Jan Beránek: Za systémová opatření proti suchu, proti dalším přehradám
Vyjadřujeme tímto nesouhlas s plány na nové přehrady, které jsou opakovaně navrhovány ministerstvem zemědělství, ať už v podobě seznamu 65 nových nádrží v současném Generelu LAPV nebo v podobě nedávného oznámení pana ministra Tomana o dodatečných desítkách lokalit, na kterých mohou budoucí přehrady vyrůst.
Tyto nové nádrže by nevratně poškodily cenná území v doposud zachovalých údolích a leckde i zatopily domy a pozemky, kde žijí a hospodaří naši občané. Závažný problém sucha by přitom nevyřešily.
Uvědomujeme si, že v důsledku pokračujících změn klimatu bude na území naší republiky docházet k častějšímu výskytu extrémních projevů počasí, ať už jde o delší období sucha, nebo třeba také přívalové deště. Příprava na to, abychom v těchto nových podmínkách dokázali v příštích letech a desetiletích žít a hospodařit, je proto jedním z nejdůležitějších úkolů nás všech – a jako taková má i naši plnou podporu.
Vaše ministerstva a celá vláda ale musí hrozivý problém sucha a dalších důsledků měnícího se podnebí začít řešit koncepčně, strategicky a jako nejvyšší prioritu.
Už léta se mluví o nutnosti přírodních a přírodě blízkých opatřeních v krajině, změn v hospodaření se zemědělskou půdou a v lesích - přitom kolem sebe vidíme, že jejich stav se nejen nezlepšuje, ale pokračujícím drancováním často ještě zhoršuje.
Státní koncepce ochrany před následkem sucha na území České republiky, kterou vláda schválila v roce 2017, sama konstatuje, že jen ozdravením naší zemědělské půdy se její retenční kapacita zvýší o několik miliard kubíků vody. To samo o sobě odpovídá objemu všech existujících přehrad u nás a je to mnohonásobek toho, co by zadržely všechny nově navrhované přehrady dohromady.
Požadujeme proto, abyste namísto plánování desítek a stovek nových přehrad věnovali veškeré dostupné kapacity tomu, aby náš stát už v nejbližších letech začal mnohem účinněji než doposud uzdravovat krajinu a zvyšovat její schopnost zachytávat a zadržovat vodu na polích i v lesích. Stejně tak je třeba podnikat rozhodnější kroky k tomu, abychom aktivně předcházeli dalšímu zhoršování klimatu.
Přehrady nejsou řešením a v žádném případě je nelze plánovat proti vůli dotčených obcí.
Prohlášení můžete podepsat na portálu www.stopprehradam.cz nebo jako petici tady.
Přečtěte si také |
Kde má stát 31 nových přehrad? Mapy.cz vám je zobrazíreklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (68)
vaber
17.6.2020 08:40Jan Beránek
17.6.2020 09:41 Reaguje na vaberpavel peregrin
17.6.2020 14:53 Reaguje na Jan BeránekSvatá Prostoto
17.6.2020 19:29 Reaguje na pavel peregrinA pokud bude jejich hlavním cílem ochrana, resp. zmírnění následků podobných situací o jaké píšete, tak nám proti suchu moc nepomohou.
Když se k tomu přidá ještě požadavek na výrobu el. energie ...
V prvé řadě by se mělo jasně určit, co od těch nádrží chceme. Všechno mít nemůžeme. A po tom vymezení si položit otázku, zda je právě budování přehrady v dané lokalitě to nej.
vaber
18.6.2020 08:45 Reaguje na Jan BeránekKarel Zvářal
17.6.2020 09:09Jan Beránek
17.6.2020 09:37 Reaguje na Karel ZvářalMilan G
17.6.2020 10:30 Reaguje na Jan BeránekTady na Ekolistu je uváděno cca 30 přehrad, to nejsou stovky.
A pokud vím, neměly by to být přehrady typu Orlík atd. Ale spíš daleko, daleko menší nádrže.
Jan Beránek
17.6.2020 10:51 Reaguje na Milan GJiří Svoboda
17.6.2020 16:27 Reaguje na Jan BeránekU přehrady je možno zvolit třeba i sypanou hráz, jak je třeba na Křetínce u Letovic. Zažil jsem to údolí ještě bez přehrady a nic zvlášť cenného jsem tam nepozoroval. Myslím, že Letovice jsou za přehradu rády. A kdyby byla třeba jen poloviční taky by ji brali.
Jan Šimůnek
17.6.2020 16:52 Reaguje na Jan BeránekMilan G
22.6.2020 22:11 Reaguje na Jan BeránekRichard Vacek
17.6.2020 17:55 Reaguje na Jan BeránekJiří Svoboda
17.6.2020 10:03Proč tedy nepodporujete rozvoj jaderné energetiky a nepomáháte prosazovat globální jednotnou v čase progresivní daň z těžby fosilního uhlíku jako nejúčinnějšího ekonomického nástroje ochrany klimatu? Zkusme o tom věcně podebatovat!
Jan Beránek
17.6.2020 10:55 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
17.6.2020 11:06 Reaguje na Jan BeránekJiří Svoboda
17.6.2020 14:52 Reaguje na Jan BeránekJan Beránek
17.6.2020 15:46 Reaguje na Jiří SvobodaTakže dnes máme Temelín, dál provozujeme - z velké části na vývoz - tepelné elektrárny, a zcela zaostáváme v rozvoji obnovitelných zdrojů a energií plýtváme. V emisích CO2 na hlavu jsme mezi nejhoršími v Evropě a jejich objem se za dvacet let prakticky nesnížil.
Jsem si téměř jistý, že kdyby se podařilo zabránit dostavbě Temelína, naše energetika by se nedostala tak silně pod vliv struktur, které jí ovládají a jsou závislé na její současné, zaostalé podobě. Mohli jsme být dneska o hodně dál.
Viktor Šedivý
17.6.2020 15:57 Reaguje na Jan BeránekJiří Svoboda
17.6.2020 16:16 Reaguje na Jan BeránekTeď může být poměr OZE/JE jiný, ale je to třeba počítat včetně zabezpečení energetické bezpečnosti. A pokud začnete mít v mixu nad 50% OZE, budou náklady na zabezpečení energetické bezpečnosti astronomicky růst a JE začne být velmi zajímavé, nehledě na významný technický pokrok i v této oblasti.
Budu rád, když se mi ještě vyjádříte ke globální uhlíkové dani - moc bych si cenil.
Jan Šimůnek
17.6.2020 16:55 Reaguje na Jan BeránekMilan G
22.6.2020 22:15 Reaguje na Jan Beránekvaber
18.6.2020 09:01 Reaguje na Jan BeránekNedělský Petr
17.6.2020 13:482. Přehradu nelze postavit kdekoliv, jsou k tomu zapotřebí vhodné geologické, morfologické a hydrologické podmínky, proto je celkem rozumné, že stát tyto vhodné lokality chrání (územní plánování, stavební uzávěra), stejně jako lokality pro další strategické stavby. To že jsou teď lokality v nějakém seznamu neznamená, že by se tam mělo příští rok začít stavět, v přípravě je aktuálně 5 vodních děl a i ty dá práci projednat, připravit k výstavbě a realizovat. Pokud by se tedy v příštích 50 letech mělo postavit 10 větších vodních děl, tak bych to v tuto chvíli považoval za velmi nepravděpodobný výsledek. Za 50 let může být situace skutečně jiná a není nakonec dobře nechat našim potomkům otevřenou cestu pro to, aby mohli postavit další, pokud to bude potřeba?
3. Na to, co píšete o směrném vodohospodářském plánu, se mohu dívat i jinak. Původní plán z 80. let obsahoval 286 lokalit, ekologičtí aktivisté a resort ŽP z něj salámovou metodou postupně ukrajovali lokality až na 65 a nyní po zkušenost se suchem poslední 5-6 let se ukazuje jako rozumné dalších 31 lokalit do tohoto seznamu přidat.
4. Pojďme se dohodnout, že skládky odpadu, spalovny, dálnice budeme stavět jen tam, kde to nikomu nebude vadit. Obecně lidem v dotčených lokalitách není co závidět, ale pokud se prokáže veřejný zájem, je to o tom, je odpovídajícím způsobem odškodnit. Píšete, že přehrady nelze plánovat proti vůli dotčených obcí a že se dotknou domů a pozemků, kde žijí a hospodaří naši občané. Je to super argumentace, použil by jste ji i v případě rozšiřování národních parků, CHKO a dalších ploch s určitou mírou ochrany (a omezení pro místní samosprávu a obyvatele)?
Břetislav Machaček
17.6.2020 15:50odpůrce jaderné energetiky prosazujete alternativní zdroje.Například bioplynovky vyžadují pěstování technické kukuřice,což je pro půdu
největší zhovadilostí jakou znám a nebo pole plná fotovoltaiky.Vadí vám
zaplavená údolí a nevadí vám krajina posetá stovkami stožárů větrných
elektráren.Tepelné elektrárny né,jaderné né,vodní né,tak jaké?Přehrady
né a zadržet vodu v půdě hnojem od dobytka prdícího metan je špatné
přece taky!Pálit klestí je další zhovadilost,neboť alespoň to málo
zbylé po těžbě dřeva by mělo být vráceno lesu jako základ půdního
pokryvu.Tak jaké zdroje energie nabízíte a jak chcete půdě dodat humus?
Bez stávajících přehrad bychom už měli obrovské problémy i nyní.Nového se
nepostavilo za 3O.let nic a dlouho s se takovým přístupem ani nepostaví.
Vás mít jako poradce kdysi Rožmberci,tak tu nejsou nyní unikátní rybniční
díla,neboť zaplavily bažiny,pole,louky a vesnice.Nebýt pane přehrad,
tak už jsou lidé bez pitné vody a nové je třeba stavět jako zálohy do
budoucna,až se časem voda ve vodárenských nádržích pokazí splachy
z polí s technickou kukuřicí,energetickou řepkou a jinými zhovadilostmi
prosazenými jako alternativní zdroje pseudoekology a zelenými politiky.
Navraťme půdu původnímu účelu a vraťme slámu a jiné rostlinné zbytky
půdě.Zachraňovat planetu spalováním pelet ze slámy,plynem z kukuřice,
olejem z řepky,briketami z klestí je podobné,jako zachránit pár domů
a údolí před přehradou a nechat vysychat celé povodí a nebo naopak
je nechat napospas ničivým povodním.Kdo obojí nezažil nepochopí,proč
jsou mimo mokřadů potřebné i přehrady v době sucha nadlepšující
průtoky v řekách plných i vašich odpadních vod.Prosazovat pouze své
vlastní a lokální zájmy a negovat vše ostatní je sobecké vůči celku.
Pro blaho jiných přišly tisíce lidí o své domovy,o svá nádherná místa
a pokud bude lidí stále více a více,tak tomu bude i nadále.Zkuste si
dát menší cíle a zachraňte kus pole,dodejte mu humus,vykopejte vlastní studnu a nad tím vším si nastavějte větrníky či fotovoltaiku místo elektřiny z jádra,tepelných a vodních elektráren.Doufám,že se vám tam
bude obklopenému solárními panely,s vrtulemi nad hlavou a se studnou kontaminovanou hnojem z vašeho pole nádherně žít.Je lépe být ale
pouze tím aktivistou,odpůrcem všeho a publicistou podobných blábolů.
Nedělský Petr
17.6.2020 15:54-se postupně vyčepávaly prameny a podzemní vody, které běžně sytí říční síť - každý suchý rok se situace zhoršovala
-se postupně snižovaly průtoky v říční síti až k základnímu odtoku či zcela k nule
- vodní nádrže typu rybník při nižších přítocích zaklesávaly s hladinou, co se týče průtoků v říční síti ničemu nepomohly - nemají v naprosté většině zásobní prostor
- jedině přehrady a nádrže ve kterých se s vodou hospodaří, tj, že v době nadbytku (jaro, vysoké průtoky) nádrž naplním v a období nouze tuto vodu využiji, přispěly k tomu, že v některých tocích byly během suchých období slušnější průtoky, zemědělci a průmysl mohli alespoň omezeně pokrýt své potřeby a občas v té vodě i něco přežilo
-to že nádrže tím, že plnili svoji funkci zaklesávaly je logické, umožnily odběr dotovaly průtoky v řece. Zachytit vodu a pak se bít v prsa, že ji tam mám i v srpnu asi není pracovní náplní vodohospodářů.
-opatřeními v krajině samozřejmě dokážete zadržet na milionkrát větší ploše desetkrát větší objem vody, tím se sice prodlouží třeba o týden či dva období , kdy jsou přirozené průtoky dostatečně vysoké, ale v období extrémního sucha bude tato voda již dávno odteklá či vypařená a pro nás i přírodu nevyužitelná.
Zkuste sem napsat Vaši představu o tom, jaká je funkce přehrady a proč byly některé na konci roku 2018 prázdné.
Nedělský Petr
17.6.2020 15:57 Reaguje na Nedělský PetrVladimír Wagner
17.6.2020 18:29Pochopitelně, že i tvorba nádrží patří do péče o krajinu. Jak už zmínili v diskuzi jiní, jen zlepšená péče o půdu a les nezajistí dostatek vody v suché krajině. V daném případě ochrana míst vhodných pro nádrže (které většinou nebudou mít betonové ale sypané hráze), tedy nic se neříká o tom, kdy a jestli vůbec se přehrada bude stavět. Chrání se jen daná možnost, abychom v případě potřeby ji mohli využít.
V oblasti energetiky je to člověk, který životnímu prostředí a snaze o snížení emisí svou činností celý život škodil a nadělal spoustu škod. Je to ten, kdo intenzivně bojuje proti jaderné energetice, která se tak musí nahrazovat fosilními zdroji i spalováním biomasy, která se třeba při jejím zajištění pomocí bioplynek a kukuřice v nich podílí nemalou měrou na zemědělské devastaci krajiny. Podobně působí i spalováním dřevní hmoty nahrazující jaderné a uhelné bloky v řadě států. Jsou to právě tito lidé, jako pan Beránek, kteří tyto ekologické zhůvěřilosti vyvolávají.
Miroslav Vinkler
17.6.2020 21:38 Reaguje na Vladimír WagnerTo je asi 10 Lipenských přehrad.
Pokud bychom krajinu napravili, bylo by zapotřebí 31/65 přehrad?
Odpověď zní, že nebylo.
V tomto punktu má pan Beránek naprosto pravdu.
U JE se však rozcházíme, mám zcela opačný názor.
Karel Zvářal
17.6.2020 22:03 Reaguje na Miroslav VinklerNedělský Petr
18.6.2020 07:46 Reaguje na Miroslav VinklerKarel Zvářal
18.6.2020 08:01 Reaguje na Nedělský PetrMiroslav Vinkler
18.6.2020 11:16 Reaguje na Nedělský PetrDoporučuji, abyste si prošel alespoň populárně-odborné články o hydrologii.
Není to složité, základem všech je obecná hydrologická rovnice.
Srážky= odtok + výpar+ ztráta vody v území
Každý člen rovnice je na samostatnou diskuzi a byť to vypadá jednoduše je to skutečně velmi složitá záležitost.
Jinak v r.1997 tisíciletá voda na Moravě (Troubky a spol.), resp. 2000 v Praze vyslala jasná signál abychom se probudili a aktivně reagovali .
Což se nestalo.
Epizoda sucha 2015.............2020 vyslala druhý signál , informaci o jednom a téže problému.
Máte poškozenou krajinu, dělejte něco !
Jak sám vidíte, dělají se pouze kosmetické úpravy (deˇšťovka,protierozní vyhláška dosud není :-) )
Sám jsem zvědav jak bude vypadat třetí dějství hry "Příroda si s Čechy vyřizuje účty." za jejich chamtivost a neúctu k Přírodě.
Nedělský Petr
18.6.2020 13:07 Reaguje na Miroslav Vinkler2. Nezpochybňuji, že vhodná opatření v krajině (v ploše povodí) budou přínosem nejen pro přírodu, ale do určité míry i pro zachycení vody v krajině.
3. Právě proto, že o tématu vím řádově víc než sdělují populárně - odborné články mohu konstatovat, že matematické modely sestavované po povodních v letech 1997 - 2000 jasně ukázaly, že i extrémně rozsáhlá opatření v krajině mají vliv na povodně do cca Q20-Q50, na zmírnění větších povodňových epizod mají rychle klesající vliv. Na základě své praxe konstatuji, že i tok s nadprůměrně zalesněným povodím 200 km2 má v suchých letech v létě průtoky trvale pod 20 l/s a to vůbec není vyjímka. Stejně tak jsem ještě neviděl studii, která by pro ČR stanovila, že když uděláme opatření na 10,20,50 % území, tak nám už žádné sucho nehrozí a budeme se mít dobře - jestli o ní víte, tak dejte prosím odkaz. A to je přesně to co chybí - nemámě měřítko toho, do jaké míry jsme schopní změnami v krajině situace zlepšit a jak ty změny budou muset být rozsáhlé. Obecné řeči o tom, že změny v krajině to určitě vyřeší nám moc nepomohou.
4. Cítím, že proti těm přehradám bojujete "z principu" a vaše argumenty se nezakládají na faktech, ale na dojmech - bohužel.
Miroslav Vinkler
18.6.2020 19:24 Reaguje na Nedělský Petrad2) shoda
ad3) kam vedou matematické modely ukazuje v praxi IPCC (lze namodelovat vše).
K " A to je přesně to co chybí - nemáme měřítko toho, do jaké míry jsme schopní změnami v krajině situace zlepšit" - máme!!! třeba projekt Zdoňov, Ing. Malík - dokonce ho grátis nabídl státní správě, ale "kravaťáci" nemají zájem
ad4. Nedávejte mi do úst co jsem neřekl - výsledkem práce "praktiků" vašeho typu je :
- kůrovcová kalamita, nevhodná skladba lesů
- ztráta přirozené retenční schopnosti krajiny
- celostátní degradace půdního profilu, J. Morava je téměř bez černozemě
To nejsou dojmy,ale fakta pane projektante s dlouhodobou praxí
Jiří Svoboda
19.6.2020 09:11 Reaguje na Miroslav VinklerJiří Svoboda
18.6.2020 17:13 Reaguje na Miroslav VinklerSrážky= odtok + výpar+ ztráta vody v území"
No vidíte, pane Vinklere, že se můžete i něco naučit! Velmi nedávno jste ješte nechápal, jak může být odpar větší než srážky. Akorát v rovnici u ztráty vody v území má být znaménko mínus. Jinak by vydatný déšť způsoboval vydatné ztráty vody v území.
Jiří Svoboda
18.6.2020 09:48 Reaguje na Miroslav VinklerA to číslo jste si vycucal odkud? A ta voda natekla do pekla, že jsem o ni přišli? A copak to číslo nebude se spontánním vysoušením spodních vod drasticky klesat?
Možná by vám prospěl občasný up grade.
Miroslav Vinkler
18.6.2020 11:03 Reaguje na Jiří SvobodaPro mě jste "off".
Jiří Svoboda
18.6.2020 17:18 Reaguje na Miroslav Vinklervaber
20.6.2020 09:48 Reaguje na Miroslav VinklerJan Šimůnek
18.6.2020 09:34F V
18.6.2020 17:41Proto si troufám říct ,že takové vpodstatě všeználkovské řečičky jsou jen proto aby škodily. Až k některému tématu budete mít podložený a faktický názor rád si jej přečtu. Ale takové vše je špatně to si nechte do pivnice. Takových odborníků tam jistě najdete dost.
Miroslav Vinkler
18.6.2020 19:30 Reaguje na F VStokrát škody, že mu Bursík s "biomasou K.J." intrikami namydlili schody a zbavili ho předsednictví SZ.
Nebýt toho ,Strana zelených by byla dodnes v Parlamentu a ochrana ŽP na celostátní úrovni by byla o level výše.
Břetislav Machaček
19.6.2020 10:22 Reaguje na Miroslav Vinklersnadno sklouzne k pouhému politikaření a kvůli uspokojení
svých sponzorů a voličů odsune opravdovou ochranu ŽP na
druhou kolej.ŽP není pouze nedotčená krajina a přírodní
samoregulace.Prosazováním zcestných nápadů s biomasou či
blokací jaderné energetiky naštvali i mne.Místo nejméně
škodlivého jádra prosazovali zhovadilosti typu biomasy,
fotovoltaiky na polích a krajinu "ozdobenou"větrníky.
Půdu tak ochudili o tu biomasu,část umožnili zastavět
trvale dotovanou fotovoltaikou a pouze větrníky nedošly
k masivnímu rozšíření,protože zde pro ně nejsou tak
výhodné podmínky jako v přímořských zemích.Ono život v jejich okolí není žádný med a to nehovořím o ptácích
a zvěři.Podobní aktivisté často zapomínají,že i města
a vesnice jsou životním prostředím a mnohé dlouhodobě
trpí blokací silničních obchvatů či svedením dopravy
z okresek na blokované dálnice.To vytváří ke SZ a jiným
aktivistům spíše u lidí odpor a stejně i názory mnoha
ekologů na zájmové spolky jako myslivce,rybáře,turisty
atd.Snaha uzurpovat krajinu pouze pro sebe a prosadit své často zcestné názory za každou cenu,působí mnoho zla.
Krajina je pro všechny slušné lidi a né pouze pro zelené
aktivisty.Bohužel mnoho z nich vyrostlo v bytech se svými
křečky a bílými myškami,o které se usilovně starali a taky
oplakali jejich smrt.To jde s nimi jako stín i po studiích
na různých oborech zabývajících se ochranou přírody a s učiteli různého ražení.Hlásání kompletní negace lidské činnosti se u mnohých stalo náboženstvím a neumí naslouchat jiným.Příroda je bohužel narušena už tak,že ponechat ji
napospas samoregulaci,je utopie.Lidé v přírodě(na vesnici)
vychováni od dětství považují myš za škůdce,lišku za škodnou
a zvěř za předmět lovu i ochrany.Pole je živí,pokud jim to
deformovaný trh dovolí.Les je i na produkci dříví a né pouze
jako pralesní divočina a rezervace pro pár vyvolených.
Kritiků jsou plné hospody i diskusní fóra a je až s podivem,
kam jsou někteří schopni dojít.Negace všeho a všech je jim novým koníčkem,ale sami hmatatelného nikdy nic nevykonali.
Pokud tím nemyslí blokaci obchvatů a nebo
boj za likvidaci jaderné energetiky.
Pavel Hanzl
19.6.2020 12:06 Reaguje na Břetislav MachačekEkologie - ochrana životního prostředí je velmi složitý problém a je snad nemožné najít ideální variantu (zabij bobra, zachráníš strom), stále se ale hledají varianty lepší a ne vždy se nacházejí.
Na druhé straně ropáci jsou poměrně dost sevřená skupina, která je jednoznačně proti jakékoliv pokoře k přírodě a prosazují dominanci člověka bez zpětné vazby a lidi, kteří volají po jakékoliv změně našeho kořistnického přístupu považují za škůdce až zločince. Příkladem je pan Šimůnek. Hovoří o nějakém ideálním jednání, ovšem všechny praktické kroky tvrdě odsuzuje.
Příčiny jsou čistě ideologické.
Jan Šimůnek
19.6.2020 12:58 Reaguje na Pavel HanzlMuslimové sice nejsou všichni teroristi, ale prakticky všichni s těmi terorista drží basu. Když chytli teroristy z Paříže (byli usazení v Bruselu, pár stanic MHD od komplexu paláců EU), tak se ukázalo, že o nich v té muslimské čtvrti musel vědět kde kdo. Aston to tehdy na Neviditelném psovi porovnával s loajalitou českého obyvatelstva vůči odbojářům za německé okupace. A ti muslimové mu vyšli k těm teroristům za významně loajálnější.
Jan Šimůnek
19.6.2020 13:01 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
19.6.2020 13:22 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
20.6.2020 09:39 Reaguje na Jan Šimůnekhttps://www.respekt.cz/politika/bis-otevrene-varuje-pred-promorenosti-ceska-ruskymi-spiony?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=Feed%3A+respekt-clanky+%28T%C3%BDden%C3%ADk+Respekt+%E2%80%A2+V%C5%A1echny+%C4%8Dl%C3%A1nky%29
Jan Šimůnek
20.6.2020 10:14 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
21.6.2020 10:46 Reaguje na Jan Šimůnekhttps://www.peak.cz/nemecka-schizofrenie-zelenou-energetiku-ano-potrebnou-infrastrukturu-ne/19999/
Jiří Svoboda
19.6.2020 13:33 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.6.2020 09:34 Reaguje na Jiří SvobodaJoseph Chlor
20.6.2020 12:53 Reaguje na F VTakováto sekta nemusí být nutně sektou bláznivých bažinářů (kdy se dnes docela vážně bere v potaz možnost invaze druhu těch komárů, které přenášejí malárii), může to být třeba i sekta puristicky technokratická, nebo nějaký betonářský spolek...
Někde (napadla mě Osoblaha před Petrovicema, Janovem, Jindřichovem....) by se prostě hodila nějaká kaskáda malých vodních děl, jinde velká retenční nádrž (mimochodem, je projevem podlosti nebo slaboduchosti negovat odpar vody z ploch velkých vodních děl a odpar z mikroretencí blahořečit - jakže přispívají místnímu klimatu, lidé z okolí bažin vědí své).
No a lesy....
Les zasažený kůrovcem (prvotní ohniska se nevyplatí těžit, je třeba dostat se k razítku na velkou plochu) stále plní mnoho svých funkcí. Les zasažený těžařem nikolivěk. Ten už dokonce neplní ani svou funkci tržní, pokud je povodeň dřeva obrovská.
Joseph Chlor
20.6.2020 12:33Ono se bohužel až po letech ukáže, který to bohulibý koncept je zkázonosný, a to i z hlediska kategorie národ či civilizace.
Voda z bažin se do vodotečí ohrožených suchem asi těžko dostane, o vodovodních trubkách či zavlažovacích trubkách ani nemluvě. Ani ty , s odpuštěním, sračky, do bažin nevypustíš, leda bys chtěl národ (civilizaci) zahubit vskutku rychle. Co pak bažina pojme při povodních, to ví jen její bahno.
Až po čase se, bohužel , ukáže, jak tomu bylo - např. kdo byl jen jasánkem (či lumpem). Kdy takoví samozřejmě s kbelíkem do bažin chodit nebudou, kdyby opravdu bylo nejhůř. To by jim jejich právničkářské kanceláře (a jejich sponzoři) daly (i) ! Taková ostuda na veřejnosti !!
Joseph Chlor
20.6.2020 15:45Vody v Hartě však bylo dost i za toho beránkovského (mírné sucho v mezích zákona) sucha. Které žádným katastrofickým suchem nebylo, to teprve může přijít, jsem zvědavý jak pak zajistíme, aby vzklíčily plodiny...bez dalšího rozvoje rozvodu vody (a pro ten bude třeba vody naakumulované jinde než v bažinách, nemusí jít jen o přehrady) do míst potřeby produkční. O čemž nemluví takřka nikdo, že může dojít až k takovému extremnimu suchu. Ono totiž bez vzklíčení rostliny nevyrostou.
Tady pak může vskutku dojít k takřka apokalyptické situaci.
Nikdo o tom nemluví, nikdo z těch, kteří údajně vedou tuto zemi.
Asi vedou, ale kam vlastně.....
Někteří obzvláštní pitomci z nich, pak neustále svádějí vše na režim byrokratického centrálního kapitalismu sovětského tipu (nazývají ho " komunismem"), což je tedy velmi paradoxní, jejich poukazování na všespasitelnost remízků, mezí apod. - ve vztahu k vodohospodářství, už snad ani není humorné, už je pouze nudné.
Kázat bažiny - ale chlastat vodu z přehrad, to by jim šlo.
A vybudovat si svůj rybníček, za peníze ostatních...a tam pak pořádat barbecue nebo tombolu, první vyhrává kapra, druhý amura, třetí mřenku. Nebude-li mřenka, tak aspoň plovatku bahenní.
:-D
Ostatním bažiny, mně a mé rodině romantický rybníček.
No neberte to, vy - další generace, které přijdou po dotačně-oligarchickém kapitalismu trimumfalistického typu.
Břetislav Machaček
21.6.2020 12:30 Reaguje na Joseph ChlorNemohu nevzpomenout na fanatizmus odpůrců přehrad po
sameťáku s jakou vervou chtěli zastavit stavbu Harty,či
záměr vypustit Novomlýnské nádrže.V roce 1997 bylo mnoho
lidí rádo za dosud prázdnou Hartu naplněnou za tři dny.
Ty milóny kubíků by spláchly možná i Kružberk a tak i o
mnoho více obydlí i s lidma.Dnes Hartě vděčíme za lepší
kvalitu vody na Kružberku a Novým mlýnům za možnost
dotovat vodou při suchu lužní lesy na soutoku Dyje
s Moravou.Plánovaným nyvýšením hladiny je možné pomoci
i zemědělcům a ovocnářům o což bychom měli usilovat.
Vzniklo zde i významné hnízdiště a zimoviště vodního
ptactva,místo,k rekreaci,rybaření atd.Poslechnout v té
době fanatické křiklouny,tak to bude jako u polovičatého
řešení Gabčíkova-Nygyamarosz,kde absence stupně
Nagyamárosz nedovoluje plně využít energetický potenciál
Dunaje a dodatečné úpravy projektu tak stály další miliardy
navíc.Dnes již Maďarsko možná i lituje politického rozhodnutí
a odstoupení od dohody.Každý víme,že fanatizmus není dobrým
rádcem nikde.Neodsuzuji ani ty mokřady jako vy,pokud jsou dobře vyřešeny a plné života.Drobné rybky a pulci si poradí s larvami
komárů.Ti se budou líhnout v nepodařených mokřadech bez života
a nebo i v nádržích zahrádkářů či žumpách,když není nic lepšího.
Samozřejmě lidem bydlícím kilometry daleko od"komářích lihní"to
je ukradené,ale lidé z okolí mokřadům často nefandí a raději
vidí rybníky a nádrže,kde jsou komáří larvy potravou ryb.
Pokud mokřady cyklicky vysychají,tak jsou takovými
líhništi a vzbudí časem odpor místních obyvatel.Proto se
mnohé oblasti kdysi meliorovaly a mokřady vysušovaly.
pamatuji taky "šílení"zvěře a dobytka napadaného komáry
a nakonec jejich zoufalá likvidace DDT a tvrdou chemií.
Vše se musí dělat s rozvahou,s ohledem na místní obyvatele
a né natruc a bez rozmyslu v duchu nového náboženství.
Nic není bílé či černé a ideál pro jednoho je katastrofou
pro jiného.Bydlím v místě s "polosuchým"poldrem,kde není
žádný stálý vodní sloupec a v okolí jsou mračna komárů
z mokřadu na jeho dně.Být tam alespoň trochu vody vhodné
k přežití drobných rybek,tak se může situace zlepšit,ale
plány to nebraly v úvahu a tak to není možné.Jinak plní
svůj účel a i dnes se chová jak má a chrání obec před
povodní.V ploše povodí tohoto potoka nad poldrem není
dostatek ploch k budování účinných mokřadů a poldr či
částečně zaplavená nádrž je tak jedinou alternativou ,
jak přívalové srážky zachytit.Zde by rada zřídit mokřady
či zlepšit absorbci půdy nebyla nic platná.
Pavel Hanzl
21.6.2020 10:56Klimatická tragédie zatím jen naznačuje své možnosti a my musíme zadržet vodu v krajině všemi rozumými způsoby. Vystřelit 31 přehrad je pitomost, stejně jako "ani jednu". Samozřejmě ty remízky a mokřady jsou jasné a měly by se vyrábět stále a průběžně, taky by bylo rozumné naplánovat a postavit pár přehrad ve vhodných místech.
A taky přehodnotit nakládání s přečištěnou vodou, která jde dnes rovnou do řeky. Atd. atd. atd.
Jenom je otázka, co na to sousední státy, zvyklé na vodnaté řeky od nás tekoucí, kde pak nepoteče třeba skoro nic.
Typický je příklad řeky Colorado, která prakticky nedoteče do moře. To ale nikomu nevadí, v oceánu je vody dost.