https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jakubn-hruska-z-becvy-mi-neni-dobre.a-neni-to-chlorem
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jakub Hruška: Z Bečvy mi není dobře. A není to chlorem

15.4.2021
Zdroj | Český rybářský svaz
Bečvu otrávily kyanidy. A tu havárii se původce pokoušel sanovat chlornanem, který kyanidy rozkládá.
 

To je závěr, který jsem si udělal na základě včerejší návštěvy u rybářů v Hustopečích nad Bečvou. Já jsem, maje jen informace z otevřených zdrojů (a kterých je tragicky málo), pořád laškoval i s možností otravy fenoly. Protože rybáři při mnohadenním odstraňování uhynulých ryb shodně cítili z vody "dezinfekci". A pálili je ruce, oči a sliznice. To ale můžou udělat i fenoly. Ti starší si vzpomenou na strašný smrad kresolových dezinfekcí, kterými se myly chodby v nemocnicích. A kresol je jeden z fenolů.

"Čuchací zkouška".
"Čuchací zkouška".
Foto | Jakub Hruška

Jenže rybáři včera při "čuchací zkoušce" jasně identifikovali chlor unikající z chlornanu jako to, co cítili. O fenolu, který jsem jim taky předložil, jasně řekli, že to nebylo ono.

Takže pro mě jasně otrava kyanidy. A to ze zdroje, který je připraven na havarijní asanaci pomocí chlornanu. A takových není mnoho. A rožnovský kanál já osobně vylučuji. Protože není možné, aby dávka, která otrávila řeku 40 km po proudu neotrávila žádnou rybu ani v kanálu, kterým tekla, (protože ty by vypláchla do Bečvy), ani nic neotrávila v Bečvě 3 km po proudu k choryňskému mostu, kde se objevily první mrtvé ryby.

Rybáři mají podezření na kanál od Lhotky, který odpovídá pozičně začátku otravy. Ale protože z něj ČIŽP (která, jak jsem se ale dozvěděli nic nevyšetřuje, ale kontroluje) neodebrala v neděli žádný vzorek, je to zřejmě pozemskou spravedlností formalistického českého práva nedokazatelný zločin. Není mi z toho dobře...

A není to chlorem.


reklama

 
foto - Hruška Jakub
Jakub Hruška
Autor je přírodovědec, pracuje v Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe a pro Českou geologickou službu.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (27)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

15.4.2021 16:45
ČIŽP ústy pana Geusse velmi silně lže.
On prohlásil, že vše provedli správně a profesionálně. Jak by potom bylo možné, že neodebrali vzorek z nejvíce podezřelé výusti??
Vzorky odebíralo asi SEDM organizací (jen Povodí asi 80) a možnosti jsou potom jen dvě:
A) NIKDO ze vzorkařů vzorek zrovna tam neodebral a to znamená, že byli VŠICHNI v tu dobu zcela nesvéprávní (totálně opilí, zdrogovaní, v akutním záchvatu mrtvice apod.), nebo platí bod
B), vzorky byly odebrány, analyzovány a na příkaz "seshora" zameteny pod koberec.

Jistotu máme jen jednu: pan Geuss lže, protože ani jeden z bodů nemá nic společného s profesionální prácí.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

15.4.2021 18:01
Podle předvolebních průzkumů je vysoce pravděpodobné, že si ve vládě na podzim hnutí ANO prohodí role s opozicí. Pak snad konečně dojde k prošetření postupu, jakým se provádělo vyšetřování největší ekologické havárie v Česku v rozhodujících prvních dnech a zmapuje se, kde došlo k zásadním pochybením. A také se z toho vyvodí patřičné ponaučení a budou provedeny změny ve stávajícím nastavení. Aby k podobným zbytečným selháním vyšetřujících orgánů přestalo docházet.

Ví někdo, odkud vede ten tajemný kanál od Lhotky, který odpovídá pozičně začátku otravy? Kde by se do něho mohly hypoteticky dostat kyanidy?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.4.2021 18:12 Reaguje na Majka Kletečková
Pokud se nemýlím, šlo to asi týden po kauze ve zprávách, a jestli jsem to dobře pochopil, tak kanál začínal? na nádraží. Že by někdo vypustil nepozorovaně cisternu, navíc asi dobře zabezpečenou... trochu přitažené.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

17.4.2021 14:17 Reaguje na Karel Zvářal
Mně to připadá jako nejpravděpodobnější verze. Havárie cisterny s kyanidem. Nebo aspoň čištění neoznačené cisterny s nějakým zbytekm zdánlivě vody po předchozím mytí, ale ve skutečnosti koncentrovaného roztoéku kyanidu.
Totiž co je pořád dost jisté, je odhad množství toho kyanidu vypuštěného do Bečvy, kolem 100 kilogramů.
Odpovědět
RF

René Florek

17.4.2021 15:47 Reaguje na Radim Polášek
Připusťme Vaší verzi, že mohla nastat havárie cisterny s kyanidem. Ten se dostal do kanalizace, která nejde přes čističku odpadních vod. Čili musel někdo vědět, co se stalo, jaký je problém...posléze se to snažili neutralizovat chlorem, který byl cítit v Bečvě. Pokud tomu tak bylo, bylo vše vědomě a neveřím tomu, že se o tom nedozvěděl top managment ntb BABIŠ. A jelikož bylo před volbama a on měl strach z následků zavelil nasadit kouřovou clonu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.4.2021 09:17 Reaguje na René Florek
Havárie cisterny stojící na seřadišti přiláká pozornost všech lidí v oklolí, navíc by na povrchu vytvořila gigantickou otravu ještě dříve, než by dotekla někam ke vpusti.
Takže tudy cesta taky nevede.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.4.2021 21:48 Reaguje na Majka Kletečková
Je to celkem slušně popsáno v tomhle článku.

https://denikreferendum.cz/clanek/32484-zjisteni-dr-deza-je-zrejme-napojena-na-podezrelou-vypust-ve-lhotce-nad-becvou

Chemikálie, zpracovávané jen v Deze se nemůžou objevit v kanalizaci z obytné a chatové oblasti, navíc různé a opakovaně. když to kejhá jak kachna, plave jako kachna......
Odpovědět
JH

Jaqen Hghar

15.4.2021 18:16
furt bečva, bečva, bečva, sem šel kolem veličky a není tam ani ploutev, jak je to možné?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.4.2021 22:36 Reaguje na Jaqen Hghar
Zapomněl jste doma brejle.
Odpovědět
VK

Václav Kain

15.4.2021 22:50
Důkazy byly zlikvidovány a dneska se pravého viníka už nedopátráme.Stopy za sebou zametá jenom darebák.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.4.2021 06:14 Reaguje na Václav Kain
Vsadím gatě, že laboratoře, které dělaly rozbory, mají kopie protokolů a pak by stačilo jen vyhrát volby. Soudy ještě totálně zkorumpované nejsou.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

16.4.2021 22:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Kdo vyhraje volby, je v tomhle případě asi jedno.
Když laboratoř najednou po roce vytáhne nějaký protokol, který předtím nedala k dispozici a tvářila se, že jako neexistuje, tak si neumím představit, že by to soudce ve střízlivém stavu uznal jako věrohodný důkaz.
Kdyby to šlo takhle, tak to byste mohl dokázat komukoliv cokoliv co si vymyslíte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.4.2021 07:56 Reaguje na Karel Ploranský
Ty protokoly přece byly vždy k dispozici, Povodí (předpokládám že všechny další laboratoře také) vše předávalo ČIŽP a PČR.
Jakým způsobem se podařilo vše utajit už v laboratořích (dokonce u vzorkařů), mi není jasné doposud.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

16.4.2021 09:07
Erik Geuss je bývalý činovník ČSOP. To mi stačí. Zejména pokud občas pan Petr Stýblo něco vypotí. Lhář jeden vedle druhého.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.4.2021 09:17
Tak mohutná otrava celé řeky na tak dlouhém úseku musí nutně zanechat obrovské stopy.
Není ani teoreticky možné, aby při 130 odebranách vzorcích (od sedmi organizací), většinou přímo v době havárie, nebyla zjištěna inkriminovaná výusť.

Jenom nechápu, jak se to daří tak dlouho tajit a držet pod pokličkou, tyhle informace má přece poměrně dost lidí a Stalinismus tu ještě nemáme.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

17.4.2021 14:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy toho nechápete víc.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.4.2021 18:44 Reaguje na Radim Polášek
Tak mi to vysvětlete.
Odpovědět
MG

Milan G

18.4.2021 20:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Stejně byste to nepochopil soudruhu.
Odpovědět
RF

René Florek

16.4.2021 12:45
pane Hruško, a nejen Vám je z toho špatně. Nastrkují se figurky, které mají obhájit neobhajitelné, přitom samy vědí, že to co proklamují je jedna velká lež. Stala se velká havárie, primárně by se to mělo právě vyšetřit, aby se toto již neopakovalo. Nevěřím, že to co má DEZA zakreslené v PD souhlasí se skutečným stavem. Kolikrát se stane, že se provádí výměna inženýrských sítí na základě "platných" PD a přesto dělníci překopnou plyn, vodu případně vodiče elproudu. Už to tu bylo psané mockrát, udělat monitoring kanalizace, jenže tady není žádný zájem, aby se to vyšetřilo. Důvod je nasnadě.....zapoměl jsem dodat, že to v podstatě už nikoho nezajímá!
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

16.4.2021 14:52 Reaguje na René Florek
Přesně! Kdo se o problematiku zajímá, tak ví že se kanalizace dá zmapovat potrubní kamerou. Nasadím u výpusti a jedu od šachty k šachtě. A zjistím i schované přípojky na centimetr přesně.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.4.2021 09:14 Reaguje na Michal Ukropec
Bohužel, tímhle by se našel viník velmi rychle. Hádejte, proč ji teda nepoužili, cenově je to dostupné i pro soukromníka.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

17.4.2021 14:25 Reaguje na René Florek
DEZA ale kyanidy nepoužívá a pokud by se mělo jednat o kyanidy vyloužené z dehtu, šlo by to snadno poznat už i vizuálně a jinak chemickým rozborem úplně snadno podle dalších chemických látek doprovázejících tento výluh kyanidů. Například fenolů.
Už to tady psalo vícekrát víc lidí ve více diskuzích kolem Bečvy.
Přirozeně vždy je určitá pravděpodobnost, že se například do DEZY kdysi, třeba za komunistů, zatoulal sud s roztokem kyanidu, který se z evidence ztratil a tehdy po těch desítkách let ten sud zrovna prorezl. A roztok kyanidu, ze sudu náhodou umístěného na výpusti do nezakresleného odpadního kanálu, vytekl do Bečvy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.4.2021 09:12 Reaguje na Radim Polášek
To asi nebyl jeden sud.
V Deze mají novou technologii na likvidaci kyanidů, která ovšem už rok?? nefunguje.
Logické je, že to někde shromažďují, než se to zprovozní a ta nádrž se provalila. čort znajet.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

18.4.2021 13:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy samozřejmě neuznáváte přírodní zány, takže pro Vás je množení kyanidů v hermeticky uavřeném prostoru (sudu) tak, že se jeden sud sám do sebe namnoží na deset, úplně normální.
Řekněte, myslíte, že se to děje cestou pohlavní, nebo nepohlavní?
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

18.4.2021 17:32 Reaguje na Jiří Daneš
zákony
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.4.2021 18:12 Reaguje na Jiří Daneš
Ve výrobě dehtových výrobků v Deze vznikají jako odpadní látky kyanidy, které se musí likvidovat.
Ani tohle nevíte?
Odpovědět
JH

Jakub Hruška

19.4.2021 21:21 Reaguje na Radim Polášek
To není možné - kyanidy nejsou moc stálé, na vzduchu se rychle oxidují, sud s nimi desetiletí nevydrží, nevydrží ani jednotky roků.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist