https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jan-krcmar-boure-nad-ceskou-fotovoltaikou
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Krčmář: Bouře nad českou fotovoltaikou

1.7.2020
Vláda hledá spíše ideologické cesty, kterými chce zasáhnout proti solární energetice.
Vláda hledá spíše ideologické cesty, kterými chce zasáhnout proti solární energetice.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vládou schválená novela zákona o podporovaných zdrojích může drtivě zasáhnout majitele českých solárních elektráren. Stačí jí k tomu zdánlivě jednoduchý krok - omezit výnosnost na IRR 6,3 %. Jenže to může přinést závažné důsledky, které dopadnou na tisíce domácností, podnikatelů, ale také na města a obce. Nyní míří novela do sněmovny. Na poslancích bude, zda konečně otevřou debatu nad riziky zpětných změn podpory obnovitelných zdrojů.
 

Většina českých solárních elektráren vznikla před deseti a více lety. V dobré víře a na základě pobídky státu do nich investovali peníze půjčené od bank a investorů domácnosti, podnikatelé, ale také města a obce. Důvěru ve stát zajistila zákonná garance návratnosti. Stát díky jejich vkladu splnil své závazky v navyšování podílu obnovitelných zdrojů a Česká republika tak díky těmto projektům modernizovala svou energetiku směrem k šetrnějšímu životnímu prostředí.

Zpětná změna podmínek

V době vzniku zákona, který určil podmínky podpory obnovitelných zdrojů, a v době velké výstavby solárních elektráren v letech 2009 a 2010, nebyla omezena výnosnost projektů. Výše podpory byla vždy určena garantovanou výkupní cenou nastavenou na 20 let. Tato pravidla vycházela ze zákona č. 180/2005, doprovodných vyhlášek a cenových rozhodnutí Energetického regulačního úřadu. Žádné limity ve formě vnitřních výnosových procent nikdy nebyly v pravidlech podpory obsaženy.

Sedm retroaktivních opatření omezilo podporu solárních elektráren

Vládní politici často využívají v argumentaci proti podpoře solárním elektráren objem podpory, které investoři získávají. Vytratil se však fakt, že minulé vlády řešily možnou překompenzaci prostřednictvím nejdříve 26 % solárního odvodu, jenž platil v letech 2011-2013 a snížil podporu fotovoltaických elektráren o 18 miliard korun.

Následně byl tento solární odvod prodloužen ve výši 10 % po celou dobu životnosti pro solární elektrárny z roku 2010. Během 17 let jeho platnosti tak stát sníží podporu o téměř 40 miliard korun. Přitom právě při prosazení prodlouženého odvodu Ministerstvo průmyslu a obchodu jasně uvedlo, že jde o opatření, která má definitivně řešit údajnou nepřiměřenou podporu. Toto stanovisko následně potvrdila Evropská komise během procesu notifikace české podpory obnovitelných zdrojů. Otevírá se tedy otázka, v čem lze státu důvěřovat, pokud zneužívá své pozice a mění názory podle toho, jak se té, které vládě hodí...

Do ekonomiky, a tedy i návratnosti solárních investic zasáhlo zavedení nesmyslných recyklačních poplatků, zrušení slíbených daňových prázdnin, zrušení zrychleného odepisovaní, zrušení podpory decentrální výroby a povinnost dodatečné instalace dispečerského řízení.

Hledisko času vzniku projektů

Vláda chce omezit výnosnost ve výši IRR 6,3 %. Tato hranice však nepokryje ani úroky většiny úvěrů financujících bank. Úroky z těchto úvěrů byly v době realizace většiny FVE projektů stanoveny zpravidla v rozpětí 6–9 %. Zisk ve výši 6,3 % tedy nepokrývá ani úroky z těchto bankovních úvěrů.

Pro srovnání: v roce 2009 se desetileté státní dluhopisy úročily na úrovni 6 %. Solární energetika byla v letech 2009 a 2010 novou, nevyzkoušenou technologií, a tedy rizikovou investicí. Pokud by investoři věděli o limitu výnosnosti dle IRR 6,3 %, do FVE by rozhodně neinvestovali.

Vláda pak zdůvodňuje, že hodnotu IRR pro solární elektrárny napsala do zákona dle Evropské komise. Jenže toto tvrzení má silné slabiny. Pouze u fotovoltaiky vzala minimální hodnotu. U jiných typů obnovitelných zdrojů naopak maximální (až 10,6 % IRR pro bioplynové stanice).

Uvedené argumenty tak odhalují, že vláda hledá spíše ideologické cesty, kterými chce zasáhnout proti solární energetice, než že by měla své kroky nějak promyšlené. Česku tak hrozí, že se po 10 letech spíše stagnace moderní energetiky neotevře novým příležitostem dnes levným řešením v solární energetice.


reklama

 
Další informace |
Solární asociace představuje největší a nejdůležitější sdružení profesionálů solární energie v České republice. Asociace představuje 60% podíl na českém solárním průmyslu a má 500 členů, kterými jsou instalační společnosti, solární investoři, majitelé elektráren, univerzity, banky a právní kanceláře. Solární asociace je členem SolarPower Europe.
foto - Krčmář Jan
Jan Krčmář
Autor je předsedou představenstva Solární asociace.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (108)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

1.7.2020 06:35
Je mi líto. Jako člověk, který solární barony nuceně platí, jsem toho názoru, že škoda rány, která padne vedle.

Je to od samého počátku podvodný a amorální byznys, který společnosti nepřináší naprosto nic užitečného.

Takže jen houšť a větší kapky!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.7.2020 08:43 Reaguje na Jan Šimůnek
Typický paranázor ruského bota, který jede na mediální hyenizaci OZE, samozřejmě v zájmu ropného byznysu.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

1.7.2020 10:51 Reaguje na Pavel Hanzl
To je přímo žgrynd, co jste napsal.
Odpovědět

Jan Šimůnek

1.7.2020 17:20 Reaguje na Pavel Hanzl
40 miliard ročně. Zkuste si to přepočítat podle ceníku nějakého veřejného domu, kolik by to bylo "čísel". A o tom je veškerá obhajoba fotovoltaiky a její podpory.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

1.7.2020 10:11 Reaguje na Jan Šimůnek
Jako laikovi mi příjde, že podpora, když už nějaká byla, měla končit v okamžiku, kdy se investice do solárních parků zaplatila, od toho okamžiku tržní prostředí.
Odpovědět

Jan Šimůnek

1.7.2020 17:17 Reaguje na Jakub Graňák
Ano, tak by to bylo správné a tak by to i bylo, kdyby to nebyl čistě tunel, přesměrovávající peníze od občanů do "správných" kapes.
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

2.7.2020 07:36 Reaguje na Jan Šimůnek
Je škoda, že nikde neexistuje nikoli jen podpora ale i přínos společnosti v tomto segmentu. Jak se solar a větrná energetika podílí na spotřebě v českém etředoevropském prostředí ?? Fotovoltaika je na tom podobně jako elektromobilita v dopravě. Bez ropy a vodní a uhelné energie se zatím společnost neobejde. A případy z poslední doby jí nijak nepomáhají. Nemožnost aktivně zabránit škodám při pohromách požáru at automobilu nebo staveb je druhou stránkou pokroku. Energetické společnosti by v první řadě měly zajistit a vymyslet aktivní postup ochrany v případě problémů. To co se stalo na rodinné farmě se může stát kdekoli a zásah hasičů může zatím být více než komplikovaný, vzhledem k nemožnosti hašení fotovoltaických panelů z bezpečnostních důvodů ochrany zasahujících lidí. Až dokáže fotovoltaika plně zastoupit vodní,tepelnou a jadernou energii v lidské spotřebě bude to o něčem jiném. Zatím je to ale naopak,fotovoltaiku jistí klasická energetika .
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

2.7.2020 07:40 Reaguje na Krejcar Stanislav
Zábor zemědělské půdy výstavbou fotovoltaických "farem" je plýtváním potřebného prostoru potřebného pro výživu občanů. Provozní a bezpečnostní ochrana střešních instalací u fotovoltaiky je také nejistá a problematická.
Odpovědět

Jan Šimůnek

2.7.2020 10:05 Reaguje na Krejcar Stanislav
S porovnáním s elektromobilitou souhlas. Také jsou to pro praxi nepoužitelné vehikly, které navíc čoudí, včetně CO2, ve většině zemí víc než klasická auta, akorát že komínem elektrárny, nikoli výfukem na samotném vehiklu.

FW panely nenahradí uhelnou nebo jadernou energii, dokud nebude vyřešena akumulace elektřiny z nich v objemu potřebném pro energetiku státu na dobu řádově desítek dní (v našich podmínkách). V současné situaci by navíc pro náš stát nestačily akumulátory z celého světa.

Pokud nedojde k nějakému naprosto zázračnému a nepředvídatelnému prolomu v této oblasti, bude FVE pořád někde v sousedství perpetua mobile a podobných projektů.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

2.7.2020 16:33 Reaguje na Krejcar Stanislav
"Až dokáže fotovoltaika plně zastoupit vodní,tepelnou a jadernou energii v lidské spotřebě..."
To se stane ve stejném okamžiku, kdy zamrzne peklo.
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

6.7.2020 12:58 Reaguje na Jan Šimůnek
Tak nějak pane Šimůnek. Nejlepší by bylo jim ty amorální zisky zdanit a peníze investovat jinam.
Odpovědět
ig

1.7.2020 07:49
Já Vás úplně chápu. Kdo byl zvyklý na nezasloužené výhody, vnímá rovnost podmínek jako křivdu :-)
Odpovědět
PK

Pavel Kalenda

1.7.2020 07:51
Máme v ČR téměř nejdražší elektřinu v EU:
https://www.kurzy.cz/zpravy/530556-mame-nejdrazsi-elektrinu-v-evrope-podivejte-se-na-srovnani-zemi/
Důvod je jednoduchý - FVE.
Každý ze solárních baronů si za 10 let mohl sjednat s bankami nižší úroky, zejména pokud jsou splátky garantované státem na 20 let. Například já si sjednal úrokovou sazbu 2,9% poté, co úroková míra v bankách posledních cca 10 let (po krizi 2008-9) klesala.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

1.7.2020 08:11 Reaguje na Pavel Kalenda
Zaprvé v tomto srovnání je srovnání cen elektřiny hlavních měst... a zadruhé je složka podpory FVE jen pár procent (nedohledal jsem přesně kolik) z celkově ceny elektřiny...... ty vaše zaručené LŽI si nechejte od cesty.....
Odpovědět
ig

1.7.2020 08:59 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Průměr za domácnost je 1500 Kč ročně. Nechtěl byste mi taky poslat patnáct stovek, vždyť je to pro Vás jen pár procent?
Odpovědět
va

vaber

1.7.2020 09:12 Reaguje na
mám na zahradě el.přípojku ,za rok jsem spotřeboval je 3kWh na čerpání vody, zaplatil jsem ČEZu asi 1600Kč, takže mě stála 1kWh 530Kč ,vše pevné platby
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

1.7.2020 10:54 Reaguje na vaber
Mám stejnou zkušenost.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

2.7.2020 12:30 Reaguje na vaber
No jo - jenomže na elektřině jste prostě zaplatil málo...

platíte kupříkladu za to že je k vám natažená kapacita - kolik ta vaše pumpa žere?

5A při 230V - to máme 1KW jistič - že to 99,9 procenta času nepoužíváte nehraje roli, na tu krátkou chvilku potřebuete plnou kapacitu. to znamená udržovat z toho kabely, rozvodnu, obměňovat sloupy vysokého napětí...

V té vaší slavné platbě ČEZu jsou poplatky ČEPSu, náklady na ekumulační služby a zálohy...
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

1.7.2020 12:36 Reaguje na
Až vám Babiš postaví tu slavnou jaderku a zvýší se tím ceny 2x tolik než po začátku dotování FVE, tak si to jistě budete pochvalovat a budete nám říkat, že je to jenom krásných 3000,- ročně co :)

Navíc o těch 1500,- ročně pochybuji...
Odpovědět
va

vaber

1.7.2020 12:56 Reaguje na Lukáš Kašpárek
je to tak
Odpovědět
ig

1.7.2020 13:03 Reaguje na Lukáš Kašpárek
To je dobře, že pochybujete. Nevěřte všemu co vám kdo vykládá na síti. Stáhněte si data z MPO a ČSÚ (ta bych bral jako celkem důvěryhodná) a sám si to spočítejte.
Odpovědět

Jan Šimůnek

1.7.2020 17:23 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Vzhledem k tomu, že tu cenu nijak nezvyšují ani Dukovany ani Temelín, tak o tom dost pochybuji. Na druhé straně vůbec nepochybuji o tom, že s výstavbou každé FV elektrárny bude elektřina dražší.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

2.7.2020 12:32 Reaguje na Jan Šimůnek
elektřina jako taková bude patrně levnější...

akorát víc zaplatíte v poplatcích distributorovi za budování a údržbu distribuční sítě, za prachy které bude nucen poslat elektrárnám fungujícím jako zálohy...

OZE sice na spoustě míst světa formálně zlevnili elektřinu... ale zdražení distribučních služeb s nimi spojených to vždy spolehlivě překonalo.
Odpovědět

Jan Šimůnek

6.7.2020 10:11 Reaguje na Vaclav Sobr
V momentě, kdy do ceny FV elektřiny začnete započítávat náklady na udržování horké zálohy za ně, už ta cena výhodná být přestane. A musel byste ještě připočíst náklady na likvidaci FV panelů, abyste mohl cenu této elektřiny srovnávat s cenou elektřiny z jaderných elektráren. A zase by to tuhle "výhodnou" energii dál zdražilo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.7.2020 08:33 Reaguje na Jan Šimůnek
Je zvláštní, že vám tohle vysvětlovalo více lidí, (nejen já) a vy pořád melete ty nesmysly. Proč si o tom něco nepřečtete z nějakého solidního zdroje, když nevěříte lidem na diskusi??
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.7.2020 16:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Zatím to nevysvětloval nikdo, pokud neberu jako vysvětlování jen bezobsažné žvanění.
Odpovědět
GP

Galipoli Petr

6.7.2020 21:44 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Cena elektrické energie se stanovuje na burze. A dražší než z FVE rozhodně nebude. A navíc (ta elektřina z JE) bude v režimu 24/7 a ne jen když bude svítit slunce. Pokud si dobře pamatuji, tak výkupní cena FVE elektřiny byla na úrovni 13 Kč/kWh. Která JE to má?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.7.2020 08:37 Reaguje na Galipoli Petr
Tenhle obor se velmi rychle vyvíjí, ceny panelů i baterií šly od té doby na asi desetinu ceny a tady máte současný stav:
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/povede-pandemie-k-rozvoji-obnovitelnych-zdroju
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.7.2020 16:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Jen proto, že se vyrábějí v doslova otrokářských podmínkách v Číně. Proti tamním továrnám byly klasické bavlníkové plantáže na americkém Jihu Havaj.

Ale zeleným to, pochopitelně, nevadí.
Odpovědět

Rostislav Šašek

2.7.2020 15:18 Reaguje na Lukáš Kašpárek
U mně je to ve vyúčtování 5000kč
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.7.2020 08:30 Reaguje na Pavel Kalenda
Jak sjednat nižší úrok? Jak garantovaný státem? Tady jasně vidíte, že stát negarantuje VŮBEC NIC, ani svoje vlastní zákony!
Možná si můžete splátky rozložit na delší dobu, ale pak jste úplně v dupě, protože dnes splátky nezaplatíte a za pár let už vůbec ne.
Vy máte snad úvěr na fve, že tu tvrdíte, že jste si sjednal až neskutečný úrok 2,9%??
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

1.7.2020 10:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Jste skutečně demagog, ale velmi primitivní, protože vycházíte z pocitů, nikoliv faktů.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

1.7.2020 12:42 Reaguje na Jiří Daneš
Pan Hanzl napsal přesně jak to bylo... že vám se to nehodí, neznamená, že je demagog...

ČR je stát, který nectí vůbec nic... a své vlastní zákony už vůbec ne...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

1.7.2020 15:55 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Hlavně stát nectí ústavu a zákon o podporovaných zdrojích a hodlá vyplatit provozovatelům OZE nezákonně o 300 miliard Kč více - viz můj příspěvek níže. Tento precedent prochází a proto stát v tomto duchu postupuje i jinde.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

1.7.2020 10:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Kde máte to pětisetleté sucho, kterým jste se ještě onehdy oháněl?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.7.2020 18:36 Reaguje na Jiří Daneš
Vůbec se nebojte. Tohle je asi jen přestávka. Ale to neví nikdo, s globálním oteplováním můžou jít zcela bizardní jevy. Ale od určité úovně čistě destruktivní.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

1.7.2020 09:44 Reaguje na Pavel Kalenda
Statistika cen el. v EU v EUR první pololetí 2019:

https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Electricity_price_statistics/cs#Ceny_elekt.C5.99iny_pro_spot.C5.99ebitele_v_dom.C3.A1cnostech

Statistika cen el. v EU v EUR i v paritě kupní síly 2018:

https://ec.europa.eu/eurostat/documents/2995521/9802432/8-21052019-AP-EN.pdf/7f42181d-d795-4ce1-9dde-ba93fe247166

Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

1.7.2020 14:24 Reaguje na Pavel Kalenda
Tak i vy máte pane Kalendo FVE! Mne to u vás ani nepřekvapuje.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.7.2020 08:30 Reaguje na Pavel Kalenda
To je zcela zmateční článek s děsivou chybou " Cena za jeden kWh včetně daně vychází na 31,68 eur (necelých 800 korun)" která není jen přklep o dva řády. Navíc nevím, proč by měly být ceny elektřiny jiné v Praze než jinde v ČR. A naše ceny jsou někdy v průměru EU.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

1.7.2020 07:54
Mě se fakt líbí jak si někteří lidé myslí, že doplácejí na velké FVE instalace, ale na nic jiného nedoplácejí... nechávají se ovládat účelovou ideologií vypuštěnou Zemanem a podobnými, kteří mají své zájmy na fosilní a JE energetice ideálně ve spolupráci se zeměmi, které představují bezpečností riziko.... energetice, která je dražší, škodlivější, nebezpečnější a zastaralá..... v ČR se najde vždy dost hlupáků, co tleskají tomu, že je někdo poškozuje.....


Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.7.2020 08:36 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Přesně tak, naše zastaralá energetika nám může skutečně za pár let zlomit vaz. Když do toho ještě začnou tlačit mastodonta JE, tak se propadneme energeticky do dža. Zatímco celá Evropa už bude těžit z velmi levné energie OZE, která po odpisu investice bude skoro zadara.
Navíc se dá očekávat, že bude nasazena uhlíková daň, případně budme pokutováni za neplnění GD.
Zaostávání v technologiích se vždy každému krutě vymstilo.
Odpovědět
ig

1.7.2020 09:01 Reaguje na Pavel Hanzl
A bezmyšlenkovitá podpora neživotaschopných technologií taky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.7.2020 20:42 Reaguje na
Proč si pořád myslíte, že ta podpora je "bezmyšlenkovitá"??
Odpovědět
va

vaber

1.7.2020 09:26 Reaguje na Pavel Hanzl
víte vůbec něco o naší energetice a zastaralosti, je jasné že nic ,plácáte hlouposti
víte co udělá s elektrizační soustavou náhlé zastínění FVE když nebude rezerva a víte kolik najetí rezerv stojí
nejsem proti FVE i když jejich účinnost je žalostná a je to přímo mrhání prostředky, ale jsem proti tomu jak se u nás staví a stavěly, vždy jsou to hurá akce na kterých podvodníci těžce vydělávají ,to platí nejen pro FVE
každé podnikání nese riziko, jen tento podvod s FVE chrání a nese riziko stát a to by mělo co nejdříve skončit
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

1.7.2020 14:15 Reaguje na vaber
Jen technickou poznámku. Náhlé zastínění FVE v rámci nějakého regionu počasí nedokáže zrealizovat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.7.2020 18:39 Reaguje na Jiří Svoboda
No právě. Pan Vaber počítá s tím, že nastane totální zatmění Slunce (čím neobjasnil), nebo k jeho zhasnutí. Bojim, bojim.
Odpovědět
GP

Galipoli Petr

6.7.2020 21:47 Reaguje na Jiří Svoboda
OK. Jaká je účinnost FVE v čase od listopadu do února? Jak dlouho a kolik vyprodukují při srovnání třeba s květnem - srpnem?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.7.2020 08:55 Reaguje na Galipoli Petr
Každá fve se projektuje jako předimenzovaná dle možností a hlavně rozumné politice státu. I v základu aby pokryla potřebu majitele na devět měsíců v roce. Ovšem listopad, prosinec, leden jsou natolik "temné", že je většinou potřeba část dokupovat.
S tím se počítá předem a pokud státní systém dokáže využít výrazné přetoky z letních měsíců (ve dne je vždy špička) a pomocí chytrého elektroměru je vykoupí, pak vám léto vydělává na dokup zimních měsíců.
A pokud je takových malých instalací tisíce až statisíce, je možno vypnout většinu uhláků a držet třeba studeniou zálohu na zimu, plus malou bezpečnostní horkou v paroplynu pořád. Tím, že síť komunikuje na základě ceny, tak se každou vteřinu vyvažuje a tím je daleko stabilnější, než když všechno živí pár gigantických elektráren, kde jakákoliv porucha má fatální dopad. Taky diverzifikovaná síť je daleko méně zatížená (většina energie se spotřebuje na místě a vůbec do sítě nejde) a je tím chráněna před blackouty.
Odpovědět

Jan Šimůnek

1.7.2020 17:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Kdyby to bylo levné, tak by to nebylo nutné masívně podporovat (viz ty desítky miliard Kč ročně jen u nás) a každý by to chtěl, takže by se to nemuselo lidem násilím vnucovat.

Pokud si myslíte, že se to vyplatí, tak si pořiďte FV panely a příslušné akumulátory a odpojte se od sítě. Ale nechtějte po duševně normálních lidech, aby vám to platili.
Odpovědět

Jan Šimůnek

6.7.2020 10:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Mimochodem, na rozdíl od zemí, kde se OZE "nepodporují" máme tuto podporu vyčíslenou v účtu za elektřinu. Takže velice dobře víme, co tahle podpora pár "vyvolených" stojí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.7.2020 09:01 Reaguje na Jan Šimůnek
Pane Šimůnku, vy skutečně nejste schopen pochopit, že náš zkorumpovaný čecháčkistán nemá nic společného s fotovoltaikou jako nejprogresivnější energií světa?
Vy fakt nechápete, že nesmyslné dotační šachy a následná kritika až hyenizace celé fve je jen součást hybridní války v zájmu ropného a uhelného byznysu?
Že třeba v USA se nic nedotuje a fve je nejlevnější a nejrychleji rostoucí segment energetiky?
Můžu vám sem dát celou řadu odkazů, ale vy to číst nebudete, to vím tuty.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.7.2020 16:11 Reaguje na Jan Šimůnek
Zkusím odkaz, je to ale z roku 2017, dne je to zase o kus dál:
https://www.euro.cz/byznys/solarni-boom-v-kalifornii-stahuje-ceny-elektriny-do-zaporneho-pasma-1341614
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.7.2020 16:58 Reaguje na Pavel Hanzl
V době kolem poledne mají nadbytek elektřiny. O půlnoci ovšem ...
A akumulace stojí šílené peníze a má značná, (mj. i ekologická) rizika.
Odpovědět
ig

1.7.2020 09:01 Reaguje na Lukáš Kašpárek
A ty peníze které dostávají FVE ze zaručeného výkupu se berou kde?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

1.7.2020 12:47 Reaguje na
A platby za všechno ostatní v energetice se berou kde? To není žádný argument...
Odpovědět

Jan Šimůnek

1.7.2020 17:29 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Za elektřinu z normálních zdrojů se platí, za to co vyrobí a dodají. FVE se platí podpora, bez ohledu na to, zda něco vyrobí a zda je to k něčemu. Rozdíl mezi elektrárnou a oze parodií na ni v kostce.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.7.2020 16:12 Reaguje na Jan Šimůnek
Zkuste se pdívat do USA v roce 2017:
https://www.euro.cz/byznys/solarni-boom-v-kalifornii-stahuje-ceny-elektriny-do-zaporneho-pasma-1341614
Odpovědět
MG

Milan G

1.7.2020 10:22 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Proč se k tomu vyjadřuješ, když tomu nerozumíš moulo.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

1.7.2020 12:48 Reaguje na Milan G
Ale ťuťu :) běž si zaději k psychologovi, aby ti poradil jak se vyrovnat sám se sebou...
Odpovědět
MG

Milan G

1.7.2020 15:28 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Na rozdíl od tebe to mám srovnané, moulo. Ale neodpověděl jsi, proč se k tomu vyjadřuješ když tomu nerozumíš ani za mák? Jenom trouba tvých kvalit se musí ke všemu vyjadřovat i když je všem pro smích.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

1.7.2020 11:03 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Jste už trapný.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

2.7.2020 16:39 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Plně s vámi souhlasím, že v ČR se najde vždy dost hlupáků, kteří tleskají tomu, že je někdo poškozuje.
Nejen to - najde se jich dost v celé Evropě.
Jste toho důkazem i vy.
I vy tleskáte tomu, že vás někdo poškodil. Nejen to, vy se ho ještě pokoušíte obhajovat.
Odpovědět

Viktor Šedivý

1.7.2020 07:55
"může drtivě zasáhnout"
Už aby to bylo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.7.2020 08:42
Měl bych dotaz na informovanější diskutující. Vždycky se uvádí výkony fve pro jednotlivé země, ale nikde jsem nezjistil, jestli je to výkon procházející distribuční sítí, nebo nějak ještě odhadnou výkony spotřebované na místě. To se asi těžko dá nějak zjistit, přitom to může dělat x násobné objemy, než to, co projde distribucí.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

2.7.2020 16:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Příjemně jste mne překvapil.
Mezi vašimi příspěvky do diskusí je to první, který stojí za přečtení, dokonce je velmi podnětný.
I mne by to zajímalo.
Částečnou představu by si člověk mohl udělat, kdyby věděl, kolik procent z celkové plochy instalovaných FV panelů tvoří velké solární parky. Tam je výkon spotřebovaný na místě roven nule (dokonce i noční osvětlení areálu jde ze sítě).
Významný podíl nebo dokonce všechen výkon se spotřebovává jen u nejmenších zařízení, typicky na střechách rodinných domů - a ani tam ne vždy. Jinak by neměly žádný smysl "virtuální baterie", které se uplatňují u velké části z nich.
Takže když píšete "Xnásobné objemy", z matematického hlediska to tak určitě je - akorát že to číslo X bude nejspíš menší než 1...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.7.2020 18:47 Reaguje na Karel Ploranský
Těch problémů je více. U nás na vlastní fve musíte mít nějakou licenci, či čo, ale silně pochybuji, že jinde na světě by to bylo taky byrokraticky podchycené. Takže nikdo neví, kolik třeba miliónů domovních nebo firemních instalací v dané uzemi vůbec funguje, natož jejich výkon.
Američani na to mají ten velbloudí a kachní graf, ale nevím jestli je skutečný a hlavně v jakém měřítku. Potom by rozdíl integrálů kachní a velbloudí křivky byl asi výkon fve mimo síť.
Odpovědět
SM

S. Melichar

1.7.2020 09:51
V dobré víře!
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

1.7.2020 09:59
Autor zjevně záměrně čtenáře manipuluje.

Velmi srozumitelný výklad toho, jak má být výše podpory podle § 6 odst. (1) písm. b) body 1 a 2 zákona č. 180/2005 Sb. stanovena, provedla Evropská komise (EK) v notifikačním rozhodnutí EK SA.40171 (2015/NN) v čl. 33:

"Zákon č. 180/2005 Sb., ze dne 31. března 2005 stanoví, že účelem tarifu výkupních cen je zajistit 15letou prostou (ne tedy diskontovanou) dobu návratnosti investice. To znamená, že tarify výkupních cen zajišťují tok výnosů, který umožňuje příjemci získat zpět svou počáteční investici do obnovitelných zařízení během prvních 15 let od uvedení do provozu. Výnosy, které příjemci obdrží z tarifu výkupních cen po prvních 15 letech od zprovoznění zařízení, až do konce jeho životnosti, budou tvořit zisk, který z projektu získají. Tento zisk lze vyjádřit jako IRR projektu.“

Je to jen a jen zákon, který dává závaznou smlouvu mezi výrobci elektřiny z OZE a 10 miliony občanů ČR.

Připravovaná novela má dát výrobcům elektřiny z OZE více, než stanovil zákon č. 180/2005 Sb., a proto by novela poškodila 10 milionů občanů ČR. To je v hrubém rozporu s ústavou a listinou základních lidských práv.

Je na provozovatelích OZE, zda budou ctít pravidla právního ztátu, nebo si nátlakovými akcemi budou nadále vynucovat podporu v nezákonné výši.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

1.7.2020 10:10
Autor příspěvku se utápí ve frázích a obecných floskulích.

Proč neuvedl tvrdá data o tom, jaká byla a je vlastnická struktura mega podvodu z oněch let u velkých zdrojů FVE ?

Všichni si pamatujeme jak solární baroni chtěli dostat jediného člověka,který se postavil proti ,šéfku ERÚ do vězení, a málem se jim to povedlo.

Nebýt jí, tak to prošlo jak nůž máslem.
Odpovědět
MG

Milan G

1.7.2020 10:21 Reaguje na Miroslav Vinkler
Souhlas, čtyři z deseti největších FVE elektráren má nedohledatelné majitele. Už jen tohle by mělo stačit k úplnému zastavení dotací a ty zaplacené chtít zpět.
Odpovědět
JK

Jaromír Kvapil

1.7.2020 12:11
Dobrý den
O podpoře obnovitelných zdrojů se píše neustále a především v negativním smyslu.
Ovšem moc málo se píše o tom kolo této podpory čerpá náš Čez.
Kdo platí likvidaci ekologické zátěže a škody na krajině které vznikly těžbou.... zaplatí to normální smrtelník zisková státní f. to nebude.
Pokud se bude stavět atomová elektrárna opět to zaplatí každý občan této republiky a je jedno jakou formou. O tématu uložení jaderného odpadu se napsalo hodně, ale kdo na tom vydělává, bude vydělávat a kdo to zaplatí?
Ten co na jeho vzniku nejvíce vydělal to jistě nebude. Opět to bude každý z nás.
Fve elektrárnu nemám.
Vadí mi že nás opět mocipáni manipuluji kam chtějí a někteří z nás jim pořad pomáhají svými komentáři.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

1.7.2020 12:57 Reaguje na Jaromír Kvapil
Přesně tak. Děkuji... tito pánové to ale nepochopí... jsou moc naivní a plní implantované demagogie...
Odpovědět
MG

Milan G

1.7.2020 15:29 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Proč to komentuješ, když tomu vůbec nerozumíš moulo?
Odpovědět
va

vaber

1.7.2020 13:06 Reaguje na Jaromír Kvapil
tak to v kapitalizmu je, kapitalisti podnikají a musí vydělávat to je základní pravidlo podnikání, kdo by to měl jiný platit než spotřebitel,stát jsme my všichni ,to přece není vláda
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

1.7.2020 14:40 Reaguje na Jaromír Kvapil
Zatím byly investice v ČR do JE velmi výhodné a naše JE jsou obrovským přínosem pro ochranu klimatu i přírody. Není nejmenší důvod v této úspěšné cestě nepokračovat.

Za 100 let může být vyhořelé palivo uložené v meziskladech velmi cennou surovinou a pokud předáme příštím generacím tučnou částku na jaderném účtu určenou pro skončení jaderného programu, uděláme jistě lépe, než unáhleně budovat trvalé úložiště jaderného odpadu.

Nebuďte prostě škarohlíd a zkuste vidět i řadu možných pozitivních řešení.
Odpovědět
MG

Milan G

1.7.2020 15:32 Reaguje na Jiří Svoboda
No vidíte, že to funguje i bez té globální uhlíkové daně :-)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

1.7.2020 15:47 Reaguje na Milan G
Jako dobrý vtip to beru!

Ono to rozhodně nefunguje tak, jak by mělo. To žijete asi trochu mimo realitu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.7.2020 10:28 Reaguje na Jiří Svoboda
Na "tučné jaderné konto" nevěří ani ti, kteří tím šermují, protože čerpací apetit téhle vlády dokázal prodat i strategické zásoby kovů , natož lehce čerpatelných peněz ze všemožných účtů.
Ty cenné suroviny v děsivě radioaktivním odpadu je taky velmi pofidérní tvrzení, to by muselo asi zhasnout Slunce, aby se to finančně vyplatilo recyklovat na energii.
Odpovědět

Jan Šimůnek

1.7.2020 17:33 Reaguje na Jaromír Kvapil
Pokud se bude stavět atomová elektrárna, tak výsledkem bude solidní zdroj, jedoucí bez ohledu na denní dobu a počasí. Nebude to bezcenná parodie na elektrárnu, živená z dotací, jako FVE.

A na takový zdroj jako občan rád přispěji, protože jeho existence je smysluplná a přínosná, na rozdíl od FV elektráren v síti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.7.2020 21:22 Reaguje na Jan Šimůnek
Tohle by mohlo platit někdy v minulém století, ale dnes jsme úplně někde jinde (já vím, vy ne).
Pokud by se nějaký mastodont stavěl (předpokládám, že na to nikdy nedojde, babišistán tu nebude navěky), byli bychom za kašpiky celé Evropy a turisti by se chodili dívat, jak se dá vyhodit tolik stovek miliard za rumplovák z minulého století. Už dnes je to nesmysl a co za 20 let?
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.7.2020 07:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Problém je, že žádná náhrada za tyto konstrukce neexistuje. Leda na papíře, kde je možné vše. I FV panely, dodávající nominální proud o půlnoci. I perpetuum mobile, které je asi stejně pravděpodobné.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.7.2020 10:29 Reaguje na Jan Šimůnek
Jak to, že Německo likviduje uhlí i jádro a stále velmi dobře prosperuje?
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.7.2020 17:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Za Hitlera taky prosperovali. Pak se ukázalo, že to byla jen bublina.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.7.2020 08:09 Reaguje na Jan Šimůnek
Velký omyl. Za Hitlera Německo prosperovalo velmi, a to až tak, že za asi 8 let se stalo z poražené země v krizi velmocí, která vymetla s celou Evropou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.7.2020 10:39 Reaguje na Jan Šimůnek
Samozřejmě existuje, jenže vy to nechcet vzít na vědomí.
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.7.2020 17:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Jistěže neexistuje. Nikde na světě.
Odpovědět
MG

Milan G

1.7.2020 15:36
Už jsme to tady rozebírali. Samozřejmě až bude docházet k likvidaci těch FVE polí tak vlastník bude neznámý anebo se nastrčí bílý kůň. Bohužel u FVE nejsou tak striktní podmínky provozu a likvidace jako u JE, bohužel.
Odpovědět

Jan Šimůnek

1.7.2020 17:38
Na rozdíl od JE, kde je tento problém vyřešen a muselo by se stát něco mimořádného, jako třeba totální zhroucení měny, aby se to řešení zlikvidovalo, na likvidaci FVE budeme přispívat dalšími stovkami miliard, pokud se těch monster budeme chtít zbavit.

MMCH: příjetí Green dealu by skutečně mohlo vést mimo jiné negativní důsledky i ke zhroucení eura a hyperinflaci, jako v Německu za Velké hospodářské krize (za chvíli to bude sto let, tak proč by si to naši němečtí soudruzi nezopakovali). Proto je třeba se od těchto magorismů držet co nejdál.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.7.2020 18:48
Psalo se to vícekrát a kromě pitomostí s bílým koněm je tam reálný postup.
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.7.2020 07:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Jenže právě ty "pitomosti s bílým koněm" se v reálu dějí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.7.2020 09:04 Reaguje na Jan Šimůnek
O ničem takovým nevím, ale v babišistánu je podvod zcela legální jednání (jak nám předvádí parapremiér) takže to určitě jede naplno. Ale s fve to nic společného nemá.
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.7.2020 17:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Jistěže má, protože FV elektrárny, na rozdíl od jaderných, nemusejí vytvářet fond na zajištění své likvidace.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.7.2020 08:10 Reaguje na Jan Šimůnek
Protože ta likvidace nic nestojí a hlavně se nemusí vůbec dělat.
Odpovědět

1.7.2020 19:18
Každý mohl, a většina zcela jistě úvěry z počátku solárních staveb opakovaně restrukturalizovala. Současné úroky jsou kolem 3% ročně. A tuhle částku vždycky z výkupních cen lze snadno pokrýt. Nebo snad jsou velcí energetičtí hráči mimo realitu?
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

2.7.2020 12:26
"pokud zneužívá své pozice a mění názory podle toho, jak se té, které vládě hodí..."

a nemění vlády především názory podle toho s jakým politickým programem byly zvolené?

tomu se říká "demokracie" - ta v principu musí umožňovat po každých volbách úplnou změnu směru jakékoliv politiky bez ohledu na to co slibovala vláda kterou voliči odstavili od moci.
Odpovědět
JC

Joseph Chlor

2.7.2020 14:31 Reaguje na Vaclav Sobr
Jenže suverén jednak není suverénem....a jednak je hybridizován knížetem (souběh poslanecké a ministerské funkce). Takže fraška, divadlo.
O iluzi zvané " demokracie" psal před několika lety Paul Volcker, zhruba v tom smyslu že s těmi megapenězi , které každý den sypou různé zájmové skupiny do lobbyingu, za které si kupují údajné zástupce lidu po celých mafiích (partajích) ....že se s tím už nedá nic dělat. Nic . Finito, tak to vyplývá z jeho slov.
A Paul Volcker asi bude o penězích a jejich roli informován mnohem lépe než např. my dva.
Odpovědět
JC

Joseph Chlor

2.7.2020 14:25
Solární baron jsem já, mě každá občanka i každý občan už moc dobře zná....

Malé firmy mají problém s opatřením (prý si ho uměli zařídit dotyčné subjekty jen u nás a na Slovensku) povinnýho měření každé fáze, kor teď za koronaviru , kdy Čína nejede tak jak vždy.
No a to, že ČEZ rozhoduje o připojování a zároveň je i prováděcí firmou (dodávky a montáže PVE)....raději no comment.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.7.2020 20:15
Na Zeměkouli máme jen jednu gigantickou a věčnou energii a tou je Slunce. Kdo ji dokáže využít, vyhraje energetickou budoucnost, technologie už jsou.
Bohužel, naše jaderná lobby, která naši energetiku ovládá se tváří, že to nechápe. Jenže se obávám, že víme proč.
Odpovědět

6.7.2020 22:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak, šup, šup, ať už to je. Proč nejdete příkladem a nezkusíte to bez drátů milý Marconi, když teda máte ty "technologie"? Všichni ostatní, kdo chtějí svítit i v zimě a v noci a nezruinovat se, se spolehnou na síť a spolehlivé, čisté a levné jaderné elektrárny.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.7.2020 09:07 Reaguje na
Zkuste jmenovat ty "všechny ostatní", zvláště třeba v Německu.
Sluneční energie nejsou jen soláry, ale taky větrná energie, vodní, příbojová, biomasa, bioplyn atd. atd. prakticky veškeré OZE.
A ty jedou i v ziě a v noci.
Odpovědět

7.7.2020 19:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Aha, takže krom energetiky vám dělá problém i chápání psaného textu. Mimochodem jakou větrnou energii máte na mysli? Snad ne tu, která při zimních inverzích není k dispozici i několik týdnů. A jakou vodní? Snad ne tu, ze které už nic víc nebude, protože ti ekouvědomělí němci (a nejen oni) v této oblasti nepovolí stavět. Nebo jakou bio máte na mysli? Snad ne tu, kvůli které se musí pěstovat dotovaná kukuřice způsobující erozi nebo se vozit dřevo na stojato přes oceán a které "uhlíkovou neutralitu" jen a pouze předstírá. A jakou přílivovou máte na mysli? Snad ne ten jeden nebo dva extra drahé experimentální provozy, které se od 60. let podařilo zprovoznit. Jak jsem psal výše, ti co chtějí v levnou ekologickou a bezpečnou elektřinu se spolehnou na JE, ti ostatní včetně vás a mnoha němců se budou v zimě mrznout a v noci čumět do tmy. Mimochodem, už jste "bez drátů" nebo zas jen pustě a blbě žvaníte?
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.7.2020 08:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Problém je, že žádné takové technologie neexistují, s výjimkou záchytu a kumulace tepla, což z neznámých důvodů nikdo nedělá.

MMCH není ani zájem o soustředění světla na FV panely pomocí zrcadel, přestože by to přineslo značné úspory a zvedlo procento konverze světla na elektřinu. (Čím intenzívnější světlo na FV panel dopadá, tím je konverze na elektřinu účinnější.) Je to jen další důkaz, že je to všechno jen o dotacích, elektřinu ve skutečnosti nikdo ani vyrábět nechce.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.7.2020 09:16 Reaguje na Jan Šimůnek
Jen loni se ve světě instalovalo asi PĚT Temelínských bloků ve fve a nikdo tu elektřinu nechce, voni sou hlava.....
Samozřejmě se zrdcadla, chlazení, všemožné i nemožné materiály stále zkouší, samozřejmě kumulace tepla probíhá, samozřejmě jede výzkum po všech liniích. Kumulace elektřiny je největší výzva současnosti a zatím to vychází nejlépe na li-on baterie.
Můj odhad je, že pokud se podaří zvládnout vodíkovou technologii, bude budoucnost ve vodíku.
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.7.2020 17:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud je dotovaná a existuje povinný výkup, tak se kupec jistě "najde".

Vodík mám zásadní problémy jednak v nízké hustotě energie (v litru kapalného vodíku je méně energie než v litru benzínu) a šílenou nebezpečnost. Směs vodíku se vzduchem vybuchuje od 1 do 99 procent vodíku v ní. A odpálí ji i jiskra, jaká není s to odpálit třeba metan nebo CO smíchaný se vzduchem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.7.2020 20:15 Reaguje na Jan Šimůnek
Dotace pusťte z hlavy, to je problém politický.
Vodík má na kilo dvojnásobnou energii, než benzín a hoří taky při vyšší teplotě.
Problém je, že kilo vodíku je dost velká nádrž.
Ta nebezpečnost se dá ošetřit, svítiplyn byl ve veké části taky vodík.
Samotný vodík je asi nepoužitelný, ale s bioplynem nebo jinou chemikálií může vytvořit "syntetické" palivo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.7.2020 10:46 Reaguje na Jan Šimůnek
Pokud máte na mysli vyrábět přehřátou páru a pak ji pouštět přes parní generátor, tak tohle není technologie z minulého stletí, ale z předminulého. Energetická (natož finanční) efektivita je zcela čurinovní a nikdo to samozřejmě dělat nebude.
Odpovědět

Jan Šimůnek

7.7.2020 17:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Myslím akumulaci tepla ve vhodných horninách a jeho následné používání pro generování páry (jaká pohání třeba geotermální elektrárny).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.7.2020 20:09 Reaguje na Jan Šimůnek
Pokud jdete přes Carnotův okruh, tak máte ztráty 70% a to dnes už nikdo dělat nebude. Proto se taky vymyslel palivový článek, protože účinnost výroby elektřiny je přes něho daleko vyšší.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist