Jakub Hruška: Na požářišti v NP České Švýcarsko člověka napadají různé věci
V Evropě letos shořely desítky tisíc hektarů lesa. V roce 1992 shořelo stejných 1000 ha jako v NP ČS v Záhorské nížině (dnes ve Slovenské republice), a taky to byly borové lesy na písku. Ta tisícovka v Českém Švýcarku je jen kapka v moři.
To, že ale hořelo v národním parku, kde je bezzásahová zóna se suchým lesem, ale pro některé lidi automaticky znamená, že to je proto, že ty blbý ochranáři tam nechali ten les uschnout....
Ale z páteční mnohahodinové pochůzky vyplývá celkem jasně, že hořelo (ale i nehořelo) všechno. Hořela hrabanka v úplně zeleném a zdravém listnatém lese, kde to dnes vypadá, jako by se nic nedělo. A přesto se právě tudy oheň dostal k obci Mezná, kde bohužel shořely tři domy.
Nehořelo i v bezzásahovce, kde stojí uschlé smrky, kde oheň jen líznul půdu a souše vůbec nehořely. Taky jsou tam místa, kde rokle vyhořely úplně až na písek a nic tam nezbylo. A taky shořely paseky, kde nebyla žádná souš.
Jak se požár šířil (kde vznikl a že to nezapálila příroda víme), a hrála-li v tom bezzásahovost nějakou roli, je otázka pro expertní skupinu jmenovanou MŽP (kterou vedu, ale pracují hlavně jiní). A buďte si jisti, že odpověď bude seriózní a založená na faktech. A nebudeme nikomu fandit ani nikoho ostrakizovat.
Podívejte se na pár fotek, které dokumentují, co jsem napsal. A taky už je jasné, proč se ta kapradina jmenuje hasivka orličí.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Jaroslav Řezáč
13.10.2022 08:16Svoboda slova se proměnila na floskulní diskuse o čemkoliv a takřka od kohokoliv
Karel Zvářal
13.10.2022 08:37Břetislav Machaček
13.10.2022 09:04když je takovým požehnáním pro přírodu v NP? To by byl asi pro veřejnost
nestravitelný malér a teprve po bitvě se vyrojili generálové, kteří mají
na zpackané bitvě lví podíl. Nezbývá, než příšťí rok zapálit zbytek, ať
se nečeká roky na zmar smrků a jejich zetlení. Kapradí už tam přece roste
a "odborníci" se nemohou dočkat, až se požářiště zalesní všemožnými náletovými dřevinami. Jakpak budou zasahovat proti například invazním
dřevinám a nebo proti smrku a borovici? Zase ohněm, nebo chemií? Tě bůh, tak to se ty skály rozpadnou o několik stovek let dříve, než by měly.
Svatá Prostoto
13.10.2022 12:33 Reaguje na Břetislav MachačekJá když se na ty fotky dívám, a díky za ně, tak z toho nějaké osypky nebo depku tedy nemám.
Jiná věc jsou samozřejmě ty následky v obydlených lokalitách, ale fakt jsem nezaznamenal, že to by někdo nepovažoval za průser a neštěstí pro ty chudáky, které to postihlo.
smějící se bestie
13.10.2022 11:12Což se běžně všude dělá !
Slavomil Vinkler
13.10.2022 14:43Jan Chloupek
14.10.2022 10:39Radim Polášek
15.10.2022 10:40Jinak, když nic jiného, požár každopádně urychlil degradaci skal ČŠ ze zajímavých skalních útvarů směrem k fádním mírným pahorkům s po pískovci písčitou půdou. O 100 let, o 1000 let?