Jan Moravec: Vybetonování akropole Závist by byl velice nebezpečný precedent
Zmiňované vyhodnocení vlivu záměru na EVL včetně podkladových materiálů je k nahlédnutí zde.
Sice opakovaně konstatuje, že „záměr bude mít hlavní vliv v podobě záboru potenciálně vhodného biotopu předmětu ochrany“ (přástevníka kostivalového), ale nakonec dospívá k závěru, že „lze vyloučit významně negativní vliv posuzovaného záměru na předmět ochrany EVL". Tento závěr je opřen o dva hlavní argumenty: plocha záboru má činit 0,3136 ha, což je jen 0,06% z celkové plochy EVL, a na ploše je zřejmá absence managementu, takže se zde šíří invazivní křídlatka japonská a lokalita pomalu zarůstá náletovými dřevinami. Podívejme se na tyto argumenty trochu podrobněji.
EVL byly (měly být) vymezovány tak, aby zajistily optimální prostor pro ochranu a udržení předmětů ochrany. Pokud nyní orgán ochrany přírody připouští, že nějakou – byť poměrně malou – část EVL jde bez mrknutí oka obětovat jednoznačně zbytnému záměru, říká tím zároveň, že byla EVL chybně vymezena, že je zbytečně velká? Není-li tomu tak, skutečně můžeme říct, že na pár setinách plochy nezáleží? Další záměr zabírající pár setin plochy bude schválen také? A další jakbysmet? Nebo „vyhrává“ pouze ten, kdo s podobným záměrem přijde jako první?
Osobně jsem přesvědčen, že zástavba, zabetonování sebemenší části EVL, nejde-li o nějakou skutečně zcela nezbytnou infrastrukturní stavbu, je z principu nepřijatelné, že jde o hrubé popření smyslu EVL. Že druhá část § 45c, odst. 2 zákona o ochraně přírody a krajiny, relativizující mírně zákaz poškozovat a ničit EVL, byla do zákona vepsána právě proto, aby se nezablokovaly nějaké skutečně nezbytné zásahy, ne aby se povolovalo vybetonování kusu evropsky významné lokality jen tak z něčího rozmaru.
Vedle toho, akropole sice tvoří v rámci rozlehlé EVL skutečně jen nepatrnou část, ale část poměrně jedinečnou. Má úplně jiný charakter, než plochy ostatní, a přestože nejde o přírodní biotop, ale v podstatě zarostlou navážku, zvyšuje rozmanitost území a tím i potravní nabídku pro přástevníky.
S tím úzce souvisí argument druhý. To, že dnes není plocha z pohledu cílového druhu v dobrém stavu, skutečně může být argumentem pro její zničení? Zákon stanovuje povinnost pečovat o EVL tak, aby byl zachován nebo zlepšován dochovaný stav předmětu ochrany. A souhrn doporučených opatření (dostupný například zde) navrhuje mimo jiné právě i speciálně pro akropoli konkrétní management, jak toho docílit. To, že tato doporučení nebyla devět let po jejich schválení stále uvedena do praxe, je možná chybou orgánu ochrany přírody, možná záměrem vlastníka pozemku, rozhodně se však nesmí stát záminkou pro nevratné zničení. Tohle je velice nebezpečný precedent!
Přečtěte si také |
Alexandra Zimt: Betonová ZávistTo, že posudky hrazené investorem jsou často ohýbány tak, aby hodnocený záměr podpořily, není žádným překvapením; jde bohužel o poměrně běžnou praxi. To, že na takto pokřivenou argumentaci přistoupí bez jakýchkoli námitek orgán ochrany přírody, je smutné. Tím spíše, že zde situace rozhodně nestojí ano / ne; mezi „nulovou variantou“ a navrženým brutálním zásahem, znamenajícím z hlediska ochrany přírody faktické zničení dané plochy, existuje řada variant, jak významnou archeologickou lokalitu skutečně „zviditelnit“, vhodně interpretovat, aniž by zanikl její přírodní charakter. Vhodných příkladů je na nejrůznějších archeologických lokalitách napříč Evropou nepočítaně.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (19)
Halina Holá
19.11.2021 11:16Jan Moravec
19.11.2021 13:45 Reaguje na Halina HoláJarek Schindler
20.11.2021 20:08 Reaguje na Jan MoravecPavel Jeřábek
21.11.2021 01:42 Reaguje na Jan MoravecA pokud si vybavím, před časem hradiště bylo zavozeno výkopovou zeminou z výstavby kanalizace která probíhala v okolních obcích. Tenkrát se do zdůvodnilo zakrytím archeologického naleziště před amatérskými hledači.
Mám pocit, že touto cestou se do prostoru dostala jak křídlatka, tak další invazní rostliny.
Ale je jen úvaha - víc by měli vědět odborníci a úředníci, kteří lokalitu mají ve své kompetenci sledovat.
Majka Kletečková
19.11.2021 23:31Miroslav Vinkler
20.11.2021 07:13Dále i z principu , každá stavba umístěná do EVL je špatná stavba.
Za třetí, představa, že procházím vybetonovaným a zmalovaným keltským opidiem (byť v dobrém úmyslu) je doslova strašná.
Ti, co tohle prosazují by se nad sebou měli hluboce zamyslet.
Majka Kletečková
20.11.2021 10:17 Reaguje na Miroslav VinklerMajka Kletečková
20.11.2021 10:56 Reaguje na Majka KletečkováJan Moravec
20.11.2021 11:10 Reaguje na Majka KletečkováJirka Černý
20.11.2021 14:27Karel Drábek
20.11.2021 16:51Zasypané jsou archeologické výkopy, značná část plochy byla zpevněna komorovými zídkami z místního materiálu. Část by šla odkrýt, zbytek označit na povrchu vyskládanými kameny. Jsou známy jednotlivé fáze výstavby opevnění, včetně obrazových rekonstrukcí. I ty by šly realizovat v terénu - nemusí to být ani na původním místě.
Akropole je v podstatě s převráceným půdním profilem, tedy připomíná spíše navážku. Lze na ní realizovat modely původní zástavby.
Z přírodovědného hlediska je lokalita velmi důležitá. Přímo pod hradištěm u trati jsou sopečné horniny včetně polštářových láv. Výše je žíla mléčného křemene s krátkou štolou. Ochranu přástevníka kostivalového je možné podle mého názoru řešit nejlépe rozšířením plochy na které se vyskytuje. Musíme mít na zřeteli, že jde o terén silně ovlivněný lidskou činností.
Jsou známy stromy, které zde rostli v době laténské. Další fází projektu by mohlo být arboretum z těchto i dnes běžných stromů. K tomu políčko rostlin, které Keltové pěstovali.
Nesmíme zapomenout, že jde o prostor, ke kterému patří i Šance na druhé straně Břežanského údolí. Míst betonu bych tedy pracoval s rostlinami, prostoru je dost.
A pokud chce někdo mít komerční využití, nasypte pár hromad zlatonosného písku k Břežanskému potoku a nechte za poplatek lidi vyrýžovat pár zlatinek.
Při slušném zacházení může být oblast pro lidi stejně zajímavá, jako Divoká Šárka.
Jarka O.
22.11.2021 13:16 Reaguje na Karel DrábekRadim Polášek
21.11.2021 18:02Když se totiž naleziště vykope, zpřehází se zemina atd, tak platí, že to naleziště je pro budoucí metody v podstatě znehodnocené.
Obnažené archeologické naleziště, kde se vypreparují zdi a další nálezy, je zatěžovány o řády rychlejší zkázou než když je nevykopané pod zemí.
Archeologické nálezy přemístěné do muzeí a sbírek, i kdy je vypracován podrobný popis jejich nálezové situace, jsou pro další bádání často zničené. Typická je například konzervace staršími konzervačními prostředky obsahujícími DNA, které tak ty nálezy kontaminují soudobou DNA, kterou od těch historických DNA nelze odlišit.
Takže nevykopávání naleziště a jeho zabetonování by to naleziště zakonzervovalo pro budoucí archeology a pro budoucí mnohem lepší výzkumné metody.
Jan Moravec
22.11.2021 11:41 Reaguje na Radim PolášekLukas B.
22.11.2021 14:00 Reaguje na Jan Moravecjinak dnes je v mírové evropě víceméně konsensus, že archeo památkám je nejlépe pod zemí nevykopaným, a vykopávky se omezují na záchranný průzkum, tj. v trasách dálnic, pod budoucími novostavbami, při rekonstrukcích staveb a podobně.
mému oku by nejvíc lahodilo nnechat to bejt jak to je (tusristicky a výletnicky zatížená je lokalita dost), maximálně pak na těch navážkách udělat ze dřeva nějaké dětské prolejzačky na keltské motivy.
Svatá Prostoto
22.11.2021 16:47 Reaguje na Lukas B.Miloš Zahradník
3.12.2021 06:37 Reaguje na Radim PolášekMyslim, ze na Zavist se ma chodit za Kelty, ne za Rainisem ci Pleskotem. At udelaji na nejakem sousednim kopci lunapark a keltske hradiste pro deti (i s dinosaury a Indiany apod.) ale ta vlastni lokalita by mela zustat ve stavu, pokud mozno co nejvice ocistenem od vsech artefaktu z pokeltskych dob. Setrnym, spis nenapadnym a nepohodlnym zpusobem zpristupnenem bez jakychkoliv dodatecnych efektu jako jsou rozhledny ci do betonu vtelene predstavy totalitne myslicich architektu, kterym jde leckdy nejvico sebepresentaci v architektonickych soutezich a schazi jim pokora vuci tradici, geniu loci a historii