https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jan-tuma-kdo-je-tahounem-dekarbonizace-v-cr
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Tůma: Kdo je tahounem dekarbonizace v ČR?

5.10.2023
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Rád bych napsal, že je to koordinovaná spolupráce všech úrovní státní správy, soukromého sektoru, nevládních organizací a jednotlivců, ale bohužel tomu tak v ČR zatím není.
 
Přibývají sice místní subjekty s vlastní iniciativou a je moc důležité je tu mít, ale hlavním tahounem dekarbonizace v ČR jsou dnes zahraniční firmy, hlavně ze západní Evropy a zejména z Německa.

Funguje to dvěma způsoby:

      1) Podnik má zahraniční matku, která má mnohem ambicióznější klimatické cíle, než je v ČR zvykem. Mateřská firma pak po té české vyžaduje, aby si také připravila plán klimatické neutrality a postupně ho plnila.

      2) Podnik je plně český, ale má klíčového odběratele nebo klienta v Německu, a ten vyžaduje vyšší uhlíkový standard. Česká firma ho musí plnit, jinak by o zákazníka přišla.

Například IKEA rozváží nábytek přes firmy, které si kvůli této spolupráci musely nakoupit flotilu elektrických dodávek. Samy by to asi neudělaly, ale holt do toho šly a funguje to se všemi klady i zápory elektromobility.

Nejde tedy o žádné zákazy nebo příkazy. Byznys se prostě přizpůsobuje trendu, a vzhledem k tomu, že téměř 40 % českého HDP je závislých na exportu a hlavně do EU, tak mu nic jiného nezbývá.

Ty české firmy by to samotné nenapadlo a možná se i škrábou za uchem, co to po nich ten zákazník chce a proč mu nestačí nízká cena. Ale splnit to musí, takže investují do OZE, elektrifikace a zeleného vodíku a doufají, že dekarbonizace je skutečně trend, ve kterém jednou budou napřed a získají v ČR konkurenční výhodu.

Je škoda, že naprostá většina politických představitelů, ale i odborových předáků nebo vedoucích hospodářských svazů tento trend nepodporují, čímž jsou tyto průkopnické firmy uvrženy v nejistotu, která je v podnikání vždycky nepříjemná.

Kdy se tito představitelé přestanou vidět jako „obránce tradičních pořádků“ a začnou tyto podniky naopak podporovat, chválit a ukazovat jako dobrý příklad? Pak budou podniky investovat do dekarbonizace mnohem ochotněji a nebudou k tomu potřebovat žádné nařízení či donucení, případně ani ty proklínané dotace.


reklama

 
foto - Tůma Jan
Jan Tůma
Autor je ekonom a odborník na systém obchodování s emisními povolenkami.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

5.10.2023 07:03
liknavý přístup státu chápu, pokud někdo není vyloženě zastánce panelů a větrníků ale jeho liknavost je i na straně nových technologií jaderného MMR.
Vytvořil se to, čemu se říká "Teplátor" tedy náhrada dálkového vytápění ekologičtěji.

Je to možná divné, ale chápu to, že se chceme opírat o udržitelnost energetických zdrojů, nikoliv udržování dočasných zdrojů, jako Němci.

I Němci nadávají na vysoké ceny elektřiny a je to omezení konkurence, tedy si myslet, že OZE je nějaký zlatý grál růstové ekonomiky není, je to spíš dotační šedá zóna, kde se ztrácejí a zase vynořují peníze a všechno to platí spotřebitel, tedy občan.



Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

5.10.2023 07:34 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Energetiku bez podpory státu nelze. Byla v dějinách vždy, neboť šlo o obranu. Ale nyní je vysoká podpora jen, bohužel, na OZE.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

5.10.2023 07:45 Reaguje na Slavomil Vinkler
jde jen o byznys s povolením Bruselu, smysluplnost v tom není.
Zeleně zamindrákovanou Evropu si rozedere Čína s Amerikou a tady zůstane černá díra. Ale třeba to bude ta transformace, kterou potřebujem.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

5.10.2023 07:57 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ale přírodě to možná pomůže. Všichni (chudí) přijdou o auta, do garáže si pořídí kozu a budeme žít jako v (televizní) pohádce, nebo 18. století.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

5.10.2023 10:16 Reaguje na Slavomil Vinkler
o autu říkám, " je to kus nábytku, který se zrovna nevešel do obýváku" na co potřebujete auto? 90% jízd je do 50 km a 80% jízd jen z řidičem...registrovaných aut v ČR je 6.5 milionů a jen za první pololetí letoška přibylo dalších více jak 100 tisíc... vše se jednou zhroutí, i ta naše trapná majetnická civilizace, která je poháněna egem , které z vaší reakce je cítit.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

9.10.2023 15:22 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Jestli chcete vědět, na co potřebuju auto, tak se přestěhujte do naší vsi. Pochopíte to nejpozději do týdne.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

5.10.2023 10:17 Reaguje na Slavomil Vinkler
to, co se bojí je vaše ego ne vy.
Odpovědět
va

vaber

5.10.2023 07:59
mnoho odborných řečí a zpráv o dekarbonizaci a jak ji provést,
dekarbonizace znamená přestat pálit vše co obsahuje uhlík,
všude se uvádí jen nějaká procenta zelené energie,rád bych viděl čísla jak klesá spalování uhlíku a jeho sloučenin v tom kterém státě,
to je jediné měřítko reálného stavu, ne nějaký nákup elektromobilů pro které nemáme čistou elektřinu
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

5.10.2023 08:28 Reaguje na vaber
No ale když uděláte smlouvu s majitelem OZE, tak budete jezdit na zelenou energii kdykoli. Máte na to přece potvrzený papír.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

9.10.2023 15:41 Reaguje na Slavomil Vinkler
Mám na střeše největší FVE, jakou lze instalovat a zůstat ještě v kategorii rodinných zařízení, určených převážně pro krytí vlastní spotřeby.
Vím, kolik mi dává. Že bych z ní mohl živit elektroauto, to je opravdu hodně naivní představa.

I za vsí máme velké pole, kde se místo zemědělských plodin pěstuje elektřina. Ale ani to velké pole by nestačilo, aby si nabili elektrická autíčka všichni, kdo tady odtud musejí každé ráno někam odjet, aby se uživili.
Takže jakýkoliv papír potvrzený nějakým majitelem OZE je majiteli elektroauta dobrý leda tak na hajzlík. Vlastně ani tam ne; nemá potřebnou hebkost.
Odpovědět
Pe

Pepa

5.10.2023 13:49 Reaguje na vaber
vabere vabere, vedete tady řeči o dekarbonizaci a záchraně světa, ale přitom ani nevíte co to je ta dekarbonizace..
Odpovědět
va

vaber

6.10.2023 08:32 Reaguje na Pepa
Pepo co to je de-karbonizace, podle tebe?
fiktivní zelená energie ,zpráva EU, závazky vlád o uhlíkové neutralitě a podobné oblbování plebsu?
když chce člověk omezit CO2, může omezit jen to co způsobil a to je řízené spalování uhlíku , nemůže ovlivnovat CO2 který vzniká třeba v pralesích rozkladem biomasy ,ani by to nebylo moudré,
o záchraně světa jsem zde nic nepsal
Odpovědět

Radek Čuda

5.10.2023 12:00
Je super, že je taková IKEA eko uvědomělá, LGBTQ+ a vůbec progresivní, protože je to nadnárodní společnost a "matka" dbá na to, aby v naší drahé vlasti byl život plný štěstí a radosti.

Zajímavé je, že drahá "matka" taky nedbá na to, aby ceny u nás nebyly napálené jak kráva a nebyly vyšší než všude jinde, jako tomu donedávna bylo ... https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/srovnani-cen-v-ikea-v-cesku-a-zahranici/r~c741f5a24e1111ee82b7ac1f6b220ee8/

Prostě pokrytectví jak prase, snažíme se vypadat dobře, ale oholíme vás co to jen půjde.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.10.2023 14:49
Jo, jo. Greenwashing se stává stále více nutnou podmínkou úspěch a je čím dál propracovanější. Dokonce má i své mluvčí.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

6.10.2023 07:57
Návrat do časů bolševismu.
Pokud nemáš papír na to,že usilovně podporuješ Závěry XIV. sjezdu KSČ tak si neškrtneš v pracovním ani společenském životě. A potomci mohou zapomenout na studia na vš školách.

Tak dlouho jsme šli na Západ , až jsme se vrátili z Východu.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

9.10.2023 15:22 Reaguje na Miroslav Vinkler
1*
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

9.10.2023 15:30
Kdo je tahounem dekarbonizace v ČR?
Na to je těžká odpověď.
Ale podle mého jsou to JADERNÉ ELEKTRÁRNY. Protože nebýt jich, tak bychom si už tu a tam svítili leda tak loučemi...
Nejen my - i Němci, Rakušáci a další státy.

A vím, kdo tím tahounem není a zcela jistě nikdy jím být nemůže, i když nám to z Bruselu tlučou do hlavy horem dolem: elektroauta.
Odpovědět
JO

Jarka O.

9.10.2023 15:43 Reaguje na Karel Ploranský
Tuhle p. Tůma to vidí takhle:"tahounem dekarbonizace v ČR jsou dnes zahraniční firmy, hlavně ze západní Evropy a zejména z Německa." ESG je radost a je požadována i od obchodních partnerů uvedomělých firem, jinak s nimi svazáci nebudou s čistým svědomím moci obchodovat :-)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist