https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jiri-malik-proc-je-leto-uz-pocatkem-dubna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Malík: Proč je léto už počátkem dubna?

8.4.2024
Aneb Když nám veřejnoprávní, ani jiná média nenalijí čistého vína, pojďme si to říct přímo mezi sebou a bez příkras: Současné krásné extrémní počasí není náhodnou událostí, ale projevem změny klimatu, kterou dávají do pohybu různé faktory.
 
Oceány už nejsou schopné absorbovat stále vyšší přísuny tepla, což vede mj. k rozpínání troposféry a nárůstu teplot po celém světě.

V roce 2009 došlo k prvnímu bezprecedentnímu průniku extrémně teplého vzduchu od jihu nad severní pól. Tato událost způsobila oslabení až rozpad severského polárního víru během jednoho měsíce a významně zpomalila severský jet stream (rychlé proudy vzduchu v atmosféře udržující stabilní klima), což vedlo k období sucha v letech 2014 až 2019.

Zpomalený jet stream se nad severní polokoulí začal vlnit v obrovských amplitudách, což má za následek dosud nevídané výkyvy v počasí, kdy výdutě od jihu způsobují sucha a vedra (ano, saharský písek na vašem autě), zatímco od severu přináší extrémní chlad a srážky.

Oteplení o 1,5 stupně jsme měli dosáhnout až v roce 2050, avšak nyní jsme se této hodnotě globálně přiblížili. Česká republika jako vnitrozemský stát se otepluje 2x rychleji. Pokud tedy dnes vědci připouštějí oteplení do konce století o 2,5 °C, u nás by naši potomci měli průměrné celoroční teploty vyšší až o 5 °C. Letní denní teploty by tím pádem zcela běžně přesahovaly 40 °C.

Tento bezprecedentně rychlý posun vede k extrémním jevům, jako jsou tropické dny první týden v dubnu, což není anomálie, ale důsledek změny klimatu.

Změna klimatu je prakticky výhradně způsobena lidskou činností a emisemi skleníkových plynů, především CO2. Za můj život (je mi 62 let) jsme každoročně přidali do atmosféry od cca 14 Gt CO2 až po současných 41 Gt CO2.

Animace teplotní horské dráhy.

Zářivý příkon Slunce lze zanedbat v porovnání s lidským vlivem na klimatické změny, kterým dominuje i uvolňování metanu a CO2 z tání kryosféry. Každý kus země, kde odtaje bílý sníh a odkryje tmavou horninu, exponenciálně akceleruje další tání.

Každý z nás, stejně jako korporace a průmyslové státy, má svůj podíl na této změně. Zubožená zemědělská půda v sobě nedokáže vázat CO2 tolik, jak jsme doufali. Emise se sčítají, a to je ten zásadní problém, kterému čelíme.

Na palubě Titaniku hraje hudba, stevardi se usmívají a rozdávají paraplíčka...

Paraplíčko?
Paraplíčko?

Nemůžete-li se do adaptace krajiny na klimatickou změnu zapojit osobně, zvažte prosím podporu našeho projektu Živá krajina. Děkuji.


reklama

 
foto - Malík Jiří
Jiří Malík
Autor je předseda Spolku Živá voda, vedoucí národní kampaně Koalice STOP HF a člen Výboru pro krajinu, vodu a biodiverzitu Rady vlády pro udržitelný rozvoj.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (181)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

8.4.2024 16:56
Toho, co nám neřeknou, resp. čím se možná ani nezabývají, bude asi víc. Jet stream využívají letadla k tomu, aby uspořila palivo. Proto se lze domnívat, že při tom obludném vytížení (10000 strojů nad hlavou v každém okamžiku) tam nějaký vliv bude. Ten proud je široký 1,5-5 km, proto zmínka o "neznámém původu" jeho stacionární polohy zavdává pochyby, zda to není právě vliv letecké dopravy, která ho rozbíjí, nebo aspoň výrazně oslabuje.

K tomu průmyslová devastace povrchu směrem ze zelených barev k tmavým polím, odvodnění, zástavbě a asfaltu. A on ten výsledný efekt, spolu s působením skleníkových plynů, se nakonec dostavil. Poroučíme větru dešti, ale tak nějak "mimo soutěž".
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

8.4.2024 19:17 Reaguje na Karel Zvářal
To je porád sodovkáč na druhou, ale že máme nejvíc skladů v Evropě, na nejlepší půdě, tak s tím nic nenadělali. 😢
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

9.4.2024 05:42 Reaguje na Slavomil Vinkler
To je schválně. Zanechává to nižší co2 stopu než normální energeticky náročná výroba. Je to prostě EKO.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

9.4.2024 15:03 Reaguje na Slavomil Vinkler
Tvrdá pravda. Občané ČR jdou bokem. Přeci si na západě nebudou zabírat půdu, mi to dovezem...
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

11.4.2024 16:37 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍK
Dostali jsme se už od tématu dost daleko, ale přece:
Zabírání půdy pro sklady podél dálnic v ČR není vina zlého Západu, ale hloupost nás v ČR, kde snad teď konečně schválíme zákon, že se nejlepší půda pro tyto účely zabírat nebude smět. I tak proti tomu řada poslanců, zřejmě navázaných na všelijaké lobby, protestovala.
Takže zaměřte svou pozornost do našich vod a napište našim zákonodárcům, co si o věci myslíte. Západ v tomhle opravdu nejede :-).
Odpovědět
ss

smějící se bestie

8.4.2024 21:43 Reaguje na Karel Zvářal
1*
Odpovědět
PE

Petr Elias

9.4.2024 09:44 Reaguje na Karel Zvářal
Tak ty se tím zabýváš. Už jsou to roky co tu o tom neustále smolíš. Jistě jsi ve svém bádání za tu dobu pokročil ne? Jistě již dokážeš alespoň odhadnou množství energie jet streamu a množství energie, které ,,odčerpají,, letadla, ne? :)

P.S. JS není široký jen 1,5-5 km, může být široký i stovky kilometrů. ;)

Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.4.2024 10:12 Reaguje na Petr Elias
Jeho šířku jsem neměřil, čerpám z dostupných zdrojů. Nijak "nebádám", jen jsem si dovolil naznačit možnou příčinu stacionární polohy. JS je znám až teprve od II. sv. války!

Tak silnou změnu klimatu - hlavně dlouhotrvajících tlakových výší bez příchodu dešťových mraků, nezpůsobuje jen kysličník - viz. např. výrazné rozdíly v teplotách v různých částech světa - někde pokles, jinde nárůst teplot. Jak říkám - "strakatá" planeta.

Pamětníci mi potvrzují, že tak časté silné větry nebývaly - a to je možná důsledek narušeného JS, neb ta energie se někam musí vrhnout. A že je nějaká souvztažnost mezi JS a PV, to lze také předpokládat.

No a změnu albeda jsi také zesměňoval, až do lońského info, že se zlepšilo rozlišení z 8-mi na 200! (barevných odstínů). A to jsou třeba zjištěné 1-2(3) stupně, o které se planeta oteplila. Zajisté i vlivem antropocénu (deforestace, desertifikace, dehydratace - včetně meliorací a mnohde již zrušených závlah Aral, hloubení nových studní a tím stahování vod z povrchu, urbanizace, průmyslové zemědělství...).

A to vše za pouhé necelé století, kdy se lidská populace zvýšila trojnásobně, s tím i stavy hosp. zvířat - na úkor divoké přírody. Jak to popisuji: přidali jsme několik žebrování na radiátoru a dívíme se, že je stále tepleji.

Kromě kysličníku a zesměšňování neumíš nic, ale statečně trolit budeš.
Odpovědět
PE

Petr Elias

9.4.2024 10:45 Reaguje na Karel Zvářal
Mno, tak to si musíš rozšířit knihovničku. Tvé informace jsou neúplné a z nich pramenící závěry chybné.

A mohl bys dát odkaz na tu změnu albeda kterou vysvětlíš oteplení o 1-2(3) stupně? :D

A že se ti lidé smějí? To není nic překvapivého, když ti chybí základní informace a k potvrzení svých teorií používáš jen ,,cucání palce,,. :D
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

9.4.2024 11:02 Reaguje na Petr Elias
Je opravdu potřeba vysvětlovat oteplení o 1 až
2 stupně? Neproběhlo jen za posledních 12 tisíc let takových teplotních změn do plusu i mínusu již několik?
Odpovědět
PE

Petr Elias

9.4.2024 11:11 Reaguje na Jarek Schindler
To jako fakt? :D
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

10.4.2024 10:13 Reaguje na Petr Elias
No a snad ne?
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

12.4.2024 09:39 Reaguje na Jarek Schindler
Si děláte srandu? Nebo vůbec nechápete, o co jde?
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

12.4.2024 14:27 Reaguje na Jindřich Duras
Proč srandu. Otázka byla jasně položená tak proč na ni jasně neodpovíte?
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

9.4.2024 15:06 Reaguje na Karel Zvářal
Souhlasím, vyděly jsme to při covidu, najednou hodně vody atd. Moje babička říkala-létají letadla nebude zas pršet, to byly stihačky z Čáslavi a nepršelo, mraky se rozešly a bylo.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

8.4.2024 17:51
Holt duben už je takový. Takové teplo není nic neobvyklého a rozhodně na tom nic nezmění ani naměřená teplota. Již na čtvrtek jsou hlášeny přízemní mrazíky- co vy na to, p. Malíku? Duben jsou časy a nečasy, tlakové výše se střídají s nížemi, duben je všechno možné, ale rozhodně ne ustálené počasí. Takže hoďte se do klidu.
Odpovědět
Tiziana M

Tiziana M

8.4.2024 18:53 Reaguje na pavel peregrin
Pro vnímavější čtenáře, než je pan Peregrin doplním, že jde o několik tropických dní za sebou, to za prvé, a za druhé ostré střihy teplot jsou způsobeny právě těmi rozbitými jet streamy. https://www.facebook.com/reel/769454088230655
Odpovědět
pp

pavel peregrin

8.4.2024 19:06 Reaguje na Tiziana M
Tohle všechno už tu bylo, v bleděmodrém.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

8.4.2024 20:01 Reaguje na pavel peregrin
Také bych řekl. Už jsem dubnové teplo zažil, no a zažil jsem i červnový sníh. Sníh v létě, kdo by to řekl.
Odpovědět
LB

Lukas B.

9.4.2024 10:18 Reaguje na Jarek Schindler
nihil novi. čtěte Metelku - ne tedy toho klimatologa co sem do diskuse občas zavítá, ale Věnceslava Metelku + 1867, podučitele z Pasek nad Jizerou, výbor z deníků "Ze života zapadlého vlastence". o vánocích déšť, v únoru chodili v košilích a vyrašily stromy, v květnu nasněžilo, déšť zničil úrodu, sucho zničilo úrodu.....
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

9.4.2024 11:04 Reaguje na Lukas B.
Metelku opravdu nečtu. Popisuji vlastní zkušenosti. No jak je vidět, máme je podobné.
Odpovědět
LB

Lukas B.

9.4.2024 12:46 Reaguje na Jarek Schindler
jistě si rozumíme. určitě se shodneme, že měřit dnešek ladovskými obrázky a vzpomínkovým optimismem babiček (o vyprávění jejich babiček) o sáňkování na petříně je blbost.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

10.4.2024 10:22 Reaguje na Lukas B.
U vás snad tuto zimu nebylo pár dní jako z těch ladovských obrázků? Jinak máte pravdu , dnešní děti vytáhne sníh tak akorát na zasněžovanou sjezdovku s lanovkou někde ve Špindlu.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

10.4.2024 13:45 Reaguje na Jarek Schindler
Pčátelé argumentujete jednotlivostí, lokální záležitostí proti trendu a globálnímu směřování, nebo dobře, alespoň proti klíčovému jevu severní polokoule, vývoji jetstreamu.
Takže vaše slova jsou zcela mimo a zbytečná. Nejsou to argumenty, jen zbytečné plky.
Aby byly diskuse k něčemu, je třeba umět argumentovat a nikoli jen tvrdohlavě prosazovat, co se mi zrovna honí hlavou, kterou jsem navíc ani nezatížil mnoha poznatky o světě.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

11.4.2024 14:20 Reaguje na Jindřich Duras
No a já za zbytečné plky považuji ty vaše moudra a článek pana Malíka.
I vy snad chcete tvrdit, že tu kvůli dvěma teplým dnům máme léto? No, jaro přišlo trochu dřív ale zas, není to nic převratného co by tu v minulosti nebylo.
No a pokud chcete argumentaci tak tu najdete třeba v těch záznamech Klementína.?
No a jinak ? Například odsíření zdrojů jsem považoval za obrovské plus. Následně jsme odsířili lodní dopravu. No a kolik stupnů navíc nám toto odsíření nakonec přineslo?
Pan Malík píše, že : "Oteplení o 1,5 stupně jsme měli dosáhnout až v roce 2050, avšak nyní jsme se této hodnotě globálně přiblížili". No a nebo: " Oceány už nejsou schopné absorbovat stále vyšší přísuny tepla, což vede mj. k rozpínání troposféry a nárůstu teplot po celém světě".
Píši to naráz protože to má souvislost.
Jak se na globálním oteplování podepsalo snížení těch emisí oxidu síry a tedy pokles síranových aerosolů v atmosféře? Nepřišly následky toho odsíření lodní dopravy nějak moc rychle? Stěžovat si jak CO2 otepluje moře a jak mění jet stream a přitom nezmiňovat další faktory? To se vám zdá v pořádku?
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

12.4.2024 11:01 Reaguje na Jarek Schindler
Vy celou tu záležitost cíleně odmítáte pochopit, takže - nejspíš záměrně - argumentujete kdečím jak v zápase ve volném stylu. Přestože je to nejspíš zbytečné, zkusím:
1/ Nejde tu o "dva teplé dny", jak píšete. Když se zaklínáte Klementinem a podobně, jistě si to tam ověříte.
2/ Jistě už tu byla dubnová oteplení a podobné výkyvy. Otázka není, jestli tu něco už bylo, ale především se musíme ptát, jak vysoké byly ty teploty, jak dlouho tepla trvala, jak velké území zasáhla a jak často na takové výkyvy docházelo dřív jak často v posledních desetiletích. Protože, jak říkají klimatologové (nejspíš jsou pro vás taky zcela zbyteční, protože vám nikdo z nich nedá za pravdu, že?) to, co teď zažíváme, to je jednak výkyv, ale zároveň také trend.
Odsíření bylo OK, protože lepší vzduch a odchod kyselých dešťů atd. atd. Jenže oxidy síry nezasahovaly tak obrovské území (celou Zemi), protože se rychle rozpouštěly v atmosférické vodě a vymývaly se deštěm. Nějaký vliv to odsíření opravdu asi mělo, to je jasné. Tipoval bych, že hodně malý, ale nevím - a hlavně je to jedno, protože ty emise oxidů síry pouze maskovaly průšvih s emisemi CO2. Nebylo by určitě dobré neodsířit, abychom se bránili oteplování, protože ta síra v ovzduší a její dopady na krajinu a vodu byly krajně negativní (mrtvá jezera, lesy a tak).
Prostě jsem pořád u skleníkových plynů a CO2 zejména...
Takže já vidím článek Jiřího Malíka jako velmi dobrý, ukazující širší souvislosti, které nejde vyvracet vzpomínkami ze života v jedné vesnic a tak. Ostatně diksuse je velmi pestrá, ne :-)?
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

12.4.2024 14:49 Reaguje na Jindřich Duras
Pěkný článek pana Dohnala zde na Ekolistu. https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/potlaceni-emisi-z-lodni-prepravy-paradoxne-urychlilo-globalni-oteplovani. No a najdou se i další.
Pokud to neberete v úvahu tak potom stojí za zamyšlení kdo je tu vlastně popírač a co popírá.Ono to opravdu nevypadá na to, že jak tvrdíte " oxidy síry nezasahovaly tak obrovské území (celou Zemi), protože se rychle rozpouštěly v atmosférické vodě a vymývaly se deštěm".
No a jestli jste to nepochopil tak v komentářích o vzponínkách z minulosti nevyvracím ani tak věci ze článku ale poukazuji na to, že to tu vše již bylo. Chcete snad tvrdit, že nebylo? No a data z Klementýna si jste jistě schopen najít sám a sám zjistit, kolik těch " teplých dní" vlastně dělá u pana Malíka léto. Pár dat jsem sem dal. Pokud s nimi nesouhlasíte rozporujte je. Není přece nic lehčího dát sem data co by ty moje data vyvrátila.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

12.4.2024 21:10 Reaguje na Jarek Schindler
Ještě vám to holt zopakuji, protože napoprvé to nevyšlo. Emise síry jsou látky produkované SOUBĚŽNĚ s CO2. V atmosféře není o co stát, protože se z oxidů síry stávají v kontaktu s vodní párou kyseliny a to dost agresivní. Když se tedy ta síra vymývá z atmosféry (ne, opravdu tam nezůstane, protože nemůže), okyselují se půdy, potoky, řeky jezera, umírají lesy i tekoucí a stojaté vody. Okyseluje se o mořská voda. Určitě jste zaznamenal, že okyselování moře je problém, protože ti, kdo si dělají vápencové schránky budou namydlení. Takže:
1/ odsíření spalin je jednoznačně dobře a
2/ Odsíření prostě přestane maskovat vliv CO2
Jenže nemůžu přece maskovat vliv CO2 sírou za cenu kyselých srážek, to by bylo ono vyhánění čerta ďáblem. Prostě si musím připustit, že CO2 JE problém a pracovat na něm.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

13.4.2024 11:19 Reaguje na Jindřich Duras
Aby nedošlo k mýlce. Už jsem napsal že odsíření jsem považoval ( a považuji) za obrovsky přínosné. Pamatuji jak jsme vápnili lesy. ( Pokud se vápní lesy na vápencích hovoří to asi za vše). V tom dalším se ale bohužel buď mýlíte nebo se to snažíte bagatelizovat či popřít. On ten Simons snad nemá pravdu?
Ty emise síry produkované souběžně s CO2 jsme schopni odstranit ( paliva s nízkým obsahem síry nebo bez síry, účinné filtry atd).
Teď je ale potřeba určit co je větší problém. Co je tím čertem a co dáblem. Diskutujeme pod článkem kde se píše o zvyšující se teplotě moří jako důsledku emisí CO2. No a ten Simons určil za jeden z důvodů růstu té teploty právě to odsíření lodní dopravy. Lže snad nebo snad něco maskuje?
Pracovat na problému CO2? No dal jsem vám jasný příklad toho, jak jsme mohli v případě ČR lokálně snížit emise CO2. No a vy napíšete že je to neprůchodné. Co je potom průchodné?
Odpovědět
JM

Jiří Malík

9.4.2024 17:56 Reaguje na pavel peregrin
Tohle, za lidskou dobu nikdy nebylo. Koncentrace CO2 tu nebyly takové miliony let. Opravdu není rozumné se vyjadřovat k věcem, do kterých člověk nevidí, nestuduje je. Já nerozumím autům, tak mně ani nenapadne si dělat úsudek o tom, zda opravář dobře opravuje auto.
Odpovědět
PE

Petr Elias

9.4.2024 10:47 Reaguje na Tiziana M
Zde je marné něco vysvětlovat. :D Pro místní není důležitý výzkum a poznání, ale to co ,,zažili,, sami a co si ,,pamatují,, jejich fotři a dědci. :D
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

9.4.2024 11:13 Reaguje na Petr Elias
Ono to vlastní poznání je snad na škodu? Ono se to snad s něčím vylučuje? Pořád je to lepší než papouškovat moudra, kterým člověk nakonec ani moc nerozumí, že.
No a Malíkův článek "Proč je léto už počátkem dubna? bych parafrázoval : "Slunce se zbláznilo a dnes snad ani nevyjde. Ještě deset minut po tom co mělo vyjít byla tma jak v ři...".
Odpovědět
PE

Petr Elias

9.4.2024 15:00 Reaguje na Jarek Schindler
Tak samozřejmě že to není na škodu. :D Ale dávat nějakou velkou váhu zaručeným zprávám ,,z vlastní paměti,, o tom, jak bylo před šedesáti lety, přičemž většina lidí si nepamatuje ani co měli před týdnem k obědu, je poněkud srandovní. ;)
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

10.4.2024 10:26 Reaguje na Petr Elias
Jak přesně bylo před šedesáti lety si opravdu nepamatuji. Naštěstí to nyní lze již dohledat, že. Takže se na vlastní paměť zas až tak moc spoléhat nemusíme.
Odpovědět
PE

Petr Elias

10.4.2024 12:09 Reaguje na Jarek Schindler
Jasně že to lze dohledat. Bohužel, kopa místních ,,oficiálním,, statistikám nevěří. :D
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

10.4.2024 12:27 Reaguje na Petr Elias
Já jim věřím. Věřím tedy že rok 1880 měl do dnešní doby nejteplejší měsíc v historii měření. Tady od roku 1775. Atd.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

10.4.2024 13:50 Reaguje na Jarek Schindler
Kdybyste měl vycházet jen ze svého poznání, brousil byste si na naší Zeměplacce před jeskyní stále ještě kamennou sekeru :-). Prostě dnes můžete vycházet ze svých poznatků hlavně v osobní rovině - v mezilidských vztazích a tak. Ale v otázkách, ve kterých nemáte slušné vzdělání a nepatříte k opravdu dobrým v daném oboru, tam prostě ze svých zkušeností moc vycházet nemůžete. Vytvoříte si totiž závěry mimo realitu.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

11.4.2024 14:49 Reaguje na Jindřich Duras
Ale no tak, pane Duras.Těžko někdo dnes může vycházet "jen ze svého poznání". Na druhou stranu to vlastní poznání umožňuje vytvořit si nějaký obraz a nenaletět tak podvodníkům.
Já vím, že klimaalarmisté by byly nejraději kdyby ostatní pouze papouškovali jejich moudra a neuvažovali o problému.
Výše jsem vám, v reakci na váš komentář, položil otázku ohledně odsíření zdrojů a lodní dopravy. Jako odborník v oboru mi to snad vysvětlíte.
No a z vlastních zkušeností mohu říci, že jsem například na začátku devadesátých let tleskal podpoře přímotopů. Pomalu třicet let bychom nemuseli řešit inverze a smokovou situaci a mít alespoń v republice čistý vzduch. Stačilo dodržet sliby a lidem garantovat levnou elektřinu ( samozřejmě cena zvyšovaná o inflaci). No a jak to dopadlo? Během pár let se zapomnělo na sliby a lidi topící přímotopy rychle zase vytahovali staré "Petry" nebo čím to dřív topily. Místo dostavění dalších bloků JE se tady " ekologové bily za jejich zrušení.
No a třeba ekopaliva jako další ekonesmysl. ve skutečnosti to přineslo pouze další zvýšení emisí CO2 plus další mínusy pro přírodu. Ale na takové věci se rychle zapomíná. Nemělo by se ale zapomínat na to, že pod těmito věcmi jsou podepsáni stále stejní lidé. Vlastní zkušenosti mi potom pomáhají nezapomenout.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

12.4.2024 11:10 Reaguje na Jarek Schindler
Máte prvdu, vlastní poznání nás může chránit před cizími podvodníky. Tady to ale vypadá, že spoustu diskutérů podvádí především jejich vlastní poznání :-). A nebo neumějí své poznatky správně vyhodnotit, jak kdo :-).
Jojo už termínem "klimaalarmisté" jste se celkem jasně vymezil co do objektivity :-).
Ano, odpověděl jsem vám výše.
Víte ony ty vlastní poznatky atd. by měly jednoho vést taky ke schopnosti rozlišit plané a pevné sliby. Jednoduše není možné garantovat nízkou cenu energií, vody a podobně, protože to prostě nejde, neboť náklady na ochranu všeho (krajina, voda, vzduch, rostliny a živočichové, moře...) v důsledku naší činnost, kam patří i klimatická změna, rostou. Je to dost jednoduché.
Ekopaliva, pokud myslíte z řepky atd. - jasně, slepá ulice. Pod npadem jsou podepsaní zelení, ale pod jeho realizací a tvrdošíjným udržováním už t dávno nejsou zelení, ale lobby, co se přisály na dotační tituly a nechtějí se jich pustit. A tohle je dobré rozlišovat.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

12.4.2024 15:14 Reaguje na Jindřich Duras
Asi je to stejné vymezení jako v případě použití pojmu "popírači". Jde o to, že většina těch popíračů jak je Vy alarmisté nazýváte, stojí na rozdíl od vás co létají na obláčku jediné pravé víry "nohama pevně na zemi".
Proč by stát nebyl schopen , pokud tedy něco sám chce, garantovat cenu energii? Ano stačilo, místo pětadvacetiletého řevu jak je jaderná energie zhoubná do té energie už tenkrát investovat. Mohli jsme mít o několik set tisíc lokálních zdrojů méně. To by snad nebyl pro snížení emisí výrazný příspěvek? Ale ono to podle vás nejde. Radši budeme investovat do snahy o celkem bizardní potlačování klimatické změny. Takto tomu mám rozumnět?
Kolik těch slepých uliček se v budoucnosti díky eko ještě objeví?
Jinak pod tím nápadem jsou podepsaní ti co mimo jiné zavrhovali tu jadernou energii, prosazují bez ohledu na krajinu větrníky a soláry atd. Jo sveďtev to na nějakou lobby. To je dnes moderní.
Ještě jedna otázka. Jak takový článek, podle mě nepravdivý protože léto tu zatím opravdu nemáme, pomůže snížit emise?
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

12.4.2024 20:59 Reaguje na Jarek Schindler
Trochu soustavně asi mluvíme každý o něčem jiném.
Ne, nebojte, určitě nepluji na obláčku :-D! Myslím, že nohama stojím sakra pevně na zemi. Na důkazech, faktech. Ano, možná jsem alarmista, protože se snažím, abychom s věcmi, které jsou špatně a které nás vedou do háje, tak abychom s nimi něco dělali. Vy ale asi myslíte, že alarmista je ten, kdo zbytečně hysterčí, co :-)? Dokážete připustit, že něco jsou prostě výsledky nějakého poznání? Možná neí úplně přesné, ale pořád to není střelba naslepo jako od lidí, co vycházejí ze své místní zkušenosti a tak. Prostě třeba jsme jenom lidé, co pochopili a snaží se to sdělit ostatním, no.
Investovat do klimatické změny - asi nám moc jiného nezbývá. Doteď jsme vždycky volili laciná řešení, vytvářeli dluh, tak teď ho asi budeme muset začít splácet.
Slepých uliček, co vytvořili technokraté, ekonomové, politici a spousta ostatních, je podstatně víc. Vám to přijde divné, ale fakt řadu blbostí udržují prostě lobby. Vy tomu nevěříte - ale já to vím a to je rozdíl.
Ten článek není od toho, aby snižoval emise, to asi chápete sám, ne? Ten článek se snaží vysvětlit nějaké procesy na Zemi. A vzhledem jak to tady spoustu z vás nakoplo, tak se docela trefil, ne :-)?
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

13.4.2024 11:51 Reaguje na Jindřich Duras
Dokáži připustit hodně věcí. Tedy na rozdíl od dnešního trendu "eko" co připouští jen tu svoji pravdu. Jak to dopadá a ty slepé cestičky snad jasně mluví o tom kdo si myslí, že má pravdu za každou cenu a nikdy jinak. To, že vycházím ze svého vlastního poznání ještě neznamená, že to vlastní poznání nekoriguji podle nových poznatků . Zárověň se ale dívám kdo ty jediné pravdy hlásá.
Samozřejmě, dal jsem vám příklad jedinečné šance jak jsme se mohli v rámci republiky zbavit statisíců lokálních zdrojů CO2. Kdo to zablokoval? Kdo blokoval a vlastně pořád blokuje mnohá rozumná řešení na snížení emisí. Dám příklad.
1. Sníží či zvýší emise některými dnes požadovaná třicítka?
2. Kolik emisí bylo zbytečně vyprodukováno díky neexistujícím obchvatům měst jejichž výstavba byla zdržována pravě těmi eko. Mnohdy přitom šlo o zcela malicherné důvody.
3. Co jsou asi zač ti takzvaní klimatičtí aktivisté ničící památky co si potom zaletí " odpočinout " na Bali.
Ono vůbec chování klimaaktivistů je dost zarážející.
4. Proč musí pořádat různé klima sumity v exotických destinacích když technologie již dávno umožňuje on- line konference?
Jak vážně potom má člověk brát ty alarmisty když se sami k Zemi šetrně nechovají.
Ano , investovat do klimatické změny a ožebračit popuklaci. O to jde. Já tvrdím, že se musí investovat do racionálních věcí a ne do ekopokusů,
No a příklad kdy jsme mohli investovat a protože to i podle vás nešlo, jsme neinvestovali, vidím právě na příkladu těch přímotopů.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

10.4.2024 12:24 Reaguje na Tiziana M
Největší rozdíl v teplotě mezi měsíci březen a duben byl zatím naměřen ( měří se posledních 248 let Klementýn) v roce 1800 ( rozdíl 17,7 st C.) Duben roku 1880 byl současně i zatím nejteplejším dubnem ( 16,2 st.C). Že by to měl na svědomí již tenkrát rozbitý jet stream?
No a o kolik tropických dnů po sobě tedy v letošním roce jde?
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

8.4.2024 18:15
https://www.meteopress.cz/aktualne/nejchladnejsi-duben-za-poslednich-vice-jak-60-let/

Takže chladný duben svedčí o globálnom ochladení?
Odpovědět
JM

Jiří Malík

9.4.2024 17:58 Reaguje na Vladimir Mertan
Ne, svědčí o tom, co píšu. Vliv jetu. Podívejte se ke mně na FB do diskuze, rozebírám podrobněji současný vědecký pohled na problematiku polárního vortexu a jet streamu.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

10.4.2024 10:31 Reaguje na Jiří Malík
No a vy jste na problematiku jet streamu snad odborník? Nebo papouškujete po části vědců to co se vám zrovna hodí? To co se nehodí přitom "zahodíte"?
Odpovědět
Karel Nakobyl

Karel Nakobyl

8.4.2024 18:47
O Svatém týdnu, tedy v dubnu 1967, jsme se koupali v Plzni na Šídlováku
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

8.4.2024 19:15 Reaguje na Karel Nakobyl
Moc pamatujete.
Odpovědět
pk

pepa knotek

9.4.2024 07:33 Reaguje na Karel Nakobyl
U nás bylo v dubnu dosaženo 30 C v letech 93, 94, 2000, 10 a 12. Takže vlny na tom džetstrýmu tu vždycky byly, jsou a budou.
Odpovědět
JM

Jiří Malík

9.4.2024 18:02 Reaguje na pepa knotek
Zkuste se znovu podívat na tu reportáž na ČR o počasí předvčírem. Nejteplejší den v historii měření, rekord překročený na 95 % stanic. Ano, vlny veder tu byly, ale nebylo léto v dubnu, chápete ten zásadní rozdíl? Tropické dny byly výjimečné i v létě! Teď je to normální a dosahuje se stále vyšších teplot. Takže z toho plyne: nikdy nebylo za historii lidstva tepleji, než v poslední dekádě, například. Už vám to doteklo? A vlny tak velké opravdu nebyly. Hezký den.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

10.4.2024 11:32 Reaguje na Jiří Malík
No dobře, nejteplejší den. Bude ale také letošní duben nejteplejším dubnem? Zatím neteplejší duben z roku 1800 měl průměr 16,2stupně C.Druhý nejteplejší v roce 2018 jen 15,6 stuoně C. No a duben 2022 byl zas nejchladnější od roku 1991. Od normálu byl nižší o 2,1 stupně C.
Jinak byste se měl opravit. Tropické dny u nás v minulosti zase takovou vzácností nebyly jak tvrdíte. No a že v dubnu " někde přelezl teploměr přes třicítku" tedy tropický den. Na většině území byl jen letní den ( +25stupňů C.) Samozřejmě ty tropy znějí lépe.
No a co se týká těch vln tak to jde pěkně zdokumentovat na rozdílu průměrné teploty mezi měsíci březen a duben. V roce 1800 ( nejteplejší duben 16,2 C) byl rozdíl +17,7 stupně c. V roce 2018- druhý nejteplejší duben ( 15,6 C)byl rozdíl +11,7stupně C. Vám to ale nedoteče, že?
Odpovědět
MP

Michael Pondělíček

10.4.2024 13:07 Reaguje na Jiří Malík
To je mizerná lež jako věž, těžko říci zda úmyslná...
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

10.4.2024 13:56 Reaguje na Jiří Malík
Tady je to rejdiště popíračů, kteří semelou kdeco, jen aby nemuseli korigovat svůj názor :). Nová zjištění, která nezapadají do jejich myšlenkového schématu - a to opravdu nemohou - jim jdou logicky na nervy :-). Tady je to dobré především pro trénink trpělivosti, tolerance a tak.
Já ti děkuji, pěkný článek. Kdo nechápe, jeho problém.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

13.4.2024 12:20 Reaguje na Jindřich Duras
Vždy budou dva názorové póly. No a nová zjištění, například to ohledně síry a snížení síranových aerosolů v atmosféře zase nejdou pod nos klimaalarmistům.
Snad znáte to o "hlásání vody a pití vína".
Každému soudnému člověku musí být jasné, že jeho vliv na palanetu Zemi je stejný jako vliv zrnečka písků na oceán.
No a stejně tak musí být každému jasné, že současné eko snahy jsou jen slepými uličkami, vyhazováním peněz a ožebračování obyvatelstva.
Snaha eko o záchranu planety je pouze zástěrka sloužící k tomu si z toho utrhnout co největší díl.
Jestli jste to ještě nepochopil tak největší a přitom z hlediska humanity neřešitelný problém je zvyšování lidnatosti. Víc lidí= větší spotřeba= větší zatížení Země.
Zárověˇbych řekl, že největší ekoaktivisté ( alarmisté)jsou zároveň i největšími humanisty. Jen se ve svých požadavcích spoléhají na peníze druhých.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

8.4.2024 19:19
No,
https://www.novinky.cz/clanek/podcasty-hlas-na-pousti-evropa-ve-jmenu-ochrany-zivotniho-prostredi-pacha-ritualni-sebevrazdu
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

8.4.2024 19:40
Za mě je to hospodaření s vodou v krajině. Ještě jednou sem dám přednášku p.
Pokorného, ano jsem CO2 rouhač. Třeba si to někdo poslechne. V březnu jsem byl na dvou celodenních přednáškách o meteorologii. Vše do sebe zapadá voda je život a strom je nejlepší chlazení.

https://www.youtube.com/watch?v=AEtepYuvwyk
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

9.4.2024 05:43 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Přesně. 1*.
Odpovědět
JM

Jiří Malík

9.4.2024 18:10 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Stromy pomáhají mocně. I mokřady. Proto je navrhujeme do našeho modelu adaptace. Ale samy o sobě nepomohou. Teplota nemůže na planetě růst jen vlivem odlesňování a intenzivního zemědělstvím ale zároveň s tím, a to hlavně růstem lidských emisí. Je to dneska už axiom, o kterém diskutují pouze dojmologové. Je mi to líto. Prostě takový růst teploty způsobuje jen růst skleníkových plynů. Stromů máme například daleko více, než v 50. letech. A teploty takové dosahovány nebyly a ne tak často. Pana Pokorného si vážím za jeho práci o vodě a obsahu vody v krajině, aleohledně klimatu se mýlí. Jen vliv vysušených kontinentů nemůže způsobit takový nárůst teploty - to je fyzika. Pokud nyní dodávame 40 Gt CO2 do atmosféry ročně, není možné, aby to nemělo žádný vliv na teplotu planety. To je jako kdybyste tvrdil, že budete silně topit v uzavřeném skleníku, ale budete tvrdit, že se teplota ve skleníku nebude zvyšovat. Jistě sám uznáte, že to je hovadina.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

9.4.2024 20:21 Reaguje na Jiří Malík
Nesouhlasím, koloběh vody a sopečná činnost má dominantní vliv na počasí na kontinentu. Odpar z jednoho polesí 500ha má stejný efekt jako 800MW elektrárna. Odlesnění je ohromné a to nejen smrkovou kalamitou (za kterou může především špatné hospodaření v lesích). V roce 1990 bylo na zásobách (nad mýtní věk 100let ) cca 10% porostů dnes těžíme už 60leté porosty. Celkově s kalamitou odhaduji odlesnění až o 50%. Dále pěstování obilí a řepky po sklizni zcela změnil tepelný tok v červenci a srpnu. Posun rosného bodu atd. Z krajiny zmizela vojtěška a řepa (jedna řepa 1kg vody kořen 1m ) Tyto fakta podporují teorii, že se dokáží otočit i proudění oceán - pevnina a to je ten největší problém. CO2 nejvíce se rozpustí v oceánech... Každý 16-letý plachtař musí vědět jak se chová vítr zvaný Fén. Pokud nejsou správné podmínky prostě srážky nepadnou ... Na ten Jetstream bych to nesváděl většina dějů se odehrává do výšky 10 km. Daleko větší vliv mají tz kondenzační jádra (prach , v přírodě pyl atd). Vezměte si učebnici pilota kapitolu meteorologie a o té fyzice se budu dost hádat jsem vzděláním technik s koníčkem příroda.... 9 z 10 přírodovědců má velmi mizerné znalosti fyziky.
Uhlík není jen v uhlí a ropě , ale nejvíce je ho ve vápencích, jak se tam asi dostal?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.4.2024 20:40 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Jo, mračna chodí do těch ca 10 km, ale vpád vzdušných mas ze stratosféry (polární vír) sakra pocítíme. A otázka je, jaký je vliv let dopravy na JS a jaké jsou vazby mezi JS a PV.

Jinak o zdevastovaném a vysušeném povrchu není sporu. Nehoníme jednoho zajíce (kysličník), ale celou skupinu vlivů. A vo tom ten spor je.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

10.4.2024 08:12 Reaguje na Karel Zvářal
Popis Fénu...
https://www.in-pocasi.cz/clanky/teorie/fenovy-efekt/

Pokud sklidíme obilí a řepku rozpálí se česká kotlina tak, že se nemůže skoro žádný kumulus rozpršet. ( Vztah mezi teplotou a rosným bodem). Pak ještě je také ve hře povrch kde dochází ke kondenzaci (stromy mají ohromný povrch a mnoho ostrých hran).
CO2 je jen svíčka v místnosti H2O a její koloběh je 100kW kotel s 5 kW radiátory v každé cimře. Slunce topí 1kW na každý m2. Ještě je zde významná hodnota a to cos úhlu dopadu. V dubnu je stejný solární příkon jako v srpnu To, že jsou jiné teploty tz prohřátí země je právě ta odpařená voda. Voda se drží v organické hmotě (humus) a v rostlinách.
K těm lesům těží se všude Bělorusko, Ukrajina, Rusko a ještě k tomu tam občas něco zapálí, aby se zakryla nelegální těžba.... Dříví se vozí do EU, kde ho spálíme a my se bijeme v prsa jak chráníme planetu.
Od doby kdy ve školách skončilo logaritmické pravítko, neumíme počítat s řády jednotky nebo tisíce je jako hodinky a holinky oboje se natahuje.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

10.4.2024 08:28 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Jedním nejmenovaným politrukem je tu neustále zpochybňován a zesměšńován vliv tepelných ostrovů. To jsou při tom ty viditelnější radiátory (až +10° oproti lesní louce), jaké jsme v krajině vybudovali. Takže ano, místo Tehelného pole máme tepelná pole. Prostě průmyslová devastace krajiny, ale točit se bude jen o kysličníku.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

10.4.2024 09:27 Reaguje na Karel Zvářal
Ty tepelné ostrovy mají vliv na rosný bod a jde to stále dokola.
Odpovědět
PE

Petr Elias

10.4.2024 08:57 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Jen taková drobnost - hodnoty 1kW na m2 například v ČR Slunce dosáhne málokdy. ;)

A byl tu i hezký článek o pohádkách J. Pokorného a Temelínech na Šumavě:

https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jiri-kopacek-pohadky-jana-pokorneho-o-sumave

Skutečnost je taková, že se vodou i tepelnými ostrovy lidé zabývají. Tepelné ostrovy se studují - a pro místní těžká rána - nepotvrzují ten jejich brutální vliv. To, že si tihle ,,jedinci,, neumí o problému nic dohledat (a jen tupě žvaní své domněnky) není problém ostatních, ale čistě problém jejich omezenosti a lajdáctví. ;)
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

10.4.2024 09:33 Reaguje na Petr Elias
K odstavci Pef=Ps*cos fí
Tedy v dubnu topí Slunce stejně jako v srpnu. Rozdíl teplot dělá ta voda...
Odpovědět
PE

Petr Elias

10.4.2024 11:46 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Tak on asi každý ví, že po zimě chvíli trvá než se oceány a pevniny nahřejí. A o vodní páře jako nejsilnějším skleníkovém plynu nikdo nepochybuje. ;)
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

10.4.2024 14:01 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Vegetace a fyzika vody s ní spojená je ukrutně důležitá, to je jistá věc. Jenže pod tím naším kotlem si pořád přitápíme. Vypadá to, že málo oproti celkovém příkonu sluneční radiace, jenže pořád a po celé Zemi. Takže proces je to jakoby nenápadný, ale systematický a trvalý - a proto nese, co nese.
Určitě je třeba brát v úvahu a řešit jak nápravu hospodaření na zemském povrchu, tak vzrůstající koncentraci CO2 v atmosféře. Oba faktory jsou velmi důležité.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

10.4.2024 07:50 Reaguje na Jiří Malík
Pokud mluvíte o tom, že dnes je víc stromů. Ne tak to je omyl. V 50 letech zde byly lesy plné stromů, zásahy se dělali minimální ne hektarové plochy, ale hlavně obrovská spousta remízků, stromů a keřů podelcest, keře na mezích, právě v polích bylo minimálněo 100 procent keřů a stomůvíce. Voda byla všude, odvodńovalo se pouze povrchově, byly zde koně a lehké traktory. Zásluhou těžších strojů a větších celků začli mizet ony keře a stromy, dnes je to opravdu žalostné, mimochodem to je důsledek špatně nastavené dotace. Voda se odvedla, zapomnělo se na rok 1947, dnes příjít takové suco, tak je konec. Za další, všude beton i v polích a lesích asfaltky a ne jen zpevněné , prašné cesty a zarostlé travou. Silná chemizace, v polích koleje, to je proodraz tepla, říkám města jsou toho ukázkou. Zničit stromy, padá z nich lupení, stíní a občas nějaká větev uschne. Kořen zvedá obrubník. Taak je někde dokázali i zalít asfaltem. U nás ve vsi dělali asfaltku do polí, asfalt byl až ke stromům, tedy na kořenech. Hřál od rána, kdy ho nalili a ještě večer. Jak vypadá asi kořen. Mohu říci. Kdysi v lese hořelo, oheň přeběhl jen po mrti, omyl, trochu ohořelá kůra a těžař jeden strom skácel, vevnitř byl červený v místě, kde jem ohořela kůra. Takže stromy u asfaltek, některé jsou zde možná i 200 let a mije rychle donutíme k nemoci. Ořezání stromů bez ošetření a následné přiorání až ke kmeni, co to udělá. A mi tu řešíme oteplení, ale projistotu ničíme dál. Voda. Měla se vrátit a udržet, omyl, těžké stroje dusající nesnesou vodu, proto za poslední tři roky po covidu, kdy nelétala letadla a byla tedy voda, napršelo. Tak se každý rok provedli další meliorace. Co tedy chceme?Jen aby bylo o čem psát a jak vydolovat z lidí co nejvíce peněz. Změna klimatu, netopit, zničit dobytek atd.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

10.4.2024 12:16 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍK
Samozřejmě nejde souhlasit že by se v padasátých letech či dříve dělali nějaké minimální zásahy a to dokonce měnší než dnes. On to upravil až zákon o lesích z roku 1960. ( Povoloval holoseče do šířky průměrné výšky stromu a délky desetinásobku té výšky, samozřejmě s vyjímkami. Takže do 3 ha). No a stačí se podívat na starší lesnické mapy a rozlohu porostů ve věku 60 až 120 let. To o nějakém minimalismu v dřívější těžbě nehovoří. Samozřejmě, rozptýlená zeleň a zarostlé meze mezi malými políčky. To se ale již bohužel nevrátí.
Odpovědět
HH

Honza Honza

8.4.2024 20:22
Ne, ne, pisatel má pravdu, vypadá to blbě.
Ale divím se, že vláda a odpovědné složky, úřady se taky nebojí. Celý svět chce snížit CO2, to je správné, ale je to dlouhodobý fiktivní cíl, ale že třeba nebude voda, že vyschnou pole, že se nebudují přehrady, je s podivem.
Právě proto, by vše mělo ustoupit zastiňování, zalesňování a zadržování vody!
Odpovědět
JM

Jiří Malík

9.4.2024 18:12 Reaguje na Honza Honza
Díky. Jen k těm přehradám. Bodová zádrž, kterou představují, nic neřeší. Musíme zadržovat krajinu po celých povodích, po celých plochách státu všude tam, kde spadne a ještě k tomu zachytávat horizontální srážky - na trávě, keřích, stromech, v době, kdy nebude pršet.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

11.4.2024 14:59 Reaguje na Jiří Malík
Tak v první řadě je to voda která by jinak bez užitku, během pár dní odtekla. Je to voda která může během sucha dotovat toky pod . Navíc je to i zdroj těch horizontálních srážek. No a hlavně, nemůžeme se všude čvachtat "po kotníky ve vodě".
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

11.4.2024 17:49 Reaguje na Jiří Malík
Ano máte pravdu. Jenže současné zemědělství nedovolí rozrušení celků, aby se sde mohli vrátit třeba mokřady, ale to by bylo řešení, ne obnova meliorací a jak mi bylo řečeno- meliorace je investice a jako taková se musí obnovit. Víte jsem z Vysočiny a dříve kam jsem šlápl byla voda, dnes? Přehrada opravdu není řešení, za M.Terezie byla obrovská sucha a stavěli se rybníky, měl je stát i dotovat. U nás byly rybníky třeba tři i více pod sebou. Tím neubylo luk a nechala se z nich upouštět voda a ochladil se vzduch.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

8.4.2024 22:25
Asi by som predsa odporučil preštudovať p. Malíkovi čo to z meteorológie. Narušenie polárneho víru - vortexu sa deje tzv. náhlym stratosférickým oteplením. Tento jav nesúvisí s globálnym oteplením a tento rok spôsobil vpády studeného vzduchu do Mongolska, Číny aj USA. Akurát Európa bola tohoto šťastia znovu ušetrená. POlárny vortex sa rozpadá prirodzene každoročne na jar a práve jeho rozpad spôsobuje jarné aprílové alebo májové dokonca vžácne aj júnové mrazíky. Práve minulé 4 roky sa rozpad polárneho vortexu na jar podpísal pod zmrznutie marhulí a ovocinári márne pálili sviece, či privolávali vrtulníky aby zabránili škodám na úrode.
http://slovnik.cmes.cz/heslo/13757
Odpovědět
JM

Jiří Malík

9.4.2024 18:19 Reaguje na Vladimir Mertan
Doporučujete známou věc. Polární vortex se nerozpadá, jen oslabuje. Ale v roce 2009 se opravdu rozpadl. A to právě ničím jiným, než průnikem teplého vzduchu přes jet, který je od té doby oslabený. A je zde zcela jasná souvislost s klimatickou změnou, protože troposféra vlivem oteplování roste do výšky a má tendenci se z oblasti od rovníku dostávat právě až do polárních oblastí. A toto je opět přímá souvislost s klimatickou změnou dokonce naměřená fyzicky. Je to nový důkaz o oteplování planety. Ten, kdo by z nás dvou měl studovat, s dovolením já nejsem, i když je nutné se pořád vzdělávat. Což činím a výsledek jsem vám sdělil. Zde máte odkaz: https://plus.rozhlas.cz/dalsi-efekt-emisi-vyssi-teploty-na-zemi-nadzvedaji-troposferu-nejnizsi-vrstvu-8616811
Odpovědět
RM

Radek Malík

9.4.2024 06:01
a kdyby nebyla měření ,tak by jsme umřeli?Když tedy už ho máme, tak proč se proti tomu dělají opatření která to moc neovlivní green deal, v dnešní době frčí na plno zbrojní průmysl a ten tomu dává. Tak, že budeme si montovat fotovoltaiky, aby jsme zachránili planetu
Odpovědět
JM

Jiří Malík

9.4.2024 18:24 Reaguje na Radek Malík
Vašemu komentáři není rozumět, je mi líto. Vidím jakousi předpojatost vůči Zelené dohodě, které ale není na místě. Je to zatím jediný, totálně sofistikovaný model, jak odvrátit oteplování a EU podle něj jede a jako jediný kontinent emise podle něj snižuje. Přitom naše odpovědnost za oteplování je masivní, protože globální jih má uhlíkovou stopu až na Indii a Čínu výrazně nižší než průmyslové země. Takže začít musíme u sebe. Ad válka, je to špatné i z hlediska ekologie a emisí, o tom se spor nevede. A ano, o to více bychom se měli snažit šetřit. Emise se sčítají a ani ty menší se nebagatelizují - to je matematika.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

9.4.2024 06:53
Četl jsem kroniku obce v které jsem se narodil, v r.myslím 1934 byla teplota v dubnu přez 30 stupňů. Čím to asi bylo? Já bych zakázal nejdříve letadla, omezení na 30 procent a zákaz letu do kosmu, tady je ono narušení ozˇonu. Ony díry v ozonové vrstvě nedělají hlavně rakety? Letadla zas rozhánějí mraky a to jsme vyděly za covidu. Co tu řešíme, ano nejlépe se šikanuje obyčejný občan, komín, auto a tak se dělá biznis a vědci tomu napomáhají, jsou d nich placený. Mimochodem, likvidace lesů v ČR, mi řekl jeden pán, že vidí jak to postupovalo, ze začátku to bylo řízené, ale brouk se přemnožil tolik, že se to vymkl z rukou, ale korydor pro rychlodráhu je hotový a může se dělat další likvidace. To je další věc, co to přinese? Pouze Pražáci budou o dvacet minut dřív v Brně a obráceně. Pro nás co musí zde žít, další omezení. To jsem již odbočil.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

9.4.2024 09:09 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍK
To co jste popsal o rychlodráze je i můj názor. Pro VIP se zkrátí
doprava, ale pro ostatní se zruší lokálky a na opravu klasických
tratí nebudou peníze. Je to jako s budováním dálnic, když není na
opravu okresek a při problémech na dálnici se okresky ještě více
zatíží a rozbijí. U lesů se naprosto shodneme a k těm letadlům
pouze takový poznatek, že v době covidu poklesla enormně letecká
doprava a léto bylo nápadně podobné létům před 50 léty. Možná jen
náhoda, ale co když to náhoda nebyla? Ono je asi rozdíl, jestli
ty zplodiny hoření stoupají nahoru pomalu(nebo vůbec) a nebo se
vytvářejí letadly rovnou v 10 km. Navíc koncentrace letecké
dopravy nad Evropou je ve srovnání třeba s Afrikou obrovská a
tím i koncentrace spalin taky. Může jít o místní anomálie, ale
lidstvo si to NEPŘEJE PŘIZNAT, protože NEMÍNÍ SLEVIT z pohodlí
letecké dopravy a cestování. Jinak já jako kluk pamatuji, že
jsme se v únoru opalovali a že jsem přinesl do školy prvého
křemenáče s bílou hlavou, protože mu nestačila ani zčervenat.
Taky si pamatuji průvod na 1. Máje zasněženým městem a nebo
zasněžené pšeničné pole v době květu pšenice. Takže anomálie
tu byly taky, ale občas a ne tak často jako nyní.
Odpovědět
PE

Petr Elias

9.4.2024 10:49 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍK
Bože můj, to jsou zase moudra. :D
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

10.4.2024 06:46 Reaguje na Petr Elias
Moudra možná.Jsem lesník a vydím co se děje. Les byl hospodářský, o něj byla povinnost se starat, ale LČR vedení nechalo namnožit brouka víte a to je s celou přírodou, jen se plundruje. Škoda, že ochrana přírody se nesnaží něco dělat. Vzpomeňme Šumavu, rezeevace, ale les tu byl po 200 let minimáůně hospodářský, bez ochrany člověka umře, proč se tehdy nezamysleli a vše se nedělo postupně? čí to byla objednávka, zde bylo nejdražší dřevo v Evropě.
Odpovědět
pk

pepa knotek

9.4.2024 07:18
Konečně nějaká dobrá zpráva - je tepleji, lidi spálili v zimě míň uhlí a plynu a do atmosféry jsme vypustili méně CO2. No co si víc můžeme přát ? Klimatické cíle v boji s tím strašným plynem plníme na víc než sto procent, musíme jenom počkat až to ČSÚ spočítá a budeme to vědět přesně.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

9.4.2024 09:21 Reaguje na pepa knotek
Jsem pouze zvědav, když se zastaví Golfský proud a Evropa se pak ochladí, zda nás nebudou nutit pálit více fosilu, aby přibylo CO2
a tím se zas oteplilo. Jinak to množství úspor vztažené ke krutým zimám dnes musí být enormní, ale oslavovat je jako úspory díky dokonalosti nynějšího režimu je směšné. Přijít takové zimy, jaké tu
bývaly ještě za socíku, tak se hospodářství totálně zhroutí. Zažil jsem tisíce zmrzlých vagónů s uhlím, které rozmrzly až opravdu na jaře a nemít elektrárny zásoby uhlí na 3 měsíce(dnes prý 3 týdny), tak jsme tu všichni pomrzli. Navíc míval každý podnik rozmrazovací
tunely a dnes už pomalu ani jeden. A to už nehovořím o metru sněhu,
když dnes doprava kolabuje při 5 cm.
Odpovědět
JM

Jiří Malík

9.4.2024 18:34 Reaguje na Břetislav Machaček
Riziko zpomalení Golfského proudu možná i zastavení existuje. Od začátku průmyslové revoluce zpomalil o 15 % a to je jeden z důvodů vysychání Evropy. Teplotně pro Evropu lze zatím zanedbat. Pokud by nastala doba ledová, nepomohlo by nám nic. Sníh prostě do budoucna prostě nebude, protože se otepluje a to je další důvod, proč budeme vysychat, pokud s tím nic nebudeme dělat. Jinak teplotní rovnováha se na Zemi ustanovuje jistě i sama a to právě vlivem čepiček a termohalinním výměníkem tepla - to jsou právě i mořské proudy. Jak to dopadne, neví nikdo, ale znečišťovat planetu fosilními palivy (rakovina, oteplování) je zhovadilost, kterou rozumní kritizují již desítky let, jenže je všichni ekonomičtí a další ignoranti popírali, pak bagatelizovali tak dlouho jako nepodstatné, až nás všechny chemické a fyzikální zákony přesvědčily, že fungují.
Odpovědět
PE

Petr Elias

9.4.2024 09:45 Reaguje na pepa knotek
To co nespálíš v zimě, prochladíš v létě. :D
Odpovědět
pk

pepa knotek

9.4.2024 10:06 Reaguje na Petr Elias
Neprochladím, klimatizaci totiž nepotřebuji, v okolí mám zeleň a stromy. Klimu ale musí instalovat v prosklených úřednických palácích, které se nám množí ve městech - jen bůh ví proč. Klimaalarmisti pak bijí na poplach, že v městských aglomeracích se zvyšuje teplota - viz. záznamy z pražského Klementina, se kterými se občas někdo vytasí.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

9.4.2024 14:58 Reaguje na pepa knotek
Anooo
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

9.4.2024 21:52 Reaguje na pepa knotek
Teplota a sucho se zvyšuje i na venkově.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

11.4.2024 06:36 Reaguje na Majka Kletečková
Máte pravdu a je to zase tím, že jsou zde obrovské pole, po sklizni je hodně zle. Ale mizí stromy, keře ty již skoro nenajdete, právě v polích a na vsích? Betonové dlažby, vyasfaltované cesty, rychle posekat trávu, Anglické trávníky. V Anglii stále prší tak musí být nízký trávník, jinak si namočí nohavice, proč u nás, ono to dobře vypadá. Vesnice se zvětšili a malé parcely jsou obehnány asfaltkami a opět betom, co očekáváme?
Odpovědět
PE

Petr Elias

11.4.2024 08:34 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍK
A jak vysvětlíte že se nejrychleji otepluje v místech, kde je zástavba a hustota osídlení nejnižší, třeba na Sibiři? :D
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

12.4.2024 06:39 Reaguje na Petr Elias
To oteplení, no vždyť kry se uvolňovali vždy, do čeho narazil Titanik. Nedávno psali, že právě zde je teplo zespodu, nějaké vulkány.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vrabec

12.4.2024 14:03 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍK
Nemáte pravdu. Dříve si bylo v krajině více rozptýlených stromů, ale keřů bylo daleko, daleko méně než dnes.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

9.4.2024 21:49 Reaguje na Petr Elias
To je pravda. Čím dál víc energie půjde nejen v našich končinách na klimatizaci v tropických vedrech, která začala být čím dál častější.
Odpovědět
JM

Jiří Malík

9.4.2024 18:25 Reaguje na pepa knotek
Máte chybné údaje a je vidět, že o tom nevíte nic.
Odpovědět
PE

Petr Elias

9.4.2024 09:28
Pane Malíku, psát to sem je zcela zbytečné. Místním plochozemcům stejně nic nevysvětlíte - mají svůj rozum a své ,,zaručené,, teorie. :)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

9.4.2024 15:06 Reaguje na Petr Elias
Vy jste zjevně nepochopil důvod napsání článku - propagace Živé krajiny, která má klimatický rozvrat "vyřešit".
Odpovědět
JM

Jiří Malík

9.4.2024 18:55 Reaguje na Jiří Svoboda
Omlouvám se, ale to Vy jste ho nepochopil. Propagace našeho modelu je výraz čirého zoufalství, kdy se snažíme ze všech našich sil přesvědčit stát a veřejnost, že klimatická změna je realitou, a že se musíme nějak začít bránit, jinak bude pozdě pro nás všechny. Mrzí mně, že soudíte skvělý lidi, který má okolo, lidi, aniž je znáte. Byl byste překvapený, jak obrovsky náročná práce to je, doslova někdy meleme z posledního. A jak by bylo jednoduchý natáhnout si trepky a čučet na bednu nebo provádět gaučing, odpíchnout si vesele v práci a nemít víc starosti jako většina. Více jste se nemohl asi zmýlit. V minulosti bych Vás vyzval na souboj pro urážku na cti. Takto nezbývá, než Vám zde odepsat.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

10.4.2024 14:10 Reaguje na Jiří Malík
Já přece jakkoliv nezpochybňuji intenzitu vaší práce. Co mi tu podsouváte? Já výrazně a opakovaně zpochybňuji to, zda vaše práce má až takový přínos pro ochranu globálního klimatu, jak se nám tu snažíte namluvit. K tomu jsem předložil spostu věcných argumentů, které jste ignoroval. O takovou věcnou diskusi zjevně nestojíte, a to mne na vás velmi mrzí!
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

11.4.2024 15:16 Reaguje na Jiří Malík
Aha. Tak obyčejný člověk si zvesela odpíchne a po práci natáhne, nemaje nic dalšího na práci, trepky. Zato Vy chudáku doslova melete z posledního. No na to je jednoduchá rada. Běžte dělat něco užitečného , poctivého . Najděte si práci za kterou vám zaměstnavatel zaplatí. Třeba si potom budete moci s čistou hlavou také odpočinut, také natáhnout ty trepky a čumět na bednu. Samozřejmě, čumět neustále na účet, jestli tam nějaký pomatenec něco neposlal, může být náročné. Zvlášť když tam nic nepřibývá. To pak člověk opravdu mele z posledního nejen obrazně.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.4.2024 15:54 Reaguje na Jarek Schindler
Myslím, že nadšenci typu pana Malíka jsou moc potřeba za předpokladu, že jsou přístupni věcné diskusi o smysluplnosti/správnosti jejich práce.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

15.4.2024 14:06 Reaguje na Jiří Svoboda
No o nějaké věcné diskuzi se vám může tak akorát zdát. Osobně bych řekl, že u těchto eko platí jediné. "Kdo nejde s námi jde proti nám". No a to tu již jednou bylo a jak je vidno, je to tu zase.
Odpovědět
JM

Jiří Malík

9.4.2024 18:37 Reaguje na Petr Elias
Děkuji za podporu, nicméně alespoň někdo se třeba zamyslí a nebude dál šířit hlouposti, protože je nutné, abychom všichni rozuměli tomu, co se děje, a viděli, co je skutečně podstatné a k řešení nutili politiky a všechny, kdo s tím mohou něco dělat.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

9.4.2024 09:56
Pořád jen propaganda k podpoře strašení klimapavědou. V dubnu/květnu 1945, nadšení lidé vítali vojáky Rudé armády s kyticemi šeříků.
V r. 1947 bylo zase tak horké a suché léto, že byla malá úroda a hrozil nám hlad. Vzpomenout si, kdo nám tehdy pomohl, je v současnosti již politicky nekorektní.
Teorie o změnách klimatu před pětasedmdesáti lety ještě nebyly vymyšleny. Místo toho bylo lidstvo strašeno atomfkou, za pár let zase populační explosí, atd…
Odpovědět
PE

Petr Elias

9.4.2024 10:55 Reaguje na Tonda Selektoda
To myslíš to, jak ,,Sověti,, okradli vlastní obyvatele a z politických důvodů (ne z dobroty srdce) ho vyvezli? Mimochodem tím vyvolali v SSSR hladomor. A ještě mimochodem - nejvíc obilí se vyvezlo z Ukrajiny. :D
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

9.4.2024 11:26 Reaguje na Petr Elias
Tak v tomto s vámi souhlasím. Odmítnutí Marshallova plánu je sice až z roku 1948 ale pozadí je stejné. Rus nemohl dopustit vliv západu na střední Evropu.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

9.4.2024 15:09 Reaguje na Jarek Schindler
Obráceně snad ano? Kdyby Francie a Anglie nás a Poláky nedarovali Němcům, Rusové by tu nikdy nebyli.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

11.4.2024 02:13 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍK
Jo i s tímto tvrzením nemám problém nesouhlasit. Celkem jasně si vybavím ty filmové záběry kdy byly Daladier a Chamberlain po příletu z Mnichova doma vítáni jako zachránci míru. No a jak to nakonec dopadlo.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

9.4.2024 16:38 Reaguje na Jarek Schindler
Ne, chlapci. Uvádím jen příklady, že již před současným běsněním klimaalarmistů, v Evropě bývalo i zjara dost teplo a v létě dokonce i takové horko a sucho, že se neurodilo. A k historické připomínce, jsem uvedl ty rozkvetlé šeříky koncem dubna a začátkem května 1945, kterými byli osvoboditelé ČSR, nadšeně vítání obyvatelstvem a též i připomínku, že nás před potravinovou krizí a hladem r. 1947, zachraňovala dodávka statisíců tun obilí ze zahraničí. Jestli tu poskytnutou pomoc po tolika letech oceníte, nebo dokonce odsoudíte, je již váš politický názor.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

9.4.2024 20:13 Reaguje na Tonda Selektoda
Ano máte pravdu. Víte právě ta doba 1945 mnoho lidí přivedla do strany. Můj dědas celou rodinou stál v květnu před popravčí četou SS, naštěstí zásluhou českého četníka se to neuskutečnilo, ale ve Světlé n.S. umírali děti šli ze školy a letadla tehdy Americká bombardovali. Nechme zde té politiky a pravda šeříky byly krásně rozkvetlé a kolikrát jsem si říkal, když byla zima a to bylo hodně let za sebou jak je to možné. Ale zase v březnu 39 museli lidé vyhazovat sníh aby projeli fašouni Německý. V kronice 1934 se v dubnu koupali, 30 stupňů plus. V r.1978 do půlnoci 31.12. jsem chodil v košili vyhrnuté rukávy a přesně po půlnoci -20 . Správně 1947 sucho, které již do dnes nebylo, ve studních zmizela voda. Dnes se mluví o suchu, ale to obrovské odvodnění a voda stále byla...
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

9.4.2024 22:07 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍK
Šeříky byly na začátku května 1945 v Praze krásně rozkvetlé, letos budou v Praze na začátku května dávno odkvetlé.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

11.4.2024 15:49 Reaguje na Majka Kletečková
U nás jsou jen trochu nakvetlé a jak se zase ochladilo tak se zastavily, jsem na to zvědavý.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

11.4.2024 15:22 Reaguje na Tonda Selektoda
Ono klima na zemi není nějaké stále. Prostě se měnilo a mění.
Jen k té potravinové pomoci. Nepřipadá vám to dnes stejné jako pomoc od lichváře. Ten vám většinou také v tíživé situaci rád pomůže.
Odpovědět

Radek Čuda

9.4.2024 13:40 Reaguje na Petr Elias
S tou nezištnou pomocí ze země, kde zítra již znamená včera máte samozřejmě pravdu.
Ale sucho a vedro tehdy bylo zjevně fest.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

9.4.2024 14:49 Reaguje na Radek Čuda
Na Ukrajině tehdy působyli skupiny ozbrojenců a podpalovali pole. Ty hořeli celé dny. Takže nejen neúroda, ale i spiklenci. Popisovali to na ČT2, je to již dlouho, tahdy to dosvědčila nějaká Anglická spisovatelka. U nás bylo taky zle. Zjistěte si to. Další věc. Obyvatelstvo tehdy teprve získávalo vědomosti, vždyť v 17 roce tu bylo ještě nevolnictví a gde se učili tito lidé a ti co získali moc? Jedina od cara. Nechci se obhajovat tehddejší politiku, ale lidé si pomohli o 100 procent. Mi tam nebyli, ale první světová válka tuto zemi vysílila a kdo to odnesl? Lid, že ano. To sem ale nepatří, tak nevím proč to někdo vytahuje a ještě jsem zapomněl a to na Španělskou chřipku, nebyla to ona a ne hladomor. U nás umírali též lidé....
Odpovědět
PE

Petr Elias

9.4.2024 15:04 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍK
To si tedy Ukrajina pomohla, když před příchodem komoušů lidé bez větších problémů hospodařili a pak najednou (to bylo asi to pomožení o 100%) přišly hladomory a miliony mrtvých. :D
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

9.4.2024 15:13 Reaguje na Petr Elias
Moje babička pocházela ze Zakarpatské ukrajiny, tady byla za první republiky obrovská bída. Tak si představte jak to vypadalo na Ukrajině, kde se válčilo a zem a celá infrastruktura byla zničena, vlastně rok 17 bylo něco jako Velká Francouská revoluce. Nebylo tolik poprav akulagi, to byl výmysl Carský. Odtud se ti lidé mohli učit, ni tak možná padesát procent byli analfabeti......
Odpovědět
PE

Petr Elias

9.4.2024 15:19 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍK
Evidentně si pletete rok 47 a 17...
Odpovědět
JO

Jarka O.

9.4.2024 15:23 Reaguje na Petr Elias
Neplete.
Odpovědět
PE

Petr Elias

9.4.2024 15:29 Reaguje na Jarka O.
Tak jasně že nééé.. řeč je o 47 a vypráví tu o 17. :D
Odpovědět
JO

Jarka O.

9.4.2024 14:32 Reaguje na Petr Elias
Kecáte.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

9.4.2024 14:53 Reaguje na Jarka O.
Ano z počasí do politiky, jak jinak štvát...
Odpovědět
PE

Petr Elias

9.4.2024 15:05 Reaguje na Jarka O.

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

9.4.2024 15:14 Reaguje na Petr Elias
Vy jste opravdu hulvát.
Odpovědět
PE

Petr Elias

9.4.2024 15:20 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍK
A strašně mě to mrzí... :)
Odpovědět
JO

Jarka O.

9.4.2024 15:23 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍK
On tu exhibuje a musí lhát, protože trolení fanatismus je jeho terén, a jde úplně mimo téma, které je o zvláštním počasí. O hladu na UA jsem asi viděla stejný dokument, i jiné, panoval tam téměř válečný stav a nefungovalo skladování, zásobování a dodávky. Hrůzné poměry.
Odpovědět
PE

Petr Elias

9.4.2024 15:28 Reaguje na Jarka O.

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
JO

Jarka O.

9.4.2024 15:35 Reaguje na Petr Elias
Já Venuši ani plochozem nepropaguji.
Odpovědět
PE

Petr Elias

9.4.2024 15:38 Reaguje na Jarka O.
Ale lhal si tu o ní...To ti najednou nevadí? :D
Odpovědět
JO

Jarka O.

9.4.2024 15:53 Reaguje na Petr Elias
To jsme snad probrali... Nebylo lhaní, že jsem nevěděla, že tam existují vitriolové mraky a pod nimi vrstva nepropustná pro VIS. O to směšnější je „sklenikáč“ na Venuši.
Odpovědět
PE

Petr Elias

9.4.2024 16:42 Reaguje na Jarka O.
Jojo, je to strašně směšný. V pomocné škole se tomu smějí už několik let. :D :D
Odpovědět
JO

Jarka O.

9.4.2024 18:31 Reaguje na Petr Elias
Ahá, proto se furt takhle - :D :D - smějete. A tak to ste vomluvenej. Vono pomocné školství bejvalo kvalitní, ale vás to už nezastihlo... pro tohle mám pochopení :-)
Odpovědět
PE

Petr Elias

9.4.2024 20:21 Reaguje na Jarka O.
Evidentně máš pomalé chápání. Směji se tvému mizernému vzdělání - a ti tví místní kumpáni na tom nejsou o nic lépe. :D
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

9.4.2024 14:57 Reaguje na Petr Elias
Za prvé, nevím důvod vašeho tykání, za druhé jste o dvacet let pozadu. Příště slušně a bez urážek, projít historii ano.... Pozor tahle štvanicce nás dostane do války a státy, které poslali Němce na Rusko, budou opět v klidu, vše bude padat k nám a na Ukrajinu. Myslete.
Odpovědět
PE

Petr Elias

9.4.2024 15:06 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍK
Ruským propagandistům zásadně tykám. ;) Opět nějaká vaše alternativní historie? Jaké státy poslaly Němce na rusko? :D
Odpovědět
pp

pavel peregrin

9.4.2024 15:29 Reaguje na Petr Elias
Prostuduj si historii a pak se nebudeš takhle blbě ptát. Ale jistě, s tebou je zbytečné diskutovat, protože máš klapky před očima. Jen si pamatuj, že na Rusku historicky shořeli všichni, a ani teď to nebude jiné a modli se, abychom to my neodskákali s celou parádou. Za to všechno, co ta vládní banda provádí, bych se vůbec nedivil.
Odpovědět
PE

Petr Elias

9.4.2024 15:38 Reaguje na pavel peregrin
Mě ani nepřekvapuje, že ty jako bývalý rudý komsomolec, jsi bezpáteřní a zastáváš se rusácka. Jen info pro tebe bobánku - to russká svoloč vede válku na Ukrajině, na tu černou díru russácko nikdo nezaútočil. :D
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

11.4.2024 17:40 Reaguje na pavel peregrin
Bohužel tvrdá pravda a zaslepenci jen nadávají a urážejí. Nemají argumenty, nikdo je nedrží ať jdou válčit, ale pod vlajkou UK. Ukrajinci se u nás udrží. Ty nepůjdou bojovat, tím nám ukazují kde vše je.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

10.4.2024 06:59 Reaguje na Petr Elias
Máte 5 z dějepisu. Mimochodem nejhorší lidé jsou ti co otočili kabát. Chtějí ukázat, že jsou lepší než ti co opravdu něco chtějí dělat a pak je příklad, partizáni co vraždili Němce, po r. 89 STB a komunisté, najednou v OF. Jednoho mám, ten mne hlídal celý život a protože ví co o něm vím, tak tvrdě přez známé a příbuzné provádí perfektní věci. Za komunistů tito jako jste vi mi zakázali jít na střední školu a měl jsem jít do dolů. A tento o kterém jsem mluvil mě hlídal. Najděte si krycí jméno LESÁK. Jenže jsem se vždy ubránil i přez jeho stranický kolegy. Ale po revoluci byl v OV OF a to byl konec. Nedalo se již bránit. A vi tu štvete na novou válku a když vám někdo ukáže, že jsou jiné alternativy tak je dezolát proruskej. Nechte Rusko být, já bych se taky bránil pokud by někdo mne chtěl obklíčit a věděl bych, co umí, viz USA Vietnam, Írák atd. Vypuštění bojové látky Covid a co chcete víc.
Odpovědět
PE

Petr Elias

10.4.2024 08:32 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍK
Komické, že někdo jako vy známkuje z dějepisu. :D

Vy jste blázen. :D Russácká propaganda o tom, jak russáka chtějí obklíčit (a jistě napadnout) zlé USA. Bláboly o bojové látce covidu... :D Jděte se léčit. ;)
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

10.4.2024 09:32 Reaguje na Petr Elias
Vy jste Hitlerův a nebo Banderův pohrobek. A nebo ten předělaný STB? A sakra. Ještě historii jsem měl rád, měli jsme na základce dobrou učitelku, nic nepřekrucovala a sám jsem hodně četl. Tak prosím zjistěte si fakta. Mimochodem COVID pamatujete si jak se to svádělo na zvířata, pak chemička v Číně ale je Americký vlastník.Mluvilo se i ochemičce na Ukrajině, ale vše se nějak uklidilo. Pokud by to byla Čína to by byl řev a sankce, ale tohle je divné a co to stálo lidských životů.....
Odpovědět
PE

Petr Elias

10.4.2024 10:53 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍK
Co to žvaníte vy zoufalče? Vy z těch konspirací a ruské propagandy máte slušně vymleto...
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

10.4.2024 18:48 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍK
Rusko sebe nebrání, to je lež. Rusko je teď agresorem, který napadl sousední suverénní stát a tam zabíjí a ničí.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

11.4.2024 06:47 Reaguje na Majka Kletečková
No válka je zde od roku 2014. Kdo z ní nejvíce měl. Rusky mluvící obyvatelé mají smůlu, ale tohle je stále Rusko, kdo tyto státy daroval Ukrajině, ty neměli s Ukrajinou nic společného. Vždyť ono velké Rusko vzniklo z Kyjevské Rusi. Staleté válčení, př. Tataři, nechápu to vše co se tam děje a proč nás do té války tahají. USA nikdo neobvinil nikdy, chovali se jak fašisti ve Vietnamu, za posledních dvacet let minimálně vedlo šest válek. Likvidace celistvosti Jugoslávie atd. Proč jsou vyjímky. Je zajímavé, že naše armáda od roku 1945 se nemusela až do roku 1990 zůčastnit žádné války až po vstupu do NATA. Tak nevím, kde hledat pravdu?
Odpovědět
PE

Petr Elias

11.4.2024 08:51 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍK
Vy jste z toho obhajování russáků zešílel. A proč nezmíníte i to, že na tom Vietnamu se podílel Svaz a munici a materiál dodávalo Vietkongu i Československo? :D
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

11.4.2024 10:53 Reaguje na Petr Elias
Ale nestříleli zde lidi jak něco bezceného. Zde se válčilo za Francouzů a chudák země a její lid. Oni dnes přiznávají, že k tomu povstání proti Jižnímu Vietnamu muselo dojít. Ale to nemá cenu. Byl jsem v té době kluk. Myslim si, že bez pomoci by Američané většinu lidí pobili... Chovali se opravdu jak Německý Fašouni v Rusku, tj. tady i na Ukrajině, ta byla součástí ruska, tak to nedělím až v 90 letech.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

11.4.2024 02:28 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍK
No nějak podobně asi uvažoval ten Daladier s Chamberlainem v tom Mnichově. No a popřemýšlejte o tom jak blízko k sobě má Hitlerova a Putinova propaganda. V případě Sudet snad chtěl Hitler taky chránit tu " vyvražďovanou" německou menšinu. Atd.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

11.4.2024 10:47 Reaguje na Jarek Schindler
Sudety nikdy nepatřili Němcům a naše vláda se k nim sudetským Němcům vždy chovala stejně jako ke všem tedy včetně Čechů a Slováků. Nepřirovnávejte k nepřirovnatelnému. Poláci mají východní Prusko a nikdo o tom nemluví, jako, že naši odeslali Němce kam chtěli, domů. Ale ne všechny, znám jich dost co tu zůstali. Můj kamarád, přišel do vnitrozemí z Krušnohoří. Jeho táta padl u Stalingradu jako SS, nikdy ho nepoznal, ale jeho děda byl antifašista, tak zde zůstali. Mohl bych jmenovat další.Nemluvte o vyvražďované menšině, co se dělo po válce, to byla záležitost takových lidí, kteří nejdříve zrazovali a pak chtěli ukázat, že jsou papežtější než papež. Viz onen Slovenský velitel, který se vydával za Svobodovce a partizána, ale předtím byl hajzlík fašoun Slovenskej. To jsou ti nejhorší, zahlazují stopy. On nechal povraždit ony Němce v Brně. Nechte již těch novodobých pomluv a vlezdozadku Němcům. A vlastně mimochodem za Hitlera tam nebyl nikdo vyvražďován, ano. Ale podle Henlajna omezován. Tam před zasahovánim Němců byl naprostý klid, víte. Jenže tohle je území co bývalo vždy Ruské. A zase pokud by UK neomezovali tyto lidi protože je zde možná 99 procent rusů, jejich řeč tak se nechtěli odtrhnout a Benderovi fašouni, tedy pohrobci by zde nevraždili. Proč za osm let nic neudělalo OSN. Mohli jednat jak UK tak RUS. Proč se to nechalo dojít až sem. USA se zdálo, že některý stát jede jinak, než si USA myslí tak tam prostě vlítne a dělá svůj pořádek a OSN mlčí, proč?
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

11.4.2024 15:38 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍK
Já se celou dobu bavím o Mnichovu, Vy skáčete historii jak zrovna potřebujete.
SSSR se rozpadlob a na jeho místě vznikly samostatné státy s jasnými hranicemi. Nejde jen o Ukrajinu. Moldavsko bylo snad dřív Ruské? Co Pobaltské státy? Ještě jste neslyšel o tom jak jsou tam Rusové utlačováni. Já osobně tvrdím a ještě jednou vám to zopakuji, že Putin používá stejnou retoriku jako Hitler před Mnichovem.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

11.4.2024 16:08 Reaguje na Jarek Schindler
Vy jste začal mluvit o sudeťácích, já vám odpověděl. Co udělal náš spojenec ze západu víme. A o čem se vlastně bavíme. Nejde o Rusko a Ukrajinu, ale o nás. Náši představitelé nás totálně okradli, dodávky zbraní a větší množství stačili Ukrajinci prodat, co jsme posílali různé sbírky, ty rozkradli, tak si váží svého lidu. Nyní se mluví o otevřené válce EU RUSKO.Vše odnesem mi a Ukrajina, papaláši zdrhnou. Sem a na Ukrajinu se pošlou vojáci a válka bude zde. V Polsku udělají obranu a rakety a bomby skončí jen na východních státech, nebyl to plán Hitlera a právě záped mu k tomu pomohl, ale spletl se. Němci se obrátili nejdříve proti nim. Až by vyvraždili Rusi, tak část otroků by zůstal tady a do němec, ostatní do Ruska. Tak to mělo být. Rusko bylo obrovsky zničeno a vy se divíte, že prostě i nás dojili. Já ne, ale chvála bohu za to. Němci neznali mezí. Proto mám strach co vyvolá EU. Mám děti a mám o ně strach, za toho zlího bolševika jsem měl jistoty a když jsem se nebál a proti pár lidem se ubránil, dnes tito otočili kabát a jsou hlavně ODS. JÁ ZAČAL DĚLAT PRÁCI PO KTERÉ JSEM TOUŽIL. Vzalo mi to vše bývalí komunisti a udavač stb. Ale nepoznal jsem tehdy válku. Co tedy dnes máme....Již nebudu odpovídat, nemá to cenu, chcete válku jděte bojovat na Ukrajinu a dejte nám pokoj, Rus o nás zájem nemá, on potřebuje taky obchod a komu to nejvíc vadí, tomu v koho jsem po devadesátym věřil a on je pouze agresor a vyhledává jednu válku za druhou a nahání i naše vojáky, proč to za komunistů nebylo? Jo a v 68 má špinavé ruce hlavně Bilak....
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

12.4.2024 03:11 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍK
Proboha , co to melete za nesmysly? Podle vašeho posledního komentáře to v hlavě asi úplně v pořádku nemáte.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

12.4.2024 06:44 Reaguje na Jarek Schindler
Takže nás Němci osvobodili? Tím popíráte koncentrační tábory a další zvěrstva, ale zvíře se takto nechová, spíš vraždy.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

12.4.2024 08:59 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍK
A já snad něco podobného tvrdím nebo jsem snad někde tvrdil?
Citujte prosím kde.
Co tvrdím je, že Rus bezprecedentně napadl svrchovaný stát a páchá válečné zločiny na jeho obyvatelích. Rus se nemuže smířit s věcí, že nesfoukl Ukrajinu za tři dny a podstatně menší stát mu už víc než dva roky vzdoruje. Kdo prosím neustále vyhrožuje Evropě a vlastně celému světu atomovou válkou? No samozřejmě, mužík z Kremlu. Myslel jsem si že ruský mužík nepatří do civilizované Evropy ale až za Volhu. Nyní tvrdím, že patří až za Ural.
Odpovědět
JM

Jiří Malík

9.4.2024 18:48 Reaguje na Tonda Selektoda
Je vidět, že jste moc nestudoval historii. Položte si otázku, kdy začala průmyslová revoluce. Pokud zjistíte odpověď, zjistíte, že průmysl dávno zemi oteploval a druhá světový válka a její emise, mocně tento fyzikální stroj urychlily. Pokud byste si poslechl počasí na ČT, tak byste viděl, že teplota trvale stoupá a trvale padají teplotní rekordy. Takže od roku 1945 je u nás ještě mnohem tepleji, jakkoli epizoda nedělá klima, to průměry, ehm. Ale nejsem si jistý, zda to poberete. Kde jste vzal, že klimatologie je pavěda, to by mne skutečně zajímalo, a jakou vědeckou erudici jste v životě pobral k tak směšnému tvrzení. Že teorie o oteplování nebyla vymyšlena si teď nevybavím, ale to přeci neznamená, že se nemohlo oteplovat. Člověče vy dokonce popíráte kausalitu - příčina a následek. Jinak: pokud by vám někdo neřekl, že dýcháte, tak nedýcháte?
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

11.4.2024 06:50 Reaguje na Jiří Malík
Bude to také tím, že měřící stanice ony starší sto let, byli dříve obklopené zelení a ne betonem, ale i kamenem. Nejezdilo tolik aut, to bude mít vliv, jeden stupeň okolo betonu je spíše ochlazení.
Odpovědět
JO

Jarka O.

9.4.2024 14:31
:-). To je legrace, jak náš zdejší vševěd ví, že „fotři a dědci a báby“ – slova toho hulváta, dětem a vnoučkům záměrně lhali o klimatu, a záznamy o počasí v kronikách, které např. uvádí p. Mertan, jsou také naprosté lži, neb pravdu má on a 1 univerzální model lidstva.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

9.4.2024 14:52 Reaguje na Jarka O.
Ano, 1934 kronika 30 plus, koupali se lidé. Jindy v lednu teplo a pak v únoru přišlo ochlazení a obrovská neúroda. Našel jsem to v kronice.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

9.4.2024 15:26 Reaguje na Jarka O.
Netreba ani kroniku, stačí si spomenúť ako bolo minulý rok, alebo aké boli apríle za posledné 4 roky. Problém je ten, že v apríli svieti slnko v našej zemepisnej šírke rovnako silno ako koncom augusta. Záleží potom aká vzduchová hmota sa k nám nasunie. Ak fúka vytrvalo z juhu, dočkáme sa letného počasia a ak sa rozpadne polárny vortex, a chladný vzduch sa dostane aj kunám, tak si užijeme ranné mrazíky a cez deň môže byť docela chladno.
https://www.pocasieradar.sk/spravy-o-pocasi/takyto-bol-april-2023-vlhky-chladny-a-neobvykle-temny--326363d8-372c-46ae-858e-e8a3215324d2
Odpovědět
JO

Jarka O.

9.4.2024 15:34 Reaguje na Vladimir Mertan
Ano. Mě přijde úsměvná jeho víra v model. V jiných oborech se model musí napasovat na lokální poměry, ale zde máme jeden model, který vztahují na celou planetu, a nikomu to nepřipadá divné.
Odpovědět
JM

Jiří Malík

9.4.2024 19:24 Reaguje na Vladimir Mertan
Nepochopil jste proces vzniku extremicit v počasí. Jak fouká, tak... Je to obráceně, jet určuje, jak a kde fouká, tedy jak se tvoří výše a níže a s tím je dokonce, s tvarem jetu, spojená teplota!! Jinak si vymýšlíte i se zářivým výkonem Slunce, který silně osciluje v závislosti na několika faktorech, zejména oblacích a sklonu Země, hovoříme-li o povrchu. Rozptyl průměrného úhrnu globálního slunečního záření mezi dubnem a koncem srpna je celých 10 MJ.m-2. Nevím, možná Slovensko má nějakou jinou vědu a měření :-)
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

10.4.2024 15:49 Reaguje na Jiří Malík
Viete teraz sa nebavíme o priemernom slnečnom výkone a oblakoch ale o náklone zemskej osi a s tým súvisiacu dĺžku dňa a slnečný výkon počas jasného dňa. Jarná rovnodennosť je u nás 21 marca a 21 septembra je jesenná rovnodennosť. To znamená, že 1 apríla sme na tom zo slnkom rovnako ako 10. Septembra a 30 apríla slnko svieti rovnako silno ako 10. augusta. Samozrejme je v auguste leto a v apríli jar, pretože funguje tepelná zotrvačnosť. Ale za určitých poveternostných pomerov sa môžu v apríli vyskytnúť horúčavy a v auguste môže byť chladno. Ak by sme prijali značne nepresnú definíciu, že jet určuje jak fouká a kde se tvoří výše a níže tak potom máme dôkaz že nečakané zmeny počasia nespôsobuje CO2 ale jet a jeho zmeny. Inak globálne počasie na Zemi sa riadi golobálnou cirkuláciou kde najvýznamnešie sú Hadleyova a Polárna bunka. Ferrelova bunka ktorá riadi počasie v našich šírkach len nútene koluje medzi Hadleyovou a Polárnou bunkou.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

9.4.2024 21:53
Dovolím si dotaz na pana Malíka:
Když už se tady bavíme o změně klimatu, docela by mě zajímal vliv větrných elektráren a fotovoltaik na to klima. Abych to upřesnil:
Vzduch, vzdušná masa, je v přírodě pořád v pohybu. Vždy někde na Zemi vane vítr. Je v něm energie. Proudění nad vodní hladinou, terénem, pokud není moc členitý, je laminární. Co to však udělá, pokud postavíme větru do cesty farmu vysokých větrníků, které ty vzdušné masy promíchávají a odebírají z nich část jejich energie na roztočení turbín a na výrobu elektřiny?
Jaký vliv pak má to neustálé zpomalování proudění a promíchávání vzduchu (turbulence) na jeho relativní vlhkost, na odpar vody z terénu, z půdy?
A u fotovoltaiky? Intenzita slunečního záření, dopadajícího na zemský povrch, je v našem zeměpisném pásmu rovna asi 950 W/m2. Jestli, například, z 1 m2 fotovoltaického panelu získáme 150 W elektřiny, mělo by to mít chladivý účinek...
Nemají tyto, v posledních letech hojně využívané a preferované ekologické technologie, právě vliv na změnu klimatu?
Odpovědět
IK

Ivo Kohn

10.4.2024 11:54 Reaguje na Tonda Selektoda
Co kdybyste mrkl do zprávy IPPC od 3. pracovní skupiny (https://www.ipcc.ch/report/ar6/wg3/downloads/report/IPCC_AR6_WGIII_FullReport.pdf) strana 670 box 6.7 Impacts of Renewable Energy Production on Climate. Je tam citována cca desítka studií, která se tímto zabývala. Závěr: "...environmental impacts of renewable energy production are mostly confined to areas close to the production sources and have been shown to be trivial compared to the mitigation benefits of renewable energy (high confidence)."
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

10.4.2024 13:41 Reaguje na Ivo Kohn
Můj dotaz byl sice adresován autorovi článku, ale díky za Váš odkaz. Je z něj patrno, že ty studie byly zpracovány zájmovou skupinou lidí, sdružených v IPPC, kteří se snaží již pětatřicet let prokázat a varovat lidstvo před katastrofickými následky globálního oteplování, v současnosti již přejmenované na změnu klimatu. Samozřejmě, tato skupina pracuje podle zadání toho, kdo jim tuto práci zadá, jejich vědeckou práci a výsledky jejich studii, i mezinárodní konference zaplatí. Tato skupina pracuje s podporou OSN a cítí se tím být neomylná. Jsou však na světě i vzdělaní lidé, kteří se občas odváží podklady, prognózy a závěry skupiny IPPC podrobit srovnání se skutečností, a tím správnost jejich matematických modelů, i jejich alarmizmus zpochybnit. Nic se však neděje. Matematický model se trochu upraví, aby se jeho výsledek trochu přiblížil zjištěné skutečnosti – a straší se dál.
To je pro mě varování, do jaké míry jsou nabízené studie komunity IPPC ve skutečnosti pravdivé, když jejich zadání a náklady na „vyzkoumání“, byly placeny v zájmu prokázání negativního vlivu lidstva na klima, výsledky a doporučení, jsou využívány v zájmu podpory eko-byznysu a k eko-restrikcím.
Odpovědět
PE

Petr Elias

10.4.2024 14:23 Reaguje na Tonda Selektoda
:D :D :D dobrý pokus :D :D
Odpovědět
JH

JH

10.4.2024 19:21 Reaguje na Tonda Selektoda
Z toho odkazu nijak nevyplývá, jaké zájmové skupiny je zpracovaly. To byste si je musel nejdřív přečíst a zjistit si něco o autorech a zdrojích financování. Takhle můžete jen vykřikovat ideologické fráze o zaplacených skupinách, ale ve skutečnosti víte tak nějak kulový.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

10.4.2024 14:09 Reaguje na Ivo Kohn
Co jste čekal za reakci :-D? Jako že si to pan Tonda přečte a přijme :-D?! Prostě konspirace světem vládne a kdo nemá názor jako já, ten patří k "nim" nebo je "jimi" alespoň placený :-D!
Odpovědět
IK

Ivo Kohn

10.4.2024 15:44 Reaguje na Jindřich Duras
No, asi jo :D Čekal jsem, že si najde citované studie, přečte si je, najde si (pokud se mu to podaří) alternativní studie na dané téma a vystaví své vlastní závěry závěrům vědecké komunity. Naivně jsem si myslel, že by ho odpovědi na jeho původní otázky mohly zajímat...
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

10.4.2024 16:57 Reaguje na Ivo Kohn
Ale ano, zajímá mě odpověď, ale od člověka, kterého jsem se na to ptal. V současné době, si můžu na internetu najít kdejakou „Fake-News“, odvolávající se na zvučná jména celebrit a institucí. Proto věřit, že dopady jsou triviální ve srovnání s přínosy, je to samé, jako věřit nedávnému prohlašování zdravotnických institucí, že přínos experimentální vakcíny je větší, než rizika po jejich aplikaci. Záleží tedy, z jakého úhlu pohledu a proč se tou problematikou zabýváte, nejde o srovnávání, o bagatelizaci problému.
Odpovědět
JH

JH

10.4.2024 19:28 Reaguje na Tonda Selektoda
Kdybyste si ty citované studie našel a přečetl, tak tam nejspíš najdete výsledky reálných měření a mohl byste se o problematice něco dozvědět. Ale vzhledem k vaší fobii z fake-news by vám to asi nebylo nic platné, tak se s tím nezdržujte a radši si ověřte, jestli se vážně jmenujete Tonda nebo je to taky fake.
Odpovědět
PE

Petr Elias

11.4.2024 08:27 Reaguje na JH
Nechápu proč tu stále toho ruského trolla krmíte.... :D
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

11.4.2024 13:02 Reaguje na Ivo Kohn
:-D :-D! Takhle to, bohužel, nefunguje. A nejenom tady. To je ta bída. Můžete mít vědění, jaké chcete, ale lidé, co to nedokážou pobrat a jsou vybaveni nějakou apriorní nedůvěrou, vás nakonec přehlasují.
Schéma jako že víte, že autobus jede do zdi, ale nikdo vám nedovolí změnit směr, protože většina pasažérů prostě nechce. Na tyhle lidi dojedeme. Vlastně už na ně pomalu dojíždíme. Ale co s tím, to fakt nevím.
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

10.4.2024 18:02 Reaguje na Ivo Kohn
Já bych to tak triviálně rozhodně neviděl. Neb doba nám z praxe ukazuje, že negativa se ukážou až po několika letech či desítká let a neznáme všechny souvislosti v dané věci. A rozhodně to masové nasazení není nic ideálního. Stejně jako negativa EMF, u kterých spousta vědců tvrdí, že neexistují.
Odpovědět
MM

Milan Milan

9.4.2024 22:32
Před lety jsemtady napsal? "až se prosadí ty pomatenosti politiků,lobistů, aktivistů...proti změně klimatu, tak to bude teprve průšvih pro klima". I stalo se. A hloupnutí pokračuje, zvláště v režii EU šíleným tempem. Likvidace lesů a pralesů, změna povrchové teploty obrovských zastavěných a zabetonovaných ploch, lány solárů a FTV odrážejících a vyzařujících tepelné masy, změny proudění vzduchu, tepla i pohybu mraků především v letových výškách tj. 7- 14 km, s vlivem na tání ledovců, větrníky zvláště na horách a pobřežích absorbující a měnící energii větrů atd.atd. V neposlední řadě různé "vědecké" pokusy např. s CO2 nebo pohyby mraků, vlivy válečných konfliktů, devastující lodní přeprava zboží.... Čeho je moc, toho je prostě i na stabilitu klimatu příliš.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.4.2024 13:33 Reaguje na Milan Milan
Jasně, a teď zkuste posoudit, co je jak moc významné, co je primární příčina a co následek.
Odpovědět
MP

Michael Pondělíček

10.4.2024 13:04
Milý Jirko Malíku, stal jsi se zachráncem planety už dávno, ale bohužel některé věci v tom co píšeš nesedí, jako všech klimatických častušek (ne že by se neoteplovalo). Škoda. Jako vodař víš, že v koloběhu hraje roli voda (vodní pára) a to poměrně zásadní, dokonce něco více než CO2, který všichni ostrakizují, s tou se však modely příliš nezabývají a tak je pozoruhodné jak taková velká část biosféry z tiše vypadla z úvah. Stejně tak se modely nezabývají sopkami a jejich erupcemi s CO2 a prachem, které zásadně a jednoznačně ovlivňují ovzduší. Třeba v roce 2010 kupodivu ochladily islandské sopky planetu i na pár let, Svatá Helena skoro na 4 roky, atd., ale to se neposlouchá dobře. Sopky v dějinách několikrát udělaly Zimu v Létě a doslova zničily civilizace, třeba Mínojskou... (https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-gigantickou-erupci-slyseli-na-2600-kilometru-ten-rok-nebylo-leto-249431#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest251_radio_sluzby_varB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz). S CO2 to není úplně pravda, protože podle výzkumů geologů občas byly koncentrace tohoto plynu vyšší a nic se nedělo, případně a to častěji - oteplovalo se a CO2 v ovzduší nebyl, tedy ten proces na něj nemusí být vázán. Popravdě okolo roku 1000 byl významně osídlen daleký sever (vikingové tam jeli naplno i výrobu železa a zemědělství), Grónsko kvetlo a Island obchodoval, dokonce se několikrát podařilo objet severní Ameriku lodí z osídleného Labradoru do Kalifornie. Kupodivu CO2 asi tehdy nebyl příčinou oteplení a když se začalo posléze ochlazovat, tak se Sever zase vysídlil, stejně jako Grónsko a další místa. Takže to není o tom, že nám něco "neřeknou", ale taky o tom že někteří z nás něco nechtějí slyšet.
Odpovědět
PE

Petr Elias

10.4.2024 14:21 Reaguje na Michael Pondělíček
To je zase něco. :D Už jen ten váš úvodní blábol o tom, jak se modely nezabývají vodní párou člověka upozorní na to, že i zbytek bude pěkné bahýnko. A je to tak. :D
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

11.4.2024 06:53 Reaguje na Michael Pondělíček
Souhlas.
Odpovědět
PE

Petr Elias

11.4.2024 08:59 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍK
Proboha jak s tím můžete souhlasit? :D Vždyť je to jedna velká lež a manipulace. :D
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

11.4.2024 22:22
https://www.in-pocasi.cz/clanky/vyznacne/rok-1921-30.8.2021/
Horúčavy s sucho tu boli aj pred 100 rokmi. V Severnej Amerike boli pred 100 rokmi giganticke prachové búrky kombinované s horúčavami ktoré nebolí na viacerých miestach doteraz prekonané.
https://www.aktuality.sk/clanok/264330/americke-sucho-z-ery-velkej-krizy-bolo-najhorsie-za-tisicrocie/
Odpovědět
JO

Jarka O.

12.4.2024 07:12
Jak přišel pán z NGO Duha na to, že je léto, když není. A nahlašuji prosím závadný text Elánu - Najvyšší čas.:-( :-)
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

17.4.2024 10:51 Reaguje na Jarka O.
Tohle je ale teprve prvni dil serie clanku autora. Dalsi dil se bude jmenovat "Proč je zima jeste koncem dubna?"
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist