https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jan-dolezal-pestitele-drti-levne-dovozy-i-vrtochy-pocasi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Doležal: Pěstitele drtí levné dovozy i vrtochy počasí

26.8.2024
Foto | meriç tuna / unsplash.com
Žně letos skončily mnohem rychleji než loni a ve druhé polovině srpna byly hlavní obiloviny a olejniny prakticky z celého území republiky takzvaně pod střechou. Jejich průběh ale nebyl pro pěstitele vůbec jednoduchý, potrápilo je vrtošivé počasí.
 
Pěstitele nejen obilovin a olejnin, ale i dalších plodin zaskočila vlna silných mrazů v dubnu, které trvaly i deset hodin v kuse. Nebyl by to takový problém, kdyby teplotně nadprůměrné jarní měsíce neurychlily vegetační vývoj plodin. Následný teplotní šok tak měl na obilí a řepku mnohem ničivější následky, přičemž ozimé plodiny dopadly výrazně hůře než jarní.

Další poškození způsobily přívalové deště a lokálně též krupobití v červnu. Deštivé počasí a nárazy větru střídané naopak dny s vysokými teplotami pokračovaly i v dalších měsících, což rovněž mělo vliv na výnosy. Navíc polehlé porosty nelze sklízet a na podmáčených polích v některých oblastech se bořily kombajny. Nejednoho pěstitele tak sužovaly obavy o výsledek letošní sklizně a statistiky jim bohužel daly za pravdu.

Sklizeň základních obilovin letos dosáhla podle odhadu Komoditní rady pro obiloviny a olejniny 6,75 milionu tun, což znamená meziroční pokles o desetinu. Snížil se rovněž výnos na 5,42 tuny z hektaru, přičemž nejhůře jsou na tom ozimá pšenice a ozimý ječmen. Osevní plocha obilovin se podle Českého statistického úřadu snížila o několik procent na 1,2 milionu hektarů. Po zohlednění nízkých cen je výsledkem propad tržeb o 3,27 miliardy korun.

V horší situaci je řepka, které se sklidilo odhadovaných 950 tisíc tun, tedy meziročně o 27 procent méně. Rovněž výnos se snížil na 2,77 tuny z hektaru a pěstitelé označují tuto plodinu jako velmi nejistou investici během posledních let. Následkem toho i nízkých cen se snížila podle oficiálních statistik osevní plocha meziročně o 10 procent na 343 tisíc hektarů. Kombinací všech popsaných faktorů činí pokles tržeb 3,75 miliard korun.

Na nepříznivý vývoj letošních žní jsme opakovaně upozorňovali, stejně tak jsme varovali před snižováním osevních ploch. Mohou za to dlouhodobě neřešené dovozy zemědělských komodit, které do Evropy proudí ze třetích zemí včetně Ukrajiny. Tamní pěstitelé si mohou dovolit nižší náklady, protože nemusí dodržovat tak vysoké standardy produkce jako my v Evropě. V Česku jdou navíc regulace pro zemědělské hospodaření často i nad rámec evropských pravidel, což naše zemědělce na trhu značně znevýhodňuje. Očekáváme proto, že výměra hlavních obilovin i olejnin bude nadále klesat.


reklama

 
foto - Doležal Jan
Jan Doležal
Autor je prezident Agrární komory České republiky.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

26.8.2024 17:36
Tak hlavně Doležale s Pýchou, že jste v době, kdy se protesty masivně zvedly v Německu a Francii, chodili kolem vlády po špičkách a zemědělcům radili, jen se proboha do něčeho nezaplést. Hlavně jednat, viď? Tady vidíš, čeho jste svojí přizdisráčs...u politikou dosáhli. Chlapci, chyťte se za ruce, dejte si pár facek a běžte od toho.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.8.2024 18:42 Reaguje na pavel peregrin
K té poslední větě - vidíte někoho akčnějšího, schopnějšího? Sebe?, pana Blažka?-) Já bych to tak černě neviděl, problémy jsou všude, s tímto přiškrceným rozpočtem těžko bude líp. Nezbývá, než vytrvat a věřit. Prostě hlídat každou korunu a více diverzifikovat.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

26.8.2024 19:53 Reaguje na Karel Zvářal
Tito pánové vědomě sabotovali nadějnou celoevropskou akci. Bohužel, Češi jsou nepoučitelní.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.8.2024 20:14 Reaguje na pavel peregrin
Za to psycho "Pšenice" by se ani Hičkok nemusel stydět, co se v prvních dnech dělo. Sousedi to vysypávali na hranicích z vagónů, jinými cestami se to dostávalo dál. Kolik to bylo procent k domácí produkci, je už dnes celkem jedno, důležité je se z toho poučit.
Ono bumažkou "pochází z eu" lze oblafnout ledaskoho, jedině jít na to vědecky a podle DNA určit, odkud tovar pochází. Ideálně, když se to smíchá, že:-))
Množství zanedbatelné, psychologický efekt dosažen (Na koně!!). 1:0 pro Volodymyra.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

26.8.2024 20:30 Reaguje na Karel Zvářal
Problém je v tom, že tady se vymýšlejí čím dál větší hovadiny, ale dovoz pšenice, a nejen pšenice, která je prokazatelně ošetřována látkami, které jsou zde zakázány, nikoho nevzrušuje. Obchodníci si mastí kapsy levnými produkty a výsledkem je to, co je. Takže na takovouto EU se patří-víte co.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.8.2024 20:50 Reaguje na pavel peregrin
Rozumím tomu rozhořčení "Jak je to možné?!", ale pokud byly blokovány přístavy, muselo jít zboží jinudy. A že spekulanti toho využijí, o tom žádná. Mně na unii vadí úplně jiné věci, než cizí pšenka na trhu. To je celkem banalita ve srovnání s tím, co se děje v přírodě. Jiřičky a vlaštovky odletěly o dva týdny dřív, páč zmizel hmyz. To je mnohem větší průtěr, než nadbytek zrna. Máme se dobře, ani o tom nevíme...
Odpovědět
pp

pavel peregrin

27.8.2024 06:09 Reaguje na Karel Zvářal
Ano přístavy byla a jsou blokovány. Jenže právě od toho je zde stát, aby zajistil, že pšenice se dostane tam, kam má a neskončí na našem trhu.Jinak souhlasím, oproti třeba zemím Afriky či Lat. Ameriky se máme velice dobře. Ale tento standard vydobyly generace našich předků a mě osobně není lhostejné, jak ho polistopadové vlády bez rozdílu systematicky ničí a může si o tom myslet kdo chce co chce.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

27.8.2024 19:29 Reaguje na pavel peregrin
Nevím jak jsou přístavy blokovány. Na vlastní oči jsem viděl v polovině června jak se v přístavu Bari na jihu Itálie vykládá pšenice. Přitom na okolních polích se již začínala sklízet.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

27.8.2024 20:16 Reaguje na Petr Blažek
Jednalo se o ukrajinské přístavy, Černé moře bylo zaminované, P. tlačil na všech frontách, aby to vzdali. Letos je zřejmě situace jiná, minimálně Odesa je volná.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.8.2024 16:45 Reaguje na Karel Zvářal
Nezlobte se, ale pšenice v tranzitu
má mít plombu od vstupu po výstup ze země
a nebýt uváděna na tuzemský trh. Pokud toto stát neřeší a nebo odmítá řešit,
tak nezbývá nic jiného, než ji třeba i vysypat do kolejiště. Leckde to zabralo, ale u nás se naplnily sklady zrnem z
dovozu a naše nezbývá než vyvážet pod
cenou, když ho není kam uskladnit. To
je podpora tuzemské produkce? Kdeže,
to je podraz na tuzemské zemědělce!
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

27.8.2024 17:15 Reaguje na Břetislav Machaček
Jak už jsem naznačil, byl to poměrně neočekávaný krok, celníci a systém celkově na to nebyli připravení. Opakovat by se to již nemělo, přístavy jsou zřejmě již volné (aspoň podle ticha ve zprávách), tak to lze považovat za nepříjemnou epizodu jinak dobře kontrolovaného pohybu zboží.
Odpovědět
KK

Karel Kuběnský

26.8.2024 21:00 Reaguje na pavel peregrin
Ano já s vámi souhlasím, popřípadě jak se teď v mediich všichni culí na země živitelce! Tam měli být soustředěny další protesty a už sakra říct že to co se děje v zemědělství opravdu není normální!
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.8.2024 21:18 Reaguje na Karel Kuběnský
V tom asi nebudeme ve sporu, že obor má setrvale klesající úroveň, zejména co se týká kvalifikované pracovní síly. Do prvovýroby se nikdo velice nehrne, zato právníků, filozofů a mentálních koučů máme něúrekom. Zde asi protesty moc nezmění, důležitější je rodinná výchova a nástup uvědomělých Anyrů a Petrů. Kecy a plané žvásty, byť sebedelší, opravdu ničemu nepomůžou.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.8.2024 06:43 Reaguje na Karel Zvářal
1*
Odpovědět
HH

Honza Honza

27.8.2024 07:28
Nářky nad přírodou, nad Ukrajinou, větší protesty, větší dotace, nářky nad tím, že nejsme schopni se v dotacích dorovnat s potápějící se přebyrokratizovanou, předotovanou EU. Proti tomu vždy bojoval V. Klaus.
Ať si každý pěstuje co chce, naše potraviny jsou nezdravější, ale chtějí-li lidi (obchodní řetězce) polské levnější potraviny, nikdo s tím nic neudělá. Ukrajinské potraviny nejsou více konkurenceschopnější kvůli zakázaným látkám, až bude Ukrajina člen EU, výroba se zefektivní, ČR zemědělství jí konkurovat nebude schopno. To platí i o Polsku.
Což takhle se s tím smířit. Přestat konečně dotovat něco, co nemá smysl. Podobně jako rozšiřování FV na střechy bez úložiště. Podstatu krajiny zalesnit. Lesnictví zisk má, dotace nepotřebuje. Pro diverzifikaci použít původní plemena býložravců vyžadující min. náklady.
Odpovědět
DA

DAG

27.8.2024 08:19 Reaguje na Honza Honza
Lesnictví má dost brutální dotace. Na zemědělství nemá, ale je to fakt hodně. Patnáct korun na sazenici listnáče a následně do zajištění 16 tis. na ha/rok.
Odpovědět
HH

Honza Honza

27.8.2024 15:56 Reaguje na DAG
Ale produkuje zisk. Vysazovat se dá i přírodnějším způsobem.
Odpovědět
DA

DAG

27.8.2024 17:28 Reaguje na Honza Honza
No ten zisk v kůrovcové kalamitě spousta menších majetků taky neměl. Znám obce, které na lesy ještě doplácí.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist