Jan Stejskal: Zelení dokázali ve volbách zvítězit – inkognito
Že nevíte, o čem je řeč? V Liberci vyhrálo volby seskupení Změna pro Liberec. V celostátních médiích bývá označováno jako místní strana, dneska ráno na Radiožurnále dokonce zaznělo, že Změna pro Liberec byla "dosud neznámá". No, v Praze možná neznámá byla, v Liberci evidentně ne. Jde v podstatě o kandidátku Strany zelených – jen se jmenuje jinak. Podobná věc se přihodila v Chomutově. Tam vyhrála strana Pro Chomutov. A jak že ta kandidátka vypadá? No několik lidí ze Strany zelených včetně bývalého poslance Přemysla Rabase a zbytek bez politické příslušnosti. Vítěze voleb v Brně-Novém Lískovci rovněž vedla členka Strany zelených, Jana Drápalová, ovšem sdružení se jmenuje Tři oříšky pro Lískovec. V Ostopovicích nedaleko Brna zase vyhrálo seskupení Společně pro Ostopovice, složené, jak jinak, z kandidátů Strany zelených a z nezávislých kandidátů.
Jak je vidět, důvěryhodní lidé dokážou i se zeleným programem vyhrát volby, a to dokonce v tak velkém městě, jako je Liberec. Lídři kandidátek v Chomutově a v Liberci, tedy Přemysl Rabas a Jan Korytář, mají za sebou ve svých městech dlouhé roky práce a lidé jejich konkrétní činnost dobře znají. K zelené značce se ale v názvu svých kandidátek pro obecní volby nepřihlásili. Skoro to vypadá, jako by se úspěšní členové Strany zelených za jméno své domovské strany styděli.
Příčinou by mohlo být, že se strana na celostátní úrovni tak zdiskreditovala, že nezávislí kandidáti, a dokonce i někteří straníci pod její hlavičkou nechtějí na veřejnosti vystupovat. Jako jeden z důvodů to do telefonu nepřímo potvrzuje liberecký Jan Korytář. Platit by to však mohlo i v Chomutově, kde se místní Strana zelených rozhádala a Rabase do čela Pro Chomutova nechtěla pustit. Takový postup jenom potvrzuje, že Strana zelených nemá mezi veřejností dobré jméno.
Anebo by příčinou mohla být snaha nestrhávat už svým názvem pozornost voličů na "zelená" témata a spíš nabízet řešení pro všechny, tedy nejen zelené politické problémy. S tímhle důvodem Jan Korytář rovněž souhlasí: "Název Změna pro Liberec přesněji vystihuje, čeho jsme chtěli dosáhnout. Nejde jen o zelenou politiku, ale o spoustu dalších věcí, jako je boj proti korupci, klientelismu atd."
I tenhle důvod tedy nasvědčuje tomu, že Bursíkova "ohromná výhoda" mít prioritu v názvu se změnila v nevýhodu. Dnes je to spíš tak, že značce Strana zelených už nevěří ani její úspěšní členové. Ti upřímnější to dokážou i přiznat. A dodávají, že právě cesta, pro kterou se rozhodli v Liberci nebo Chomutově – tedy snaha o spolupráci s výraznými osobnostmi, které za sebou mají kus práce, byť by třeba nedisponovaly tím nejryzejším zeleným myšlením – by měla být inspirací pro celou stranu.
reklama
Další články autora |
Online diskuse
Inkognito? - 21. 10. 2010 - MichalOchrana přírody snad moc neutrpěla. Ztrácí zelená ideologie, oteplovací náboženství, ekoenergetický diletantismus. Zaplaťpámbu, snad tohle svinstvo zajde. Bude míň kšeftů pro ekopříživníky, příroda by ale mohla spíš získat. |