https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jiri-mastera-eru-by-chtel-zmenou-uctovani-prenest-financni-zatez-za-odber-elektriny-hlavne-na-ty-kteri-elektrinou-setri
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Maštera: ERÚ by chtěl změnou účtování přenést finanční zátěž za odběr elektřiny hlavně na ty, kteří elektřinou šetří

20.2.2016
Učili jsme se, že s energiemi se má šetřit. Dělat zateplování, kupovat úsporné spotřebiče. Tím spotřeba elektřiny klesá. Ale energetický regulační úřad chce výpadek platby za spotřebovanou elektřinu nahradit zvýšenou platbou paušální. Dosavadní systém údajně není vůči odběratelům spravedlivý a není schopen nepřetržitě uspokojit okamžitou spotřebu všech uživatelů najednou.
 


Tato tvrzení jsou zcestná. Čím více chce odběratel odebírat, tím silnější přípoj si musí objednat a tím větší fixní platbu by měl také zaplatit, protože silnější přípoj je dražší. Není úkolem jističe, aby byl nepřetržitě využíván na maximální odběr. Jeho úkolem je, aby chránil dráty, které elektřinu k odběrnému místu přivádějí. Instalovat slabší jistič a tím snížit paušální platbu je nevýhodné, protože při zapnutí více spotřebičů současně, bude hlavní jistič často vypadávat.

Není pravda, že by regulovaná cena tvořila zhruba polovinu faktury za elektřinu. To záleží na množství spotřebovaných kWh za rok. Kdo odebírá málo, ten už dnes platí za samotnou distribuci i několikanásobně více, než za elektřinu ze sítě odebranou. Rozmach solárních elektráren na střechách, který je v odůvodnění změny tarifů zmiňován, nezpůsobuje větší nároky na připojení, ale naopak, decentralizací zdrojů v energetické síti se nároky na sílu propojení sítě naopak snižuje.

Zdá se, že hlavním cílem návrhu zdražení paušálních plateb od obyvatelstva prostřednictvím ERÚ zřejmě bude, získat při snižování odběru silové elektřiny peníze pro energetiku jinou cestou – pomocí zvýšených paušálů. V současné době hlavně na budování silnějšího propojovacího vedení vysokého napětí kvůli přetokům elektřiny z větrných elektráren na severu Německa do jižních částí Evropy, které vede bohužel přes naší republiku. Ale tuto akci by si měl financovat ten, kdo silnější dráty potřebuje a nikoliv naší drobní spotřebitelé.

ERÚ uvádí, že regulovaná složka tvoří v současné době údajně asi 55 % z celkové platby za odběr elektrické energie. V průměru možná, ale pokud elektřinou šetříme, regulovaná složka tvoří naopak podstatně větší část platby, než za odebranou el. energii. Konkrétně: V případě ČEZ distribuce, při sazbě Do1d, kategorii domácnost, 3 x 10 A, odběru ve vysokém tarifu 77 kWh za rok, vychází celková platba dle dosavadního systému vč. DPH 1.436 Kč za rok.

Při spotřebě 77 kWh za rok, namísto platby za odebranou el. energii 77 x 4,60 = 354.20 Kč jsem nucen podle dosavadního účtování dle ERÚ zaplatit 1436 Kč.
Kolik mne dle dosavadního účtování stojí 1 kWh ? 1.436 : 77 = 18,34 Kč
Zákazník s roční spotřebou 77 kWh za rok dle současného účtování dle ERÚ za paušální platby zaplatí o 405% více, než stojí samotná silová elektřina.
Dle navrhovaného účtování dle tarifu ERÚ by 1 kWh přišla na: 4.107 Kč : 77 = 53,33 Kč, tj. o 1.152 % více, než stojí samotná silová elektřina.

Současný systém platby dle ERÚ je vůči malým a šetřícím odběratelům velmi nespravedlivý a v budoucnu dle návrhu ERÚ by měl být ještě mnohem horší, než v současné době. Proč jsou malí odběratelé, domácnosti a důchodci Energetickým regulačním úřadem takto odporně vykořisťováni? Vzhledem k výše uvedenému vítám, že premiér Bohuslav Sobotka a poslanci hospodářského výboru chtějí prozkoumat finanční dopady navhované změny účtování za odběr elektřiny, které je pro malé odběratele, domácnosti a důchodce neodůvodněně předražené. Jsem zvědav, k jakému závěru dojdou.
Jiří Maštera
Autor je čtenářem Ekolistu.cz
tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist