https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jakub-hruska-novela-lesniho-zakona-je-schvalena-ale-tedy-je-to-opet-polovicate
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jakub Hruška: Novela lesního zákona je schválena, ale tedy je to opět polovičaté

25.4.2025
Pestrý les. Tak na ten si ještě počkáme.
Pestrý les. Tak na ten si ještě počkáme.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jakub Hruška
Novela lesního zákona je schválena, ale tedy je to opět polovičaté. Sice byla prodloužena doba na zalesnění na 5 let, ale...
 
Pro nestátní vlastníky byla zrušena povinnost výsadby listnatých dřevin a jedle, čímž se na více než 50% lesní půdy otevírá možnost pěstovat monokultury (a budou smrkrové a borové, to je zřejmé).

Takhle těžko budeme adaptovat lesy na klimatickou změnu. A nejhorší je, že ti, co si myslí, že tím „zvítězili“, a mají pokoj od toho „listí“, které má přece nižší cenu dřeva, budou po státu za pár desetiletí chtít kompenzace, protože jim ty monokultury zničí sucho (a pak kůrovec). A ve skutečnosti celý takový systém bude finančně ztrátový. A ekologické škody nikdo nespočítá...

Přitom právě stát (který přijímá zákony), by měl na takovou věc myslet především.

Dále byla zrušena i teoretická povinnost ponechávat v lese mrtvé dřevo – platí to samé co v prvním bodu – není to samoúčelný kapric „ochranářů“, je to důležitý faktor zachování živin, biodiverzity, vody, přirozeného zmlazení, sekvestrace uhlíku. Ale špatně se to kontroluje, tak to ministerstvo zemědělství nechce.

Taky neprošel návrh ještě prodloužit nebo úplně zrušit dobu pro zalesnění – mnoho majitelů by uvítalo nechat přírodu déle pracovat (zdarma a dobře) a nebýt pod knutou povinnosti zalesnit.

To samozřejmě NEBRÁNÍ těm, kdo zalesňovat chtějí – dokonce by to nebránilo ani tomu, aby na to dostávali dotace. Jen to chtělo mít tu možnost.

Na všechny tyto problémy upozorňovala iniciativa „Vědci pro les“, kde jsem se samozřejmě také angažoval (link v prvním odkazu).

Výsledkem novely tedy může být obnovení monokulturního hospodaření bez ohledu na potřeby jak samotných lesů v době klimatické změny, tak i celospolečenských funkcí lesů (biodiverzita, sekvestrace uhlíku). A hospodářský efekt to bezpochyby také mít nebude...

Tak tedy zpátky ke smrčkům v řadách místo pestrého a dlouhodobě pestrého lesa. Bohužel.

A ještě jedno bohužel na závěr – tahle vláda a Sněmovna naslouchá vědcům mnohem méně, než to dělaly ty předchozí – to je bohužel pravda pravdoucí.


reklama

foto - Hruška Jakub
Jakub Hruška
Autor je přírodovědec.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

25.4.2025 07:28
samozřejmě, že je to polovičaté, ale zároveň je možné je ovlivnit aby lesy byly stabilnější spojením neziskového sektoru a příspěvkových organizací... v zásady Pro Silva Bohemica. Jinak se tomu říká zodpovědnost neb lesy jakékoliv výměry jsou živým ekosystémem, který se vyvíjí v čase a místě.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

25.4.2025 09:26
na dotace nemá každý majitel lesů byrokratický aparát...
někde to řeší zapojením veřejnosti, které koordinuje neziskový sektor, spolky.

např. https://www.nadaceivanadejmala.cz/projekty/zvyseni-stability-lesnich-porostu-na-liberecku

https://sazimestromy.cz/o-sazeni

Odpovědět

Jaroslav Řezáč

25.4.2025 09:28 Reaguje na Jaroslav Řezáč
https://www.cmelak.cz/
Odpovědět
JS

Josef Střítecký

25.4.2025 11:58
Byrokracií k nápravě ekologických škod? Nikdo přece vlastníkovi lesa nebrání, aby zalesňoval listnatými dřevinami. Rozumný vlastník si přece zpestří dřevinnou skladbu svého lesa z vlastního zájmu (pokud mu jeho snahu nezmaří přemnožená zvěř). Ekolog se domnívá, že cestou k nápravě je jen bič? Dalším bičem (který naštěstí nebyl schválen) měla být "povinnost" v lese ponechávat mrtvé dřevo. Copak ho v lese nehnije samo od sebe dost? Tahat z lesa suchary se přece nikomu nevyplácí. A poslední výtka autora k délce "úlevy včas zalesnit" je taky toxická. Místo procházky po lese se chce prodírat ostružinou? A neprostupný ostřicový drn mu zaručí, že se v něm uchytí, a zdárně prospěje, nějaké listnaté semínko? Zapšklý ekologický gerontodogmatik.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

25.4.2025 12:46 Reaguje na Josef Střítecký
vědci často bývají ubezpečováni o své vyjímečnosti, jdedinečnosti. Nemyslím, že by byl zapšklý, ale jejich bublina nic dalšího nenabízí.

Odpovědět
DM

Dalibor Motl

25.4.2025 16:49 Reaguje na Josef Střítecký
Jsem „malý vlastník“. Mám okolo 5 ha v několika částech. Ve vlastním lese pracně vnáším do porostů kleny, horské jilmy, jedle, třešeň ptačí, lípu. Vychovávám smrk a buk. Místy nechávám břízu, modřín z náletu, osiku. Cesta k pestrým lesům nevede přes další povinnosti a regulace (spíš naopak). Souhlasím s tím, že mrtvého dřeva jsou dnes v mém okolí plné lesy a povinnost ponechávat v lese další tentokrát evidované "mrtvoly" se tak jeví jako nadbytečná. Pětiletá lhůta pro zalesnění (oproti pův. zákonu prodloužená o 3 roky) se mi jeví jako optimální kompromis. Po pěti letech už víte, jestli tam nějaké přirozené zmlazení má šanci nebo ne a na podsadbu "přípravných" dřevin jedlí nebo bukem je i 10 let spíš málo.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

25.4.2025 12:19
Myslím, že by bylo správné, přestat dávat kompenzace za uschlý les. Každý by si měl sám rozhodnout, jak les obnovit a nést adekvátní rizika.

Pak by se zákon novelizoval v podstatě jen ořezáváním.

Proč pane Hruško voláte po tom, aby politici lépe naslouchali vědcům? Sám jste příkladem vědce, který má na komplexní věc velmi zúžený názor. Takokým vědcům se má naslouchat?
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

25.4.2025 17:44
Všechno je otázka priorit. KDU/ČSL i TOP 09 považovány za důležitější získat levicově progresívní voliče a chránit lišky. Tomuto cíli I obětovali nejen les, Vás, ale i své voliče. Beru na vědomí, a ve jménu ochrany přírody tyto strany volit nebudu.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

25.4.2025 19:35
Nejeden živočich splakal nad úrovní této vlády. A nejeden strom byl obětován. Třeba ve jménu v(d)ěčných "Božích lží". <rl>
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

26.4.2025 11:54
Neznám zákon, který by vyhovoval všem. Vždy bude vyhovovat pouze jeho tvůrcům a jejich příznivcům. Zákon jdoucí proti jeho odpůrcům budí odpor, ale musí ho respektovat. Nejlepšímu zákony jsou ŽÁDNÉ zákony, ale to je stav chaosu a nezákonného jednání. Pan Hruška touží po zákoně podle svého gusta, které je mírnými slovy kontroverzní. Opěvuje bezzásahy, samovýsevy,
hromadění výhřevné dřevní hmoty v lesích čekající na požár jako v NP ČŠ.
Prostě jeho cílem je i hospodářské lesy přeměnit na pralesy podle jeho
gusta vhodné pouze v vědeckému bádání a nikoliv k hospodářskému využití.
Vlastníci ale mají jiné priority už generace po sobě, kdy jejich předci
sázeli to, co vynáší a nikoliv něco, co pouze hnije v lese bez možnosti
zpeněžení. Je to odvěký spor nemajetných snílků žijících z daní těch, co
vytvářejí hodnoty i pro ně. Vyslovím kacířskou otázku! Uživí se takoví
vědci z rad praktikům a nebo je musí stát platit z vynucených daní těch
praktiků? Za B je správně, protože ty jejich rady nesměřují k zisku, ale
k prodělečné činnosti honosně nazvané lesy bližší původním lesům(rozuměj
pralesům), kde byl hospodářsky cenným stromem 1 ze 100 a zbytek byl pouze
k potěše oka a snílkovské duše. Mimochodem pro pohlcení CO2 je jedno, zda
ho pohlcují pralesy a nebo hospodářské lesy cyklicky obměňované k lidskému
užitku s možností dlouhé akumulace uhlíku v dřevní hmotě ve stavebnictví
a nábytkářství na rozdíl od tlení dřeva v lese s opětovnou produkcí CO2.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

29.4.2025 15:19 Reaguje na Břetislav Machaček
Dobrý den přeji. Rád bych připomenul, že hnijící dřevní hmota uvolňuje do ovzduší kysličník uhličitý a metan, tolik potřebný pro naši ekologii. Čím více v ovzduší, tím lépe. Mohou se alespoň vydávat další a další zákazy ve jménu ochrany klimatu. Ekologismu zdar, a přírodě zmar! Nemluvě o tom, že 80 procent CO2 zachycují řasy v mořích a oceánech. Ty odumřou, a klesnou na dno. Tam se časem přemění na fosilní palivo.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

30.4.2025 07:25 Reaguje na Břetislav Machaček
"pralesy podle jeho
gusta vhodné pouze v vědeckému bádání a nikoliv k hospodářskému využití",jinými slovy veliké dítě bude ,mít hračku,ostatní velcí lidé budou Otesánka krmit ....
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

1.5.2025 19:27 Reaguje na Emil Bernardy
Asi tak nějak si to přeje a snaží se přesvědčit laickou
veřejnost, které říká polopravdy a demagogické ekologistické
pseudonázory. Víte co o něm prohlásil jeden penzionovaný
lesník? Hnal bych ho z lesa holí ven, že by se zastavil až
v Praze! A to byl ten lesník ve věcech tlení potěžebních zbytků pokrokový. Nechal je ukládat ve svazích do hrázek
ve vrstevnicích a k nim se sázely stromky. Splachy půdy,
jehličí a listí hrázky zadržely a taky část vody. Při
tlení stromkům dodávaly zbytky živiny a hmyzu a drobným
obratlovcům dočasný domov. Byl ve sporu s tehdejším šéfem
polesí a přes nařízení klestí spálit to dělal až do penze.
Pozdější drancování těžebních zbytků na štěpku odsuzoval
a říkal, že by raději seštěpkoval ty, kteří to nařizují,
aby lesy vydělaly i na zbytcích. Po špatném hospodaření svých následovníků odmítl chodit do lesa, protože viděl
zmar jim vysázených lesů kůrovcem a václavkou, která
stromy načala a kůrovec dorazil. Nadával na liknavost
výběrových řízení, kdy se čeká, až je napaden celý les
místo prevence, kterou dělal kdysi on se zaměstnanci a
samotěžaři z okolí. Mi nechával volnou ruku při těžbě
dřeva pro potřeby tábora a potlachů s tím, že vím, co
mám kácet a jak. V nedostupných svazích dřevo nežádal
zaplatit, protože jeho těžba vycházela dráž než zisk.
To ale bývali revírníci LESA PÁNI a nikoliv jako dnes
ouřadové nuceni plnit plán, jak naplnit státní kasu i za
cenu likvidace zdravého lesa, protože za kalamitní dřevo
toho moc neutrží. Rostou totiž raketově ceny práce a tak
je některé dřevo ekonomický propadák. Místní mají zásoby
na několik let a přespolní odradí dopravné, takže ono
je nakonec ekonomicky efektivní i to tlení v lese, ale
je to třeba zdůvodnit ekologicky, aby nemuseli zdůvodnit
tu ekonomickou nevýhodnost. Ono vysoutěžená firma nikdy
nebude pracovat bez zisku, jak to dělali vlastní lidé.
Jednou se prodělalo, podruhé vydělalo, ale firma chce
pouze vydělávat a prodělečnou těžbu odmítne dělat a
nebo si ji nechá nehorázně zaplatit. Toto je výsledek
reorganizace, kdy se LČR zbavily vlastních těžařů a
taky lesních školek a zaměstnanců na sazení a výchovu
lesa. Tak dopadá vše, když se neguje osvědčený způsob
hospodaření z minulosti a nahradí nefunkčním paskvilem.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist