https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jan-sefc-muj-problem-s-vlky.otevreny-dopis-rediteli-aopk
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Šefc: Můj problém s vlky. Otevřený dopis řediteli AOPK

14.12.2020
Vážený pane doktore,
rád bych Vám osvětlil svůj problém s vlky. Jak jistě víte, chovám 1300 ovcí a 2000 jehňat. Ovce paseme na cca 300 ha. Oplocení máme z pletiva, jehož délka je 42 km.
 

Abych zachránil ovce před útoky vlků, musel jsem přijmout rychlé řešení. Rychlé řešení v mé situaci spočívá v nočním hlídání stád. Noční hlídač objede oplocení a u ležícího stáda zastaví. Vystoupí z vozu a několikrát zakřičí výzvu vlkům: „Táhněte pryč, vy hajzlové!!!“ Vlk, jelikož je plaché zvíře a člověka se bojí, by měl na tuto výzvu reagovat.

Do letošního podzimu bylo toto hlídání relativně účinné. Proto Vaše tvrzení, že hlídač jezdí autem a vlci se auta nebojí, pravdivé není. Taktéž Vaše informace veřejnosti, že hlídač z auta nevyleze, když prší, není pravdivá. Hlídač je poctivý chlap, který má zodpovědnost, a mohu Vám garantovat, že svoji práci dělá na 100 %. Jeho práci jsem si ověřil při průtrži mračen. On ten chudák nečekal v autě až přestane pršet, ale i v tom nečase konal svou povinnost, jakou jsme si domluvili. Nebude tedy problém v hlídači, ale ve vlcích, kteří nerozumí česky.

Neumím si vysvětlit, proč vlk neuteče, když je plaché zvíře, a člověka se bojí. Možná to bude tím, že hlídač volá česky a oni mu nerozumí, neboť jejich „rodná řeč“ je němčina. Jinak si to nelze vysvětlit…

Když vlk nereaguje na volání: „Táhni pryč, ty hajzle!!!“, musí nastoupit těžší kalibr. Tím je vystřelená světlice se zvukovým efektem. Dle zkušeností kynologů mají psovité šelmy velmi vyvinutý sluch oproti člověku. Lze tedy předpokládat, že vlk, jelikož je psovitá šelma, a ještě k tomu plachá, bude na světlice reagovat. Bohužel ani po tomto výstřelu vlci neopouští svoje pozice. Když už o půlnoci majitel stáda nemá žádný prostředek, jak vlka odehnat, volá na CHKO. Dostane se mu odpovědi, že v této situaci je každá rada drahá.

Je skvělé, že v pondělí ráno má CHKO a AOPK plno nápadů a hýří svými myšlenkami na všechny světové strany. Jedna myšlenka mě ale natolik zaujala, že jsem ji začal prověřovat.

„Chovatel si řádně nezabezpečil stádo! Nabízíme 100 % dotace na ochranu stád.“

Stále mi to nedocvaklo... Na co že se poskytuje ta dotace??? Na ploty 1,20 – 1,40 m vysoké, doplněné elektrikou.

Asi jsem cvok, ale stále nevím, proč v zoologické zahradě v Troji mají 3 metrový plot a v Srní na Šumavě dokonce 4 metrový. Já jsem si vždy myslel, že to tam mají proto, aby jim vlk neutekl. A ono ne! Oni to tam mají jen tak na okrasu. To jsem bohužel doteď nevěděl…

Tak se budu řídit zkušenostmi z Německa. Postavím si plot 1,40 m vysoký doplněný o dva elektrické dráty, jedním nahoře a druhým u země.

Budu doufat, že vlci, kteří přišli z Německa, jsou uvědomělí a plot 1,40 m nepřekonají. Postavím si toho 40 km a pak konečně budu v klidu spát. Ušetřím za nočního hlídače a ovce budou v bezpečí.

Říkám si: „Probuď se, člověče! Co ti to nabízejí, vždyť to jsou odborníci, kteří vlka nikdy neviděli.
Oni mu nemuseli stát v tváří tvář.
Nemuseli se bát o svůj holý život.
Nemuseli ročně ze své kasy platit 500 000 Kč za hlídače.
Nemuseli odklízet mrtvoly ovcí.
Nemuseli shánět stáda, aby je ochránili.
Nemuseli v dešti řvát na vlky.
Co vlastně museli?! (AOPK)
Uklidnit veřejnost. – Vše je v pořádku.


A potom si všichni říkají: „To jen ten líný velkochovatel, co si neumí zabezpečit stádo, otravuje a snaží se nám vnutit myšlenku, že tu není něco v pořádku. To né, pane Šefc, u nás je vše v pořádku!“

Ano, asi... Stát poskytuje 100% dotace na ochranu stád. Bohužel je smutné, že skoro žádní zemědělci tyto peníze nevyužili. Možná je nechtějí, protože mají peněz dost. Anebo je problém někde jinde?

Nebude ten problém v naivitě úředníků, kteří mnoho let studovali přírodu a vlastně toho o té místní moc nevědí? A kdyby chtěli vědět, mohli přijmout nabídku návštěvy pastviny při útoku vlků. Ale očividně nechtějí. Příroda v knížkách a za monitorem je trošku jiná, než ta ve dvě hodiny ráno v dešti na pastvině s ochočenými vlky.

Je potřeba přestat ze zemědělců dělat hlupáky. Začít používat zdravý rozum a uznat svoji NAIVITU. Začít rychle řešit ochočené predátory.

Neboť jak z ní heslo nás, zemědělců z Broumovska: „Pozor! Vlk trávu nežere, ale jednou sežere Vás.“

S pozdravem
Jan Šefc


reklama

 
foto - Šefc Jan
Jan Šefc
Autor je soukromý chovatel ovcí.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (66)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JL

Jaromír Lukavský

14.12.2020 16:42
Vlk je inteligentní a učenlivý predátor. Vlačice donedávna učila vlčata "pokud navětříte člověka - tak mazejte pryč, střílí a zabíjí". To ale v současnosti neplatí, vlk je chráněn. Postupně si zvyká a proniká do ohrad, vesnic, na kraj města... Bude lovit psy a kočky a pak jednoho dne uloví dítě či stařenku. Zákonitě, ani jedna z těchto potrav ho nemůže ohrozit ani mu utéct. Rázné řešení nastane, až se vlci budou prohánět v Praze a lovit pracovníky ochrany přírody. Je to něco jako když ctihodní gentlemani v Londýně založí spolek na ochranu tygra bengálského, samozřejmě v Indii. To, že si občas uloví dítě v Indii je nevzruší. V Londýně by ho asi (?) nechránili. Nebo jó? J.L. end
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

14.12.2020 17:48
Přezíravý postoj AOPK k chovatelům ovcí a koz je odstrašujícím případem jak se stát ke svým občanům- podnikatelům nesmí chovat.
Vlci daně platit nebudou , stejně jako se nebudou starat o krajinu v pohraničí a také nepomohou k rozvoji turistiky a vytváření pracovních příležitostí.
Věřím, že se dočkám doby, kdy klotové rukávy z ústředí AOPK vyženou a na jejich místa budou dosazeni lidé s realistickými postoji jak k ochraně přírody tak i ochraně zájmů chovatelů ovcí, koz -farmářů.

Farmářům do Broumovska bych chtěl vzkázat, že obyčejní lidé jsou na jejich straně a popřát jim brzké ukončení vlčího teroru zastřešeného úředníky s nevalnou kvalifikací.
Odpovědět
Jaroslav Havel

Jaroslav Havel

15.12.2020 08:33 Reaguje na Miroslav Vinkler
Musim vas vyvest z omylu. Drtivou vetsinu lidi nase problemy tady nezajimaji a nebo jsou pro ochranu vlka. A to myslim mistni. Pokud trosku Broumovsko znate, tak vlk neni nejvetsi problem, kotlina se nachazi v daleko vetsim srabu at uz kvalita skolstvi, zdravotnicka pece, zamestnanost a nebo problemy s mistni minoritou. Zrovna ta se da k ochrane vlka prirovnat.
Po valce by to sem nikdo osidlovat neprisel, pokud by tady byl vlk, na to bych vzal jed. Jsem tady druha generace. Aby "kolonizatorum" krom bolsevika a driny komplikoval hospodareni jeste vlk, na to by se jeden mohl zvysoka.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

15.12.2020 09:00 Reaguje na Jaroslav Havel
Proč házet flintu do žita ? Co si nevybojujete ,mít nebudete.
Parta farmářů se dala do kupy - už to je bezva,tak vydržet!
A s tím srabem to nepřehánějte, viděl jste někdy skutečnou bídu ? Já ano, a pro tyhle lidi by i Broumovsko byl ráj na zemi.
Odpovědět
Jaroslav Havel

Jaroslav Havel

15.12.2020 09:05 Reaguje na Miroslav Vinkler
Popsal jsem vam realitu. O bide nepisu. Rikam tim, ze lidi tady resi tyhle veci, spis, nez potrhany ovce nekolika chovatelu. Ceskej clovek neni ziv jehnecim, veprove, hovezi a kureci si skoci koupit do Polska levnejs. Porovnavat s Afrikou nebo vychodem muzete, ale to tady nikoho zajimat nebude. Kdyz jsou v neporadku zakladni veci, tak i pro me jako chovatele, kteryho ovce nezivi je ten vlk nic.
Odpovědět

Jan Šimůnek

15.12.2020 16:50 Reaguje na Jaroslav Havel
Je třeba propagandisticky zhyenizovat vlkomily. Fotky rozpáraných ovcí na bilboardech. Klipy na Youtube atd. atd. Jiná cesta není. Ta propaganda musí jít primárně po emocích, následovat musí chladný ekonomický rozbor. Aby bylo jasné, že obojí vyznívá proti vlkům.
Odpovědět
Jaroslav Havel

Jaroslav Havel

15.12.2020 19:00 Reaguje na Jan Šimůnek
Tak to je absolutni hloupost. Emoce vyvolana takovym materialem je rychla a clovek ji stejne rychle vytesni.
Odpovědět

Jan Šimůnek

16.12.2020 07:59 Reaguje na Jaroslav Havel
Proto musí být systematická. Dlouhodobá.
Odpovědět
Jaroslav Havel

Jaroslav Havel

16.12.2020 13:01 Reaguje na Jan Šimůnek
Ale ne zalozena na sokovani fotkama z utoku a videama ovci chodicich z roztrhanyma brichama. Ukazat jo, ale ne to na tom stavet.
Odpovědět

Jan Šimůnek

16.12.2020 16:27 Reaguje na Jaroslav Havel
Jistěže k tomu musejí být validní informace. Musíte ale lidi šokovat a patřičně je "naladit". Minimálně proto, aby o nějaké informace, které nemůžete zhustit do jednoho obrázku, měli zájem.
Odpovědět
FV

F V

20.12.2020 13:24 Reaguje na Jan Šimůnek
Víte co vznikne a co udělají? Zakážou chov ovcí. A pokud si některý kolega oplotí pastviny nastoupí ochránci ústavy a budou vymáhat volný vstup do krajiny. My pastvinám říkáme výrobní prostředek a většina lidí si je přivlastňuje. Až nastoupí piráti tak vás ujišťuji bude pro nás hůř a proto si vážme aspoň toho co máme.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

14.12.2020 19:20
Prostě vlk v člověkem obhospodařované přírody nemá co dělat. Ale čím by se pak, kdyby nechránili zbytečné vlky a nevozili bůhví odkud jakoby divoké kopytníky na pastvu, kde by seměli pást krávy a ovce, ti zaměstnanci AOPK živili, když o té přírodě, ani o hospodaření, toho moc neví?
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

14.12.2020 19:22 Reaguje na Jiří Daneš
Prostě vlk v člověkem obhospodařované přírodě nemá co dělat. Ale čím by se pak, kdyby nechránili zbytečné vlky a nevozili bůhví odkud jakoby divoké kopytníky na pastvu, kde by se měly pást krávy a ovce, ti zaměstnanci AOPK živili, když o té přírodě, ani o hospodaření, toho moc neví?
Odpovědět
B5

Bohumil 56gogo

14.12.2020 20:19
a co tak vlk se nažral a koza zůstala celá, co kdyby se za ty náhradách koupilo žrádlo dalo se do lesa aby byl sytý , je to sice proti přírodě Ale určitě to nikdo nezkusil
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

15.12.2020 07:51 Reaguje na Bohumil 56gogo
Takhle to skutečně nefunguje , každý predátor dává přednost lovu živé kořisti, pominu-li skupinu mrchožroutů.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.12.2020 08:14 Reaguje na Miroslav Vinkler
Asi před patnácti lety šel dokument o vlku v Rumunsku, platili to Amíci. Co zjistili, překvapilo asi všechny. Vlčice (podle všeho samotářka bez zbytku smečky?) s obojkem chodila každou noc dlouhou štreku k Bukurešti na skládku odpadů. Jestli jí to, co tam našla, stačilo k uživení deseti (!) vlčat, zůstalo nezodpovězeno. Ale při jejich poměrně početném výskytu v horách mě tento "příměstský" vlk až tolik moc nepřekvapil, jen bych si tipnul u ní 2-4 mladé, ta desítka byla opravdu síla...
Odpovědět
IP

Ivan Pt

14.12.2020 22:10
klasika úředníci... mě zase nechtěli dovolit vedle vsi světlo u vjezdu na cestu, důvod? protože by lákalo můry a ty by umíraly.... jenže ten úřada se ani nepodíval na mapu, kde by zjistil, že 50m vedle toho vjezdu je nádraží, kde pravidelně stojí vlaky aut a nad tím jsou obrovská světla v obrovské ploše a moje lampička to nepřetáhne. Navíc nebyl schopen pochopit, že nejsem stát ani obec, kde z mých daní plýtvají elektřinou a že se mi bohatě vyplatí si tam udělat pohybové čidlo. Ale on má razítko a tak má pravdu.
Podívejte se do měst.... kolik je tam ptáků? v podstatě pouze kavky, sojky a jiní predátoři, kteří vyžírají jiným ptákům hnízda.... jenže blb s titulem ochránce přírody se chvástá jak chrání ptáky..... jen si nevšiml rozdílu mezi zpěvným a predátorem. Přesně jak to píše pán za mnou.... nedávno učila vlčice, že člověk je nebezpečný, dnes je učí, že jen mává rukama..... zcela obdobně dopadneme s migrací, oni jsou taky dravci a my to nechápeme.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

15.12.2020 07:53 Reaguje na Ivan Pt
Technický problém, světlo vybavte pohybovým čidlem, pár korun, a rozsvítí se pouze při odjezdu-příjezdu. Ouřadů se na nic neptejte.
Odpovědět
IP

Ivan Pt

14.12.2020 22:22
perlička k lišce..... ve 4h odpoledne si liška přišla pro slepici a byla tak drzá, že se vrátila pro druhou. Hledal jsem noru a našel, ale optal jsem se majitelky pozemku, co má taky slepice. A tato soudružka s vysokoškolským diplomem mi řekla, že jsem hajzl protože chci ublížit liščatům a jak jsou roztomilá a na můj argument, že jedno lišče je denně cca jeden mrtvý zajíček, koroptev..... něco musí žrát, tak mi sdělila, že to není pravda, že liška když má mladé tak by neublížila jinému mláděti a zajíčci jí nezajímají..... tak máme o 6 lišek navíc a o koroptev nezavadíme....soudružka má moc....a na mou drzou poznámku o lišce býložravci mi praštila telefonem.....
většina z nich jsou městští teoretici,
mám ovce a kozy i husy.... husy i slepice mají pravidelně smůlu, plot 1,8m výška a husí vejce 50m za plotem nerozbitá..... a nesmím nic.
ani krysy nesmíte trápit trávením, až roznesou nemoci, tak mi RNDr vysvětlí, že to jen větříček.....
Odpovědět
pp

pavel peregrin

15.12.2020 07:11 Reaguje na Ivan Pt
Nejde to pomoci si jinak?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

15.12.2020 00:10
Pane Šefc,
škoda, že jste nenapsal, jestli byly Vaše ovce dostatečně zabezpečeny. Nejlepším způsobem ochrany před útokem šelem jsou pastevečtí psi přítomní u stáda. Proto mne velmi překvapuje, že se o svých pasteveckých psech vůbec nezmiňujete. Zajímalo by mne, kolik jich máte, a co dělali, když vám Vaše stádo ovcí vlci napadli.
Odpovědět
dm

david matoušek

15.12.2020 07:31 Reaguje na Majka Kletečková
Jako obehraná deska, Vy si to snad před spaním přeříkáváte jako modlitbu...pastevečtí psi, pastevečtí psi, pastevečtí psi....Ale mýlíte se, nejlepší způsob ochrany je buď "klecový" chov nebo minimální až nulová přítomnost predátora. Vlk patří do divočiny, ne do hustě obydlených oblastí s zemědělským hospodařením. Nikde v Evropě se tohle soužití neosvědčilo. Bude to stát všechno víc a víc peněz a stejně to nakonec skončí pro vlka blbě, to vám garantuju.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

15.12.2020 13:09 Reaguje na david matoušek
Nevím, co je špatného na tom postěžovat si, že autor dopisu se ani slůvkem nezmínil o pasteveckých psech. Opravdu mne zajímá, co tito psí hlídači dělali v době útoku vlků. A kolik jich vlastně má.

Možná jsem jako obehraná deska. Ale tohle hodnocení platí zrovna tak o zde komentujících "vlkobijcích", ti také stále opakují to samé.
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

15.12.2020 08:33 Reaguje na Majka Kletečková
Kolik hodláte přispět na pořízení, výcvik a výživu těch psů a jste ochotná to odsedět, až ten pes někoho trochu požvýká?
Odpovědět
dm

david matoušek

15.12.2020 08:58 Reaguje na Jan Olejníček
Ona si paní Majka vytáhne jen něco. Pan Ševc bez jehňat 1300 ovcí, to s doporučením AOPK 2 psy na 100 ovcí, je skoro 30 psů. S jehňaty by už to bylo dvakrát tolik.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

15.12.2020 18:37 Reaguje na david matoušek
Tipuji, že doporučený počet pasteveckých psů by mohl záviset na počtu ovcí logaritmicky a nikoliv lineárně, jak předpokládáte Vy.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

20.12.2020 20:00 Reaguje na Majka Kletečková
Nejlépe ho zvedat exponenciálně :-)
Odpovědět

Jan Šimůnek

15.12.2020 16:53 Reaguje na Majka Kletečková
Vážená dámo. Ty psy potřebujete minimálně dva (spíš víc. Ti sežerou za rok cca za sto tisíc masa jeden. Přidejte k tomu další náklady na chov, pojištění atd. a jste blízko čtvrt milionu ročně. Jak velký by musel být chov, který by vydělal alespoň na ty dva psy?

Je to prostě nesmysl. Krajinu je třeba vyčistit od vlků a ty tolerovat výlučně tam, kde se jejich přítomnost nekříží se zájmy lidí.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

15.12.2020 00:11
„Stát poskytuje 100% dotace na ochranu stád. Bohužel je smutné, že skoro žádní zemědělci tyto peníze nevyužili. Možná je nechtějí, protože mají peněz dost.“

Nechce se mi věřit, že by se toto tvrzení zakládalo na pravdě. Proto bych si přála, aby se AOPK k tomuto vyjádřila a uvedla konkrétní údaje ohledně čerpání dotací na ochranu stád. Kolika chovatelům za určité období byly vyplaceny, průměrná částka na takového chovatele, zda byly vyplaceny všem žadatelům atd.
Odpovědět
Jaroslav Havel

Jaroslav Havel

15.12.2020 08:26 Reaguje na Majka Kletečková
Prosim vas pekne, uz bud mlcte, nebo se do toho oprete a zjistete si opravdu, co to obnasi mit pastvce. Jste uz jak automat, bez vlastniho rozumu. Mmmmm mmm psi, psi.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.12.2020 09:41
Chovatelům držím palce, aby se už pohnuly ledy a nemuseli jako můj kamarád
po potrhání jeho malochovu ukončit chov. Rady těch mudrlantů z DUHY a AOPK
jsou chaotické a mění se neustále k přísnější ochraně, která nebude časem
realizovatelná a oni budou mít důvod zamítnout i tu kontroverzní "náhradu",
která nebere v úvahu často jedinečný chovný materiál. Kamarád choval
regionální plemeno, které dokonce vystavoval a dostal za ně tolik, co za
obyčejné masné kusy. Navíc mu bylo řečeno, že je to naposled, pokud nebude mít všechna doporučená zabezpečení. Jeho odpovědí bylo, že nyní mohou
louku kosit sami a nebo přeškolit vlky na trávu. Ušklíbli se a tím to
skončilo. Nepřejte si slyšet, co on a jeho sousedé na adresu ochranářů říkají. Jejich přáním jsou potrhané hýždě ochranářů do kterým by jim
nejraději před tím nakopali.
Odpovědět
Je

Jenda

15.12.2020 09:44
Děkuji za článek. Chtělo by více takových od lidí z praxe, abychom si včas uvědomily jaká je skutečnost.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

15.12.2020 11:18
Jednou se to bude muset vyřešit. Nejspíš potlačením vlka. Není možné, aby chov ovcí se přeměnil jen na vnitřní uzavřené chovy a po apstvinách jrszicly jen traktory s připojenou sekačkou a valníkem nebo obracečkou na seno. A u ovčínů vyrůstaly věže na siláž a senáž, aby je bylo čím krmit v zimě. A stejně by to nepomohlo, prozože takhle "chráněný" vlk by se stejně brzo přeorientoval na masakry ve vesnických kurnících či masakry psích "miláčků" na zahradách u vesnických domků. Ne li něco horšího.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

15.12.2020 12:20 Reaguje na Radim Polášek
Zapomněl jste zmínit alternativu, kdy jsou ovce na pastvinách chráněny pasteveckými psy! Tak, jak je to běžné v celé řadě zemí, kde vlk nebyl nikdy vyhuben a lidé se na jeho existenci adaptovali.
Odpovědět
RT

Richard Toman

15.12.2020 12:47 Reaguje na Majka Kletečková
Opravdu jak kolovratek, vy jste za tu propagandu snad placena. Nemate s danou veci zadne zkusenosti, vlastne nic spolecneho, krome toho, ze tu proste chcete vlka, ale radit budete o 106. A takovych je vas vic. Jinak v tech zemich o kterych pisete, se adaptoval vlk, ne naopak. I u nas se adaptuje tak, jak mu to dovolime.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

15.12.2020 13:03 Reaguje na Richard Toman
Ano, opakuji se, právě tak jako se zde opakují odpůrci vlků.
Odpovědět
RT

Richard Toman

15.12.2020 13:34 Reaguje na Majka Kletečková
Jenze ti odpurci opakuji realne fakta - vsechno nejde potrebnym zpusobem oplotit, bez oploceni si v nasich podminkach malokdo lajzne nechat tam pobihat pastevce atd. Vy opakujete pouze zbozne prani, a to pritomnost psa, tim je dle vas problem vyresen.
Odpovědět
Jaroslav Havel

Jaroslav Havel

15.12.2020 13:02 Reaguje na Majka Kletečková
Lehka forma autismu?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

15.12.2020 14:44 Reaguje na Jaroslav Havel
Možná skrytý Aspergerův syndrom :-). Nebo "Sytý hladovému nevěří."

Na periférii města, kde bydlím, mají téměř všichni hlídací psy pro svá hospodářství. A pán, co mu dvounohá škodná v noci opakovaně kradla králíky z jeho králíkáren, nechtěl žádného hlídacího psa a raději chov králíků zrušil.

Mám soucit s těmi, kteří se o dostatečnou ochranu svých zvířat opravdu snaží (https://www.youtube.com/watch?v=9C2eh3v0zkg&t=12s).
Odpovědět
Jaroslav Havel

Jaroslav Havel

15.12.2020 15:16 Reaguje na Majka Kletečková
To je uzasnej argument s hlidacima psama :) Jaka plemene ti vasi hospodari na periferii pouzivaji? Jak rozhlehle dvorky maji, jde to do desitek hektaru??? Porovnavejte neco, co se porovnat da, jinak to neni zadny syndrom, ale spis hloupost.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

15.12.2020 16:52 Reaguje na Jaroslav Havel
Krádeže před lety donutili místní, že si téměř všichni opatřili hlídacího psa. Pro hlídání dvorů, zahrad a sadů v mém okolí stačí jakýkoliv hlídací pes schopný být v noci venku na stráži. Nesmí být bojácný a musí umět v případě nebezpečí štěkotem zburcovat lidi. Už jenom ten štěkot případně velikost psa působí preventivně na dvounohé zloděje. Tím, že máme skoro všichni hlídací psy, tak se tím zvyšuje bezpečnost celé naší části města. Když začne štěkat jeden pes, přidávají se i ti v sousedství. Nepamatuji se, že by zde v posledních letech došlo k nějaké škodě kvůli zlodějům – nejde jen o krádeže drůbeže, králíků, včelstev, ohrožení ovcí a koz. Zatím je tato ochrana postačující.

Naše podmínky jsou s těmi na Broumovsku neporovnatelné, pro místní chovatele ovcí a koz není chov těchto kopytníků hlavním zdrojem obživy. Až nás zde ale začnou ohrožovat vlci, tak zabezpečení svých majetků přizpůsobíme této nové situaci.
Odpovědět
Jaroslav Havel

Jaroslav Havel

15.12.2020 17:20 Reaguje na Majka Kletečková
Vy jste same kdyby a aby. Pes i myslivecky nebojacny kdyz vyhodnoti, ze nema sanci proti presile, tak ani nepipne. Pripad utoku doslova pod okny byl i dost medialne propran. Vase rady jsou jednoduse jalove a hloupe.
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

15.12.2020 18:42 Reaguje na Majka Kletečková
Paní Klečková,vy jste doopravdy jako kolovrátek a nejhorší je, že vůbec o té problematice nemáte představu. Škoda ,že sem nejdou dávat fotky, možná by jste při vaší vrozené inteligenci něco pochopila. Sice nebydlím na Broumovsku ale řádí tady smečka, která má původ z jedinců z té Broumovské, která se nebojí lidí. Když jsem chtěl vidět vlka, tak jsem nemusel lítat po lese jak ti pomatenci z Duhy ale stačilo si večer v zimě sednout k oknu,to jsou dobře vidět a dvakrát-třikrát za týden se mě motali kolem baráku a to nebydlím na samotě ale v obydlené oblasti. A ti normální psy proti vlkům? Nedejte se vysmát. Bratr bydlí kousek ode mě a stojí tam 5 baráků vedle sebe a v třech byli psy venku, když se mu vlci podhrabali pod plotem na zahradu u baráku kde měl dvě jehńata. Ani jeden ten pes ani nepípl a klepali se ještě ráno včetně jeho, který nechtěl ani z boudy. A k husám, slepicím a králíkům si mám taky opatřit psy proti vlkům? Protože i na ty se mě dobývali do chlíva. Petrův Zdar
Odpovědět
dm

david matoušek

15.12.2020 20:14 Reaguje na Majka Kletečková
Zaslíbená to ta vaše periferie jest, kde přidávají se psi jeden za druhým štěkotem svým :-)). To nikomu nevadí? Dnes kdy některým i na vesnici vadí třeba kohouti kokrhání. A zrovna právě ten neustálý štěkot je řazen např.v zahraničí mezi negativa při použití pasteveckých psů.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

15.12.2020 23:41 Reaguje na david matoušek
To štěkání problém je. Pro lidi z nových "paneláků". Kvůli nim se snažíme hlasité psí projevy usměrňovat (neúspěšně). Ale zatím zde nikomu nikdo psa neotrávil.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

19.12.2020 11:10 Reaguje na Majka Kletečková
Jen bych pro Vaši info doplnil , že pokud hlídací pes pokouše osobu běhající po hlídaném dvorku , bude mít majitel psa velké právní problémy. Přečtte si něco o nutné obraně atd. A pokud si na plot napíše POZOR ZLÝ PES , tak to bude přitěžující okolnost. Musel by postiženému prokázat , že plánovaný skutek by byl horší , než jeho zdravotní újma. A totéž bude na těch pastvinách
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

15.12.2020 23:17 Reaguje na Majka Kletečková
Řekl bych, že na zabezpečení králíkárny postačí světlo s pohybovým senzorem, případně fotopast. Pořizovat si kvůli tomu hlídacího psa? Nesmysl.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

15.12.2020 23:46 Reaguje na Jarek Schindler
Pán tam trvale nebydlí, denně dojížděl po práci. Když to bylo aktuální, tak se ještě o fotopastech moc nemluvilo. Nebo ho to nenapadlo.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

16.12.2020 10:51 Reaguje na Majka Kletečková
No i u nás se stáda a to nejen ovcí přes den normálně pásla za jednoduchým ohradníkem a nikdo je nemusel hlídat. Dokonce majitel mohl přes den i dojíždět do práce. No a dokonce ani nikoho nemuselo napadat, že by si k těm pěti ovečkám musel pořizovat sedmdesáti kilovou bestii a celý den v práci trnout jestli ten výběh 50 x 70 metrů pro ni nebude malý.
Tak vy se snažíte hlasité psí projevy usměrňovat? Nepořizovali jste si ty psy právě proto aby štěkaly? Co je po psu který neštěká?
Odpovědět
MM

Milan Milan

16.12.2020 19:59 Reaguje na Majka Kletečková
Vy si pletete vlka s nějakou kunou,nebo liškou v králikárně. S běžně doma chovaným psem, štěkajícím na měsíc, nebo domácím mazlíčkem ve svetříku se vlk ani nebude zabývat. Přestaňte radit chovatelům co mají dělat, když tak vemte si nějakou hůlku a jděte jim pomoct v noci hlídat stáda. Uvidíme co budete psát po jedné zkušenosti s útokem vlků na bezbranná zvířata. Jo a za světla si vyhlídněte poblž nějaký vysoký strom....
Odpovědět

Jan Šimůnek

15.12.2020 16:56 Reaguje na Majka Kletečková
Je to opravdu pitomost. Mimo velké chovy, jakých tu moc nemáme, se to jednoznačně nemůže ekonomicky rentovat.

Prostě, pořádný pes, který ovce ochrání, stojí ročně přes sto tisíc. Náboj, který vlka bezpečně zlikviduje, stojí kolem deseti korun.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

15.12.2020 19:57 Reaguje na Majka Kletečková
Můžu se od vás dovědět paní Kletečková, jak se lidé v zemích kde nebyl vlk nikdy vyhuben na jeho existenci adaptovali?
Není spíš pravda , že se adaptoval spíš ten vlk?
Nezdá se vám, že v těch zemích se vlk běžně lovil a i dnes loví?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

16.12.2020 00:25 Reaguje na Jarek Schindler
V rumunských horách, kde jsem byla kdysi za socialismu, jsem viděla pasoucí se velká stáda ovcí pod dohledem pasteveckých psů a bačů, nebyli v žádné ohradě. Koexistence lidí a vlků tam nepředstavovala problém. Předpokládám, že i dnes žije v Rumunsku vlků a ovcí mnohem víc než u nás. A možná se tam vlci běžně loví, protože tam nikdy nedošlo k jejich totálnímu vyhubení.

Osobně nemám problém s tím, aby byli vlci regulováni tam, kde napadají opakovaně ovce dobře zabezpečené. Zakopaný pes asi spočívá v tom slovíčku „DOBŘE ZABEZPEČENÉ“. Proto mne také zajímá, kolik má pan Šefc pasteveckých psů a kde byli a co dělali při napadení ovcí vlky.
Odpovědět
dm

david matoušek

16.12.2020 06:15 Reaguje na Majka Kletečková
Srovnávat Rumunsko (a to ještě za socialismu) s náma, no potěš koště. Spíš bych prosil příklady bezproblémové "koexistence" třeba od našich sousedů z Německa, Rakouska a Polska.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

16.12.2020 20:22 Reaguje na Majka Kletečková
Asi máte problém pochopit otázku paní Kletečková, tak ještě jednou. Jak se v zemích , kde nedošlo k vyhubení vlka na jeho přítomnost lidé adaptovali? Otázka vyplývá z nesmyslů které tvrdíte. V tom Rumunsku žádná koexistence neexistovala a neexistuje. Vlk se tam díky lovu člověku obloukem vyhýbá. Navíc tam na rozdíl od nás mají trochu jiné a pro divokou zvěř podstatně vhodnější "prostory".
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

17.12.2020 00:15 Reaguje na Majka Kletečková
V době socialismu se v Rumunsku (ale i u nás) vlci stříleli a tak lovili lesní zvěř a na ovce si netroufli, ani do blízkosti lidských sídel. Jsou to chytrá a učenlivá zvířata.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

19.12.2020 11:14 Reaguje na Majka Kletečková
Zde je díky lovu vidět , že se lze obejít bez dotací na ohrady , ohradníky a jiné nesmysly. A ušetřit nemalé peníze státnímu rozpočtu. Zkuste třeba bachyni střelit sele , už se na tom místě neobjeví a je klid.
Odpovědět

Jan Šimůnek

15.12.2020 16:59
Pro ty situace, kdy vlci stojí opodál a nereagují ani na křik a světlice, by se asi opravdu vyplatily dělbuchy, plněné jemně namletými chilli papričkami. Pravděpodobně by si vlci rychle spojili stádo ovcí s rizikem velmi nepříjemných zážitků. Plamenomet by asi taky zapracoval dobře.
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

15.12.2020 18:44 Reaguje na Jan Šimůnek
Starého psa novým kouskům nenaučíš a starého vlka neodnaučíš chodit na domácí zvířata. Petrův Zdar
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.12.2020 22:52 Reaguje na Jan Šimůnek
Kam chcete ten dělbuch hodit? Na vlka mezi ovcemi? Chudáci ovce!
Buď bude zastrašení už před ohradou a nebo rázný zásah v ohradě.
To první bude trestné a to druhé asi taky i kdyby ho zakousl ten
pes, což jako trestné vylučují vlkomilové. Pouze soud rozhodne
o míře oprávněnosti usmrcení chráněné šelmy a dojmy ochránců jsou
stejné jako průjmy. Obojí jsou pouhé exkrementy bez jasné právní
kvalifikace. Až první případ prověří ty teorie a dojmy. Jinak i
pan Knap má pravdu v tom, že asi některé vlky neodradí nic mimo
konečného řešení. Bohužel nemuselo k tomu nikdy dojít, pokud by
to bylo podchyceno od počátku. Nyní to provozují už celé smečky
a předávají zkušenosti dál. Tak tu budou časem pouze tyto
kreatury neschopné k návratu k plachosti před lidmi.
Odpovědět

Jan Šimůnek

16.12.2020 08:02 Reaguje na Břetislav Machaček
Na vlka, sedícího u ohrady a nereagujícího na přítomnost lidí, jak je to popisováno výše v článku.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

16.12.2020 10:39 Reaguje na Jan Šimůnek
Oficiálně vlk požívá "úplné" ochrany a to i toho,
že nesmí být rušen a jinak poškozován, což se o dělobuchu nedá tvrdit. Neprovokujte prosím vlkomily radikálními zásahy, protože jim pouze dáváte důvod poukázat na "krutost" chovatelů ovcí, myslivců a
nás ostatních, kteří to chtějí řešit pomocí práva.
Pokud nedojde ke slovu změna zákona, tak je vše
ostatní nezákonné a ilegální. Neříkám, že se to
neděje, ale zbytečně jitřit emoce je zbytečné.
Už jsem slyšel i názor při útoku vlků na ovce
zvýšit v ohradníku napětí a tím situaci vyřešit.
No nevím, zda je to řešení, ale i toto zoufalé
chovatele už napadá. Pak už bude stačit rýč a
lopata a zbytek smečky se možná poučí.
Odpovědět

Jan Šimůnek

16.12.2020 16:40 Reaguje na Břetislav Machaček
Změnu zákonů bude třeba si vynutit. Patrně odchodem z EU, která nad vlky drží svou ochrannou pracku.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

20.12.2020 01:36 Reaguje na Břetislav Machaček
Neustálým zařazováním vlka do seznamu kriticky ohrožených druhů popírá IUCN vlastní pravidla podle kterých by vlk již mezi kriticky ohroženými druhy být dávno neměl. AOPK která si vede vlastní červenou knihu by měla snad bezezbytku ty pravidla znát a řídit se jimi. Proč to tedy nedělá?
Odpovědět
FV

F V

20.12.2020 23:19
Pan Šefc.
Vážený pane vaše prohlášení musím do posledního písmene podepsat. Ale jistě se mnou budete souhlasit,že problém je daleko vážnější.
Celé generace lovců se snažily regulovat dravce. Dnes jsou chráněni kde se podívám sedí nějaký zahnutý zobák. první straku jsem viděl v roce 1996 dnes mají hnízda všude ,krkavci byli jen na horách dnes jejich hejna číhají až začne rodit kráva okamžitě výklovnou oči a zabíjí. Lišky a jezevčí jsou už i v zastavěné části obcí a to nemluvím o prasatech. Zato skřivana jsem od roku1998 neslyšel,koroptve pryč také zajíci a to proto že tito výše jmenovaní vše co se rozmnožuje na zemi sežerou. Navíc jsou přemnožení a trpí hlady. Viděl někdo co dokáží čápi v hejnu 50 ks když udělají rojnici? Ochránci se zmohou napadat zemědělce že vše tráví ale já sám již od roku 1998 jsem nepoužil jediné kilo průmyslových hnojiv a pesticidů a kde jsou ta hejna chřástalů? Musím podotknout že v posledních dvou letech jsem na toto téma hovořil s několika profesory z českých universit ale tak neznalé lidí této problematiky jsem ještě nezažil. A stále ještě všichni zapomínáme, že největší škody na oplocenkách dělají lidé kteří se domáhají volného průchodu krajinou zaručenou ústavou samozřejmě v doprovodu volně pobíhajících psů. Každý s mnou nastíněných problémů lze dále rozvinou a hlavně argumentačně doložit.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

21.12.2020 10:35 Reaguje na F V
Naprosto souhlasím. Predátor se stal modlou a nikoho nezajímá , že jejich stavy jsou již dávno za rozumnou hranicí. Ubývá nám ptactva ve volné přírodě. Mohou za to změny v zemědělství a bůh ví co ještě. Ubývá obojživelníků. Bylo sucho a nemohli se rozmnožovat. Atd. Jen o predaci jako důvodu úbytku populací čehokoliv ochranáři mlčí.
No a ten váš chřástal? Ten pravděpodobně zabloudil ve vysoké "chřástalové" stařině. On, i ze stavby těla je těla je to vidět, zas tak moc vysokou trávu nepotřebuje. Musí mít možnost se rozhlédnout. A kuřata? Těm určitě ta vlhkost pod metrovou trávou také "vyhovuje". Jen mě zaráží jak u nás jeho stavy údajně rostou. Tam kde jsem je běžně slýchal či vídal se po nich slehla zem.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist