https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jirin-jerabek-uhli-muze-skoncit-driv-nez-se-politici-rozhoupou
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Jeřábek: Uhlí může skončit dřív, než se politici rozhoupou

26.5.2021
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Piqsels
Konec éry spalování uhlí na výrobu elektřiny a tepla se blíží. A nastane dříve, než si představovala Uhelná komise, která na konci minulého roku doporučila rok 2038. O datu nyní debatovala vláda, v níž se část ministrů a ministryň klonila k dřívějšímu datu, ale konkrétního roku se ani šest měsíců po posledním zasedání Uhelné komise nedobrala. Pro rozhodnutí prý potřebuje více podkladů a také vypracování rychlejších scénářů útlumu uhlí, než je rok 2038. Reálně to znamená, že o konci uhlí bude rozhodovat až nová vláda vzešlá z podzimních voleb, takže si na konečný verdikt nad uhelným průmyslem ještě počkáme.
 
V poslední době se rapidně mění situace uhelného byznysu v okolním světě i v České republice. Podklady, na základě kterých debatovala o uhlí Uhelná komise, již dnes neplatí. Cena povolenek za emise CO2, které každá uhelná elektrárna musí nakupovat, se za posledních pár měsíců zdvojnásobila a je teď již nad 50 eury za jednu tunu. Zatímco uhelná komise v modelech počítala s pomalým růstem ceny povolenek na 30 euro, a to až v roce 2030. Mezitím vláda v Německu reagovala na nedávný přelomový rozsudek v klimatické žalobě a ohlásila zpřísnění plánů Německa na snižování emisí do roku 2030 a také ohlásila plán dosáhnout klimatické neutrality země do roku 2045. Tato nová trajektorie snižování emisí znamená, že náš soused bude muset i přehodnotit a zrychlit i uzavření uhelných elektráren, které bylo původně plánované až k roku 2038.

Do toho minulý čtvrtek firma ČEZ uspořádala tiskovou konferenci a představila svou novou koncepci “Čistá energie zítřka”. Generální ředitel Daniel Beneš spolu s dalšími manažery oznámili, že razantně omezí uhlí a začnou mnohem více investovat do obnovitelných zdrojů. Konkrétně chtějí postavit do roku 2030 6 GW obnovitelných zdrojů, chtějí transformovat všechny uhelné teplárny a omezit produkci uhlí v roce 2030 jen na 12,5 % z jejich celkové produkce, což je velký skok. Reálně to znamená, že budou mít v provozu jednu nebo dvě ze svých stávajících elektráren. Management už ale neobjasnil více detailů, jakých elektráren se bude omezení produkce bude týkat, ani zda je bude zavírat či nechá v rezervě, ani do kdy by se mělo skončit se spalováním uhlí úplně.

Velká část bank a pojišťoven na českém trhu omezuje poskytování úvěrů a pojištění uhelným firmám, které nemají plán na konec využívání uhlí do roku 2030. Takový plán ale skupina ČEZ nepředstavila: v roce 2030 stále plánuje spalovat uhlí a neuvedla ani konečné datum spalování uhlí. Lze tedy předpokládat, že takový plán nesplňuje pravidla řady finančních institucí pro poskytování finanční podpory či pojištění a dnes oznámená prezentace se tak minula se zamýšleným cílem.“

ČEZ potvrdil, že za jeho oznámením je i tlak finančních institucí, bank a pojišťoven na českém trhu, které z etických důvodu již dále nechtějí podporovat investice v uhelném průmyslu a požadují od svých klientů, tedy i ČEZu, aby měli podnikatelský plán, který bude počítat s koncem spalování uhlí do roku 2030. Kolem tohoto roku by totiž podle odborných studií mělo kvůli ochraně klimatu končit spalování uhlí v zemích OECD. Představený plán firmy ČEZ nicméně počítá ještě s malým podílem uhlí i po roce 2030 a bude tedy zajímavé, jak se k němu finanční instituce postaví.

Původní datum odklonu od uhlí až v roce 2038 by tak v současné situaci zjevně znamenalo umělé prodlužování života uhelných elektráren, které by bylo asi třeba dotovat ze státního rozpočtu. Místo podpory uhlí po roce 2030 by měla příští vláda intenzivně pracovat na tom, aby v následující dekádě nedošlo k živelnému a nekoordinovanému vypínání uhelných zdrojů a připravit plány na podporu rozvoje obnovitelných zdrojů i na transformaci uhelných regionů a teplárenství.


reklama

 
foto - Jeřábek Jiří
Jiří Jeřábek
Autor se v rámci Greenpeace Česká Republika zabývá energetikou, dopravou a rolí finančního sektoru.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (53)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Viktor Šedivý

26.5.2021 10:17
Ano, z ideologických důvodů lze vymyslet v podstatě libovolný podraz, kterým se jakákoli lidská činnost stane ze dne na den reálně neprovozovatelnou.

Něčemu podobnému bychom se měli samozřejmě vyhnout a podobnou destrukci nepřipustit. Uhelné elektrárny lze provozovat do té doby, dokud je uhlí - zbytek je jen otázka ochoty přizpůsobit se diktátu z brusele.
Odpovědět
ms

27.5.2021 14:19 Reaguje na Viktor Šedivý
Další pseudozelený mudrlant, který jásá nad předčasným koncem uhlí a nezeptá se ani jednoho ze šéfů energeticky náročných českých podniků, čím budou moci 24/7/365 pohánět své stroje. Pan Jeřábek patří k lidem, kteří chtějí zachránit vesnici jejím vypálením. Tuhle zemi živí český průmysl, ne zelení ideologové napojení na špinavý dotační byznys! Pane Jeřábku, české FVE s intalovanou kapacitou jako Temelín loni vyrobily 3 % z celké elektřiny, ale jen když chtěly (když svítilo dobře slunce). Jo a z větru 1 %. Tak tohle má nahradit loňskou produkci elektřiny z uhlí ve výši 43 %???
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

27.5.2021 16:26 Reaguje na
Navíc ty FVE stály 5x tolik co Temelín.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.5.2021 18:55 Reaguje na
Zvláštní je, že Němčouři mají z fve asi 40 TWh ročně, což je víc jak plovina naší celoroční spotřeby.
To bude asi tím, že je to výrazně slunná země a hlavně tam svítí i v noci.
Odpovědět
VK

Václav Kain

26.5.2021 11:28
Od uhlí můžeme odstoupit,ale až budou vybudovány alternativní,spolehlivé a laciné zdroje.Dřív ne!!!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.5.2021 17:10 Reaguje na Václav Kain
A když nebudou a uhlí bude zcela mimo? Tak babo raď.
Všichni sousedi to budují velmi svižně, u nás se jen žvaní.
Odpovědět
EN

Emil Novák

26.5.2021 21:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Když nebudou, tak nebude uhlí zcela mimo. Jak prosté.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.5.2021 15:15 Reaguje na Emil Novák
Uhlí skončí zcela nezávisle na našem žvanění.
A pokud elektřina nebude, tak ji budeme muset kupovat.
Zatím Německo a jiné sousední státy mají dost a ještě levnější, ale živit půlku ČR stejně nebudou. Hlavně, proč by to dělali, my měli stejnou šanci si vybudovat svoje čisté zdroje a že jsme si zvolili do vedení to, co tam máme, není jejich problém.
Odpovědět
EN

Emil Novák

27.5.2021 16:09 Reaguje na Pavel Hanzl
A to se právě hluboce mýlíte. Kupovat ji můžeme, dokud ji bude někdo ochoten prodat, a dokud ji bude jak k nám přenést. Sousední státy mají v plánu být v blízké budoucnosti deficitní stejně jako my. Přenos elektřiny z okolních států je omezený, odstavení uhlí bez náhrady nemohou přeshraniční kapacity plně kompenzovat, ani kdyby se našel někdo, kdo by v tu dobu byl ochotný vyvážet. Takže to dopadne tak, že odstavovat uhlí budeme jen do chvíle, než narazíme na hranice zdrojové přiměřenosti, pak ČEPS odstavování dalších uhelných zdrojů zarazí a prohlásí je za nezbytné pro zajištění provozu sítě. To samé se už u několika uhelných elektráren stalo v Německu. Tyto elektrárny sice nebudou dále působit na trhu s elektřinou, přesto ale budou v provozu podle požadavků ČEPS, který bude hradit jejich provoz z našich distribučních poplatků, které tím pádem značně narostou. A pak bude elektrárnám úplně jedno, jestli stojí povolenka 50 nebo 500 €/MWh, dokud nebude k dispozici jiný zdroj, budeme nuceni zaplatit jakoukoliv cenu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.5.2021 18:52 Reaguje na Emil Novák
Jistě. Kvůli neschopnosti a ropáctvím se elektřina brutálně zdraží a pak teprve se rozjede budování OZE. Na blbý národ musí být bič, dobrovolně nic dělat nebude, jen bude žvanit.
Odpovědět
EN

Emil Novák

27.5.2021 20:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Žvaníte tu jedině vy.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.5.2021 13:56
Pokud se zavřou některé uhelné elektrárny z důvodu ceny emisních povolenek, začne být na trhu nedostatek elektřiny a to si zase vynutí pokles ceny emisní povolenky. Myslím, že optimizmus autora je velmi účelový! Jak správně říká pan Kain, pojede tolik uhelných elektráren, kolik je potřeba na pokrytí spotřeby, a je jedno zda v Česku, Polsku či Německu.
Odpovědět
DA

DAG

27.5.2021 07:29 Reaguje na Jiří Svoboda
A nebo cena emisní povolenky neklesne a my to prostě zaplatíme i s chlupama.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

27.5.2021 08:59 Reaguje na DAG
Jistě to je druhá možnost. Tak by se teoreticky mohl vytvořit ekonomický tlak s tím něco dělat, ale sám vidíte schůdnost podnikání v bezemisní jaderné energetice.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.5.2021 15:24 Reaguje na Jiří Svoboda
To "bezemisní" vyhořelé palivo je nejtoxičtější odpad na světě bez možnosti likvidace.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

27.5.2021 16:06 Reaguje na Pavel Hanzl
To tvrdíte vy v souladu s vaší úrovní vzdělání a představivosti.
Odpovědět
EN

Emil Novák

27.5.2021 16:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Sám jste toxický. Vyhořelé palivo ještě nikdy nikomu neublížilo a není žádný důvod, aby se to změnilo. Motat dohromady emise a vyhořelé palivo může snad jen Hanzl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.5.2021 18:50 Reaguje na Emil Novák
Nikomu neublížilo, protože se s ním zachází jak s barelem nitroglycerinu, má neskutečnou opatěru a jen úložiště stojí stovky miliard.
Stále se slibují další možnosti zpracování a energetického využití a je stále kulový. U nás se mudruje nad trvalým úložištěm VŠECHNY obce jsou proti.
Emise i vyhořelé palivo jsou externality, z nich to palivo je jednoznačně nejhorší. A jak se dá zlikvidovat vypálený reaktor?
NIJAK!!!
To nelze vůbec, musí se někam zakopat a 400 let hlídat.
Odpovědět
EN

Emil Novák

27.5.2021 20:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Další lež jako věž, úložiště nestojí stovky miliard, dokončované hlubinné úložiště ve Finsku stojí 500 milionů Eur = 12,7 miliardy Kč:
"The excavation of the first five tunnels is part of Posiva's approximately 500 million-euro EKA project that covers all the final disposal facilities needed, including both their construction and the equipment, as well as the start of the final disposal operation in the first deposition tunnel. To pin down the EKA project, it means that Posiva is the first operator in the world to start geological final disposal of spent nuclear fuel."
https://www.posiva.fi/en/index/news/pressreleasesstockexchangereleases/2021/excavationofworldsfirstfinaldepositiontunnelsstartsinposivasonkalofacility.html
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

28.5.2021 08:54 Reaguje na Pavel Hanzl
A co takhle odstavený reaktor a mezisklad vyhořelého paliva nechat 300 let stát a čekat, až radioaktivita vychcípe nebo se pěkně vystárlé málo aktivní vyhořelé palivo využije? Areál jaderné elektrárny může být z 95% plochy bezproblémově využíván k jiným účelům.

Jaké jsou toto negativí externality? Obětovat hektar území a znepřístupnit ho třeba na 1000 let?

Prostě vy zelení magoři nejste schopni racionálně uvažovat!
Odpovědět
JM

Joska Malý

28.5.2021 11:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Říká Vám něco uzavřený palivový cyklus? Reaktory III. a IV. generace? To je věc, která je technologicky možná, narozdíl od toho Vašeho ukládání energie z občasných zdrojů energie. Žel jaderná energetika je kvůli takovým ekoteroristům jako Greenpeace v útlumu a uranu je na světě tolik a je tak levný, že sepalivo přepracovávát nevyplatí, není tu ekonomický tlak. Kdyby se Evropa vzpamatovala a rozjela masivní podporu jádru, nebo ho alespoň nehanila. To by se hospodařilo jinak...
Radši bych měl pod domem uložiště, než soláry za domem a větrníky na kopci!
Odpovědět
DA

DAG

28.5.2021 08:56 Reaguje na Jiří Svoboda
Ano jedinou cestu vidím v jádru. Ještě jsem nikde neviděl důkaz o tom, že za dvacet nebo třicet let bude dostatek zelené energie po celý rok.
A nahrazení uhlí plynem je podle mě slepá cesta. Možná se ušetří nějaké emise, ale to by jsme museli vědět co se děje při těžbě v Rusku, ale budeme je tím pádem dál živit.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

28.5.2021 12:41 Reaguje na DAG
Každá nová JE je krok správným směrem za předpokladu, že se nestaneme součástí Říše.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.5.2021 15:26 Reaguje na Jiří Svoboda
Při tak mohutné výstavbě OZE v celé Evropě to asi nenastane.
Už i čezáci to pochopili:
"Polostátní firma dnes oznámila, že plánuje do roku 2030 vybudovat obnovitelné zdroje o výkonu 6000 megawattů (MW), převážně fotovoltaických elektráren, a to primárně v Česku. Jde zhruba o trojnásobek výkonu Jaderné elektrárny Dukovany.
https://oenergetice.cz/energetika-v-cr/analytici-nova-strategie-cez-reaguje-na-realitu-evropskeho-energetickeho-trhu
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

27.5.2021 16:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Nepletete si náhodou sliby a realitu?

Já vám slibuji, že vám koupím nejdražšího mercedesa.

Podobně mi Kalenda slíbil (dokonce dvakrát) tisícovku, když najdu chybu v jeho modelu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.5.2021 17:13
Já těžko chápu, proč politici řeší nějaké uhlí!!
To by mohli taky řešit, kdy budce pršet a kdy svítit sluníčko!!
Uhlí skončí, když bude ekonomicky nevýhodné a bude levnější jiná elektřina bez ohledu na to, co vymudrují naši potentáti.

Jedinou možností je, že by to dotovali ze SR, ale já doufám, že na podzim zvolíme normální vládu.
Odpovědět

vladimír šmídl

26.5.2021 21:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Samozřejmě, naprostý souhlas. O využití uhlí rozhodnou energetici a tam se blíží (v ČR) okamžik dotěžení (Kladno, Plzeň už to má za sebou). Jak praví silvestrovký bonmot ze šedesátých let, my tomu větru poručit sice můžeme , ale je otázka, zda nás poslechne. Levnější elektřinu, než využívá soudobá energetika ČR vítr ani slunce nenabízí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.5.2021 15:17 Reaguje na vladimír šmídl
Omyl. Rozhodnou obchodníci.
Vítr i slunce nabízí výrazně levnější elektřinu na celém světě, i v Německu, kde je dotována na nižší úroveň, než stojí naše z uhláků.
Odpovědět
EN

Emil Novák

27.5.2021 16:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Stokrát opakovaná lež.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.5.2021 18:42 Reaguje na Emil Novák
https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/ve-spanelske-aukci-podporu-oze-uspely-projekty-vykonem-pres-3-gw

Lžete pořád jen vy. Španěláci dotují fve na 25 eur, u nás cena z uhlí nejde nikdy pod 60 eur.
Odpovědět
EN

Emil Novák

27.5.2021 20:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Španělsko rozhodně není celý svět, demagogicky jste si vybral jednu zemi s ideálními podmínkami, kterou pak vztahujete na celý svět. ČEZ má na letošek prodanou elektřinu ze svých elektráren na 45,8 €/MWh, takže "nejde nikdy pod 60 eur" je další lež jako věž.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.5.2021 18:45 Reaguje na Emil Novák
"U aukci tak uspělo 75 projektů o výkonu 258 MW. Vysoutěžené ceny se pohybovaly mezi 48 a 53,9 EUR/MWh, jejich vážený průměr dosáhl 52,2 EUR/MWh."
https://oenergetice.cz/nemecko/vetrne-elektrarny-si-zari-nemecku-vysoutezily-nejvyssi-moznou-cenu-novinkou-byla-inovativni-aukce/

U nás cena z uhláků nejde nikdy pod 60 eur.
Odpovědět
EN

Emil Novák

27.5.2021 20:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Další demagogie. Opět jste si vybral jen to co se vám hodí do krámu. Německé OZE v provozu letos dostanou průměrně dotaci 117,5 €/MWh nad tržní cenu, u nově vysoutěžených větrných elektráren osciluje vysoutěžená garantovaná cena dlouhodobě kolem 60 €/MWh, feed-in tarify pro fotovoltaické elektrárny se pohybují mezi 54,4 €/MWh a 79,2 €/MWh
A teď to nejdůležitější: v inovativních aukcích, které ovládla fotovoltaika, kde není garantovaná výkupní cena, ale jen příplatek k tržní ceně, byl naposledy vysoutěžený příplatek 42,9 €/MWh NAD tržní cenu, což ukazuje pravou hodnotu této elektřiny.
A opakuji: ČEZ má na letošek prodanou elektřinu ze svých elektráren na 45,8 €/MWh, takže "nejde nikdy pod 60 eur" je další lež jako věž.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

28.5.2021 19:25 Reaguje na Emil Novák
Pozor, ČEZ vyrábí z uhlí relativně málo elektřiny. Tu cenu mohlo srazit "drahé" jádro.
Odpovědět
EN

Emil Novák

28.5.2021 21:33 Reaguje na Jiří Svoboda
To nemohlo srazit "drahé" jádro. ČEZ nemá důvod prodávat elektřinu z jádra levněji ani dráž než z uhlí. Rozdíl je jen v tom, že má na elektřině z jádra daleko vyšší marži než na té uhelné, ale prodejní cena, pokud ji prodává jako baseload, je v zásadě stejná.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

29.5.2021 17:01 Reaguje na Emil Novák
Pouze spekuluji. Ale někdy je levnější provozovat elektrárnu se ztrátou než ji odstavit.

Na energetické burze zprzněné dotovanými OZE se dějí moc podivné věci. Možná by mohl někdo napsat článek, jak to tam opravdu funguje.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

29.5.2021 19:58 Reaguje na Pavel Hanzl
No jo, ale ta nespolehlivá FVE elektřina má hodnotu tak 20 EUR/MWh. Takže pořád blbý!
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

27.5.2021 09:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Počkejte, to uhlí se stává ekonomicky nevýhodné z politických důvodů kvůli vysokým cením emisních povolenek, ne kvůli nákladné těžbě.

Uznávám, že toto je v zásadě správný přístup, ale pak, když je takto penalizováno uhlí, nemělo by být dotováno všelijaké OZE a zelené úspory a nahrávat ty peníze do nastavených kapes zelených lobbyistů.

A jak by to měla ta nová správná vláda zvolená na podzim dělat?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.5.2021 15:21 Reaguje na Jiří Svoboda
Uhlí končí proto, že se finančně nemůže nikdy vyrentovat. Pokud by muselo platit všechny škody, které páchá.
Dotace OZE v Evropě jsou na nižší úrovni, než kolik stojí naše uhelná elektřina a nová vláda by to měla opsat i s chlupama ze zemí, kde to funguje.
Odpovědět
EN

Emil Novák

27.5.2021 16:11 Reaguje na Pavel Hanzl
A funguje to ve kterých zemích, podle vás?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.5.2021 18:38 Reaguje na Emil Novák
Sledují se v našich médiích hlavně Němci:

https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/nemecku-se-budou-stavet-primorske-vetrne-elektrarny-rekordne-nizkymi-dotacemi


https://oenergetice.cz/nemecko/vetrne-elektrarny-si-zari-nemecku-vysoutezily-nejvyssi-moznou-cenu-novinkou-byla-inovativni-aukce/

https://oenergetice.cz/rychle-zpravy/prumerna-cena-silove-elektriny-nemecku-vloni-poklesla-temer-petinu

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nikde-nezdrazuje-elektrina-tak-rychle-jako-v-cesku-proc-133070

Všimněte si už konečně, že v Německu jde cela silové elektřiny dolů (o 20%) díky OZE, kdežto u nás jde nejvýc nahoru z celé Evropy (díky absence OZE).

Odpovědět
EN

Emil Novák

27.5.2021 20:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Rád bych vám připomněl, milý pane Hanzle, že ta země, kde to podle vás funguje a měli bychom to od ní opsat i s chlupama, má stanovený konec uhlí ještě o rok později, než navrhla naše uhelná komise (konec roku 2038 oproti začátku roku 2038).
Dále si všimněte, že silová elektřina je pouze jednou z mnoha složek ceny elektřiny (v Německu celkem nepodstatnou), a že co se týká konečné ceny elektřiny, kterou vidí každý na faktuře, mají Němci suverénně nejdražší elektřinu v Evropě a jednu z nejdražších na světě, srovnatelnou jen s rozvojovými zeměmi typu Belize nebo Guatemala.
Odpovědět
JH

Jan Hladil

28.5.2021 06:48 Reaguje na Emil Novák
Tak daleko pan Hanzl inteligenčně nedosáhne, nesmíte ho zahlcovat realitou, on jede na snech.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

27.5.2021 16:22 Reaguje na Pavel Hanzl
První odstavec souhlas.

Druhý odstavec bych jen komentoval tak, že to možná dnes nějak funguje, ale to neznamená, že to nemůže hodně brzy narazit na přirozené limity a budou velké průšvihy. A pak se budeme všichni hodně divit včetně vás.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.5.2021 18:39 Reaguje na Jiří Svoboda
Co si představujete jako přirozená limita? Třeba dojde uhlí, ne? Slunce a vítr těžko.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

28.5.2021 08:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Že do sítě dáme tolik OZE, že už to neuregulujeme, a budeme muset dělat pro nápravu stále šílenější opatření, které nakonec neufinancujeme.
Odpovědět

Jirka Černý

26.5.2021 17:59
Připomíná mi to jak jsem kdysi dávno potřeboval jeden certifikát od takového ekologického bratrstva kočičí pracky, byl tam nastavený limit na splnění 70%, vše šlo dobře ale když byly výsledky tak nám bylo sděleno že nás to splnilo njak moc a tak bylo rozhodnuto že musíme splnit na 90% takže certifikát jsem neobdržel zato jsem získal zkušenost s kým se nedá jednat slušně a férově což bylo mnohem užitečnější.
Odpovědět
kk

karel krasensky

26.5.2021 18:59
Těžba uhlí musí pokračovat.Co bychom jinak na Mikulaše davali do punčochy
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

27.5.2021 12:30 Reaguje na karel krasensky
Biomasu :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.5.2021 18:40 Reaguje na karel krasensky
stačí dřevěné.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.5.2021 20:24
Víte kdy uvěřím na to, že obnovitelné zdroje budou jediným zdrojem energie?
Minimálně tehdy, až si pan Hanzl pořídí fotovoltaiku na pokrytí svých
potřeb veškeré energie a bude tleskat větrníku u domu. Všichni ti
mudrlanti vidí podobné vymoženosti nejraději někde mimo svá obydlí
pořízené za 100% dotace a ještě vydělávat na tom, že energii prodají
chudým. Do té doby to beru jako zdroj pro rekreační objekty a zdroj
pro krajiny s příhodnými přírodními podmínkami. Fotovoltaiku nebudou
používat za polárních nocí za polárním kruhem a ani ty větrníky někde
v závětří hor. Bez fosilních a nebo jaderných zdrojů to ještě dlouho
nebude možné i kdyby tu byly denně takové články tři a pan Hanzl k nim
napsal třicet komentářů. To spíše očekávám za pár let pláč nad tím,
že jsme si zlikvidovali průmysl a energie se bude regulovat na příděl
podle momentálních přírodních podmínek a samozřejmě na naplněnosti
peněženek.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

27.5.2021 21:56
https://www.youtube.com/watch?v=45r-Oeasqfs
Odpovědět
JH

Jan Hladil

28.5.2021 06:44
Pane Jeřábku až nám ukážete pevnými daty podloženou koncepci neuhelné, nejaderné a neplynové energetické soustavy, která bude pro koncové spotřebitele a pro stát (bez dotací) +- stejně drahá, napište další článek. Do té doby raději mlčte.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist