https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jirin-malik-proc-vlci-utoci-na-ovce-duvod-je-prosty
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Malík: Proč vlci útočí na ovce? Důvod je prostý

16.11.2020
Foto | Jiří Malík
Tři obce v CHKO Broumovsko požádaly Správu CHKO Broumovsko o odstřel kriticky ohrožených vlků. Vyzvaly tak de facto k porušení české i unijní legislativy a zároveň tím sdělili lesníkům a pícninářům, kteří mají daleko větší škody přezvěřením spárkatou zvěří, že na ně neberou ohled (protože mrtvý vlk lesům a krajině pomáhat nebude - mimochodem, aby jelena vlk či černou zvěř dostal, musí mít smečku).
 

Je neuvěřitelné, jak stálým křikem o škodách a masáží lží a fám několika jedinci z Broumovska se naprosto okrajový problém nafoukne zejména díky neobjektivním médiím (Seznam Zprávy například) do kauzy národních rozměrů jen proto, že si chovatelé nejsou ochotni chránit dostatečně (a někteří dodnes dokonce vůbec) svá stáda.

A je neuvěřitelné, že myslivost, která za toto všechno nedodržením svého vlastního zákona de facto může (včetně návratu vlka za přemnoženou divokou zvěří), prakticky žádné kritice nepodléhá! Že by to bylo tím, že myslivecká lobby je prorostlá všude, včetně obou komor sněmovny a částečně ovládá i MZe?

Dráty bez proudu...
Dráty bez proudu...
Foto | Jiří Malík

A už vůbec nikoho z oněch "řešitelů" vlka nezajímá, proč vlci útočí. Tak já vám to řeknu. Protože v řadě míst jsou dodnes ohrady děravé, nebo nejsou vůbec, nebo je to jen pár drátů bez proudu!

Nezodpovědní pastevci, a je jich opravdu jen několik, ale na celém území CHKO i v okolí, tak stále učí vlka, jak snadno přijít k potravě. Vlka musí domácí maso bolet (pochopitelně tím nemyslím odstřel, který nic nevyřeší). A tak vlci to zkouší i jinde, kde se o ohrady třeba snaží, ale nemají tam psy. A tato nezodpovědnost pastevců a jejich neschopnost akceptovat nové podmínky, jak je v ČR zvykem, se řeší extrémním požadavkem, a ne rozumnou debatou a hledáním skutečných řešení.

První fotka je z února 2020 z Janovic, kde také byly letos útoky (bodejť by ne). Vidíte na ní spadlý ostnatý drát a pásku. To není výjimka, jedná se o setrvalý stav, jak vidno ze sešlapu lesní půdy (kam by pastva vůbec neměla přijít). Žádný proud. NULOVÁ ochrana před vlky. Právě zde o několik měsíců později vlci útočili - i toto místo je tedy součástí mediální masáže o zlých vlcích a jejich krvavých obětech.

Jediný drát vlk snadno podleze, i kdyby v něm proud byl. Jakože není.
Jediný drát vlk snadno podleze, i kdyby v něm proud byl. Jakože není.
Foto | Jiří Malík

Laická veřejnost a lidé odjinud oprávněně pláčou nad roztrhanými ovcemi. Ale veřejnosti už nikdo neřekne, že chudáci zvířata neměla šanci, protože na ně pastevec kašle! Ano, je to týrání v tomto případě, podle mne. Ale ne ze strany vlků. Krávy, koně, telata a hříbata zde utíkají po desítkách již desetiletí i do lesa, kde si lámou nohy, dokonce se pasou v národní přírodní rezervaci, tedy i na cizích pozemcích. Jednotlivci, místní lesníci i Správa CHKO zde marně vlastníka již desetiletí volá k nápravě.

Druhá fotka z dubna 2020 ukazuje jinou pastvinu téhož vlastníka asi o 2 km dále, kde sice ochrana je, ale i odtud stádo pravidelně utíká, neb dráty bez proudu jsou často dobytkem protrženy. Vlk tak pohodlně projde pod dráty. A obdobných míst jsou v CHKO Broumovsko desítky a obdobně tomu je i na polské straně, abych byl spravedlivý!

Jestli si tedy někdo myslí, že na vině za útoky na chovná zvířata na Broumovsku je vlk, tak se hluboce mýlí a jen ukazuje, že ve skutečnosti nezná území a stav situace kolem pastvy. Pokud si na tom chce ještě navíc honit politické body, pak je to ostuda, kterou by mu měli voliči co nejdříve spočítat.

Třetí fotka je z 2. 5. 2020. Stejná pastvina jako na foto dvě. Stále po měsíci bez proudu - pro vlky opět žádný problém.

Ovčí průchod.
Ovčí průchod.
Foto | Jiří Malík

Čtvrtá fotka z března 2020. Teplice. Díra od kanců tam byla minimálně 3 týdny, i když už byly na pastvě ovce a malá jehňata. Na pletivu vidíte vlnu od dospělých ovcí, jak tu týdny opakovaně utíkaly v jednotkách desítek na stovky metrů od pastviny. Zázrak, že zde nedošlo k útoku, vlci kousek od našeho domu byli již viděni, jak ohradu obhlíží.

Když jsem na díru majitele upozorňoval, že se vystavuje riziku útoku, bylo mu to celkem jedno. A takto mohu pokračovat a to se tomu věnuji jen opravdu nahodile.

Další katastry s podobnými nedostatky: Libná, Adršpach Dolní i Horní, Šonov, Heřmánkovice, Zdoňov, Horní Teplice a jistě by se toho našlo víc, kdyby se o to někdo zajímal systematicky. Ale o co zní mediálně lépe: Vlci opět útočí než nadpis Lidé zase selhali a umožnili vlkům útok.

P.S.: Již několik osob ze strany odmítačů vlků mi vyhrožovalo ohledně mé snahy upozornit na skutečnou realitu smrtí (krumpáč do hlavy a oběšení na lampě - na FB Lesnicko dřevařského vzdělávacího institutu, z.s. Vyškov a pak jeden chovatel mi vyhrožoval, že do mně najede autem, až zase pojedu na kole).


reklama

foto - Malík Jiří
Jiří Malík
Autor je předseda Spolku Živá voda, vedoucí národní kampaně Koalice STOP HF a člen Výboru pro krajinu, vodu a biodiverzitu Rady vlády pro udržitelný rozvoj.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (192)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Hu

Hunter

16.11.2020 16:13
Neuvěřitelné.
Odpovědět
FJ

Franta Jetel

23.11.2020 12:16 Reaguje na Hunter
Předpokládám, že autor článku Jiří Malík a jeho přikyvovači nikdy v zemědělství ani jinde fyzicky nepracovaly a problematice chovu tím pádem nemají šanci porozumět, protože by jinak nemohl psát takový HO.NA. Jste zaslepenci, kteří si neváží žádné cizí práce a zkušeností našich předků. Dřepíte někde v teplíčku svých paneláků a kanceláří a žijete v bludných představách o reálném světě. Nemá tudíž cenu se s vámi komunikovat či polemizovat. Kupujte si bio eko potraviny v obchoďákách, které sem dováží lodě a tiráky z celého světa a hlavně chraňte a vypouštějte do přírody vlky, rysy, bobry, vydry, kormorány, špačky, ... .
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

16.11.2020 16:26
A teď jsem zvědavý, jak se projeví odmítači vlků. Bude tady mediální masáž o podvržených fotkách?
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

16.11.2020 16:50 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Proč by měla? Vzhledem k tomu, za jakých okolností proběhly poslední útoky, je existence nějakých nezabezpečených pastvin irelevantní. Znamená to jediné. V podstatě jakékoliv zabezpečení proti vlkům je neúčinné a proto, přesně jak píše autor, je nezbytné, aby "domácí maso" vlky začalo bolet. Jen na tu příčinu bolesti mám jiný názor.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

16.11.2020 16:58 Reaguje na Jan Olejníček
Četl jsem ten článek celkem pozorně. Pokud je elektrický ohradník bez proudu, případně chybí místy úplně, není to normální. Takovému chovateli bych škody neuhradil. Mělo by to být totiž stejné jako když chcete po pojišťovně, aby Vám uhradila škodu na majetku. Odškodnění dostanete jedině tehdy, když splníte podmínky zabezpečení. Pokud je nesplníte, odškodnění je Vám kráceno, případně pojišťovna škodu vůbec nezaplatí.
Odpovědět

Jan Šimůnek

16.11.2020 17:31 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Uvědomte si laskavě, že napětí, které odradí krávu nebo ovci od opuštění pastviny, vlka neodradí. A napětí, které vlka zabije (a zbytek smečky tudíž odradí), může zabít i člověka (pak by ovšem trestní odpovědnost měli nést vlkomilové a jít si to odsedět jako zabití z nedbalosti). Třeba vylosovaný pracovník AOPK nebo vylosovaný ekolog a ochránce přírody.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

16.11.2020 17:44 Reaguje na Jan Šimůnek
Já nemluvím o nějakém vyšším napětí. A proč pořád hážete vinu na ochranáře. Proč si ten majitel ovcí nezabezpečí svůj majetek adekvátně? Pokud jsem vyrozuměl, tak ten polední útok se stal na ovce, kterých má ten majitel asi 3000. Pokud má někdo na tak velké stádo, měl by mít i na adekvátní ochranu svého majetku. Elektrický ohradník, pastevci a hlavně adekvátní psi. Před časem jsem četl povídání s člověkem, který si na ochranu svých ovcí dovezl z Rumunska komondory. Pocházeli od rodičů, kteří už měli nějaký ten zářez, jinými slovy už nějakého vlka zadávili. A byl spokojen. Psi hlídají pastvinu společně s pastevci a útoky vlků nehrozí, zatímco pár mazavků, kteří vyspávají opici v maringotce, asi těžko ty ovce před vlky ochrání.
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

16.11.2020 23:28 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
A to povídání jste četl v nějakém článku od AOPK nebo ochránců vlků ale ti to celé překroutili podle toho, jak se jim to hodilo. On se totiž ten chovatel od toho distancoval, že to je překroucené a neodpovídá to skutečnosti. Přečtěte si pořádně,co jsem napsal v 21.07.Petrův Zdar
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.11.2020 09:26 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Co je "adekvátní zabezpečení"? Nic konkrétního nikdy nebylo uvedeno. Nehledě k tomu, že samotný princip "adekvátního zabezpečení" je špatný. Stát má zajistit takovou situaci, aby něco takového nebylo zapotřebí. To se, pochopitelně, týká i jiných oblastí, např. ochrany před zločinem.
Odpovědět
Jo

Joska

17.11.2020 11:05 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
S tím souhlasím. Pokud pastvina bude ohrazená El. Ohradnikem, případně lesackym pletivem a v ohradě budou adekvátně vychování psi. Vhodného plemene a v dostatečném počtu na počet ovcí. A hlavně řádně a kvalitně krmení , což jde do tisíců korun měsíčně na kus. Což je hlavní problém. To se chovatelům nechce. A hlavní problém v tomhle státě je vztup na pozemek a krádež dobytka. Kavkazanovi je jedno zda zakročí proti vlkům nebo člověku.Na Kavkaze nebylo dříve vyjímkou že se utkal i s medvědem. Jeho priorita je ochránit ovce ( či jiné hospodářské zvířata), majetek, svého pána a rodinu. A to i za cenu vlastního života. S takovým to zabezpečením se smečka vlků o útok s píše nepokusí a když ano tak s fatálními následky. Příště se danému stádu zdaleka vyhne.
Odpovědět
MG

Milan G

17.11.2020 14:04 Reaguje na Joska
Jeden kavkazan nemá absolutně žádnou šanci proti více nebo smečce vlků, ani náhodou. Bylo to tady řečeno už mnohokrát.
Odpovědět
JM

Jiří MOC

17.11.2020 14:11 Reaguje na Milan G
A to právě ono... JEDEN nemá šanci... ale smečka proti smečce??? Cca 2000,00/Kč/měs za psa (pořízení, výcvik, krmivo, veterina, atd...) a kdo bude právně zodpovědný za usmrcení zákonem chráněného zvířete (vlka)???
Odpovědět
Jo

Joska

17.11.2020 16:06 Reaguje na Jiří MOC
Takovím psům nestačí granule. Potřebuji maso a to dost velké množství podle velikosti psa. Tihle psi nesmí mít hlad nebo začnou zabíjet ovce.

Za usmrcení vlka. Ano problém šlo by to řešit
Výjimkou.

Ale co zabití nebo zmrzačení Zloděje.Tihle psi to neřeší.
Odpovědět
Jo

Joska

17.11.2020 14:17 Reaguje na Milan G
Nečetl jste pozorně je tam napsáno že počet psů je podle počtu ovcí .
Odpovědět
JM

Jiří MOC

17.11.2020 14:19 Reaguje na Joska
O.K.
Jak je to s tou právní zodpovědností???
Odpovědět
JM

Jiří MOC

17.11.2020 14:23 Reaguje na Jiří MOC
A mimochodem v mém vesmíru mi logika říká že ten počet psů byl měl mít nějakou úměru i vzhledem k rozsáhlosti pastviny (akční rádius ochránců / narušitelů) / počtu chráněných zvířat / stupni pasivního zabezpečení (pokud škrtneme teorii o podhrabání - betonových základů - vysokých betonových zdí - nebezpečného napětí v ohradíku - a pod.) / EKONOMICKÉ SMYSLUPLNOSTI / atd.
Odpovědět
Jo

Joska

17.11.2020 14:58 Reaguje na Jiří MOC
Pokud bude kolem pastvin plot jak v zoo tak není třeba psů. Jinak v našem státě to nejde.
Odpovědět
Jo

Joska

17.11.2020 15:33 Reaguje na Jiří MOC
Blbě Vlk je chráněn státem a to při zastřelení. když ho zakousne pes to nevím asi by to šlo řešit vyjímkou.

Jenže tihle psi klidně zabijou člověka co ty ovce bude chtít ukract. Nebo aspoň ho potrhaj. A odnese to majitel.
Odpovědět
Jo

Joska

17.11.2020 14:49 Reaguje na Milan G
Neříkám že jeden ale tak 5_10 psů odvedou slušnou práci.
Odpovědět
MG

Milan G

17.11.2020 20:04 Reaguje na Joska
To už je lepší, ale nákladová položka na ty psy je už hodně vysoko. To ty ovce ani nevydělají, živit cca sedm, osm psů.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

17.11.2020 11:31 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Mě by zajímalo , jak se taková smečka komondorů nebo šarplaninců bude chovat, když jim kolem ohrady po polní cestě půjde turista s voříškem. Stačí se projít městem a zjistíte, že těch psů opřených o plot a bránících to svoje , je skoro 100%. K tomu někde v horách Kavkazu nebo na Balkáně nedojde. Zde by naopak chovatel platil za ztrátu voříška a TV by měla další program.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

17.11.2020 21:13 Reaguje na Petr Pekařík
Pokud cizí čoklík nevběhne do ohrady s hospodářskými zvířaty, tak se nemusí bát o své zdraví. Netroufám si sice zobecnit své tvrzení na všechna plemena pasteveckých psů, ale pokud se jedná o plemena kangal a kavkazák, tak typický představitel těchto psů, je-li za středně vysokým plotem, tak nemá tendenci opouštět ohradu. Proto si před měsícem moje kamarádka vzala z útulku ročního kangala, ačkoli mohla mít zadarmo v létě dvouměsíční štěně border kolie. Kamarádka ví, že kangal jí ze zahrady neuteče, zatímco borderka by se přes její plot dokázala dostat a mohla by utíkat. A kamarádce se nechtělo kvůli novému psovi upravovat plot a budovat ho vyšší.
Odpovědět

16.11.2020 22:17 Reaguje na Jan Šimůnek
V sobotu pes kerý nás doprovázel chtěl na pastvinu za telaty. Lízl ocasem o ohradník a od rány kterou chytil byl úplně vyděšený.
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.11.2020 09:27 Reaguje na
Byl vyděšený, ale zjistil, že mu to neuškodí. Za pár pokusů vlci takový ohradník hladce překonají.
Odpovědět
mm

milan maitner

17.11.2020 12:20 Reaguje na Jan Šimůnek
Všecnna zvířata -sloni,lvi,koně,opice,koně respektují el.ohradník cca 8000v.Neexistuje zvíře které nerespektuje ohradník.Ani rozzuřený šimpanz si nedovolí sáhnout.Toto si laskavě uvědomte ,a nekecejte.
Odpovědět
JM

Jiří MOC

17.11.2020 14:18 Reaguje na Jan Šimůnek
Pane ŠIMŮNEK, zabitím vlka si nepomůžete... je potřeba mu způsobit bolest tak, aby si zbytek smečky z jeho vytí pamatoval že tudy cesta nevede. Tušíte vůbec něco o práci I.P. Pavlova???
P.S.:Lidově se tomu říká podmíněný reflex...
P.S.S.: Jen nevím zda se nejedná o týrání zákonem chráněného zvířete (nejsem právník)...
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.11.2020 18:55 Reaguje na Jiří MOC
Tuším, jenže takové napětí, které by vyvolalo, pavlovovský reflex, už může zabít. Stačí, když se trefí do "špatného" času srdeční fáze (alespoň u člověka to tak je, předpokládám, že u vlka to bude podobné).
Nějakého spektakulárního čoudění jak na elektrickém křesle opravdu není třeba. Nicméně to samé se může stát i turistovi.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

17.11.2020 22:36 Reaguje na Jan Šimůnek
Pane Šimůnku, snažíte se dělat z nás hlupáky.

Opravdu si myslíte, že aby vlci poznali, že tady jim pšenka asi nepokvete, musí je ohradník ZABÍJET?
Vlci vůbec nejsou hloupí; a nejen to, také mezi sebou komunikují.
Jestliže kterýkoliv člen smečky dostane pecku, která ho jednak vyleká, takže zcela určitě vydá příslušný zvuk, jednak ji sakramentsky nepříjemně pocítí a to se projeví na jeho chování, bude i ostatním vlkům jasné, že tam je něco, od čeho je lepší se držet dál. A pokud se taková zkušenost zopakuje u jednoho či dvou jiných členů, respekt k ohradníkům si smečka osvojí velmi rychle.
Čili:
Opravdu asi bude potřebné zpočátku použít trochu vyšší napětí, než se běžně používá. Ale rozhodně to nemusí být takové, které by mohlo způsobit škody na zdraví či dokonce smrt.
Odpovědět
LZ

Leon Zumr

19.11.2020 09:12 Reaguje na Karel Ploranský
Chcete tady stejně výkonné ohradníky? https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/elektrina-v-ohradnicich-a-plotech-zabiji-divoka-zvirata-nekdy-docela-krutym-zpusobem
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

23.11.2020 09:43 Reaguje na Leon Zumr
Pokud se nepletu, tak u nás želvy a luskouni, kteří by se pod ohradníkem schoulili do klubíčka a čekali na smrt, nejsou.
A docela by mě zajímalo, kde pan Šimůnek sebral to svoje tvrzení, že běžně používaných 5 nebo 7 joulů pro skot je pro vlka málo. Naopak, pro psy se běžně používají ty nejslabší ohradníkové zdroje z energií výboje pode 1 J, ze kterých má koza jen srandu.
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

23.11.2020 15:04 Reaguje na Petr Dvořák
Sice u nás želvy a luskouni nejsou ale jsou u nás obojživelníci.A i ohradníkový proud z baterky stačí, aby to byla pro ně konečná. Ne že je zabije přímo ale omráčí. Petrův Zdar
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

23.11.2020 16:00 Reaguje na Jan Knap
Jak to myslíte, z baterky? Na napájení ohradníků se používají k tomu určené zdroje. To jsou docela sofistikovaná zařízení.
Taky se mi nedaří představit si žábu, jak přijde do kontaktu s drátem ve výšce 20 cm. Níž se snad nikdy neumisťuje, snad jedině pro králíky.
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

23.11.2020 17:25 Reaguje na Petr Dvořák
Myslel jsem baterii do automobilů. Pokud´ nemáte el. poblíž, tak se to používá i jako dočasné.Na zabezpečení proti vydrám nebo i vlkům musíte mít spodní drát co nejníže nad zemí kvůli podhrabání a musí kopírovat terén. To už nemluvím o
sít´ových,tam je ta prostupnost prakticky 0.Petrův Zdar
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

23.11.2020 21:27 Reaguje na Jan Knap
Jo tak. Ta baterka ale neurčuje charakteristiku, resp. výkon zdroje.
Pro velké psy se doporučuje výška spodního drátu 25cm. Proti vydrám 10cm. Oni když to chtějí podlézt, tak dostanou ránu a pak už se nepřibližují. Že by se jim to podařilo podhrabat, aniž by se dotkli, to by byl docela majstrštyk. Vy jste to někdy viděl?
Odpovědět
JM

Jiří MOC

17.11.2020 14:13 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Nechci to toho moc rejpat, ale tušíte že ti vlci se pod tím ohradníkem umí podhrabat??? Je to sice trošku fuška ale když je hlad... za tu chvilku hrabání to stojí ne???
Odpovědět
Jo

Joska

17.11.2020 15:15 Reaguje na Jiří MOC
Přesně zkusí to přeskočit, podléz,podhrabat ,podléz v potoce. A udělá vše jen aby se tam dostal. Když bude vědět že ho to nezabije tak na ten ohradník skočí a strhneho. Je schopen se do ohrady podhrabat a pak s pomocí ostatních stádo nahnat na ohradu a tím ji zničit. Ale pokud v ohradě budou psi kteří ho potrhaji tak se příště místu vyhnou.
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

23.11.2020 09:45 Reaguje na Joska
To je Vaše zkušenost? Docela mě to zajímá, rád bych si příští rok ovečky pořídil.
Odpovědět
LZ

Leon Zumr

17.11.2020 19:14 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Je normální že je bez proudu když jsou zvířata na jiné pastvině. To zapomněl odborník na vše doplnit jak je jeho zvykem a už v tom má letitou praxi ještě z dobr než mule :-)
Odpovědět
LZ

Leon Zumr

17.11.2020 19:17 Reaguje na Leon Zumr
Ještě z doby než musel nedobrovolně opustit funkci v CHKO Broumovsko :-D
Odpovědět
MG

Milan G

17.11.2020 20:07 Reaguje na Leon Zumr
Ale, to je zajímavé, nemáte přesnější údaje? Kdo by to byl řekl, takový brouk Pytlík, všechno zná, všechno ví, všechno umí :-))
Odpovědět
LZ

Leon Zumr

17.11.2020 20:28 Reaguje na Milan G
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedeni-chko-broumovsko-padlo
Odpovědět
MG

Milan G

17.11.2020 21:12 Reaguje na Leon Zumr
Díky. Malík a Piňos, ještě teď je mi líto všech těch, kteří s nimi museli tehdy komunikovat. To protektorské chování Malíkovi zůstalo, z těch jeho blábolů co vyšlo tady na Ekolistu to čouhá na všechny strany.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

18.11.2020 09:26 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
O podvržených ne. Ale o fotkách pastvin na kterých se v té době s velkou pravděpodobností nic nepáslo, ano.
Odpovědět
MH

Miroslav Hoření

16.11.2020 17:06
Tak je víc než jasný, že Vlk jde v honbě za kořistí(svým obědem), cestou nejmenšího odporu. No a ulovit ovci je pro něj snazší, než nahánět ve smečce srnu nebo divočáka, to jej stojí mnoho sil, to není jen hloupé zvíře. Navíc, když tu ovci nikdo nehlídá, nechrání a má ji bez jakéhokoliv odporu a námahy, tak se mu nedivím.
Odpovědět
Jo

Joska

17.11.2020 15:23 Reaguje na Miroslav Hoření
Tak to je. Pokud v ohradě budou psi kteří mají v genech chránit ovce a zabíjet vlky. Tak buď se vyhnou hned nebo po výprasku příště.Ti co to prezijou. Jen majitel psů půjde k soudu. Jo a mimo psům je jedno zda tam bude krást Vlk nebo člověk.Skonci stejně.
Odpovědět

Jan Šimůnek

16.11.2020 17:27
Normální stav krajiny jsou ohrady, jak to popisujete. Naprosto nenormální stav je krajina nacpaná vlky, kteří útočí (vcelku logicky) raději na stáda ovcí a dalších hospodářských zvířat, než na zvěř.
Vlky je buďto nutno donutit k tomu, aby se na území hospodářsky využívané člověkem vůbec neodvažovali (což se neobejde bez střelby do živého, případně vystřílení stávajících vlků, kteří ztratili plachost před člověkem a není jasné, zda se ji u nich podaří obnovit), nebo je nutné vlky obecně vystřílet, jak to udělali naši předkové.
Prostě soužití lidské normální hospodářské činnosti s vlky je naprosto nemožné. Buď rezignujeme na tuto činnost (a neexistuje jediný důvod, proč bychom měli), nebo rezignujeme na ochranu vlků. A vlkomilové ať emigrují někam do Kanady nebo na Sibiř, a tam si svých miláčků užívají.
Odpovědět
JAROSLAV HALAMA

JAROSLAV HALAMA

17.11.2020 15:32 Reaguje na Jan Šimůnek

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
MK

Majka Kletečková

17.11.2020 21:26 Reaguje na Jan Šimůnek
Normální hospodářská činnost s vlky může fungovat, ale je třeba k tomu dobrá vůle ze strany chovatelů hospodářských zvířat. Např. elektrické ohradníky a pastevečtí psi tam, kde jsou pro to vhodné podmínky.
Odpovědět
LZ

Leon Zumr

18.11.2020 00:09 Reaguje na Majka Kletečková
Jak je vidět v sousedním Německu kde to je hodně zadotováno a bez přesně stanovených ochranných opatření náhradu za zabitá zvířata nedostanou, to nefunguje a už se to díky extrémním nákladům řeší likvidací problémových jedinců a teď řeší dobu lovu. Je to problém všude a všude se dostávají k tomu že vlky loví, například Francie má na příští rok naplánovaných 110 vlků.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

18.11.2020 00:32 Reaguje na Leon Zumr
To je rozumné: vyplácet náhradu škody jen tehdy, když byla splněna stanovená ochranná opatření.

Pokud dochází k napadení zvířat u chovatele s kvalitním zabezpečením zvířat, pak nejsem proti likvidaci "problémového" vlka.
Odpovědět
LZ

Leon Zumr

19.11.2020 12:44 Reaguje na Majka Kletečková
Tak to se ale pořád budou vyplácet náhrad, nebo tady budeme mít na pastvinách ploty jak v zoo aby se zamezilo škodám a divoká zvěř bude v prdeli i když to asi zelení chtějí podle toho co loni procpali do lesního zákona.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

20.11.2020 18:00 Reaguje na Jan Šimůnek
Víte ono povětšinou by bylo záhodno aby u stáda ovcí byl standardně pastevecký pes - což je praxe prověřená staletími.

Co se toho týká- pokud vystřílíme vlky já jsem pro - za podmínky že též začne docházet k tomu že se ve velkém vystřílí i vysoká a černá zvěř.

(co se týká černé zvěře tak s tou nám reálně ani vlci nepomůžou, potřebovali by jsme na to medvědy)

to znamená zvýšit jejich odstřel o statisíce kusů každý rok.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

16.11.2020 17:43
Jsem rád, že se objevil jiný názor, a to od člověka,který se na Broumovsku vyzná a bezesporu má vztah k přírodě.

S autorem však zásadně nesouhlasím, neboť hází do jednoho pytle všechny farmáře z Broumovska a ten pytel popisuje nelichotivými výrazy.
Osobně jsem se setkal se šesti chovateli z Broumovska , dokonce za účasti starosty obce Vernéřovice pana Havrlanta, který se angažuje pro regulaci vlků a je jedním ze zakladatelů webu "Vlci trávu nežerou."

Pan Malík se zásadně mýlí a lze to doložit fakty:

1/ Nikomu na světě se dodnes nepodařilo vytvořit projekt tzv. koexistence vlka a člověka , t.j. navodit stav umožňující soužití této šelmy a farmářů.
/ ti by rádi oželeli sem tam kus dobytka aniž by trpěla jejich obživa /

2/ Francie , Německo i Švédsko jsou kulturní země , ale i zde dochází k masovým protestům chovatelů proti masakrům dobytčích stád ze strany vlků

3/ útoky vlka na člověka jsou realitou,dochází k nim zřídka, ale dochází

4/ Vlk je chráněnou šelmou, ale v odůvodněných případech lze povolit jeho odstřel, běžně se děje na Slovensku , Švédsku, Finsku...

5/ AOPK ČR porušila zákony ČR , když tzv. Plánem péče o vlky nadřadila svůj zájem nad práva občanů ČR. Nemá zákonné oprávnění umožňující de facto porušování ústavních práv v takovém rozsahu ,i když se odkazuje na příslušnou směrnici EU.
Podle mého názoru by mělo být posvěceno nejméně Nařízením vlády ČR,lépe samostatným zákonem přijatým Parlamentem ČR.

5/ Autora usvědčují z neznalosti i nedávno zveřejněné informace o náhradách vyplacených chovatelům v ČR -- děje se od Šumavy po Beskydy--- a jejich výše strmě narůstá.

Závěrem - hustota osídlení v ČR a stávající ráz kulturní krajiny vylučuje nikým a ničím ohraničenou svobodu pro rozmnožování vlčích smeček na teritoriu celé ČR.

Nejsem absolutním nepřítelem vlka, ale ten patří do jádrových částí NP a CHKO kde bude požívat nejvyšší ochrany , jinde musí být odchycen nebo odstřelen bez jakýchkoli výjimek.

To , co předvádí AOPK ČR v čele s ředitelem Pelcem je nejhorší možný způsob ochrany vlka (paradoxně) i nehorší možný způsob komunikace s veřejností.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

16.11.2020 18:18 Reaguje na Miroslav Vinkler
Uvádíte občasný útok vlka na člověka, tak jsem zapátral na internetu. V celé Evropě není od roku 1974 znám jediný případ, kdy by dospělý zdravý vlk zaútočil na člověka. V Americe jsou z tohoto století známy dva případy, ale tam se jednalo o hrubé podcenění a nedbalost oběti. Naproti tomu co se týče jeho příbuzného - psa, tak tam je statistika mnohem neúprosnější. Od roku 2010 jenom v ČR ročně dojde k 110 až 130 tisícovkám pokousání člověka psem, ročně je po útoku psa hospitalizováno 3 - 4 tisíce poraněných a minimálně jeden člověk ročně po útoku psa zemře. A co se týče soužití vlka s člověkem, to skutečně nění možné. Těžko docílíme stavu popisovaného v bibli, kdy vlk s beránkem spolu líhati budou, ale je třeba vlka vytlačit do těch míst, kde bude sloužit jako regulátor oslabené zvěře. Můžete mi vysvětlit, proč se nezdůrazňují ty statistiky pokousaných psem, zatímco z každého útoku vlků na hospodářská zvířata se dělá mediální bublina?
Odpovědět
Hu

Hunter

16.11.2020 19:46 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Tak to jste zapátral na internetu špatně. Třeba zde:

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlk-v-polsku-pokousal-dve-deti-myslivci-ho-zastrelili
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

16.11.2020 22:27 Reaguje na Hunter
A četl jste ten článek důkladně? KLasický vlk se kontaktu s člověkem vyhýbá. V článku se píše, že se mohlo jednat buď o křížence vlka se psem nebo o vlka, který byl vychován člověkem a později vypuštěn do přírody.K tomu bych se klonil i já. Možnost, že vlk byl nakažen vzteklinou, sice článek neuvádí, ale to by se později objevila informace, že pokousané osoby se na ni musely léčit. Tu moji informaci o počtu útoků jsem získal zde:
https://www.navratvlku.cz/o-vlkovi-vlk-a-clovek/
Díky za pokec a přeji dobrou noc.
Odpovědět
Hu

Hunter

16.11.2020 23:24 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Tak výmluv se dá najít spoustu :-), hlavně nepřipustit, že to byl vlk :-). Mimochodem, ten argument o četnosti napadení je samozřejmě nesmyslný, protože když byl vlk díky našim předkům před více jak 100 lety eradikován, tak asi nemohl nikoho napadnout. V zemích, kde se vlci vyskytují ve větších počtech samozřejmě k napadení a útokům dochází. Dtto stejný vývoj lze vzhledem k narůstajícím početním stavům předpokládat i jinde.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

17.11.2020 08:24 Reaguje na Hunter
Tam se hovoří o útocích v celé Evropě, nejenom u nás, kde byl ten vlk vyhuben v 19. století. A rozhodně jsem netvrdil, že ta ochrana je stoprocentní. Určitě se ale počet zadávených ovcí díky aktivní ochraně zmenší. A mimochodem, jak dokáže být ochrana ovcí psy efektivní, jsem viděl na videu, které natočili pomocí dronu infrakamerou. Stádo asi 120 ovcí v noci spalo na pastvině, Hlídali je tři psi. Smečka pěti vlků se snažila nějakou ovci ukořistit, nicméně ti psi tak aktivně spolupracovali, že se to vlkům nepodařilo. Nebo si snad myslíte, že v Rumunsku, kde je bezpočet vlků a ai 4.500 medvědů se pastevci spoléhají na stát? Tam ani nedostávají kompenzace za zabitá zvířata a kdyby si stáda nechránili sami, mohli by se jít sami pást.
Odpovědět
Jo

Joska

17.11.2020 11:28 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Odpovědět
Jo

Joska

17.11.2020 14:35 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Ne tam maj psi a pušku. Vlci dobře vědí že stáda jsou pod ochranou psů a pastevce. A po vlcich hned střílí. A musí vynaložit velké umění ,když chtějí jehně nebo ovci. A mnohdy zaplatí životem některý ze smečky.Neb nějakým šrámem.


Tyhle smečky vlků být u nás
Tak jsou tu vážně jatka.🙂😂 Ty by udělali jatka i se srnčím.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

17.11.2020 22:19 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Vzpomínám si, jak jsem za socíku coby studentka byla o prázdninách s partou na měsíčním čundru po rumunských horách. Jeden večer, když jsme si ohřívali lečo z konzerv na ohni v lese, tak nás obestoupila smečka velkých psů kolem dokola a jen seděli a zírali na nás s vyplazenými jazyky. Před tím jsme několik dnů nepotkali žádného člověka, báli jsme se, že jsou to nějací zdivočelí psi a připravili si nože a klacky na obranu. Za nějakou dobu, která nám připadala nekonečně dlouhá, dorazili dva bačové, vyměnili si s námi pár slov, kterým jsme nerozuměli, a pak se psy odešli. Kousek od našeho tábora pak začínaly bezlesé travnaté kopce a my na nich pak později využívali prázdné dřevěné salaše se seníky k přespání. A někdy nám bačové, které jsme s ovcemi potkávali, darovali nebo prodali ovčí mléko. Jejich psi nás sice podezřívavě sledovali, ale nikdy nám nic neudělali.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

17.11.2020 22:26 Reaguje na Majka Kletečková
V těch oblastech se normálně vlci vyskytovali a ta ovčí stáda, která jsme potkávali, hlídal jen člověk se psy, ovce nebyly chráněny ohradou.
Odpovědět
Jo

Joska

18.11.2020 09:28 Reaguje na Majka Kletečková
Přesně tak to je. Jenže tam se štěňata učí od smečky. A je tam veliký prostor. A lidi to vědí že chodit ke stádu nebo s ním manipulovat tak se rovná útoku od psů.

Tady je problém s turistama lezou všude a klidně polezou i do těch ohrad. A zloději to samé maj zákon na své straně tihle psi jen hlídají dobytek před nebezpečím. Nerozlišují zda je to člověk či Vlk. Jak píšete jen vás chytli a čekali na pána. Stačilo by Aby jste na ně zaútočily jakkoliv a vrhnou se do boje. Když někdo půjde pokojně kolem plotu tak ho tihle psi budou jen sledovat. Tak je to při správné výchově.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

18.11.2020 16:02 Reaguje na Majka Kletečková
Paní Kletečková, zajímavé informace o využití pasteveckých psů přímo od jejich chovatele a cvičitele ze Slovenska můžete najít tady: https://vlktravunezere.cz/nazory-a-dokumenty/myty-ochrancu-vlku-2-chovatele-si-maji-poridit-pastevecke-psy-a-bude-po-problemech-s-vlky/
A není to jen o psech, je to také o tom, jak to skutečně vypadá na Slovensku, jak se tam ovčákům krásně žije v tom "souladu" s vlčími smečkami.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

18.11.2020 17:28 Reaguje na Marcela Jezberová
Děkuji!
Přečtu si to.
Odpovědět
Hu

Hunter

16.11.2020 23:40 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_wolf_attacks#cite_note-1
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.11.2020 09:31 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Jenže to, co řádí na tom Broumovsku, nejsou geneticky stoprocentní vlci. Navíc ztratili, kvůli ochranářské debilitě EU, strach z člověka.
Odpovědět
LZ

Leon Zumr

17.11.2020 20:36 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Doplňte si informace o napadení ze států kde nebyl vlk vyhuben, těch informací je dost i z bývalého Sovětského svazu.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

16.11.2020 20:51 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Od kdy je pět šest zabitých ovcí mediální bublinou? Můžete si na ně sáhnout, jak jsou skutečné, stačí se tam na to Broumovsko zajet podívat.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

16.11.2020 22:47 Reaguje na Jiří Daneš
To se tam mám jet podívat na ty nefunkční ploty a stáda ovcí bez ochrany ostrými psy? Když si člověk pořídí jakýkoliv majetek, měl by investovat peníze i do zabezpečení toho majetku. Koupím si drahé auto, tak si tam dám alarm, nechám si vypískovat skla a i další prvky zabezpečení. Platím drahou pojistku, abych v pžípadě havárky nebo odcizení nezůstal bez peněz. Stejné je to i s těmi ovcemi. Stav, kdy se nezajištěné stádou courá po vedlejších pozemcích, které pastvinou nejsou a "zabloudí" i do rezervace, kde vůbec nemají co dělat, to je fakt na hlavu. Nebo si mám myslet, že když na Slovensku nebo v Rumunsku, kde mají dlouholeté zkušenosti s velkými šelmami, zahánějí ovce na noc do salaše a i tak je stádo chráněno ostrými psy, tak jsou vlastně divní?
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.11.2020 09:36 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Je mi velice líto, stav ohrožení vlky tu ještě před pár lety nebyl. Vyrobila ho, s odpuštěním, naprostá hovada, které sem vlky, kteří nepředstavují naprosto žádný přínos, jen zdroj škod. Je třeba navodit předchozí stav, jestli s nějakými vlky, dobře, jestli absolutně bez vlků, taky dobře.
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.11.2020 10:00 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
...která sem vlky, kteří nepředstavují naprosto žádný přínos, jen zdroj škod, přitáhla. ...
Editorka Macinda mi odmázla přísudek ve větě.
Odpovědět
Jo

Joska

17.11.2020 12:13 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Souhlasím s vámi. Samé keci. Já jsem byl 3 měsíce v rumunských horách a potkat pasáka s několika stovkami ovcí a psi normální věc. Ale jít v noci k salaši bych nechtěl psům je jedno zda zakročí proti v pádu vlka či medvěda nebo člověka co chce stádo ukrác. A vlčí smečka není blbá moc dobře pozná zda je v ohradníku proud a zda je stádo chráněno člověkem a psi pozná i jakými. Majitel ovcí má na své straně výhodu a to v tom , že smečky u nás nejsou zkušené jako v Rumunsku a jiných zemích třeba kavkaz, kanada.kde po generace tvrdě bojují o přežití . Nebojácnost ,rychlost a hlavně s poluprace při útoku ,kde má každý člen smečky daný úkol. Takovéto smečce se dokáže postavit zas jen smečka psů, která dokáže spolupracovat jak při boji tak zároveň odehnat stádo do bezpečí.Má svého vůdce nad ním je jen jeho milující pán který je rázný , laskavý a svoji smečku miluje a velmi dobře se oni stará. A to stojí hodně času a peněz.
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.11.2020 18:58 Reaguje na Joska
Tedy, jak poznají, že je v tom ohradníku proud? Mají nějaký speciální smysl, který člověk nemá?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

21.11.2020 07:18 Reaguje na Jan Šimůnek
Řekl bych, že se prostě dotknou drátů třeba zády, kde mají silnou srst. Ve většině případů je tak zásah, díky izolační schopnosti srsti, proudem jen slabý ve stylu mravenčení. A pokud mají třeba mokrou srst, sice dostanou ránu, ale to se nedá nic dělat, spolehlivě to přežijou.
Malé odbočení, na konci 70 let minulého století jsem se dostal v dětském věku na výměnný pionýrský tábor do NDR, do regionu srbské Lužice. Tehdy ještě většina dobytka, tedy krav, byla přes léto venku na pastvě, pod střechou byly jen přes zimu. (velké kravíny mléčných JZD a dnes mléčných farem, kde byly a dodnes jsou krávy pod střechou po celý život, u nás začali stavět až o pár let později). Běžná zemědělská krajina u nás i u nich tak byla zadrátována ploty kolem pastvin. Rozdíl byl v tom, že u nás byly stále ještě klasické ohrady z ostnatých drátů , zatímco v NDR to už bylo všechno elektrické ohradníky s vysokým napětím. My jsme to ze začátku nevěděli a tak jak jsme se dotýkali, dostávali jsme rány. Ale brzy jsme se naučili, jak bezpečně zjistit, jestli tam proud je. Vezme se stéblo trávy, tak 30 - 40 centimetrů dlouhé a po celé délce se slabě rozkouše a navlhčí v ústech. Vzniklým "srážecím odporem" se dá vysoké napětí v pohodě detekovat, vysoké napětí se potom projevuje jen slabým mravenčením nebo velmi slabými ranami v ruce. Podotýkám, že vysoké napětí jen v provedení pro ty ohrady, u jiného vysokého napětí je taková "zkouška" stoprocentně životu nebezpečná.
U nás se ty elektrické ohradníky začaly objevovat o takových 5 - 10 let později.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

17.11.2020 22:33 Reaguje na Joska
Ano, naši vlci jsou mírní proti těm na Kavkaze, v Rumunsku nebo na Aljašce. Aby se dostali k ovcím, nemusejí překonávat téměř žádné vážné překážky.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

18.11.2020 09:33 Reaguje na Majka Kletečková
Mírní vlci. Tak to je dílo. Možná to bude tím, paní Kletečková, že tu máme "vlky" s podstatně větší míru těch "klidnějších genů". Co vy na to?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

18.11.2020 13:23 Reaguje na Jarek Schindler
Vlci na Broumovsku jsou „rozmazlení“ tím, že jim chovatelé špatným zabezpečením svých stád ulehčují obstarávání potravy.
Odpovědět

Jan Šimůnek

18.11.2020 17:43 Reaguje na Majka Kletečková
Hloupost. To by neměli nárok na odškodné.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

21.11.2020 06:53 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler: Velmi správně, v podstatě se vším souhlasím.
Odpovědět

Jirka Černý

16.11.2020 17:43
Článek mi připomněl ten případ jak holku na autobusové zastávce přejelo auto a právnička toho řidiče byla názoru že si za to vlastně mohla sama, protože kdyby nekoukala do mobilu a sledovala okolí mohla včas uskočit. A za všechno můžou myslivci, to je taky dobrý.
Napadlo vás ekology že člověk nemusí být myslivec nebo chovatel ovcí a prostě jen nechce aby se krajinou pohybovala smečka hladových vlků? Mně tenhle argument naprosto stačí.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

17.11.2020 22:41 Reaguje na Jirka Černý
Ti vlci nemusejí být moc hladoví. Ale když jim nezodpovědní pastevci přímo ta zvířata nabízejí jako na talíři, tak je pro ně asi těžké takové nabídce odolat. A za to, že chovatelé nezabezpečují dobře svá zvířata, myslivci nemohou. Podle lesníků ale mohou myslivci za to, že přemnožená spárkatá zvěř páchá v lese škody (zda mají pravdu lesníci nebo myslivci, to ale já nejsem schopna posoudit).
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

16.11.2020 18:08
Jiří Malík je ekologista. Proto lže. Chce chránit vlka, na úkor přírody. Nebude li mít Vlk dostatek kořisti ve volnosti, bude chodit na ovce. Jenže ekologisti chtějí vyhladit zvěř v přírodě. I zajíc je podle nich přemnožený. Chceme li ho odehnat od ovcí, musíme použít všechny dostupné prostředky. Je to jako s medicínou. Paralen univerzálně pomáhá. Ovšem na zlomeninu nebo infarkt se nehodí.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

17.11.2020 22:53 Reaguje na Michal Ukropec
Vaše úvaha, že nebude li mít vlk dostatek kořisti ve volnosti, bude chodit na ovce, je možná pravdivá, ale vzhledem k tomu, že srnčí a jelení zvěře, divočáků, bobrů, ... je u nás dost, tak není aktuální.

Vlk bude chodit na ovce, dokud budou špatně a nedostatečně zabezpečeny. Jakmile budou ovce dobře chráněny (např. pasteveckými psy, funkčními elektrickými ohradníky), pak budou vlci lovit divokou zvěř.
Odpovědět
AH

Adolf Hejna

16.11.2020 18:37
Dobrý den, myslím, že nezaznělo několik důležitých informací. Předesílám, že jsem vlkomil a zároveň ovcomil. Zdravím p. Malíka a chci se ho zeptat zda ví, že můj kamarád (a nemohu ho opravdu podezírat, že by se spletl) spatřil za bílého dne se svou ženou vlka v katastru obce Mstěnín? Dále bych se ho rád zeptal, zda v životě odchoval alespoň jednu ovci - já ne netroufl jsem si na to. Také bych se ho rád zeptal, (a že to jistě ví), že nejúčinnější obrana je psí plemeno, které vlky loví a víte tedy jaké jsou náklady na takové psi? Ve Švýcarsku, kde je tato metoda (jak jsem viděl na netu) úspěšně aplikována, ale samozřejmě podporují chov těchto psů a farmůřům přispívají - proč o tom mlčíte - nebo vás tyto fakta nezajímají? Vlk do krajiny i té naší patří, ovšem lidé to musí nejprve respektovat a naučit se s tím případně žít. To, že vlk napadne dítě je jistě pravda a potvrzují to případy z Izraele a mantru o tom, že si je rodiče mají lépe hlídat může použít jen člověk, který děti neměl nebo má tak trochu poruchu osobnosti.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

17.11.2020 23:02 Reaguje na Adolf Hejna
Stát nabízí na oplocení, pastevecké psy a košáry dotace z Operačního programu Životní prostředí. Zde lze hradit až 100 % nákladů na zabezpečení hospodářských zvířat. (https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jindriskan-jelinkova-jak-je-to-tedy-s-temi-vlky-na-broumovsku)
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

16.11.2020 20:54
Neuvěřitelně sprostý článek zarytého fanatika vůči občanům. A může mě redakce vymazat.
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

16.11.2020 21:07
Uznávám pana Malíka, pokud´ jde o projekt zadržování vody v krajině ale pokud´ jde o vlky a některé další věci, tak si to upravuje, jak se jemu hodí a splńuje to jeho představy, jak by se mu měly lidi podřídit a fungovat podle něho. Naštěstí to, co uveřejnil zde na ekolistu dal nejprve na svůj profil na facebooku a bylo zajímavé, číst některé komentáře od lidí, co v místě bydlí a pana Malíka znají. Jen tak na okraj, žádné zabezpečení není 100%,tak že při neustálém tlaku se na ovce dříve či později vlci dostanou. Zaujal mě příspěvek od jednoho místního chovatele ovcí, který zabezpečil stáda podle doporučení ochranářů. Jako zabezpečení má vysoký sít´ový ohradník a stáda mu celkem hlídá 5 psů. Co pes, to 1 kilogram masa denně kromě dalšího. Věčně má problémy se sousedy ,protože ti psi celé noci proštěkají, jak se kolem pohybují vlci a zvěř. Ale přes všechna opatření dochází k útokům na ovce. Při posledním útoku hlídali jedno ze stád na 3 ha pozemku dva psi a stejně útoku nezabránili. Jako paradox uvádí svého souseda, který má menší počet ovcí jenom na pozemku přes cestu, nemá žádného psa, el. ohradník má z pásků a jenom aby mu ovce neutekli a přes to u něho nikdy k útoku na ovce od vlků nedošlo????A když jsem četl počty zvěře, které tam podle pana Malíka mají, tak by se tam spíše hodilo dělat Safari zájezdy a vlci tam jsou strašný gurmáni, protože zvěřinu nechtějí ale hlavně ovce. Na druhou stranu, pokud´ by ty počty zvěře byli pravda, tak se ukazuje jako naprosto lživé tvrzení, že vlci regulují počty srnek, vysoké a divočáků a to i s ohledem na dobu, kterou Broumovsko obývají. Podle pana Malíka se tam ve dne kousek od baráků pohybují 30 členná stáda kanců a 25 členná stáda bachyń se selaty. Běžně se tam pohybují 20 členná stáda muflonů. Jeleni tam jsou za každým stromem, uvádí lokalitu, kde je 30 hlavé stádo starších kusů a o 3 km dále 30 hlavé stádo laní s kolouchy. Když se šel večer projít, tak s čelovkou, která má dosvit zhruba 100 metrů, tak podle cesty na 3 km úseku napočítal 86 kusů srnčího. Oni tam jsou vlastně vlci chudáci, kteří si musejí nejprve z cesty odhánět zvěř, aby se vůbec protlačili k oblíbeným ovcím. Petrův Zdar
Odpovědět
Hu

Hunter

16.11.2020 22:39 Reaguje na Jan Knap
Já jenom doplním, že k tvrzení, jak vlci pomáhají obnově lesa snižováním stavů spárkaté zvěře neexistují žádné podklady, přesto je toto dogma ze strany různých eko neustále omíláno. Mimochodem, tohoto faktu si je vědoma i AOPK a je to zmíněno i v tzv. plánu péče o vlka. (Výzkum, který by jednoznačně potvrzoval, že vlk pomáhá obnově lesa z důvodu regulace zvěře, která nadměrným okusem brání zmlazení, či naopak, že změny chování zvěře mohou vést k nárůstu či změnám distribuce škod, však zatím prováděn nebyl.).
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

17.11.2020 10:24 Reaguje na Hunter
Ano , s přítomnosti vlka mění zvěř své zvyky. Například se sdružuje do větších tlup. Mění svá přirozená stávaniště. Vychází později na pastvu či se paství skrytě a chová se podstatně ostražitěji. Toto všechno na rozdíl od tvrzení některých ekologů zvyšuje možné škody. Již jsem jednou psal jak se chovala vysoká v době říje na Východním Slovensku. Tichá říje, zvěř o několika desítkách kusů v malé houštince kousek za vesnicí, kterou opustila až dlouho po odchodu vlků z oblasti. Ta houština byla po týdnu zralá na rekonstrukci. Takže vlk stavy zvěře nesníží( kolik by ho muselo být) a pouze znesnadní její lov. Považuji to za hodně kontraproduktívní.
Odpovědět

Jiří Čepil

16.11.2020 22:26
Pane Malík,
je mi sympatický Váš zápal pro věc, ale obávám se, že Vaše představa má několik vad na kráse. Zkusme se prosím na celou záležitost podívat bez sentimentu. Naši předci (nikoliv my) vlky systematicky hubili (z určitých důvodů) a tento stav jsme prostě zdědili. Pokud opravdu potřebujeme vlky (k čemu?) tak se jedná o zásadní změnu, srovnatelnou s jejich vyhubením. Opravdu si myslíte, že lze po člověku (jedinci), který se rozhodl hospodařit požadovat dodatečné náklady na zabezpečení před vlky, kteří tu dříve nebyli?
A co vlci samotní? Mají prostředí odpovídající jejich potřebám? V krajině, která je několik staletí obhospodařována? Nebo jim chceme po vzoru lidské civilizace vybudovat supermarkety s jehněčím?
Už na základní škole mě učili, že nelze míchat hrušky a jablka, ale pokud jsem něco zásadního ve Vašich úvahách nepominul, právě k tomuto míchání teď dochází. Trpět tím budou lidé, vlci ale především ty ovečky.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

17.11.2020 23:21 Reaguje na Jiří Čepil
Pro naši krajinu jsou důležitá jak hospodářská zvířata, která ji pomáhají udržovat, tak vlci. Vlci jsou přizpůsobiví a mají u nás dostatek potravy – vysoké stavy srnců, jelenů, divokých prasat. Pomáhají regulovat stavy zvěře - slabé a nemocné kusy zvěře nebudou přežívat tak snadno, jako tomu bylo v nedávné minulosti.

Co se stane, když si vlk bude moci vybrat mezi honbou za laní či srnou a ulovením snadno dostupné kořisti v podobě ovce na pastvině obehnané pouze jedním či dvěma dráty? Odpověď je, myslím, jasná.

Stát nabízí na oplocení, pastevecké psy a košáry dotace z Operačního programu Životní prostředí. Zde lze hradit až 100 % nákladů na zabezpečení hospodářských zvířat.

(https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jindriskan-jelinkova-jak-je-to-tedy-s-temi-vlky-na-broumovsku)
Odpovědět

16.11.2020 22:28
Mnohokrát jsem pobýval v horách Rumunska, či Ukrajiny. Každé stádo tam provázejí psi Čuvači, nebo jim podobní. Dokáží ubránit stádo proti vlkům medvědům i zlodějům dobytka. Psi tam nikdo necvičí, oni mají své vlastnosti dané a štěňata také kopírují chování starších hafanů. Funguje to znamenitě.
Odpovědět
Hu

Hunter

16.11.2020 22:41 Reaguje na
Tak to jsou asi země zaslíbené a žádné škody na hospodářských zvířatech tam vlci nedělají :-). A tohle fakt myslíte vážně?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

16.11.2020 22:54 Reaguje na Hunter
Ty škody tam samozřejmě taky jsou, ale určitě menší než v případě, kdy majitel stáda ani nedokáže udržovat obyčejný elektrický ohradník. V takovém případě jsem i proto, aby se vlci od stád drželi v povzdálí třeba i díky střelným zbraním. Ale situace, kdy naši chovatele odvykli svoje stáda chránit a teď jenom brečí, je dost divná.
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

16.11.2020 23:16 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Kolik ovcí chováte a jak je máte zabezpečené.A víte ,jak vůbec funguje el. ohradník a jak by měl vypadat na zabezpečení proti vlkům? A na kolik Kč vás příjde oplocení 1 ha??? A navíc,pokud´ má pastva sloužit jako ekologický prostředek na udržení biodiverzity v krajině,tak nemůžete držet ovce na malé, dokonale zabezpečené pastvině a velkou zabezpečit prostě technicky nejde.A na Slovensku i přes omezený odstřel a zkušenosti s ostrahou stád trvající stovky roků mají s vlky obrovské problémy a v Rumunsku s odlehlými oblastmi bez turistů, kde se vlci střílejí jsou jiné podmínky. A nevěřte každé kravině, kterou pan Malík napíše. Petrův Zdar
Odpovědět
Hu

Hunter

16.11.2020 23:26 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Co jsem viděl v Rumunsku, na Kavkaze a ve Střední Asii, tak vám pastevci potvrdí, že i přes používání psů k útokům dochází. A to tam mají opravdické psy :-).
Odpovědět
LZ

Leon Zumr

17.11.2020 20:47 Reaguje na Hunter
Mají tam pořádné psy a ty psy na vlcích od mládí trénují. Vlka tam není problém sehnat, když je dospělý tak mu vytlučou zuby a když vyhrabou štěňata tak psa pustí na mladého vlka. Takový výcvik psů by se tady asi nikomu moc nelíbil.
Odpovědět
Jo

Joska

17.11.2020 17:43 Reaguje na Hunter
Petr Jílek píše že to funguje ne, že tam škody nemaj. Škody tam maj ,ale malé.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

17.11.2020 23:25 Reaguje na Joska
Ano, to je správná poznámka!
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

16.11.2020 23:20 Reaguje na
Ale v Rumunsku a na Ukrajině se vlci střílejí, proto tam nepotřebujete mít zadrátovanou krajinu a stačí běžná ostraha stád.To, že občas vlci uloví ovci, to patři k pastevectví a pokud´ by to opakovali, tak se prostě střelí. I proto po zkušenostech se vlci drží od stád dále.Petrův Zdar
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

17.11.2020 23:31 Reaguje na Jan Knap
Pokud bude mít chovatel kvalitní zabezpečení stád, tak nemám problém s odstřelem vlků, kteří mu budou napadat jeho stáda.

Jsem ale zásadně proti střílení vlků jen proto, aby chovatel nemusel svá stáda kvalitně zabezpečovat.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

17.11.2020 00:06 Reaguje na
A u nás něco podobného jako Rumunské Karpaty existuje? Například i v Mongolsku pastevci při ochraně stád úspěšně čelí útokům vlků.
Odpovědět
Jo

Joska

17.11.2020 14:46 Reaguje na
Přesně jen jim tam vozí krmení. 🙂 Jen u nás to s těma pitomcema ve vládě nepůjde.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

17.11.2020 19:03 Reaguje na
Áno, pastierske plemená majú v popise povahy napísané: pes je schopný konať samostatne a samostatne sa rozhoduje. To v preklade znamená, že je svojhlavý a ťažko sa cvičí. Stádo chráni prirodzene, ovce považuje za svoju svorku. Chráni ju aj pred ľuďmi a to je veľký problém. Odškodné za pohryzenie psom môže narásť do neskutočných výšok a majiteľovi hrozí aj nepodmienečný trest, ak je poranenie vážne.
Odpovědět
Jo

Joska

18.11.2020 09:52 Reaguje na Vladimir Mertan
Tak to je. Jenže tenhle pes má 70kg a mnohdy i kolem 90kg což znej dělá tank co trhá a drtí. Člověka zabije snadněji než vlka. Tenhle pes neútočí na lidi pokud se chovají pokojně a jen jdou kolem. Ale pokud ohrozí majetek nebo pána a jeho rodinu. Tak útočí . Kdy jak rozhodne jedinec sám a k tomu informuje zbytek smečky.
Odpovědět
MG

Milan G

18.11.2020 11:46 Reaguje na Joska
Opakování matka moudrosti. Tohle už tady bylo řečeno mnohokrát.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

18.11.2020 13:50 Reaguje na Milan G
A některá jiná tvrzení zde byla opakovaně řečena mnohem častěji než tento fakt týkající se chování pasteveckých psů.

Repetitio est mater sapientiae. Historia magistra vitae.
Odpovědět
MG

Milan G

18.11.2020 17:51 Reaguje na Majka Kletečková
Nepoučujte. Na rozdíl od vás a na rozdíl od hromady zde přispívajících, jsme chovali brazilskou filu. Tohle plemeno se chová úplně stejně jako kavkazan a další. Má až pedanticky zakódovanou ochranu majitele, jeho rodiny a jeho majetku. Možná je tam rozdíl v tom, že fila byla pěstovaná na lov otroků, takže je nezabíjela, protože otrok znamenal peníze, ale pouze je lapila a nedovolila jim dál utíkat. Byly zaznamenány případy kdy u toho otroka ta fila stála dva dny než se dostavil pán a odvolal ji.
Náš Adámek byl nejlepší pes, kterého jsme měli a při váze 80kg byl mrštný jak kočka.

A co vy paní Kletečková, co vy jste vypěstovala, kromě toho gaučového mopse, jak tady někdo psal.

Jen tak mimochodem, víte, že fila dokáže v prudkém běhu okamžitě změnit směr, jako jediný druh psa, tak jako kočkovité šelmy?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

18.11.2020 19:03 Reaguje na Milan G
Brazilská fila je povahově asi v mnohém podobná pasteveckým psům. Ale ta její krátká srst – no nevím, řekla bych, že ji to před klasickými pasteveckými psy v našich podmínkách znevýhodňuje. Krátká srst může způsobovat i určitou „hajsavost“ na pobyt a hlavně spaní venku. Také ty velké svěšené uši jsou nevýhodou, musely by se jí kupírovat. Podle toho, co jsem o ní slyšela, tak má asi lepší čich než klasičtí pastevci. Hádám, že by mohla mít i silnější skus než pastevci(?). Mám pocit, že se u ní podobně jako u německé dogy musí dávat velký pozor na torzi (přetočení) žaludku. O té okamžité změně směru v prudkém běhu jsem nevěděla; fila vypadá poněkud těžkopádně, ale tohle zdání zřejmě klame.

Zajímalo by mne, jakého věku se fily dožívají. Kolika let se Váš Adámek dožil?

P.S.: Mopse jsem nikdy nechovala. Všichni psi, které jsem měla, hlídali našeho hospodářství a zdržovali se většinu času venku.
Odpovědět
MG

Milan G

19.11.2020 00:25 Reaguje na Majka Kletečková
Srst není problém, Adámek byl venku celoročně. Hlavně potřebuje dobře zateplenou boudu, pak i tu zimu venku přežije. Samozřejmě jsme ho brali do baráku, ale Adámek jako správná fila slintal, to se dá přežít, a chrápal a to tak že opravdu hodně.
Obrovská síla v čelistech, Adámek dostal zadní vepřové koleno, kousnul a bylo po kostech, rozpadly se na hromadu třísek. Musel jsem třeba dávat pozor na intonaci hlasu, jakékoliv zvýšení mělo za následek, že Adámek byl v momentě v pozoru. Když k nám přišla návštěva tak pro jistotu šel Adámek do boudy.
To že fila vypadá těžkopádně je pravda, ale pozor jenom to tak vypadá, blesku rychlé reakce, akcelerace, běh to je opravdu požitek sledovat. Ale i obyčejná chůze u fily vypadá jako chůze u velkých kočkovitých šelem. Totiž kromě hlídání a nahánění otroků je fila určená k lovu pum a jaguárů. Faktem je, že chov fily není žádná levná záležitost, ale když toho psa mám rád tak je to jedno.

No Adámek nás opustil když mu bylo sedm, problémy se žaludkem.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.11.2020 04:26
Spojil se se mnou farmář z Broumovska, toto mi zaslal, jméno neuvádím záměrně.


"Jen malá poznámka ke článku pana Malíka.
Letošní rok se začalo pást kvůli suchu až během května.
Pan Malík ukazuje fotky ohrad bez zvířat. Proč by měly být pod proudem?
Je to ukázka čiré demagogie."


XY - chov ovcí
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

17.11.2020 10:12 Reaguje na Miroslav Vinkler
Koukám, že jste mě v pochybnostech o relevantnosti předložených fotek předběhl. Přišlo mi divné, že na žádné fotce , přesto, že zabírají velkou část pastvin, nevidím žádné ovce. No snad to pan ekolog Malík vysvětlí.
Odpovědět
RP

Roman Papík

17.11.2020 09:03
Do zemědělství plynou dotace závratných výší. Proč nejsou tyto dotace směřovány do ochrany stád, popř. na odškodnění poškozených? Jedná se o naprosto marginální částky v poměru k celkově rozdaným dotacím. Je jasné, že soužití vlka a člověka fungovat nebude nikdy. Proto je třeba z peněz, které dnes směřují do nákupu obřích traktorů, kombajnů a dalších megalomanských zařízení, ošetřit maximálně soužití s přírodou. technika dospěla do dokonalosti, ať nikdo netvrdí, že si neporadí s několika vlky. Vystřílet a otrávit divokou přírodu umíme, prokazujeme to dnes a denně na celé zeměkouli. Kdy si uvědomíme, že předáme planetu bez jejích základních obyvatel dalším generacím? Hanba těm, kdo volají po smrti živočichů, kteří na této planetě byli dávno před námi.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

17.11.2020 09:51 Reaguje na Roman Papík
A vy jste snad jiný? Vy opravdu nevoláte po eliminaci určitých živočichů ale naopak odsuzujete jakoukoliv smrt, jakéhokoliv živočicha?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

17.11.2020 23:35 Reaguje na Jarek Schindler
Nepřekrucujte a nevytrhávejte z kontextu.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

18.11.2020 00:07 Reaguje na Majka Kletečková
Co překrucuji? Z jakého kontextu co vytrhávám? Reaguji na slova: "Hanba těm, kdo volají po smrti živočichů, kteří na této planetě byli dávno před námi". Takže než zase budete mít potřebu blbě kecat paní Kletečková tak přemýšlejte.
Odpovědět
Hu

Hunter

18.11.2020 00:37 Reaguje na Jarek Schindler
To bude možná trochu problém :-)
Odpovědět
RP

Robert Prokýšek

17.11.2020 09:21
Jsme ve fázi spotřební společnosti a tak nám na jakémkoliv kompromisu z přírodou nezáleží. Chovatelé ovcí apod... co jsem po svých toulkách viděl jsou dva tábory. Lidé kteří ke svému chovatelství přistupují zodpovědně, řádné ohrady, pastevecké psi a jiná opatření takovým to lidem v případě nepříjemné události patří kompenzace.
Pak jsou tací chovatelé což jsem viděl mnohokrát osobně nepořádek, žádné ohrady, žádný pastevecký pes apod... a ty nejvíce křičí co jim vlci způsobili a žádají odškodné a okamžitý odstřel !
Na druhé straně po ochranářské stránce je třeba brát rozumně a vyčlenit lokality pro vlka a odborně regulovat jejich počet u nás ,což jinde funguje. Vlk odjakživa patří do přírody a nestrašte lidi !
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.11.2020 19:05 Reaguje na Robert Prokýšek
Jenže tu už není příroda, ale kulturní krajina, která s vlky prostě nepočítá a není na ně ani stavěná. Museli bychom vysídlit a přesunout jinam významné počty obyvatel, v podstatě mnohonásobně větší území, než když se staví přehrada nebo připravuje dolování uhlí. Pak by vznikly pustiny, v nichž by vlk mohl fungovat bez konfliktu s lidmi. Ale už v 18. století na našem území taková bezkonfliktní místa nebyla, což právě vedlo k vyhubení vlků.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

17.11.2020 09:41
Tak nevím, jestli se po přečtení takového článku smát nebo plakat. Brečet moc neumím ale k smíchu to také zrovna není.
Pan Malík má údajně snahu upozornit na skutečnou realitu. Jaká tedy ta realita ve skutečnosti je.
V první řadě byl vlk jako kriticky ohrožený druh uveden ve vyhlášce. 395/1992 . No nyní se píše rok 2020. Vlk i u nás dávno neodpovídá kritériím IUCN pro kategorii kriticky ohrožený druh. Stručná charakteristika kategorií IUCN pro zařazování druhů do červených seznamů (IUCN 2012) říká. že
kriticky ohrožený (CR) –je druh, který čelí výjimečně vysokému nebezpečí vymizení ve volné přírodě.
Ani podle podrobnějších kritérií IUCN dnes o vlkovi již u nás nejde hovořit jako o kriticky ohroženém druhu.. Pokud tedy AOPK ve své Červené knize uvádí vlka jako kriticky ohroženého a pan Malík to bezezbytku přejímá , měli by být jistě schopni uvést podle jakých kritérií toho vlka mezi kriticky ohrožené ještě pořád řadí. No a potom hlavně, proč ho tam pořád řadí.
Je až neuvěřitelné, z čeho všeho je pan Malík schopen obvinit myslivost a myslivce. Tak myslivost, de facto může za návrat vlka za přemnoženou divokou zvěří. Větší nesmysl jsem dlouho neslyšel. Člověk si časem zvykne na ekobláboly o všude drasticky přemnožené zvěři. No těžko si zvyká na další a další lži, které tato tvrzení provázejí. V sousedním Polsku a Německu odkud se k nám vlci nyní nejvíce šíří jde dovodit z výše lovu za poslední roky podstatně vyšší stav zvěře než je u nás. Přesto se vlk za zvěří šíří k nám. No a přestože se šíří za zvěří nakonec zase jen díky , tentokrát chovateli útočí na jeho hospodářská zvířata. Prostě a jasně za vše mohou myslivci a chovatelé zvířat jen ochranář ne.
Je naprosto neuvěřitelné jak je pan Malík schopen označit existenční problémy chovatelů ovci za naprosto okrajový problém.
Je naprosto neuvěřitelné, že je pan Malík neustále schopen stále dokola opakovat nesmyslná tvrzení o 98% zastoupení divoké zvěře v potravě vlka u nás. O prospěšnosti vlka jako regulátora spárkaté zvěře. O jeho funkci zdravotní policie a tím prospěšnosti pro zvěř. O tom jak díky vlkovi zde budeme mít „zdravější lesy“. Toto všechno jsou v naších podmínkách pouze ekobludy z nichž je možné spoustu celkem jednoduše vyvrátit.
No a fotky. U nás se pasou většinou krávy. Ohradníky se opravují až před samotným vypuštěním zvířat na pastvinu. Dokonce i ten elektrický proud se do těch ohradníků pouští až ve chvíli kdy jsou tam zvířata. Nebo si snad někdo myslí, že se denně procházejí všechny pastviny? Že je v ohradnících proud neustále? Na fotkách vidím zvířata, nebo co to tam je, jen vzdáleně na té první fotce a bude se jednat pravděpodobně o vedlejší pastvinu. Na žádné další fotce není přítomnost ovcí či jiného hospodářského zvířectva zdokumentována. K čemu potom mají tyto fotky sloužit? Vypovídají opravdu o nezabezpečení pastvin nebo jsou to účelové fotky prázdných pastvin? Snad mi pan Malík vysvětlí proč ty ovce na těch jeho fotkách nejsou?
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.11.2020 10:05
Na Islandu vyhubili lední medvědy a dodnes, pokud se tam nějaký dostane na kře, je nemilosrdně zastřelen. A to je Island daleko ekologičtější než celá slavná EU.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.11.2020 11:37 Reaguje na Jan Šimůnek
Přiznám se, že jsem vám nevěřil , ale máte pravdu :

"Po návštěvách ledních medvědů v roce 2008 jmenoval islandský ministr životního prostředí pracovní skupinu, která měla vydat doporučení, jak by měly orgány reagovat v případě, že se na Islandu dostane na břeh lední medvěd.
Výbor dospěl k závěru, že nejvhodnějším způsobem je zabití tuláckých medvědy na Islandu.
Byly uvedeny tři hlavní důvody.
Zaprvé jde o bezpečnost lidí a hospodářských zvířat, protože lední medvědi představují nebezpečí pro oba.
Zadruhé je známo, že tuláci na Islandu pocházejí z populace ve východním Grónsku, což vydrží občasné zastřelení medvěda zde na Islandu.
Za třetí, jakýkoli pokus o záchranu by vyžadoval neoprávněně vysoké náklady.

Pracovní skupina rovněž doporučila, aby byl jmenován tým pro reakci na lední medvědy na Islandu, se zástupci národního komisaře islandské policie."

zdroj:https://en.ni.is/fauna/mammals/polar-bear
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

17.11.2020 11:28
A nešlo by to jako v Japonsku ?
Vlkomilci by měli to svoje a nedocházelo by ke škodám.

https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/Zahrani-n-/japonci-nainstalovali-do-pol%C3%AD-robotick%C3%A9-vlky-maj%C3%AD-odradit-medv%C4%9Bdy/ar-BB1b5cYg?ocid=msedgntp
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

18.11.2020 13:56 Reaguje na Petr Pekařík
Někdo pod jiným článkem na ekolistu napsal, že podle konkurenčního portálu vlk stojí 4000 dolarů a lze si ho i pronajmout.
Odpovědět
JM

Jiří MOC

17.11.2020 14:05
Dámy a pánové,
jsem naprostý laik, který se pouze pokouší najít ve Vašich příspěvcích nějakou logiku... a ve vší úctě vcelku marně...
Autor článku si našel několik nedokonalostí, které mu pomohou prezentovat SVŮJ názor. O.K. : od toho ten internet je...
ALE... pane autore slyšel jste někdy o tom že tento druh šelmy se pod elektrickým ohradníkem umí podhrabat? Sdělte prosím Váš osobní názor na možnost ochrany stáda před tímto způsobem infiltrace... asi by se dal pod ohradníkem postavit přiměřeně hluboký základ... a na něm přiměřeně vysokou betonovou zeď = to je to co v té krajině chceme mít???
Můžeme samo sebou postavit ochranu vlka nad ochranu hospodářských zvířat a jedny / druhé zavřít do budov... ale je to co chceme???
Tuší pan autor jaké jsou náklady na jednoho pasteveckého psa??? Podle mě známých údajů je to cca 25000/ročně. Na rozsáhlých pastvinách se spoustou zvířat Vám asi jeden stačit nebude... nebo snad ano??? Na druhou stranu je třeba uznat že "smečka" pasteveckých psů si s vlky umí poradit... NEZNÁM příslušné zákony, ale pokud Váš pes zadáví nějaké zvíře (a nedejbože chráněné) kdo je za to/něj zodpovědný??? Příroda to nebude...
Ale jinak tento článek hodnotím kladně... dokázal jsem s kvůli němu nastudovat spoustu zajímavých informací, o kterých jsem zatím neměl tušení...
P.S.: mám jedno nesplnitelné přání... ohledně používání mozku... ale s tím Vás nebudu obtěžovat...
Odpovědět
Jo

Joska

17.11.2020 16:56 Reaguje na Jiří MOC
Copak zvíře 🙂. Spíš co bude když zabije nebo zmrzači zloděje. Ten pes dělá jen to na co byl vyšlechtěn.
Odpovědět
JAROSLAV HALAMA

JAROSLAV HALAMA

17.11.2020 15:39
Kdo chce vlky vyhubit důvod si vždy najde !!
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

17.11.2020 16:34 Reaguje na JAROSLAV HALAMA
Žádný důvod, pušku s dalekohledem to chce, jak se vždycky chodilo na lov škodné a vlk škodná je.
Pan Malík je to, čemu naši předkové říkali "zemský škůdce". Zřízení sem tam nějaké louže, ho neopravňuje k tomu, aby škodil lidem, kteří se živí zemědělstvím, chovem ovcí a koz.
Odpovědět
Jo

Joska

17.11.2020 17:00 Reaguje na Jiří Daneš
A zloděje dobytka také zastřelite? To by jste měli řešit.
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.11.2020 19:10 Reaguje na Joska
Zloděj dobytka má teoreticky rozum a měl by vědět, co smí a co ne. Když je chycen, jde sedět. Mnohdy (hlavně recidivista) na dobu delší, než je život vlka.
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

18.11.2020 01:40 Reaguje na Jan Šimůnek
V USA je dodnes legální zloděje dobytka zastřelit, pokud se při přistižení pastevcem brání zadržení a předání šerifovi.
Odpovědět

Jan Šimůnek

18.11.2020 17:45 Reaguje na Jaroslav Štemberk
V podstatě je v některých státech USA legální zastřelit někoho, kdo vám vlezl na pozemek a nereaguje na vaše výzvy k odchodu.
Odpovědět
ig

17.11.2020 16:40
Já už jsem na to přišel! Mají hlad!
Odpovědět
Jo

Joska

17.11.2020 17:04 Reaguje na
Jo maj hlad a navíc mordovat nestřežené ovce je zábava pro vlky. A lovit srnčí to je dřina se musí vystupovat a ulovit.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

17.11.2020 16:51
Dovolím si položit několik otázek pro pana Malíka, Šeděnku, Halamu čí
jiné ochránce vlků a prosím je o odpověď.
1.Jak má chránit deset ovcí malochovatel, kterému vypásají jeho louku.
Není to k uživení a tak chodí do práce a ovce se pasou celý den samy.
Mít k nim dva či více velkých psů je ekonomicky neudržitelné a taky
není bezpečné nechat ty psy bez dozoru. Podle metodiky AOPK tak asi
nesplnil podmínky pro poskytnutí odškodnění, protože neměl ty psy
a oplocení hodné věznice.
2.Jak bude posuzována například dopravní nehoda zaviněná uniklými zvířaty,
které vyplašili vlci a zvířata prorazily v panice ohradu.
3.Pes zakousne v zápalu boje vlka mimo ohradu, je to ještě ochrana majetku?
Podle zákona o sebeobraně a ochraně majetku už tak útok zřejmě netrval a
vlk byl na útěku.
4. Co bude s vlky, kteří se třeba odváží až do okolí velkých měst či středu
obcí? Jsou to ještě normální plaché šelmy hodné ochrany?
5. Co bude s loukami malochovatelů, kteří po opakovaných napadeních ovcí
ukončí chovy a ty budou zarůstat buření? Není to v rozporu s ochranou
horských luk a biodiverzity?
Prosím tak o vaše odpovědi a pokud neznáte řešení, tak už nechte těch
stále stejných keců. které máte odněkud nastudované a neumíte řešit to,
co se děje v praxi.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

17.11.2020 18:14
Zbytečné kecy o ničem. Být v pozici chovatele na Broumovsku, jakože zaplaťpámbu nejsem, věc řeším rychle, razantně a účinně- nebudu litovat několika probdělých nocí a vlka, který se první objeví mezi ovcemi, sejmu puškou s tlumičem, a třeba i druhého a třetího, dokud nezískají patřičný respekt. S tlumičem, ať si o tom myslí kdo chce co chce. A pokud by se mi v mém objektu objevil člověk ražení ctěného autora, poženu ho svinským krokem, že nebude stihat počítat schody.
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.11.2020 19:13 Reaguje na pavel peregrin
Lepší (a méně usvědčující) budou asi otrávené návnady. Asi na ně časem dojde.

Ve verneovce Tajuplný ostrov se popisuje návnada, spočívající v ohnuté pružině, fixované ledem a obalené masem. Po zhltnutí se led rozpustí a pružina, na obou koncích špičatá, se narovná. A je po šelmě.
Odpovědět
su

17.11.2020 19:55 Reaguje na Jan Šimůnek
Jste nemocný člověk....
Odpovědět
LZ

Leon Zumr

17.11.2020 20:57 Reaguje na
Proč nemocný takhle to je teď běžné třeba zde několikrát zmiňovaném Rumunsku kde jim ekoteroristé prosadily zákaz lovu vlka a medvěda. Holt když se člověk nemůže bránit legálně tak ho dotlačí k tomu že se bude bránit nelegálně a používají staletími osvědčené metody, jed železa a střelné zbraně.
Odpovědět
Jo

Joska

18.11.2020 10:07 Reaguje na Leon Zumr
Pak doufám že to odnese jeho rodina.
Odpovědět
Jo

Joska

18.11.2020 10:01 Reaguje na
Jan Šimůnek je opravdu blb.

Tady jde o to naučit vlky lovit lesní zvěř. A odradit je od domácích zvířat.
Odpovědět

Jan Šimůnek

18.11.2020 17:46 Reaguje na Joska
A jak, když jsou tas hospodářská zvířata pro ně atraktivnější? Už jen tím, že mají omezenou možnost pohybu a mají i sníženou agresivitu (tudíž se méně razantně brání).
Odpovědět
su

18.11.2020 17:53 Reaguje na Jan Šimůnek
Jde to...chce to jen chtít....
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

18.11.2020 17:30 Reaguje na
Je, posledně je chtěl mrzačit náložema s kapsicinem, co by to udělalo tomu stádu, nebo nedejbože nějakému děcku, to už nedomýšlí - vořežprut
Odpovědět

Jan Šimůnek

18.11.2020 17:47 Reaguje na Jakub Graňák
Proč? Pokud by se to střílelo cíleně na útočící smečku, tak by svou nálož dostali akorát vlci. A byl by to pro ně opravdu odrazující zážitek.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.11.2020 06:20 Reaguje na Jan Šimůnek
Nejednalo se o pružinu, ale pružnou kost obalenou tukem.

Jinak u nás se běžně k trávení vlků používal jedovatý oměj šalamounek - lidově vlčí mor.

Tuto rostlinu lze nalézt celkem běžně po zahradách a kdo ji nemá může ji běžně koupit na výstavách. A vyzkoušet.
Odpovědět

Jan Šimůnek

18.11.2020 17:48 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ta kost tam fungovala jako pružina. Předpokládám, že kov nebo plast by fungoval podobně.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

21.11.2020 07:39 Reaguje na Jan Šimůnek
No nevím, mně se to jeví spíš jako recept spisovatele od stolu, než z praxe. To zvíře by se totiž muselo přinutit hltat tu návnadu bez kousání... jinak by se pružina aktivovala už v tlamě a vlk by ji nejspíš vyplivnul. Navíc tam je problém v tom , že by si účinek ostatní zvířata nespojila s člověkem a tudíž by akce neměla pro ostatní zvířata žádoucí odstrašující efekt.
Ale pokud bude nějaký člověk,co se týká ochrany svého majetku - ovcí, zoufalý, dá se velice snadno představit, že na takovou likvidaci vlků dojde.
Ono by možná stačil jed na krysy, ten se dá velice snadno sehnat v každé drogerii. Případně správné vařené kosti, kosti některých zvířat, tuším třeba krůtí, jsou po uvaření křehké a lámají se za vytváření velmi ostrých střepin. Sežrány v žaludku udělají své..., navíc se jedná o přírodní prostředek, takže běžné analýzy by byly mimo.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

17.11.2020 23:04 Reaguje na pavel peregrin
Vámi popisovaná metoda nevyřeší nic. Akorát si ukojíte své lovecké choutky.
Když vlky "sejmete" puškou s tumičem, mají ostatní málo šancí si uvědomit souvislost s pastvinou a možná ani nebudou vědět, že jste dva či tři ze smečky zabil. Což by ostatně nemělo být cílem.
Mnohem lepší efekt by přineslo, kdybyste je "osolil" hrubou solí z brokovnice. Protože jak už tady někteří správně poznamenali, vlk musí vědět, že pokus o ulovení zvířete za ohradou mu nepřinese ukojení hladu, nýbrž BOLEST.
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

18.11.2020 06:23 Reaguje na Karel Ploranský
Menší smečka míň sežere.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

18.11.2020 08:46 Reaguje na Karel Ploranský
Je to možné, zároveň je možné i to, že vlk jako inteligentní šelma bude reagovat i na mrtvého jedince.
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

18.11.2020 09:02 Reaguje na pavel peregrin
Samozřejmě bude. Podívejte se někdy na zpomalené záběry zasažení zvěře kulí a bude vám to jasné. Navíc dobře uslyší úder střely do cíle a budou si to dlouho pamatovat.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

21.11.2020 07:44 Reaguje na Jan Olejníček
To je pravda, podle mých zdrojů pes, na rozdíl od člověka dokáže mnohem lépe vidět reakci zvěře na zásah kulkou či broky i z dálky, když je s myslivcem. A má zkušenosti a je správně vycvičený. Vlk, pokud se jedná o druhého vlka v jeho blízkosti, to musí poznat ještě mnohem lépe.
Odpovědět
Hu

Hunter

18.11.2020 09:22 Reaguje na Karel Ploranský
Laická veřejnost pod dojmem různých akčních filmů si představuje, že s tlumičem lze střílet bez jakýchkliv doprovodných zvukových efektů a zcela potichu. To platí možná pro 22LR a subsonické náboje, u kterých je výkon totálně zredukován. Ve skutečnosti při použití běžné munice tlumič odstraní cca 30-35 dB (např. u 308W) a zvuk výstřelu je samozřejmě slyšet, zhruba na úrovni výstřelu z pistole. Takže použití tlumiče při standartní lovecké munici by v tomto případě bylo zcela zbytečné :-).
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

18.11.2020 00:17 Reaguje na pavel peregrin
Já bych si, pane Peregrine, raději opatřila dva nebo více pasteveckých psů. Neriskovala bych tak riziko, že budu popotahována kvůli porušení zákona, a nemusela bych po nocích čekat, kdy se objeví vlčí smečka. Když vystřílíte jednu smečku, tak se po čase objeví nová.
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

18.11.2020 06:22 Reaguje na Majka Kletečková
Budete té dobroty a argumenty rozstřílíte příspěvek pana Haška, nebo dál budete plácat vaše moudra z činžáku?
Odpovědět
pp

pavel peregrin

18.11.2020 08:50 Reaguje na Majka Kletečková
Proč celou smečku? Jde jen a právě o to, aby vlci získali přirozený respekt a věnovali se lovu toho, pro co jsou zde uměle znovu vypouštěni. Normální člověk nemá radost ze zabíjení, zrovna tak ale normální člověk nepřipustí, aby mu vlci zdecimovali chov. To přec musíte uznat. Ohledně psů zde již myslím bylo řečeno vše podstatné.
Odpovědět
re

regis24

18.11.2020 09:54 Reaguje na Majka Kletečková
Jen tak pro zajímavost:
Zákon o ochraně přírody a krajiny
114/1992 Sb.
§ 50Základní podmínky ochrany zvláště chráněných živočichů
(1) Zvláště chránění živočichové jsou chráněni ve všech svých vývojových stádiích. Chráněna jsou jimi užívaná přirozená i umělá sídla a jejich biotop. Vybrané živočichy, kteří jsou chráněni i uhynulí, stanoví ministerstvo životního prostředí obecně závazným právním předpisem.

(2) Je zakázáno škodlivě zasahovat do přirozeného vývoje zvláště chráněných živočichů, zejména je chytat, chovat v zajetí, rušit, zraňovat nebo usmrcovat. Není dovoleno sbírat, ničit, poškozovat či přemisťovat jejich vývojová stádia nebo jimi užívaná sídla. Je též zakázáno je držet, chovat, dopravovat, prodávat, vyměňovat, nabízet za účelem prodeje nebo výměny.

všimněte si, že je zakázáno je i RUŠIT. Dále zraňovat!
Pastevecký pes je dle české legislativy zvíře v zájmovém chovu a za něj plně zodpovídá majitel. Takže pokud pes bude RUŠIT nebo ZRAŇOVAT vlky, majitel bude vystaven trestnímu stíhání!
K tomuto nabádá chovatele státní správa v čele s AOPK!!!
Odpovědět

Jan Šimůnek

18.11.2020 17:49 Reaguje na regis24
Prostě řešení bezkonfliktního soužití vlků a lidí je kvadratura kruhu.
Odpovědět
Pa

PavelA

18.11.2020 08:24 Reaguje na pavel peregrin
SOUHLAS
Odpovědět
RP

Radim Polášek

21.11.2020 07:29 Reaguje na pavel peregrin
Souhlasím. Být chovatelem ovcí někde na Broumovsku, taky bych se poohlížel po podobném řešení. A v nějaké boudě s nástroji u pastviny měl dobrý rýč a v lese v blízkosti pastviny vytypována místa, kde dobře hloubí jámy a dají se po zasypání snadno zase zamaskovat.
Odpovědět
ph

pavel hašek

17.11.2020 23:31
Zdravím autora i diskutující, přečetl jsem to celé, ale je to hrůza !!! Má vůbec někdo nějaké ponětí o tom, jak je nebezpečná smečka psů? Stačí jeden turista pejskař se psem větším než malým na volno. Pastevečtí psi si cestu ven vždy najdou a ze psa zůstane jen krvavá hmota..., pokud bude mít pejskař štěstí tak přežije. Pastevečtí psi ve své domovině se totiž necvičí, vše mají v genech, společně brání celé vesnice před vlky a medvědy, dokonce i svého pána si mnohdy vyberou sami. Psům se kupírují uši i ocasy, aby je při boji nebylo za co chytit (ochránci zvířat - taková je pravda).
A nyní pane autore odpovězte: Je skutečně možné takto u nás, v současné osídlené krajině plné chat, cyklostezek a značených tras zabezpečovat stádo pomocí psů? Je skutečně možné vybudovat vlkotěsné oplocení pastvin? Jaká bude cena kilometru olocení? Není to jen fantasmagorie?
Pane autore jsem zemědělec s celoživotní praxí u hospodářských zvířat, a proto mohu napsat své zkušenosti:
1) Dva pstevečtí psi plemene SAO se chovají jako smečka. Z vnější strany plotu na veřejné cestě provokoval pejskař volně puštěným psem většího plemene. Dva psi SAO překonali ohradu z uzlíkového pletiva 160cm vysolou a pro psa si doběhli. Byla přivolaná Policie ČR, pejskař tvrdil, že měl psa na vodítku, toho nešli až druhý den bez vodítka, účet veterináře byl v desítkách tisíc Kč, to zaplatila pojišťovna pasteveckých psů, byly problémy s PČR, jediné štěstí měl pejskař, který v rozporu se svým tvrzením psa nedržel a nebránil.
2) Jsem chovatel ministáda mléčného skotu, jsem kousek od Máchova jezera a vlci jsou, dokonce i uvnitř obce pod osvětlením. Z obav před vlky všechny dorostence na noc zavírám do stáje, venku jsou v noci jen rohatí dospělci. Budoucnost vidím v tom, že vybuduji uvnitř areálu dobře oplocený "pastevní výběh" s příkrmištěm, a volně puštěným psem SAO tam se bude na noc stádo zavírat. Jsou obavy i z další škodné a to dvounohé, motorizované. Na záměr však nejsou peníze, oplocení by stálo cca 750,-Kč/b.m..
3) Mám svůj názor, že vlci do naší oblasti nepatří, stejně tak jako muflon(zdivočelá ovce) a divoké prase(překřížené domácím). Stavy spárkaté zvěře by přeci měl regulovat člověk...
fous
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

18.11.2020 00:20
Všimla jsem si, že alarmistické články o zlých vlcích, kteří roztrhali ovce, nikdy neobsahují pasáž o tom, zda bylo stádo dobře zabezpečeno. Pak když se člověk blíže seznámí s daným případem, tak se ukáže, že zabezpečení hospodářských zvířat bylo naprosto nedostatečné.
Odpovědět
Hu

Hunter

18.11.2020 06:22 Reaguje na Majka Kletečková
Můžete uvést konkrétní příklady? Děkuji.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

18.11.2020 15:47 Reaguje na Hunter
Posílám pár takových konkrétních příkladů:
17.10.2020 https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/velka-smecka-vlku-zautocila-na-stado-ovci-u-teplic-nad-metuji
Přestože ovce byly v dobře zabezpečené ohradě a hlídač střílel světlice, vlci několik zvířat zabili a další zranili. Chovatelé očekávají v příštích dnech další útok, řekl ČTK hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD).
(9. 11. 2020 https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/frantisekn-pelc-do-nasi-krajiny-patri-vlk-i-ovce
Pastvina nebyla proti útokům vlků dostatečně zabezpečena. Uzlíkové pletivo asi metr vysoké, bez elektrického drátu, bez přichycení k zemi (ochrana proti podlezení, podhrabání) a bez optické bariéry (ochrana proti přeskakování) a stádo ovcí bez dozoru pasteveckých psů funkční zábranou není. Ostraha stáda hlídačem, který jezdí podél plotu autem či na čtyřkolce, může také fungovat. Podmínkou ovšem je, aby nepršelo, auto po rozmoklé zemi neprojede. Noc, kdy k vlčímu útoku došlo, byla deštivá, hlídač seděl v autě a vlci o jeho přítomnosti nemohli mít ani tušení. Je to podobné, jako když myslivec sedí na posedu. Hlídač stáda zjistil přítomnost vlčí smečky až ve chvíli, kdy žrala kořist, a snažil se ji bez úspěchu fyzicky zaplašit sám.)
https://vid1.tn.cz/2020/10/07/2432723-hq.mp4
https://hradec.rozhlas.cz/vlci-se-nazrali-presto-ovce-zustanou-cele-na-broumovsku-radi-vlci-smecka-a-stat-6131694
https://www.denik.cz/regiony/vlci-zardousili-u-lidecka-tri-ovce-ktere-patrily-valasskym-ochrancum-prirody-20191118.html

Při pátrání jsem narazila na řadu článků, v nichž bylo uvedeno, že zabezpečení zvířat nebylo dostatečné. Takže zdaleka ne všechny články jsou alarmistické.

Protože ani kvalitní zabezpečení neposkytuje stoprocentní ochranu, tak určitě muselo dojít k napadení ovcí i u dobře chráněných stád. Budu ráda, když mi někdo poskytne odkazy na takové případy, které se mohly odehrát třeba i v sousedních státech.
Odpovědět
Hu

Hunter

18.11.2020 17:04 Reaguje na Majka Kletečková
Pevné oplocení a trvalá přítomnost hlídače je dobře zabezpečené stádo. Aktivistické kecy p. Pelce jsou jen kecy. Legislativa nic takoého nenařizuje.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.11.2020 06:24 Reaguje na Majka Kletečková
Je to marný , je to marný ....

Začínám trpět když čtu tyhle plky od paní Kletečkové. Proč se jednou nesebere a nepřesvědčí se sama , anebo ať si alespoň nepřečte na webu zkušenosti německých farmářů - a že ti zkušenosti se stavbou různých lágrů mají.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.11.2020 08:07 Reaguje na Miroslav Vinkler
Máte pravdu. U té paní to je marné, marné...!Nebyla mi schopna podat jedinou reálnou odpověď na mých pět
otázek a mlčí i ti ostatní "vlkomilové". Jsou tak marní ,marní...komplet. Jejich "zkušenosti" vyčtené z příruček
jim na ty odpovědi nestačí a tak zarytě mlčí. Nemá cenu
po nich chtít soudnost a zdravý selský rozum, když si
vystačí se svojí mantrou vlka pobíhajícího i mezi domy.
Opravdu si budeme muset počkat na něco otřesného? A nebo
na ukončení pastevectví v ČR? Asi ano, bude to jako s
kormorány, kdy ochrana padla až těsně před kolapsem
rybářství.
Odpovědět
re

regis24

18.11.2020 07:15 Reaguje na Majka Kletečková
Na každý nahlaseny útok vlkem jezdí provádět šetření pracovníci státní správy. Nejčastěji CHKO. Oni na místě posoudí, zda to byl útok vlky a jaké bylo zabezpečení.
Pokud uznaji chovateli nárok na náhradu škody, bylo zabezpečení dostatečné. A konkrétně na Broumovsku to letos uznali pokaždé. Takže chovatele mají i podle ochranářu z AOPK a CHKO svoje stáda dostatečně zabezpečena.
To že se psychopat Malík fotí u ohradníku bez proudu v době, kdy se na pastve nenachází žádné ovce, jen ukazuje na to, že je nemocný. Jo a ještě je to hajzl, pokrivena osoba co chce jen ubližovat jiným.
Na tom jeho Broumovsku se nesmí ukazovat za světla mezi lidmi, protože by prostě dostal po tlamě.

Tak a teď Majko ty příklady nevhodného zabezpečení ovcí před vlky. A nejdřív tedy nějaký standart zabezpečení - ale musí to být oficiální standart, ne to co myslí Majka v bytovce na gauči.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

18.11.2020 15:50 Reaguje na regis24
ad „Pokud AOPK / CHKO uznaji chovateli nárok na náhradu škody, bylo zabezpečení dostatečné. A konkrétně na Broumovsku to letos uznali pokaždé. Takže chovatele mají i podle ochranářu z AOPK a CHKO svoje stáda dostatečně zabezpečena.“

Váš úsudek je chybný, zřejmě vycházíte ze špatného předpokladu. Zákon o náhradách škod v současné podobě nestanovuje povinné minimální zabezpečení hospodářských zvířat jako podmínku pro vyplacení náhrady. Dochází tedy k vyplácení náhrad škod na hospodářských zvířatech přesto, že majitel má stádo ochráněné stejně jako v době, kdy vlk v naší krajině nebyl. Z toho, že AOPK uzná chovateli nárok na náhradu škody, neplyne, že chovatel měl svá stáda dostatečně zabezpečena. (https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jindriskan-jelinkova-jak-je-to-tedy-s-temi-vlky-na-broumovsku
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

18.11.2020 15:52 Reaguje na regis24
Ad „standart zabezpečení - ale musí to být oficiální standart, ne to co myslí Majka v bytovce na gauči.“

Z (https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jindriskan-jelinkova-jak-je-to-tedy-s-temi-vlky-na-broumovsku) jsem vyrozuměla, že pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR přímo v terénu chovatelům vhodné způsoby zabezpečení doporučují, pokud jsou o to požádáni. Existují doporučená opatření na ochranu hospodářských zvířat před útoky vlka, která budou v brzké době nahrazena Standardem. Mezi hlavní doporučující zabezpečení pasených zvířat před útoky vlka patří elektrické mobilní ohradníky ideálně v kombinaci s pasteveckými psy a změna organizace pastvy (častější přehánění, zahánění na noc, menší stáda). Nejedná se o 2-3 metrové ploty v krajině, takové opatření není nikde uváděno ani podporováno.

Mimochodem, nebydlím v bytovce a v mém bytě není žádný gauč.
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

18.11.2020 21:14 Reaguje na Majka Kletečková
Ten váš standart je odtržený od reality a je tudíž na dvě věci.Jinak pochopitelně při žádosti o náhradu škody musíte prokázat, že máte dostatečné zabezpečení.Jinak AOPK uznává škody pouze přímo na území CHKO, jinak to uznání přísluší odboru životnímu prostředí obce s rozšířenou působností a ti jako správní úředníci rozhodují až po návštěvě lokality a přezkoumání zajištění zabezpečení.Já osobně s tím nesouhlasím.Souhlasím s tím u chovatelů,kteří to mají jako zaměstnání-zdroj obživy a popřípadě dostávají i státní dotace.Nesouhlasím s tím u normálních lidí, kteří kvůli několika ovcím ,které chtějí chovat na svém pozemku u baráku, popřípadě na zahradě, by měly žít v elektrickém koncentráku a chovat nebezpečné psy. A právě proti těmto lidem jdou vlkomilové.Petrův Zdar
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

18.11.2020 16:04
Jak se skutečně žije s vlky na Slovensku, kde údajně žijí ovčáci s vlky v souladu a vlci jim nepůsobí škody? Čtěte třeba zde: https://vlktravunezere.cz/nazory-a-dokumenty/myty-ochrancu-vlku-2-chovatele-si-maji-poridit-pastevecke-psy-a-bude-po-problemech-s-vlky/
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

18.11.2020 17:11 Reaguje na Marcela Jezberová
Dobrý odkaz.
Děkuji!
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.11.2020 19:36 Reaguje na Majka Kletečková
A co z něho vyvozujete? Stále budete omílat to samé? Není na
čase přiznat, že jste naivně naletěla pochybnému doporučení
DUHY a AOPK? Ti psi nejsou pejsci na hraní, svého pána si
vyberou sami a jiné klidně dotrhají, pokud je vyhodnotí jako
škůdce stáda. Kdo riskne mít takové psy zabezpečené pouze
ohradou pro ovce a riskovat, že se dostanou i mimo ně?
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

18.11.2020 20:50 Reaguje na Břetislav Machaček
Paní Kletečková si přečetla nějakou příručku od Duhy a AOPK a od té doby je z ní odbornice na vlky a ochranu před nimi. Ve skutečnosti jsou ty příručky psané z kanceláří a jejich autoři o skutečné problematice vědí velké kulové,pouze v nich prezentují své názory ,které jsou odtržené od reality. Než aby přiznali svou chybu, tak hledají vnější nepřátelé, kteří můžou za to, že jejich doporučení nefungují. Tak za všechno můžou myslivci, chovatelé, místní obyvatelé a td. a v prosazování jejich jediné zaručené pravdy se z nich stávají extrémisté, kteří škodí lidem, přírodě a ve své podstatě i těm vlkům. Nebýt jejich myšlenkové debility a pan Malík je bohužel názorným příkladem, tak k současným problémům nemuselo vůbec dojít. Nejsem zastáncem plošného střílení vlků ale měly se od začátku odstrańovat problémový jedinci a mohl být klid. Broumovská smečka je od začátku problémová i přes všechna doporučená opatření. Kdyby se těch několik vlků odstřelilo, tak už dávno toto teritorium obsadili méně problémový vlci od jinud. Bohužel, jak se tato smečka množí a mladí jedinci se zapojují do dalších smeček, tak naučené chování přenášejí i do těchto smeček, které by jinak mohli být bezproblemové. Jestliže ze začátku stačilo odlovit relativně nízký počet 3-5 vlků, tak v součastnosti díky Duze, AOPK a podobným by se jich muselo odlovit kolem 30.Tak že místo odlovu několika problémových jedinců dojde dříve či později k plošné regulaci a to jenom vinou zelených mago...,co se pasují za bohy.Petrův Zdar
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

19.11.2020 08:38 Reaguje na Jan Knap
Napsal jste tu pravdu natvrdo, ale nelze než
souhlasit. Bohužel vše vyplývá z nekompetentnosti
odpovědných orgánů ovlivněných fanatiky plnících
navíc regule EU papežtěji než papež. Nikdo v EU
nepožaduje totální ochranu vlka, kterou máme
zavedenou zde a je v kompetenci státu povolit
regulační lov problematických jedinců či celých
smeček. Vím, že se to může i zvrhnout, ale od
toho ty orgány jsou, aby po zhodnocení situace
společně s chovateli dospěli ke konsensu. Zatím
se chovají jako diktátoři a lidé s patentem na
rozum. Bohužel, jak už prokázali v minulosti u
jiných predátorů, tomu tak není.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

21.11.2020 07:54 Reaguje na Jan Knap
Jak to tady tak čtu, tak podle mne dříve, než se podaří zajistit plošné odlovení vlků, dojde k jejich pseudoodlovu tím, že to zainteresované lidi přestane bavit a začnou vlky ilegálně trávit. Podobně jako se ilegálně tráví třeba orli mořští oním insekticidem (což je prasárna na druhou, ale zoufalí lidi dělají zoufalé věci)
Představte si, že třeba někdo navykne vlky na pravidelnou dodávku masa předkládanou někde v křoví a potom několik těch dodávek v průběhu několika dnů otráví jedem na krysy. Vzhledem k tomu, že ten jed je kumulativní, při troše "štěstí" takhle zlikviduje najednou prakticky celou smečku. A v kraji, kde jsou proti vlkům a zeleným aktivistům všichni chovatelé a normální lidi i myslivci, myslíte, že se někdo najde, kdo poskytne vyšetřovatelům nějaké informace?
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

19.11.2020 14:36 Reaguje na Majka Kletečková
Paní Kletečková, přečtěte si tu stránku celou, nejen odkazovaný článek. Ale není to pohádka a není to pro přecitlivělé jedince.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

19.11.2020 16:51 Reaguje na Marcela Jezberová
Ano, udělám to.
Odpovědět
AM

Anežka M

19.11.2020 16:37
Už je tu asi zbytečné nějak reagovat, ale...

Měla bych jednoduchou otázku na pana Malíka: byly v době, kdy díry v ohradách fotil, na pastvinách ovce?

U tří fotek to zřejmé není. U čtvrté je ale vidět ovčí srst zachycenou na drátu, což ukazuje, že tudy ovce chodily, takže tam je to jasné. A nepodezřívám pana Malíka, že tam ty chlupy namotal sám.

Na to zda, kde a za jakých podmínek mít v ČR vlky nemám jasný názor, bo o tom dost nevím, tak mě prosím nekamenujte jako vlkofila je to zbytečné. Nicméně víte co mi vrtá hlavou? Když jsem si tu na Ekolistu povzdechla, jak mi daňci a mufloni dělají škody v ovocném sadu, dostalo se mi poučení že si to mám líp oplotit. Na náhradu škod beztak nemám nárok. Takže jo, mám oplocený celý pozemek, pak ještě jednotlivé stromky s níže založenou korunou ohládkou 2x2 m, pak kolem stromků tubus z pletiva (proti zajícům) a nakonec obalené kmínky (proti okusům myšmi). Tak nějak nechápu proč tolik řevu, když se něco podobného chce po chovatelích ovcí.

No a kdybychom tu chtěli rozjet nějakou OT debatu, mohl by mi nějaký zkušený myslivec/lesák poradit, jak v dřevěné oplocence (typ Pacov, víceméně, sbouchávali jsme to namístě) udělat průchod tak, aby dovnitř mohly prasata, ale ne spárkatá? Nějaký nižší průlez v plotě, fungovalo by to? Prasata bych na pozemku docela uvítala kvůlivá těm myším, ale daňky a spol tam pouštět nechci.

Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.11.2020 17:30 Reaguje na Anežka M
Zřejmě jste nečetla dnešní povídání o vlcích: mezi latěmi nechejte 1-2 mezeru, nahoře přitlučte pletivo tak, aby 30-40 cm nad zemí bylo volné. Spárkatá s vyšší kohoutkovou výškou neprojde, prase volný spodek odtlačí. Pozor, ale bude tudy chodit i zajíc, resp. liška.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.11.2020 17:30 Reaguje na Karel Zvářal
1-2 m.
Odpovědět
AM

Anežka M

23.11.2020 09:50 Reaguje na Karel Zvářal
Děkuju za tip, vyzkouším. Lišky a zajíci mi nevadí, ti ať si klidně chodí.
Odpovědět
Hu

Hunter

19.11.2020 19:07 Reaguje na Anežka M
Používám výkyvná polena nebo desky umístěné v rámu oplocenkového pole, zavěšená na řetízku. Nechce se mi to zdlouhavě popisovat, zadejte si do googlu "PÉČE A OCHRANA KULTUR PO OBNOVĚ A ZALESŇOVÁNÍ", certifikovaná metodika, autoři Prof. Ing. Oldřich Mauer,DrSc., Ing. Jan Leugner, Ph.D. Na straně 12 máte obrázek. Nebo máte obrázek na tomto odkazu:
https://books.google.com/books?id=BroMpNkr6L8C&pg=PA115&lpg=PA115&dq=pr%C5%AFlez+pro+%C4%8Dernou+zv%C4%9B%C5%99&source=bl&ots=t75OTFGquf&sig=ACfU3U1FeWfaYTK_dlc4sId2k2zpMqcgnw&hl=cs&sa=X&ved=2ahUKEwjH_oCql4_tAhXLCuwKHZGABoYQ6AEwCnoECAEQAg#v=onepage&q=pr%C5%AFlez%20pro%20%C4%8Dernou%20zv%C4%9B%C5%99&f=false

Černá v oplocence celkem spolehlivě likviduje drobné hlodavce. Průlezy pro černou udělejte 2, vždy na protilehlých stranách. V oplocence nedělejte ostré rohy, pokud byste z ní chtěla zvěř někdy vyhánět.
Odpovědět
Hu

Hunter

19.11.2020 19:13 Reaguje na Hunter
Jo a nedělejte to zbytečně moc velký a vysoký, prasatům stačí opravdu poměrně malá dírka :-). A nedělejte si iluze, občas tím projde i srnčí. Prostě občas to chce prohnat psem :-).
Odpovědět
AM

Anežka M

23.11.2020 09:51 Reaguje na Hunter
Děkuju i vám a omlouvám se že reaguju se zpožděním, o víkendu jsme sázeli a večer nebyla síla sedat k internetu.
Odpovědět
Jaroslav Havel

Jaroslav Havel

20.11.2020 12:36
"A už vůbec nikoho z oněch "řešitelů" vlka nezajímá, proč vlci útočí. Tak já vám to řeknu."

Jak typicke. Vsichni jsou hloupi tak ja vam to musim vyvoslit. Co noveho a objevneho prinasi tenhle radoby clanek? Muze me to nekdo vysvetlit? A muze me nekdo, nekdo kompetentni, ukazat jak ma takova ohrada vypadat? To co se pripravuje jako standard je jen takovy pocit ze by to mohlo nejak pri dobre konstelaci hvezd fungovat. S podminkou tedy nekolika hlidacich psu. Jake reseni krome zavirani zvirat na noc do chlevu mate pro malochovatele? Jak se resi utok smecky na par tisici metrech u domu? Jak moc bude deprimovany hlidaci pes v blizkosti cyklostezek, silnic, dalsich ohrad s hlidaci nebo jen z "civilnich" psu za ploty?
Nepotrebuju komplexni radu, ktera by slouzila pastevcum ve volne prirode, ani radu chovatelum se stovkami a tisici ovci. Chci radu malochovatelum. A opravdu nechci slyset zavrete si je na noc a nechci slyset poridte si psa ( viz co jsem psal nahore ). Silne pochybuju ze si nekdo z obhajcu vlka, natoz autor, ktery je uplne mimo realitu uvedomuje, co pro zvire jako je ovce znamena celorocni zavirani do ovcinu a chlevu. Jak pro kondici, stres, kvalitu vlny... a co to znamena pro chovatele.
Odpovědět
Vojtěch  Maruška

Vojtěch Maruška

12.5.2021 15:56
Netuším jaké psy pan Joska kdy krmil , ale např. kavkazák , středoasiat , ba i komondor jsou co do krmiva velmi úsporní . Jejich " spotřeba " je méně než 2kg masa denně , tedy cca 50 kč . A i v dnešní době je jejich pořizovací cena směšná . Co je ovšem jisté , že v naší krajině je není možné pustit na špatně , nebo vůbec oplocený pozemek . Ale jak se říká : kdo chce hledá způsob , kdo nechce hledá důvod . PS: a ať nás chrání všichni svatí před takovýmto " Selským Rozumem "
Odpovědět
Vojtěch  Maruška

Vojtěch Maruška

12.5.2021 15:58
Odpovědět
RG

Roman G

11.12.2021 15:35
Ochrana přírody, jejího bohatství atd. je jistě důležitá věc, ale s ohledem na charakter naší krajiny, změny a využití zde vlk nemá dostatečná teritoria, aby zde mohl nerušeně žít bez střetu s člověkem. Tak to prostě je. Myslím si, že managment/nemanagment populace vlka dopadne stejnou katastrofou jak s vydrou. Chovatelé ovcí jsou důležití pro louky horských oblastí. Pokud díky škodám vlkem svoji činnost omezí nebo zastaví, kdo bude zadarmo udržovat tyto louky? Budou tam ochránci vlků přes sezónu za stravu a bydlení ty louky sekat? Asi těžko. Roste na nich vzácná květena, která potřebuje spásání a ochranu. Oplocení takových pozemků vidím jako zcestné. Nemůžeme zaplotit krajinu, zejména v místech, kde migruje zvěř. Navíc na přicházející tlak green dealu, budeme čím dál víc odkázáni na lokální zdroje potravin. Z vlka bude obyč škodná.
Odpovědět
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist