https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jan-brazda-snizovani-globalnich-emisi-musi-vyrazne-zrychlit-loni-pritom-naopak-tempo-zpomalilo
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Brázda: Snižování globálních emisí musí výrazně zrychlit, loni přitom naopak tempo zpomalilo

27.10.2022
Zdroj | PwC
V loňském roce došlo ke snížení globální uhlíkové stopy jen o 0,5 procenta, což představovalo nejpomalejší tempo poklesu za posledních 10 let. Světová ekonomika se loni vzpamatovávala z covidových restrikcí, což vedlo na jednu stranu k nárůstu její výkonnosti, na druhé straně to ale nevedlo k rychlejší dekarbonizaci.
 
Lze se jen domnívat že některé evropské země G20 řešily za poslední rok jiné urgentní problémy související s válkou na Ukrajině, projevily se nabídkové šoky a krátkodobá výměna uhlí za plyn v rámci celkové energetické bezpečnosti. Nicméně ekonomiky mimo Evropskou unii toto řešit nemusely, a tak to nevysvětluje celkové velmi nízké tempo dekarbonizace.

Bez ohledu na to je tedy hlavní zprávou, že se světová ekonomika ještě více vzdaluje od cíle zpomalit globální oteplování planety. Pokud chceme dosáhnout maximálního oteplení oproti předindustriální době o 1,5 stupně, musí roční tempo snižování emisí skleníkových plynů přesáhnout 15 %. To je 11x více než je průměr za posledních 20 let.

Roční tempo snižování emisí skleníkových plynů by tak nyní muselo dosahovat 15,2 %, ještě před rokem to podle Net Zero Economy Indexu od PwC bylo jen 12,9 %. Snižovat rychleji uhlíkovou stopu se přitom nedaří ani nejrozvinutějším a největším zemím. Zatímco celosvětový výsledek za loňský rok znamenal snížení o 0,5 procenta, v nejvýznamnějších ekonomikách označovaných jako G20 došlo k poklesu o 4,6 procenta.

To je pořád třikrát méně, než by bylo zapotřebí. Ani jedna ze zemí G20 – které dohromady vytvářejí 80 % všech emisí – nesnížila svou stopu loni o více než 5 procent. A devět jí dokonce meziročně navýšilo. Současné tempo by nevedlo ani k dosažení méně ambiciózního cíle oteplení o 2 stupně. I pro tento cíl potřebné tempo dekarbonizace přesahuje 6 procent ročně.

Do roku 2030 je nutné snížit uhlíkovou stopu o 77 %. A to vše ve světle současného geopolitického napětí, války na Ukrajině a růstu cen energií odtržených od reality. Vlády i globální korporace musejí plány na uhlíkovou neutralitu upravit s ohledem na aktuální dění. Neexistuje přitom žádná univerzální řešení, každý stát, každý region, každý sektor ekonomiky musí přijít s vlastní sadou opatření.

Dobrou zprávou podle něj může být, že existuje celosvětová shoda na nutnosti reakce, a to napříč vládami, korporacemi i investory. Snižování uhlíkové stopy je už standardní součástí strategie průmyslových firem, roste rovněž jejich tlak na dodavatele a na druhé straně jsou samy pod dohledem investorů. Ke snižování uhlíkové stopy může trochu paradoxně přispět i současná energetická krize, která by mohla vést ke snižování spotřeby energií, hledání levnějších zdrojů a definitivnímu odklonu od fosilních paliv.


reklama

 
foto - Brázda Jan
Jan Brázda
Autor partner pro ESG PwC Česká republika.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (41)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

27.10.2022 08:07
Existuje celosvětová shoda a to je všechno. Kecy nikdy nic nedokázali, jen činy.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.10.2022 08:45 Reaguje na Michal Uhrovič
1*
Odpovědět

Viktor Šedivý

27.10.2022 18:03 Reaguje na Michal Uhrovič
Existuje celosvětová shoda v kecech.
Státy v EU se dopouštějí nejšílenějších činů, efekt je ale mizivý.

Ostatní se zájmem pozorují, jak jsme se zbláznili.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.10.2022 19:56 Reaguje na Viktor Šedivý
Něco konkrétního by nebylo?
Odpovědět
GP

Galipoli Petr

28.10.2022 10:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Příklad 1 Elektrárna Drax - spalovala místní uhlí, ted jede na kanadský les. Každý rok spálí plochu 10000 km2. A to není započtena doprava lodí tý štěpky.
Príklad 2. Prakticky veškerý hořčík se do Evropy dováží. Překvapivě ( :-) ) z Číny. Která prakticky vyrábí pro Evropu (a vlastně takřka pro celý svět) spoustu výrobků (Al, ocel, vzácné zeminy, fotočlánky, mobily,....) A vy brečíte, že nejvíc znečišťuje planetu. Pokud byste spolus exportem výrobku převedl i alikvot CO2, kdoví, jak by to dopadlo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.10.2022 08:47 Reaguje na Galipoli Petr
Drax není boh vie čo a jede proti ní dost silná kampaň, ale ve výsledku je to skoro nula.
Ovšem šílený čin je ruské pálení plynu na Jamalu v objemu miliard kubíků. To se v Evropě neděje.
A že něco kupujem v Číně? To je kšeft, všichni něco někde kupují a prodávají.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

28.10.2022 14:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Mně to připadá tak konkrétní, že z toho až mrazí...

Pravda se holt špatně poslouchá.
Některé pravdy se proto raději neříkají a jen tak tak, že je vůbec lze (alespoň zatím) vyslovit bez sankcí.
Jedna z těch důsledně zamlčovaných, pravda kterou vysloví nanejvýš tu a tam některý jedinec, ale žádný oficiální zdroj ani náhodou, je pravda o hlavní a základní příčině oteplování.
Je paradox, s jakými ptákovinami se politici nestydí lézt na veřejnost a za co neváhají utrácet gigantické sumy, když "bojují" s oteplováním, zatímco se důsledně vyhýbají tomu, jak a čím by se bojovat MĚLO. A to jsou opatření k brzdění té pravé a hlavní příčiny – POPULAČNÍ EXPLOZE. Nedělají se žádná. Spíš se zdá, že ji politici podporují… Například imigrační politikou. To se to vesele množí, když někde vědí, že až jich bude moc a svou zemi si „vybydlí“, pošoupnou se k sousedům a budou v pohodě…
I kdybychom do puntíku splnili všechno po čem pan Brázda volá, stejně to nepomůže - nikdy to nestačí kompenzovat vliv, který má na klima přelidnění se všemi průvodními jevy a dopady na lokální i celkový stav přírody.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.10.2022 08:49 Reaguje na Karel Ploranský
Totální nesmysl. Globální oteplování je způsobené spalováním fosilního uhlíku, nikoliov lidským přemnožováním. To se brzdí, zatímco oteplování zrychluje.
Odpovědět
LP

Ladislav Pícha

28.10.2022 10:26 Reaguje na Michal Uhrovič
Celosvětová shoda neexistuje. Existuje jedině shoda těch, kteří se mylně domnívají, že vývoj systému velikosti, složitosti a setrvačnosti(!!!) planety podstatně ovlivní změnou jednoho parametru, notabene v "mohutnosti" 10% (takový je, nepletu-li se, vliv lidstva na obsah CO2 v atmosféře).
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

28.10.2022 16:30 Reaguje na Ladislav Pícha
Vy si opravdu myslíte, že za ten nárůst CO2 v atmosféře o 50 % za posledních 100 let může člověk jen z 1/10? Co způsobilo těch 9/10?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

27.10.2022 09:13
Pokud se svět nedomlouvá ale usilovně zbrojí, nelze očekávat pokles emisí. Snad jen v Evropě, která se propadne a ani to svět nezachrání.
Odpovědět

Viktor Šedivý

27.10.2022 18:04 Reaguje na Slavomil Vinkler
Kdo nebude zbrojit, bude snadno zlikvidován tím, kdo si zbraně vyrobí, emise neemise.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

27.10.2022 18:23 Reaguje na Viktor Šedivý
Jak zpíval Karel Kryl: Musíte se přiklonit, nebo mít kvéry.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.10.2022 19:57 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ne svět, ale Rusko a Čína. Bez nich by většina světa nemusela mít ani armády.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

28.10.2022 09:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Nemusela, jak zpívá Kryl. Stačí se přiklonit. To věděli už staří Římané a ti rádi ty ty barbary rádi přikláněli.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

27.10.2022 09:25
Pane Brázdo, prosím Vás, jak snižujete uhlíkovou stopu ve svém osobním životě? Dáte nám nějaké osobní rady nebo na tom jen vyděláváte?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

27.10.2022 09:45
Kdo přikládá vysokou důležitost snižování své uhlíkové stopy, nemá mu být bráněno, aby v tom něco dělal. No a kdo má jiné preference, tak zase nemá být nucen aby se řídil preferencemi někoho jiného.
Dnes už může klidně fungovat systém, kdy ti uvědomělí budou platit extra daň pokaždé, když použijí produkt obsahující cokoliv z fosilu.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

27.10.2022 11:33
Jan Brázda
Partner PwC a teamleader pro udržitelnost a ESG služby

Zmírnění dopadů klimatických změn je pravděpodobně největší výzva, před kterou kdy lidstvo stálo. A už i u nás se to naplno začíná projevovat v požadavcích na základní fungování byznysu. Bez dobře nastavené ESG strategie nebude firma dříve nebo později schopna na trhu uspět.
Nabízíme tyto služby v oblasti ESG
- ESG strategie a dekarbonizace
- Měření uhlíkové stopy
- Ekologické daně a uhlíkové clo
- Nízkoemisní energetika a vodík
atd.

Prostě pan Brázda si přihřívá svoji polívčičku, aby firma vzkvétala.
Z pohledu byznysu v pořádku, z pohledu ochrany životního prostředí leda ku pláči.

Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

27.10.2022 11:37 Reaguje na Miroslav Vinkler
1*
Proto ta moje otázka viz výše.
Odpovědět

Viktor Šedivý

27.10.2022 17:05
"tak to nevysvětluje celkové velmi nízké tempo dekarbonizace"
No to je prosté - nikdo tu nesmyslnou sebevražednou hru ve skutečnosti s hloupými Evropany nechce hrát. Jen čekají, až se ekonomicky zlikvidujeme a pak přestanou i s tím vlažným předstíráním let minulých.
Odpovědět
MM

Milan Milan

27.10.2022 17:24
Dělájí si z nás legraci? Zabetonovaná krajina, nezvládnutá doprava ve městech často připomínající jedno velkékouřící parkoviště,, statisíce kouřících aut v kolonách, neskutečný letecký provoz, roky přetrvávající válečné konflikty s tisíci tunami použitých trhavin, tisíce min a bomb a neshořelé splodiny a jedy, hořící barvy, gumy, palivo, kouř a prach, nově lodní doprava břidl plynu přes půl světa......to nikomu skutečně nedochází co vlastně ten náš svět, ovzduší i vody zaneřáďuje, čím si to naše prostředí likvidujeme? Pak na jiném místě čtu, že EU vadí sezónně používaná lokání topeniště jako snad hlavní problém čistoty vzduchu v evropě a nevěřícně kroutím hlavou......
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

28.10.2022 09:49 Reaguje na Milan Milan
Plně s vámi souhlasím! Skutečné problémy se přehlížejí a hledá se
způsob, jak zničit tuto společnost ve jménu zelených zítřků. Nikdy
nezapomenu na noc v jednom salaši na Kysucích s otevřeným ohněm
nad kterým visel kotel a dírou ve střeše odcházel kouř. Prvé dvě
hodiny nám slzely od kouře oči, než si na to zvykly a obdivoval
jsem baču v důchodovém věku, který v takovém prostředí prožil celý
život. Neřešil žádný CO2, CO a všemožné kouřové zplodiny. Nad
ohněm udil sýry a za stěnou čpěl košár čpavkem z ovčí moči. To
bylo souznění s přírodou a ne smrad z aut, prach z cest plný
otěrů pneumatik, brzdového obložení a asfaltu. Nikde nehořely
skládky plastů, pneumatik a jiných chemikálií a nikdo neřešil
nějaké ohniště s nedokonalým spalováním dřeva. Svět tak fungoval
tisíce let a nyní se řeší kraviny, kolik vzniká CO2 spalováním
dřeva. No přece tolik, kolik v něm bylo uhlíku uloženo z ovzduší!
Mi je stokrát milejší kouř ze dřeva linoucí se v zimě vesnicí,
než hořící skládka pneumatik a prach z přilehlé silnice.
Odpovědět
LP

Ladislav Pícha

28.10.2022 10:50 Reaguje na Břetislav Machaček
Problém je, že ten bača na tento svůj prostý život potřeboval mnohem víc půdy, než potřebuju já na svoji civilizační zhýralost, pozor - kromě jahod v prosinci a lyžování v létě obsahující také volné soboty a osmihodinovou pracovní dobu.
Přesněji - při jeho způsobu života uživila tahle planeta pár set miliónů lidí. Dnes je nás tu 10x ne-li 20x tolik a stále řešíme přebytky potravin. I když vysloveně přebytky možná ne, problém je v distribuci aneb jak dostat skoroprošlé jogurty z Lidlu a ztvrdlé rohlíky ode mě ze spíže do hladovějícího Somálska.
Nebo podobně: tehdy uživilo, vysloveně jídlem, několik vesnic nanejvýš pár "neproduktivních" mnichů v klášteře a sem tam nějakého kováře a ševce. Dnes je to spíš naopak - pár procent zemědělců nakrmí zbytek světa. A ještě si stěžují, že na tom nevydělají, což znamená jediné: produkují jídla dostatečné mnoýství.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.10.2022 20:14
Klimatická tragédie nám už drtí palce. Co je potřeba udělat, aby se oteplování zastavilo?
A) Zastavit eskalci emisí CO2 - bude se koncentrace stále zvyšovat, bude se stále oteplovat.
B) Rychle a razantně snižovat emise CO2 - bude koncentrace stoupat, bude se stále oteplovat.
C) Zablokovat úplně emise CO2 - koncentrace se nemění - stále se otepluje.
D) Masivně odchytávat CO2 z atmosféry, - koncentrace klesají, stále se otepluje.
E) Snížit koncentraci CO2 na polovinu, přestane se oteplovat.

Nejsme schopni splnit ani bod A). Jak to asi dopadne??
A to nepočítám pyramidové jevy.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

28.10.2022 10:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Je to pravda a je to konstruktivní. Až na to, kdo ty strašlivé náklady zaplatí. To mi není jasné.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.10.2022 15:05 Reaguje na Slavomil Vinkler
Nevím o žádných náhkladech. jenom předkládám reálný scénář, který se nedá prakticky splnit vůbec.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

28.10.2022 10:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Já se naopak na oteplování těším. Nebudu muset tolik topit. Budou
mi konečně dozrávat na zahradě fíky a pokud se tu bude dařit třeba
citrusům jako ve Středomoří, tak z toho budu nadšený! Bohužel se
toho asi já a ani vy nedožijeme a proč si kazit zbytek života
chmurnými předpověďmi. Já se vám divím psát pořád ty zelené kydy,
na které 90% obyvatel světa hází bobek. Vyspělý svět vyváží odpady
do Asie a Afriky, kde s nimi lidé topí na otevřených ohništích a
přitom právě tam by mohli vařit na solárních píckách a získávat
elektřinu ze solárů. Pro ně je odpad a u nás, kde je efektivita
solárů mizerná, se jejich zavádění dotuje. Nezdá se vám, že právě
to je špatně nastaveno? Malá spotřeba je nahraditelná malými zdroji,
ale chtít těmi zdroji napájet huť je debilita. EU zachvátila právě
taková debilita a bude se v tom plácat tak dlouho, dokud nepřijde
k rozumu. Já už se toho asi nedožiju a tak to už ani neřeším. Je
mi pouze líto takových jako vy, kteří věří tomu, že nás spasí OZE.
Zkuste si vzít kalkulačku a spočítat plochu solárů potřebnou pro napájení jedné elektrické ocelářské pece a násobte to počtem těch
pecí v EU. No a ona ten proud potřebuje i když slunce nesvítí a
spočtěte si, jakou kapacitu by musely mít baterie a k nim další
soláry pro jejich nabíjení. Ono totiž pro ty baterie jich musíte
mít nejmíň tolik, jako pro aktuální příkon. Představa takových
ploch solárů je děsivá a spotřeba materiálu na jejich výrobu přímo
katastrofální. Toto NIKDY nebude základem energetiky průmyslových
zemí, ale VŽDY pouze doplňkem k energetickému mixu. Koncepce jít
cestou OZE je naivní a posuzovat ji z ekonomického hlediska bez
podpor, dotací atd., taky značně neekonomické. Oddělovat OZE od
nutných záloh a akumulací je zločin i vůči OZE, protože zkresluje
na ně laický pohled. Odborníci to posuzují globálně i s náklady
na přenosové soustavy, akumulace a zálohy a výsledek není pro OZE
nijak příznivý!
Odpovědět
LP

Ladislav Pícha

28.10.2022 11:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Chybí vám tam bod Ca. Nebo spíš Nula aneb dříve, než se do toho všeho pustíme: prověřit, jestli nulové emise mají na oteplování opravdu měřitelný vliv.
Pořád si totiž myslím, že snažit se změnou jednoho parametru změnit jiný parametr tak složitého systému, jako je planeta, je marná snaha.
I ta jakoby jednoduchá ocelová pružina se se zvětšováním zatížení nejdřív protahuje přímo úměrně, pak se při stejném zatížení hodně protáhne (z pružiny se stane rovný drát), pak se zase protahuje přímo úměrně, ale mnohem méně, pak zase o kus povolí (mez kluzu */), pak další přímá úměra a pak teprve kolaps systému.
Na planetu působí MNOHEM víc vlivů než skleníkový efekt CO2 a má MNOHEM víc zpětných vazeb, než pružina (negativní: s růstem CO2 roste množství zelených rostlin CO2 likvidujících; pozitivní: s poklesem stálého zalednění se snižuje albedo neboli tmavší povrch se snáze otepluje).
*/ Jen abych nebyl osočen z neznalosti: ocel NEMUSÍ a často nemá vyvinutou mez kluzu, například kvalitní meč zlomíte, ale neohnete tak, aby ohnutý zůstal.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.10.2022 15:15 Reaguje na Ladislav Pícha
Nebavíme se o oceli, na tom by vás grilovali jen hnidopichové.
Ale ta koncentarce CO2 byla na tisících pokusech a výzkomech všemožných i nemožnách jevů znišťena jako základ, nebo kořen celého problému. Na něj se pak nabalují pyramidové jevy, který problém ještě zhoršují (vodní páry, albedo, permafrosty atd.), jiné jevy ho zmírňují (rozpouštění CO2 v oceánech, nárůst zelené hmoty atd.)
To vše je známé a je i známý výsledek: 415 ppm CO2 v atmosféře je už mimo historické koncentace za poslední milión let a odpovídá daleko vyšší teplotě, než na Zemi panuje. Proč? Obrovská tepelně servačná hmota oceánů.
A z množství radioaktivního izotopu uhlíku se jasně dokázalo, že pochází z fosilu.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

28.10.2022 16:42 Reaguje na Ladislav Pícha
Vy tu pořád žvaníte, že vliv CO2 na klima není dominantní, ale abyste uvedl, co má dominantní vliv, toho zjevně nejste schopen. Takový remcálek na pružinu s mezí skluzu...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

28.10.2022 16:37 Reaguje na Pavel Hanzl
C) Zablokovat úplně emise CO2 - bude koncentrace klesat, neboť se ještě dlouho bude CO2 rozpouštět v podsycených oceánech.

Chcete-li školit, musíte také něco umět!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.10.2022 11:30 Reaguje na Jiří Svoboda
Samozřejmě budou koncentrace klesat, ale zcela nepatrnou rychlostí. Pokud bylo historicky maximum 300 ppm a dnes je 415, tak se musí razantně snížit na třeba 250, aby se oteplování zastavilo. A to oceány prostě nedají.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

29.10.2022 18:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Oceány vstřebávají zhruba 1/3 současných emisí a 2/3 zůstávají v atmosféře. Když tedy emise stopneme, bude koncentrace CO2 klesat asi poloviční rychlostí, než dodnes rostla. To není zanedbatelná rychlost.

Samozřejmě tu ale máme spoustu zpětných vazeb ala tání permafrostu...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

28.10.2022 19:12 Reaguje na Pavel Hanzl
"Nejsme schopni splnit ani bod A). Jak to asi dopadne??"

Pak to tedy děláme špatně! Je nezbytné změnit přístup k řešení a nevymlouvat se na Putina. A nebo jen sedět na zadku, remcat a poučovat jako Hanzl a jet dál v zaběhaných zelených dotacích.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.10.2022 11:32 Reaguje na Jiří Svoboda
Děláme to nejlépe, jak to jde a jak to umíme. Celosvětová daň z uhlíku je dost komická představa na úrovni Moorově Utopie.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

29.10.2022 18:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale ta vaše "nejlepší" cesta během století ke globální dekarbonizaci nepovede, bude 3x dražší a může lehce zkrachovat, když si lidé demokraticky zvolí vlády nepodporující současný ekomagorský systém.

Co s tím?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.10.2022 14:29 Reaguje na Jiří Svoboda
Těch cest moc není.Tlačit dekarbonizaci co to jde a spolíhat, že se toho chytí zbytek světa.
Nasadit skutečně drastické škrty, znamenajících snížení životní úrovně, což ovšem nemůže projít. Lidská hlava tak vzdálené nebezpečí není schopna pobrat.
Třetí cesta by byla nejefektivnější a možná jediná,vedoucí k cíli. Vytvořit náboženství Gaia, které by nahradilo Boha Konzumu a většina lidí by je přijalo za své.
Jenže na to může dojít až tehdy, kdy bude hodně pozdě a lidstvo bude trpět tou tragédií naplno.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

30.10.2022 17:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy prostě nechápete jednoduchou, ale zásadní věc. Cokoliv nyní udělám pro klima, udělám to z jedná osmimiliadtiny pro sebe a zbytek je pro ostatní. To normálního člověka nemotivuje. Je tutno zavést systém, kde cokoliv udělám pro klima, budu z toho profitovat jenom já. Jen to může fungovat.

Asi znáte tragédii obecní pastviny. Přitom je řešení problému velmi jednoduché. Platit za každou krávu vyhnanou na obecní pastvinu přiměřený poplatek a vybrané peníze rozdělit všem lidem obce.
Odpovědět
pa

pavel

28.10.2022 18:34
pan brázda je poněkud zmaten v první řadě by to chtělo přestat létat za druhé ukončit starty raket do vesmíru dále omezit globální přepravu zboží ale hlavně dát mladej přes drž... protože jsou rozmazlení a myslí si že sežrali moudrost světa a všichni je musí poslouchat ano mladá generace likviduje tuto planetu nejvíce že pane brázda kolikrát jste za poslední rok použil letadlo určitě máte pouze tři páry bot jedny hodinky pár obleků .....a nebo jste rozežranej a poučujete jako ta mentálně zaostalá greta káže vodu a sama pije víno kdyby šlo sem dávat fotky a vide hned bych vám nějaký poslal takže alespon takto http://www.cambiailtuoclima.ch/images/immagini/NEWS/news-20190123-4.jpg
Odpovědět
JJ

Jaromír Janouch

31.10.2022 06:44
Celé to uhlíkové šílenství a globální oteplování je jenom jeden velký podvod. Družice která má za úkol sledovat tání ledovců na severu, po té co zjistila že za poslední dobu je tam ledů víc než bylo před padesáti lety, byla vypnuta, s tím že nefunguje. Tání na jižním pólu způsobuje sopka, která, jak plno jiných zvýšila aktivitu. O tom se také zapomnělo psát. Celá Evropa má na na znečištění planety podíl 8%, je to asi tolik kolik škodlivin vyprodukuje jeden zaoceánský tanker za cestu z Ameriky do Evropy. K uhlíku se dá říci jenom to, co se dříve učilo na základních školách. Uhlík potřebují k životu rostlinky, nebude-li uhlík, nebudou rostliny a proto nebudou ani zvířátka a tím pádem nemají co žrát ani ekologové. Jediné zvýšení uhlíku v ovzduší vylo zaznamenáno po výbuchu jedné velké sopky, A jak to dopadlo? V té oblasti začala najednou růst silně vegetace a do pár let se vše vrátilo do normálu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

31.10.2022 14:05
"Do roku 2030 je nutné snížit uhlíkovou stopu o 77 %."

Tak to může být Brázda v klidu, to se rozhodně nestane. Jinak s pár lidmi z PwC jsem měl tu čest, a i když to bylo vždy v pohodě, tak jako nějaký eko-asketa mi nepřišel ani jeden z nich:-))).
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist