Jan Doležal: Ze zemědělce se stává úředník. Pět největších byrokratických absurdit
V době digitalizace dokumentů se to zdá absurdní, ale rozhodně se nejedná o ojedinělý případ. Nesmyslných kontrol našich chovatelů a pěstitelů naopak přibývá. Problém je to především pro menší podniky, které si nemohou dovolit zaměstnat pracovníka pouze na plnění těchto povinností a musí je zvládnout vlastními silami.
Co se chystá na české zemědělce?
1. Nařízení EU proti odlesňování, které se neděje
Evropské firmy by měly již za tři měsíce prokazovat, že produkce dřeva, kávy, kakaa, palmového oleje, kaučuku, sóji či skotu nebyla spojena s odlesňováním. Snahou je zabránit dalšímu kácení pralesů kvůli zvýšení zemědělské produkce v rozvojových zemích. Tento problém však není aktuální v Česku ani jiných evropských zemích, kde naopak výměra lesních ploch roste. Pro zemědělce to v praxi znamená, že bude muset doložit elektronickým certifikátem EU u každého kusu skotu údaje o místě chovu, původu krmiv a další informace. Tato data od něj následně budou chtít potravináři, od nichž je zase budou požadovat obchodníci, aby novým pravidlům vyhověli.
Stále ale nejsou k dispozici potřebné nástroje, tedy slibovaný IT systém ani přesná implementační pravidla. Proto se Agrární komora ČR spojila s Potravinářskou komorou ČR a Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR a vyzvaly ministra zemědělství Marka Výborného a premiéra Petra Fialu, aby se zasadili přinejmenším o odklad tohoto nařízení.
2. Počítání a vykazování emisí
Rovněž od příštího roku budou muset dodavatelé některých obchodních řetězců povinně poskytovat údaje o své uhlíkové stopě. Tyto údaje budou požadovat zase od svých dodavatelů, k nimž patří i zemědělci. Někteří byli nuceni již nyní vyplňovat poměrně obsáhlé dotazníky. Do uhlíkové stopy se započítává třeba spotřeba paliv, výroba osiv, okyselování půdy či emise do půdy při pěstování plodin.
Agrární komora ČR by proto uvítala jednotnou metodiku pro vykazování emisí, která by plnění nových povinností harmonizovala a do systému vnesla jasná pravidla. Ideální by bylo vytvoření kalkulačky, prostřednictvím které by si každý podnik mohl vypočítat emisní zátěž, jako to již udělaly jiné státy. V opačném případě hrozí další nárůst administrativy, což bude stát čas i peníze nejen zemědělce.
3. Skutečná, nebo nahodilá erozní událost?
Na zemědělce se dále chystá zpřísnění pravidel pro ochranu půdy proti erozi, které má platit od července 2025. Toto zpřísnění zároveň znamená, že na 65 procent orné půdy bude pohlíženo jako na erozně ohroženou, dosud to bylo 25 procent. Chránit půdu před větrnou a vodní erozí je správné a zemědělci to také již dávno dělají. Pečovat o půdu a usilovat o zachování jejích přirozených vlastností je jejich prioritou, protože se jedná o základní výrobní prostředek v zemědělské prvovýrobě. Nicméně je nezbytné rozlišovat mezi nahodilou erozní událostí, kterou způsobily například extrémní přívalové srážky a jiné nestandardní projevy počasí, a opakovanou erozní událostí.
Zpřísnění protierozních opatření by proto mělo předcházet zlepšení monitoringu, aby bylo možné získat reálnou představu o aktuálním ohrožení zemědělské půdy, a dopadová studie nových pravidel, kterou Ministerstvo zemědělství slibuje již několik měsíců. Pokud se ukáže, že zemědělec nehospodaří v souladu s doporučeními a eroze se u něj opakovaně objeví z důvodu jeho pochybení, měl by být potrestán. Čeští zemědělci tak budou muset navíc dodržovat přísnější protierozní opatření než ostatní v Evropské unii, přestože ministr zemědělství Marek Výborný opakovaně veřejně slíbil, že nad rámec toho, co požaduje EU, nepůjde.
4. Havarijní plány
Zemědělci také budou muset v rámci novely vodního zákona aktualizovat své stávající havarijní plány, a to kvůli používání tzv. závadných látek. Mezi ty se počítají přípravky na ochranu rostlin, ale i močůvka nebo kejda. Tyto havarijní plány mají dále povinnost vložit do Integrovaného systému plnění ohlašovacích povinností ISPOP nejpozději do konce července 2026. Pro podniky to může znamenat značné a nečekané náklady spojené s touto byrokratickou zátěží.
5. Digitalizace půdní evidence, kvůli které přibylo administrativy
Digitalizace půdní evidence neboli AMS (Area Monitoring System) ve vazbě na jednotnou žádost teoreticky měla snížit administrativní zátěž. Systém se nicméně od začátku potýkal s řadou nedostatků, jejichž řešení přenášel na samotné zemědělce. V první fázi nebyl například schopen rozeznat vojtěšku od trvalých travních porostů, což jsou z hlediska dotační podmíněnosti zcela jiné kategorie. V praxi to vypadalo tak, že při zjištění údajné chyby se musel pěstitel fyzicky dostavit na místo a pořídit snímek, aby doložil, že k pochybení z jeho strany nedošlo. Tím mnohdy došlo ke zpoždění administrace a také výplat podpor z jednotné žádosti.
V letošním roce byl problém s kontrolou provedení první seče do 31. července, kdy satelity nedokázaly při nepřízni počasí vyhodnotit, zda na daném pozemku první seč proběhla. To, že se nyní tato záležitost řeší čestnými prohlášeními žadatele, opět přenáší další povinnosti na samotné zemědělce a ve finále by mohlo ohrožovat výplatu záloh přímých plateb, která byla zemědělcům v letošním roce přislíbena v reakci na problémy s provozním financováním, jež vznikly vinou vyšších nákladů a stagnujících cen zemědělských komodit v letošním roce.
Příkladů administrativních povinností, které zemědělci musí plnit nad rámec svých běžných činností, je mnohem více. Celý proces často ztěžuje i nedostatečné sdílení výsledků kontrol mezi jednotlivými orgány. Následné případné nedodržování lhůt, k němuž nemusí docházet vinou zemědělců, může ohrozit výplatu dotačních podpor. Agrární komora ČR bude na tyto problémy, s nimiž se zemědělci potýkají, nadále upozorňovat.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (64)
smějící se bestie
29.9.2024 07:12Sedlák Švehla, by na ty byrokraty vzal bič !
Animoid II
29.9.2024 09:42 Reaguje na smějící se besties v
29.9.2024 15:35 Reaguje na pavel peregrinPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
smějící se bestie
29.9.2024 11:22 Reaguje na Animoid IIsměrem do kytek !
s v
29.9.2024 15:37 Reaguje na smějící se bestieRichard Vacek
29.9.2024 07:19A čemu že ta vyplněná hlášení slouží? No to ukázala nadčasová česká komedie popisující realitu dneška:
https://youtu.be/dAjyveGvg0w?si=tb0vzV2EFsXr3WYV
smějící se bestie
29.9.2024 08:51 Reaguje na Richard VacekSlavomil Vinkler
29.9.2024 09:09Radim Polášek
2.10.2024 08:20 Reaguje na Slavomil VinklerNe jako u nás, kde má zemědělec po zásahu zelených aktivitů maximálně 30 hektarové lány, ty má ale poskládaný z 30 - 50 různých parcel různých majitelů po rozlohách od 500 m čtverečních po hektar a na každou tuto parcelu musí zemědělec zvlášť vyplňovat všechny ty debilní hlášení.
Animoid II
29.9.2024 09:31Radim Polášek
2.10.2024 08:26 Reaguje na Animoid IIJen ta digitalizace musí být správná a bezchybná, ať už se jedná o chyby vlastní digitalizace nebo o tak postavenou digitalizaci, kdy uživatel z principu takové digitalizace svou prací v tom systému chyby generuje.
Tonda Selektoda
29.9.2024 09:31Alena Lyskova
29.9.2024 11:07smějící se bestie
29.9.2024 11:25 Reaguje na Alena LyskovaRichard Vacek
29.9.2024 12:45 Reaguje na smějící se bestiepavel peregrin
29.9.2024 16:25 Reaguje na s vs v
30.9.2024 18:01 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
30.9.2024 20:43 Reaguje na s vPavel Hanzl
2.10.2024 08:21 Reaguje na pavel peregrinPavel Hanzl
30.9.2024 08:38pavel peregrin
30.9.2024 12:38 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.9.2024 16:18 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
30.9.2024 17:58 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
30.9.2024 21:59 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
1.10.2024 12:56 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.10.2024 18:27 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
1.10.2024 19:25 Reaguje na Pavel HanzlShrnuto- nevěřte pohádkám, byrokratickou zátěží trpí všichni s tím rozdílem, že ekonomicky silné subjekty se s tím dovedou lépe poprat.
Pavel Hanzl
2.10.2024 08:12 Reaguje na pavel peregrinHonza Honza
30.9.2024 11:06Zadavatelé nařízení EU přispívají k jejímu pádu. Podporovatelé těchto programů (plných byrokracie, omezení = proti svobodě člověka, proti liberalizmu) - p. Leyenová, Piráti, p. Hanzl přispívají k pádu EU, přitom EU je záchrana civilizace Evropy před USA a Čínou. Naopak její kritici - staří členové ODS, motoristé, Stačilo přispívají k její obrodě.
Radim Polášek
2.10.2024 08:43 Reaguje na Honza HonzaJe pravda, že na okrese, kraji na to byli placení referenti, kteří nic jiného než toto nedělali stejně jako na okresních a krajských výborech KSČ byli podobně pověření členové výboru. To byl ale proti dnešnímu počtu takových parazitů úplně zanedbatelný počet.
Socialismus dojel na obrovskou nepružnost, protože Komunistická strana sebrala celý stát a ten řídila v podstatě jako jednu obrovskou jedinou firmu. Která byla ještě mnohonásobně větší než dnešní obří korporace, tutíž byla ještě mnohonásobně nepružnější než dnešní velké korporace. Viz pětileté závazné plány, na těch to asi bylo vidět nejvíc. A na například Slušovicích, které získaly oficiálně povolení podnikat mimo tuto zkostnatělou strukturu obří firmy a tak snadno v tom JZD nashromáždili miliardy zisků.
Navíc to byla z politických důvodů totalitního státu firma, která nešla reformovat a nemohla se mimo politické struktury Komunistické strany vyvíjet.
Dneska ta byrokratizace a regulace z Brusele je mnohonásobně intenzívnější a množství parazitů provádějících neproduktivní činnost, když tam započteme i zelené, je mnohem vyšší. Zase naděje je v tom, že dosud celá EU není řízena jako jedna firma a teoreticky by tak EU měla být zatím nějakým způsobem reformovatelná a přístupná změnám.
Břetislav Machaček
30.9.2024 20:17kvality potřebuje místo v nějaké kanceláři? I ta hra s čísly(statistika)
potřebuje údaje, aby měla co vkládat do svých výpočtů a ty údaje potřebuje
od těch, kteří vytvářejí něco hmatatelného. Aby ministr mohl argumentovat
nějakými údaji, tak musí zemědělci poskytnout podklady. Když bude chtít
údaje o počtu potkanů živících se u hospodářských zvířat, tak je budou
zemědělci vykazovat, aby splnili nesmyslné nařízení. Že přeháním? Ale
kdeže! Koho by někdy napadlo, že bude existovat Centrální evidence zvířat,
včetně včelstev a bez splnění oznamovací povinnosti budou hrozit sankce.
Beru, když to vykazovaly spolky chovatelů, ale aby na to stát zřídil úřad?
Tato společnost na byrokracii zajde a je to vidět u zkostnatělého řízení
průmyslu, který přestává být operativní podle požadavků trhu a než se
rozhoupou, tak už je poptávka po zboží uspokojena zbožím z Asie. Tam
rozhodují rychle a bez zbytečné byrokracie. EU si v byrokracii doslova
slastně rochní jako divočák v bahně a byrokratickým bahnem (lejstry)
si ouřadové chrání kůži(zaměstnání) před hmyzem (skutečnou prací).
Bez lejster obilí vyroste, ale bez lejstra jako by ani nevyrostlo.
Kdysi si můj děda zapisoval výnosy do Katolického kalendáře a nikomu
nikam nic nehlásil. Začali s tím Němci za války a po válce už se to
nezrušilo. Němci jsou pověstní byrokrati a naučili to celou Evropu.
No a chceme-li být v EU, tak budeme časem vykazovat i ty potkany.
pavel peregrin
30.9.2024 20:48 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
1.10.2024 09:34 Reaguje na pavel peregrinPro EU by byla žumpou na dotace a EU zkrachuje dříve, než
bude ke vstupu Ukrajina připravena. Může to být ale čistě
politicky urychlený vstup, který ale taky urychlí krach EU.
Jinak dělení polí na nudličky někde význam má, ale jinde
je to zbytečný nesmysl. U nás jsou v okolí 200 let lány
polí o velikosti 50 a více hektarů a žádnou erozí netrpí,
protože ji naopak jílovitá půda potřebuje, aby šla vůbec
osít. V zimě je žádaný holomráz drobící hroudy a vítr,
který pomáhá povrch půdy po orbě uhladit. Po takové zimě
stačilo pole pobránovat a osít, ale když nemrzne, tak
na jaře nastoupí disky a kultivátory, aby šlo pole vůbec
osít. Za suchého jara není traktor v oblacích prachu ani
vidět a za mokra je v pohotovosti druhý, aby vytáhl ten
zapadnutý do bahna ven. Rozdělit takové pole na nudličky,
tak to pole nechají nájemci i vlastníci raději ladem, než
přejíždět z políčka na políčko a zbytečně pálit naftu.
Radim Polášek
2.10.2024 09:01 Reaguje na Břetislav MachačekUkrajina nakonec do EU vstoupit nemusí, ale po válce, má li být ukončení války pro Ukrajinu úspěšné, to musí vypadat tak, že Ukrajina vstoupí do EU plus do NATO.
Peter Sládek
1.10.2024 13:56 Reaguje na pavel peregrinPetr Šrámek
1.10.2024 19:55 Reaguje na pavel peregrinRadek Čuda
1.10.2024 12:09V kde čem, to neplatí rozhodně jen pro zemědělství.
Vždycky s tím občas někdo vyleze, jako teď Draghi, konstatuje se jak je to hrozný a jak je potřeba to změnit a ... jede se dál a šrouby se dál utahují. A za pár let zase někdo přijde s tím, jak se situace zhoršila a že je potřeba to změnit.
Tak to prostě v socíku chodí už od nepaměti.
Břetislav Machaček
2.10.2024 09:24 Reaguje na Radek ČudaOPRAVÁRENSTVÍ podle norem ISO. Certifikátoři nerozeznali sice motor
od kompresoru, ale jeho označení ceduličkou a skladovací kartou
muselo být přesně podle jejich instrukcí. Označeny jmény opravářů
musely být ponky a příruční skříně ve kterých nesměly být ani
obyčejné matice a šrouby pro okamžité použití bez odbíhání do skladu pro jeden šroub a jednu matici. Vše musí být ve skladové
evidenci i kdyby to byla prkotina. Přinutili nás vyhodit měděná
těsnění vytěžená ze zrušených lokomotiv, která se už nevyrábí
a nelze bez nich opravit dožívající stroje. Naoko jsme je vyhodili
a po odchodu kontroly je ilegálně ukryli do tunelu rozvodů tepla.
Bez "černých" součástek by se totiž nepohnulo ani kolo, protože
nové součástky už nikdo nevyrábí. Asi se certifikátoři shlédli
v montovnách nových aut a jejich praxi chtějí aplikovat i do
opravárenství. Výsledek? Certifikát udělen, ale stejně se to
dělalo stále postaru, jen se nedala vykázat oprava, když k ní
nebyla oficiálně součástka. Hlavně, že byly regály označeny
nosností, ale nikdo z kontrolórů ty součástky nezvážil, zda
není nosnost překročena. Prostě neodborná buzerace všemocných
darmožroutů, protože bez certifikátu oprav nelze ani opravovat.
Proč to všechno? Protože to je vyžadováno EU !!!!!
Radim Polášek
3.10.2024 10:05 Reaguje na Břetislav MachačekTady na to opravárenství se to aplikuje blbě, protože každá oprava je originál, je jiná od druhé opravy. A navíc když je založena na osobních odborných znalostech jednotlivých v tom oboru dlouhodobě pracujících specialistů. Tam se to neobejde bez poměrně vysokých dodatečných nákladů na certifikaci, které krátkodobě nemusí mít odpovídající přínos. Ovšem dlouhodobě v řádu desítek let to smysl má. Například u těch měděných těsnění pokud budou tu lokomotivu za 20 - 40 let znova opravovat a vytáhnout si dokumentaci z Vaší opravy, nebudou vědět co s nimi, protože tam o nich nic nebude a mezi lidmi se ty znalosti mezutím úplně ztratí.
Měděná těsnění, co vím od starých mistrů, které jsem ještě zastihl v době, kdy mi bylo hodně málo let se dělají z obyčejného měděného plechu, ale vyžíhaného a tuším rychle zchlazeného. Měď je potom dost měkká a tvárná. Přirozeně z jaké konkrétné í slitiny mědi nevím.
Tady bylo třeba toto vědět, vytvořit technologii jak třeba z plechu zaručené kvality vyrazit nebo vystříhat potřebné rozměry a jak je tepelně upravit a to všechno zpracovat a certifikovat v ISO.
Petr Šrámek
1.10.2024 20:08Radim Polášek
2.10.2024 08:52 Reaguje na Petr ŠrámekJarka O.
2.10.2024 10:24 Reaguje na Petr ŠrámekPetr Šrámek
2.10.2024 16:25 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
2.10.2024 23:33 Reaguje na Petr ŠrámekJarka O.
4.10.2024 08:29 Reaguje na Petr ŠrámekDoporučuji dokument o současné situaci Byl jednou jeden král...:)
Petr Šrámek
2.10.2024 16:29 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
2.10.2024 23:44 Reaguje na Petr ŠrámekAle kdybyste měl mlékárnu, výrobu a prodej, někde u Vás na náměstí, tak by Vám teoreticky měli všichni líbat ruce. Oživuje to města, si myslím.
Radim Polášek
3.10.2024 09:27 Reaguje na Jarka O.Dneska pokud ty produkty mají být konkurenceschopné proti velkým mlékárnám, musíte mít mlékárnu o denní kapacitě střelím desítek nebo stovek tisíc litrů mléka, což je investice minimálně stovek miliónů Kč. A pro družstvo normální velikosti velký ekonomický problém. Pokud soutěžíte s produkty velkých mlékáren a chcete živit běžného občana, který je vesměs chudší a vybírá nejvíc podle ceny. Můžete ovšem vymyslet nebo oživit nějaký regionální mléčný produkt, potom můžete minimální ekonomickou velikost mlékárny výrazně zmenšit. Ovšem projeví se to na vyšší ceně toho produktu, který potom prodáváte spíš té bohatší vrstvě lidí. Potom musíte držet značku, aby se produkt odlišovl od produktu velkých mlékáren a originální chuť a vysokou kvalitu, protože jinak lidi přijdou na to, že výrazně levnější produkt velké mlékárny za výrazně méně peněz je prakticky totéž.