Jakub Hruška: Pěkné dubové listí jako pěkný malér
To znamená, že tam, kde jsou „doma“ naše duby letní a zimní, tak neuvěřitelně expanduje a jednoznačně vytlačuje ty naše původní druhy.
Protože ten velký kmen, to je náš starý domácí dub zimní. Ale všechno to mladé pod ním, to je prakticky jenom dub červený. 95 % odhaduji, přece jen se občas nějaký zmlazený „našinec“ najde.
Pokud se s tím něco neudělá, tak zřejmě příští generace lesa už bude dominantně dubočervená.
Právě kvůli dekorativnímu listí se začal pěstovat v parcích, posléze i v lesích. Lesníci rádi zkoušejí „něco nového“. Tak tady se to teda povedlo. Výborně se mu daří, skvěle plodí (letos skoro nejsou žaludy domácích dubů, za to těch červených jsou mraky).
Invazní druhy jsou obvykle úspěšné, protože nemají v nové domovině žádné nepřátele - tedy třeba specializované plísně, houby či druhy hmyzu, které trochu brzdí jejich rozmnožování. Zvláště ze začátku proto jsou „přivandrovalci“ velmi úspěšní.
Přečtěte si také |
Jakub Hruška: Jak velkou roli hrají pesticidy v úbytku zajíce?Nemusí to trvat věčně, on si je často posléze nějaký místní patogen „oblíbí“ a dá jim zabrat. Jako třeba houba kloubnatka smrku pichlavému (stříbrnému) v severních Čechách.
Ale na jiné „američany“, například vejmutovku zatím patogen není, a ona vesele vytlačuje naši domácí borovici lesní.
Takže, až se budete v Polabí rozplývat nad nádhernými zlatočervenými listy, tak pozor. Je to tak trochu vetřelec...
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (74)
Honza Honza
25.11.2023 08:33Co když oteplování bude gradovat, nebude ani povrchová voda (pro smrk), klesne spodní voda (pro borovici).
Bez lesa zkolabuje celá příroda.
Třeba jsou lepší exotické stromy než nic.
Jaroslav Řezáč
25.11.2023 08:44 Reaguje na Honza Honzakdyž se podívám z okna, napadlo 25.11 deset cm sněhu....rok je dobrej. Co furt řešíme?
Poslední roky se množství dešťových srážek zvýšilo, když jsme v devadesárkách jeli na vodní deficit, někde se to vyrovnat musí bez návratu k přírodním a technicky čistým procesům se to neobejde.
Pavel Jeřábek
26.11.2023 10:13 Reaguje na Jaroslav ŘezáčTakže - přestože je to na okraji nivy, přestože je téměř prosinec, tak je stále nedostatek vody v půdě.
Takže - není to dobrý rok.
Petr
26.11.2023 11:44 Reaguje na Pavel JeřábekRadim Polášek
25.11.2023 09:28A když ani to nebude a červený dub vyroste víc, stačí obyčejná probírka a číštění lesa, kterou se dělá palivové dřevo. S dřevinami prostě není problém, mají smůlu v tom, že se množí až v takové velikosti a tak pozdě, že pokud se člověk trochu stará, snadno je dokáže odstranit. Dřeviny prostě jsou, při troše manuální lidské práce, ovladatelné. Aspoň většina z nich.
Na rozdíl od invazivních rostlin, zvláště těch rozměry malých.
Břetislav Machaček
25.11.2023 10:45když je u obou původních dubů místy nulová úroda? Jemu vadí, že u nás PRÝ
netrpí chorobami, ale trpí taky. Na některých v mém okolí roste sírovec
a dírky v listech dělal kleštičkami průvodčí(ještě nedávno)? Může tu ty chorob z jeho domoviny dovézt stejně, jako sem dovezli třeba mandelinku,
která tu do určité doby nebyla. Už mne všichni lidé lpící na původnosti
udivují, jak lpí pouze na rostlinách a zvířatech, přitom nepůvodního tu
je o mnoho více. O tom mlčí a dokonce je snaha lidi za to trestat, když
o tom mluví. Možná budeme jednou vděčni za les nepůvodních dřevin, když
to původní vzdají dál se množit a žít, stejně jako my. Je to mnoho povyku
pro nic a chtěl bych se ho zeptat, kolik zlikvidoval v životě semenáčů
dubu červeného a naopak vysadil dubů letních a zimních? Asi nic a tak jen
rozdává rozumy z tepla kanceláře těm, kteří to dělají, vědí čemu se lépe
daří a že pouze neživoří! V mém okolí lépe vzdoruje nejen chorobám a
škůdcům, ale taky suchu. Umí asi lépe hospodařit s vodou a umí si ji najít
i tam, kde to neumí původní druhy. Zvěř si na jeho žaludy zvykla stejně
jako na plody nepůvodních jírovců a daří se ji lépe přečkat zimu. To ale
"vědcům" toužících vybíjet zvěř možná dokonce vadí!
Michal Ukropec
26.11.2023 08:01 Reaguje na Břetislav MachačekJaroslav Pobeha
28.11.2023 17:06 Reaguje na Břetislav MachačekKôň je pôvodne americké zviera, ťavy takisto, bizony ázijské, mamuty taktiež.
V minulej medziľadovej dobe žila v europe čas africkej fauny - nosorožce, slony paleoloxodon, hrochy, krokodíly, antilopy.
Ľudia migrácii značne napomohli ale ľudia aj vymlátili pôvodnú faunu na mnohých ostrovoch, v austrálii, europe atď.
Karel Zvářal
25.11.2023 12:54https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/karel-zvaral-jak-dal-v-mestske-cerveni-aneb-diverzitu-nicime-vedome
Slavomil Vinkler
25.11.2023 15:10 Reaguje na Karel ZvářalNa diverzitu má být dostatek (5% ?) vyčleněných lesů s vysokou obsádkou zvěře, zejména megafauny, co ho udrží řídký, různověký a různorodý a tam nepůvodní druhy nemají být.
Karel Zvářal
25.11.2023 15:53 Reaguje na Slavomil VinklerTzv Moravská Amazonie je produkční les s převahou dubu a jasanu. Myslíte, že kdyby Lichensteinové "předběhli dobu" a místo našich dubů vysazovali d.červený, tam byla tak vysoká diverzita? Asi těžko! Na listožravém hmyzu jsou kromě ptáků závislí i netopýři, ale i mravenci. Na nich zase datlovití (zejména v zimě).
Datlovití, nejhojnější strakapoud, hloubí dutiny pro pěvce, nejvíce špačka. Toho loví často sokol, jestřáb, krahujec aj. Zatímco v takovém lese to žije, v sterilních produkčních plantážích je mrtvé ticho. Toto chcete?
Když už nepůvodní druhy, tak pouze v příměsích - do 5%. Uvažovat o původních lesích v tomto zastoupení jste asi nemyslel vážně. Ta diverzita musí být na co nejvíce místech, nikoliv jen "tu a tam".
Slavomil Vinkler
25.11.2023 19:21 Reaguje na Karel ZvářalMichal Ukropec
26.11.2023 17:42 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
26.11.2023 18:55 Reaguje na Michal UkropecMichal Ukropec
27.11.2023 13:12 Reaguje na Karel ZvářalJakub Brenn
26.11.2023 12:10 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
26.11.2023 18:49 Reaguje na Jakub BrennProto stavět na roveň cizí a naše duby není správné. Naše jsou pro hmyz poživatelné, ale jen krátce po rozvinutí listů, později už mají chemickou obranu. A jako ekolog prosazuji výsadbu takových stromů či keřů, které hmyz vyhledává. Protože kde není hmyz (housenky), je ptáků aj o poznání méně.
Jakub Brenn
27.11.2023 10:40 Reaguje na Karel ZvářalTa jako když hynuly čmeláci pod lipami plstnatými a zelenými. Buď to se špatně dostávali k nektaru a nebo ten byl pro ně nevýživný. V místě jejich domovině by patrně k tomu nedošlo, protože tam jsou po statisíce let na nektar tamějších lip čmeláci adaptování... Kolik je asi takových případů!
Karel Zvářal
28.11.2023 07:32 Reaguje na Jakub BrennJaroslav Pobeha
28.11.2023 17:12 Reaguje na Jakub BrennAle s tými milionmi rokov nemáte celkom pravdu. Napríklad od skočenia ľadovej doby sa pásma druhov stromov zmenili v europe niekoľkokrát a netrvalo to moc dlho - stovky , max tisíc rokov. Príroda zo sebou pekne hodila aby sa dostala na úroveň hustých zmiešaných lesov spred 6000 rokov.
Jakub Brenn
29.11.2023 11:47 Reaguje na Jaroslav PobehaMilan Milan
25.11.2023 13:37Pavel Jeřábek
25.11.2023 22:19 Reaguje na Milan MilanA s tím se potlačí další organismy, které jsou nějakým životním cyklem vázány na naše duby.
Navíc - středoevropské lesy jsou "zlaté". Tak proč z nich dělat "rudou záři".
Milan Milan
26.11.2023 13:29 Reaguje na Pavel JeřábekKarel Zvářal
26.11.2023 16:01 Reaguje na Milan MilanMotivací nebylo nic jiného, než vůně peněz, pardon ekonomické zhodnocení. A ekonomům je ekologie u něčeho, zda hostí či nehostí hmyz - to prodají jako plusový "eko"bonus snobům do zahrad. Nazdar Peťo!-)
Takže netřeba házet flintu, vše je zvládnutelné domácími produkty, jen se musí chtít.
Jaroslav Vozáb
25.11.2023 17:15Petr
25.11.2023 19:14No a znám oblasti, kde se velice invazivně chová kaštanovník setý. Kde bylo před pár desítkami let jen několik malých, pokusných porostů, jsou dnes kaštanovníky v podstatě všude. Zvěř ho ochotně roznáší, klíčí výborně, roste jako z vody a přeroste vše. Za dalších pár desítek let to bude už jen čistě kaštanovníková plantáž. Změna klimatu mu evidentně prospívá.
No a ještě jedna invaze, jen trochu jiná, genetická - červenolistý buk. Tato lidmi záměrně vyšlechtěná okrasná varianta se dost ochotně "míchá" s normálními buky, takže rychle přibývá buků, které mají větší či mmenší červenolistost. A už se objevují i v lese, a dokonce i v nakoupené sadbě a na pasekách po zalesnění. Výkupní cena bukvic je lákavá a nikdo nepozná odkud osivo pochází a kde to kdo nasbíral. Tady to vidím podobně. Za sto let tu budou červené lesy.
Radim Polášek
25.11.2023 21:34 Reaguje na PetrCo se týká šíření červenolistých kultivarů u buku, je to při současném výskytu těchto stromů ve všelijakých parcích a možná i soukromých zahradách logické jako u každé větrosnubné dřeviny. Opylování může nastat na vzdálenost mnoho kilometrů...
Červené lesy moc nebudou, protože červené varianty mají o něco horší tuším fotosyntézu a tím i přírůstky. Hodně červené buky tak mohou v lese samy zajít nebo být jako slabší a neživotaschopné vyřezány při probírkách.
Petr
25.11.2023 23:44 Reaguje na Radim PolášekNo a červené buky se prostě šíří i navzdory vašim představám o nešíření, a kontaminují originální bukový genofond.
Jakub Graňák
26.11.2023 16:08 Reaguje na PetrVaše teze poněkud připomíná africké zvyky zabíjet a řezat na kousíčky (pro výrobu talismanů) albinotické spoluobčany.
Petr
26.11.2023 16:51 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
26.11.2023 18:22 Reaguje na PetrTa populace ten gen obsahuje - kde by se jinak vzal? Donesl ho z plejád aštar šeran? Už jste někdy zaslechl něco o genetice, dominantních a recesivních alelách...? Vzhledem k tomu, že červenolistý buk vzniká náhodně zcela běžně i dnes z geneticky "čistého" materiálu (jako jeden z x tisíců jedinců - to je totiž kouzlo genetiky) tak má přirovnání sedí jako prdelka na hrnec a jen dokreslují absurditu Vašeho tvrzení - že potomek dvou buků ("syn" "maminky" buku a "tatínka" buku) může "kontaminovat" genofond buku. Pokud jste si neráčil všimnout, tak křížení kompatibilních jedinců schopných produkovat potomstvo schopné reprodukce, je motorem evoluce. Takto vznikly miliony druhů hmyzu...
Ostatně červenolistý buk se ničím kromě barvy neliší od buku zelenolistého, dožívá se stejného věku, jeho dřevo má tytéž parametry, trpí stejnými chorobami i škůdci - stejně jako albinotický černoušek - ovšem někteří (kdoví jak je nazvat) v něm vidí něco zvráceného-kontaminovaného
Petr
26.11.2023 18:31 Reaguje na Jakub GraňákPetr
26.11.2023 18:56 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
26.11.2023 20:04 Reaguje na PetrTen gen tam je a vždycky byl... červenolistý buk vznikne kombinací dvou recesivních alel od obou rodičů, které vlohu pro červenolistost nesou... Ta náhodnost, o které mluvím, neznamená, že ten gen tam nebyl, nýbrž že se nemanifestoval z důvodu recesivity, tudíž muselo dojít ke kombinaci dvou recesivních alel (což je vždy víceméně náhoda), aby došlo k manifestaci recesivního znaku - červenolistosti. Stejně jako je tomu u albinotických forem.
Naivně jsem si myslel, že nápovědou ve formě zmínky o dominantních a recesivních alelách, vás navedu k pochopení, odkud se červenolistost bere a není to zdaleka jen otázka buku, zjevně jsem podcenil míru vaší "Petrovskosti"
Petr
26.11.2023 20:35 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
27.11.2023 11:54 Reaguje na PetrVrátíme-li se tedy k vašemu červenému buku (čímž asi dle vašich plytkých znalostí míníte Fagus sylvatica var. Purpurea) nejedná se o nic jiného, než o výjimečného jedince, který se od svých předků liší ve zcela bezvýznamném detailu - červené barvě listů. Je to právě rozdílnost jednotlivců, byť i jen v detailech", která zajišťuje přetrvávání života na Zemi - vaše averze k odlišnosti tudíž není ničím jiným, než averzí vůči životu samému.
Co se týče vašeho "nechtění" něčeho, co tady nebylo a není: Výše zmíněná varieta je známa již více než 200 let (tudíž tu byla a je), vlastně zavrhujete něco, co tu bylo a je tipuju tak desetinásobně dále než vy. Měl by jste tudíž tento váš, zjevnou ignorancí motivovaný, džihád dohnat do důsledku a přestat jíst - protože neexistuje jediná potravina, která by nevznikla šlechtěním (a logicky tu tedy nebyla, dokud nebyla vyšlechtěna), záměrným výběrem a rozmnožováním jedinců nesoucích genetickou informaci manifestující se navenek požadovanou vlastností - přesně tím, co zde kritizujete milá Grétko.
Jaroslav Pobeha
28.11.2023 17:21 Reaguje na PetrAk nie sú dobré podmienky pre prežitie mutanta tak neprežije. Ak sa podmienky zmenia, môže sa stať, že sa mu bude dariť lepšie ako pôvodný nemutant a nahradí ho po čase. Takto funguje evolúcia.
Petr
25.11.2023 23:58 Reaguje na Radim PolášekPavel Jeřábek
25.11.2023 22:15 Reaguje na PetrTak dokud porostou naše duby, tak ať tu rostou a nenahrazují se horší kvalitou.
Jarka O.
25.11.2023 22:22 Reaguje na PetrPetr
25.11.2023 23:32 Reaguje na Jarka O.Petr
25.11.2023 23:53 Reaguje na PetrBřetislav Machaček
26.11.2023 11:06 Reaguje na Jarka O.v parcích a zahradách. Jeden dosud neplodící mám v zahradě
i já a hrozná je "vůně" jejich květů, která je spíše puch.
Včelám a jinému hmyzu ale pyl chutná a jak píšete plody
jsou malé a o mnoho méně chutné, než ty z dovozu z jižních
zemí. Invazi spíše podporují lidé, kteří ho nechtějí mít
doma a tak zasadí plody někde u lesa už kvůli tomu zápachu
a mohutnosti stromu, který na malých zahradách zabere hodně
místa bez valného užitku. Že by ho při extrémní pichlavosti
slupky vyhledávala zvěř pochybuji a u nás v okolí málokdy
plod ze slupky vypadne sám a musím ho z ní pracně dolovat.
Jíst se sice dají, ale znám lepší plody, než místní jedlé kaštany.
Petr
26.11.2023 11:52 Reaguje na Břetislav MachačekA zvěř kaštany miluje. Od ptáků a veverek až po divoká prasata je to pro ně neodolatelná lahůdka (a pro kaštanovník zase skvělý způsob šíření zdarma).Tak velké a výživné plody, a v takovém množství, se v lese jen tak nenajdou. A když je semenný rok, je to jako výkrmna. Mám kaštany taky rád. Jen se nesmí zapomenout oloupat i vnitřní odporně hořká slupka.
Jarka O.
26.11.2023 16:41 Reaguje na PetrSlavomil Vinkler
26.11.2023 17:27 Reaguje na Jarka O.Jakub Graňák
26.11.2023 20:17 Reaguje na Slavomil VinklerJarka O.
26.11.2023 21:56 Reaguje na Slavomil VinklerJedlý kaštan vápno vůbec nesnese? Tam, kde jsem byla na vandru, rostl na vápencovém podloží. Je to hezký strom.
Jakub Brenn
26.11.2023 11:56 Reaguje na Břetislav MachačekSlavomil Vinkler
26.11.2023 17:34 Reaguje na Jarka O.Petr
26.11.2023 18:43 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
26.11.2023 19:02 Reaguje na PetrNicméně v pořadu na ZOOM o kaštanových lesích ve Francii se domorodec chlubil kolik kaštanovníků ve svém lese narouboval, aby byly opravdu chutné.
Petr
26.11.2023 19:43 Reaguje na Slavomil VinklerJakub Graňák
26.11.2023 20:12 Reaguje na PetrPetr
26.11.2023 20:37 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
27.11.2023 13:36 Reaguje na PetrCo se týče invazivnosti: plácáte totální hovadiny z jediného prostinkého důvodu: Kaštanovník setý je běžným evropským druhem, který v teplejších periodách opakovaně osidloval a v chladnějších periodách opouštěl naše území. Stejným mechanismem k nám po posledním glaciálu doputovala celá řada domácích dřevin jako dub, buk, jasan, lípa...
Jarka O.
27.11.2023 13:45 Reaguje na Jakub GraňákSlavomil Vinkler
27.11.2023 16:19 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
27.11.2023 17:35 Reaguje na Slavomil VinklerPřečetla jsem jinde, že vápencový podklad opravdu nevyhledává, ale do 20 % vápníku toleruje a na starém vápencovém podloží může růst, pokud je půda hluboká, humózní a bohatá na jiné živiny, hlavně fosfor a draslík. Květy jsou nebezpečné pro alergiky a děti by si pod nimi neměly hrát, protože uvolňují trietylamin.
Jakub Graňák
27.11.2023 18:22 Reaguje na Jarka O.Jinak zajímavosti zde: https://www.vulhm.cz/files/uploads/2021/09/632.pdf
Slavomil Vinkler
27.11.2023 16:31 Reaguje na PetrJarka O.
26.11.2023 21:59 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
27.11.2023 18:57 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
28.11.2023 08:53 Reaguje na Slavomil VinklerJarek Schindler
26.11.2023 16:49 Reaguje na PetrPetr
26.11.2023 16:56 Reaguje na Jarek SchindlerPavel Hanzl
29.11.2023 08:17Jaroslav Pobeha
30.11.2023 20:18 Reaguje na Pavel HanzlNie je pravda že s postupným otepľovaním vyschne všetko na púšť. To sa nestalo 200 milionov rokov. Začne viac pršať a to aj na sahare a arábii.