných funkcí.
Pokud budeme striktně trvat na zachování pralesa, ekonomické tlaky na jeho likvidaci budou obrovské a nemusí se to ustát. Pokud z něj uděláme v rozumné míře polohospodářský les, může to vést k mnohem stabilnější kompromisní konfiguraci.
Pokud budou obě strany zastávat nekompromisní stanoviska, myslím, že to dobře nedopadne. Řekl bych že usilovat o win-win strategii je i tady správné.
JH
23.3.2021 13:07 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
23.3.2021 14:37 Reaguje na JHKdyž něco v mých úvahách chybí, nezbývá, než řící, co chybí. Asi zásadní je, jak se s vytěženým dřevem naloží.
V deštném pralese je tak obrovský výplach živin z půdy, že jsou téměř okamžitě odneseny, jakmile, se uvolní z tlející biomasy. Navíc ve dřevě je živin pramálo, stromy by byly blbé, kdyby je do v podstatě mrtvé části svého těla ukládaly.
JH
23.3.2021 15:22 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
23.3.2021 16:30 Reaguje na JHA jsme zase u toho. Souboj extrémistů asi neumožnil založit a zkoumat udržitelný hospodářský deštný (pra)les. Já nevidím důvod, proč by to nešlo. To samozřejmě neznamená, že to jde.
JH
23.3.2021 17:09 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
24.3.2021 10:38 Reaguje na JHAle vy jste zcela správně upozornil na spoustu jiných aspektů, které by se opravdu musely vyzkoušet (vymývání živin, degradace půdy těžkými mechanismy, vliv na biodiversitu...)- to se vypočítat nedá.
Jistě se zase najdou křiklouni, co mi budou jen nadávat.
JH
24.3.2021 11:32 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
24.3.2021 16:59 Reaguje na JHVy si ale opravdu myslíte, že je při vlastnostech lidstva reálné, že Amazonie zůstane pralesem? Proto se snažím dostatečně včas hledat kompromis, který by zachránil aspoň to nejdůležitější.
JH
24.3.2021 17:47 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
25.3.2021 14:41 Reaguje na JHPokud z pralesa budeme vytahovat třeba 1/2 narostlého dřeva, je otázkou, zda tak "koloběh" živin narušíme z 1, 10 či 30 %. Já nevím a stálo by za to získat na to odpověď.
Docela věřím, že si tu někteří budou jisti tím, že to narušení bude aspoň 50 %, aniž by to měli jakkoli spolehlivě podloženo.
JH
25.3.2021 16:57 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
25.3.2021 20:16 Reaguje na JHJá nikdy nic neříkal o vytěžených plochách. Já mluvil o těžbě 3/4 zralých stromů (1/4 jich bude ponechána svému osudu), to není mýtní těžba jako v jednověkých lesech - to v pralese tak není od přírody nastaveno.
Já hledat čísla ke koloběhu živin nebudu. Možná by to mohli udělat ti, co mi jen nadávají, ať jsou aspoň trochu užiteční.
JH
25.3.2021 21:52 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
26.3.2021 11:25 Reaguje na JHV normálním lese těžba dřeva tyto následky asi spíše nemá.
Vladimir Mertan
23.3.2021 20:56 Reaguje na Jiří SvobodaObávam sa, že takéto úvahy sú dosť márne. Toho uhlia totiž vyrobila príroda nekonečne viac.
Jiří Svoboda
24.3.2021 10:46 Reaguje na Vladimir MertanPřínos použití dřeva z hlediska bilance CO2 by byl multiplikován tím, že nahradí CO2 náročné materiály a vytvoří konstrukci pro jednoduché uložení velkého množství tepelné izolace - dům bude mít maličkou spotřebu tepla.
Vladimir Mertan
24.3.2021 11:21 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
24.3.2021 17:04 Reaguje na Vladimir MertanOrganická tepelná izolace obecně izoluje hůře než minerální vata a je mnohem dražší, celková uhlíková bilance stavby je pak horší.
Vladimir Mertan
24.3.2021 19:13 Reaguje na Jiří Svobodaběžný uživatel
23.3.2021 20:09 Reaguje na Jiří Svoboda...Kriste pane vy máte co za vzdělání...vysokou školu života???????
běžný uživatel
24.3.2021 08:36 Reaguje na Jiří Svoboda- dementní názor, nevzdělaného idiota-----
běžný uživatel
24.3.2021 10:59 Reaguje na Jiří Svobodaběžný uživatel
24.3.2021 21:15 Reaguje na Jiří Svobodaběžný uživatel
24.3.2021 21:17 Reaguje na běžný uživatelJiří Svoboda
25.3.2021 14:52 Reaguje na běžný uživatelJen takoví velehloupí prskalové jako vy už znají výsledek předem!
běžný uživatel
25.3.2021 18:56 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
25.3.2021 20:26 Reaguje na běžný uživatelběžný uživatel
25.3.2021 22:35 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
26.3.2021 11:46 Reaguje na běžný uživatelTen "pra"les by musel obsahovat nějakou těžební infrastrukturu (nějaké cesty) a jistě by tam byly i další zásahy. Ale byl by to pořád smysluplný les s 95 % funkcí původního pralesa a jako bonus se mnohonásobně zvýší příspěvek k ochraně klimatu.
Docela věřím, že o takovém konceptu žádná literatura není a proto nebudu nic hledat.
Já netvrdil, že to bude fungovat. Myslím si ale, že dát na stůl návrh, jak by šlo pro planetu na území Amazonie udělat maximum užitečného, nemůže být nic špatného.
Samozřejmě pokud nenarazíte na takové uštěkané čertidlo, jako jste vy.
Pavel Hanzl
23.3.2021 18:11 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
24.3.2021 10:55 Reaguje na Pavel HanzlTo se stává, kdo chce všechno, nemá nakonec nic.
běžný uživatel
24.3.2021 22:32 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
25.3.2021 14:55 Reaguje na běžný uživatelběžný uživatel
25.3.2021 18:16 Reaguje na Jiří SvobodaA jinak - no jo no - když ty vaše názory jsou vysloveně škodlivé - a to proto, že vedou k ekocidě - a já mám hold přírodu a planetu rád...
Jiří Svoboda
25.3.2021 20:31 Reaguje na běžný uživatelTo je hezké, že máte planetu rád. Kdybyste se místo rudého hadru před očima pokusil pochopit, oč mi jde, udělal byste mnohem lépe.
běžný uživatel
25.3.2021 22:44 Reaguje na Jiří Svoboda1. kde jste vzal to číslo, že lze odebrat 3/4 dospělých stromů z devadesáti % amazonského lesa a přitom to zachová jeho alespoň kompromisní existenci!!!
2. jak chcete řešit problém se srážkami v oblasti a s biodiverzitou!!
3. na nic z toho jste mi neodpověděl!!!
4. svými "nerelevantními" odkazy na studie jsem Vám jasně dokázal, že ta vaše pseudovize fungovat nemůže!!!
5. vaše odpovědi typu "o červeném hadru před očima" a "o nerelevantnosti předložených studií" svědčí o jediném - že žádné argumenty nemáte a že to nerozumíte!!!
6. A o co vám jde??? To se dá pochopit snadno - chcete zachranovat svět ukládáním uhlíku do nábytku ze dřeva amazonského pralesa a vaší vizí přeměny pralesa v hospodářský les, amazonii nadobro zničit!!!!
Jiří Svoboda
26.3.2021 11:58 Reaguje na běžný uživatel2. To vy chcete řešit, já nevidím důvod, proč by tu měly být problémy.
4. Ty odkazy se týkaly deforestace, o to já neusiluji.
6. To záleží na úhlu pohledu co je lepší, zda amazonii neřízeně vypálit a přeměnit na plantáže nebo ji řízeně přeměnit na velmi užitečný hospodářský les. To si myslíte, že člověk nechá 7 milionů km2 velmi plodného území ležet ladem?
běžný uživatel
25.3.2021 22:49 Reaguje na Jiří SvobodaTakže se těším na příval argumentů....
běžný uživatel
25.3.2021 22:53 Reaguje na Jiří SvobodaLukas B.
23.3.2021 11:17Lukáš Kašpárek
23.3.2021 11:28 Reaguje na Lukas B.Lukas B.
23.3.2021 11:33 Reaguje na Lukáš KašpárekMajka Kletečková
23.3.2021 12:03 Reaguje na Lukas B.Milan G
23.3.2021 15:11 Reaguje na Majka KletečkováJaroslav Štemberk
23.3.2021 19:04 Reaguje na Milan GMilan G
23.3.2021 20:40 Reaguje na Jaroslav ŠtemberkVíte o tom že ten tolik proklínaný brazilský prezident Bolsonaro na kterého tady pár zoufalců útočí naopak zpřísnil právní ochranu vlastního jádra deštného pralesa?
Karel Zvářal
24.3.2021 06:34 Reaguje na Milan GLukáš Kašpárek
24.3.2021 06:54 Reaguje na Karel ZvářalMilan G
26.3.2021 14:13 Reaguje na Karel ZvářalJinak se domnívám, že když pár idiotů kope do Bolsonara a říkají A tak by také měli říct B. Pro pořádek....
Lukáš Kašpárek
24.3.2021 06:37 Reaguje na Lukas B.Milan G
23.3.2021 15:15 Reaguje na Lukas B.Lukas B.
23.3.2021 16:39 Reaguje na Milan GMiloš Zahradník
23.3.2021 18:31 Reaguje na Lukas B.(Hlavne ale nenazvete obyvatele prislusnych domu opicemi - albiny, z toho by mohl byt mezinarodni skandal :)
Milan G
23.3.2021 20:23 Reaguje na Lukas B.To barevné neštěstí je vidět i na severní Moravě a k tomu plus spodní sokl obložený tmavým kabřincem, ano to není v pořádku. Někdy mám stejnou chuť konat jako vy až na ten kuplet, to by nedopadlo dobře :-)
Lukáš Kašpárek
23.3.2021 11:24Slovan
23.3.2021 12:29karel krasensky
23.3.2021 14:13Milan G
23.3.2021 14:55 Reaguje na Milan Gděkujeme za upozornění, moje chyba, opraveno.
Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
karel krasensky
23.3.2021 17:18Slovan
23.3.2021 18:28 Reaguje na karel krasenskyBřetislav Machaček
23.3.2021 18:34lesy a přeměnili na pole, louky a taky půdu zabetonovali a zaasfaltovali?
To byla taky "ekocida" a nebo pokrok a zkulturnění krajiny ve prospěch
člověka? Kdopak připlul do Brazílie, aby Indiánům přinesl "kulturu" ve
formě nemocí a vyvražďováni za účelem je okrást o jejich zemi? Kam všude
obyvatelé západních zemí tuto "kulturu" šířili a bohatli z práce jiných?
Dnes jim chtějí diktovat, aby žili postaru a nechtěli se mít jako my.
Pokrytecky jim chceme bránit v kácení pralesů, ale po tisících tun od
nich nakupuje plodiny a maso vypěstované a vychované v místech bývalých
pralesů. Co tak přestat s pěstováním biomasy a biopaliv a nedovážet
sóju a nebo rovnou kuřata a hovězí? Nebo křičet, že kácejí pralesy,
ale dovážet od nich palivové dříví kvůli trapné komedii zvané nulová
uhlíková stopa. Tato politika se mi hnusí, když zloděj křičí chyťte
zloděje a tváří se jako svatý. Ta společnost pseudoekologů se mi hnusí
a budu raději řazen k ropákům, kteří si alespoň nehrají na svaté a
přitom neobcují s čerty, jako někteří ekologové.
Jakub Graňák
23.3.2021 19:18 Reaguje na Břetislav MachačekSlovan
23.3.2021 19:47 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
23.3.2021 19:21 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
24.3.2021 09:46 Reaguje na Jakub Graňákjedná o totéž. Buď je uplatí nějakou tou mačetou, hrncem
a jinými cetkami a nebo na ně neberou ohled vůbec hlavně
ti, kteří to vše konají pro mnou uvedené důvody. To, že
píši o ekonomickém přínosu toho kácení nemyslím indiány,
ale Brazilce komplet. Ty miliony obyvatel nedosahují
často ani životní úrovně evropských bezdomovců a je jim
jedno, jestli si vydělají kácením lesa, nebo prací na
farmě po vykáceném lese. Vidím, že vám musím vše popsat
polopaticky, protože ihned hledáte slovíčka, která lze
použít vůči oponentům. Gro článku je pojem ekocida jako
nový pojem, či jak jinak výstižněji nazvat likvidaci
přírody v dané oblasti. Ničení přírody je postaveno na
principech poptávky a nabídky. Při poptávce po jejich
produktech vyplývajících z kácení pralesů, těžby surovin
z pralesů, plodin z polí po pralesech a rovněž i masa,
je logické, že se toto vše stupňuje. Ekologové EU křičí
nejvíc, ale nelobují v parlamentu na blokaci produktů
z pralesů, nebrání dovozu a ani neovlivňují podvědomí
u spotřebitelů tyto produkty neužívat. Naopak tleskají
pálení brazilského dříví v teplárnách a elektrárnách
a propagují stále pěstování biopaliv a biomasy na úkor krmných plodin pro tuzemské producenty masa, místo toho
dovážení krmiv či rovnou masa z Brazílie. Pokud budou
mít Brazilci odbyt, tak budou mít i potřebu kácet a nic
s tím nezmůže ani vymezení pojmu ekocida a neúčinné pranýřování jejich prezidenta a těžařů. Je to takové
kvákání jako tady a pokud jim neklesne odbyt, tak se
nic nezmění, ale to by mnozí ekologové museli popřít
svoji dosavadní politiku. Soudit jediného člověka za
ekonomiku celé Brazílie tu ekonomiku nezmění, tu můžou
změnit pouze podmínky za jakých funguje a tím je těžba
surovin a likvidace těch pralesů. Kosmetikou nikdo
neomládne a odsouzením vůdce se uvolní místo pro vůdce
jiného a možná i horšího. Zkuste nad tím přemýšlet a
nemít pouze mlhu před očima, když vidíte příspěvek
oponenta. Já ničení pralesů netleskám, ale pouze stále
opakuji, že je zastaví pokles poptávky a nikoliv
slova a bezzubé soudy. Tak si do mne ještě kopněte,
když máte tu potřebu, ale hlavně se zamyslete nad tou
samotnou příčinou, proč se tam kácí. Já jim to neradím
a ani nenařizuji.
Jakub Graňák
24.3.2021 12:58 Reaguje na Břetislav Machaček"Dnes jim chtějí diktovat, aby žili postaru a nechtěli se mít jako my." když příjdete s takovýmto debilním názorem, pak se nedivte reakci, jasně z něj totiž vyplývá, že vůbec netušíte o čem mluvíte. Indiáni nikdy o nic z toho nestáli, jde jim jen o zachování jejich životního prostoru a způsobu života, který je ohrožován současným brazilským prezidentem a korporátem na něj navázaným. Je to jako by se k vám na zahradu nakufrovala banda "nepřízpusobivých" vybrala vám králíkárnu, pokácela ovocné stromy, rozbourala barák a vám s úsměvem na rtech sdělila ať jdete bydlet do Hrušova. Pokud mluvíte o brazilcích, tak vám zhola nedochází, že oni z toho "rozvoje" nebudou mít vůbec nic, jen zničené životní prostředí, žádné zvyšování životní úrovně se nekoná, to se konalo za Luly. A to i přes to, že ten na ochranu pralesa dbal a těžaře držel u huby, nikoli jako tento současný konfident těžařských společností.
"Já ničení pralesů netleskám, ale pouze stále
opakuji, že je zastaví pokles poptávky a nikoliv
slova a bezzubé soudy. Tak si do mne ještě kopněte,
když máte tu potřebu, ale hlavně se zamyslete nad tou
samotnou příčinou, proč se tam kácí." - představte si, že já mám doma tuny mahagonu a sojovou siláž i pod štrozokem. Jste vůbec normální? Co s tím jako můžu dělat, než to kritizovat? A co jste udělal vy, aby tomu tak nebylo?
Přestaňte si tu hrát na nějakou morální autoritu, co jediná zná příčiny, tu zásadní příčinu, kterou je explozivně se množící populace "brazilců" (potomků evropských "kolonizátorů" a černošských otroků), a s ním spojených sociálních problémů, totiž zcela opomíjíte
Slovan
24.3.2021 13:37 Reaguje na Břetislav Machačekprincipech poptávky a nabídky. Při poptávce po jejich
produktech vyplývajících z kácení pralesů, těžby surovin
z pralesů, plodin z polí po pralesech a rovněž i masa,
je logické, že se toto vše stupňuje. ”
- Nebudu reagovat ma všechny hlouposti, ale na tohle musím. Brazílie byla do nástupu Bolsonara brána jako vzor ostatním zemím. Za Luly a Dilmy se tam zavedla velice kvalitní politika ochrany přírody, kterou Bolsonaro tvrdě zredukoval a doslova kácení a vypalování podporuje. V Brazílii by mohl být každý biotop chráněn jak si zaslouží (to není jen Amazonie, ale i Cerrado, Pantanal, Atlatský les apod.), ale dokud tam bude ten idio*t, tak se nic nezmění. Ano, ono by se tam kácelo i tak, tomu asi zabránit úplně nejde, ale několikanásobně míň. To není o poptávce, jako o politice ochrany přírody vlády. Dál to asi nemá smysl vysvětlovat - to by bylo házet hrách na zeď.
Jakub Graňák
24.3.2021 14:44 Reaguje na SlovanJakub Graňák
24.3.2021 15:14 Reaguje na Slovanhttps://www.youtube.com/watch?v=4yNxUYIEkuA
Karel Zvářal
24.3.2021 15:26 Reaguje na Jakub Graňákhttps://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/brazilie-bolsonaro-podpora-popularita-verejnost-chudi-ekonomika-koronavirus.A200825_170637_zahranicni_jhr
Jakub Graňák
24.3.2021 17:35 Reaguje na Karel ZvářalSlovan
24.3.2021 19:00 Reaguje na Karel Zvářalhttps://www.reuters.com/article/idUSKBN2B9317
Bolsonaro má kolem 30% fanatických příznivců. A to je málo. Lula ho zničí - stačí se podívat na úspěchy za jeho vlády.
Karel Zvářal
25.3.2021 05:47 Reaguje na SlovanSlovan
25.3.2021 18:06 Reaguje na Karel ZvářalNicméně furt si myslím, že lepší, než argument 3/4 rokem starým článkem.
Břetislav Machaček
24.3.2021 16:30 Reaguje na Slovanjak lze tomu kácení zabránit jinak, než poklesem poptávky po dříví a produktech z polí na místě
bývalých pralesů. Jen mi netvrďte, že se tak
stane tím, že nějaký soud odsoudí Bolsonára,
protože na pohádky, kde se změnou krále všechno šmahem změní, nevěřím. Navíc má nyní nebývalou
podporu od všech vrstev obyvatel a nějaké soudy
v Evropě má u hýždí.
Jakub Graňák
24.3.2021 17:39 Reaguje na Břetislav MachačekSlovan
24.3.2021 19:02 Reaguje na Břetislav MachačekNebývalou podporu :-D Tu měl Lula, když končil s 80% podporou. Realita:
https://www.reuters.com/article/idUSKBN2B9317
Vladimir Mertan
23.3.2021 20:43 Reaguje na Břetislav MachačekInak v svetle "bezuhlíkových technológii" je úplne super spaľovanie Amazonského dreva v elektrárni vo Veľkej Británii. Práve Británia by mala byť súdená za ekocídu.
Břetislav Machaček
24.3.2021 09:55 Reaguje na Vladimir MertanBolsonára pouze dodám, že na knížecí radu odpověděl jinou
knížecí radou a nakonec se trefil. Vesele nakupujeme sóju,
maso i dříví z pralesů a žádáme přestat s kácením. Když
nebudou mít odbyt, tak nebudou mít potřebu toto konat.
Nic víc, nic míň.
Vladimir Mertan
24.3.2021 11:26 Reaguje na Břetislav MachačekKarel Zvářal
24.3.2021 11:48 Reaguje na Břetislav Machačekhttps://www.envigroup.cz/aktualita-495.html
Břetislav Machaček
24.3.2021 16:10 Reaguje na Karel Zvářaljim jde. Pokud se tu najde nějaký odpůrce jejich
priorit, tak ho napadnou i při neškodné debatě.
Přitom taky nefandím kácení pralesů, ale pouze
popisuji příčiny a to, kdo za tím vězí. Povědět
pravdu, že evropská ekologie pouze tomu kácení
preferencí topení brazilským dřívím napomáhá se
jaksi nehodí. Rovněž nesmím zmínit to, že místo
polí s krmivy pro naše hospodářská zvířata
ekologové preferují biopaliva a biomasu se nehodí
taky. Tak mi odpoví, že on dříví z pralesa ani
sóju nepoužívá, ale nepřímo to tak je. V mixu
energií už to v Evropě roli hraje a taky to,
že jsou naše krmiva nahrazována sójou z Brazílie
a nebo se rovnou dováží odtamtud maso. Nemá tak
už ani cenu cokoliv napsat, pokud to není pouze
chvála na zelenou politiku a kritika jiného.
Je to předzvěst budoucího zeleného diktátu těch
mudrlantů s jedinou pravdou. Obávám se, že brzo
dojde i k omezení jiných názorů a radikalizace
aktivistů. No a pak přijde odpor zbytku národa
a celá ochrana přírody bude jako celek považována
za extrémismus, za což ji někteří lidé považují.
Mimochodem už tři dny mám u krmítka klid, protože
samec krahujce si udělal z mé zahrady loviště.
Dnes jsem vzal krmení a zakrmil v lese u včelína
a tak by se musel krahujec rozpůlit, aby je
vyhnal i odtamtud. Loni byl i dvakrát za vrabci
v kurníku, kam vletěl otvorem pro slepice u země
a nenašel cestu ven. Při otevření dveří mi málem
vletěl do obličeje a velmi by mne zajímalo, zda
je to stále tentýž. Jinak je zajímavé, jak ty
slepice koupené v drůbežárně bez zkušeností s
dravci na něho reagují pokřikem a úprkem k domu
a pod keře. Nemohou být jeho případnou kořistí,
ale přesto jsou opatrné a raději se ukryjí.
Kamarád to štěstí nemá, jestřáb mu už pár
slepic odnesl a tak s jejich chovem skončil,
přitom chovali slepice odjakživa a dokonce
mu pobíhaly po jeho poli a v sadu u lesa.
Dnes už nepřežijí ani v oplocené zahradě na
polovic i zasíťované. Hlad je zlý, když už
není v okolí ani jeden bažant, či koroptev.
Ten nemá žádná slova chvály na ochrance, ale naopak.
Jakub Graňák
24.3.2021 17:53 Reaguje na Břetislav Machaček"Přitom taky nefandím kácení pralesů, ale pouze
popisuji příčiny a to, kdo za tím vězí." - je vidět, že nemáte nejmenší tušení.
"ekologové preferují biopaliva a biomasu
taky." - Kdo to tady furt drží při životě? Odpovím si sám, protože vy budete tvrdit, že ekologové. Nejsou to ekologové, nýbrž Babišova lobby, která už x-krát zamítla zrušení povinného přimíchávání biosložky do paliv. Stejná agrolobby stojí za dovozem krmné soji do Evropy, protože tak vyrýžují nejvíc, díky lacinému krmivu. Žádná ekologie s tím nemá nic společného, je to jenom vějička pro blbce a zároveň klacek na odpůrce.
Jinak, začínáte mi silně připomínat pana Šimůnka (kde je mu asi konec?), ten také s oblibou názorovým oponentům vkládal do úst, něco co neřekli, aby jim to pak otloukal o hlavu. I když u něj je třeba přiznat, že když ho na to člověk upozornil, tak měl aspoň koule na to se omluvit.
Břetislav Machaček
24.3.2021 19:01 Reaguje na Jakub GraňákNemám co bych dodal, když vy víte vše
nejlépe.
P.S.:Ropáci vymysleli bioplynovky a
biopaliva, aby jim klesly zisky a taky
propagují topení brazilským dřívím.
Ekologové to nikdy nechtěli a vždy byli
proti. A co tak paměť a sypání popela
na hlavu?
Jakub Graňák
24.3.2021 20:13 Reaguje na Břetislav MachačekJak, jsem řekl výše otloukáte názorovým oponentům o hlavu věci se kterými sami nesouhlasí a hážete je do jednoho pytle s galérkou.
Jak jsem asi třísettisíckrát vysvětloval panu Šimůnkovi: Ekolog - vědec, který se zabývá popisem, analýzou a studiem vztahů mezi organismy a jejich prostředím. Je nutné rozlišovat mezi vědcem a lobbystou snažícím se přisát na státní rozpočet pomocí sladkých řečiček. Podívejte se laskavě, kdo všechny ty bioplynky, solární parky, pěstování plodin jako paliv... ovládá. Možná to konečně pochopíte.
Stejné to je i v případě brazilských pralesů, kácení dřeva, těžbu surovin, pěstování sóji ovládají nadnárodní korporace, ne Gréta, ani hnutí duha, to jsou ti, kteří si pomocí peněz prolobovali "zelenou politiku" v EU a kteří udržují tuto zvrácenou "politiku" za pomoci různých křiváků jako je Bolsonaro, nebo Babiš při životě
Karel Zvářal
24.3.2021 21:32 Reaguje na Jakub Graňák"Co to melete za hovadiny, proti kácení pralesa jsou především právě indiáni".
Ukažte mi tu pasáž, kde pan Machaček uvádí něco o schvalování kácení indiány. Zmínil indiány úplně v jiných souvislostech (oběť kolonizace), ale jako záminka k podpásovce dobré. Nečekal jsem, v jakého útočného demagoga se během krátké doby vyvinete (vlastní fauly házíte na druhé). Vám ty hádky s Šimůnkem asi opravdu chybí, tak si to kompenzujete na jiných-(.
Jakub Graňák
25.3.2021 07:38 Reaguje na Karel Zvářal"Kdopak připlul do Brazílie, aby Indiánům přinesl "kulturu" ve
formě nemocí a vyvražďováni za účelem je okrást o jejich zemi? Kam všude
obyvatelé západních zemí tuto "kulturu" šířili a bohatli z práce jiných?
Dnes jim chtějí diktovat, aby žili postaru a nechtěli se mít jako my."
A jak toto chápete vy? O jaké demagogii to tu mluvíte?
Karel Zvářal
25.3.2021 08:09 Reaguje na Jakub GraňákA JMB je zlotřilý kariérista, který vystřídal snad všechny politické strany, aby se dostal k moci. Jako potomek italských přistěhovalců udělá klidně z Amazonie polopoušť, kvalifikace lampasáka mu v tom pomůže.
Karel Zvářal
25.3.2021 08:20 Reaguje na Jakub GraňákBřetislav Machaček
25.3.2021 10:34 Reaguje na Jakub Graňákza bioplynky a biopaliva? Já
pouze popisuji to negativní,
co je vše v náručí ekologie.
Asi je účelem, aby ekologie jako celek byla modlou bez chyb. Ještě jsem neslyšel
DUHU, nebo Greenpeace tvrdit, že biomasa z polí ničí půdu a
že budou blokovat bioplynku.
Neslyšel jsem třeba, že AOPK
zakáže tu kukuřici sít a pálit slámu, která patří do půdy. . Místo toho se zaměříte na kritiku kritika a nechápete,
že nechce pro přírodu nic špatného, ale je realistou a ne snílkem. Sněte si své utopické sny a bojujte třebas i se mnou, když už nic nezmůžete s těmi
lobbisty, kteří ekologii
zneužili ke zbohatnutí. Já to
klidně unesu, pokud vám
vystačím jako zástupný problém.
Karel Zvářal
24.3.2021 21:51 Reaguje na Břetislav MachačekMísto toho pěstujeme "eko" řepku, kuku, soláry a vrtule. Vadí nám něco podobného u jiných, když sami jsme tou epochou kácení lesů také prošli. Dnes je ale vysazujeme, lesnatost je u nás vcelku dobrá. Upozornit Brazilce na význam jejich pra/lesů je jistě třeba, jak s tím naloží, bude jen na nich. A to, že od nich kupujeme plodiny z bývalého pralesa - to už je poslední dílek té pokrytecké politiky. A fakt je ten, že tento biznis je řízen nadnárodními korporacemi, takže naše stesky nikoho nezajímají.
Břetislav Machaček
25.3.2021 09:53 Reaguje na Karel Zvářalpouze dodat, že to chytání za slovíčka
a požadovat fakta byly praktiky ideologů,
kteří ty argumenty sypali z rukávů, či
příruček. Na konkrétní otázky odpovídali
otázkou a udělali si poznámku v seznamu
"rebel". Později se na něho zaměřili a snažili umlčet dříve, než se sám ozval.
Opravdu se obávám této nové ideologie
neomylných, kteří pro něco horují, ale
když se to neosvědčí, tak se k tomu už
neznají. Odpoví, že to nebyli oni, ale
ti druzí a ať prý jim to dokážu, že to
oni chtěli taky. Přitom je konkrétně
neviním, ale směřování ekologie jako
celku odtržením od reality a směrem
k utopii. Bohužel stává se realitou,
že k biopalivům se nikdo nehlásí a
vinen je už pouze Babiš. Podobně to
už je i u biomasy, ale ta je ještě oficiální OZE i se všemi negativními dopady. Tady se vina hodí na zemědělce
a obce provozující tyto energetické zdroje. Stačí však zalovit v archívu
a zjistit, kdo to vše propagoval hlava nehlava a vybrečel na vše dotace a všemožné výhody. Nemá cenu jitřit stále spory, ale chybující by se měl za chyby omluvit a snažit se je napravit. Bohužel dnes je módní obvinit z toho jiné, tvářit se jako neviňátko a páchat chyby nové.
Jiří Svoboda
25.3.2021 15:13 Reaguje na Břetislav MachačekMilan G
26.3.2021 15:49 Reaguje na Břetislav MachačekSlovan
26.3.2021 16:51 Reaguje na Milan GMilan G
27.3.2021 14:46 Reaguje na SlovanKdyž tady tak zasvěceně blábolíte na téma Brazílie, Lulu da Silva, Bolsonaro atd. Víte proč levičák Lulu da Silva prohrál volby s Bolsonarem? Ne kvůli těžbě v Amazonském pralese , ale kvůli obrovité korupci a hlavně Lula da Silva nedokázal přes všechny sliby odstranit opravdu hrozivé násilí v ulicích a to i za bílého dne. Rio de Janeiro běžně přes 3000 mrtvých ročně z přestřelek.
Svět se netočí jenom kolem Amazonského pralesa.
A kvalita příspěvků? Myslím, že vy jste ten poslední, který může ostatní mentorovat. Ten poslední.
karel krasensky
24.3.2021 08:03Vladimir Mertan
24.3.2021 12:50Karel Zvářal
24.3.2021 13:07 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
24.3.2021 19:24 Reaguje na Karel ZvářalMiroslav Vinkler
24.3.2021 21:46Středomoří - vykáceno v antice , zbytky ve středověku
Anglie, Skotsko,Irsko - vykáceno o něco později
Skandinávie - jih a střed - vykáceno o něco později
Starořečtí historikové uvádějí, že Hispánií jste téměř celou museli procházet lesy a nebyl jediný den po který byste kráčeli otevřenou krajinou.
Pokud bychom chtěli být poctiví ,museli bychom za ekocidu odsoudit zejména EU a USA (lesy,Indiáni,bizoni, holub stěhovavý...)
Na vlastní ekocidě a následně na kolonizaci Asie,Afriky apod. jsme položili základy naší dnešní prosperity.
Dnes pokrytecky roníme slzy nad Amazonií, ale skutečnost, že jsme sami udělali z Brazílie supermarket pro EU/USA v potaz nebereme.
-----------------
Jinak jsem se zasmál dosyta nad návrhem pana Svobody, kde dotyčný nechápe vůbec co biodiverzita obnáší a navrhuje dělat nábytek a vysazovat jeden druh stromů.
Tak pro něho a jemu podobné:
Řekněte mi, co jíte nejraději. Uherák ? Dobře, zavřu vás do spíže ,kde bude jenom uherák a to na rok.
Do druhé spíže zavřu sebe a kromě uheráku tam bude chléb,sýry,ovoce a zelenina,marmeláda,sádlo i luštěniny.
Za rok nám Graňák s Macháčkem odemknou dveře.
Panu Svobodovi už vezmou jenom míru na rakev, já se vesele zeptám,co se za ten rok na Ekolistu napsalo.
Už víte, co je to biodiverzita ?
Karel Zvářal
24.3.2021 22:14 Reaguje na Miroslav VinklerJiří Svoboda
25.3.2021 15:32 Reaguje na Karel ZvářalJenom k tomu betonu. Já vždy říkal, že když někde beton musí být, tak ať je co nejbělejší a všechna voda z něj stečená se zasákne. A také je dobré občas beton přerušit, do díry zasadit strom, aby stínil a žil z té vody, co steče po betonu a zasákne se.
Prosím, pane Zvářale, řekněte mi, co je na těchto mých úvahách špatně, to abychom si vyjasnili postoje, a vy mi už nepodsouval něco nekalého.
Karel Zvářal
27.3.2021 21:26 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
28.3.2021 09:41 Reaguje na Karel ZvářalStromy sají vodu z hloubky a odpařují ji. To je nezpochybnitelné a je to jistě platný argument. Nikdy jsem neřekl, že ji kradou - to mi sprostě podsouváte - další příklad vašeho nekorektního vyjadřování!
Klidně můžeme dále věcně diskutovat a naše názory mohou být značně odlišné, jen, prosím, redukujte emoční složku, která deformuje vaše myšlení.
Pavel Hanzl
25.3.2021 07:41 Reaguje na Miroslav VinklerDnes je úplně jiná situace a hlavně Evropa si z nikoho nedělá žádný supermarket, zmizení jejich výroků bychom si ani nevšimli. Je to čistě byznys místních diktátorů a nadnárodních firem, nějakou EU do toho motat nemusíte.
EU je prvním makroregionem na světě, které skutečně snižuje emise a skutečně prosazuje ekologii i přes remcání a sabotování ropáků a kritiků, jako jste třeba vy.
Karel Zvářal
25.3.2021 08:28 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
27.3.2021 08:15 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
27.3.2021 21:27 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
28.3.2021 09:49 Reaguje na Karel ZvářalOn je to docela populární způsob diskuze. Vypustit nejasnou větu a pak někomu moci vynadat, že ji špatně pochopil.
Miroslav Vinkler
25.3.2021 09:12 Reaguje na Pavel HanzlBrazílie je současně nejdůležitějším exportérem potravin do EU. Evropská unie jako celek vyvezla v roce 2018 do Brazílie zboží v hodnotě 33,6 mld. euro a importovala za 31,7 mld euro.
Brazílii a Evropskou unii pojí mnohaleté partnerství založené na silných kulturních a historických vazbách a společném dědictví.
EU dováží z Brazílie především primární suroviny a výrobky, zvláště zemědělské produkty (41%), paliva a nerosty (31%).
Pane Hanzle ,je to supermarket nebo není ?
Musíte se víc snažit pane správče...
Jiří Svoboda
25.3.2021 15:20 Reaguje na Miroslav VinklerSprostota mi nevadí, lhaní a podvody ano.
Miroslav Vinkler
25.3.2021 21:20Jiří Svoboda24.3.2021 16:16 Reaguje na běžný uživatel
Poslední nedotčený prales je samozřejmě třeba zachovat. Ale 90% Amazonie by mohlo fungovat v módu jak popisuji a výrazně přispívat k ochraně klimatu.
běžný uživatel24.3.2021 16:32 Reaguje na Jiří Svoboda
Tak s tím nesouhlasím - to by teda nemohlo. Jak jste přišel na ta čísla, že lze pokácet 3/4 dospělých stromů na nábytek????????? Když to provedete, víte co to udělá s lokálním klimatem (hlavně se srážkami) a s biodiverzitou??????