Jan Metzl: Jak rozetnout gordický uzel na cestě k přirozenému lesu?
Hloupost v reakci na změny klimatu hraničí až s lesnickým idiotismem.
Vzděláním nejsem klimatolog, paleobotanik, ani evoluční genetik. Celý život jsem jako lesník chodil s otevřenýma očima po lese. Nelíbí se mi názory a doporučení kormidelníků českého lesnictví.
Jak je to se smrkem. Autochtonnost smrku v naší vlasti je dána jako výsledek fytogenetického evolučního vývoje obsazováním vyhovujících lokalit v poledové době. Smrk je vybavený genetickým DNA po 10.000 letech vývoje a růstu. Reaguje svojí adaptací, přizpůsobením na změněné přírodní podmínky, postupem na sever do vysokých horských mlh a specifických stanovišť chladných roklí a rašelinišť. Podle modelu potenciální přirozené vegetace zaujímají téměř čisté smrčiny jen 0,8 % současné lesní půdy, tj. asi 21 tisíc hektarů (Křístek, Žárník 2007).
V grafu je vyznačeno produkční optimum smrku, a co je nejdůležitější, je i nejzranitelnější jak abiotickými, tak biotickými činiteli. Tento poznatek je důležitý při určování obnovních cílů při obnově porostů a musí být brán v potaz.
V 18. století, kdy docházelo k systematickému a exploatačnímu mýcení původních lesů, bylo přistoupeno k zalesnění sadbou. Smrk a borovice byla zaváděna i do míst, kde původně nerostly, tj. do oblastí listnatých dřevin a jedle. Dosavadní způsoby sběru semen a luštění byly již nedostačující. Nejstarší luštírna byla založena v německém Darstadtu v roce 1789. Na našem území až v roce 1910 v Č. Budějovicích. V roce 1946-48 vznikl semenářský závod v Janovicích u Rýmařova. Majitelům šlo většinou o zisk. Nejlevnější surovinu získávali téměř v zahraničí a z různých nadmořských výšek. „Smrk jako smrk“. Není proto divné, že porosty vzniklé z takto získaných semen, byly málo odolné biotickým a abiotickým činitelům. V tehdejším Československu se zasloužil o zavedení snahy znalosti původu semen prof. Vincent v roce 1927. V šedesátých letech byl zřízen centrální Semenářský závod v Týništi n. Orlicí, který je po různých reorganizacích v provozu do dnešních dnů jako účelový závod LČR.
Genofond a genotypová kvalifikace
Uznané lesní porosty dostaly právní ochranu až s Lesním zákonem č. 289/1995 Sb. v § 29 …., „které vyhovují z hlediska genetického ….“ Tento nesplnitelný požadavek byl nahrazen třemi Zákony s novou formulací „genotypová klasifikace“. Jistě by bylo vhodné při uznávání stromů a porostů vhodných k reprodukci osiva a sazenic, provést některou metodou organogeneze DNA, aby se vyloučily geneticky zcela nepůvodní, z dřívějších dob zavlečené ekotypy. Jedinci, nejméně postižení genetickou korozí, kteří vzejdou z těchto genových základen jak přirozenou obnovou, tak sadbou mohou nahradit geneticky cenné populace zásluhou dřívějších adaptací, hybridizací a křížením různých ekotypů.Zásluhou větrosnubného křížení mohou být ovlivněné alely a vždy vzniknou heterozygoti s novým genotypem. Zatím se neobjevil genetik, který by poopravil genovou šroubovici a udělal ze smrku nový druh teplomilné, suchomilné, pionýrské dřeviny. Našim úkolem je, pokusit se změnit získanou pionýrskou amplitudu druhu na klimaxovou. Změnou pěstebních postupů a respektováním Backmanova růstového zákona v co nejdelší době pomalého růstu a vývoje v mládí. Při této příležitosti si dovolím vzpomenout na svoji první studentskou praxi v roce 1957 u ing. Štandla. Při zpáteční cestě jsem polesnému řekl, „pane polesný, ta smrková mlazina krásně roste, má metrové přírůsty“. Polesný mi odpověděl „a myslíš, že je to dobře?“ Později, když jsem se seznámil s texty Korpeĺa, Zakopala, Kaňáka, jsem pochopil, co mi polesný chtěl říci. Jak se máme chovat ke klimaxovým dřevinám – k jedli, buku a smrku.
Respektováním přirozeného rozšíření dřevin a genetického původu se zřejmě do značné míry vyhneme kalamitnímu odumírání lesů (Křístek, Žárník 2007). Nebude-li ochrana genofondu, nebude tu les a čili pak ta ochrana lesa je zbytečná (Pfeffer 1996). Les bude buď přirozený, nebo nebude žádný (Míchal 1992). Dle mého názoru, Míchal, Pfeffer, Křístek nejsou žádní pomýlenci, jak si někteří myslí a nerespektují je, ale podle svých pravd jednají.
Generel obnovy lesních porostů po kalamitě
Ministerstvo zemědělství pověřilo 16 lesních inženýrů z ÚHÚL a VÚLHM zpracováním Generelu III. obnovy lesních porostů po kalamitě. Jedná se o 84.850 ha. Generel II. řešilo 25 lesních inženýrů s úkolem zalesňování holin na ploše 10 tisíc hektarů na severní Moravě. Bohužel, zůstal nepovšimnut, ignorován a v podstatě nebyl nikdy ani v pokusech naplněn. Snad nestihne Generel III. stejný osud?Navrhované cílové druhové skladby jsou výsledkem práce odborníků, kteří nepředpokládají, že současná vegetace by mohla mít bez lidského zásahu dlouhodobou stabilitu v ohrožených, chřadnoucích druhotných smrčinách. Tyto jsou nahrazovány přirozeným smíšeným lesem. Po této stránce nelze, dle mého soudu, nic vytýkat autorům obnovy lesa pro 22. století. Dovoluji si ale napsat výhrady, které ke Generelu mám. Za prvé: třídění velikosti holin, neprotěžování jedle a neřešení škod zvěří.
Třídění velikosti holin – dvoufázová obnova
Nyní musí následovat práce praktických lesníků. Nemohu se zbavit dojmu, že rétorika o odbornosti venkovního personálu, kterému není potřeba nic radit, vše znají, se mi zdá až nekriticky nadnesená a v prvé řadě neodborná. V Generelu III. je zalesňování navrhováno ve třech variantách podle velikosti holin, a to do 1; 5 a větších jak 5 ha, s návrhem tzv. dvoufázové obnovy. Považuji dvoufázovou obnovu za důležitou i při zdolávání holin menších jak 5 ha. Těchto holin je v Generelu uváděno 21.209 ha, tj. 25 % a větších jak 5 ha 39.789 ha, tj. 50 %. Většinou (89 %) se jedná o hospodářské soubory 41 až 57. Nechci podceňovat odbornost venkovních lesníků, ale vyslovuji oprávněnou pochybnost. V únoru 2020 byl na Silvariu zveřejněn rozhovor se třemi učiteli pěstění lesa středních lesnických škol - ze Žlutic, Šluknova a Písku. Tito se společně shodli na tom, že nemají návody jak učit a reagovat na nové přírodní podmínky. Další připomínka se týkala absence učebnic, kdy bylo poukázáno na to, že učí z učebnic starých 50 roků. Podobná situace je i na vysokých lesnických školách. Všechny učebnice byly zpracované v duchu současných lesnických poznatků (Sekyrka, Konšel, Polanský) nebo společenské objednávky (ze sedmdesátých let v dané době). Není na škodu, že učí ze starých učebnic o rozlukách, Wagnerových obnovních postupech, různých probírkách, strnulých zařizovatelských metodách, myslivosti. Pokud učí jen v rozsahu nezbytné informovanosti a současně zdůrazní jejich neživotaschopnost, bylo by to chvályhodné. Zrušte katedru „Myslivosti“ a otevřete katedru „Zakládání a obhospodařování přirozeného lesa“. Učitelé musí zaměřit výuku na evoluční pochody, Mendelizmus, sukcesi, životem přirozených lesů ve středoevropském vegetačním pásmu. A podrobně probrat nauku o výběrných a přirozených lesích, mozaikovitém zakládání lesa na půl hektarových jednotkách, zásobách a přírůstech porostů, kontrolních metod zařízení, free-style lesnictví. Učebnici v prvé řadě musí napsat některý z mladých osvícených učitelů, v duchu nejnovějších poznatků cest k přirozenému lesu. Zajistit její vydání pro potřeby žáků. Nelze přeci žebrat na vydavatelích, aby vydali v jednom nákladu 300 učebnic. Slovenští kolegové vydali „Pestovanie lesa“ na 330 stránkách v 150 ks nákladu (Saniga, 2018). Výmluvy nemohou obstát, zvláště když se podíváme na nabídku knih z oblasti myslivosti a lovů, za posledních 30 roků. Bohužel, tyto čtivé povídky nic neříkají o tom, že v lesích po lesnicko-mysliveckém hospodařen některých autorů, zůstávají jen tisíce hektarů monokulturních smrkových rozvracejících se porostů po předchozím okusu, ohryzu a loupání, suchu a na zemi je vše spaseno na holou zem. Míchal, konstatuje: „…nejsou to v prvé řadě ani předpisy nebo organizační uspořádání, co je třeba změnit. Jsme to především my sami a naše postoje“.
Cílové druhové skladby
Během svého života čekám již na pátý Lesní zákon, který jak doufám, bude moderní, naplňující nové poznatky lesnické vědy. V Generelu III. se autoři neoprostili od doporučené dřevinné skladby smrku. Na těchto stanovištích má plnit funkci ekonomické dřeviny jedle! Zastoupení alochtonního smrku, jako ekonomické dřeviny a rozsah, který by měl sloužit k přeměnám, bude v obnovních cílech zastoupení smrku doporučen v oblastních plánech rozvoje lesů (OPRL), omezen jeho limitovanou účastí. Nevhodné použití smrku napomáhají i možnosti dané platným zákonem a vyhláškou o podílu melioračních dřevin výsadbou odrostků, jak bylo v nedávné době, oblíbené. Trvale udržitelné hospodaření v duchu FEFC se zhroutilo. Je nutné usilovat o certifikaci standardy FSC a les začít obhospodařovat v duchu přirozeného lesa. Vím, o čem mluvím. Nejedná se jen o Jesenické hory, ale o všechny lesy v celé naší vlasti včetně Krkonoš, Jizerek, Šumavy, Krušných hor, Brd, Vysočiny, které byly v minulosti exploatačně vytěženy z důvodu průmyslové revoluce nebo jako důsledek mniškových, větrných, kůrovcových, imisních atd. kalamit. Z 95 % byly zaneřáděny introdukcí alochtonními smrky ze zahraničí a z jiných nadmořských výšek. Z Jeseníků mohu uvést, že původní smrkové porosty s jeřábem, případně klenem, bukem, jedlí, byly nahrazeny prokazatelně nepůvodním ekotypem. Zde se však nachází několik jedinců zjevně původního genofondu vysokohorského smrku, tzv. „zakladatelů“ kteří mají snahu se přirozeně zmlazovat. To jsou přeživší jedinci, kteří mají správný vývoj a přibližují se genofondu vysokohorských a horských lesů. Pokud budeme kultivovat smrk, dle mého soudu, musíme napodobovat smrkové původní fytocenózy horských smrčin. Mám na mysli rozvolněné smíšené porosty s přimíšeným zastoupením JŘ jako souputníkem smrku a s minimálně vtroušeným BK, KL, JD. Nemalou měrou na stavu dnešních smrkových porostů se podílí nevhodné, doporučované výchovné a obnovní postupy. Na Jesenicku máme tisíce hektarů druhotných smrkových mlazin, tyčovin a nastávajících kmenovin, které očividně nemají možnost se dožít dospělosti. Tyto porosty vlivem sucha, hustých porostů a dřevokazných hub chřadnou a rozvracejí se po předchozím ohryzu a loupání. Interně jsme je pojmenovali Cervido-Picetum. Oddenkové části stromů (do výše 4 m, Pařez 1975) jsou napadány hnilobami se sníženým zpeněžením v kvalitě paliva, v místech vniku hub jsou lámány. Tyto porosty mohou plnit funkci přípravného a přechodného lesa. Zatím se s nimi nic nekoná a asi nic konat nemůže. Na lesní správě Karlovice jsme si byli tohoto stavu vědomi a snažili jsme se smrk využít jako přípravnou, přechodnou dřevinu. Musím přiznat, že až na malé výjimky jsme neuspěli. Hlavní překážkou byly stavy škodící zvěře. Znám ale lokalitu, kde pod dohledem lesníka s nízkým stavem srnčí zvěře, pracovala příroda. Došlo k přirozené záměně listnatými dřevinami v monokulturní smrkové mlazině, s odpovídající druhovou skladbou, ale i stín snášejícího smrku v podúrovni se strategií klimaxového, pomalého růstu a správného vývoje. Přirozeně zmlazené nebo uměle vnášené klimaxové dřeviny udržujme co nejdéle ve stínu mateřského nebo přechodného lesa. Polo klimaxové dřeviny přiměřeně. Přímou výsadbu borovice vždy v přimíšeném smíšení s BR, OS. Podporujme autoreprodukci, pokud je v blízkosti obnovované plochy semenný zdroj podle zásady „Kde se kdo rodí, tam se hodí“. O anemochorní dřeviny nemusíme mít obavy, že se nezmladí, někdy to však bez pomoci lesníka, může trvat neúměrně dlouho. Potom musíme vzít na pomoc přípravu půdy, nebo umělou výsadbu. Žádnou výchovu prořezávkami, jen autoredukci, případně negativní zásahy. Ošetření proti buřeni provádíme ošlapáváním. Žádné kosy a chemizace! Jsou to ale „bílé vrány“ na ekologicky spravovaných revírech.
Na stránkách Lesnické práce byl uveřejněn článek s podtitulem: „Jen hlupák se nedokáže poučit z chyb“. Parafrázovaný výrok prof. Švejcara, který v r. 1994 napsal: „Názory nedokáže měnit jen blbec. Vždyť všechno kolem nás se mění se stavem našeho poznání. Je pozoruhodné, jak je zásada neměnit názory zakořeněna jako vyjádření charakterního postoje. Opak je pravdou.“ Naše vrchnost se nepoučila. Na stránkách Lesnické práce v r. 2017 byl uveřejněn článek Poučení ze zdolávání kalamitních holin na ploše 1.000 ha z r. 1955. V důsledku nezdarů byla plocha zalesněna 4,4x převážně smrkem. Jako hlavní důvod byl uveden nástup těžko zalesnitelných holin zabuřeněním, použití nevhodného sadebního materiálu a škody zvěří. V tomtéž článku bylo uvedeno, že všechny přípravné dřeviny byly beze zbytku vyřezány. Jako podpásovku lze označit argumentaci o nevhodnosti břízy při zdolávání imisních horských holin Krušných hor. To profesor pěstování neví, že bříza bílá z Brna nemůže nahradit horský ekotyp břízy nebo břízu pýřitou? Nepoučili jsme se dostatečně se zavlečeným smrkem? Přenos sadebního materiálu uvolněný Vyhláškou MZe u všech dřevin, nevěstí všeobecnou katastrofu? Čeká nás stejný osud? Co tomu říkají genetici a typologové? Snad nezůstane tříletá práce 15-25 lesnických odborníků znova nepovšimnutá. Proč si Ministerstvo zemědělství, jistě za nemalý peníz, objednává zpracování Generelu obnovy kalamitních holin u ÚHÚL a VÚLHM, když jej nepodpoří novelizovaným Lesním zákonem nebo Vyhláškou? Místo toho je Generel III. jen návodem a doporučením k realizaci. Vyhláška MZe z dubna 2020 ani nezmiňuje, že nějaký Generel III. byl zpracován, dokonce neakceptuje jeho doporučení. Dovoluji si zpochybnit současnou diletantskou zalesňovací politiku státu a správců lesa na 60 % rozlohy státního lesa.
Neřešení škod zvěří
Samostatným tanečkem je problém přemnožené škodící zvěře. Totální neschopnost a ignorance našeho ministerstva s jeho mysliveckými úředníky a s jeho řediteli státního majetku. Neřešitelný problém trvající po celou dobu od roku 1945 a přímo trestuhodného stavu za posledních 30 roků. V roce 1996 mě navštívil na lesní správě prof. Hromas, absolvent lesnické školy z Hranic, a shlédnul stav imisních horských holin a rozpadajících se smrčin. Zeptal jsem se jej „Pepíčku, co na to říkáš?“ Odpověděl: „Víš Honzíku, to je těžké, to je politický problém“. Na tomto žalostném stavu se podílí ministři všech dosavadních vlád počínaje ČSSD, ODS a KDU. Ministři nejsou lesníci, ale výborní myslivečtí manažeři. Vybírají si poučené spolupracovníky, nepoučené vyměňují. Brání se řešit otázku škod zvěří snad z obav, že nebudou v příštích volbách zvolení a přijdou tak o lukrativní posty. Není důležité, co jsme schopni ochránit proti zvěři na 85 tisících nových holinách a na třetině rozlohy naší vlasti, ale co by v přírodě rostlo, kdyby stavy domácí zvěře byly v přirozeném stavu a umožnily tak obnovu všech dřevin bez nákladných a zbytečných ochran. Marie Terezie a Josef II. se poučili z chyb, když jelení a černá páchala nedozírné škody a zapříčinila plíživý hladomor poddaných. Nařídili vystřílení veškeré zvěře ve volnosti a přebytečnou zvěř zavřeli do obor. A to neměli opakovačky a zaměřovače, ale předovky. To se jim podařilo a tento stav monarchie udržela do jejího konce. Já vím, to bylo za feudalismu, ale demokracie není anarchie. Idiotské nápady předkládané k řešení škod zvěří nemohou napadnout normální lidi. Zakládání zvěřních políček, přezimovací obůrky atd. Ale mají podporu na ministerstvu zemědělství a u ředitelů našeho majetku. Musí být určeny oblasti chovu tam, kde byla zvěř myslivecky obhospodařována v roce 1945. Vně těchto oblastí veškeré druhy zvěře i zavlečené, lovit na potkání bez ohledu na vymyšlené chovné hodnoty. Prostředky určené na řešení škod zvěří, využít k vypsání tučného zástřelného za každý odlovený kus všem lovcům, např. 5.000 Kč za kus. Problém škodící zvěře bude do dvou – tří roků vyřešen. Toto vše pod dohledem odborného lesního hospodáře, který rozhodne o prodeji povolenek. Navrhovaná opatření formou posouzení stavu ekosystémů v delším časovém období po dobu pronájmu honitby, je kontraproduktivní, nemůže nic vyřešit. Nikdy, nikde se to nepovedlo. Jen se prodlužuje agonie socialistické myslivosti. Kriteriem lovu musí být jen stav ekosystému směrem k přirozenému lesu plnící funkci houby s naplněním potůčků vodou. Tento stav posoudí výkonný lesní hospodář, jehož prvořadým úkolem je pěstovat les a ne chovat zvěř. Les je národní bohatství na rozdíl od myslivosti. Obavy, že tato opatření zapříčiní vyhubení zvěře je bezdůvodné. Uplatňovat tresty za fyzické i verbální útoky směrem k likvidaci predátorů. Jak dlouho ještě budeme trpět socialistko-kapitalistickou hordu uličníků, kteří svojí nečinností umožňují ničení naší přírody? Nejen lesů v majetku státu, ale i ostatních drobných vlastníků. Až nepoteče voda z kohoutků? Byl jsem v Grüssbachu a Eibenstocku a tam mají posledních 30 roků problém se zvěří vyřešený, roste jim les směrem k přirozenému. V Německu ale nesedí na teplých židlích pomýlení hlupáci, mám-li být slušný.
Neprocitnul jsem včera, ale Otevřeným dopisem v roce 1997 po povodni a v roce 2019 po kalamitě jsem upozorňoval na neřešené problémy lesního hospodaření. Odpověděl mi Lux a Toman, vše je v pořádku. Oba dva lhali.
Závěrem: V demokratické společnosti máme možnost se rozhodnout:
1. Setrváme v současném stavu lesního a mysliveckého hospodaření.
2. Pokusíme se o převod současných lesů na přirozený les s přirozeným zazvěřením domácími druhy.
3. Obrátíme pozornost směrem k plantážím.
Kolegům, kteří jsou stále v zajetí halucinace a bludu, že smrk poroste tam, kde mu poručíme, spolu se škodící zvěří a přirozený les je chiméra, uvádím tyto citace:
Profesor lesnické fakulty v r. 1995: „S přemnoženou zvěří se nedá pěstovat les.“
Prof. Ammon v r. 1937: „Nová vědecká pravda se nedá prosadit tím, že její protivníci budou přesvědčeni a sami se prohlásí za poučené, nýbrž spíše tím, že protivníci pomalu vymírají a že dorůstající generace je předem s pravdou obeznámena.“
Jak budou vypadat naše lesy za dvacet roků? Já se toho stavu nedožiji. Nepřeji si, aby moje pravnučka namísto procházky do lesa se svým milým, musela jít do Galerie obdivovat obrazy Mařáka a Šiškyna za zvuků Smetanovy symfonické básně „Z Českých luhů a hájů“ vykreslující vznešenost našeho lesa. Možná se mýlím.
Lesu zdar!
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (85)
Jan Šimůnek
9.4.2020 08:10Pavel Hanzl
10.4.2020 11:40 Reaguje na Jan ŠimůnekMiroslav Vinkler
9.4.2020 08:42To samé se týká vodních toků , a taky to tak podle toho vypadá.
Jan Šimůnek
9.4.2020 10:19 Reaguje na Miroslav VinklerNěkteré státy mají pro lesy samostatná ministerstva, nebo mají ministerstva, u nichž je zaměření na lesy (mimo jiné činnosti) přímo v názvu. Asi by to byla cesta, ale muselo by se to oddělit jak od ekologických tak i od mysliveckých fundamentalistů.
Jan Šimůnek
9.4.2020 12:57 Reaguje na HunterJan Šimůnek
9.4.2020 16:40 Reaguje na HunterJakub Brenn
14.4.2020 09:16 Reaguje na Jan ŠimůnekV oplocenkách to není o moc lepší...
Jednoho dne se kus oplocenky naruší(buď spadlým stromem, nebo to uhnije, nebo se zvěř podhrabe - pak už je to otázka hodin, kdy si zvěř pochutná)
Hunter
9.4.2020 11:41 Reaguje na Miroslav VinklerJan Šimůnek
9.4.2020 16:41 Reaguje na HunterJakub Brenn
14.4.2020 10:35 Reaguje na Jan ŠimůnekOndřej Dočkal
9.4.2020 22:24 Reaguje na HunterOtázka ale je, proč ten zisk z lesa zbytečně snižovat o náklady na sazenice a oplocenky? Kdyby fungovala přirozená obnova, mohl by lesník z lesa získávat míň (stávající zisk minus náklady na sazenice + oplocenky), a mohlo by aspoň něco zůstat i na mimoprodukční funkce, při zachování stávajících příjmů (pomiňme momentálně to, kam se dostane ekonomika lesního provozu kvůli smrku..).
Tedy mohl by ušetřit tím, že se spolehne na přirozené zmlazení? Nemohl, za stávajících stavů zvěře prostě nemohl. Aspoň teda u nás, co není v plotu, nemá šanci. Mimo ploty odrůstá zmlazení prakticky jen u cest a pod. míst, kde chodí lidi (= zvěř se tam nedrží). To jsou ale jen zlomky porostů, bohužel.
Karel Zvářal
10.4.2020 06:20 Reaguje na Ondřej DočkalOndřej Dočkal
10.4.2020 22:49 Reaguje na Karel ZvářalJan Škrdla
10.4.2020 23:32 Reaguje na Karel ZvářalNěkdy je lepší počkat a využít tu lípu, habr a břízu jako krycí dřeviny. Nebo provést výsadbu cenných dřevin pomístně a použít ten nálet jako výplňové dřeviny.
Jinak borovice, pokud se vychovává, se může použít na řezivo.
Karel Zvářal
11.4.2020 07:52 Reaguje na Jan ŠkrdlaNaše věkově různorodé lesy jsou domovem širšího spektra ptáků, než stejnověké porosty, jaké jsem viděl např. v Německu. Takže oba modely mají svá pro a proti, pokud ale zvítězí ekonomické hledisko, nijak mě to nepřekvapí.
Jan Škrdla
11.4.2020 22:32 Reaguje na Karel ZvářalU dubu se říká, že by měl růst v kožuchu. Tzn. v horním patře by měl být dub a v spodní etáži stínomilné dřeviny (např. ten habr nebo lípa). Jak toho dosáhnout? Možná v první fázi po výsadbě DB redukovat náletové dřeviny, ale ne úplně (snažit se o to, aby nepředrostly duby).
Různorodé lesy jsou u nás spíše vzácností, narozdíl od těch stejnověkých. Jinak souhlas.
Karel Zvářal
12.4.2020 06:18 Reaguje na Jan ŠkrdlaDAG
16.4.2020 08:16 Reaguje na Jan ŠkrdlaMajka Kletečková
11.4.2020 00:12 Reaguje na Miroslav VinklerJan Škrdla
11.4.2020 22:42 Reaguje na Majka KletečkováTak nějak mám pocit, že to místo potřeboval Klaus zaplácnout někým, kdo nebude vyvíjet přepřílišnou aktivitu, a nebude bránit neviditelné ruce trhu.
Lukáš Kašpárek
15.4.2020 08:32 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Šimůnek
15.4.2020 10:04 Reaguje na Jan ŠkrdlaJiří Svoboda
14.4.2020 09:05 Reaguje na Miroslav VinklerMožná je ale těžké o tom s vámi, kdo nevěří na skleníkový jev a vše vidí v devastaci půdy, diskutovat.
Čech M.
9.4.2020 11:38Hunter
9.4.2020 11:43 Reaguje na Čech M.Jan Šimůnek
11.4.2020 13:15 Reaguje naTruhlář sice zpracovává obojí dřevo, ale ten ho dostává předzpracované a dělá s ním jiné věci než se dělají na pile.
Jan Šimůnek
14.4.2020 14:12 Reaguje naJan Šimůnek
15.4.2020 10:10 Reaguje naA musí se taky počítat s tím, že krychlový metr řeziva bude výrazně těžší (mají vozíky apod. používané pro sm dostatečnou rezervu na dub?, dtto třeba konstrukce skladových prostor?).
Prostě vím z praxe, z toho, co vidím kolem sebe, že se pily specializují na tvrdé nebo měkké dřevo a že tato specializace tudíž jakýsi smysl má, byť to třeba vám smysl nedává.
vaber
9.4.2020 16:45Pavel Hanzl
11.4.2020 07:25 Reaguje na vaberJan Šimůnek
12.4.2020 13:06 Reaguje na Pavel HanzlA měla by o tom být vedena celospolečenská diskuse, ukončená něčím, co má váhu (nejspíš referendem); a ne aby pochybní aktivisté proti vůli většiny společnosti začali zacházet s veřejnými lesy jako se svým majetkem a záměrně je devastovali.
Jan Šimůnek
15.4.2020 10:15 Reaguje naV tom druhém ne.
Ukazuje se naprosto jasně, že zanecháním hospodářské činnosti ve stromové plantáži nevzniká přírodní les, ale degradovaný biotop, srovnatelný s tím, co vyroste na brownfieldech.
Přírodě blízký les bychom museli uměle vysázet (protože ve stromové plantáži potřebné druhy nejsou přítomny a ze smrkové či borové šišky dub, javor nebo jeřáb nevyrostou) a nějakou dobu o to pečovat, byť by se tou péčí třeba jen řešily průšvihy vzniklé tím, že jsme neodhadli správné druhové spektrum. A, pochopitelně, kromě stromů by se měl podobným způsobem řešit i podrost.
Majka Kletečková
15.4.2020 14:37 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
15.4.2020 16:26 Reaguje na Majka KletečkováO tom jsem četl už jako školák. Existoval prvorepubliční (a vycházel ještě na začátku protektorátu) časopis Naší přírodou, který měl vysokou vědeckou úroveň, byť šlo o časopis populární. Mám dva ročníky.
Pochopitelně, za socíku se už dbalo na to, aby ochrana přírody tu vědeckou úroveň neměla (proto taky likvidace organizace Tis, jíž jsem byl členem).
Majka Kletečková
15.4.2020 18:09 Reaguje na Jan ŠimůnekMajka Kletečková
15.4.2020 15:49 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
15.4.2020 16:29 Reaguje na Majka KletečkováNehledě k tomu, že se patrně z větší části jedná o lesy, uměle vysazené až po "oholení" Šumavy na začátku novověku.
Pavel Hanzl
10.4.2020 11:37Jan Škrdla
10.4.2020 23:35 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
11.4.2020 07:21 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Šimůnek
11.4.2020 13:19 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
11.4.2020 13:23 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
13.4.2020 20:34 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
14.4.2020 10:29 Reaguje na Pavel HanzlAntická klimatická optima - tepelné výkyvy asi dva stupně nad současnými průměry
Středověké klimatické optimum - teploty opět vyšší než v současnosti, u nás rostly smokvoně, v Norsku dávala bobule vinná réva, obilí se dalo pěstovat na pobřeží Grónska
Teplá epizoda mezi husitskými válkami a 30letou válkou - opět tepleji než dnes, v Polabí bylo možné pěstovat melouny (doloženo spolehlivými prameny, jako jsou účty za jejich nákup od místních pěstitelů pro královský stůl), což dnes bez předpěstování ve folijníku nebo skleníku nejde (a ty tenkrát nebyly)
Takže sorry, bot s divným programem, vyhýbajícím se reflexi reality, jste leda vy.
Pavel Hanzl
14.4.2020 14:50 Reaguje na Jan ŠimůnekArgumentovat proti grafu globálních teplot účtem za melouny je skutečně čurinovní, vy se fakt lepšíte!!
Pozn:. "melaun" znamenal ve staročeštině dobře vykrmený králík.
(to si ale dělám čurinu, to jinak nejde)
Jan Šimůnek
15.4.2020 10:27 Reaguje na Pavel HanzlObilí se do Grónska rozhodně nedováželo. Dokud Norsko (jehož osadníci to byli) mělo dostatek obilí, byly podmínky příznivé na jeho pěstování i v tom Grónsku. Jakmile se ochladilo, tak i to Norsko mělo obilí pro místní lidi málo.
Druhou věcí je, že s tehdejšími loděmi, úrovní navigace atd., se nedal přísun takových kvant obilí (aby se tím celoročně živili tamní osadníci) logisticky zvládnout.
Účet za melouny má pochopitelně vyšší informační hodnotu než všechny bláboly IPCC za celou dobu jeho činnosti, protože dokazuje, že v těch a těch letech byly takové teploty, že ty melouny na poli rostly. A nepřímo dokazuje i to, že stabilní teplé klima muselo trvat tak dlouho, že se lidé odvážili se jejich
pěstováním živit; tedy, že riziko neúrody a ekonomického krachu bylo přijatelně malé.
A, mimochodem, za mínojského tepelného výkyvu bylo zřejmě bez ledu (a osídlitelné) i pobřeží Antarktidy. Pokud tedy nebereme tu Dänikenovu představu hodných mimozemšťanů, předávajících (asi z čirého potěšení) místním opičkám mapy z dob třetihor.
Jan Škrdla
12.4.2020 20:43 Reaguje na Pavel HanzlNevěřím ale, že zde v blízké budoucnosti bude klima jako na Sahaře nebo např. Arabském poloostrově, které existenci lesa neumožňuje.
Pavel Hanzl
13.4.2020 20:29 Reaguje na Jan ŠkrdlaStačí si vzít jakýkoliv dostatečně podrobný graf růstu globální teploty a tu křivku prodloužit třeba o 20 let. A máte u nás Saharu jak vyšitou. Samozřejmě s tím, že globální teplota je vždy výrazně nižší (vlivem oceánů), taky dnes je u nás průměrně o 3°C tepleji, zatímco globální teplota stoupla pouze o asi 1.5°C.
Pokud se nezmění podmínky pro takovž růst teplot, tak ta teplota takto poroste.
Zatím to ale za žádnou výraznou změnu nevypadá, můžeme jen spolíhat, že se prostě stane zázrak, což má pravděpodobnost minimální.
Jan Škrdla
13.4.2020 22:21 Reaguje na Pavel Hanzlviz:
https://www.klimatickazmena.cz/cs/?l=37&m=175&f=4&e=a
Co se týká strážek, nedojde k tak výraznému poklesu, jako se počítá nárustu teploty. Akorát bude srážky ještě méně vyrovnané a díky vyšší teplotě bude vyšší výpar.
Jen pro zajímavost, průměrná roční teplota na Sahaře přesahuje 20°C (někde až 30°C), a jsou tu dost velká teplotní amplituda.
Zatím ani ty nejčernější seriózní scénáře s tím do konce století nepočítají.
Pavel Hanzl
13.4.2020 23:00 Reaguje na Jan ŠkrdlaProblém je v tom, že daleko rychleji eskaluje industrializace třetího světa a jeho přelidňování. Takže i přes výrazné snižování emisí v Evropě i USA se celkově emise zvyšují. Ale i kdyby se nezvyšovaly, tak ty miliardy tun CO2 se stejně emitují každý rok a tím roste jeho koncentrace. Navíc se už teď přidává metan z permafrostu. Ale průměrná teplota u nás +15°C je totálně likvidační, neexistuje u nás strom, který by přežil teplotu 50°C. A už se naměřilo asi 42°C.
Jan Šimůnek
14.4.2020 10:35 Reaguje na Pavel HanzlA, MMCH, vyšší teplota = vyšší odpar ze světového oceánu = vyšší srážky. Pouště rostly v chladných obdobích a v teplých se naopak zmenšovaly (pokud tam nebyly ještě jiné faktory). Sahara v minulých teplých periodách měla daleko více charakter savan a polopouští. Pokles teplot na konci antiky vedl k vysychání středoasijských pouští a polopouští a výsledkem byly nájezdy tamních kočovníků na Evropu.
Pavel Hanzl
14.4.2020 12:04 Reaguje na Jan ŠimůnekVšimněte si, že na grafu je ta čára témněř vodorová a dnes svistá. To je prostě ten podstaný problém.
https://www.czechsight.cz/co-vime-o-zmene-klimatu-zadna-alternativni-teorie-nedokaze-soucasne-otepleni-vysvetlit/?fbclid=IwAR1SAwsg7V66pKgf63_aJx8WFw463pCH51GIpE2zr4PAzKoNH9swwzwVXP4
Jan Šimůnek
14.4.2020 14:17 Reaguje na Pavel HanzlKonec konců, proto naprostá většina odborníků na historii a prehistorii klimatu je v táboře skeptiků. Protože z titulu své odbornosti dobře vědí, že alarmisté produkují jen bláboly, lži a nesmysly.
Pavel Hanzl
14.4.2020 12:10 Reaguje na Jan ŠimůnekUž šestý rok nás trápí asi nehorší sucho historie a vy tu kdáknete takovou blbost.
Jan Šimůnek
14.4.2020 14:18 Reaguje na Pavel HanzlSoučasné sucho pravděpodobně s klimatem jako takovým nemá nic společného.
Pavel Hanzl
14.4.2020 20:14 Reaguje na Jan ŠimůnekTo sucho je změnou klimatu PŘÍMO VYTVOŘENÉ. Nebo znáte jinou příčinu?
Já vím, ekoteroristi.............
Jan Šimůnek
15.4.2020 10:33 Reaguje na Pavel HanzlMajka Kletečková
15.4.2020 15:01 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
15.4.2020 16:34 Reaguje na Majka KletečkováNaši předkové ovšem nekrmili šmejdy, "bojující za klima", ale stavěli rybníky a další vodní díla, zadržující vodu v krajině. A nezakládali kůrovcové líhně (vyrábějící obrovské plochy mrtvého lesa), ale z té doby pocházejí první doklady systematické péče o lesy (jiné než o lovnou zvěř).
Majka Kletečková
16.4.2020 13:49 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
17.4.2020 08:33 Reaguje na Majka KletečkováA v naprosté většině bývá kolem vtoku do rybníka, kde je nejvíc mělko, i cosi jako mokřad (byť většinou produkující méně komárů, protože si na jejich larvách pochutnají ryby).
Takže obnova rybníků je jistě lepší než výstavba velkých přehrad (stejně už nemáme ve státě moc lokalit, kde by taková výstavby byla možná a smysluplná), ale i ta výstavba velkých přehrad je smysluplnější než výkrm amorálních tvorů, provozujících na úkor společnosti tzv. "OZE".
A obnova kůrovcem zničených lesů umělou výsadbou, tj. zrušení legislativy o "bezzásahovosti", zrušení národních parků (stejně už v nich není nic, co by mělo cenu chránit) a obnovení kvalitní krajiny v těchto lokalitách by měly mít rovněž vysokou prioritu.
Majka Kletečková
16.4.2020 13:26 Reaguje na Majka KletečkováJiří Svoboda
14.4.2020 09:24 Reaguje na Pavel HanzlS lesy není až tak problém v jakém podnebí rostou (jejich skladba odpovídá podnebí), nýbrž v současné velmi rychlé změně podnebí, hlavně vzhledek ke srážkám. Les prostě nemůže přežít, pokud soustavně klesá hladina podzemních vod o 1/2 m za rok.
Proto je třeba hlavně začít efektivně a plošně řešit globální klimatickou změnu. Tady rozhodně nebude stačit nainstalovat si na střechu pár FV panelů a říci si, mám splněno. To je zhruba přístup Němců - koupit si pár zelených odpustků.
Pavel Hanzl
14.4.2020 09:41 Reaguje na Jiří SvobodaTo si mají teda Němci zase založit Wermacht a vyrazit s kanónem na Čínu?
Jan Šimůnek
14.4.2020 10:37 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
14.4.2020 12:08 Reaguje na Jan ŠimůnekFalšování všemožných statistik je doméha totalitních režimů, v Německu to možné není.
Jan Šimůnek
14.4.2020 14:19 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
14.4.2020 20:17 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
15.4.2020 10:29 Reaguje na Pavel HanzlMichal Ukropec
11.4.2020 19:33Majka Kletečková
16.4.2020 14:06Jan Šimůnek
17.4.2020 08:37 Reaguje na Majka KletečkováFaktem je, že eko1ogičtí aktivisté, členové ekologických organizací a institucí, by měli tyto jimi vyvolané škody nahradit, klidně i doživotními nucenými pracemi na obnově krajiny.
Jan Šimůnek
17.4.2020 08:44Část lesa, kam léta chodíváme na houby, je na břehu potoka, který se tu a tam rozlévá pod blízké stromy (přímo na březích listnáče, jinak smrky). Na opačné straně je pak vybagrovaná jáma, z níž vysoká hladina spodní vody vytvořila jezírko (myslivci ho mají jako kaliště a napajedlo pro černou zvěř, kterou u něj střílejí). Vodní režim potoka i toho umělého jezírka se nijak nezměnil, přesto smrky mezi nimi (i jinde v okolí) beznadějně uschly. Proto nevěřím, že viníkem hynutí smrků je jakési sucho (to tam prostě není). Jiná věc je hynutí borovic, k tomu skutečně dochází v lokalitách, které i dříve byly suché a v současné době vyschly ještě víc.