Ladislav Půlpán: Jaký je zdravotní stav našich lesů?
Alespoň někteří z autorů stanoviska se konference aktivně zúčastnili a současně mají i přehled o lesnických výzkumných aktivitách v České republice. Přesto je text sestaven tak, aby budil zdání, že se až dosud této problematice nikdo nevěnoval, ač ve skutečnosti ve značné míře využívá právě výsledků těchto výzkumů či doporučení ze seminářů pořádaných lesnickými organizacemi. Například jenom prezentace výzkumu z Krušných hor vydá každoročně na celodenní seminář. Text je navíc sestaven tak, že budí zdání, že za většinu problémů si může lesní hospodářství samo a imise jsou jenom okrajovým problémem, ač autorům musí být známo kolik tisíc tun síry za ta desetiletí v postižených oblastech spadlo i dosud padá.
Jakoby mimochodem text odmítá kompenzační vápnění lesních porostů, ač je autorům opět známé, že na základě poznatků o stavu lesních půd byl zpracován a ministerstvy zemědělství a životního prostředí schválen přesný postup pro výběr ploch pro tato opatření - materiál je základem pro plnění již druhého vládního usnesení v této věci. Naproti tomu navrhuje opatření, na kterých se lesnická veřejnost již dříve shodla jako na opatřeních podpůrných, nikoli řešících problém tak, jak je v textu nastíněno.
Závěrečné konstatování pak má textu zřejmě dát punc vědeckosti či světovosti. Lesnický provoz i výzkum spolupracuje dlouhodobě se zahraničními pracovišti (mj. Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti je mimo jiné realizátorem evropského výzkumného projektu ICP Forests, resp. Forest Focus v České republice, jehož část závěrů autoři textu používají jako argument pro svá tvrzení). Víme proto, že názor prezentovaný autory textu není zdaleka většinový. Například vápnění lesů se jako kompenzační opatření používá nejen v České republice, ale i za jejími hranicemi.
Co bylo skutečným impulsem pro napsání této výzvy vědí jenom její autoři. Snad to byla opravdu snaha o vyvolání další diskuse na téma zdravotní stav našich lesů. Použitá forma však nebyla vzhledem k výše uvedenému příliš šťastná. Přesto vítáme jakoukoliv věcnou formu diskuse a jsme připraveni o podložených poznatcích výzkumu jednat.
Pozn. red.: Zástupce Lesů ČR tento text poslal EkoListu jako odpověď na žádost redakce o reakci na Stanovisko vědců a odborných pracovníků k ochraně českých lesů - Stav lesů.
reklama