https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jiri-lnenicka-jak-spravne-rozumet-living-planet-indexu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Lněnička: Jak správně rozumět Living Planet Indexu?

14.10.2022
Podle Living Planet Index, který vydává WWF (Světový fond na ochranu přírody), činí od roku 1970 průměrný pokles v populacích divoce žijících živočichů 69 %. To je závažné. Číslu je ovšem třeba správně rozumět.
 
Jde o PRŮMĚRNÝ pokles u téměř 32 000 populací více než 5 000 druhů. Neznamená to tedy, že máme nyní na světě o 69 % méně zvířat – v některých populacích je úbytek menší, jinde naopak mnohem větší (a ocitají se tak na pokraji vyhynutí), některé populace se i rozrostly.

Zároveň se toto číslo vztahuje pouze na obratlovce, tedy savce, ptáky, ryby, plazy, obojživelníky – nevypovídá tedy například nic o tom, jak je na tom dnes hmyz či koráli.

Také je třeba při úvahách o zmíněných 69 % vzít v potaz, že o některých regionech (třeba Evropa či Severní Amerika) máme mnohem přesnější informace než o jiných (tropické oblasti).

Naštěstí není pravda, že by tu bylo o 69 % živočichů méně než před 50 lety (jak občas tvrdí titulky, jejichž autoři nesprávně pochopili zmíněný index LPI). Číslo ukazuje pouze dlouhodobý obecný trend, pro všechny populace společně. A ano, rozhodně není veselé...

V každém případě je databáze Living Planet Index velmi užitečným zdrojem informací o jednotlivých populacích, které byly do výzkumu zahrnuty.


reklama

 
foto - Lněnička Jiří
Jiří Lněnička
Autor je analytik a editor projektu Fakta o klimatu.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

14.10.2022 15:37
spousty lidí a zejména vědci přemýšlí o Zemi lineárně ale na Zemi se dějí děje cyklicky. Když něco někde ubývá, někde jinde roste
Odpovědět
va

vaber

15.10.2022 09:53 Reaguje na Jaroslav Řezáč
život člověka,život na Zemi i celý vesmír jde od někud někam a minulost a budoucnost nebude stejná ,nejsou to žádné kroužky,
to už pochopili staří filosofove když řekli
,,nikdy nevstoupíš do stejné řeky,,
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

15.10.2022 13:47 Reaguje na vaber
Cykličnost není kroužek ale Sinusoida
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

16.10.2022 05:42 Reaguje na vaber
Píšu o cykličnosti dějů, nikoliv forem
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist