https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jaromir-blaha-kdo-je-novy-lesu-pan
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jaromír Bláha: Kdo je nový lesů pán?

29.11.2022
Zdroj | Lesy ČR
Podle informací Hospodářských novin se novým ředitelem státního podniku Lesy ČR stane Dalibor Šafařík. Jak tuto změnu vnímá Hnutí DUHA?
 

Dalibor Šafařík není jméno, které by samo o sobě vzbuzovalo naději na nějakou převratnou změnu ve vedení státního podniku Lesy ČR směrem k šetrnějšímu hospodaření a rychlejší adaptaci lesů na změny klimatu. Během jeho působení na pozici brněnského krajského ředitele jsme tam nějakou pozitivní změnu směrem k přírodě blízkému hospodaření nepozorovali.

Tedy můžeme jen doufat, že veřejnost příjemně překvapí a zajistí plnění programového prohlášení vlády, které obsahuje řadu pozitivních bodů, například "ve státních lesích zásadně upřednostníme v rámci jejich hospodaření mimoprodukční funkce lesa". To ostatně bylo i podmínkou výběrového řízení, tak uvidíme, nakolik myslí vláda své programové prohlášení vážně.

K naplnění programového prohlášení vlády by Lesy ČR měly zejména začít respektovat chráněná území a přestat v nich hospodařit jakoby to byly komerční lesy a v lesích hospodářských zavést přírodě blízké hospodaření, zejména nedělat holoseče a již vzniklé holiny nezalesňovat umělou výsadbou, ale dát prostor přirozenému zmlazení a takzvaným přípravným dřevinám jako jsou bříza, jeřáb, osika ad.

To ale nepůjde bez výrazného snížení stavů přemnožené spárkaté zvěře, která většinu mladých listnatých stromků spase. Lesy ČR by měly začít hospodařit s cílem posílit biodiverzitu včetně zvětšení rozlohy lesů ponechaných samovolnému vývoji a ponechávat v lesích potřební množství starých stromů na dožití a k zetlení.

Kvalitní a ohleduplné hospodaření ve veřejných lesích by Lesy ČR měly veřejnosti garantovat certifikátem FSC, který je zárukou šetrného hospodaření a adaptace lesů na změny klimatu.


reklama

 
foto - Bláha Jaromír
Jaromír Bláha
Autor je expert na ochranu lesů Hnutí DUHA.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

29.11.2022 13:06
Autor nepřekročil svůj stín. Celkem zbytečný blábol. Jak chce změnit hospodaření v lesích, když L.Č.R. na to nemají lidi a firmy zakotvené ve svěřeneckých fondech mají jen harvestory a kamiony?
Odpovědět
DA

DAG

29.11.2022 13:44
Spíš bych se děsil, kdyby ho tento extremista pochválil :)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

29.11.2022 14:04
To opravdu chcete, aby v našich lesích narostlo jen dřevo dobré na pálení, v lepším případě na výrobu OSB desek? Nemohl byste se, pane Bláho, aspoň občas kouknout na problém z trochu většího nadhledu?
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

29.11.2022 14:18 Reaguje na Jiří Svoboda
Duhový Bláha má i myslivecké papíry, ale že by si DUHA nebo on pronajali nějaké revíry L.Č.R. a začali tam rozumně a ziskově hospodařit, to ne. Jenom kydá zvratky o přemnožené zvěři.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

29.11.2022 16:27
Pan Bláha svými proklamacemi nepřekvapil. Výstupy hnutí DUHA jsou dlouhodobě ve stylu písničky "Terapie" od Xindla X (http://www.ujdeto.cz/lyrics/xindl-x/terapie/). Mě by zajímalo o kolik ha lesa se pan Bláha dlouhodobě stará a jaké tam má výsledky... Daliborovi Šafaříkovi, svému spolužákovi z MZLU, přeju hodně štěstí. Určitě to nebude lehké řídit podnik, kterým se snaží vrtět politici (se 4 letým mandátem), ekologové (naprosto bez odpovědnosti zato často s nedostatkem technického a ekonomického vzdělání) i oligarchové (s vlastními cíli, bez skrupulí). Z uvedených důvodů stát nikdy nemůže být dobrý vlastník nebo správce lesů. Chjo. Nezávidím mu ale palce mu držím ;)
Odpovědět
Jaroslav Havel

Jaroslav Havel

30.11.2022 08:06
Jak nekde vidim slovo expert, tak radsi zavru oci :) Blaha neprekvapil.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

30.11.2022 23:28
Za mne je kritérium jednoduché - jedno zda rukou, strojem či přírodou, ale počítej prosperující stromky. Více zasaď, nežli setneš. Omez erozi. Měj modré čísla, nenech si brát od politiků víc, než co musí zůstat pro les, lidi a přírodu. Pěstuj, těž a spravuj les udržitelně. Nevědomé vychovávej, hlupáky eliminuj. S politiky na tenký led nechoď. Škodnou tlum celoročně.
Tak, a teď se snaž, Dalibore.
<rl>
Odpovědět
HH

Honza Honza

1.12.2022 21:08
V lesích hospodářských zavést přírodě blízké hospodaření, zejména nedělat holoseče a již vzniklé holiny nezalesňovat umělou výsadbou, ale dát prostor přirozenému zmlazení a takzvaným přípravným dřevinám jako jsou bříza, jeřáb, osika ad.
Kontroverzenější je nehospodařit v chráněných územích: pokud bude dobré hospodářství v normálních lesích, proč takto nehospodařit v chráněných územích?
Přidal bych: donutit zemědělce, aby méně kvalitní půdu zalesnili a i v kvalitní vytvářeli ostrůvky lesa a zalesnili meze.
Nechat část stromů a rostl. materiálu ležet na zemi.
Kde řádí kůrovec, tam včas zasáhnout.
Uměle dolesnit místa, kde stromy rostou hůře vhodnějšími druhy.
A hlavně: pečovali o vodu, zadržovali ji, rozšířili nebo zřídili bažiny
(to platí i pro zemědělce)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

2.12.2022 13:10 Reaguje na Honza Honza
Na co ty bažiny pro zadržování vody až tak moc jsou? Hospodážský les funguje podobně a má větší společenský přínos.

Ať jsou bažiny ponechávány, ale nově je budovat mi nedává smysl.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist