https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jiri-vcelak-vyjadreni-z.s.sumava-domovem-k-pripravovane-zonaci-np-sumava
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Včelák: Vyjádření z. s. Šumava domovem k připravované zonaci NP Šumava

15.3.2019
Dnes je nejen z přímého kontaktu, nýbrž i z leteckého pohledu jasné, že si příroda dokáže poradit i s větším škůdcem, než je lýkožrout, totiž s činností lidskou. Obnova přírody, jak na Šumavě vidno, funguje, teď by bylo dobré ještě obnovit lidskou důvěru v ní.
Dnes je nejen z přímého kontaktu, nýbrž i z leteckého pohledu jasné, že si příroda dokáže poradit i s větším škůdcem, než je lýkožrout, totiž s činností lidskou. Obnova přírody, jak na Šumavě vidno, funguje, teď by bylo dobré ještě obnovit lidskou důvěru v ní.
Coby obyvatelé Šumavy vnímáme Národní park Šumava jako zdroj příležitostí i pilíř své identity. Jako dobrý sedlák přemýšlí, jak své zemědělské plochy uchovat bohaté a plodné pro své pravnuky, tak je i pro nás ve strategii NP hlavním měřítkem rozsáhlý, stabilní ekosystém, ve kterém sama příroda dává řád i vzhled – neboť to a nikoli luxusní servis turistům či objem vytěženého dřeva činí ze Šumavy unikát.
 

S nadějí jsme očekávali návrh zonace, který přinese rozsáhlé a scelené přírodní zóny, což je celosvětový úzus národních parků. Návrh však tuto změnu přináší jen velmi váhavě, rozsah bezzásahových, tedy přírodních zón zůstává víceméně nezměněn a jejich rozšíření se nezávazně odkládá. Dostupná aktuální data získaná v terénu a zpracovaná předními českými přírodovědci přitom prokazují, že již nyní je možné přírodu ponechat svému vlastnímu životu na více jak polovině území parku. S novým návrhem zonace se vytrácí i koncepce směřování dalšího vývoje parku, neb po jejím schválení zůstane rozsah zonace zafixován na dalších 15 let. Přitom není vůbec jisté, zda po těchto 15 letech připadne alespoň nějaká část zóny přírodě blízké do zóny přírodní. Kam se podělo ono směřování ke zvyšování onoho podílu bezzásahovosti tak, aby NP Šumava zůstal zařazen ve II. kategorii dle IUCN? Vždyť čtvrtina z celkové rozlohy za čtvrt století existence parku opravdu není mnoho. Jsou to pouhé dvě setiny rozlohy České republiky. Jak málo to je, si uvědomíme, když ze statistik zjistíme, že zastavěná plocha v celé republice je 160 x větší.

Pokud se podíváme k našemu staršímu sousedovi, do Národního parku Bavorský les, vidíme, že zde mají jasnou koncepci a že rozšiřování bezzásahových zón je možné. Dnes je nejen z přímého kontaktu, nýbrž i z leteckého pohledu jasné, že si příroda dokáže poradit i s větším škůdcem, než je lýkožrout, totiž s činností lidskou. Obnova přírody, jak na Šumavě vidno, funguje, teď by bylo dobré ještě obnovit lidskou důvěru v ní.

Věříme, že tento požadavek vědecké obce i nás běžných obyvatel a návštěvníků Šumavy bude vyslyšen a podaří se šumavské přírodě prosadit důstojný prostor.


reklama

 
Jiří Včelák
Autor je předseda spolku Šumava domovem
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist