Jaromír Bláha: Vládní Zpráva o stavu lesů potvrzuje jejich děsivý stav. Prostor musí dostat přirozená obnova lesa
Na dlouhodobě velmi špatný zdravotní stav lesů ukazuje vysoká míra defoliace (míra ztráty jehlic a listů) stromů, která patří mezi nejvyšší v Evropě. Zásadní měrou se na defoliaci podílí zejména dominantní zastoupení smrku v porostech (přes 50 %). V nadcházejících letech bude nutné počítat s dalším výrazně limitujícím faktorem zdraví lesů: vládní Zpráva jasně uvádí, že z pohledu ochrany lesa není pochyb, že bez účinné redukce stavů spárkaté zvěře bude velice náročné a mnohde prakticky nemožné zajistit úspěšnou obnovu lesa na kalamitních plochách. Podle poslední inventarizace škod zvěří je přemnoženou spárkatou zvěří průměrně poškozeno 64 % mladých listnáčů a jedlí. Na polovině území ČR je to více než 75 % a na čtvrtině území republiky je to dokonce 100 %.
Pouze 4 075 hektarů v roce 2018 zalesnila přirozená obnova lesa, tedy mladé stromky vzešlé samovolným vyklíčením ze semen (tj. pouze 16,1 % z celkově zalesněné plochy). Vzhledem k tomu, že lesy vyrostlé z přirozeného zmlazení jsou mnohem odolnější než uměle vysázené, a také s přihlédnutím k finančním výdajům potřebným k umělému zalesnění i nedostatku sadebního materiálu by přirozená obnova měla být mnohem využívanější metodou. S tím ostatně souhlasí i ministr zemědělství Miroslav Toman, který před 3. čtením novely lesního zákona přislíbil opatřením obecné povahy prodloužit lhůtu pro zalesnění vytěžených ploch na celém území republiky a tím dát více prostoru právě potenciálu skrytém v přirozené obnově lesa (více na Zachranme lesy.cz. Umělá obnova, tj. vysázení semenáčků, byla uskutečněna na 21 245 hektarech lesa. V této výsadbě stále i přes doporučení mnoha vědců a odborníků dominoval smrk (36,8%) následovaný bukem (22,4%), dubem (14,1%) a borovicí (9,8%).
Nejpalčivější problémy českého lesnictví se snažili v první půlce září vyřešit poslanci a poslankyně prosazením balíčku pozměňovacích návrhů “Pekarová - Fialová - Holomčík” k vládní novele lesního zákona. Z tohoto balíčku však poslanci přijali pouze některé z navržených změn [3]. Tato novela bude na konci října projednána v Senátu. Senátoři a senátorky tak ještě mohou zvýšit lesům naději na uzdravení přijetím dalších potřebných úprav lesního zákona. O to je žádají stovky vědců a odborných pracovníků sdružených pod stanoviskem Vědci pro les i více jak 62 000 lidí pod výzvou Zachraňme lesy.
Zpráva o stavu lesů, kterou Ministerstvo zemědělství předložilo minulý týden vládě, je děsivá. Nejen v rozsahu hynutí našich lesů, to všichni čekali, ale ještě více v tom, že stále neřešíme příčiny lesní katastrofy. Tvrdá data ukazují, že i přes pokles v používání smrku při výsadbě, je i nadále nejčastěji vysazovanou dřevinou. A co hůř - nenecháváme lesy obnovit se z přirozeného zmlazení a na holinách málo využíváme takzvané přípravné dřeviny, jako je bříza, jeřáb, olše či osika. Přitom víme, že lesy vzniklé z přirozené obnovy jsou mnohem odolnější než lesy vysázené uměle. Zpráva zároveň jasně říká, že bez snížení početních stavů přemnožené spárkaté zvěře, která spásá mladé stromky, nebude na některých místech lesy vůbec možné obnovit.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (46)
Jiří Svoboda
8.10.2019 15:39Takhle by se mi to líbilo. Nebo je něco na mém shrnutí špatně?
Jan Škrdla
8.10.2019 19:59 Reaguje na Jiří SvobodaPokud je v porostu evidentně zdravý SM, nebo jedinec jiného druhu, je dobré jej zachovat.
Co se kácení týká, je to trochu problém z následujících důvodů:
1. náš trh je dřevem těžce přesycen (důsledek kalamitní těžby)
2. dnes má SM a BO dřevo téměř nulovou, někdy i zápornou hodnotu (po započteme náklady na těžbu). Do značné míry je to důsledek bodu č. 1.
3. není dostatek kvalifikovaných a zkušených dřevorubců a lesnické techniky, kteří by zvládli zpracovat veškeré uhynulé stromy v krátkém čase.
- takže ideální je pokud máte kousek lesa a topíte dřevem a máte jej kde uskladnit. Nebo jste naopak velký vlastník a máte vytvořenou dostatečnou rezervu z dřívějších bohatých let.
Co se SM a dalších klimaticky rizikových dřevin týká, jejich zastoupení (dohromady) by nemělo překročit bezpečnou hranici. Je třeba si představit co se stane, když všechny tyto dřeviny uhynou.
Jiří Svoboda
8.10.2019 20:51 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Šimůnek
9.10.2019 06:05 Reaguje na Jiří SvobodaJde o to, že bývá nakaženo nejrůznějšími parazity, hlavně houbami, které pak dělají neplechu ve stavbě nebo i hotovém domě.
Jiří Svoboda
9.10.2019 11:16 Reaguje na Jan ŠimůnekKarel Zvářal
9.10.2019 11:42 Reaguje na Jiří SvobodaJan Šimůnek
9.10.2019 17:56 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
9.10.2019 18:20 Reaguje na Jan ŠimůnekKarel Zvářal
8.10.2019 16:52K přirozené obnově: pokud na těch SM holinách zůstaly nějaké solitery, bude se přirozeně obnovovat opět kritizovaný smrk (??). Pokud tam nezůstalo zhola nic, bude se přirozeně šířit ostřice, stromy se budou pozvolna objevovat v průběhu mnoha let, neřku-li desetiletí. Proto jsem pro cílenou výsadbu s využívání přípravných dřevin. Bude to sice nákladnější, ale cílený smíšený les vyroste podstatně rychleji, než čekat na postupnou sukcesi "plevelnými" dřevinami... a dál nic(?).
Jako pohádka pěkné, v praxi minimálně využitelné.
Jan Škrdla
8.10.2019 19:18 Reaguje na Karel ZvářalPřirozenou obnovu bych přesto nezatracoval. Je potřeba individuální přístup, od holiny k holině.
Někde vám místo smrku naletí BR s příměsí dalších pionýrských dřevin a máte vystaráno.
Někde se zmladí SM, se kterým může být v budoucnu problém. Přesto bych jej nezatracoval a v tomto případě využil jako přípravnou dřevinu (může se stát, že některý z nich vydrží i do mýtního věku, ale nespoléhal bych na to). Zavčasu bych přikročil k dosazování cílových dřevin do mezer k podsadbám.
Pokud nebude na holině nic rozumného, přistoupil bych k výsadbě pionýrských dřevin.
Jan Šimůnek
8.10.2019 19:21 Reaguje na Jan ŠkrdlaKarel Zvářal
9.10.2019 05:24 Reaguje na Jan ŠkrdlaMegaholiny, tj. nikoliv hektarové, ale deseti až stohektarové pláně, musí osázet člověk ("sníst, co si nadrobil"). Čekat na přirozenou sukcesi je sice romantická (na(t)ivní) představa, příroda si nakonec "nějak poradí", ale je velkou otázkou, zda takový výsledek je to, co od HOSPODÁŘSKÉHO lesa očekáváme (jeřáby, třešně, ořechy, olše, bříza...).
Stejně tak nelze považovat za rozumné sázet na čerstvě vytěžené mýtiny, bez travin či přípravných dřevin. Stínové garé znásobí šance na přežití semenáčku, protože sníží povrchovou teplotu minimálně o 10-20°, narozdíl od běžně pojaté výsadby, kdy velké procento hyne nedostatkem vláhy, resp. doslova se upeče. Takže bych se držel hesla Spěchej pomalu. Určitě se to nepodaří napravit stejně rychle, jak rychle problém vznikl.
Dalším podstatným problémem je stav agrární krajiny, jak jsem vzpomněl výše. Les a bezlesí jsou spojité nádoby. Stěží lze vedle Sahary/českého Toskánska doufat ve zdravý les.
Vřele doporučuji všem poslechnout si "pohádku" doc. Pokorného, je velmi, velmi pravdivá. Na problémy špatného hospodaření s krajinou a vodou zanikly vyspělé civilizace, takže neobjevujme znovu Ameriku.
Jan Pokorný: Opomíjená úloha vegetace v distribuci sluneční energie a utváření klimatu
https://www.youtube.com/watch?v=mZQa6An6Ijg
Jan Škrdla
9.10.2019 20:11 Reaguje na Karel ZvářalKromě stohektarových megaholin máme i menší holiny nebo i porostní zbytky, vzniklé rozpadem porostů s převahou SM (nebo BO). Zde by přirozená obnova mohla fungovat. Navíc BR doletí daleko, taková OS ještě dále.
V případě těch největších holin bude potřeba přípravných dřevin (sázet zde BK nebo JD není zrovna nejlepší nápad). Tady vidím výzvu pro školkaře, aby svou produkci více zaměřili právě na semenáčky a sazenic přípravných dřevin (BR, OS, JR, aj.).
Co se zemědělské krajiny týká, zde je také potřeba náprava, ale to je na delší povídání.
Čech M.
11.10.2019 12:11 Reaguje na Karel ZvářalNezapomínejte na šíření DB a BK ptactvem , takže se často semenáčky vyskytují i v oblastech, kde žádný dospělý strom není. Platí hlavně u DB.
Jarek Schindler
11.10.2019 12:32 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Škrdla
11.10.2019 19:50 Reaguje na Jarek SchindlerTen zdravý smrk těžko seženete. Jistě víte, že podle zákona musíte první zpracovat kalamitní těžbu. Na tu plánovanou se na většině míst prakticky nedostane.
Otázku čím kdo chce nahradit smrk, bych nahradil odpovědí - v první řadě bude potřeba nahradit smrk, nebo alespoň SM monokultury. Budoucnost patří smíšeným porostům. V druhé řadě bude potřeba přeorientovat ten dřevozpracující průmysl, jinak za takových 10-20 let budou pilaři tam, kde jsou teď lesáci.
Co se přirozené obnovy týká, psal jsem již výše. Někde je, a tam kde není, je vhodné vysadit něco, so snese podmínky velkých holin (tj. pionýrské dřeviny). Tvrzení, že to co tam není, tam nikdy nebude, ale není pravda. Na většině území, vyjma extrémních stanovišť je klimaxovým stádiem les (v nejsušších oblastech lesostep). Akorát je otázkou, jestli jsme ochotni čekat než k tomu dojde, a jestli je to pro nás přijatelné .
Jarek Schindler
12.10.2019 10:20 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Škrdla
12.10.2019 21:39 Reaguje na Jarek SchindlerSmrkové monokultury - chcete vědět čím je nahradit ve středních a vyšších polohách.
Z jehličnanů se nabízí jedle, modřín a severoamerická douglaska - vše jako příměs. S tou douglaskou nemám problém, pokud to bude mimo NP a rezervace.
Z listnáčů by to mohl být buk (klidně jako hlavní dřevina), dále javor klen, jilm horský (vzhledem ke grafióze jen jako vtroušená dřevina), ve středních polohách dub zimní a třešeň ptačí (jako vtroušená dřevina) a jako meliorační dřevina třeba lípa.
Dřevozpracující průmysl se holt bude muset přeorientovat na to, co zbyde po kůrovcové kalamitě. Také je možné, že se ve větší míře budou uplatňovat materiály typu OSB nebo dřevotřísky, kde není třeba dlouhá a rovná kulatina. Každopádně do toho bych se nechtěl moc vrtat, nechal bych to na povolanějších.
Že se zmlazuje tam kde není potřeba, to fakt nepobírám. Nedovedu si představit, že by bylo někde přirozené zmlazení na obtíž. Jo viděl jsem někde propagační video, kde křovinořezem likvidovali zmlazení břízy a borovice v smrkovém porostu vysázeném do řádků. Tato praxe by ale měla být minulostí.
Jarek Schindler
13.10.2019 09:40 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Škrdla
13.10.2019 18:27 Reaguje na Jarek SchindlerS těmi dřevinami, to je trochu řeč jako rozprávka. Vy po mě chcete uvést co pěstovat, ale sám píšete, co nejde. Pokud stále sníte o smrku, tak se raději probuďte ze snu do reality.
U všech jehličnanů co jsem uvedl, jsem napsal, že bych je viděl maximálně jako příměs. To že máte jako zarytý anti-duháč problém s douglaskou a modřínem mě tak trochu překvapuje. Vysazovat DG v CHKO asi nepůjde, ale pokud se zmladí sama, proč tomu bránit. A třeba na takové vysočině by ani s její výsadbou nemusel být problém. Samozřejmě podotýkám u DG, stejně tak u MD by mělo jednat o příměs, nikoli o hlavní dřevinu.
Opět připomínám, jsou holiny, kde to přirozené zmlazení už je.
Tam kde není, měly by být základem budoucí obnovy přípravné dřeviny.
Když zmiňujete tu ekonomiku, tak schválně - co vyroste třeba z takové bukové výsadby na megaholině o výměře desítek hektarů?
To že budeme vozit kvalitní smrk od sousedů je bohužel taky jenom sen. Nejsme jediní, problém s kůrovcem mají také sousední státy. A severské země si budou svůj smrk šetřit, popř. jej prodávat za těžké peníze.
Čech M.
12.10.2019 02:24 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
12.10.2019 10:34 Reaguje na Čech M.Jarek Schindler
12.10.2019 10:37 Reaguje na Čech M.Čech M.
13.10.2019 21:27 Reaguje na Jarek SchindlerCo budou pěstovat soukromí vlastníci, je jejich věc, za předpokladu, že nebudou pobírat dotace. V opačném případě by mělo platit, že dotace jen na stromy, které mají šanci přežít a to určitě SM a ani BO není.
Jarek Schindler
16.10.2019 08:30 Reaguje na Čech M.Jiří Svoboda
8.10.2019 20:48 Reaguje na Karel ZvářalHeslo dne by tedy mělo znít: Dostav Dukovany a Temelín, zachráníš naše lesy (bohužel se to nerýmuje).
Jan Škrdla
8.10.2019 20:57 Reaguje na Jiří SvobodaTakže pokud se mají dostavět Dukovany a Temelín, tak ať se to odpadní teplo využije pro vytápění. Tím dojde k úspoře fosilních paliv a zamezí se dalšímu zvyšování emisí CO2.
Jiří Svoboda
9.10.2019 11:25 Reaguje na Jan ŠkrdlaMilan Milan
8.10.2019 18:55Jan Škrdla
8.10.2019 19:26 Reaguje na Milan MilanKlima se mění, ať už je to zaviněno čímkoliv.
SM je dřevina typická pro severskou tajgu nebo horské lesy. Má mělký kořenový systém, hustou korunu (která zachytí velké množstí vody), z toho titulu potřebuje nízké teploty a dostatek srážek.
Pokud budeme mít klima jako ve středomoří, tak ten SM to zvládne akorát v nejvyšších horských polohách nebo na severních svazích v podhůří a inverzních údolích.
Jiří Svoboda
9.10.2019 15:09 Reaguje na Milan MilanJan Šimůnek
8.10.2019 19:19A je nutné jasně a jednoznačně ukázat na viníky: Chovatele kůrovce z řad ekologů obecně a mimo jiné i z hnutí DUHA.
Katka Pazderů
8.10.2019 19:39 Reaguje na Jan ŠimůnekAle trestat se nebude, vždyť to bylo státní!
Jan Šimůnek
9.10.2019 06:08 Reaguje na Katka PazderůSoučasná kalamita není nic jiného než důsledek toho, že tihle škůdci nebyli násilím přemoženi a kůrovcové stromy nebyly buď vytěženy nebo zneškodněny insekticidy.
Jakub Graňák
10.10.2019 11:59 Reaguje na Jan ŠimůnekJarek Schindler
11.10.2019 11:32 Reaguje na Jakub GraňákČech M.
11.10.2019 12:03 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
11.10.2019 13:12 Reaguje na Čech M.Čech M.
12.10.2019 02:07 Reaguje na Jarek SchindlerJakub Graňák
14.10.2019 16:35 Reaguje na Jarek SchindlerV blízkosti mého bydliště došlo k jedné menší kalamitě v roce 1997. Po povodni vlivem podmáčení a následných větrů padly desítky hektarů lesa, které posloužily jako líheň kůrovce, přestože se u nás žádní ekologové ke stromům nepřivazovali, nebyly LČR schopny situaci zvládnout a zmizela většina smrkového porostu na rozloze cca 10 km čtverečních(ze všech stran smíšeným lesem ohraničená enkláva na nejvyšším kopci) . A představte si, že přesto že měl kůrovec kolem sebe desetitisíce hektarů smrkových monokultur, tak stačilo jedno pár set metrů široké údolí s loukami a smíšenými porosty aby se jeho šíření zastavilo. Po této zkušenosti osvícené vedení lesní správy Město Albrechtice obnovilo porosty jako smíšený les a dnes je to jediné místo široko daleko (samozřejmě kromě smíšených prostů), kde je les.
Ještě si dovolím jednu doušku k tomu vašemu větru: kdyby tomu bylo skutečně tak jak píšete, museli by ti kůrovci způsobit kalamitu na severní Moravě bezprostředně poté co Kyril "dofoukal". Jak už jsem psal výše, každý velký porost smrků má svou vlastní populaci kůrovce, nebo jste skutečně tak naivní, že si myslíte, že všichni kůrovci v této zemi přišli ze Šumavy? Entomologie je exaktní věda(naši vědci v tomto oboru vždy patřili k světové extratřídě). Vím a chápu, že většinu lidí ta "žoužel" nezajímá, ale to by měl být spíše důvod, těm, kteří tomu rozumí naslouchat a ne je ignorovat (tak jak nám to předvedli a nepochybně i ještě mnohokrát předvedou byrokrati ministersta zemědělství a představitelé LČR).
Přeji mnoho zdaru a více pokory k těm kdo přírodu zkoumají a chrání
Jarek Schindler
16.10.2019 07:42 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
16.10.2019 11:16 Reaguje na Jarek SchindlerV hlavě to mám si dovolím tvrdit srovnané tak akorát, jen jsem použil lehce expresivnější příměr. Také u zmiňované kalamity došlo k rozvoji až následující rok, poté co se kůrovec namnožil ve vývratech. Domnívám se však, vzhledem k faktu jak dlouho les roste, že nějaký rok sem, rok tam, jsou podružné detaily, pro které není na internetové diskusi místo.
Dovolím si ještě apelovat na to, aby nebyly zaměňovány příčiny a důsledky (zjednodušeno):
Příčina (nevhodná skladba lesa se zaměřením na smrkovou monokuturu)
Důsledek (kalamita kam oko dohlédne)
Resumé: příčinou současných kalamit a rozpadů smrkových porostů není pár bláznů přivázaných někde ke stromu, ale hluboká změna klimatických podmínek, na kterou nebyli schopni hoši v zeleném včas reagovat, přesto, že byli již před dekádami na toto riziko upozorňováni.
PS: nejsem ekolog, pouze chodím po světě s otevřenýma očima a ušima
Břetislav Machaček
27.6.2020 15:21 Reaguje na Jakub GraňákKůrovcové stromy lesník nechal ihned porazit,
odkornit a kůrů na místě spálit i s larvami.Dříví bylo ještě vhodné i na pilařské zpracování.Pak přišel trh a k tomu ideologie oddělit les od vlastních pracovníků.Lesník označí kůrovcové stromy.Nahlásí vše na vedení a to vypíše
konkurz na těžbu.Zájemci se seznámí se stavem
a udělají ekonomický kalkul těžby.Při pár
stromech zájem není a tak se vyčká na pár stovek.Pak nastoupí plošná těžba kalamitního
dřeva rozváženého bez odkornění i s larvami
po celé republice podle ekonomického zájmu,
kdo dá víc za tu kulatinu.Tak jede smrk ze
Šumavy,kde kůrovce zachraňovali fanatici svým
poutáním řetězi k napadeným stromům i do těch Jeseníků na pilu,protože ty se ještě v té době zelenaly a dříví z kůrovců bylo pro pilaře,
výrobce pelet a briket levnější.Cestou napříč republikou sem tam vytrousili i dospělé brouky
do ostrůvků smrčin,kam by řirozeně nikdy
nedolétl.V dobách bez ekologů lesníci vždy nějak
kalamity zvládali a bez nesmyslů oddělit lesníka
od jeho party dřevorubců ji dokonce předcházeli.
Ke kalamitám docházelo vždy místně díky situaci
po polomech,ale né plošně jako nyní při divokém
obchodu s neodkorněným dřívím.Mimochodem lýkožrout severský k nám taky nedoletěl,ale byl dovezen
s výhodně nakoupenou kulatinou.Né nadarmo se kdysi
kontrolovalo na hranicích vše od rostlin,dřeva,
osiv,zvířat a dokonce hlíny v květináčích.Dnes
až na výjimky vše putuje světem křížem krážem
a koukáme na invazní zvířata,hmyz,rostliny atd.
Nechci stavět zdi ani drátovat hranice,protože
už to nelze napravit a tak se musíme s tím buď
smířit a nebo tomu čelit.Víte on ekolog a ekolog
je rozdíl,tak jako vlastník lesa a vlastník lesa.
Ochrana dřevokazného hmyzu patří do rezervací
a né do hospodářského lesa a bez oplocenek nevyroste ani jedna jedle,byť by byl v lese
jediný kus spárkaté.Ta ji vždy preferovala a
vybít ji kvůli okusu neudělal ani císařpán.
Prostě co se pokazilo,je třeba napravit a
nedělat další chyby.Chce to méně ideologie,
ekofanatismu a více práce.
Né všude je pěstování lesa z náletů možné,ale
jako z nouze cnost,budiž.Co tomu řeknou lidé
v budoucnu bude jiná,ale bezzásahovost patří
do 1.zón NP a né se o ni pokoušet všude.Les
a prales je rozdíl a nelze použít v lese to,
co lze v pralese ponechat přirozenému vývoji.