https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/karel-makon-a-jaroslav-cepak-cap-bily-z-drazenova-u-domazlic-doletel-az-do-gambie-v-zapadni-africe
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karel Makoň a Jaroslav Cepák: Čáp bílý z Draženova doletěl až do Gambie v západní Africe. Je však mrtvý

14.4.2015
Kroužkování mláďat čápů bílých na komíně ZD Draženov v roce 2014
Kroužkování mláďat čápů bílých na komíně ZD Draženov v roce 2014
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | DESOP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
Právě v těchto dnech jsme totiž obdrželi z Kroužkovací stanice Národního Muzea zpětné hlášení, že čáp bílý, kroužkovaný 14. 6. 2014 na hnízdě v Draženově byl, bohužel mrtvý, nalezen v africké Gambii u vesnice Marrong. Byl nalezen 282 dní po okroužkování a urazil cestu dlouhou 4777 km.
 

Více k zajímavému nálezu a okolnostem nálezu našeho čápa na africkém kontinentě dodává i vedoucí Kroužkovací stanice Národního muzea Jaroslav Cepák: "Nález čápa bílého v Gambii je vůbec prvním hlášením našeho ptáka z této země a teprve druhým zaznamenaným nálezem našeho čápa bílého v západní Africe (první pochází z roku 1986 z Ghany). Právě část čápů ze západních Čech letí do zimovišť v západní Africe jihozápadním směrem přes Pyrenejský poloostrov. V posledních letech přibývá ptáků zimujících již ve Španělsku. Proto se západočeští čápi vracejí na hnízdiště i o 2-3 týdny dříve než čápi z ostatních částí naší republiky, kteří musí absolvovat mnohem delší cestu. Na zimoviště ve východní a jižní Africe totiž letí přes Balkán, Turecko a Blízký východ a jejich cesta je tak o několik tisíc km delší."

I přesto, že čáp z Draženova urazil obrovskou vzdálenost, není západočeským rekordmanem. Pokud jde o překonanou vzdálenost, západočeský rekord drží mladý čáp označený dr. Stanislavem Benedou na hnízdě v Plané u Tachova 16. 6. 2002. Ten byl pozorován živý v lednu 2003 na zemědělské farmě v Jihoafrické republice, úctyhodných 9323 km vzdušnou čarou od rodného hnízda. Čápi ale neletí přímo a skutečná uražená vzdálenost je mnohem delší – cesta na zimoviště a zpět tak může v součtu měřit více než 20 000 km.

Čápova cesta z Draženova do Gambie
Čápova cesta z Draženova do Gambie
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | DESOP - Záchranná stanice živočichů Plzeň

Okroužkovali jsme ho v roce 2014 jako nevzletné mládě kroužkem CA 155 Národní Muzeum Praha v Draženově u Domažlic. Spolu s dalšími čtyřmi sourozenci se vylíhl na hnízdě umístěném na funkčním komínu kotelny v areálu Draženovského zemědělského družstva /DO/.

Na komíně ZD Draženov hnízdí čápi bílí od roku 2008, kdy si původně postavili hnízdo na funkčním průduchu. Ještě tentýž rok jsme proto spolu se zemědělci hnízdo přesunuli na námi vyrobenou umělou hnízdní podložku mimo komín, vystrčenou do boku.

Když kolega Miloš Paisker vylezl 14. 6. 2014 se synem Mildou na hnízdo v Draženově, aby na námi osazené umělé hnízdní podložce okroužkoval 4 cca 3-4 týdny stará mláďata, nikdo z nás netušil, že právě jedno z nich doletí a bude zastiženo v nejzápadnější části afrického kontinentu. S trochou nadsázky lze říci, že čáp ze západních Čech zimoval, jak jinak, než v západní Africe.


reklama

 
Karel Makoň a Jaroslav Cepák
Autoři pracují v DES OP a Kroužkovací stanici Národního muzea Praha
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist