https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jann-palascak-bez-rosatomu-je-rozsireni-dukovan-bezpredmetne.cesta-k-energetice-budoucnosti-beztak-vede-jinudy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Palaščák: Bez Rosatomu je rozšíření Dukovan bezpředmětné. Cesta k energetice budoucnosti beztak vede jinudy

19.9.2021
Ve středu schválili poslanci senátní verzi zákona o přechodu k nízkouhlíkové energetice, přezdívaného Lex Dukovany. Její znění v důsledku diskvalifikuje Rosatom jako dodavatele i přesto, že parametry tendru stejně jako jeho širší souvislosti dělaly z Rusů favority. Počínaje okolností, že blok o výkonu do 1200 MW v tuto chvíli dokáže dodat jen Rosatom, přičemž ostatní účastníci se do nevyzpytatelného tendru beztak neženou. To proto, že je tak či onak prakticky nerealizovatelný už jen kvůli tomu, že stojí na problematickém modelu financování. Výstavba nového bloku Dukovan má stát nějakých 162 miliard, odhaduje se ale spíš na čtvrt bilionu. A jak vysoký by účet za nový blok byl ve skutečnosti, to si člověk ani nechce domýšlet. Celý tento faraónský projekt má zaplatit stát, tedy my, a z kapes nás jednotlivců stejně jako firem také bude dotována výroba elektřiny z nového bloku.
 
Že vám to něco připomíná? Ano, podpora obnovitelných zdrojů je založena na stejném principu. Nedávno byla přiškrcena přesto, že investoři a provozovatelé elektráren měli na parametrech této podpory založeny splátky půjček a provoz instalací. Zato pro podporu jádra zdroje jsou, a zdají se neomezené. Česká politika přitom ani není schopná výstavbu jádra nastavit systémově, zvládne jen napsat zákon přímo střižený na tento konkrétní projekt. Právě systémového přístupu je ale třeba. Jsem skeptický k podpoře dekarbonizace energetiky prostřednictvím dotací, navíc v tak šílené míře a diletantském provedení, jaké představuje Lex Dukovany. Namísto podpory různých technologií různými způsoby by se měly všechny bezuhlíkové zdroje podporovat jedním způsobem, a to nepřímo.

Problém totiž není, jestli jádro nebo solár, problém je spalování fosilních paliv způsobující exponenciálně se stupňující změnu klimatu. Pojďme to tedy vzít z opačné strany, zpoplatněním vypouštění skleníkových plynů, a to jednou sazbou po celém světě. Něco jako globální systém emisních povolenek uplatněný do důsledků. Protože když se zdraží provoz uhelné elektrárny, najednou se provoz té jaderné vyplatí i bez stamiliardového dotování z našich kapes. Nebo jinak: modernizaci energetiky ať namísto ministerstev a byrokratů řídí trh a pravidla stejná pro všechny.


reklama

 
foto - Palaščák Jan
Jan Palaščák
Autor je politicky nekorektní podnikatel, enfant terrible české energetiky. Původní profesí skeptik a ekonom.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (343)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

19.9.2021 13:07
Neboli chybnou cestu k "bezuhlíkové" energetice (dotace) nahradit jinou chybnou cestou (povolenky), protože se od té první liší tím, že ji také zaplatíme všichni :D
Odpovědět
ms

20.9.2021 01:36 Reaguje na
Přečtěte si, co o dnešním stavu energetiky a "oslnění" OZE napsal jaderný fyzik Jiří Marek, předseda spolku Jaderné veteráni.
https://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika/energetika-k-cemu-mame-solarni-elektrarny.A210915_212330_p_ekonomika_wag
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 13:53 Reaguje na
Ono ve slutečnosti je to ještě horší, protože energie není pouze elektrická energie. Z uhlí není jen elektřina, ale také teplo. Nevím, jak chtějí soudruzi topit pomocí FV.
Odpovědět
ig

20.9.2021 16:52 Reaguje na
Četl jsem a souhlasím :-) To proti čemu podávám odpor je technika "když ty fve vyhodíte dveřmi, strčíme vám je zpátky oknem".
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 20:57 Reaguje na
Holt se musí urodit zelené ovoce. Tol ale nepůjde bez motouzku, at již obnovitelného, či fosilního. Konopný provaz a alektrický kabel poslouží stejně dobře.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

19.9.2021 14:05
mě by spíš zajímalo, co je profese skeptik, to je věčně nas.ný člověk?
Odpovědět
TK

Tomas K

19.9.2021 21:22 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Něco na ten způsob. V hokeji mu to nevyšlo, ač se tatík snažil sebevíc, tak je teď tady...
Odpovědět
RP

Radim Polášek

19.9.2021 14:22
No, Rosatom je pravděpodobně v oboru jaderné energetiky technicky asi nejdál, to ale neznamená, že mimo Rosatom je cesta k jaderné energetice nemožná. Není taky pravdou, že reaktor 1200 MW nikdo jiný neumí. Ostatně není to ani nepřekročitelná podmínka. 1200 MW reaktor je dán kapacitou chlazení, tedy kapacitou chladicí vody, která je v Dukovanech dostupná. Množství chladicí vody v Dukovanech se ale určitě dá zvětšit a vzhledem k ceně dostavby by to ani nemělo znamenat příliš velké navýšení celkové ceny projektu. Anebo je druhá možnost, kapacita chlazení 1200 MW je stanovena pro nejhorší případ, horké letní počasí. V jiných ročních obdobích, vzhledem k nižší teplotě, je chladicí kapacita stávajícícho zdroje vyšší. Je tedy možné instalovat i větší reaktor nebo třeba dva menší reaktory o součtu výkonů větším než 1200 MW, v létě za horka a nedostatku vody jejich výkon kvůli kapacitě chlazení, dokud nebudou původní dukovanské reaktory odstaveny, snížit a v jinou dobu provozovat na plnou kapacitu.
Problém vidím v jiné věci, jak ukázalo zrušení předchozích tendrů na dostavbu. Ve vysoké koncentraci českých politiků, které blaho českých občanů vůbec nezajímá a pro které je jaderná energetika jen vítaný prostředek, jak všelijakým manévrováním a sabotováním jádra se snažit urvat co nejvíc voličských hlasů. Ať rusofóbních voličských hlasů, protijaderných voličských hlasů nebo prostě těch voličských hlasů, pro jejichž získání musí být politik takzvaně vidět neboli musí se co nejvíc a co "nejefektivněji" hádat, rvát ve sněmovně, blábolit nesmysly a lži ve svých vystoupeních a vůbec se takhle podobně neproduktivně zviditelňovat.
Myslete na to, až za necelé tři týdny půjdete k volbám, všichni tam máme moc spojenými silami tyhle rušiče a škoditele dostat z rozhodování o občanech pryč.
Odpovědět
JN

Jiří Novotný

19.9.2021 15:08 Reaguje na Radim Polášek
mám dojem, že mi nemůžeme, dle nějakých dohod s Evropou, instalovat větší reaktor, než 1000MW, proto se zdá překážkou, že Francie a Korea by mohly něco postavit, protože takový reaktor nemají. Ještě tu jde možná i o něco, co my nevíme, jelikož Němci elektrárny zavírají a z obnovitelných zdrojů zřejmě spotřebu neutáhnou, tak se musí postavit u nás. Já bych řekl, že v tom je víc politiky, než bezpečnosti.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

19.9.2021 15:40 Reaguje na Jiří Novotný
ono to bude mnohem zajímavější, obecně navrhuju, aby jsme odstoupili od účasti na energetické burze a začali energie objednávat a poskytovat bilaternálními smlouvami, jinak ten zelený zloděj emisních povolenek a podpor slíkne z kalhot
Odpovědět
RP

Radim Polášek

20.9.2021 13:29 Reaguje na Jiří Novotný
O takové dohodě nic nevím a to se jádrem dost zabývám.
A Němci zavírají JE proto, protože tam převládli hysteričtí zelení, kteří prosazují OZE zdroje a jádro je pro ně nežádoucí a nebezpečná konkurence, protože produkuje elektřinu v režimu 24/7 a navícještě levněji než nestabilní OZE elektřina.
Že by uvažovali tak, že jádro vymístí k nám nebo ještě východněji na Balkán, tomu nic nenasvědčuje, i když to tak nakonec pravděpodobně dopadne. Východ EU, Rumunsko, Bulharsko a s nimi ještě Ukrajina a možná i Rusko bude produkovat nadbytek elektřiny v JE a v uhelkách a ten nadbytek bude za velmi slušné ceny prodávat středu Evropy a Západu Evropy, kteří se nechali zblbnout zeleným i a svoje uhelky a někteří i jaderky zrušili.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

19.9.2021 15:36 Reaguje na Radim Polášek
bude se muset počítat i s tím, že vody se nemusí v budoucnu dostávat....
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.9.2021 20:23 Reaguje na Jaroslav Řezáč
S tím se samozřejmě počítá, proto je také ten limit jen 1200 MW a ne vyšší.
Odpovědět

19.9.2021 16:27 Reaguje na Radim Polášek
"Kapacita chlazení" se odvíjí jen a pouze od kapacity chladící infrastruktury. Pokud by byl postaven reaktor o větším výkonu, infrastrukturu lze doplnit, či (např. při nedostatku vody v místě) dokonce využít novějších technologií chlazení, než je klasické průtočné nebo kondenzační. Jen by to samozřejmě znamenalo náklady navíc. Omezení výkonu nového bloku na 1200 MW je čistě administrativní a lze ho změnit.
Rusofobie rozhodně problém není. O katastrofický stav vztahů mezi Ruskem a ČR se zasloužilo jen a pouze banditské chování kremlu vůči ČR (a nejen ČR). A za současné situace spolupráce na čemkoli náročnějším a sofistikovanějším, než jsou primitivní dodávky surovin jako ze zemí třetího světa, kdy je vyžadována oboustranná důvěra, zvlášť když rosatom je státní podnik zcela pod kontrolou kremlu, je nemožná. Jinak ale lze souhlasit, manévrování agenta bureše, kdy neustále předvolebně žvaní o tom jak je pro jádro ale reálně všechny důležitá rozhodnutí neustále odsouvá, takže skutek utek, je zásadní problém.
S čím souhlasit nelze je tvrzení, že "Rosatom je v JE nejdál". Není. Nové a špičkové jaderné technologie se rozvíjejí všude možně, dokonce i v Německu se svou úchylně antijadernou politickou orientací (viz například zde: https://www.businessinfo.cz/clanky/nemci-si-patentovali-novy-typ-reaktoru-doma-jej-zatim-postavit-nemohou/)
Odpovědět
PE

Petr Eko

19.9.2021 17:40 Reaguje na
Souhlas, jen v této větě máte zásadní překlap, správně platí:

O katastrofický stav vztahů mezi Ruskem a ČR se zasloužilo jen a pouze banditské chování ČR vůči kremlu (a nejen ČR).

Takto je to správně, už si rozumíme?? A pokud tomu nerozumíte, musíte počkat pár let, než pravda vyleze na povrch.. Až přestaneme být poskokem USA..
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.9.2021 18:12 Reaguje na Petr Eko
BIS – jak vyplývá ze zprávy – jasně říká, že hlavní hrozbou je Rusko a jeho tajné služby. A nezakrývá, že Rusové umí všechna ostatní rizika, která tu jsou, využít ve svůj prospěch. Nedůvěru v Evropskou unii, NATO, antiislamismus, fake news, korupci i organizovaný zločin. Analýzu hrozeb ze strany BIS je třeba brát vážně – bez náznaků o nich mluví oficiální instituce státu, která má sledování rizik v popisu práce. Už tedy nejde o zákulisní spekulace, ale o fakty podepřené a veřejně publikované zjištění.
https://www.respekt.cz/politika/bis-otevrene-varuje-pred-promorenosti-ceska-ruskymi-spiony?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=Feed%3A+respekt-clanky+%28T%C3%BDden%C3%ADk+Respekt+%E2%80%A2+V%C5%A1echny+%C4%8Dl%C3%A1nky%29

To bychom měli banditské chování Rusku vůči nám.
Zkuste nějak doložit banditismus nás vůči Rusku.
Odpovědět

19.9.2021 21:49 Reaguje na Petr Eko
Ano, máte tam překlep. Správně je, jak píši výše to, že rusácký banditismus vůči ČR způsobil zásadní zhoršení vztahů. A ano vaše porozumění těmto záležitostem nedosahuje ani úrovně porozumění kozy petrželi.
Odpovědět
JO

Jarka O.

20.9.2021 09:28 Reaguje na Petr Eko
Souhlasím. Nejen banditské, ale i neslušné, lokajské a ustrašené chování. Důkazem toho je výsměch ostatních EU států po směšné české prosbě o vyhoštění ruských diplomatů po cirkuse se skladem. Ale v této diskuzi je tolik ustrašenych rusofobů, že nemá cenu se s nimi hádat. Na jednu stranu tvrdí, že Rusko umí jen prodávat suroviny a na druhou stranu nám prý Rusko neprodá surovinu na provoz JE. Tvrdí nekonzistentní nesmysly. A jaká prosím závislost? Copak jsme členy RVHP nebo vs? Ne, jsme členy nato a EU, proto jde jen o obchod a stavbu JE, o žádnou závislost. Úplná závislost na US firmě taky není žádná výhra.
Odpovědět

23.9.2021 13:22 Reaguje na Jarka O.

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět

23.9.2021 19:05 Reaguje na Jarka O.
Koukám, že jarkovi nejdou fakta pod nos. Takže znova. Lokajské a ustrašené chování jsme viděli leda ze strany bureše a hamáčka v reakci na banditské chování rusácka. Podle toho dopadla reakce EU. Jinak máš pravdu, šíříš nekonzistení nesmysly. Kdyby ses trochu namáhal, tak bys věděl, že o palivo tady opravdu ale opravdu nejde. To dodává kde kdo, Westinghousem počínaje. Jde především o to, že tak složitý projekt jako stavba a provoz JE vyžaduje úzkou spolupráci nejen při stavbě ale i při provozu (údržba, modernizace, rychlé řešení nehod) po celou dobu životnosti elektrárny, a to spolupráci s důvěryhodným partnerem na kterého se můžeme v každém okamžiku plně spolehnout, že bude plnit náležitost smlouvy. Což u státního podniku řízeného totalitním režimem páchajícím v zahraničí teroristické útoky a který energetiku využívá k nevybíravému politickému tlaku opravdu ale opravdu nelze předpokládat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.9.2021 18:19 Reaguje na
Konečně rozumný názor na proruské a ropácké diskusi, paradoxně na Ekolistu.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.9.2021 19:39 Reaguje na Pavel Hanzl
No vidíte, nakonec nám jaderku postaví čouři, bo doma to maj zakázaný.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.9.2021 13:39 Reaguje na Karel Zvářal
Pokud to někdy něco postaví (o čemž je důvodné velmi pochybovat), tak to čouři nebudou ani omylem. Ani mužici.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 15:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Pardon, kdo je čour? To je Herr Deutschmeister?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

19.9.2021 20:12 Reaguje na Pavel Hanzl

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
kk

karel krasensky

19.9.2021 20:12 Reaguje na
Ale di brepto
Odpovědět

19.9.2021 21:52 Reaguje na karel krasensky

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět

23.9.2021 13:26 Reaguje na karel krasensky

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
RP

Radim Polášek

20.9.2021 13:36 Reaguje na
Hm, nové a špičkové jaderné technologie se možná rozvíjejí všude možně, ale jen v Rusku a Číně jsou už ve fázi prvních funkčních produkčních projektů. Protože Rusko a Čína, když je potřeba, tak dává štědré granty do funkčních modelů i rovnou produkčních projektů. "Všude jinde" v rozvinutém světě se takové technologie rozvíjejí hlavně na papíře nebo v modelech v počítačích, obecně ve fázích, které mohou být nízkonákladové. Protože žádosti na granty na rozvoj jaderné energetiky obvykle odstřelí zelená antijaderná lobby, která ty peníze chce přednostně vrážet do rozvoje fotovoltaiky a větrníků.
Odpovědět

23.9.2021 18:32 Reaguje na Radim Polášek
Jediný "funkční produkční projekt" v Číně jsou okopírované technologie Westinghousu a Arevy na elektráně Hualong One. Každopádně platí, že buď se bavíme o rozvoji nových technologií (pak rosatom není nejdál - protože vývoj nových jaderných technologií v USA, Francii, Japonsku, jižní Korei a dokonce v Německu běží minimálně stejným tempem) nebo o efektivitě výstavby nových komerčních projektů (pak rosatom rovněž není nejdál, viz obří problémy rosatomu v Maďarsku, Finsku, Indii, korupce a nehody v Bělorusku). Případně se můžeme bavit o stavbě experimentálních reaktorů, tady má rosatom určitý náskok, což je ovšem z hlediska ČR irelevantní, protože musí řešit stavbu čistě komerčního reaktoru. Jinými slovy, platí, že vývoj nových technologií v jádře běží všude stejným a to svižným tempem, kdežto stavba nových komerčních reaktorů jde opět všem (včetně rosatomu) jako psovi pastva. "Zelená antijaderná lobby" odstřeluje leda v Německu, a to díky práci agenta FSB schrodera.
Odpovědět
VK

Václav Kain

19.9.2021 22:45 Reaguje na Radim Polášek
V podstatě máte pravdu,ale nezapomeňte,že jsme podepsali smlouvu s ďáblem (EU)a ta nás nenechá dostavět Dukovany ani Temelín pod přísnými sankcemi.Složení naší poslanecké sněmovny ať dnešní a nebo budoucí je kolaborace s EU.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

20.9.2021 06:18 Reaguje na Václav Kain
Takže kdo tu bude vládnout. Dnešní či budoucí politici to nebudou! Vy asi myslíte ZELENÉ. Zelení do sněmovny!
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.9.2021 11:33 Reaguje na Katka Pazderů
To by bylo jistě výborné, pokud by dělali konstruktivní zelenou politiku a nepěstovali by hod vidlemi!
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

20.9.2021 12:25 Reaguje na Katka Pazderů
Tenhle vlak vám už ujel:-)))
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 13:23 Reaguje na Katka Pazderů
Zelené bude ovoce, které vyroste na stromech během prvního blackoutu.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

20.9.2021 14:30 Reaguje na Katka Pazderů
Do ranní roboty se hřejivým vtipem :-)
Odpovědět
RP

Radim Polášek

20.9.2021 13:46 Reaguje na Václav Kain
To není jisté. První zima s pořádnými blackouty či první pořádné protizelené demonstrace nebo rovnou defenestrace zelených exponentů a jádro bude podle Brusele najednou ekologické.
On je Brusel ve skutečnosti "kam vítr, tam plášť" podobně jako Babiš. Jen nereagují, když je o to občané EU žádají slušně. Musí se jim pohrozit a to se zatím nestalo. A tak furt rajtujou čím dál víc toho zeleného koně.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

19.9.2021 14:28
Třeba bude lepší podívat se do historie a konstatovat, že teplá období byla (snad) vždy obdobím hojnosti. Z puberťáků spadne klimatická úzkost a prostředky vynakládané na eliminaci příznivého trendu se budou moci využít na něco smysluplného.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.9.2021 18:17 Reaguje na Richard Vacek
Teplá období byla vždy období hojnosti, protože ta tapelota byla tisíce letí stálá.
Jenže my jsme už dál, středověkou teplotu jsme překročili někdy v roce 2018 a dnes jdeme do teplot, ve čtvrtohorách zcela ojedinělých.
Když se podíváte na graf teplot za třeba 10 tisíc let uvidíte, že dřívější teplota byla na prakticky vodorovné linii, kdežto dnešní je na svislé.
A to je ten podstatný rozdíl.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 13:24 Reaguje na Pavel Hanzl
No, během středověku ovšem došlo k malé době ledové, že.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.9.2021 14:50
Měl bych další nápad. Energetiku svěřit do rukou skutečných odborníků a doslova zakázat ingerenci politiků v jakémkoli směru.

Odborníci by byli vázáni pouze rámcovým schématem, parlamentem schválenou Energetickou koncepcí a vláda by pouze kontrolovala jak se daný cíl daří plnit.
Obdobně je tomu v USA v oblasti nákupu vojenské techniky, za kterou ručí Štáb náčelníků US Army a politici si nedovolí na tento claim natahovat špinavé ruce.
Odpovědět
SK

Stanislav Korpass

19.9.2021 16:02 Reaguje na Miroslav Vinkler
A pak díky politikům dostanou nakopáno od pasáků koz
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.9.2021 18:58 Reaguje na Stanislav Korpass
Nepropadejte mylným dojmům.

První fáze operace, obsazení Kábulu a odstranění režimu Tálibů během 36 dní bylo skvěle naplánováno a provedeno.

Druhá fáze operace -- vybudování "nové" afghánské společnosti bylo vysloveně politické rozhodnutí , se kterým Pentagon nesouhlasil od samého počátku.
Těmi chuji byli prezident Bush jr. a hlavně ministr zahraničí Rumsfeld.
Armáda pak uposlechla rozkazu nejvyššího velitele-prezidenta USA.
Zbytek je notoricky znám.
Odpovědět
SK

Stanislav Korpass

19.9.2021 21:30 Reaguje na Miroslav Vinkler
Nepropadám mylným dojmům,jen jsem krátce popsal reálnou situaci co se stane,když se z politiků stanou odborníci na všechno a při tom si nevidí na špičku nosu.A tak to je i s energetikou státu. Pokud topím ruským plynem,jezdím na ruskou naftu a svítím elektřinou z ruského jádra,nemůže být Rus přeci mým úhlavním nepřítelem.Jen doufám,že nebudeme ještě rádi za zakázané kotle první generace.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 13:46 Reaguje na Stanislav Korpass
Pro Vás je definice ruského vše, co rusák ukradne, že?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.9.2021 17:27 Reaguje na Miroslav Vinkler
Odborníci jsou hezký pojem, jenže energetika státu je velmi výrazné politikum.
Teď máme ve vládě "odborníky" a hlavně nepolitiky a výsledky jsou silně tragické.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.9.2021 11:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Není to jedno, zda je korumpován politik či odborník?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.9.2021 13:47 Reaguje na Jiří Svoboda
Je to podstatný rozdíl. Odborník o větších věcech nerozhoduje sám, je v nějaké komisia její výsledky se širocce medializují a prochází audity a kontrolami, takže se tam korupce příliš nechytá.
Ovšem politik je zástupce svých voličů a jeho zrada má tragický dopad na všeobecnou morálku, vnímání demokracie a institucí demokrat. státu, stačí se podívat na ten marasmus u nás prakticky ve všem.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

20.9.2021 14:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Odborník navíc za nic neručí. Chybu vysvětlí omylem a jede se dál. Politik ručí sem tam svým korýtkem
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 15:10 Reaguje na Petr Pekařík
Odborník na rozdíl od politika má obvykle trestní odpovědnost.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 13:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Poslední odborník na energetiku ve vládě byl Herr Kleinpappelbaumfuehrer. Nahradil jej posléze Herr Schlechtwetterfuehrer, a pak to šlo z kopce.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

19.9.2021 17:29 Reaguje na Miroslav Vinkler
Je docela smutné, jaké perly z páně Vinklerů lezou po 30 letech zkušeností s tímto systémem...a argumentace jak to "skvěle" funguje se zbrojními zakázkami v USA už je přímo tragikomická. Pokud toto je skutečně ta jediná cesta k energetické soběstačnosti tak to raději zvolím návrat na stromy s pravděpodobností zachování (zdatnějších jedinců) našeho druhu (0;1> před pravděpodobností samozničení 1.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.9.2021 18:27 Reaguje na Pavel Karel
Vy zase Herr Karel odmítáte uznat realitu.


Země od Velké Británie až po Německo čelí prudkému nárůstu burzovních cen plynu a elektřiny a musí doufat v mírnou zimu.
Kvůli nedostatku plynu a uhlí v Evropě by jinak nemusely bez úhony přečkat topnou sezónu.
Evropa je čím dál bezbrannější vůči rozmarům počasí. Starý kontinent se totiž již několik let potýká s bezprecedentní energetickou krizí.
Evropa je stále více závislá na nestálých zdrojích energie, jako jsou větrná a solární energie.
„Dodávky plynu ani uhlí nestačí a obnovitelným zdrojům energie se nedaří, proto jsme teď v této šílené situaci,“ vysvětluje Dale Hazelton ze společnosti Wood Mackenzie.

Atd., atd., celé si to můžete přečíst zde:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/evrope-chybi-elektrina-i-plyn-je-vydana-na-milost-rozmarum-pocasi-174945#utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Doufám, že se zde nenajde nikdo, kdo by zpochybnil, že tento tristní stav je důsledkem tlaku ideologů Bruselu , kteří si energetiku představují jako dětské leporelo.

Stejně jako vy ,si bruselští plánovači zelených zítřků usmysleli, že nadekretují skvělou budoucnost .

A zbrojní firmy v USA fungují skvěle, posuďte sám.
Článek serveru The Intercept vypočítává, že pokud by investor 18. září 2001 rozdělil rovnoměrně deset tisíc dolarů do těchto společností, pěti největších dodavatelů americké armády, jimiž jsou Boeing, Raytheon, Lockheed Martin, Northrop Grumman a General Dynamics, akcie by dnes dosáhly hodnoty 97 795 dolarů.
Naproti tomu, pokud by vložil stejné peníze do indexového fondu S&P 500, měl by pouze 61 612 dolarů. Velká pětka obranných korporací tedy překonala akciový trh o 56 procent.

Takže než příště budete nemístně ústnatý , seznamte se s realitou, abyste nespadl ze stromu, kam se hodláte uchýlit před sebezničením.


Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 21:19 Reaguje na Pavel Karel
Kdo je prosím pěkně ten Pan Systém, kterým se oháníte, a který Vám působí jedno příkoří za druhým???
Odpovědět
Tomáš Formánek

Tomáš Formánek

19.9.2021 16:22
Skutečně by pomohlo, aby o odborných věcech, a to nejen o energetice rozhodovali skuteční odborníci a ne politici a jejich lobisté. Jak to dopadlo v případě "zelené" energetiky, všichni dobře víme a taky na to doplácíme !!!
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.9.2021 17:09
To je ale pěkná snůška nesmyslů. Blok do 1200 MW v tuto chvíli dokáže dodat Westinghouse, který už čtyři takové dodal do Číny, další dva staví doma a v Evropě se chystá dodávat ve spolupráci s dalšími americkými firmami šest reaktorů v Polsku, další výstavba se připravuje na Ukrajině, kde bylo dokonce dohodnuto pro dostavbu čtvrtého bloku Chmelnické elektrárny použití komponent včetně tlakové nádoby reaktoru ze zrušené výstavby VC Summer. Dále to dokáže KHNP, která má s bloky této velikosti bohaté zkušenosti.
Celý tento projekt nemá zaplatit stát, stát pouze poskytuje půjčku, kterou bude muset ČEZ splatit.
Podpora obnovitelných zdrojů nebyla nedávno přiškrcena, naopak byla nedávno parlamentem schválena provozní podpora pro nové větrné a solární zdroje, přičemž investiční podporu už tyto zdroje z různých programů mají. Nový jaderný zdroj žádnou investiční podporu nemá a provozní podporu jedině v případě mimořádně nízkých cen elektřiny, pro které ale vzhledem k současnému dění v energetice není absolutně žádný důvod.
No a myšlenka, že my si tu České republice řekneme: pojďme zavést globální systém, je pochopitelně úplně utopistická.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.9.2021 17:28 Reaguje na Emil Novák
Pane Nováku, nedávno jste sem psal, že Westinghouse zbankrotoval a ne může už vůbec nic.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.9.2021 17:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud si vzpmínám....
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.9.2021 19:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak to si vzpomínáte špatně. Nic takového jsem nepsal.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.9.2021 08:44 Reaguje na Emil Novák
To je zvláštní, všichni proruští ropáčci stále dokola sepisují, jak je Westinhouse out. Skutečně si nepamatuji, kdo všechno to je a jestli jste mezi nimi i vy, ale připadá mi to logické.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.9.2021 09:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Typická ukázka argumentace tohoto člověka. Vůbec se neobtěžuje zjišťovat si nějaká fakta, prostě plácá nesmysly, protože mu připadají "logické". Logické uvažování je mu přitom úplně cizí.
Odpovědět

19.9.2021 21:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Vítkovice taky zbankrotovaly a přesto dál vyrábějí.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

20.9.2021 12:27 Reaguje na Pavel Hanzl
A co si takhle trochu ujasnit význam pojmu bankrot:-)))?
Odpovědět
PE

Petr Eko

19.9.2021 17:37 Reaguje na Emil Novák
Ukrajina je pro WH jen obětním beránkem, který koupí za těžké peníze jejich nepotřebné díly, roky ležící bez využití a "nainstaluje" je do své AE. A co když je jen koupí a budou pak dále ležet na dvoře nějaké ukajinské AE, protože nebudou k ničemu ?? Co z toho vyleze, nikdo neví. Velice špatná volba, pouze politická..
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.9.2021 18:06 Reaguje na Petr Eko
Vy jste dobrý komik. Napřed vymyslíte blbý scénář (co když to a ono) a pak si ho sám zkritizujete.
Uděláte z Ukrošů obětního beránka, coby kdyby.
A co kdyby ne, co kdyby tam myslí lidé hlavou a ne koblihou co když postaví špičkou JE za velmi příznivé peníze?
Taky to bude špatná, tj. politická volba??
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.9.2021 19:55 Reaguje na Petr Eko
Na podobné divoké spekulace nemá smysl reagovat, ale že je to politická volba je snad jasné, stejně jako v Polsku nebo u nás. Že si Ukrajina nebo Polsko nechá postavit/dostavět reaktory od Rusů snad nikdo nečekal.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.9.2021 20:58 Reaguje na Emil Novák
Politická volba je vždy nejdůležitější.
Samotná lidská civilizace, samostatný stát je přece politický subjekt, celá občanská spolučnost je organizovaná politicky.
Odborníci musí udělat dílčí, praktická rozhodnutí, ale zadání musí být vždy politické. Proto se taky rozhoduje podle výsledků voleb a ne odborníků.
Odpovědět

19.9.2021 21:58 Reaguje na Petr Eko

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.9.2021 18:12 Reaguje na Emil Novák
Westinghouse se nyní nenachází v nejlepší formě. Některé jeho divize se ocitly v bankrotu a někteří ředitelé divizí jsou vyšetřováni americkými orgány.
Kvůli technickým problémům nemůže Westinghouse už řadu let dostavět reaktor jaderné elektrárny Vogtle v samotných USA.
V Číně sice společnost vyhrála tendr na stavbu dvou reaktorů v provincii Če-ťiang a dvou reaktorů v provincii Kuang-tung. S nimi ale začaly být velké problémy a Číňané potom museli všechno předělávat a dodělávat.
V roce 2007 ČEZ vypověděl společnosti smlouvu na dodávku palivových článků po poruchách v JE Temelín postavené podle sovětského projektu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.9.2021 18:20 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ta výpověď byla jen o tom, že palivo od TVEL bylo a něco levnější...
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.9.2021 18:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Nelhat, lež má krátké nohy.
V roce 2007 Česko rozhodlo o předčasném vyřazení paliva vyrobeného společností Westinghouse na JE Temelín. ČEZ nepočkal ani na jeho úplné spotřebování. Jednalo se o bezprecedentní případ ve světové historii. Příčina tak radikálního rozhodnutí byla, že došlo k mnoha problémům s americkým palivem. Při jeho používání docházelo k jeho silným deformacím, což vedlo k incidentům na jaderné elektrárně a k mimořádným odstávkám elektrárny.
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.9.2021 20:31 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jenomže pak ještě do roku 2010 byl 1. blok resp. do roku 2011 2. blok dál úspěšně provozován s modifikovaným palivem WEC bez větších problémů. Až poté bylo nahrazeno palivem od TVEL.
Odpovědět
JO

Jarka O.

20.9.2021 09:43 Reaguje na Emil Novák
P. Nováku, v diskuzi je článek o německém Th-U reaktoru. Víte oněm víc, jaký je výkon, a byla by možnost např. ziskat licenci od Němců na jeho stavbu? Co si myslíte, byla by to správná volba? Navíc spolupráce s Němci bývá často dobrá a uran můžem těžit u nás.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.9.2021 10:03 Reaguje na Jarka O.
Výkon uvádějí 1,5 GW, ale jsem přesvědčený o tom, že nemá prakticky žádnou šanci na úspěch. Ne snad že by šlo o technicky špatný koncept, ale od patentu k realizaci vede ještě nesmírně dlouhá cesta, finančně i časově hodně náročná a neumím si představit, kdo v Německu by takovou investici byl ochoten zaštítit. Pro nás je nereálné, že bychom takto inovativní typ reaktoru dokázali už jen licencovat, natož postavit. To musí nejprve udělat nějaká jiná velká země.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

19.9.2021 17:41
Zatleskám politikovi, který nám naleje konečně čistého vína a řekne,
že mejdan skončil a přichází krutá realita. Třicet let energetika
funguje z toho, co vybudoval bývalý režim a nyní končí životnost.
Dvěma biliony zadlužený stát na nové zdroje nemá, nikdo mu nepůjčí
a tak to politici odkládají, odkládají, až zahřmí a bude tma a zima.
Aby lidé nezjistili, že císař pán je nahý, tak se hledají bezpečnostní
důvody, nesplnitelné parametry a nereálné náklady na výstavbu. Prostě
a jasně na to není a u snědeného krámu nebude. Soukromý a nebo cizí
investor do toho nepůjde v zemi, kde je solventnost zákazníků třetinová
vůči bohatším zemím a navíc ve spolku(EU), kde direktivní nařízení může
zaříznout už hotovou elektrárnu. Takže si ještě nějaký čas užívejme sice
stále dražší energie, ale zatím ještě dostupné. Až dojde na odstavení
stávajících zdrojů, tak dojde i na to, že žádná dostupná energie nebude.
Pak bude za studených a temných nocí na co vzpomínat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.9.2021 18:07 Reaguje na Břetislav Machaček
Jak dycky. Zkuste napsat, kterou hotovou JE Unie už zařezala.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

19.9.2021 18:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Pravda, hotové si státy "zařezávají" samy, ale pro budoucí
se vymýšlí byrokratické překážky, jako vypracování projektů
po "evropsku" a bezpečnostní překážky ala Vrbětice. Po dalším "zezelenáním" EU dojde i na to zařezáváni těch stávajících. Zatím tak činí domácí eurohujeři a jiní pomatenci. Stačí mi po pár týdnech číst ty bláboly zdejších politruků a "odborníků" a dostat se takoví ke korytům, tak zavřou Dukovany, Temelín, uhelky a bude jim lautr putna,
co průmysl a lidi. Ani vy se neměníte se svými OZE po zkušenostech v Británii a Německu. Stále melete to samé,
protože neumíte uznat svoji chybu, že OZE není spasitelné
všude a vždy a záloha se musí vyplatit. Nikdo ji nebude
držet v pohotovosti a lepit nějaké výpadky. To ať dělá
sám provozovatel OZE a dodává do sítě stabilní výkon.
Lízat smetanu a výpadky hodit na jiné umí kdejaký blb,
ale být spolehlivým dodavatelem není jen tak.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.9.2021 18:54 Reaguje na Břetislav Machaček
Pane Machačku, vítejte zpátky!-) Palec hore za argumentaci, jen tou smetanou jste zařízl slibně se rozvíjející diskusi.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.9.2021 09:41 Reaguje na Karel Zvářal
Děkuji za přivítání. Ono sychravé počasí a indispozice organismu mě místo do přírody dostala
k PC a číst ty zdravice novodobých svazáků a těch
politruků mě nabudila jim trochu zakalit ty jejich
stojaté vody vlastního uspokojení z toho, že mne
odradili jim oponovat. Hlouposti se oponovat musí
a vývoj za tu dobu, co jsem tu nepřispíval dává
za pravdu všem kritikům těch huráekologů.
Británie i Německo už zase více topí uhlím, my ho
vozíme na Ostravsko až z Ruska, Polska a Austrálie
a to tu ještě není mráz, trvalé pod mrakem a bezvětří. Pak dojde na ty liščí ohony a ebonit.
Mimochodem jsem si zakoupil malou elektrocentrálu
pro nejnutnější spotřebu na dlouhé zimní večery,
kdy bude elektřina směřovat k bohatším odběratelům v zahraničí.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 13:18 Reaguje na Břetislav Machaček
Svazák a politruk je bolševická rusofilní kategorie. Tudíž jediný svazák a politruk jste zde vy. Mimochodem, kde mohu vidět energetické zdroje, které jste VY například naprojektoval, nebo zinženýroval? Zkuste s tím začít, pak sem lípnu já ty, které jsem projektoval já. A nejsou závislé ani na fosilu, ani na jádře, a ani na slunci, ani na větru, a poblíž nemusí být velký vodní zdroj :) Pravda, nejsou nikterak gigantické, ale desítky, až 100 MW tepelného výkonu dají.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 14:10 Reaguje na Břetislav Machaček
No, to Vám určo pomůže, protože nejspíše to dopadne tak, že daleko dříve budou PHM na příděl, než dojde k blackoutu.
Odpovědět
kk

karel krasensky

19.9.2021 20:10 Reaguje na Břetislav Machaček
Zdravím pane Břetislav.Vzpomínám si na váš příspěvek kde jste prohlasil,že tady končíte.At se vede
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.9.2021 21:02 Reaguje na Břetislav Machaček
Plácalismus jak dycky, ale chci jen upozornit, že jsem pro stavbu JE, jem i jasné že se bez ní neobejdeme, možná ani SMR stačit nebudou a budeme potřebovt mastodonta. Čort znajet, jen se obávám, že ho nestačíme dostavět dřív, než to bude to samé, co koněspřežní dráha do Lince.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 12:52 Reaguje na Pavel Hanzl
No, to je první na čem se shodneme, prostě řas došel. On došel i jiný čas, pokud se prolomí nyní těžební limity, tak je stejně pozdě, protože 12 let nebudou ta nová ložiska energii dávat, ale spotřebovávat, protože tak dlouho bude trvat, než se k tomu dohrabeme.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 12:50 Reaguje na Břetislav Machaček
Soudruhu, když Vám tak leží na srdci budoucnost české energetiky, tak proč jste vy bolševici těžili uhlí proto, abyste mohli čmoudit z komínů kapitalistům pro zlost, a zhovadile plnit plán těžby? Vy jste uhlí používali k ideologickým účelům, a dnes prostě začalo docházet.
Odpovědět
EN

Emil Novák

19.9.2021 21:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Třeba "zařezala" čtyři bloky v Kozloduy v Bulharsku, dva bloky v Jaslovských Bohunicích nebo dva bloky v Ignalině v Litvě. Ve všech případech bylo uzavření podmínkou vstupu do EU.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.9.2021 08:46 Reaguje na Emil Novák
To je dost silné prohlášení a chtělo by to nějaký důkaz, třeba link na seriózní zdroj.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.9.2021 08:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Tam by měly být hlavně důvody PROČ to EU odmítala, o Jaslovských jsem já jen slyšel, že tam nastala nějaká havárie a oba bloky byly nebezpečné.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.9.2021 09:14 Reaguje na Pavel Hanzl
To jsou celkem známé informace, stačí se podívat třeba na Wikipedii:
Jaslovské Bohunice: "Další dva reaktory typu VVER-440/230 se označují souhrnně jako elektrárna V1. Jejich výstavba začala v srpnu 1972 a do komerčního provozu byly uvedeny v letech 1980 a 1981. První z nich byl odstaven 31. prosince 2006, druhý 31. prosince 2008, jako jedna z podmínek vstupu Slovenska do Evropské unie.[2] Na počátku roku 2009 však vláda odsouhlasila jeho opětovné dočasné spuštění v souvislosti se zastavením dodávek zemního plynu z Ruska,[3] ale Evropská komise varovala, že obnovením provozu bloku V1 by Slovensko porušilo evropské právo.[4]"
nebo Ignalina: "Na základě smlouvy o vstupu Litvy do Evropské unie byl 31. prosince 2004[2] zastaven provoz prvního bloku elektrárny. Dne 31. prosince 2009 byl uzavřen druhý blok.[3]"
Důvody, proč to EU odmítala, byly obavy o bezpečnost. O Jaslovských Bohunicích evidentně opět vůbec nic nevíte, je tam celkem pět bloků, havárie (celkem byly dvě) nastala na bloku A1, který byl po druhé havárii v roce 1977 odstaven. Tedy dávno před vstupem Slovenska do EU. Další čtyři bloky jsou úplně jiného typu a k žádné havárii na nich nedošlo.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 12:48 Reaguje na Emil Novák
Ty bloky těžko mohly mít označení VVER - protože to je označení pro tlakovodiní, lehkou vodou chlazené a moderované reaktory. Ten první v JB byl grafitový.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.9.2021 12:56 Reaguje na Daniel Višňovský
Ty bloky mohly mít označení VVER velice lehko, protože to byly tlakovodní reaktory, označované jako V1, tedy ty dva uzavřené v souvislosti se vstupem Slovenska do EU. Ten první v JB nebyl grafitový ale těžkovodní, chlazený oxidem uhličitým, označovaný jako A1, a ten byl uzavřen o 30 let dříve, takže se vstupem Slovenska do EU nemá vůbec žádnou souvislost.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 13:12 Reaguje na Emil Novák
VVER se označují bloky které jsou lehkovodní, ten Bohunický byl těžkovodní. A myslím, že měl označení KS 150
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.9.2021 13:33 Reaguje na Daniel Višňovský
KS-150 je označení reaktoru a A1 označení celé elektrárny. A1 byla těžkovodní, tedy nebyla moderovaná grafitem. V1 obsahovala dva lehkovodní reaktory VVER-440.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 13:41 Reaguje na Emil Novák
Jo, ale ty havárie byly na KS-150.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.9.2021 13:53 Reaguje na Daniel Višňovský
Ano, to píšu už na začátku: "havárie (celkem byly dvě) nastala na bloku A1".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.9.2021 13:50 Reaguje na Emil Novák
Dobře, ale schází tam to nejdůležitější. PROČ EU ty bloky chtěla odstavit, PROČ je považovala za nebezpečné. Každé rozhodnutí musí zdůvodnit.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

20.9.2021 14:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud mne paměť neklame, tak u té Slovači na to fest tlačili Rakušáci, kteří mají JE-fobii jak prase. Ostatně, zkoušeli to i na nás s Temelínem.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 12:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Jo, byly, to ale byl zcela jiný princip, byly moderovány grafitem, všechny ostatní vodou.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.9.2021 12:56 Reaguje na Daniel Višňovský
Žádné bloky moderované grafitem nikdy na Slovensku nebyly.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 12:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Já tedy ty tanečky okolo Kozloduje mám v zapsány v brožované paměti, opravdu to tenkrát byla podmínka přijetí Bulharska do EU.
Odpovědět
JO

Jarka O.

20.9.2021 09:35 Reaguje na Emil Novák
Ano. Počet obyvatel v Bulharsku a Litvě už já na stavu těsně po 2.sv.v. To zaříznutí byla ukázka arogance jedné strany a hlouposti druhé strany. Jak je to s JE Paks v Maďarsku, z které strany jsou obstrukce?
Odpovědět

23.9.2021 18:41 Reaguje na Jarka O.
Jinými slovy jarka nechápe, že stavbu Paksu žádné obstrukce neprovázejí. Naopak, orbán se seč mohl snažil v EU vyjednat masívní zmírnění legislativních podmínek pro vydávání stavebních povolení pro stavby tohoto druhu. K čemuž byl nucen, když po té co podepsal smlouvu, která bude maďarsko stát x miliard eur, zjistil, že rosatom prostě a jednoduše není schopen splnit podmínky ani eurounijní ani maďarské legislativy pro vydání stavebního povolení.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

19.9.2021 20:19 Reaguje na Břetislav Machaček
Ano, mejdanb skončil, ale v roce 1981, kdy bolševici přes veškoerou snahu, nebyli schopní dál produkci uhlí navyšovat, a navzdory jejich úsilí a zhovadilým protěžováním těžebního sektoru dovedli ekonomiku k bankrotu. Přesto se jim válku proti logistické křivce nepodařilo vyhrát. Napište mi.....k čemu asi další uhelné bloky, když do nich nebude uhlí, co? Kromě toho, většina současných energetických zdrojů pochází z doby po 1989. S výjimkou těch právě odstavovaných.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.9.2021 10:02 Reaguje na Daniel Višňovský
Pokud považujete "modernizaci"za nový energetický blok, tak
budiž. Po plyšáku se zaspalo v načaté strategii nahradit
uhláky JE a zrušili i dostavbu Temelína na plánované 4
bloky. Třicet let se tak kosmeticky upravuje to, co už mělo
být dávno ve šrotu a uhlí v podzemí. Dnes se překotně ruší
i to a nastane ta tma a zima, protože jádro tu nikdo nikdy
nepostaví. Chápu, že jste ten novodobý svazák, který nesmí
připustit, že energetika žije z minulé doby, ale pravdě
nelze zalepit ústa, když už má zavázané oči. Být tu ty JE,
tak se nemuselo odsiřovat, odprašňovat, ale pouze stačilo
zbourat a dnes se smát okolí, že se nás netýkají nějaké
povolenky, green dealy a jiné nesmysly. Slovensko dostavělo
Mochovce a dnes je netrápí to, co nás. Jinak rok 1981 byl
impulsem k výstavbě nových JE(Blahutovice atd.), která ale
rok 1989 totálně zařízl a dnešní prázdná pokladna už to nezachrání.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 12:41 Reaguje na Břetislav Machaček
630 MW blok v Ledvicích není nový, jo??? A ano, oranžoví levotoči s podporou komoušů v roce 2014 zrušili tendr na dostavbu Temelína. A ano, jádro tu nikdy nikdo nepostaví, protože je potřeba, aby i průměrnej důchodec mohl 2x do roka do Chorvatska, a podprůměrný bachař a bengo, kterých je tu 2x tolik na počet obyvatel, než v civilizovaných zemích mohl jezdit do Thajska nebo USA. Anergetika opravdu žije z minulé doby, ale z jiné, než se zde pokoušíte nalhat - žije z doby Permu a Karbonu, popřípadě třetihor, kdy vznikla většina ropy. Mimochodem, to palivo pro ty JE chcete vzít kde? Protože zatím se jelo na to, z čeho byly ve studené válce atomové hlavice.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.9.2021 12:46 Reaguje na Daniel Višňovský
Na to jste přišel jak, že "zatím se jelo na to, z čeho byly ve studené válce atomové hlavice"?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 13:14 Reaguje na Emil Novák
No, vy tedy rozporujete zákon zachování hmoty? Zajímavé. A kam se tedy ztrati štěpný materiál z tisíců ruských atomových hlavic? A druhák, kolik uranu se dle Vás vytěžilo na území ČR, po roce 1990, a jak vzroslta spotřeba jaderného paliva v ČR v období 1990-2021 proti období 1958-1989? Povídejte :)
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.9.2021 13:50 Reaguje na Daniel Višňovský
Zákon zachování hmoty nerozporuji, ani nevím, jak jste na to přišel. Materiál z ruských atomových hlavic se nikam neztratil, uranu se po roce 1990 v ČR vytěžilo relativně málo a spotřeba jaderného paliva vzrostla docela výrazně. Netuším ovšem, jak tyto otázky souvisejí s faktem, že uran pro (nejen) naše jaderné elektrárny se normálně nakupuje na světových trzích jako tzv. "žlutý koláč", který si ČEZ nechává obohacovat ve Francii a z tohoto obohaceného uranu následně ruský TVEL vyrábí palivo. Je to dáno předpisy EU, které vyžadují, aby minimálně 70 % obohaceného uranu pocházelo ze zemí EU. Viz např. zde:
https://www.lidovky.cz/byznys/kvuli-temelinu-se-prevazi-cesky-uran-z-jednoho-konce-evropy-na-druhy.A110217_143320_firmy-trhy_nev
nebo zde: https://ekonomickydenik.cz/nejen-rusove-a-americane-v-soutezi-na-palivo-do-temelina-je-take-francouzsky-framatome/
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 13:59 Reaguje na Emil Novák
No jo, no. Vy zřejmě považujete relevatní platbu za český uran, který se před 1989 odvezl do Ruska to, že přijel Brežněv, hlubokým hlasem zamečel Spasýýýbo druzjááááá, a bylo po placení.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.9.2021 14:09 Reaguje na Daniel Višňovský
O tom co bylo před rokem 1989 jsem vůbec nic nepsal. Vyvracím vaše tvrzení, že "zatím se jelo na to, z čeho byly ve studené válce atomové hlavice", a ty rozhodně nebyly likvidovány před rokem 1989.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 14:13 Reaguje na Emil Novák
Jistě, vytěží se gram, vyvaze se, přidá se tuna, vyrobí jaderné palivo, doveze se. BTW....vite, že se uvažovalo, že TVEL v ČR postaví fabriku na výrobu těch palivových souborů? - Bylo to někdy za vlády Špidly.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.9.2021 14:18 Reaguje na Daniel Višňovský
Jestli jste to stále nepochopil, tak minimálně 70 % obohaceného uranu pro naše jaderné elektrárny musí pocházet ze zemí EU, tím pádem padá ta vaše teorie, že "zatím se jelo na to, z čeho byly ve studené válce atomové hlavice".
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 14:22 Reaguje na Emil Novák
Co to znamená "pochází ze zemí EU" Zkuste to "pocházení" nějak trošku blíže popsat.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.9.2021 14:33 Reaguje na Daniel Višňovský
Sice už jsem to popisoval, ale popíšu vám to klidně znovu. ČEZ nakoupí kdekoliv na světovém trhu přírodní uran, tzv. žlutý koláč, ať už pochází z Kazachstánu, Kanady, Austrálie nebo Nigeru, což jsou tak v kostce největší světoví producenti uranu. Ten se převeze do Francie, kde se z přírodního uranu (0,72 %) stane nízko obohacený uran (do 5 %). Tento obohacený uran se následně pošle do Ruska, kde se z něj vyrobí palivové soubory.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 15:06 Reaguje na Emil Novák
Jj, A kteráže z toho výčtu zemí - Austrálie, Kanada Kazachstán, Niger je v EE? Nebo chcete říci, že z těchto zemí pochází těch 30 procent?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 15:06 Reaguje na Daniel Višňovský
Pardon, v EU?
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.9.2021 15:13 Reaguje na Daniel Višňovský
V EU není žádná země z toho výčtu. V EU je Francie, která vyrobí z přírodního uranu z těchto zemí ten obohacený.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 19:28 Reaguje na Emil Novák
Hm, potom to lae odporuje tomu, co jste napsal výše, tedy že 70 procent uranu pochází z EU :) A já jsem se stydlivě zeptal, co rřozumíte takovým slovem "pochází" - a Vaše odpověď je taková, že pod tímto chápete to, že z těch 4 zemí s nejvyšší produkcí uranu to přiteče načerno a zadarmo uranovodem.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.9.2021 19:55 Reaguje na Daniel Višňovský
Asi nerozumíte psanému textu, nebo nechápete rozdíl mezi přírodním a obohaceným uranem. Psal jsem že 70 % OBOHACENÉHO uranu pochází z EU. Přírodní uran může pocházet odkudkoliv, ale z něj se palivo do reaktorů VVER vyrobit nedá. Moje odpověď je tedy úplně jiná, než se mi snažíte podsouvat.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 20:03 Reaguje na Emil Novák
JJ, a surovinou pro obohacený uran je dle Vás směs výkalů a elektrárenské strusky, že.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.9.2021 20:14 Reaguje na Daniel Višňovský
Takže opět argumenty žádné, jen další podsouvání nesmyslů. Surovinou pro obohacený uran je přírodní uran, na ten žádné omezení neplatí. Platí ale na uran obohacený, který musí pocházet alespoň ze 70 % ze zemí EU. Přírodní uran může pocházet odkudkoliv. Tento doložený fakt spolehlivě vyvrací vaše lživé tvrzení, že "zatím se jelo na to, z čeho byly ve studené válce atomové hlavice".
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 20:52 Reaguje na Emil Novák
Jasně, pro přírodní uran žádná omezení neplatí :) Emil Novák právě napsal, že uvnitř Země je ještě jedna, ta je 5 x tak velká, neustále se zvětšuje, a je plná těžitelného a snadno dostupného uranu :) No, více už toho psát nemusíte. Mohu se prosím zeptat, jakou máte personální zkušenost s těžbou primárních energetických surovin?
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.9.2021 21:00 Reaguje na Daniel Višňovský
Neplatí žádná omezení ze strany EU - na rozdíl od podílu obohaceného uranu. To vám všechno musím vysvětlovat jak malému dítěti?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 21:17 Reaguje na Emil Novák
Jasně, takže podle VAS EU rozhoduje o tom, kolik jsou globální zásoby těžitelného uranu? Není tím kritickým článkem globální zásoby těžitelného uranu, nikoli byrokracie EU????
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.9.2021 21:24 Reaguje na Daniel Višňovský
Takže další podsouvání nesmyslů a odvádění řeči jinam, jinak diskutovat zjevně neumíte. Jak souvisí těžitelné zásoby s vaším lživým tvrzením, na které jsem reagoval: "zatím se jelo na to, z čeho byly ve studené válce atomové hlavice."?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 22:19 Reaguje na Emil Novák
Velmi jednoduše, strejdo. V Českých JE se docela dost dlouhou dobu spotřebovával uran, který už byl dávno vytěžený. Vy jste hlupák, který si myslí, že managoromontem, marketýrungem a buzincem se ochčije geologickofyzikální realita. Takže ještě na závěr, kde chcete vzít globálně uran pro dalších 18 000 GW instalovaných globálně. Kšeftováním????
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.9.2021 22:35 Reaguje na Daniel Višňovský
1) Nejsem žádný váš strejda, ani strejda nikoho jiného, vy hulváte.
2) Jestli je uran vytěžený dlouho nebo krátce je úplně irelevantní, každopádně nepochází z atomových hlavic, důkaz jsem předložil.
3) Já nechci nikde vzít "globálně uran pro dalších 18 000 GW instalovaných globálně", žádných 18000 GW instalovaných JE globálně totiž nikdy nevznikne, takže to ani není potřeba.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

21.9.2021 16:43 Reaguje na Emil Novák
18000 GW dává této civilizaci energetický tok z fosilních zdrojů. Takže budto to dá jádro, nebo TJF, nebo Duschen und Schlauchen, a doba kamenná.
Odpovědět
EN

Emil Novák

21.9.2021 18:05 Reaguje na Daniel Višňovský
A nebo dá něco jaderné štěpení, něco jaderná fúze, něco obnovitelné zdroje a něco fosilní paliva. Což je daleko pravděpodobnější, než že všechno dá jedna jediná technologie.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

22.9.2021 11:00 Reaguje na Emil Novák
Fosilní paliva končí do 40 let. Vy jste chyběl, když se ve škole brala trojčlenka, že?
Odpovědět
EN

Emil Novák

22.9.2021 15:52 Reaguje na Daniel Višňovský
Tvrdíte vy, že končí do 40 let. Před 50 lety se tvrdilo, že končí do 30 let.
Jak přesně hodláte aplikovat trojčlenku na tvrzení, že "něco" dají fosilní paliva?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

22.9.2021 21:20 Reaguje na Emil Novák
Ropný zlom, a to i nekonvenční ropy, nastal v roce 2019. A jeden z nás dvou tu jako expert uváděl do provozu Hibernia Platform, což je druhá největší ropná plošina téhle planety, a účastnil se řady dalších offshore a deepwater projektů. Jsem členem Society of Petroleum Engineer, takže s dovolením, o problematice něco vím. A poprosil bych o zdroj, který před 50 lety tvrdil, že ropy je na 30 let. Zkuste mi sem napsat seznam významných ložisek objevených po roce 1990, a porovnejte s tím, kolik se od té doby spotřebovalo.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

22.9.2021 21:26 Reaguje na Emil Novák
Velmi jednoduše, truhlíku. Ropa, plyn a uhlí dávají globální civilizaci cca 18 000 GW - dnes už více nepřetržitého energetického toku. Pokud by si globální civilizace ráčila plivnout do dlaní, a začala od zítřka KAŽDÝ DEN uvádět do provozu 1 GW nefosilní, at již tlakovodní, množivý nebo fůzní zdroj, trval by přechod na tyto 49 let. A zatím mohu vidět, že rychlost toho budování je spíše tak 50x pomalejší. Nebo chcete říci, že tenhle výpočet lže? Pokud chcete rozporovat těch 18 000 GW, klidně si dám práci, spočítám to, a pak Vám to omlátím o hlavu. S touto myšlenkou přišel Václav Cílek v roce 2007, kdy ta spotřeba fosilních zdrojů byla podstatně nižší. Budování těch nefosilních zdrojů navíc vyžaduje další energetické vstupy. Nástrojem, zvaným průlomová analýza, by se dalo dokázat, že jsme překročili rubikon, a výstavba nefosilních zdrojů tuhle civilizaci v současné, nebo komplexnejší podobě už nemá šanci zachránit.
Odpovědět
EN

Emil Novák

22.9.2021 21:49 Reaguje na Daniel Višňovský
Co jste údajně "uváděl do provozu", kde všude jste byl a od čeho všeho máte klíče mě absolutně nezajímá, stejně tak nic co nejste schopen doložit relevantním odkazem. Jestli jste to nezaznamenal, tak příchodem těžby z břidlic se situace od roku 1990 dost podstatně změnila.
Já jsem o tom, že by tlakovodní, množivé nebo fúzní zdroje měly nahradit 18000 GW vůbec nic nepsal, naopak jsem psal "žádných 18000 GW instalovaných JE globálně totiž nikdy nevznikne," takže i tentokrát jen stavíte slaměné panáky, vy hulváte.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

23.9.2021 11:15 Reaguje na Emil Novák
Aha, Emil Novák požaduje relevantní odkaz na fungování zákonu o zachování energie, a odkaz na fungování matematické trojčlenky. A k dalšímu.....já jsem Váým jasně napsal, že zlom ropy VČETNĚ NEKONVENČNÍCH ZDROJU nastal v roce 2019 - ke zlomu produkce konvenční ropy došlo již v roce 2005 - Pište o něčem, čemu rozumíte. Ty břidlice a Tar Sands tu situaci oddálily o 14 let, to je vše. Takže ještě jednou.....na co chcete odkaz? Na těch 18 000 GW??? Václav Cílek ve své knize Nejistý plamen uváděl 16 400 v roce 2007 - od té doby vzrostla produkce ropy (včetně nekonvenční) cca o 11 mbd, a roste io těžba uhlí zejména v Asii - plyn rovněž. A další.....víte, co je ERoEI? Tak to je takový malý detail, kterým se vy vůbec nehodláte zabývat, že? Ten je totiž u těch břidlic naprosto tragický, stejně jako u Tar Sands - zatímco konvenční ropa má 15-30 podle ložiska, Tar Sands má v nejlepším případě 5, a břidlice 3 - v nejlepším případě - víte, co to znamená, vy mysliteli??? Že na 3 jednotky energie z břidlic potřebujete jednu jednotku energie na její získání. Tady máte odkaz na Statistical review of world energy, je z toho patrné, kolik se čeho těží -a je tam i převodní vztah, kolik z čeho lze získat energie. Takže si račte vzít počitadélko, a přesouvat vlaštovičky. https://www.bp.com/en/global/corporate/energy-economics/statistical-review-of-world-energy.html
Odpovědět
EN

Emil Novák

23.9.2021 11:52 Reaguje na Daniel Višňovský
Emil Novák žádný relevantní odkaz "na fungování zákonu o zachování energie, a odkaz na fungování matematické trojčlenky" nepožaduje, takže z vaší strany jenom další argumentační fauly, vy ani jinak diskutovat neumíte.
Co vy jste mi "jasně napsal" a nedoložil mě absolutně nezajímá, protože vás nepovažuji za někoho, jehož názor má nějakou váhu.
Kolik se čeho těží ani nic dalšího z toho co jste napsal nijak neodporuje mému tvrzení, že i za 40 let něco dají fosilní paliva.
Vaše stavění slaměných panáků, které tu pak obřadně trháte na kusy, abyste tím vyvracel něco co jsem nikdy netvrdil, mě už přestalo bavit, takže to zkoušejte na někoho jiného. Na další vaše nesmysly už nereaguji, vy hulváte.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

23.9.2021 17:57 Reaguje na Emil Novák
A po těch 40 letech vy mysliteli? Pak už nic neopostavíte, protože na výrobu cementu potřebuijete fosilní zdroje, na ocel rovněž, a bagry a stavební storje jedou na naftu - Vaše hloupá představa, že fuzní nebo množivé reaktory se naklikají myší, nebo se na ně naprogramuje cyklus, je trošku mimo.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

23.9.2021 18:01 Reaguje na Emil Novák
Co jsem Vám nedoložil, vy lháři? Dal jsem Vám odkaz na tabulku, ze které vyplývá, že ke zlomu produkce ropy došlo v roce 2019 - v roce 2018 byla produkce poprvé v historii nižší, než předchozí rok, a to vše na vrcholu ekonomického cyklu. Vy jste také nedoložil, že umíte vyvinout a zinženýrovat fuzní a množivé reaktory, stejně tak jste nedoložil, že dokážete na téhle planetě vybudovat alespon jeden o výkonu 1 GW denně. Takže co?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

23.9.2021 18:02 Reaguje na Emil Novák
Aha, zatímco Váš názor nějakou váhu má :) Etcetera.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

23.9.2021 11:23 Reaguje na Emil Novák
....a vy jste doložil relevatním odkazem to svoje lživé tvrzení, že před 50 lety se tvrdilo, že ropy je na 30 let? V tom odkaze jsem Vám poslal i ověřené zásoby, problém je, že země OPEC včele s KSA o svých ověřených zásobách lžou jedna přes druhou. Ta KSA je pregantní ukázka - poslední velké ložisko v KSA bylo objeveno v roce 1967- Shejbah - je celé pod vodou, a bylo v nedávné době uvedeno do provozu. Někdy tuším v roce 1986 najednou KSA začala uvádět o cca 100 mld barelů vyšší ověřené zásoby, aniž nějaké další ložisko našla, a od té doby uvádí každý rok plus mínus 262 miliard barelů - přičemž ročně okolo 3,5-4 miliard barelů těží. A samozřejmě nezávislé posouzení odmítá - všichni zúčastnění toto vědí.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

23.9.2021 18:28 Reaguje na Emil Novák
Na co Vám budu dávat odkaz, který je placený, vy žebroto, která napsala, že není schopná si koupit elektronickou knihu za nějaké tři stovky. Napsal jsem Vám jasně, že tyto informace napsal Václav Cílek, což je šéch geologického institutu ČSAV v knize Nejistý plamen. https://www.kosmas.cz/knihy/134339/nejisty-plamen/
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

23.9.2021 23:22 Reaguje na Emil Novák
Vy tvrdíte, že těleso je zátoven černý kvádr i bílá kolule. Myslím, že více není co dodat. Vyt trdíte, že jádro + OZE + TJF v budoucnu bude plnou náhradou fosilních zdrojů, a zároveň, když doljde na kvantifikaci, tak napíšete, že 18 000 GW je nemožná záležitost.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

22.9.2021 21:29 Reaguje na Emil Novák
Něco....něco.....něco.... moje otázky KDY to dá? A ono se to nakliká myší? A to pominu fakt, že v současné době je ta rychlost výstavby téměř rovná rychlosti odstavování těch zdrojů stávajících.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

22.9.2021 21:33 Reaguje na Emil Novák
Předložil jste úplné kulové, sám jste to napsal v přítomném čase, čímž jste se aniž jste chtěl napsal, že takto se to dělá v posledních hodinách. Já se bavím o období od roku 1989.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

23.9.2021 18:24 Reaguje na Emil Novák
Z toho odkazu samozřejhmě vyplývá, že lžete jako když tiskne, protože JE na území ČR byly v provozu skoro 20 let před tím, než ČR vstoupila do EU, tudíž se na tuto žádná pravidla EU nevztahovala.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

23.9.2021 18:21 Reaguje na Emil Novák
Jo tááááák, tak tohle je největší bombička :) Takže Emil Novák se tu pokouší nalhat, že ČR byla v EU již od roku 1989, a navíc, že první jaderný blok se tu spustil po 1.5.2004 - no, víc už toho psát nemusíte :)
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 20:00 Reaguje na Břetislav Machaček
Odsířovalo se a odprašovalo se v 90. letech, a přišlo to na zlomek ceny, než by stálo postavení relevantního výkonu v JE. A Slovensko opravdu nemá problém s povolenkami, Slovensko jenom mělo problém v roce 2009, a z hoven jej tahala ta dle Vás nemožná ČR.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 13:21 Reaguje na Břetislav Machaček
Jistě, já tohle tvrdím dávno, ale přiznejme si, že dnes především chybějí ty zdroje, které jste vy rudí vydrancovali z ideologických důvodů. Aby se mohlo čmoudit z komínů, a vy rudá pakáž jste mohli dělat bordel po obloze, a lomcovat okny, abyste dali najevo, že jste připraveni ochránit místní obyvatelstvo před životní úrovní obvyklou v civilizovaném světě.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.9.2021 18:24 Reaguje na Daniel Višňovský

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 19:43 Reaguje na Břetislav Machaček
Samozřejmě, že nikoli. Vaše hloupé lži, že na západě pálili uhlí z ideologických důvodů socialistům pro zlost, je sprostá lež, Stejně tak, jako že se v Londýně někdo po roce 1948 udusil. Vy rudé svině jste pálili uhlí proto, abyste čmouděním z továrních komínů, ve kterých se nic smysluplného nevyrábělo, dokazovali kapitalistům, že to jde i bez nich. Nebo máte jiné vysvětlení, že v roce 1981 byla spotřeba uhlí 2,5x vyšší, než dnes, lidé v panelácích mrzli, a uhlí bylo na příděl? A další....zkuste si odpovědět na otázku, proč by politici měli rozhodovat o stavbě nějakých JE, když jejich volební období trvá 4 roky, jejich politická životnost 10 let, když by rozhodli o výstavbě JE, tak to bude požírat tak 10-15 let peníze po desítkách miliard ročně, a výnos z toho nebude žádný. Z čeho by potom živili lemply Vašeho ražení, že. Milej zlatej, politici dělají to, co chtějí voliči. A nevšiml jsem si žádné politické reprezentace s výjimkou té Topolánkové, která by o energetice alespon zahájila diskusi, nebo měla energetiku ve volebním programu. Pokud nikdo z politiků nechce energetiku řešit, pak je to tím, že to po nich voliči nepožadují. No, já jsem se jako děcko z toho Vašeho zvrhlého čmoudění z komínů kapitalistům pro zlost dusil dost, způsob, jakým jste vy rudé svině vyráběli elektrickou energii jenom proto, abyste mohli čmoudit z komínů a dunět těžkými vlaky plnými uhlí po celé republice, opravdu v civilizovaném světě neměl v 70. a 80. letech obdoby. Možná, že bychom měli mladým vysvětlit, kteráže to zlodějská generace vydrancovala všechny přírodní zdroje, a rozkradla celý bytový fond. Možná, že si potom někde ve sprchách koštnete vůni hořkých mandliček.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 19:45 Reaguje na Břetislav Machaček
A co asi mají ti mladí dělat, pokud jim Vaše generace veškeré přírodní zdroje vydrancovala, ale ne proto, aby tyto rozumně využila, ale proto, aby přes ostnaté dráty, které sama postavila čmouděním z komínů ukazovala těm zlotřilým kapitalistům, že to jde i bez nich. Zkuste vy mysliteli napsat, na co JE, pokud do těchto nebude palivo, co?
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

22.9.2021 15:37 Reaguje na Daniel Višňovský
Pán Višňovský, vy to máte inak v poriadku v hlave ? Ako to že na zaostalejšom mafiou a politikárčením zamorenom Slovensku šlo vybudovať nové 2 jadrové bloky a v pokrokovejšom Česku nie ? U nás taktiež blbli zelení typu Greenpeace. A k tomu palivu - nebojte sa, než dôjde urán, prejdú storočia. Vyhorený urán sa dá prepracovať v blokoch 4.tej generácie a tie sa budú tiež staviať.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

22.9.2021 21:04 Reaguje na Jaroslav Pobeha
Pane Pobeha, na Slovači jste vybudovali dva bloky po 440 MW, temelín byl uveden do provozu v roce 2000 a má 2x1000 MW. Takže prosím nelhat.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

22.9.2021 21:31 Reaguje na Jaroslav Pobeha
A nezaměnujte prosím elektrickou energii a energii, elektrická energie se podílí na celkových energetických tocích asi z 20 procent. Ostatní energetické toky jsou neelektrické.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 20:15 Reaguje na Břetislav Machaček
Soudruhu, dnešní solventnost českých zákazníků je oproti Nejbohatším zemím EU VÍCE, než třetinová, za Vás, rudých sviní v roce 1988, byla o něco více, než pětiprocentní. Takže si laskavě zamette před svým smradlavým chlívkem.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.9.2021 09:29 Reaguje na Daniel Višňovský
Na vaše hulvátské bláboly nemíním odpovídat. Vidím, že vám
slušnost neříká pane a máte to v hlavě popletené. Lidi vašeho ražení je lépe ignorovat, než vám umožnit vylévat obsah žumpy na veřejné fórum. Jinak vaše názory vám neberu
a žijte si ve své nenávisti, když vám to dělá dobře. Já
mám rád ale slušné a věcné diskutéry.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

21.9.2021 12:07 Reaguje na Břetislav Machaček

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
Luboš Horáček

Luboš Horáček

19.9.2021 19:01
Označit spalování uhlí za příčinu oteplování planety je nesmysl. Celá planeta má samoregulační mechanismy, které reagují s mírným zpožděním cca 1000 až 10000 let. Tak se vypořádala se sopečnými výbuchy i s požáry celoplanetárního rozsahu vyvolané většinou dopadem asteroidu menších rozměrů. Jaderná energie je dobrá volba, problém je že uran je palivo stejně jako uhlí. Takže jednou dojde. U uhlí je mi jen líto, že může být využíváno jako surovina pro chemický průmysl namísto pálení. Budoucnost jsou množivé reaktory a termojaderná reakce. Proč to takto nikdo nevysvětlí musí být záměrem, Ale jakým?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.9.2021 19:09 Reaguje na Luboš Horáček
Myslím, že největším problémem pro naši planetu je množivý druh, přičemž většina má rozum umístěn ve žlázách. Nekonečný mejdan jednou skončí, proto dnes něco měnit a zachrańovat je skoro pozdě. Mělo se začít někdy před padesáti lety. Třetinová populace, třetinová spotřeba zdrojů, a dnes bychom se bavili o něčem jiném. Takže zaspaly vědmy, kartářky a jiní prognostikové, včetně našich "zlatých hochů".
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 13:30 Reaguje na Karel Zvářal
No dobře, ale co s tím? Já klidně naprojektuju sprchy a šlauch, technicky je to proveditelné, ale politicky neprůchozí.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

19.9.2021 20:20 Reaguje na Luboš Horáček
Jenže uhlí máme stejně tak jako tak na 18 let současné těžby, a víc ani kyblík. Ledaže by se prolomily limity na dole Bílina, a to by pak dalo ještě dalších cca 10-12 let. No, a co pak, mysliteli?
Odpovědět
Luboš Horáček

Luboš Horáček

19.9.2021 21:30 Reaguje na Daniel Višňovský
Prosím, alespoň si přečtěte k čemu se vyjadřujete.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

20.9.2021 13:56 Reaguje na Daniel Višňovský
Na Ostravsku je uhlí na 200 let těžby.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 14:00 Reaguje na Radim Polášek
Jistě, pokud se každý rok vytěží jeden kýbl, a ten kýbl bude stát 100 000 USD.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 14:01 Reaguje na Radim Polášek
Můžete sem lípnout zdroj Vašeho tvrzení? Víte, ono jaksi nemá cenu se zaobírat uhlím, jehož vytěžení nám poskytne méně energie, než kolik to uhlí poskytne spálením.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 12:45 Reaguje na Luboš Horáček
Termojaderná reakce je v jiném, než laboratorním měřítku nesmysl, a každý to ví, vy mysliteli. Protože na víc, než laboratorní vzorky není na téhle planetě dost hélia.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.9.2021 13:01 Reaguje na Daniel Višňovský
Proto jsou také dnešní fúzní reaktory postavené na fúzi deuteria a tritia a s héliem vůbec nepracují. Tedy ne že by hélia bylo málo, málo je jen izotopu He-3, který by se dal pro fúzi využít.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 13:09 Reaguje na Emil Novák
Vy jste vyučen na prolhaného hlupáka, že? A čím se asi chladí ty supravodivé obvody, co? HÉLIEM hlupáku. To, že se ve fůzních reaktorech používá Helium jako palivo, jste mi SPROSTĚ PODSTRČIL a následně okomentoval.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.9.2021 13:29 Reaguje na Daniel Višňovský
Při chlazení supravodivých obvodů se žádné hélium nespotřebovává, pro fúzní reaktor ho není potřeba žádné závratné množství a běžně se používá i v jiných aplikacích. Navíc to není jediný plyn, který by se dal na chlazení použít. Takže v tomto směru nemusíte mít o nedostatek hélia žádné obavy. A těmi svými hulvátskými výlevy chcete dosáhnout čeho přesně?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 13:34 Reaguje na Emil Novák

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 13:39 Reaguje na Emil Novák
Víte, fosilní zdroje dávají této civilizaci asi 18 000 GW nepřetržitého energetického toku. Na uvedení do provozu fůzních reaktorů o výkonu 18 000 GW plus další kapacity na přeměny potřebné energie hmota - energie - energie bude potřeba další výkon. A na takovouhle kapacitu fůzních reaktorů není na téhle planetě dost helia - kapiš???
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.9.2021 14:06 Reaguje na Daniel Višňovský
Jestli tu někdo někomu něco podstrkuje, tak jedině vy mně o nějaké směsi výkalů a hlíny. Já vám jen oponuji, že nedostatek hélia je asi ten poslední problém, kterém fúze stojí, protože ho není potřeba žádné závratné množství a ani se provozem fúzního reaktoru hélium nikam neztrácí.
A dále bych vám rád připomněl, že jste nejdříve tvrdil, že "termojaderná reakce je v jiném, než laboratorním měřítku nesmysl", načež tu začnete manipulovat s 18 000 GW, jako by snad neexistovalo nic mezi laboratorním měřítkem a 18 000 GW.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 14:15 Reaguje na Emil Novák
Jistěže pro laboratorní potřeby jej není potřeba nějaké závratné množství. Jenomže ten ITER je schopen dát tak 500 MW tepelného, pokud poběží. A planeta potřebuje 18 000, což je 36 000 krát více. Kapiš???
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 14:16 Reaguje na Emil Novák
Vaše argunentace je asi toho typu, že pro provoz Daimlerovy tříkolky postačilo pár litrů ropných produktů/den, tudíž ropa pro 1 miliardu automobilů na planetě není problém.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.9.2021 14:20 Reaguje na Daniel Višňovský
Já jsem o tom, že by měla fúze poskytovat nepřetržitý výkon 18000 GW, vůbec nic nepsal. Tím jste se začal ohánět vy sám. Já jen vyvracím vaše nesmyslné tvrzení, že "termojaderná reakce je v jiném, než laboratorním měřítku nesmysl".
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 15:07 Reaguje na Emil Novák
No, jenomže pokud nebude poskytovat 18 000 GW nepřetržitého výkonu, pak je k ničemu.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.9.2021 15:18 Reaguje na Daniel Višňovský
Aha, tak k této myšlence už nemám co bych dodal...
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 19:46 Reaguje na Emil Novák
Samozřejmě, že nemáte co byste dodal. Jste totiž v argumentační nouzi. Pokud ta fůze bude jaksi dodávat tisícinu toho, co ty fosilní zdroje, pak jaksi nejde o náhradu, že.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.9.2021 20:00 Reaguje na Daniel Višňovský
Já jsem v argumentační nouzi, zatímco vaše tvrzení "pokud nebude poskytovat 18 000 GW nepřetržitého výkonu, pak je k ničemu" je argument jako stehno...
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 20:06 Reaguje na Emil Novák
No, energetiucký zdroj je k tomu, aby vyráběl energii, vy jste zřejmě přesvědčený, že to je něco, co slouží k tomu, aby se o tomto učilo ve školách, že.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.9.2021 20:21 Reaguje na Daniel Višňovský
Zjevně neumíte diskutovat jinak než urážkami nebo stavěním slaměných panáků. Chtít po zdroji, který je zatím jen v experimentální fázi, aby hned pokrýval veškeré potřeby lidstva, je totální nesmysl. Tak daleko nikdo nevidí a rozhodně o tom, jestli se jaderná fúze prosadí, nebude rozhodovat dostatek hélia pro chlazení. Jste úplně mimo.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 21:04 Reaguje na Emil Novák
Samozřejmě, že o tom nebude rozhodovat dostatek nebo nedostatek hélia. Rozhodovat bude stisknutí čudlíku, tím se sníží globální počet spotřebitelů, a prop ty zbylé vystačí i ty stávající zdroje. Na nic jiného se TJF nehodí, a hodit nebude.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.9.2021 21:30 Reaguje na Daniel Višňovský
Tak jelikož jste ještě nedávno chrlil urážky, když jsem si dovolil oponovat vašemu názoru, že termojaderná reakce je v jiném, než laboratorním měřítku nesmysl, protože na víc, než laboratorní vzorky není na téhle planetě dost hélia, tak to až tak samozřejmé není. Ale když už na tom svém původním tvrzení netrváte, tak nevím o čem se vlastně bavíme. Vaše ničím nepodložené názory, na co se hodí a nehodí, mě celkem nezajímají.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 20:09 Reaguje na Emil Novák
Horáček napsal, že budoucnost jsou množivé reaktory a termojaderná fůze. Pravda je ta, že termojaderná fůze je plně připravena řešit energetické problémy současné civilizace, pokud bude správně použita. Už 60 let jsou k dispozici krásné fůzní špuntovky, které mohoui ve zlomku sekundy snížit spotřebu fosilních zdrojů na minimum.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

22.9.2021 15:48 Reaguje na Daniel Višňovský
A vy si myslíte, že súčasná civilizácia bude v takom počte pokračovať ? Ropa, plyn, uhlie, zelená revolúcia a plundrovanie pomohla namnožiť ľudstvo na 8 miliárd. Výsledkom je dnes na mnohých miestach degradovaná pôda, vyrúbané lesy, zničené rieky a jazerá, sucho, zvyšujúca sa teplota. Keď začnú i dochádzať fosílne palivá, tak sa poriadne zredukuje celá civilizácia, pretože nahradiť tie terawaty spotreby + ďalšie v doprave jadrovými alebo OZE nie je možné v krátkej dobe 30-50 rokov.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

22.9.2021 21:06 Reaguje na Jaroslav Pobeha
Nemyslím, já tohle tvrdím už přes 15 let. Dokonce jsem dříve psal blog. Ale on jej skoro nikdo nečetl. Zdraví Thon Taddeo.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

22.9.2021 21:07 Reaguje na Jaroslav Pobeha
Vlamujete se do otevřených dveří. Zdraví Thon Taddeo.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

22.9.2021 21:14 Reaguje na Jaroslav Pobeha
Jistě, to je matematická trojčlenka - fosilní zdroije dávají téhle civilizaci nepřetržitý tok 18 000 GW. Pokud by na tíhle planete byl uveden do provozu každý den 1 GW blok, nahradili bychom fosilní energii jádrem za 49 let. A nejsme schopní dodržet ani 3 procenta téhle rychlosti, a na suchu se zdroji budeme mnohem dříve, než za 49 let. Takže popiči.
Odpovědět
MM

Milan Milan

19.9.2021 19:19
Není důležité kdo by to postavil, kdyby to postavil. Ale po vyřazení rusů to nikdo nepostaví. A to byl asi primární cíl. Prostě vytvořit místo vlastní přebytkové energetiky, zemi s energetickou nouzí, čili nutností nakupovat......po nás potopa.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.9.2021 21:06 Reaguje na Milan Milan
Je velmi důležité, kdo by to (ne)postavil.
"Při tom, co se v Rusku děje, nemůžeme rozumně uvažovat, že bychom tuhle zemi původu chtěli za partnery". Dana Drábová v článku "Rusko opravdu ne" Jiří Nádoba, Respekt 1.2.2021
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.9.2021 10:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Vám pane politruku plyn, ropa a dnes už i černé uhlí z Ruska
nevadí? Možná brzy natáhneme z Ruska i dráty pro elektřinu,
když odmítáme výstavbu JE od Rosatomu. Jak moudré kupovat
energii, než si ji sami vyrábět a klidně i od nepřítele!
V JE mohu mít palivo v zásobě na roky, ale jistič vypnu
šmahem. Na to museli asi někteří studovat VUML, aby toto vymysleli. Vaše posedlost hledáním nepřítele mi připomíná "prekabátníka" který se snaží svoji minulou kolaboraci
zakrýt přehnanou revolučností. V politice je to zcela
běžné, kdy se z komunistických ideologů stali ideologové
kapitalističtí a z generálů studujících v Moskvě velitelé
v NATO. Obyčejní lidé uvažují střízlivě vždy za každého
režimu a nemají potřebu hanit ani hájit něco, co je pro
ně potřebné. Jinak paní Drábová je dnes i politik a pro
udržení ve funkcích musí jít i odborník s hlavním proudem.
Ano při členství v EU a NATO je Rusko nepřítel a tak je
od něho vše nepřátelské. I ten jeho plyn nehřeje, ale bouchá, uhlí více čadí a ropa více smrdí.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 12:42 Reaguje na Břetislav Machaček
Vaše hloupé tvrzení, že ropu, plyn a uhlí vytvořili Rusáci, snad ani nemá cenu komentovat. Že fosilní energetické suroviny vznikly desítky milionů let před tím, než první rusáčkovská opice slezla ze stromu, ví každé malé dítě.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 12:44 Reaguje na Břetislav Machaček
Soudruhu, ideologie je bolševická kategorie, tudíž něco, jako "kapitalistixcký ideolog" je nonsens. Obyčejný človek je kdo.....to je někdo s VUMLEM a Vysokou školou života?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 13:02 Reaguje na Břetislav Machaček
Prolhaný soudruhu, realita je taková, že Rusko svou produkci plynu ze 75 procent spotřebovává, a aby rusko mohlo dodávat plyn do Evropy, tak jej nakupuje v Turkmenistánu. A protože největší plynová pole - Novoj Urengoj, Jamburk a Medvežije jsou za zlomem produkce, bude se ta situace nadále jen zhoršovat. A aby nebylo možné ten plyn ze středoasijských republik dopravit přímo do EU (Nabucco), plynovodem okolo Krymu, tak jej Rusáci za nadšeného kvičení Rusofilů a zastydlých bolševiků anektovali. A černé Uhlí se dováží z úplně jiných lokalit, než se zde snažíte nalhat. Bombonek je ovšem s tou ropou, protože Rusácko přes velkohubé prohlašování státních představitelů ve skutečnosti noc ropy nemá, a silně spoléhá na kontinentální šelf Severního ledového oceánu. Který ovšem neumí vytěžit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.9.2021 13:54 Reaguje na Břetislav Machaček
Babišistán je země naopak, sám vám to vysvětluji pořád dokola.
Normální země EU sice od Ruska kupují nějaké energie, (jsou nejlevnější) ale většinu berou ze spolehlivějších zdrojů (proto se jich nijak nedotkla plynová krize ze zimy 2009) a i tak mají zálohy a i jiné zdroje.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 14:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Problém plynové krize 2009 nebyl Rusko, ale Ukrajina. Protože rusáci zavřeli plyn Ukrajině, nikoli EU. Ostatní plynovody do Evropy normálně fungovaly. Což ale nemusí být do budoucna pravidlem. Čemu říkáte !normální země EU"?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 21:05 Reaguje na Pavel Hanzl
To už dávno není pravda, ty spolehlivější zdroje se mezitím stali importéry.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 20:12 Reaguje na Milan Milan
Víte, co si myslím??? Že to byl tendr pro tendr, jenom aby se mohlo říci, že se něco dělá, ale od začátku nebylo v plánu něco vystavět. A ty Vrbětice byla báječná záminka, a pokud by se nestala, tak by se musela vymyslet. Vy si opravdu myslíte, že ti současní poipulisté by do něčeho vráželi peníze po desítkách miliard ročně, aniž by z otoh bylo něco, co mohou okamžitě předhodit voličům?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.9.2021 22:16
Jak jsme závislí na energii vyrobené mimo EU?

V EU byla v roce 2019 míra závislosti rovna 61 %, což znamená, že více než polovinu energetických potřeb EU pokryl čistý dovoz.
EU závisí na dovozu ropy, zemního plynu a uhlí z Ruska, v případě ropy a zemního plynu patří druhé místo importu z Norska.
Výroba a využívání energie v hospodářských odvětvích tvoří více než 75% emisí skleníkových plynů v EU.

Podíl čisté výroby elektřiny v roce 2019 z :
OZE:
VE (13,0 %), následováno vodními elektrárnami (12,2 %) a solární energií (4,5 %).
Jádro : 26,2%
Fosilní energie 43.6 %

Skutečně si někdo rozumný myslí, že tento stav lze změnit za pár roků dekretem Evropská zelená dohoda , dostupný zde:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/ALL/?uri=CELEX%3A52019DC0640

/povinně přečíst/

když ani neskončilo astronomické léto 2021 a v Evropě máme energetickou krizi vyvolanou výše uvedeným pamfletem ?

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.9.2021 08:51 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ta "energetická krize" je vyvolaná především demagogiemi, které se nám tlačí trvale a všemi kanály do hlav.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

20.9.2021 09:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzle proberte se. To, co se dnes děje ,raketový vzestup cen energií napříč EU , není zaviněno Ruskem nebo demagogiemi.
Je to reálný dopad aplikace zeleného šílenství Bruselu do vysoce citlivé oblasti energetiky, její výroby i distribuce.

Sám musíte doznat, že řada diskutujících na toto riziko dlouhodobě upozorňovala, ale marně .

Osobně bych uvítal dlouhou a chladnou zimu, aby populace po zásluze "ocenila" kam nás Green Deal dovedl a dovést má.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 13:06 Reaguje na Miroslav Vinkler
Já bych uvítal především pořádný blackout, ten totiž nejvíce přispívá k růstu a dozrávání zeleného ovoce. Tomuto špecielnímu ovoci se nejvíce bude dařit v zimě, a v noci.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.9.2021 13:59 Reaguje na Miroslav Vinkler
Zase špatně, jak dycky. Rusi dost omezili dodávky plynu, aby podpořili Nordstream II, navíc se rozjela mohutná pokoronová konjunktura a prudce stoupla spotřeba elektřiny. Je vyšší, než v době před koronáčem. Tak čemu se čemu???
EU má energie něurékom, kdyby bylo nejhůř, rozvášní staré nové uhelny a je klid.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 14:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzle, zkusne si přestat nalhávat, že ruský plyn je do budoucna nějaké udržitelné řešení. Plyn, který jde z Ruska do Evropy, je z části turkmenský, přestože Rusko těží okolo 610 miliard kubíků, tak 440 miliard kubíků spotřebovává.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 21:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Hmmmmmmm my si alůe myslíme, že energie je FYZIKÁLNÍ veličina, přičemž vy stále dokazujete, že energii pokládáte za veličinu IDEOLOGICKOU. Nyní jste to zpestřil tím, že jste přidal jiný úhel pohledu.
Odpovědět
SM

Stanislav Mikeska

20.9.2021 07:26
Palaščáku, nechceš raději pást kozy!? Takové bláboly o dostavbě Dukovan jsem už dlouho nečetl.
Odpovědět
LM

Ladislav Metelka

20.9.2021 08:08
Bez obav Green Deal tak zdraží elektřinu, že JE budou ekonomicky velice výhodné, i přes velké investice.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.9.2021 08:53 Reaguje na Ladislav Metelka
To je možné, ale ne trvale. Než proběhne skutečný tendr, (který není ještě vypsaný a dost odbornáíků pochybuje, že se do něho vůbec někdo normální přihlásí), bude asi dávno po problému.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 21:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Bude, protože ,když si v Evropě budou lidé navzájem prodávat děti na maso, tak jaksi nebudou mít snahu vybudovat JE.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

20.9.2021 09:14 Reaguje na Ladislav Metelka
Green Deal tak zdraží energie i spolehlivost zásobování , že se stane sociálně neprůchozí.
Prostě občané voliči v EU tento "revoluční" a doslova přiblblý skok odmítnou a jimi zvolená politická reprezentace bude muset najít jinou cestu.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 13:04 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jáý se těčím na první blackout. To totiž bude první báječná příležitost, aby na stromech libovolného druhu vyrostlo zelené ovoce :)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.9.2021 14:00 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vám s ta křišťálová koule přitahuje jak magnet, že?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 14:04 Reaguje na Pavel Hanzl
A jaká myslíte, že je pravděpodobnost, že rozezlení občané nevyrabují Váš barák při prvním velkém blackoutu? Já bych tipoval, že tato pravděpodobnost se blíží nule.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

20.9.2021 14:57 Reaguje na Pavel Hanzl
No Vás , jak jste tuhle prohlásil , bude zásobovat domácí TVE na střeše. V r. 2010 jsem v nížině měl na střeše 56 cm sněhu, to ještě polní a střešní FVE neexistovaly. Pamatuji na mozoly , jak jsem ty masy strhával dolů , aby neruply krovy. Vy v tom zářivém sněhu vyrobíte kolik kWh? A to ještě máte dobíjet auto... jste psal. Letos má být na sníh bohatá dlouhá zima :-)
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 15:09 Reaguje na Petr Pekařík
.....A to je problém na ten FVE dát topný článek, aby to průběžně odtávalo? Perpetuum mobile se přeci dá koupit v každém hračkářství :)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.9.2021 20:29 Reaguje na Petr Pekařík
Na ometení sněhu z domácí fve skutečně musíte vzít nějaký ometák a vezme vám to asi půl hodiny práce, což je pro dnešního obyvatele něco jako středověká tortura.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 20:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Jasně, mám pořed sebou foto Vašeho baráku, a už vidím, jak lezete na střechu :) Kolik to je nad zemí - 10 metrů???
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.9.2021 20:40 Reaguje na Petr Pekařík
Taky jsem vám psal, že 3 měsíce z fve nic moc nevytáhnete a musíte dokupovat ze sítě.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 20:47 Reaguje na Pavel Hanzl
A také jste psal, že ta sít bude zásobována FVE, protože uhláky končí - akorát jste nenapsal, odkudže se vezme ta elektřina v té síti. A nenapsal jste, jak ten FV panel nahradí ten vodouhlák v podobě kotle na zemní plyn.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 13:35 Reaguje na Ladislav Metelka
To máte úplně jedno, pokud se překročí rubikon, tak se to nikdy nedostaví. Na výstavbu je potřeba energie, hodně energie, a nebude politická vůle tuto na výstavbu nasměrovat.
Odpovědět
JM

Josef Mašek

20.9.2021 11:19
Dukovany postavili soudruzi z ČSSR a soudruzi ze SSSR. Do dneška je v Moskvě kompletní dokumentace České atomové elektrárny a dnešní Rosatom ví o každém šroubku v Dukovanech....nechápu jak může nějaký český politický či mediální blbec hovořit o budoucím bezpečnostním riziku v případě, že by v dostavbě pokračoval Rosatom, když stejně všechny podrobnosti společnost Rosatom o Dukovanech zná...a do nynějška to bezpečnostní riziko nebylo a není ?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.9.2021 14:05 Reaguje na Josef Mašek
Když se stavěly Dukovany, byli jsme otroci "se SSSR na věčné časy a nikdy jinak", jenže čas oponou trhnul a dnes jsme nepřítel, kterému Puťka "vyrazí zuby".
Dokumentace k Dukovanům je hezká papírová skládky (možná i uspořádaný archiv), ovšem na dálku je odpálit neumí.

Sám Vladimir Vladimirovič se už nechal slyšet, že dnes je už energetika zbraň.
Já bych dodal, že v jeho rukách (tj. Rosatomu) přímo hromadného ničení.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 14:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Já si především myslím, že ta dokumentace je po 35 letech v takovém bordelu, že by to stejně nikdo nedal dohromady. Kromě toho, atomenergoprojekt dělal pouze tu jadernou část, a zbytek se dělal v ČR, a ty firmy už dávno odvál čas.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

20.9.2021 15:45
pro pobavení výňatky z britského tisku :

- Energetická krize v Evropě jde od zlého k ještě horšímu, protože Rusko si pevně drží nabídku dodávek energií

- Stoupající ceny energií hrozí ochromit evropskou ekonomiku
- Energetická krize může trvat měsíce, připouští Boris Johnson,
energetické společnosti varují před kolapsem
- Daňoví poplatníci čelí mnohamiliardové půjčkám na záchranu selhávajících
energetických firem, stoupající účty za energie a prázdné regály
supermarketů
- Energetické společnosti požadují nouzové finance v hodnotě několika miliard liber, které jim pomohou přežít energetickou krizi
- Ceny energií zvýší inflaci v celé Evropě, varují ekonomové
- Politika sebevražedné energie posiluje postavení britských nepřátel
- Ekologická arogance zanechala Británii zranitelnou vůči Putinovu vydírání plynem

/Daily Mail, Financial Times, Daily Telegraph,The Independent ....)

Tak co pane Hanzle, už jste spokojený s gryndýlem ?
A to je teprve začátek , v únoru budete prosit za odpuštění ...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.9.2021 16:16 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vy jste zase poplašený jak mladý voják. Samozřejmě, že média mají sousto, kde se můžou vyřádit, ropáci jásají jak na fotbale, Vladimir vladimirovič do nás pumpuje demagogi pod plynem a hlupáčci tomu věří.
Asi se budou radovat i Američané, protože jejich plyn je skoro stejně levný jak Ruský a jsou schopni ho distribuovat ve velkých kvantech.
Myslím, že v Evropě se to srovná (ne ale na původní úrovni), velmi se rozjedou solárníci a větrníci, jen babišestán půjde do hluboké krize. A nebude to jen energií.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

20.9.2021 16:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Koukám, že Voloďa má podle vás pod palcem už nejen nás, ale i UK:-))).

Na čem to dneska jedete:-).

Realita je taková, že Green deal, a i jakékoli pokusy o něj, bude kua drahý a nezaplatí jej nikdo jiný, než (s)prostý lid. Věrchuška se sice tváří, že mu to bude nějak ze státního kompenzovat, ale to je prostě vymejšlení narovnáváků na vohejbáky.
Prostě vás za energie pěkně zkasírujeme, a pak vám z toho něco pošleme zpátky jako dotaci/podporu. Když tedy budete držet hubu a krok a nebudete dělat moc velké vofuky.
Fakt vám to nic nepřipomíná?
Bo mně jo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.9.2021 20:50 Reaguje na Svatá Prostoto
Bo mě ne.
Bo komunismus byl totální cypovina už z principu a v sovětekém provedení to byl jen feudalismus obarvený na rudo a nikdo ho na nic nepotřeboval.

Jenže klimatická tragédie je ku.evsky reálná a začíná nás drtit a hlupačiska to nechápou.
Co s tím?
Vymastit se na všechno a až se budeme škvařit na poušti, tak vykládat "já jsem to věděl dávno, že to tak dopadne"???

Druhá možnost je do toho fakt šlápnout a hlupáků dát počuni. Bo nic jiného lidé ještě nevymysleli.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 21:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzl, "klimatická treagedie" je jaksi ideologická zástěrka, která má přesvědčit plebs, že problém nedostatku energetických zdrojů ve skutečnosti neexistuje, a že vlastně máme možnost volby.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.9.2021 11:02 Reaguje na Pavel Hanzl
U nás pouště moc nebudou, zcela paradoxně to vypadá, že globální oteplování bude znamenat pro velkou část Evropy ochlazení.

A hlavně slovy klasika:-) ... Člověk musí být realista. ... chovat se k přírodě jak čuně je samozřejmě špatně, ale páchat tady rituální ekonomickou (nejen) sebevraždu s ohledem na podíl Evropy na světových emisích kde čeho je úplně stejná cypovina.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.9.2021 11:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Jo, a nějak jste se taktně vyhnul tomu o čem ten příspěvek byl primárně ... což bylo to masivní přerozdělování finančních prostředků, kdy vám nejdřív prachy seberou, aby vám je pak jako dotaci zase dali. Možná ... trochu ... někomu:-).
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

20.9.2021 16:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Nenechte se opájet zelenou svobodou a běžte se podívat do spíže, co tam skutečně máte.
Prázdných slov se nenajíte , dejte si raději pořádný krajíc chleba se špekem ať nám do zimy vydržíte.

Pro vás musí být trpké poznání, že OZE doslova vehnaly Evropu putinovskému Rusku do náruče.

Ber ruských fosilních paliv ani v Bruselu dveře od hajzlu nezavřou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.9.2021 19:31 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pořád věříte ruské demagogii a už vám to zůstane.
Elektřina zdražuje, prože je v celé Evropě konjunktura a bude asi dlouho, strategické výroby se stěhují (nebo budou stěhovat) z Číny zpět, (fv panely, gigafaktory na baterie atd.) a s kojunkturou jde nahoru cena elektřiny.
To je prakticky ale zdravý vývoj, podporuje to budování OZE a šetří ŽP. Vám jde prostě jen o to panděro....příroda je někde v teoriích, že?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

20.9.2021 20:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Není to tak dávno, co jste tady užaslým čtenářům vykládal o úžasně levné a dostupné zelené energii.
Ptám se tedy, kde se nám ta mrška vytratila ?

Nemáme ani energii, a ta láce se taky kamsi vytratila, ceny energií lámou rekordy.

Naproti tomu celá řada lidí upozorňovala právě na úskalí transformace energetiky, a právě vy jste nás označoval za nevzdělance a ropáky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.9.2021 20:25 Reaguje na Miroslav Vinkler
To není možný!!!
Loni byla covidem zasažena ekonomika celé Evropy a proto šla spotřeba elektřiny výrazně dolů, proto i cena.
Letos to firmy dohání, výkony jdou výrazně nahoru a cena taky!!
To je proboha tak složitý???
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 20:32 Reaguje na Pavel Hanzl
enomže ta cena jaksi je dvojnásobná oproti době před Covidem, a průmyslová produkce jaksi předcovidové úrovně zdaleka nedosáhla. Není to náhodou tím, že celková produkce elektřiny v EU klesá, díky uzavírání fosilních a jaderných zdrojů, a také tím, že zásobníky plynu jsou poloprázdné?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 20:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Jasně, v Evropě dohánějí :) Drahý pane Hanzle, v GB během letoška zkrachovala většina výrobců dusíkatých hnojiv, protože jaksi jednoduše není z čeho vyrábět :) A to přes Vaše ujištování, kdy jste tvrdil, že zení plyn na výrobu čpavku nahradí mnohem výhodněji fotovoltaika.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 20:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Zkusíme čísla, jo??? V roce 2019 se v EU vyrobilo 2892 Twh elektrické energie, a v roce 2020 - 2770,6 TWh - Takže ten propad není nikterak dramatický, a je jen zhruba dvojnásobný oproti propadu, který byl mezi lety 2018 a 2019.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 20:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzle, v čem se ta Evropská "konjunktura" projevuje? V rekordně nízké průmyslové výrobě? A že se nějaké výroby stěhují do Evropy? No, zatím spíše na papíře, a to žádnou energii nespotřebovává.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.9.2021 19:36 Reaguje na Miroslav Vinkler
Žádná Putinovská náruč Evropě nehrozí, nebojte, to hrozí jen babišistánu.

Ideální by bylo, kdyby Rusi demonstrativně zarazili veškerý plyn do Evropy. Byla by chvíli silná krize (hlavně na Východě) ale trh by zaplnili ostatní producenti a kdyby se chtěli vrátit, tak by jim Evropa řekla "ani ťok".
To by znamenalo už asi definitivní bankrot, Rusko je na plynu a ropě zcela fatálně závislé.
Odpovědět
EN

Emil Novák

20.9.2021 20:05 Reaguje na Pavel Hanzl
A pak jste se probudil...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.9.2021 20:20 Reaguje na Emil Novák
Zkuste sfěliz, proč při plynové krizi z roku 2009 neměla Západní Evropa prakticky žádné problémy, ani my, jen Rumunsko, Bulharsko a částečně Slovensko.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.9.2021 20:20 Reaguje na Pavel Hanzl
sdělit
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 20:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Jenomže nyní není rok 2009, a Evropa neprodukuje 320 miliard kubíků plynu, jako v roce 2009 ale jen 218 miliard kubíků. Viz Statistical review of world energy.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 20:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak to fakt ne, pane Hanzle. Viděl jste někdy sítový graf, jak je Evropa zásobována plynem? Podotýkám, že například Norsko je navíc země se silně klesající produkcí. Problém je, že z Ruska jde plyn nejenom plyn Ruský, ale také turkmenský a kazašský.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 20:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzle, není v silách Pana Trhu, aby vytvořil něco, co fyzikákně neexistuje. Trh může pouze určitým komoditám přiřadit odpovídající cenu. A ano, Pan Trh opravdu může v Evropě učinit z blondýnek významný exportní artikl, (u arabáčů nerostou), stejně tak může pan Trhh určit komoditní cenu lidského masa.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 20:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Zkuste technicky popsat, jak USA dostane do Evropy dejme tomu 150 miliard kubíků plynu ročně. Pominu-li fakt, že rozdíl mezi USA spotřebou a produkcí je asi 80 miliard kubíků, a že USA přes 90 procent produkovaného plynu spotřebovává.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 20:38 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pravdu díte, pane Vinklere, GB produkovala v roce 2001 - 110 miliard kubíků plynu, a v roce 2019 pouze 39,5 miliardy. Z exportéra se stal importér :) V roce 2001 - 10 miliard kubíků Bruitánie vyvážela, v roce 2019 - 32 miliard kubíků dováží. A to prosím díky zelenosti se spotřeba snížila o 28 miliard kubíků.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

20.9.2021 20:59 Reaguje na Daniel Višňovský
Vždy , když čtu odpovědi pana Hanzla z oblasti energetiky, si vzpomenu na cimrmanovskou hru "Dobytí severního pólu".

Tam je scénka, kdy Karel Němec, Čech jak poleno (Jan Svěrák) užaslým kamarádům ukazuje, že vždy když se ze severního pólu vydáte jakýmkoli směrem , putujete vždy pouze na jih.
Prostě ze severního pólu nelze jít dál na sever.

A vidíte ,přesto se jak Jára Cimrman i Jan Svěrák mýlili, neboť pan Hanzl dokáže i ze severního pólu jít dále na sever.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 21:13 Reaguje na Miroslav Vinkler
Dnes mne pan Hanzl pobavil :) Na otázku, odkud že se vezme energie v době, kdy ty FV dají kulové, což pan Hanzl tvrdí, že to jsou 3 měsíce v roce, a kdy je napotvoru té energie potřeba nejvíce, tedy v zimě v noci napsal, že ta energie se vezme ze sítě :) A minule z něj vypadlo, že místo topení v zimě se bude používat klimatizace v létě :)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.9.2021 07:52 Reaguje na Miroslav Vinkler
Zajímavé, že já tu prezentuji prakticky normální myšlení většiny prosperující Evropy a vy to považujete za něco Cimrmanovského až úchylného.

Takže si asi myslíte, že všichni jsou hlupáci a jen vy jste letadlo.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

21.9.2021 10:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzle ta Evropa již dávno není prosperující, je v těžkém úpadku, a jede pouze setrvačností.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.9.2021 11:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Většina prosperující Evropy si již myslela ledacos. Třeba že ten Áda je vcelku rozumnej chlap a dá se s ním domluvit:-).

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.9.2021 19:58 Reaguje na Svatá Prostoto
Tohle nebylo majstrýmem v Evropě nikdy.
Pouze evropská levice s ním trochu koketovala, ale jinak jen vyjímky.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

22.9.2021 15:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Jo, to jsme v 38 viděli. A pak v 39. A pak pšonci v tom samém roce.

Ale beru, Špáňo, Taloši, Rumuni, Maďaři, Slováci jsou jen takové okrajové národy, Švajc a Švédsko vlastně taky a ta část Frantíků bylo taky nic:-))).
Jo, a na sousedy Rakušáky bych málem zapomněl:-).
Odpovědět
JO

Jarka O.

20.9.2021 21:25
Tak krátký trochu zmatečný článeček a ty následky. Ukazuje se, že ne že uhlí dojde, naopak je ho 90% pod zemí, uran taky je, jenže na nic, ale on dojde ten zemní plyn, na který se tak radostně přechází. Angláni a Dáni mají zásoby v sev. moři vytěžené a nové nemají, radši mají větrníky. Jak to dopadne? Porvou se státy o plyn? Kdo připlatí, dostane? Přívod plynu z ruska přes bulharsko, ukrajinu zaříznutý, JE nebude, uhelky nebudou. Doufám aspoň na to oteplení. Ovšem z příspěvků pana DV o lemplech, sprchách, hadičkách, mandličkách a nedozrálém ovoci je mi špatně. DV at se sám nahlásí, to je odporný, co plodí. Kdyby radši řekl, která energie je teda ok, protože jsem to z těch rozporných příspěvků nepoznala. To vypadá, že trochu špatně jsou všechny, všechny sprdl. OZE ne, JE ne, rusko ne, uhlí ne, tak čím se smí zahřát, aby to teda bylo tak nějak podle nebolševických náročných standardů p.DV?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 21:45 Reaguje na Jarka O.
Ověřených zásob uhlí má ČR na 18 let současné těžby, a skoro bych řekl, že ne, že ho je 90 procent pod zemí, ale že je tohoto 90 procent vytěženo. Pokud tvrdíte opak, tak napište kdeže jsou ty lokality. Já v Ústeckém kraji mohu nalézt povětšinou pouze vytěžené díry. Nikdy jsem neřekl, která energie je OK, já 14 let poukazuji na problém s vyčerpáváním energetických zdrojů, a nikdo to nebere vážně. Takže nemilá Jarko O, já se klidně odkýbluju na podobný umělůý ostrov, který jsem uváděl v roce 1997 do provozu, opět si pořídím iosmiválec 5,7 litru, opět dostanu od zaměstnavatele budget na palivo v jeho čerpacích stanicích, který ani neprojezdím, a vy se tu klidně pomlatte a požerte, je to Vaše volba. Mne v tuto chvíli těší, že jsem měl pravdu.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 21:48 Reaguje na Jarka O.
Uran také je? A kde??? Tedy ten levný, a snadno těžitelný a využitelný. A i kdyby byl, tak je Vám to nanic, když nejste schopní si nastavět JE, protože se Vám na to nechtělo vyhazovat peníze. A kromě toho, ani ty JE by toho až zase tolik nevyřešily.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 21:52 Reaguje na Jarka O.
Co je odporného na tom, když napíši, že bez fosilních zdrojů není planeta schopná uživit více, než miliardu lidí, a že ty zdroje už začaly dávno docházet. Máte nějaký recept na to, jak ze 7,3 miliardy lidí udělat šikovně a v dohledné době miliardu? V zásadě jsou dvě technologie, termojaderná fůze, v podobě krásných špuntovek, kterých jsou plné arzenály, nebo sprchy a šlauchy, což je rovněž více než 70 let známá technologie. Tedy potom se ještě nabízí Vaše řešení, tedy nechat to vyhnít, a nechat 6,3 miliardy lidí se sežrat mezi sebou.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

22.9.2021 16:11 Reaguje na Daniel Višňovský
Než prišiel Covid, kopu vecí nešlo a dnes ? "Takovejch let to nešlo a dneska to najednou jde." Možno sem rupne koule z vesmíru a zariadi zníženie populácie.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 21:54 Reaguje na Jarka O.
Tady máte článek, a je tam docela dost zdrojů. Podotýkám, že je to záležitost stará 17 let. Co jste dělala vy, těch 17 let, kromě ekoteroristického vyřvávání???
http://rennfri.sweb.cz/Potraviny%20z%20ropy.pdf
Odpovědět
JO

Jarka O.

20.9.2021 22:54 Reaguje na Daniel Višňovský
Žijeme v nelidské době, že? Všichni doufáme, že nebudem mezi těmi určenými na odstřel, ale soused jo. Na špuntovky bude, i kdyby na chleba nebylo, spolupracovat, to ne, pomlouvat se navzájem a nepřátele si pěstovat, to jo. Není na co být pyšný. V Evropě se Vám zdá být hodně lidí? Nevím, jak v americe, ale evropa má dětí málo, stejně tak čína. Proto za 100 let nás méně bude i bez mandlicek a Vašich spuntovek. To je jednoduché pořád se vymlouvat, že je nás moc. Možná by stačilo omezení nadvýroby, reklamy, nadspotreby, spravedlivé využití zdrojů a deurbanizace, z energií JE, a byl by dostatek všeho. Ve zkratce. Nemusíte mi vymlouvat, že tyhle ideály už tu byly a nefungovaly, sama vím, že je to utopie. Navíc na rvaní se se dá vydělat, na spolupráci asi ne. O 90% uhlí pod zemí tu byl včera článek. Váš članek je zajimavý, americká nadspotreba vseho vč. kalorií je neskutečná. Kdysi jsem četla srovnání kalorické spotřeby američana a afričana, byl to šok. I využití zemědělské půdy se dá dělat lépe, jak se v tom článku hezky píše.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

21.9.2021 10:41 Reaguje na Jarka O.

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

21.9.2021 10:45 Reaguje na Jarka O.
Tu deurbanizaci si ráčíte představovat jak???? Úspěšný projekt deurbanizace, pokud si pamatuji, úspěšně zvládl jakýsi Pol Pot. Kolik že tam bylo mrtvých? Stačí zaokrouhlit na celé miliony. Kam asi vy myslitělko chcete při té hustotě obyvatel to městské obyvatelstvo deurbanizovat, co? Ono na venkově jsou nějaké volné kapacity k bydlení v rozsahu řekněme 75 procent volných nemovitostí? Nevšiml jsem si.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

21.9.2021 11:09 Reaguje na Jarka O.

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

21.9.2021 11:35 Reaguje na Jarka O.
A ještě k té Africe.....no, Afričané v zimě netopí, Evropané ano. Chcete jim to zatrhnout? Zdroje mají být rozděleny spravedlivě ne?
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

22.9.2021 16:16 Reaguje na Jarka O.
Nie nestačilo. 8 milird je obrovské množstvo stravníkov, máme šialené nároky na plochu pôdy pre poľnohospodárstvo, vodu, suroviny, energiu. A väčšina sa chce mať dobre - dovolenky pri mori, auto dom, chatu, elektroniku, internet, o jedle a pití ani nerozprávam.... Vďaka tomu máme vykosené lesy v celom stredomorí, rabuje sa v tropoch, degraduje pôda. Divé zvieratá sú vybíjané, okrem lesov takmer nemajú kde žiť. Tento stav proste nejde ďalšie storočia udržať.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 22:27 Reaguje na Jarka O.
Doufáte v oteplení? Vy asi nemáte moc ráda své spratečky, že? Myslíte, že pomůže, když extrémní klimatické a meteorologické jevy buzdou systematicky ničít zemědělskou produkci?
Odpovědět
JO

Jarka O.

20.9.2021 23:03 Reaguje na Daniel Višňovský
Své spratečky mám totiž moc ráda, proto se mi hnusí maltuziánské řeči. Vy zřejmě nemáte rád své spratečky, jinak byste nemohl furt podsouvat špuntovky misto spolupráce. Navrhujte spolupráci na inovacích. Vždyť jste inženýr, znáte svět a konzum, tak civilizujte, inovujte.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

21.9.2021 10:55 Reaguje na Jarka O.
Hmmmmmm......je symptomatické, že každá nanynka tvrdí, že má ráda své spratečky, a přitom je všude tahá gumokolem, a v pátek je naloží a jedet tůůůtůůůůt t babicééééé, a tím spotřebovává zdroje, které budou v budoucnu v zemědělství chybět. A s pošetilou arogancí čekýá na příchod technomesiáše, který jejich problémy zadarmo a za ně vyřeší.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

21.9.2021 11:16 Reaguje na Jarka O.

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

20.9.2021 21:26
Ale teď už zase vážně.

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) chystá v rámci několika dnů oznámit dotování energií z veřejných financí pro domácnosti, které si jejich ceny nebudou moct kvůli zdražování – zaviněném „bezemisní“ politikou Evropské unie – dovolit. Nepůjde přitom o jednotlivce. Evropská komise očekává, že v důsledku její zelené dohody bude mít problém se zaplacením účtů za energie až 3,5 milionu Čechů.

To jsou ta úskalí gryndýlu, o kterých Brusel ani necekl.
Zato o tom bylo psáno několikrát na Ekolistu, ale kdopak by ho v Bruselu četl.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.9.2021 22:25 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, má to skobičku. Neexistuje žádné perpetuum mobile, které by se nakrmilo bankovkami, a vylezla z toho energie. Jinými slovy, tím, že se dají lidem prašule, další energie nevznikne. Je to obdobné, pokud budete mít před sebou milion hladovějících, vy vtrhnete do nějaké soukromé galerie, zabavíte umělecká díla, ty rozštípete na milion kousků, tak přestože každý z nich bude mít jednu desetitisícinu z těch deseti miliard, tak si za to potraviny za 10000 dolarů prostě nekoupí. A když koupí, tedy pokud se najde blázen, který dá peníze za třísky a střepy, bude mít hlad jiný milion lidí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.9.2021 07:58 Reaguje na Miroslav Vinkler
Milióny čechů jsou chudí, protože si volí do vedení státu to, co si volí. Tak čemu se čemu??
Samozřejmě, že EU nečítá s bandou hlupáků, nepočítá s tím, že všechnu pomoc, kterou jim posílá si nechají rozfrcat a rozkrást, samozřejmě se nebude ohlížet na potížisty a remcaly, kteří jsou dotovaní a pořád jen hyenizují EU a podráží vše, co můžou.

Po volbách se objeví opět nápad na referendum o vystoupení z EU a pokud to projde, ČR končí opět pod ruským bičem. A to už bude asi konečná, žádný švejkovský socík...
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

21.9.2021 08:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Odbíháte od tématu - dopady gryndýlu na sociální postavení občanů EU/ČR.

Napsal jsem to jasně a neméně jasněji to opakuji. Cesta Zeleného údělu v oblasti energetiky je veskrze špatná cesta a životní prostředí poškodí více než stávající způsob využívání fosilních energií.

A prosím neházejte to na hloupost občanů, demagogie a Rusko.
GD vytyčila EU , která sama o sobě chřadne jako sníh na jarním slunci , její vliv ve světě upadá a žije pouze vzpomínkami na dobu, kdy koloniální mocnosti (F,ES,GB,NL,IT) ovládaly svět.
Za dvacet let bude připomínat stárnoucího komika jehož vtipům se už nikdo nesměje.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.9.2021 11:33 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tapetujete tyhle nesmysly pořád dokola bez jediného důkazu a i elementární logiky.

Klimatická tragédie už probíhá a EU jediná předložila návrh komlexního řešení v Green dealu, navíc ho hodlá naplnit. Což je pro vás to nejhorší, asi byste se nejradši povaloval v pohodlném plácalismu a zdůvodňování, proč to nejde.

Ovšem jste nikdy nepředložil jakýkoliv alternativní návrh (kromě nesmyslného mohutného budování JE, které je nebezpečné a zbytečně drahé, navíc ani časově to nevychází.

EU se už dostala do situace, kde má nejbohatší obyčejné občany na světě a nemusí stále růst a vyrábět kopce nesmyslů za cehu tvrdé devastace ŽP!!

Právě stálý hon na zvyšování HDP je přece vražedný pro ekosystém Zeměkoule, to jste už dávno přiznal.

Eu je už dnes stárnoucí komik, což ničemu nevadí, stále ale ukazuje mladým, kudy je potřeba jít.
A ti mladí to taky ví, jenže jsou pod bičem právě HDP a výroby pastových krámů, tak mají dobrou šanci, zničit sami sebe.
A tím i nás.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

21.9.2021 11:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Evropa má nejbohatší obyčejné občany na úkor toho, že má nejchudší mapdprůměrně schopné nebohaté občany, kteří odtud stále rostoucí rychlostí prchají. Viz například úžasné Švédsko. Myslíte, že je to udržitelné? A Evropa toho zase až tolik nevyrábí, prakticky jediné, co tu zbylo jsou auta. Ostatní je na dluh, který zatím globální ekonomika toleruje.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

21.9.2021 11:40 Reaguje na Pavel Hanzl
No, není pane Hanzle. Vezměte si třeba získávání fosilních zdrojů - s postupem času je potřeba tyto dobývat z větších hloubek, vozit z odlehlejších lokalit, a v horší klavitě - zpracování je dražší. Z toho jaksi vyplývá, že HDP roste, ale životní úroveň ne.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

21.9.2021 11:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Opravdu EU ukazuje mladým, kudy je potřeba jít? Top je jaksi dovede na životní úroveň Afriky. EU, jak mohu vidět, tak ukazuje mladým, že není potřeba se snažit, že není potřeba pracovat a vytvářet smysluplné hodnoty, a vsugerovává té mladé generaci, že je potřeba řešit pseudoproblémy. Mladí, že jsou pod bičem HDP a výroby plastových krámů???? Povězte mi......kde ve Vašem okolí je nejbližší výrobna plastových krámů, to bude zajímavé. A druhák......co rozumíte pod pojmem "plastový krám"? Koupací vanu? Určitě je její výroba ekologicky šetrnější, než litinová vana jejich babiček. Já spíše mám dojem, že většina plastových krámů se vozí z Číny, a že mladí o výrobě čehokoli nemají ani ánung, a myslí si, že ty věci vznikají v supermarketech. Mimochodem, víte, kdy se plastový výrobek stává plastovým krámem? Třeba v případě, kdy z klávesnice, vyrobené z plastu, jakýsi Pavel Hanzl sem píše své zvratky. Ano, takový plastový výrobek je krám. A navíc dovezený z Číny. Takže pane Hanzle, šup s tím plastovým krámem k recyklaci.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

21.9.2021 11:55 Reaguje na Pavel Hanzl
No, milánku, tady máte tvrdá data, ze kterých vyplývá, že produkce CO2 klesá ve většině Evropských států včetně ČR už minimálně 40 let. Ti špinavci jsou ti, kdož ty OZE, hlavně FV panely produkují.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

21.9.2021 11:56 Reaguje na Daniel Višňovský
https://vlkovobloguje.wordpress.com/2021/09/17/potrebuje-green-deal-lez/
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

21.9.2021 10:51 Reaguje na Pavel Hanzl
V ČR jsou občané chudí, protože Vaše generace tu 40 let budovala třídní apartheid, a na tu západní Evropu mířila raketami s atomovými hlavicemi. Z toho se nevykecáte.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.9.2021 10:58 Reaguje na Daniel Višňovský
Jako že nebožce ČSLA někdo někdy svěřil jaderné zbraně, jo?

Ale no tak ...
S tím budováním socialismu a k čemu to vedlo samozřejmě souhlas.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

21.9.2021 11:05 Reaguje na Svatá Prostoto
Nebudte takový perfekcionista :) UE byla součástí VS, a vojenská doktrína VS byla jasná. A zbytky rampy pro SS-20 tady nahoře na Babinách by se ještě možná mašly :)
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

21.9.2021 11:05 Reaguje na Daniel Višňovský
ČSLA, byla součástí VS....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.9.2021 11:06 Reaguje na Svatá Prostoto
NE. JZ na našem území byly vždy sovětské a pod jejich kontrolou.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

21.9.2021 11:18 Reaguje na Pavel Hanzl
No, to v situaci, kdy byla ČSSR téměř 16. svazovou republikou bylo skoro totéž. Budete tedy tvrdit, že ČSSR nebyla součástí VS, která byla řízena z Moskvy?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.9.2021 11:48 Reaguje na Daniel Višňovský
Ve VS jsme byli, ale spřátelené posádky a příslušné vojenské prostory byly fakt úplně jiná pohádka.

Naštěstí. Bylo lepší, když byli za zdí.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

21.9.2021 12:00 Reaguje na Svatá Prostoto
JJ, pamatujete soutěž "O zemi, kde zítra již znamená včera"??? No, já na krajském kole té soutěže na otázku, abych uvedl jednu stavbu bybudovanou v rámci československosovětského přátelství, jsem uvedl tu rampu pro SS-20, co je na Babinách. No, škaredila se ta komise se opravdu dost :)
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.9.2021 16:39 Reaguje na Daniel Višňovský
To chápu:-))).

Ale reál je ten, že pokud tu nějaké j hlavice fakt byly ... a mám pocit, že už nikdo nezjistí kde a kolik ... tak to šlo čistě v režii SA a ČSLA byla úplně mimo.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.9.2021 10:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Já vám do toho nechci kecat a brát vám vaše přesvědčení, jací jsme neschopové, ale fakt si myslíte, že jsme v EU ti nejchudší z nejchudších?

On ten problém se týká cca půlky unie a jestli věrchuška nedostaně rozum, tak to té unii může taky zlomit vaz.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

21.9.2021 11:02 Reaguje na Svatá Prostoto
ZATÍM se to týká půlky unie, pokud se její průmysl stane nekonkurenceschopným, tak těch chudých bude mnohem více. Už takhle je EU ekonomika v globálním měřítku nekonkurenceschopná, a žije z podstaty, a pokud se tomu dá rána do vazu green dealem, bude to ještě horší.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.9.2021 11:17 Reaguje na Svatá Prostoto
Nejsme nejchudší a hlavně nesmyslné demagogie o fatální zdražování energie jsou zase jen propagandou.
Faktem je, že fosilní paliva se prodraží a i chudší státy jdou do velkých investic v OZE, EU jim na to dává peníze.

U nás je navrženo, že se všechno profrcá, mlhavé podpory fve atd. sice existují, ale není politická vůle. Navíc nám snad nic ani nedají kvůli gigantické korupci (střetu zájmů).
Možná nejsme na tom nejhůř, nekrade se jen u nás (Maďarsko) ale hlupáci nejen v ČR na to krutě doplatí. Svět není stvěn pro hlupáky.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

21.9.2021 11:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Ano, a ty OZE nic nevyřeší. Etcetera. Běžnému občanovi je jedno, jestli bude poslanec jezdit BMW nebo Teslou.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.9.2021 11:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Nevím co je to fatální zdražování, ale že třeba v Reichu je cena pro koncové spotřebitele výrazně vyšší než u nás je prostě fakt a že to nejen letos může být cenově slušný hukot i všude jinde možná je propaganda, ale netušil jsem , že Kremlu patří většina renomovaných ekonomických periodik, která jsem schopen sledovat a přelouskat.

A to je super, že EU na něco dává peníze. Hlavně pro tamní daňové poplatníky. A to navíc za stavu, kdy dluhy narůstají na všech stranách a opravdu brutál způsobem.

EU mi začíná silně připomínat feldkuráta Katze.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.9.2021 13:29 Reaguje na Svatá Prostoto
Faktem je, že to zadlužení se mi taky nelíbí. Západ by mohl žít stejně dobře s polovičními dluhy a po covidu by se rychle shrabal i bez těch dotací. Jenže dluhy mají úplně všichni (netuším, komu teda všichni dluží, asi navzájem). Ale ekonomové zvládají žít na dluh velmi pohodlně. Divnej svět.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.9.2021 11:46 Reaguje na Pavel Hanzl
U vás je paradoxní, že vy a OZE, to je něco jako Špidla a sociální transfery ... prostě zdroje jsou a budou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.9.2021 13:30 Reaguje na Svatá Prostoto
Slunce nám skutečně nedojde a vítr taky ne, problémy můžou být u vody, ale to je asi ještě daleko.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.9.2021 16:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak s chutí do OZE byznysu ... tak starej zase nejste, abyste se nemohl realizovat a ukázat ostatním, jak to může šlapat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.9.2021 08:06 Reaguje na Svatá Prostoto
Starej jsem a znám své limity, ovšem ve státě, kde na vás klekne mafie jménem "finanční ouřad" bych si neotevřel ani stánek s pivem.
To je jeden z hlavních důvodů, proč to u nás nejde, všichni schopní lidé podnikají prostě u sousedů.

https://www.info.cz/zpravodajstvi/byznys/energeticka-skupina-solek-v-lonskem-roce-znekolikanasobila-sve-vynosy-trzby-dosahly-temer-649-milionu-korun
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

22.9.2021 11:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Alealeale, vy nás tu dokola krmíte, jak je OZE vysoice ziskové, a jakej je to zdroj chechtáků. Tak pošlete státu 2 kačky z každé vyrobené kWH, a je to, ne? Krom toho, vy jste energeticky zcela podprůměrný vepř, který nemá ani zateplený dům, a ani tu FV nemáte ostrovní pro svou potřebu - a tam na Vás finančák jaksi nemůže.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

22.9.2021 17:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Hmmmmmm, tohle číslo, tedy 649 milionů jsou tržby nikoli roční, ale denní, a nikoli v CZK, ale USD společnosti Saudi Aramco. Takže jakcidíte, ta tfujtfujtfuj ropácká firma má tržby 7000 x větší, a prodej jejich produktů přináší EU zemím miliardy Eur do rozpočtu. ty Vaše OZE zatím prostředky i energii spíše požírají, než produkují.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

22.9.2021 11:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Jak je tedy možné, že v zimě člověk umrzne, když je okolo něj tolika energie ze slunce a větru?
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

22.9.2021 12:16 Reaguje na Daniel Višňovský
Protože si umístil FTV jen na jednu půlku střechy a topí tak jen polovinu dne ? :-))) A to teplo , co vítr vyžene z domu ven,je možné na druhé straně domu jímat a posílat zpět do domu :-))
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

21.9.2021 11:53 Reaguje na Pavel Hanzl
A proč by se měla fve podporovat, vy tu přeci tvrdíte, že fve je natolik konkurenceschopná, že si fosilní konkurenci namaže na chleba. A Pane Hanzle, tady máte graf, ze kterého je patrná CO2 stopa z téfotovoltaiky.https://vlkovobloguje.wordpress.com/2021/09/17/potrebuje-green-deal-lez/ Z toho je patrné, že produkce FV panelů, a produkce CO2 je v úzké korelaci.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

21.9.2021 11:56 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, doporučuji k pozornosti toto.......jsem spoluautorem :)
https://vlkovobloguje.wordpress.com/2021/09/17/potrebuje-green-deal-lez/
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

21.9.2021 12:26 Reaguje na Daniel Višňovský
Nejvíce vypovídající jsou grafy emisí CO2 ,jejichž poselství je doslova hrůzné.

Jednání EU připomíná scénku z Formanova filmu "Hoří má panenko, hoří",kdy při výpadku proudu byla rozkradena polovina tomboly.
Náčelník (Uršula v.d.Leyen) slušně požádá, aby zloději své lupy vrátili (emise CO2) a úmyslně zhasne světla.(gryndýl)
Po rozsvícení je tombola rozkradená úplně, pouze je přistižen uniformovaný Franta hasič vracející šunku (EU) , který z toho omdlí.

Jinými slovy žádná dekarbonizace se konat v reálu nebude. Žebrákem se stane EU, které všichni ostatní s radostí namydlí schody.
Budoucnost patří Číně, potažmo Rusku , svůj vliv si s pomocí malého zázraku uchovají snad i USA.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.9.2021 13:25 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ruští demagogové vám přeprogramovali i křišťálovou kouli, což je jejich hlavní majstrštych.

Hlavně proto, že jejich prognózy nikdy nevyšly, ale čecháčkovi to vůbec nevadí a věří jim pořád.
Odpovědět

23.9.2021 18:46 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ona hlavně ta "vláda agenta bureše" ten "grýndýl" PODEPSALA aniž by "cekla".
Odpovědět
JO

Jarka O.

20.9.2021 22:14
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

21.9.2021 12:06
Pan Hanzl si už ani nevzpomene, že na protest proti vysokým cenám elektřiny v Bulharsku protestovaly statisíce lidí a dokonce se nejméně jeden demonstrant upálil. A oním dodavatelem byl ČEZ, většinově vlastněný ČR.

To je pane Hanzle extrémní případ tzv. nestability sociální soudržnosti.

A vůbec není vyloučeno, že pod tlakem gryndýlu, imigrace a ožebračování střední třídy (nezvládnutá inflace) se opět najde osobnost typu Hitlera ,Mussoliniho či Stalina, která zneužije veřejné nespokojenosti a dostane se k moci.

Proto mě doslova děsí jací nýmandi rozhodují v Bruselu a jaké hrubé chyby jsou schopni zplodit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.9.2021 13:19 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vy jste skutečně profi strašílek, to jinak není možný.
Všimněte si jedné dost důležité věci: stálé problémy mají jen zchudlé a hloupé státy Východní Evropy, které jsou stále pod tvrdým tlakem hybridní války.

Západ je v pohodě, ceny energií ho netrápí, lidé, kteří mají na střeše malou fve a jezdí elautem se jen smějí.
Investoři do OZE chystají další projekty a ověřují si, že jejich sázka na čistou energii je správná.

Samozřejměceny půjdou zase dolů, ale za výkup 50 eur se nevrátí asi nikdy a solárníci budou mít na další instalace, dnes už bez dotací.

Jen hloupý babišistán se sesype pod brutální cenou špinavé energie, protože totální neschpnost této garnitury (zvláště, když si ji zase zvolíme) mu nedává žádnou šanci ke změně.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.9.2021 13:49 Reaguje na Pavel Hanzl
A už je to tady:
https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/nemecka-vlada-oznamila-nejvetsi-snizeni-prispevku-oze-20lete-historii?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=623810&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=TRBWYZBii0Q-202109211146&dop_id=13552721
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

21.9.2021 13:51 Reaguje na Pavel Hanzl
"Západ je v pohodě, ceny energií ho netrápí, lidé, kteří mají na střeše malou fve a jezdí elautem se jen smějí."

Lepší důkaz o pokročilé schizofrenii vaší osoby jste nemohl přednést.

Tady máte zpravodajství BBC :

Španělská levicová vláda odsouhlasila mimořádná opatření ke snížení prudce stoupajících účtů za energii, protože ceny elektřiny stoupají na rekordní úrovně.

Řecko slibuje spotřebitelům subvence a Itálie si také klade za cíl revidovat účty domácností za elektřinu.

Socialistický premiér Pedro Sánchez slíbil Španělům, že podle jeho „šokového plánu“ nebudou platit za elektřinu více než v roce 2018 plus inflaci.

Italský ministr Robert Cingolani v pondělí varoval, že účty za elektřinu se v příštím čtvrtletí pravděpodobně zvýší o 40%

Francouzská vláda , která čelí prezidentským volbám na jaře, uznala, že miliony spotřebitelů byly negativně ovlivněny růstem cen energií.

Španělské domácnosti platí zhruba dvojnásobek toho, co platily za elektřinu před rokem, což vyvolalo protesty proti energetickým společnostem,což vyvolalo protesty proti energetickým společnostem.

LONDÝN - Velkoobchodní ceny paliva jsou nejvyšší za poslední roky - téměř pětkrát tam, kde byly v této době v roce 2019, než začala pandemie koronaviru.

============================================================

Obávám se, že pokud by si tito západoevropané přečetli váš komentář, se zdravou kůži byste se domů z procházky nevrátil.






Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.9.2021 15:40 Reaguje na Miroslav Vinkler
Španělská, Italská, Řecká levice, co k tomu dodat?
Jednu dobu (za těch "starých" stran)jsme na tom byli lépe než oni a hlavně s daleko větší progresivitou růstu.
My se máme pasovat s Rakušáky, ne s Řeky, historicky jsme byli vyspělejší, než oni. Ještě po válce jsme tam vozili brambory...
Ale dnes? Haňba bluť....
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

21.9.2021 16:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Ano, budu se opakovat, ten problém nastal mezi lety 1948-1989 - od té doby je opět doháníme. Tedy k vaší veliké nelibosti.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

21.9.2021 17:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Trpíte šilhavostí, v článku je výslovně uvedena také Francie i V. Británie.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.9.2021 19:53 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ceny se pohybují a prakticky stále stoupají, kromě vyjímek (počítače, mobily).
Tak čemu se čemu??
Vy přímo vřeštíte radostí, že šly ceny nahoru a chudý čecháček zapláče....jen proto, že si myslíte, že jste to říkal dávno. Ale zase to půjde dolů a má to dost pozitivních důsledků.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

22.9.2021 08:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy zase zavíráte oči nad realitou, kam horečka gryndýlu vedla.
K nedostatku energie pro Evropu a cenovému kolotoči na který doplácí domácnosti jako koncový spotřebitel.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.9.2021 11:25 Reaguje na Miroslav Vinkler
Žádná taková horečka se nekoná, natož, aby někam vedla.
Ale demagogové se na tom mohutně hyenizují EU, to jo.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

22.9.2021 11:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Stroupají, ale ne o 100 procent během půl roku.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

22.9.2021 16:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Nie je dôležité, že ceny znova dočasne klesnú , ale aký je trend. Do niekoľkých rokov Nemecko zavrie svoje uhoľné a jadrové elektrárne , Česko uhoľné a Belgicko jadrové elektrárne. Ďalší sú Švajčiarsko, Španielsko. Môžete na to zobrať jed, že nastane nedostatok energie. Buď sa bude obmedzovať výroba alebo ceny vzrastú niekoľkonásobne.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.9.2021 08:01 Reaguje na Miroslav Vinkler
V Německu se to hýbe a půjde to cestou rozumu, předpokládám. To je v Evropě zcela normální způsob jednání, proto ji nestíháme a chceme vystupovat.
https://www.hybrid.cz/v-nemecku-sili-hlasy-zadajici-navrat-k-jaderne-energetice/
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

22.9.2021 08:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Cestou rozumu ? Nenechte se vysmát, to by v Bruselu museli sedět odborníci a ne magoři.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.9.2021 11:23 Reaguje na Miroslav Vinkler
Četl jste ten článek, když na něj reagujete? Určitě NE.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

22.9.2021 11:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Ani jedna politická strana před volbami v D. nemá návrat k jádru.
Je to pro ně
"uzavřená kapitola."

Co na tom chcete změnit ?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.9.2021 15:42 Reaguje na Miroslav Vinkler
Já psal o Západě a ne o Jihu......
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

21.9.2021 17:05 Reaguje na Miroslav Vinkler
Nalá FVE podle Hanzla vyřeší vytápění baráku a ohřev TUV v zimě. Více toho Hanzl psát nemusí :)
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

22.9.2021 16:30 Reaguje na Pavel Hanzl
"Západ je v pohodě, ceny energií ho netrápí, lidé, kteří mají na střeše malou fve a jezdí elautem se jen smějí. Investoři do OZE chystají další projekty a ověřují si, že jejich sázka na čistou energii je správná." Chechtám sa ako blázon. Že vy žijete na nejakej inej planéte ako my ostatní ?
Odpovědět
JO

Jarka O.

21.9.2021 12:19
Višňov., je nenormální, co píšete za urážlivé a protilidské hlouposti. Rusy uzbrojíme, co, místo spolupráce. Tak vymyty mozek už ani opravdoví amíci nemaj, ale nejste sám. Připomínáte toho seržanta, co v závěrečné scéně filmu Dr. Divnoláska aneb.... letí na opravené špuntovce s vyskáním na zem. Proč nepřispíváte do nějakého armádního věstníku, ale do věstníku idealistů. O mou rodinu se nemusíte uboze otírat, zlobre. V článku, co jste poslal, byla kritika zemědělské praxe v USA. Tak je jasné, co by se dalo lehce změnit. Není dál co dodat.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

21.9.2021 13:07 Reaguje na Jarka O.

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

21.9.2021 13:12 Reaguje na Jarka O.

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.9.2021 13:21 Reaguje na Jarka O.
Proč tyhle kdákance vůbec čtete?
Pokud na mě někdo vysype kopu sprostot a urážek, tak jeho příspěvky nečtu vůbec. Jednoduché a praktické.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

21.9.2021 14:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy především neodpovídáte na tvrdá fakta.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

21.9.2021 16:50 Reaguje na Jarka O.
Proč tady lžete???? V tom článku bylo především poukázáno na fakt, že zemědělská produkce je plně závislá na fosilních vstupech, zejména (ale nejenom) na ropě a plynu. A vylepšit to chedte jak? Já bych věděl. Dnešní spratrečkové se místo informatiky a angličtiny budou učit základům organického zemědělství tak, jako před 50 a více lety. To by se Vám takováhle změna asi nelíbila, že???
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

22.9.2021 13:20
několik dní tady pan Hanzl vehementně popíral dopady gryndýlu na evropské domácnosti.
Jednou za to mohli Rusové, pak demagogie, následováno po-kovidovým růstem , pletl si světové strany Francie a VB patří do jižní Evropy , aby nakonec zapomněl ,kde zůstal jeho miláček - úžasně levná a dostupná zelená energie ,která nahradí dýzláky a ropáky.
Čísla a grafy jsou mimo jeho duševní obzor,kdo by se takovými prkotinami ve světle zelených zítřků zabýval.

Tak tady je gryndýlová realita po česku :

Dnes 22.9., 12:34
Martin Procházka, Právo
Vláda plánuje pro nízkopříjmové rodiny „energetické šeky“, tedy peněžní podporu, jež by z větší části pokryla výdaje na elektřinu, které markantně rostou a porostou. Právu to řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

"Proletáři všech zemí, vyližte si prdel ", chtělo by se zvolat.
Odpovědět
JO

Jarka O.

23.9.2021 06:59
P.Pobeha:základ rozvoje a uživení lidstva je dostupná energie. V případě tak náročné technologie jako je fúze, musi státy jako francie, USA, čína a rusko spolupracovat a ne se obkličovat a mířit na sebe raketami. Kdyby teď spolupracovali, tak tu fúzi už mají:-) Až bude fúze, můžeme recyklovat, potraviny vyrábět hydroponicky a věnovat se bezodpadovým technologiím, které bohužel spotřebují vic energie než jednodušší postupy s odpady. I současné JE jsou v pořádku. Vám na slovensku držím palce, protože teď jste v klidu, ale až budou vaše JE dosluhovat, tak s obnovou budete mít větší problémy než ČR. Máte zaděláno na několik afér. Proto mluvím o spolupráci. A budoucnost bez dětí? To vůbec nemůže fungovat. Neznám větší likvidaci ZP a rozvoje než je válka. Jenže šéfové planety jsou asi primitivové a mají ji za vhodný prostředek na řešení problémů.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

23.9.2021 23:40 Reaguje na Jarka O.
Jaruškooooo - i ta TJF je omezená materiálově, a nyní to již vědí i retardovaní spratečkové v prenatálním věku. Tím úzkým prvkem je hélium, hodně hélia, kterým je potřeba chladit ty toroidní obvody. Anoi, Emil Novák tvrdí, že helia je dost, to ovšem platí, pokud jej používáme pro laboratorní účely, a jeden 0,5 GW ITER - na náhradu fosilních zdrojů TJF je potřeba instalovat minimálně 18 000 GW, tedy 36 000 x více. A opravdu nevím, proč si myslíte, že civilizaci spasí, pokud bude Zakázané město, Capitol, Bílý dům, Kreml, a Elysejský palác napájeny TJF zdroji. Popište mi, jak to pomůže Novákovic rodině v králíkárně, z jejichž daní by se ten poslední případ spolufinancoval. AŽ bude fůze....... no dobře, tak někdo to dotáhne do stadia, že to bude fungovat laboratorně. A nyní mi napište, jak se ta minimálně o řád dražší technologie bude hromadně replikovat........to jako začnou spolupracovat učitelé, hasiči, uklízečky, prodavačky, ošetřovatelky, důchodci, policisté, pracovnící vězeňské služby, úředníci, ti si prostě a jednoduše plivnou do dlaní, a nastaví v ČR ekvivalent toho, co dávají nyní fosilní zdroje, tedy i to, co dodá ropa, plyn a uhlí pro technologické účely? Takto jste tu spolupráci myslela? Čím to, že si myslím, že by tihle nepostavili o moc víc, než otevřené ohniště neanderálců :) To představuje tak minimálně 18 GW instalovaného výkonu. Zkuste sem normálně lípnout nějakou myšlenku......kdo to vyinženýruje, kdo to postaví, a kdo to zafinancuje. Zatím ČR není schopná postavit jeden pitomý 1,2 GW blok s technologií, která už 50 let normálně funguje. A také zkuste nějaký časový rámec. Kdybyste náhodou napsala, že je to celé ptákovina,. pak je to správně, a doberete se odpovědi, proč si všichni chystají zbraně.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

23.9.2021 23:49 Reaguje na Jarka O.
No, tak by tu fůzi měli, a co dál??? Fungovaly by jim nějaké prototypy. A co dál???? Technologie tlakovodních reaktorů je mnohem levnější, je spolehlivá, funguje, a přesto její podíl na celkové energetické bilaci (neplést s výrobou energie) je do 5 procent, a má tendenci spíše stagnovat. A víte proč, protože tato energie není LEVNÁ A SNADNO DOSTUPNÁ. To, co civilizace potřebuje, je něco, co je jednoduché, jako uhlí v uhláku, nebo benzín v cisterně. Musí to být levné, dostupné, a navíc rozumně koncentrované.
Odpovědět
JO

Jarka O.

24.9.2021 08:38 Reaguje na Daniel Višňovský
Fúze nebude zítra, ale amici už jsou prý blízko. Spolupráci si představuji tak, že vědci z více zemi budou dumat nad mírovým využitím jádra a ne plýtvat cennými zdroji na zbraně. Musíme mít trpělivost a trochu optimismu a učitele, kteří umějí dětem přiblížit fyziku. :-). Jenže když koukám na ty válečníky, tak optimismus mizí. No a když nebude fúze, tak jsou pořád JE, odsířene tepelné elektrárny, ropa, ještě nejsme na konci se zdroji. Zemědělství, jak jste o tom mluvil? Bez organiky, z půdy budete mít zeminu a pak můžete dodávat fosilní energie, kolik chcete, a nezískáte zpět energii žádnou. O tom byl váš článek. Strašení přelidněním z úst milionářů prostě neberu. Mějte se tu, jak chcete, ale doporučím Vám filmy na pobavení na závěr, o He3 a o tom, jak se bude žít po tom... Iron sky I a II.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

24.9.2021 16:05 Reaguje na Jarka O.
Ach jo. Budte prosdíměkně tak moc hodná, a zkuste uvažovat v relaci číslíček, když už se vzpíráte myšlence si ověřit relevatní fakta. Na zbraně, ve srovnání s tím co by bylo potřeba na fůzi, žádné zdroje nejdou. Spíše mikrozdroječky. Pro srovnání....v ČR bychom potřebovali na náhradu ropy a jejího energetického toku asi tak 14 GW instalovaného výkonu. Tlaklovodní reaktor je oproti tomu fůznímu asi takový, jako krbová kamna proti tomu tlakovodnímu reaktoru - tedy složitostí. Předpokládejme, že tlakovodní reaktor by stál tak 250 mld/ 1GW, a to jsem hodně při zemi. U toho fůzního to bude střízlivě čtyřnásobek. Takže jenom nahzrazení ropy fůzí by přišlo na 14 bilionů - pokud bude vůbec možné to zajistit materiálně. To je 14 000 miliard - opravdu si myslíte, že nějakých 30-40 miliard za transportéry, letadla, nebo děla hraje roli? A pak máme ještě plyn a uhlí, to je bratru dalších 18 GW - tedy dalších 18 000 miliard. A že zbraně nejsou potřeba? Pak by se mohl změnit exportní spektrum tak, že by se Vám to nelíbilo. Jak myslíte, že by to dopadlo, kdyb vyspěláý svět zbraně neměl, a trhani v hábitech a sandálech jo??? A poprosil bych jedno vysvětlení......jaký bude mít 7,3 miliardy lidí užitek z toho, že někde.....dejme tžomu v Ženevě, at je to neutrální, bude nějaký malý fůzní ohýnek, na který se musely složit zdroje většiny globální civilizace? Učitele přiblížit fyziku? Víte, to jaksi moc nepomůže. Protože to se stále pohybujete na poli teorie - vy stále uvažujete, že se něco vydumá a vydumlá, a pak se udělá copy - paste, a je hotovo. K tomu Vás vychovali ICT- učitelé, nic proti tomu. Jenomže v energetice to tak jednoduše nefunguje. Fakt ne. Fůze nebude, s tím se rozlučte. A dál....ano, uhlelky budou - do roku 2038. Do té doby je totiž v ČR těžitelné uhlí. Ropa??? No, zrovna jsem si otevřel letošní statistical review of world energy, a zděsil jsem se, kolik byl lonský propad oproti roku 2019, a i ten vykázal oproti roku 2018 pokles - přitom globální ekonomika byla v 2019 v brutální konjunktuře. Víte, ropný zásobník není nádrž, ze které můžete čerpat libovolnou rychlostí - tedy většina ne. Je pár výjimek, jako třeba Ghawar, díky kterému je KSA tzv. swing producer. A problém ropného zlomu nepřešlapuje přede dveřmi, jako problém s uhlím či plynem, ale prostě vzal za kliku, a vstoupil do místnosti. A k té půdě.....vy jste celá bio, že jo. Takže jste tak nějak srozuměná s tím, že když budeme všichni bio, tak se dostanete na čtvrtinovíé výnosy? Viz ten můj příspěvek o osmi lidech v místnosti, a zásobě potravina pro dva. Strašení přelidněním z ůst milionářů neberete? A zích úst byste toto brala? Z úst trhanů s vysokou školou života? Já Vám nedoporučím fil, ale knihu. Nebo respektive několik knih, obě jsou na západě bestselery...https://www.knihydobrovsky.cz/kniha/blackout-5185934...... a https://www.antikvariat-brdy.cz/Ropny-kolaps-Andreas-Eschbach-d67218.htm
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

24.9.2021 17:29 Reaguje na Jarka O.
Jaruškoooo, já si myslím, že učitelé by měli učit děti úplně něco jiného. Taková angličtina, jim bude jak se říkávalo na vojně - napiču. Pěšky se totiž do té Englyje nedostanou, a díky drahé dopravě se ropzpadne většina globálních trhů. Zato by se jim ohromně šiklo, kdyby třeba uměli základy toho organického zemědělství. Pást kozy, pěstovat ředkvičky, atd. Na tu kozu klidně mohou česny :) Také nějaké ruční práce se budou hodit - počítejte s tím, že ten uměle držený kurz juanu nevydrží věčně, a pak razantně stoupne cena spotřebního zboží. A samozřejmě, že na automotive orientovanou ČR čeká děsivá nezaměstnanost.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

24.9.2021 18:54 Reaguje na Jarka O.
Kecáte, sama píšete o hydroponii. Vy tady něco vřeštíte o fyzice, a přitom výraz energie chápete humanoidně, nikoli fyzikálně. Jak to ten Einstein psal tu formuli vyjadřující souvislost mezi hmotou, a energií? Víte, ona fosilní energie.....to jsou například dusíkatá hnojiva. To jsou kupříkladu pesticidy. Chápu, že pro vás lesnoškolačku jsou škodlivé, a kapitalistické, ale bez těchto dostanete menší výnosy. Pokud o desetinu,. musíte na sebe převzít odpovědnost, a říci, kterých 730 milionů necháte umřít hlady. Je to kupříkladu hluboká orba. Nebo chcete toto nahradit OZE? Lze to, i antropogenní energie je OZE. Holt ale potom musíte počítat s tím, že Vaše dětičky se stanou součástí potažné síly v zemědělství. Nebo myslíte, že budou stačit sousedovy?
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

25.9.2021 08:18
Pan Palaščák je jeden ze spekulantů s emisními povolenkami, který stojí za dramatickým růstem jejich cen, dramatickým růstem cen energií a hrozícím rozvratem energetiky: https://ekonomickydenik.cz/je-libo-emisni-povolenku-nove-jde-koupit-pres-mobilni-aplikaci/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=JqCt504boRE-202109242303&dop_id=13607729 .
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist