Jiří Maštera: Ledy se konečně pohnuly
Přítomni byli: ministr zdravotnictví pan Leoš Heger, místopředsedkyně PSP ČR paní Kateřina Klasnová, hlavní hygienik ČR pan Michael Vít, vrchní ředitelka paní Viera Šedivá, akustik pan Josef Drahota a Jiří Maštera, který dlouhodobě usiluje o nápravu hlukové legislativy.
Na tomto jednání byly k nedostatkům v legislativě související s hlukovými limity a s měřením a vyhodnocováním hlukové zátěže obyvatelstva panu ministrovi předány v písemné podobě materiály, v nichž jsou popsány zejména:
- Otázky kolem vyhodnocování hluku z leteckého provozu dle Metodického návodu Ministerstva zdravotnictví ze dne 19.2.2007. Písemně bylo doloženo vyhodnocení hluku z leteckého provozu z doby, kdy se tento předpis ještě nepoužíval v porovnání s vyhodnocením, kdy se tento předpis až do současnosti používá. (Podhodnocení výsledků za použití Metodického návodu Ministerstva zdravotnictví je doloženo až 10 dB. V případě, že musí být výsledek přepočítán na "dopadající zvukové pole", pak podhodnocení výsledků činí ještě o 3 dB více, tedy až 13 dB).
- Otázky kolem vyhodnocování hluku v chráněném venkovním prostoru staveb dle Metodického návodu Ministerstva zdravotnictví ze dne 1.11.2010. (Jsou známy případy, kdy podle dřívějšího vyhodnocení měla být na určitém místě realizována protihluková opatření a po změně předpisu nejsou protihluková opatření údajně zapotřebí. Viz např. obchvat u Třemošné, nebo pražský okruh R 1). Podhodnocení hluku podle současného předpisu oproti předchozímu předpisu může činit celkem až 7 dB.
- Otázky kolem Nařízení vlády č. 272/2011 ze dne 24.8.2011. O tomto předpisu v podstatě platí to, co o shora uvedených Metodických návodech Ministerstva zdravotnictví.
- Otázky kolem pojmu Charakteristický letový den, který je v hlukové legislativě neopodstatněný a znemožňuje činnost hygienické službě, která musí čekat 6 měsíců, než je možno výslednou průměrnou ekvivalentní hladinu akustického tlaku vypočítat. Po tak dlouhé době pak při eventuelním překročení denních či nočních hlukových limitů nelze realizovat žádná nápravná opatření, což je výhodné pro zdroje hluku, ale velmi nevýhodné pro obyvatelstvo, které by mělo mít právo žít a pracovat v hluku co nejmenším.
Dále se hovořilo o změně výpočtu nejistoty měření dle Nařízení vlády č. 272/2011 ze dne 24.8.2011 z původně dolní rozhodovací hladiny, která chránila obyvatelstvo před nadlimitním hlukem, na horní rozhodovací hladinu, která obyvatelstvo chrání o 4 dB hůře, než když se používala dolní rozhodovací hladina. Pokud se musí provést přepočet na "dopadající zvukové pole", pak je zhoršení ochrany obyvatelstva oproti předchozímu stavu až 7 dB.
Ministr zdravotnictví pan Leoš Heger na závěr jednání konstatoval, že ještě do letošních Vánoc bude uspořádáno jednání s akustiky z vysokých škol a podle výsledků projednání pak bude navrženo příslušné opatření.
reklama