https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jann-palascak-sobestacnost-ceska-recept-pro-21.stoleti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Palaščák: Energetická soběstačnost Česka: recept pro 21. století

13.5.2020
Buďte soběstační, vyrobte si energii doma.
Buďte soběstační, vyrobte si energii doma.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Šéf ČEZ Daniel Beneš v rozhovoru v Hospodářských novinách na obhajobu kroků vlády a ČEZ směřujících k výstavbě nového jaderného bloku v Dukovanech použil prapříčinu většiny argumentů pro jádro - potřebu energetické soběstačnosti a obecně soběstačnosti Česka. „Současná situace s rouškami nám ukázala, že když je kritická situace a jde opravdu do tuhého, i ti největší spojenci si mezi sebou roušky kradou. Představte si, že by nebyla elektřina. Jediné, co můžete udělat, je to, že se nespolehnete na svoje nejlepší kamarády, ale na sebe," říká v rozhovoru pro HN Daniel Beneš a jen zmíním, že ideu soběstačného státu by pak logicky měl naplnit od začátku jasně definovaný státní projekt, který není důvod propůjčovat na nespecifikovanou dobu a za nespecifikovanou cenu obchodní společnosti ČEZ a který je realizován českými dodavateli.
 

Podobnou argumentaci, opřenou o hrozící nedostatek elektřiny v Česku, použil současně i vládní zmocněnec Jaroslav Míl v Českém rozhlasu, když popisoval českou budoucnost po odstavení současných jaderných bloků v Dukovanech. „Protože i přes masívní úspory, mnohonásobný nárůst v obnovitelných zdrojích a maximum importu, nebudeme schopni pokrýt základní zatížení Česka na víc než 320 dnů v roce,“ popsal Míl.

Česká obliba teorie soběstačnosti má pochopitelné a silné kořeny, od naší národní identity malé české kotliny, přes její ovládání cizími mocnostmi až po marxistické učení o materiální základně a kulturní nadstavbě. Zásadním problémem této teorie z hlediska ekonomie je teorie komparativní výhody, každý by měl vyrábět to, v čem je komparativně nejlepší. Může to být tedy teoreticky jeden jediný produkt, ale díky naší efektivitě v jeho výrobě a směně nás to uživí lépe než jakékoliv jiné využití našich zdrojů. Naopak soběstačnost velí, abychom si sami vyráběli vše, zkusili jsme si to za socialismu, ve vrcholném období ČSSR jsme byli schopni vyrobit téměř vše, od televize Orava přes licencovanou výrobu tanků T-72 až po do značné míry i tu jadernou elektrárnu. Ano, bylo to v lecčem krásné, ale evoluce tuto cestu ohodnotila jasně.

V 21. století země velikosti České republiky a v našem případě tranzitní země ve středu Evropy a jedna z nejvíce otevřených ekonomik na světě (vyvezeme toho více, než je náš hrubý domácí produkt) nemůže s takto pojímanou strategií soběstačnosti uspět. Je nutné ji modifikovat, směrem navenek vůči ostatním státům by to měl být jistý druh Talebovy „antifragility“, dle mého názoru bychom měli být nepostradatelní pro naše partnery z EU či jiných společenství. V energetice bychom se proto měli stát křižovatkou tranzitních tras, zásobníkem plynu a baterií elektřiny, mj. v podobě aut a přečerpávacích elektráren, tedy rozptýlenou virtuální baterií využívající výhody decentralizované energetiky.

Současně si musíme uvědomovat omezenou sílu našeho státu, dnešní pandemie nám ukázala, že stát dokáže dobře regulovat systémem vypnout-zapnout a restrikce zafungovaly vůči šíření koronaviru velmi efektivně, ale se zajištěním zdravotních pomůcek nebo ekonomického oživení se na něj z pozice běžného občana či malého podnikatele příliš spolehnout nedá. Naopak rodiny, malé i větší komunity a solidarita a disciplína Čechů zafungovaly výborně a na dosavadní zvládnutí pandemie můžeme být jako národ právem hrdí. Je to ale hlavně úspěch decentralizace, kdy si lidé dokázali roušky ušít doma dřív, než je vláda přivítala na letišti, natož poslala lidem do schránky. Jestli si tedy opravdu máme z pandemie koronaviru odnést do energetiky nějaké poučení (kromě nesporného odložení růstových scénářů spotřeby elektřiny a pravděpodobných nevratných změn v ekonomice), tak je to decentralizace – pokud si umíme nějakou energii vyrobit levně doma, udělejme to, ať už je to teplo z kotle na vlastní biomasu, elektřina z fotovoltaiky nebo teplá voda z fototermiky na střeše. Využijme co nejvíce lokální firmy pro instalační a stavební práce, pokud české firmy dokáží vyrobit i samotné technologie, pak budeme skutečně soběstační.

Respektujme teorii komparativní výhody, ale aplikujme ji přednostně na menší celky, které se ukazují jako bezpečnější – rodiny, společenství, obce, města, regiony. Neuzavírejme se však současně před okolním světem, přes hranice nyní odebíráme potraviny a prakticky jakékoliv zboží, vojensky tyto hranice sami ubránit neumíme, proč zrovna v energetice máme být jako stát plně soběstační za každou cenu, i kdybychom neměli komparativní výhodu? Decentralizovaná energetika se může dobře doplňovat s mezinárodním tranzitem zejména elektřiny a plynu, kde můžeme být díky naší geografické poloze natolik nepostradatelní, abychom si případně vždy mohli nakoupit energii, když ji zrovna nevyrobíme, a současně natolik flexibilní, abychom ji mohli nakupovat vždy, kdy bude levnější ji ze zahraničí dovážet. Jaderná teorie soběstačnosti nám zajistí jen to první a to jen tehdy, pokud se jaderné bloky podaří včas postavit.

Daniel Beneš má pravdu, měli bychom spoléhat na sebe a na naše rodiny, až pak na přátele a dodávám, až potom na komunity, města, regiony, náš stát nebo Evropskou unii či naši křesťansko-judaistickou civilizaci a nakonec na zbytek světa. Ve stejném pořadí to platí i o firmách a energetických zdrojích, na které se můžeme spolehnout, za těmi jsou znovu lidé a sociální vazby na uvedené škále spolehlivosti. Čím nám jsou vzdálenější, tím více bychom si měli hlídat i obchodní závazky, které s nimi uzavřeme, limitovat je časem, finančním rozsahem a vyjednávací pozicí. Pokud vám to připadá příliš filosofické, beru to, pak ale zahoďte i jadernou teorii soběstačnosti a držte se byznysu a teorie komparativní výhody – a nedělejte výjimky, když se objeví velký projekt s technologií, která je okouzlující a která si zaslouží rozvoj, ne však slepou podporu.


reklama

 
foto - Palaščák Jan
Jan Palaščák
Autor je politicky nekorektní podnikatel, enfant terrible české energetiky. Původní profesí skeptik a ekonom.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (23)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SC

Stanislav Chytrý

13.5.2020 12:46
Jsem jednoznačně pro naší nejen energetickou soběstačnost. Události z poslední době dokazují, že když je zle, tak je vždy bližší košile jak kabát. Proto jsem rád, že naše vláda dala zelenou dostavbě dalších bloků v Dukovanech. Díky tomu budeme mít nejen dost čisté elektrické energie jak pro sebe, tak i na export.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2020 15:47 Reaguje na Stanislav Chytrý
Jenže tahle vláda postaví kulový s přehazovačkou. Napřed by musela opravit D1, což je evidentně nad naše síly.
Pokud by se skutečně hecnula a chtěla začít někdy kolem roku 2030, bude nápad stavět mastodonta asi zcela srandovní.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.5.2020 15:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak tak.. zažíváme takové poslední vzepření protokomunistů a lidí, kterým komouši vymyli mozek... asi bychom je v té jejich poslední chvilce měli nechat, ať si tu obhajobu destrukce ČR užijí a pak si to uděláme hezky po novu... konečně tak, abychom se nemuseli stydět za to, z jaké země pocházíme....
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.5.2020 19:25 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Váš problém je, že významná část populace dostane s věkem rozum ve stylu Churchillova:
"Kdo ve dvaceti není komunista, nemá srdce, kdo je jím ve třiceti, nemá rozum."
Dnes by se v podstatě to samé dalo říct o ekolozích, byť ta třicítka je pro některé, vzhledem k sociální infantilitě, ještě moc nízký věk.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

15.5.2020 08:44 Reaguje na Jan Šimůnek
To není přímo o věku... to je o tom kdo je odkojen totalitou a komu ta totalita vyloženě chybí....

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.5.2020 07:24 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Vy jste životní optimista, ale já tohle blbství rozhodně nevidím jako "poslední vzepření", ale naprosto stabilizovaný maistream.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

15.5.2020 08:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Já jsem celkově spíš realista a to realitou ČR velice často dost deprimovaný, ale v tomto jsem toho názoru, že v 89 neproběhlo "očištění" od těch hovad co tu škodili za komančů a proto, když teď ucítili závan nové totality, tak vylézají z děr a pod vedením svého bezcharakterního guru Zemana a Babiše, kteří jsou oba na zlo před 89 napojeni a dokonce velice rádi spolupracují s komunisty i teď vedou tuto válku o návrat starých totalitních pořádku jako to třeba na ekolistu krásně dokládá například Šimůnek, nebo jiní jemu podobní.... a že jich tu chodí....

Jakmile tito opustí tento svět, bude tu bezpochyby lépe a přesto, že část tohoto svinstva předali dál.... už to nebude to čistokrevné zlo, které je autentické době mezi 1948-1989.... o tom jsem 100% přesvědčen...
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

15.5.2020 08:55 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Každopádně ČR se z tohoto dědictví dob minulých bude léčit ještě hodně dlouho... každý den vidím, že jsou tu lidé pokřiveni opravdu hluboce.... bezcharakternost, arogance a vychutnávání si vlastní bezohlednosti je prostě charakteristika značné čísti populace ČR (často kryjící se s volením ANO, ČSSD, ODS, SPD A KSČM).... o to víc si pak ale vážím všech co přes tyto podmínky dělají skvělou práci a snaží se bojovat za věci, které je samotné svým významem přesahují... takový jsou pro mě celoživotním vzorem...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.5.2020 09:11 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Já si myslím, že problém je daleko hlubší. Nešlo o nějaké "očištění" (což neproběhlo) ale o principiální vlastnosti většinového čecháčka, který o svobodu a demoktaci ve skutečně vůbec nestojí.
Nikdy za tyhle hodnoty nebojoval, zacinkání klíči při sametovce je maximum, co udělal. Samozřejmě čest vyjímkám, píšu a většinovém názoru.
Dnes se propadáme zase do bezvýznamnosti a chudoby, ale zaprděnost je našemu švejkovskému naturelu nejbližší.
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.5.2020 12:46
Problém vidím v tom, že i když budu vyrábět nejlepší variantu nějakého výrobku na světě (což je mimochodem myšlenka T. Bati), tak v případě, že to bude výrobek zbytný (alespoň dočasně), tak ho v případě opravdu závažné krize nesměním.

IMHO opravdu důležité komodity bychom měli být s to vyrábět sami (a mezi ně elektřina jednoznačně patří a jednoznačně zde není jiná cesta než další bloky ve stávajících JE, případně nové JE), případně bychom měli být schopni relativně rychle tuto výrobu zavést. A ideálně v takovém rozsahu, abychom byli v pozici producenta nezbytné komodity a mohli si tak diktovat, co za to směníme.
Odpovědět
MG

Milan G

13.5.2020 12:55
Srovnávat JE a šití roušek jako formu decentralizace, to chce hodně odvahy. Ale jedna věc je podle mně jasná, a musím souhlasit s Benešem, soběstačnost ČR minimálně, ale opravdu minimálně ve výrobě el. energie je nezbytná. Nebo nám Palaščák zajistí dodávky, až nebudeme mít čim vyrobit, samozřejmě v normálních cenových relacích?
Samozřejmě si dokážu představit další odvětví, kde bychom měli být soběstační např. pěstování zeleniny nyní máme max. 30% zbytek dovážíme, a další.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

13.5.2020 13:27
Nejdříve drobná technická :

správně má být "marxistické učení o materiální základně a ideové nadstavbě "

Stanovení správné míry vyváženosti mezi soběstačností a importem potřebného, je skutečně v oblasti strategické bezpečnosti země , nelehkou otázkou.
Voda, potraviny, elektřina a teplo jsou věci bez kterých se neobejdete.
A v těch bychom měli být téměř soběstační.
Namátkou zemědělství - staré země EU dotují své zemědělce tak, že jim umožňují snížit koncové ,prodejní ceny natolik, že čeští zemědělci nestíhají v soutěži.
Stejný problém pokřivených cen vidíme i u OZE x klasické zdroje i s jejich dopady.
Stát, který se dobrovolně vzdá strategické bezpečnosti z důvodů ekonomické výhodnosti , je státem jenž tady dlouho nebude. Je vydíratelný a slabý.

My přece pěstovat obilí,zeleninu,ovoce a chovat dobytek umíme.
Umíme také pokrýt subdodávkami cca 80-85% jadernou energetiku s našimi strojírenskými firmami.
Raději bych dovážel auta než mléčné produkty a další základní potraviny.

Proto se kloním k názoru, že i v energetice bychom pokud to jde, měli být hráčem v orchestru a nikoli posluchačem.
Vzpomeňme jak dopadla evropská a transatlantická solidarita v rámci pandemie. Slušné vychování šlo stranou a silnější zabral co se dalo, často na úkor těch slabších. Kam ČR bezesporu patří.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

13.5.2020 14:23
No vida. Česko má nejen komparativní, ale dokonce i absolutní výhodu ve využívání jaderné energie. 1/Dlouhodobá tradice i ve výrobě hlavních komponent elektráren 2/ Dlouhodobé kvalitní vzdělávání jaderných odborníků 3/ Dlouhodobý provoz stávajících jaderných elektráren 4/ Kladný postoj většiny veřejnosti k jádru.
Proto by byla škoda těchto výhod nevyužít. Neboť elektřina bude potřeba i v noci, i v zimě. A pokud naši sousedé vsadí na OZE, tak budeme dosahovat mimořádných zisků v době, kdy u nich bude tma a nebude foukat.
OZE je pro Česko nevýhodné protože nemáme tolik slunečního svitu jako Španělsko a ani tolik větru jako Německo. V OZE máme komparativní a dokonce i absolutní nevýhody.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2020 15:43 Reaguje na Richard Vacek
Pokud bude tahle vláda stavět JE takovou rychlostí jak doposud, tak naše komparativní výhoda bude, že se toho nedožije nikdo z dnešních zúčastněných.
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.5.2020 09:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Bude třeba zabránit zločincům a zločineckým organizacím, vesměs placených z nepřátelského zahraničí, veřejně prospěšné stavby blokovat a zdržovat.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.5.2020 14:53 Reaguje na Jan Šimůnek
Vy mě prostě tou svojí pokřiveností vnímání reality bavíte :D
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.5.2020 15:41
Místní diskutující jsou nadšeni z výstavby nové JE, ale já bych je trochu zklidnil. Postavit v Evropě jaderku je výrazný problém, špatné zkušenosti mají Angláni, Maďaři i Finové. Celý projet je vždy silně předražený a banky tyhle riskantní investici nechtějí financovat a když, tak za děsivých úroků. Navíc labilní ČR není zrovna bezpečný partner, firma Rosatom (těžko naše věrchuška vybere někoho jiného) má těžké problémy v Maďarsku i ve Finsku. Navíc ruská firma je silné bezpečnostní i politické riziko, jak dokládá dlouhodobě BIS.
Pěkně o tom mluví pana Dana Drábová dole na tomto odkazu, především v čase 1.30.00 - 1.30.20. Taky ten reaktor vypadá dost dobře, spíš tudy je cestai pro nás.
http://www.osel.cz/10930-jadro-vraci-uder-startup-nuscale-vyviji-prevratny-maly-reaktor.html
Odpovědět
MG

Milan G

13.5.2020 19:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Přestaňte blábolit ty nesmysly. To že jste byl nazván hlupákem co se týká oblasti JE má stálou platnost. Nepřicházíte s ničím novým, jenom opakujete ty svoje hlouposti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.5.2020 09:49 Reaguje na Milan G
Na idioty, kteří neumí číst většinou nereaguji, ale tady vám zkusím doporučit přednášku paní Drábové (pokud ji taky nepovažujete za hlupáka), odkaz je hned nad tímhle i s uvedení času, na který se odkazuji.
Odpovědět
MG

Milan G

14.5.2020 11:34 Reaguje na Pavel Hanzl
To že jste hlupák tady konstatoval p.Wagner jehož odborná erudice je na stejné výši jako u pí. Drábové. Samozřejmě Drábovou za hlupáka nepovažuji, ale její názor nesdílím a pokud jsem si všiml nesdílí ho ani p. Wagner, vzhledem k tomu jak redigoval stavbu JE v Bělorusku.
Nic to ovšem nemění na tom, že jste opravdu hlupák, minimálně co se týká vědomostí o JE a hlavně ty mikrozdroje, které tady pořád dokola propagujete. Nedokázal jste odpovědět ani na jedinou otázku, kterou vám tady p. Wagner kladl. Ale to vám nevadí a opět tady vytahujete ty malé reaktory.
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.5.2020 10:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Malé reaktory budou řešení, až budou dovedeny do komerčně
přijatelné podoby. Což může trvat desítky let. Propagační materiály od vývojářů jistě řadu problémů obcházejí nebo ignorují.

Banky potřebují záruky čistě proto, že existují ekologičtí zločinci, placení Putinem a islámskými teroristy, kteří bojují proti JE a také uhelným elektrárnám (protože obojí jsme schopni zajistit vlastními silami a z našich zdrojů), aby byla ekonomika zemí EU závislá na dovozu nafty a plynu (a tudíž vystavena vydírání ze strany producentů těchto komodit).
Pokud budeme tyto zločince eliminovat, třeba vhodnými zákony, které jim znesnadní nebo znemožní do těchto věcí kafrat, nebudeme mít s výstavbou JE žádné problémy.
Vámi propagované OZE jsou naprosto bezcenné, protože energii z nich nelze (a v dohledné době to nebude lepší) akumulovat v dostatečné kapacitě, aby byla převedena z času, kdy tyto zdroje uvedenou energii zcela náhodně produkují do času, kdy je zapotřebí.
Mimochodem, kdyby OZE byly k něčemu, nebylo by zapotřebí je dotovat jen v Česku desítkami miliard Kč ročně.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.5.2020 09:18 Reaguje na Jan Šimůnek
Malé jaderné reaktory fungují už klidně 50 let v různých vojenských i vědeckých zařízeních. Upravit je pro civilní použití problém není, jen je dost složitá bezpečnost a všechny potřebné licence. Ovšem desítky let se vše táhne pouze v babišistáně. Odhaduji, že do dvou let by se mohly první prodávat, čort znajet.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

15.5.2020 14:26 Reaguje na Pavel Hanzl
No, tam je ale jeden takový malý rozdíl, s nějakou ekonomickou efektivitou se u těchto až tak moc nepočítá.

Tady ale je řeč o ryze komerční energetice.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist