https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jiri-n-jerabek-pojistovny-prestavaji-pojistovat-uhelne-firmy.allianz-muze-brzy-vyloucit-i-cez
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Jeřábek: Pojišťovny přestávají pojišťovat uhelné firmy. Allianz může brzy vyloučit i ČEZ

21.5.2020
Akce Greenpeace před pojišťovnou Generali.
Akce Greenpeace před pojišťovnou Generali.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Greenpeace
Pojišťovna Allianz, součást největšího světového pojišťovacího koncernu Allianz Group, zveřejnila v minulých dnech nová etická pravidla pro pojišťování uhelného sektoru. Problém s pojištěním tak může mít i polostátní ČEZ, která chce podle svých současných plánů těžit a spalovat uhlí i po roce 2040 a svou největší uhelnou elektrárnu Počerady provozovat až do roku 2024, kdy má přejít do vlastnictví uhlobarona Pavla Tykače.
 

Již v roce 2015 Allianz vyloučila pojišťování nově postavených uhelných elektráren a nově zřízených dolů. Její aktuální politika bude ještě tvrdší. Z poskytování majetkového a úrazového pojištění totiž vyloučí i celé firmy, jejichž obchodní model bude ke konci roku 2022 stále založen na těžbě a spalování uhlí. Konkrétně přestane Allianz pojišťovat společnosti, které budou k tomuto datu provozovat víc jak 5 GW instalované kapacity v uhelných elektrárnách a zároveň bude víc jak 25 % podílu jejich elektřiny pocházet z uhlí. Allianz také zrychluje snahu zbavit své portfolio investic a pojištění jakéhokoli podnikání v souvislosti s uhlím a zcela jej ukončit do roku 2040.

Skupina ČEZ měla v roce 2019 instalovaný výkon v uhlí 6,5 GW a podíl výroby z uhlí byl 39 % energetického mixu. Vzhledem k tomu, že svoji největší elektrárnu Počerady s výkonem 1 GW bude firmě miliardáře Tykače Sev.en předávat až v roce 2024, musela by ke splnění kritérii nastavených Allianz razantně zrychlit uzavírání ostatních elektráren. To však ČEZ neplánuje a tak je pravděpodobné, že Allianz bude s ČEZem odmítat uzavírat budoucí pojistky.

Allianz však ve své neochotě investovat a pojišťovat uhelné podniky není osamocená. Svá pravidla v reakci na pokračující klimatickou změnu aktualizovala i druhá mezinárodní pojišťovna na českém trhu – AXA. To přidělá ČEZu další vrásky, protože AXA od roku 2022 nechce pojišťovat firmy, které budou mít více jak 30 % produkce elektřiny z uhlí. Dále chce pojišťovna postupným snižováním dosáhnout nuly uhelných investic v zemích OECD do roku 2030 a globálně 2040. AXA také ohlásila investice do zelených sektorů v hodnotě 12 miliard eur.

S uhlím už nehodlá kamarádit ani Generali, která nedávno spolkla Českou pojišťovnu. Třetí největší světová pojišťovna a největší pojišťovna v ČR už v roce 2018 vyloučila, že by se ucházela o pojištění kontroverzního hnědouhelného dolu Turów. S podobně radikálním plánem na omezení podpory uhlí jako dvě výše zmíněné pojišťovny zatím nepřišla, ale dá se očekávat, že své vnitřní politiky ohledně pojišťování fosilního průmyslu bude také aktualizovat. Ke zpřísnění podmínek ji průběžně vyzýváme.


reklama

 
foto - Jeřábek Jiří
Jiří Jeřábek
Autor se v rámci Greenpeace Česká Republika zabývá energetikou, dopravou a rolí finančního sektoru.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (22)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Viktor Šedivý

21.5.2020 15:43
To by mne zajímalo, co by taková pojišťovna dělala, kdyby jim distributoři elektrické energie odmítli dodávat, dokud budou své zákazníky rozlišovat podle ideologických, nikoli ekonomických kritérií.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.5.2020 18:07 Reaguje na Viktor Šedivý
Obávám se, že budou zase ta kritéria jen ekonomická. Uhláky se dostávají na hranici rentability, v USA je normálně zavřou a nic neřeší. A pojišťovana nechce jít do takového rizika, že jim klient řachne.
Odpovědět

Viktor Šedivý

21.5.2020 19:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Asi jste nečetl úplně pozorně (chápu, nejste profesionální čtenář a spoléháte se na odborníky), jde o "poskytování majetkového a úrazového pojištění".
Jde tedy o čistě ideologicky motivované klacky pod nohy. Slavné OZE jsou stále zoufale ekonomicky nevýhodné, přes všechny deformace trhu, dotace a preference atd. se do nich nikomu nechce - efektivně fungující alternativu je tedy třeba zlikvidovat jinak.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2020 09:44 Reaguje na Viktor Šedivý
To je přece totální blbost. OZE jsou dnes už levnější a ten rozdíl se stále zvětšuje. Na světě se spustilo jenom loni 5000 MW v solárech, to je PĚT našich temelínských bloků!
Zkuste sehnat tolik investorů do "stále zoufale ekonomicky nevýhodné" investice!! To je přece ryzí pitomost, na dotace jede jen EU a i tam se prodává elektřina na burze. A FVE je nejlevnější.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

22.5.2020 10:12 Reaguje na Pavel Hanzl
OZE jsou jakoby levnější, protože do ceny elektřiny OZE nejsou započteny externality. Se započtením všech externalit, hlavně potřebných akumulací pro dodávky 24 hodin denně či nutných teplých záloh klasických uhelek a nakonec poškozování životního prostředí nadměrnou spotřebou přírodních zdrojů surovin nutných k jejich realizaci je elektřina z uhelek a jaderek zdaleka mnohem levnější než elektřina z OZE zdrojů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2020 17:54 Reaguje na Radim Polášek
Viděl jste někdy uhelný lom? Viděl jste někdy uhelnou elektrárnu? A viděl jste někdy střechu čehokoliv pokrytou fve panely? Já vím, v Petrohradě asi nenaprogramovali jen pana Šimůnka....
Odpovědět
LH

Lukáš Hrábek

22.5.2020 21:55 Reaguje na Radim Polášek
Ha, tak teď jste mě rozesmál. Myslíte si, že do těžby a spalování uhlí se snad započítávají externality? Nezapočítávají. A přitom jde jen u spalování uhlí v České republice podle propočtů vědců z Univerzity Karlovy o více než 50 miliard korun ročně. 50 miliard, které zaplatí stát, občané firmy či zdravotní pojišťovny na škodách na lidském zdraví. A to jsou jen externality znečištěného ovzduší, bez započtení externalit způsobených klimatickou změnou. Kam se na to hrabou nějaké hypotetické externality z OZE.
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.5.2020 08:49 Reaguje na Lukáš Hrábek
A z čeho si myslíte, že jsou financovány rekultivace po těžbě?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

21.5.2020 16:16
Pokud finanční sektor začne promítat politická zadání do svého podnikatelského režimu ,tak už se nejedná o tržní hospodářství, ale o globální politické vedení EU prosazované do volné hospodářské soutěže.

To potom není kapitalismus , ale počínající ekonomický neomarxismus.
Takové praktiky je nutno odsoudit, anebo zlegalizovat právní cestou.
Jinak se jedná o sprosté vydírání.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.5.2020 18:09 Reaguje na Miroslav Vinkler
To nebude politické zadání ani omylem. Uhláky jsou na zavření všechny, s rentabilitou jsou jsou na hraně a jen proto, že mají odepsané technologie a neplatí daň z externalit. Jinak by byla jejich elektřina neprodejná už teď.
Odpovědět
ig

21.5.2020 20:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Prosazení ekonomicky méně výhodného řešení je vždycky politické rozhodnutí :-) A třeba fve by si bez finančních pobídek ani neškrtly, však to sám opakovaně uvádíte, že je pro ně potřeba zavést nižší daně apod.

Existují i dobrá politická řešení, například zrušení otroctví bylo politické rozhodnutí, ne ekonomické. Ale v energetice je takových poskrovnu :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2020 09:26 Reaguje na
Bohudík, fv elektřina je nejlevnější na trhu, v USA se dostali na asi 63 halířů za kWh. Samozřejmě bez dotací. V EU se draží za nějakých 1.50 kč, což je asi polovina naž z uhlí nebo jádra, nová JE by nevyšla levněji, než asi na 6,-kč kWh.
Ty dotace slouží pouze k rychlejší realizaci investice, splacení není problém.
Proto na to banky půjčí a pojišťovny pojistí.
Ovšem zkuste si půjčit na parní lokomotivu, že budete tahat vlaky a zkuste ji pojistit!!!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2020 09:32 Reaguje na Pavel Hanzl
ještě odkazy:
https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/posledni-lonska-aukce-fve-nemecku-prinesla-prumernou-cenu-57-eur-mwh
https://www.euro.cz/byznys/zastarala-solarni-elektrarna-zbankrotovala-penize-dal-obama-1479201
Odpovědět
ig

22.5.2020 10:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Vidím, že plavete nejen v technice ale i v ekonomice. Parní lokomotivu mi pojišťovna klidně pojistí. Pojišťovně je obecně úplně buřt, jestli vydělávám nebo jsem v mínusu. Dokud platím, jsem pojištěný, když platit přestanu, pojištění končí. Pojišťovny pojišťují kde co, jsou to jen hrátky s pravděpodobností (pamatujete si ze školy, co je to pravděpodobnost?).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2020 17:51 Reaguje na
Zase nesmysl, jak dycky. Pojišťovna nepojistí úplnou blbost, protože jí je jasné, že pojištěnec okamžitě řachne a bude ještě chtít plnění.
Proč asi nepojistí uhlák? Kvůli velkém nebezpečí nesolventnosti.
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.5.2020 08:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Od toho je pojišťovenská matematika, aby propočetla pravděpodobnost škodné události. A může ji vyčíslit na takovou částku, že si to pojistit nenecháte.

A v článku je jasně napsáno, že to jsou ideologické důvody, nikoli to, že by toto pojištění bylo neatraktivní nebo dokonce rizikové.
Prostě se vedení těch pojišťoven zmocnili méněcenní lidé, vymozkovaní extrémistickou totalitní ideologií.
Asi jako když německé pojišťovny za Hitlera odmítaly poskytovat své služby Židům.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2020 09:38 Reaguje na
Když vezmu nulové daně na prodávanou energii, pořád vám uhlák vyjde daleko dráž, než OZE.
Nepočítáte do něho totiž investici, která je vždy rohodující a uhlák je dávno odepsaný, jen proto může jako konkurovat.
Je to tím, že cena suroviny jde nahoru, dobývat uhlí a dopravovat je do elektrárny je drahé samo o sobě.
OZE má palivo zadarmo.
Takže je pouze otázkou času, kdy cenově uhlák převálcuje totálně a ten čas je ve světě už dnes.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.5.2020 16:39
Já bych se toho nebál ... nepojistí A nebo A, pojistí někdo jiný. Ausgerechte klienta jako je ČEZ. Krom toho je majoritním akcionářem ČEZu stát, a stát, v nejširším slova smyslu, má uzavřenu spoustu jiných pojistných smluv, takže ...
Odpovědět
RP

Radim Polášek

22.5.2020 07:42
Člověk aby pomalu zvažoval, pokud má nějaké pojistky u Generali nebo Alianz, je vypovědět a přejít jinde.
Totiž jakou mám jako obyčejný klient záruku, že pojišťovna své ztráty či horší hospodaření kvůli takovým politickým rozhodnutím nepřevede na zvýšení cen pojistek běžným klientům.
Nebo třeba na zhoršení výnosů z investičního životního pojištění či na důraznější lpění "na oněch malých písmech" v textech pojistných podmínek. Které občas pojišťovně umožní nevyplatit pojistné plnění nebo ho výrazným způsobem snížit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.5.2020 09:29 Reaguje na Radim Polášek
Pojišťováci sami ví nejlépe, koho pojistit a koho ne, jaká mají kde rizika. Zkuste si pojistit sentinel, že s ním budete jezdit denně do práce.
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.5.2020 08:56 Reaguje na Radim Polášek
Souhlas. I z jiných důvodů - Genereli se navíc tak pomrvila, že už jí přestávám věřit.
Odpovědět
LD

Libor Dostálek

23.5.2022 10:21
Díky bohu, že nemáme žádnou uhelnou firmu, ale jen "obyčejný" e-shop a sklad s chovatelskými potřebami. Díky tomu tak u nás pojištění pro firmy nebyl žádný problém. Pomáhal jsem ho ředitelovi zařídit u pojišťovny MetLife https://www.metlife.cz/skupinove-pojisteni/skupinove-pojisteni-pro-firmy/ , tak jsem si mohl přesně pohlídat veškeré podmínky, plnění, platby, atd. :-) .
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist