Jakub Hruška: Klimatická změna je realita i v době, kdy není vedro
2. Pařížská dohoda o klimatu (stejně jako všechny předchozí dohody) je cárem papíru, který nikdy nedojde naplnění. Protože byznys především. Je to typická ukázka toho, že krásné dlouhodobé cíle se neplní kvůli krátkodobým zájmům. A který politik z těch, co Pařížskou dohodu podepsal, je ještě dnes u moci, že?
3. Nezbyde, než se místo očekávání poklesu emisí změně klimatu přizpůsobit, a počkat jak to celé dopadne. Ono jednou ty zdroje fosilních paliv dojdou, ale ještě to bude dost dlouho trvat. Cíl nulových emisí skleníkových plynů v EU v roce 2050 je sice hezký, ale ještě je k tomu nutno připočítat část čínských a asijských emisí, protože tam jsem "outsourcovali" značnou část svých emisí. Takže to jsou i naše emise. A planeta je jen jedna. CO2 se v zemské atmosféře zamíchá do dvou let, ať je emitován kdekoliv.
4. Česká (ale i evropská) politika by konečně měla vzít adaptaci vážně. Změnit zákony, které dosud "přikazují" narovnané řeky udržovat narovnané, spustit "demelioraci krajiny". Ta meliorace trvala přes 100 let, tak je potřeba začít. Změnit naše zemědělství, které vyčerpává půdu a eroduje její úrodnost, kterou sakra budeme potřebovat. Přestat konečně pěstovat energetické plodiny, které k omezení emisí skleníkových plynů prakticky nijak nepřispívají - ale hnojením a nadužíváním pesticidů ničí podzemní vody, které se pak nedají pít. Agrochemikálie už skoro zabily biodiverzitu (tedy hlavně hmyz a ptáky polní krajiny). O smrkových monokulturách, které nepřežijí déle, než příští dvě-tři desetiletí, už jsem toho napsal dost.
A trochu zoufale dodávám: kdy nám to všechno konečně dojde? Ono zatím není úplně pozdě, příroda je velmi odolná, ale jednou se to ucho utrhne.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (49)
pavel peregrin
26.7.2022 09:41A meliorace nechte spát, evidentně nechápete jejich smysl a fungování, věnujte se přírodovědě a nedělejte ze sebe blbce.
smějící se bestie
26.7.2022 11:50 Reaguje na pavel peregrinJiří Svoboda
26.7.2022 09:52"3. Nezbyde, než se místo očekávání poklesu emisí změně klimatu přizpůsobit, a počkat jak to celé dopadne. Ono jednou ty zdroje fosilních paliv dojdou, ale ještě to bude dost dlouho trvat."
Jak můžete takové vyjádření vůbec vypustit!? Máte vůbec ponětí, kolik CO2 by se spálením veškerých dostupných fosilních paliv do atmosféry dostalo a jaké globální oteplení by to způsobilo? O 10 °C? Lidstvo MUSÍ skončit se spalováním fosilních paliv DŘÍVE než dojdou. V tom je tento globální problém zcela bezprecedentní a dosavadní hraní divadla na ochranu klimatu musí být nahrazeno radikálně změněným přístupem!
Svatá Prostoto
26.7.2022 11:44 Reaguje na Jiří SvobodaA nějaká celosvětová shoda ... viz co Hruška píše o té Paříži. Trefil to celkem pěkně.
Takže ano, možná nás čeká nějaký průser ... a možná bude všechno jinak, příroda si stejně dělá co chce ... ale je naivní a nerealistické si myslet, e to nějak otočíme. Takže nechovat se jak dobytek je jistě ok, ale primární snahou by mělo být připraveni tak, aby nás ten průser postihl co možná nejméně. Ostaní holt budou mít smůlu. On ten Malthus nebyl žádnej blbec.
Svatá Prostoto
26.7.2022 11:47 Reaguje na Svatá ProstotoSice tak vypadáme hezčí a uvědomělejší, ale naše závislost na okolním světě se neustále stupňuje, což se mám může šeredně vymstít ... no, zde spíš je otázkou kdy, ne zda.
Jiří Svoboda
26.7.2022 12:07 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
26.7.2022 14:08 Reaguje na Jiří SvobodaNebo nám sem přisviští nějaký šutrák z vesmíru ...
Jak zpívala Načeva ... "Jsou tu různý možnosti".:-)
Jiří Svoboda
26.7.2022 14:50 Reaguje na Svatá ProstotoA ta křivka globální teploty za 2000 let, to si těch posledních 50 let také dělala příroda co chce?
Svatá Prostoto
26.7.2022 16:24 Reaguje na Jiří SvobodaSamozřejmě že ano, je na nás, abychom si nepodřezali pod sebou větev, když se nám to povede, tak součástí té přírody budeme dál. Když ne, no tak tu bude bez nás.
Byla tu před mld let, kdy byly podmínky takové, že by bylo po nás tak do 5 minut, bude tu i dávno po nás ... pro ni nějaký ten tisíc, nebo i milion let nic není.
Je zbytečné se starat o přírodu, ta se postará sama, o co má smysl se starat, že takové životní prostředí, které bude pro nás když ne optimální, tak alespoň snesitelné.
A jak jsem už psal, i tak to bude bez záruky. To se změní teprve až přijde Řád, Zemská centrála a Cormack:-))).
Petr Eliáš
26.7.2022 16:37 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
26.7.2022 17:02 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
26.7.2022 10:09Jiří Svoboda
27.7.2022 14:53 Reaguje na Petr EliášKaždopádně to ale prezentovat jako "přípustné" řešení je opravdu na pováženou.
Josef Střítecký
26.7.2022 10:54Jiří Svoboda
26.7.2022 11:13 Reaguje na Josef StříteckýCo očekáváte, že by pan Hruška měl dělat? Když dobře poradíte, možná i pan Hruška přiloží ruku k dílu.
Josef Střítecký
26.7.2022 12:24 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
26.7.2022 15:54 Reaguje na Josef StříteckýVaše práce je jistě prospěšná. Ale aniž by se problém klimatické změny podchytil opravdu účinným radikálním globálním ekonomickým nástrojem, lidstvo v tomto bezpecedentně náročném úkolu neuspěje.
Pavel Hanzl
27.7.2022 10:29 Reaguje na Jiří SvobodaLadislav Pícha
27.7.2022 15:54 Reaguje na Jiří SvobodaJá se zabývám něčím mnohem jednodušším, než je klima, konkrétně stavbami, a ujišťuju vás, že i v takových systémech má opravdu podstatná porucha více než jednu příčinu. Mmch. proto je tak obtížné odsoudit jednoho zodpovědného člověka i při haváriích, jako jsou ty mostní v Janově a ve Studénce a v Tróji.
Tím chci říct, že tvrzení na způsob "Klima ochladíme omezením vypouštění CO2" mi přijdou z principu nesprávná, a nemusím k tomu číst konkrétní texty v jistě renomovaném časopise Vesmír: https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2012/cislo-5/klima-holocenu-proti-sklenikove-hypoteze.html
Petr Eliáš
27.7.2022 17:03 Reaguje na Ladislav PíchaNapř. neuvádí odkud čerpá informace pro tento odstavec a jestli v nezaměňuje data o teplotě z Vostoku za data globální:
,,Další zvláštností byly dlouhodobé hodnoty teplot v posledních čtyřech interglaciálech. Byly o 2 až 5 °C vyšší než náš současný průměr. Již jen tento údaj zpochybňuje častá tvrzení o nebývale vysokých teplotách, které nás očekávají, jestliže neprovedeme určitá velice nákladná opatření.,,
Dále, kde vzal data pro tento odstavec:
,,..V první třetině holocénu jsou nejvyšší teploty s maximem 1,4 °C nad současnou teplotou, pak se teplota snižuje a dosahuje minima, které je pouhých 0,8 °C nad současnou teplotou; je to kolem roku 4600 před současností. Poté nastává vzestup s vrcholem kolem roku 2900 před současností a s teplotami o 1,3 °C vyššími než dnes. Potom dochází k prudkému poklesu teplot až k tak zvané malé době ledové.,,
Protože rekonstrukce teplot holocénu (na kontinentech) takové teploty o kterých píše neukazují:
https://www.nature.com/articles/s41597-020-0530-7
Neřekl bych, že pan Kutílek tímto článkem hypotézu vyvrací. Dokonce si myslím, že jeho tvrzení jsou zavádějící.
Pavel Hanzl
27.7.2022 22:36 Reaguje na Ladislav PíchaJarka O.
26.7.2022 16:33 Reaguje na Josef StříteckýMiroslav Vinkler
26.7.2022 11:30Shodneme se i v tom, že je za minutu dvanáct na přijetí zejména adaptačních opatření , abychom mohli ve své krajině žít normálním životem .
Tragédií ovšem je, že nastolená doktrína přechodu na OZE je absolutně chybná strategie, která (paradoxně) způsobí na životním prostředí i sociální soudržnosti společnosti obrovské škody, větší než kdybychom nedělali nic. A spolehlivě podkope poslední zbytky biodiverzity na naší planetě.
Na řadě míst naší planety dochází k poškozování životního prostředí kvůli potřebě přechodu na tzv. čistou energii.
Těžba kovů nezbytných pro výrobu autobaterií, větrných turbín a dalšího hardwaru pro zelenou energii již poškozuje ekosystémy od od Chile přes Indonésii po Kongo .
Abychom realizovali dekarbonizaci , bude se muset zrychlit těžba po celém světě.
Během několika příštích desetiletí bude muset produkce kovů - hliník, měď, lithium, kobalt, nikl a další kovy exponenciálně vzrůst.
Vzhledem k současným technologiím bude svět muset těžit 40krát větší množství kovů, aby bylo možné postupně vyřazovat spalovací motory a přejít na elektromobilitu.
Předpokládá se, že poptávka po kobaltu a lithiu – základních složkách baterií pro elektromobily – vzroste o 500 a 900 procent.
Velká část této těžby se odehraje v rozvojových zemích, což bude zahrnovat těžbu na původních přírodních územích.
Mezinárodní energetická agentura odhaduje, že produkce lithia se musí do roku 2040 zvýšit čtyřicetinásobně, aby se emise uhlíku snížily natolik, aby odvrátily nejhorší dopady změny klimatu.
Skuteční ekologové (nezaměňovat s ekomagory ) varují, že snaha o rozšíření těžebního průmyslu dopadne těžce na místní komunity, lesy ,půdu i moře a bude znamenat konec biodiverzity jak ji známe dnes.
Namátkou pár příkladů:
Elektromobily budou v nadcházejících desetiletích vyžadovat miliony tun derivátů niklu.
Indonésie je na druhém místě po Austrálii v odhadovaných celkových zdrojích niklu. Ale indonéský nikl má téměř dvakrát koncentrovanější podobu v ložiskách zvaných laterity, které jsou blíže k povrchu a mohou být snadněji dobývány.
"Průmysl přírodních zdrojů je jedním z nejzkorumpovanějších odvětví v Indonésii," řekl Laode Muhammad Syarif, zástupce vedoucího indonéské komise pro vymýcení korupce. "Na základě vládního výzkumu je více než polovina - z více než 5 000 těžebních licencí - považována za nezákonnou a
nepřehlednou."
Kobalt je zásadní pro výrobu baterií pro elektrická vozidla a další elektrická zařízení, jako jsou telefony a počítače; 70 procent světového kobaltu pochází z Demokratické republiky Kongo (DRC), ale kobaltový průmysl má zdokumentované a všudypřítomné problémy s dětskou prací, nízkými bezpečnostními standardy , násilím mezi místními komunitami a velkými těžebními společnostmi. A v neposlední řadě - ničením rozsáhlých přírodních území.
Lithium - lehký kov, který je klíčovou složkou baterií, které napájejí prakticky všechna digitální zařízení, a co je důležitější, téměř všechna elektrická vozidla.
Poušť Atacama – rozlehlá suchá oblast v severním Chile – je druhým největším zdrojem lithia na planetě. Lithiové doly, které se nacházejí v pouštních solných pláních , vysávají z podzemí obrovské množství solanky bohaté na minerály. Tato slaná voda je čerpána do mělkých jezírek kde se pod sluncem odpaří voda a zanechá za sebou kal bohatý na lithium.
Výroba jedné tuny lithia tímto způsobem spotřebuje stovky tisíc litrů solanky. Chile je také předním světovým dodavatelem mědi, dalšího kovu klíčového pro technologie tzv. čisté energie.
A tak by se dalo pokračovat dál a dál, tu podle Mendělejevovy tabulky prvků , tu podle rozvojové země ,která má tu smůlu, že na jejím území poptávané suroviny jsou.
EU to však absolutně nezajímá, ona přece musí utlouct sodovkáč za každou cenu a potřebné kovy si prostě nakoupí - je na to dost bohatá.
Rád bych v této věci ještě podotkl, že 87% obchodu s minerály vč. vzácných kovů již kontroluje Čína a zemí s obrovským přírodním bohatstvím (např. titan) včetně fosilu je Ruská federace.
vaber
26.7.2022 16:31 Reaguje na Miroslav VinklerMajka Kletečková
26.7.2022 13:33Svatá Prostoto
26.7.2022 14:09 Reaguje na Majka Kletečkovávaber
26.7.2022 16:25dnes ho používá jen jako slunečník a přizpůsobení je snadné,
dnešní klimatické změny nezpůsobil jen člověk,
odborníc na klima se chlubí jak procesům rozumí a jak jsou jejich klimatické modely správné,
mě by zajímalo jak modely popisují klima v době, kdy hladiny oceánů klesaly a sladká voda se hromadila v podobě ledovců na polech,
v době ledové se musely oceány odpařovat a na polech nebylo sucho,
nyní, když je horko, se nám oceány neodpařují a na polech jsou polární pouště,žádné srážky téměř,
není v tom žádná logika , co se změnilo ,co je příčinou ,
proč, když byla planeta v době ledové klesaly hladiny oceánů,
mně chybí odpovědi na takové naprosto základní otázky,
tak jak mohu dělat modely
Pavel Hanzl
26.7.2022 21:11 Reaguje na vabervaber
27.7.2022 08:38 Reaguje na Pavel Hanzljediný kdo zná přesnou odpověd je genius Hanzl
Pavel Hanzl
27.7.2022 09:10 Reaguje na vaberKlimatologie je věda propracovaná do neskutečné hloubky.
Svatá Prostoto
27.7.2022 14:17 Reaguje na Pavel HanzlTo jen fanatici vašeho typu si vystačí s vírou ... v něco, čemu lautr nerozumí:-))) ... to bývá často podmínkou:-).
Pavel Hanzl
27.7.2022 22:28 Reaguje na Svatá ProstotoKamil Krabice
26.7.2022 21:55 Reaguje na vaberTakže MMF tiskne peníze, za ně si afričani a indonésané kupují ukrajinské obilí. Pak se množí geometrickou řadou a ke svému žití spotřebovávají pralesy, protože lovci-sběrači žádný jiný způsob obživy neznají. Míň pralesů znamená menší odpar vody a následně míň deště v evropě.
vaber
27.7.2022 08:31 Reaguje na Kamil Krabicesamozřejmě ani pračlověk rozlohu pralesů ,pokud v té době už existoval,
aby byla voda na pevninách musí se nejdříve z oceánů odpařit a teprve potom její množství na pevninách mohou ovlivňovat pralesy ,ale jak, to je taky na diskusi a promyšlené úvahy ,
jak známo, když je chladno, voda se odpařuje velmi pomalu a studený vzduch pojme málo vlhkosti a přesto k poklesu hladin oceánů ,tedy velkému odparu vody z oceánů, muselo dojít v době ledové,jinak by se nemohlo vytvořit rozsáhlé zalednění ledovci,
Pavel Hanzl
27.7.2022 09:25 Reaguje na vaberI když to trvá z geologického pohledu jen chvíli (třeba 100 tisíc let), ledu se nashromáždí dost.
Pavel Hanzl
27.7.2022 09:16 Reaguje na Kamil KrabiceVeškerou vodu na pevnině dodává odpar z oceánů, pro Evropu je to hlavně severní Atlantik - severozápadní proudění.
Ladislav Metelka
27.7.2022 10:08 Reaguje na vaberNamodelovat starší klima není problém. Problém je zjistit, jak moc správné ty výsledky jsou, protože je to z dob, kdy pořádná měření (přízemní, natož aerologická) neexistovala.
Oceány se odpařovaly vždy a v polárních oblastech byl vždy obsah vody ve vzduchu malý (a proto i malé srářky). To je fyzika, která platila před miliony let a platí i dnes.
Pavel Hanzl
27.7.2022 10:24 Reaguje na Ladislav MetelkaNavíc to datování je úplně přesné a nejstarší vrstvy jsou asi z miliónu let pozpátku.
Pavel Hanzl
27.7.2022 10:26 Reaguje na Pavel HanzlLadislav Metelka
27.7.2022 10:57 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
27.7.2022 12:08 Reaguje na Ladislav MetelkaProblém je, že jsou to jen místní informace, z Grónska a z Antarktidy.
Něco se vrtá v permafrostech v Kanadě a v Rusku, ale výsledky neznám.
Ale na to, co poptřebujeme znát, to stačí.
Pavel Hanzl
27.7.2022 12:10 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
27.7.2022 14:58 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
27.7.2022 22:24 Reaguje na Jiří SvobodaPavel Hanzl
27.7.2022 22:24 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://www.czechsight.cz/co-vime-o-zmene-klimatu-zadna-alternativni-teorie-nedokaze-soucasne-otepleni-vysvetlit/?fbclid=IwAR1SAwsg7V66pKgf63_aJx8WFw463pCH51GIpE2zr4PAzKoNH9swwzwVXP4
Jarka O.
27.7.2022 13:15 Reaguje na vaberPavel Hanzl
27.7.2022 13:35 Reaguje na Jarka O.Nepatrně stoupá pouze Skandinávie, ale pomaleji, než stoupá moře.