https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/karel-srdecny-co-stoji-za-stale-drazsi-elektrickou-energii?ids%5Bx6d2c72249216eec18d0a5f2fa235b4cc%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karel Srdečný: Co stojí za stále dražší elektrickou energií?

15.4.2011
V roce 2008 došlo na burze k prudkému zdražení, což se projevilo v ceně elektřiny v roce 2009. Ale když pak cena na burze výrazně klesla (cca o 30 %),  pro konečné zákazníky už nebylo snížení ceny tak výrazné. Graf ve větším rozlišení
V roce 2008 došlo na burze k prudkému zdražení, což se projevilo v ceně elektřiny v roce 2009. Ale když pak cena na burze výrazně klesla (cca o 30 %), pro konečné zákazníky už nebylo snížení ceny tak výrazné. Graf ve větším rozlišení
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Karel Srdečný / EkoWATT
Do budoucna se můžeme spolehnout na jednu věc: cena elektřiny i poroste. Je dobré vědět, co za rostoucí cenou elektřiny stojí, co ji ovlivňuje a co naopak vliv nemá. A co s tím zmůže obyčejný člověk.
 

Až do roku 2008, kdy byl otevřen volný trhu s elektrickou energií, byla cena energie určována státem. Pikantní je, že „liberální“ vlády pod vedením Václava Klause nikdy nedopustily liberalizaci energetického trhu. Trh se otevřel až za vlády Stanislava Grosse. Ale abychom byli spravedliví – nebyla to tak úplně jeho zásluha, hlavní roli hrál tlak ze strany Evropské unie.

Běžného člověka napadne, že cenu elektrické energie musí ovlivňovat to, jaké se u nás staví nové elektrárny a jaké se zavírají. To ale na cenu elektřiny nemělo a nebude mít zásadní vliv. Ceny silové elektrické energie (která tvoří jen část konečné ceny) se totiž neurčují v rámci naší republiky, ale vznikají v evropském měřítku na mezinárodní burze. A přes všechny naše elektrárny je ČR na evropském trhu příliš malým hráčem. Ani eventuální dostavba jaderné elektrárny Temelín by cenu energie neovlivnila. To by se muselo postavit Temelínu aspoň deset.

To, že se elektřina prodává na burze, má své výhody – obchodování je průhledné a nehrozí kartelové dohody. Elektřina se ale také stává komoditou pro spekulace, podobě jako třeba obilí či zlato, které fyzicky neexistuje, ale čile se s ním obchoduje. To cenu „komodity“ zvyšuje. Ceny elektřiny se na burze mění každou minutu a obchodník s elektřinou vůbec nemá lehký život - odhadnout budoucí vývoj cen rozhodně není jednoduché a lze se snadno spálit. Z grafu je vidět, že v roce 2008 došlo na burze k prudkému zdražení, což se projevilo v ceně elektřiny v roce 2009 – obchodníci totiž nakupují velkou část elektřiny rok dopředu. A i když pak cena na burze výrazně klesla (cca o 30 %), pro konečné zákazníky nebylo snížení ceny tak výrazné. Roli samozřejmě hraje i kurs Kč/€.

Na rozdíl od obchodníků konečný zákazník (domácnost) uzavírá smlouvu s dodavatelem obvykle na rok dopředu. Domácnost si dodavatele elektřiny může vybrat, na trhu v současnosti působí asi 10 společností, jejich ceny se liší asi ± o 20 %.

Na cenu elektrické energie mají samozřejmě vliv politická rozhodnutí V  současnosti je zajímavým případem uzavření několika starších jaderných elektráren, o kterém německá vláda rozhodla v reakci na havárii jaderné elektrárny Fukušima v Japonsku. Na burze se proto očekává propad výroby energie a tedy zvýšení jejích cen. Pokud k němu dojde, pocítí německé rozhodnutí celý evropský trh, tedy i čeští občané. Jako spotřebitelé elektřiny za ni zaplatí více. Na druhou stranu se jako daňoví poplatníci ale mohou „těšit“ ze zvýšení zisků polostátního ČEZu, který na vyšších cenách vydělá.

Jak vypadá struktura ceny pro domácnosti. Graf ve větším rozlišení
Jak vypadá struktura ceny pro domácnosti. Graf ve větším rozlišení
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Karel Srdečný / EkoWATT
Na zvyšování ceny elektřiny se dále významně podílí státem regulované položky, jednou z nich jsou platby za distribuci. Jde o státem regulovanou cenu. Jednotliví distributoři (E.ON, ČEZ, PRE a další) proto každoročně jednají s Energetickým regulačním úřadem o její výši. Dá se jen obtížně zjistit, kolik peněz takto vybraných od koncových zákazníků společnosti opravdu investují do údržby a budování elektrických sítí. Zároveň je málo pravděpodobné, že stát přinutí rozvodné společnosti snížit cenu za distribuci. Nikdo si nedovolí riskovat, že sítě přestanou spolehlivě fungovat.

Další státem regulovaná položka je příspěvek na obnovitelné zdroje. Na případu fotovoltaických elektráren jsme viděli, jak to fungovat nemá. I když Energetický regulační úřad a jiní odborníci upozorňovali na hrozící problém celkem včas, bylo nutno změnit zákon a celá procedura trvala příliš dlouho.

Výši příspěvku na obnovitelné zdroje energie stanovuje Energetický regulační úřad. Peníze, které se takto vyberou, dostanou provozovatelé vodních, slunečních, větrných elektráren a dalších obnovitelných zdrojů, ve formě garantované výkupní ceny. Část jde ale i společnosti ČEZ, která vyrábí elektřinu spalováním biomasy spolu s uhlím v konvenčních elektrárnách. Kvůli supervýhodné výkupní ceně pro fotovoltaické elektrárny, kterou stát včas nesnížil, tvoří v roce 2011 tento příspěvek významnou část ceny elektřiny. V následujících letech bude dále růst, zejména kvůli očekávané výstavbě elektráren na biomasu a bioplyn. Doufejme, že do budoucna dokáže regulátor nastavit ceny tak, aby rozvoj obnovitelných zdrojů nezpůsobil další podobně velký nárůst ceny pro koncového odběratele, ale zároveň aby se rozvoj obnovitelných zdrojů nezastavil úplně.

Státu ještě zbývá možnost ovlivnit cenu elektřiny daněmi. Otázkou však zůstává, nakolik vláda a parlament opravdu chce tímto způsobem do ceny elektřiny zasahovat. Jaké daně máme a na co jsou? Málo známá daň z elektřiny byla zavedena v rámci „ekologické daňové reformy“ v roce 2008. Záměrem bylo touto daní zatěžovat „špinavou“ elektřinu z fosilních paliv. Postupným zvyšováním daně mělo dojít k tomu, že „čistá“ elektřina z obnovitelných zdrojů touto daní nezatížená bude lépe prodejná. Daň z elektřiny se ale zatím nemění, protože ekologická daňová reforma nepokračuje a zřejmě hned tak pokračovat nebude.

Na elektřinu se také vztahuje daň z přidané hodnoty (DPH). Loňské zvýšení DPH z 19 % na 20 % se týká i elektrické energie. Tím, jak roste cena elektřiny, zvyšuje se i objem DPH . A zajímavé, že DPH se vybírá i ze samotné daně z elektřiny, podobně jako ze spotřební daně u alkoholu a tabáku.

Za daných okolností vyplývá, že spotřebitel má na dosah jen jednu jedinou dostupnou strategii, jak se s neustálým růstem ceny elektrické energie popasovat.

Prostě jí spotřebovávat méně.


reklama

 
foto - Srdečný Karel
Karel Srdečný
Autor pracuje pro EkoWATT, poradenskou společnost v oblasti energetiky, ekonomiky a životního prostředí.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ceny energií určují státy ! - 15. 4. 2011 - Aleš

I když se to na první pohled nezdá cenu energie určuje stát a to téměř ze 100% . Ono je hezké říct že cena je tržní ale kde je to volný trh ? Trh z el. energií je jen hra na trh je to vlastně podvod. Proč ?

Předavte si že jste pekař a pečete rohlíky OK teď jsou rohlíky drahé , ale Vaše náklady na ně nízké co uděláte ? No ta k když máte velký zisk , tak ho investujete do rozvoje výroby a tím svůj zist dále zvyšujete a protože je tento obor atrativní přicházejí další pekaři a staví si svoje pekárny - stoupá nabídka , klesají ceny rohlíků až klesnou na hodnotu kdy už není tak výhodné dále zvyšovat produkci a investovat - to je normální podnikatelské prostředí.

jste spotřebitel - kupujete si rohlíky svobodně si vybíráte nejlepšího dodavatele vybíráte si jen ty rohlíky, které chcete a kupujete si je od dodavatelů , kteří vám je nabídnou nejlevněji.




A teď jak to vypadá z energetikou v Evropě. Tady nejsou žádní svobodní pekaři , kteří si navzájem konkurují tady jsou velké většinou státní firmy které vlastní elektrárny, doly a přenosové sítě. Co se stane když stoupá poptávka - stoupá cena energie. Logicky by tedy měl přijít někdo jiný (jako u pekařů) a říct cena energie je vysoká hurá to je příležitost
a sám nebo v konzorciu dalších firem postaví elektrárnu. Jenže pozor teď do hry vstupuje stát a řekne ne ne , vy žádnou elektrárnu nepostavíte prototože nemůžete a vy také nemůžete. To dává současným hráčům na trhu ohromné výhody oni vlastně nemají žádnou skutečnou konkurenci vlastně si diktují ceny - protože stát si to tak přeje , to vede k enormním cenám energií - v USA stojí 1kWh pro domácnosti pod korunu u nás 5kč. V evropě jsou nejdražší energie na světě a cena roste jen proto, že je to státní politika.

Ale to ještě není všechno zatím-co mezi pekaři nejhloupější zelený Honza neprodá ani rohlík , protože jeho rohlíky jsou hrahé a hnusné. A každý takový rohlík v regále otráví dva okolo. V energetice má zelený Honza skutečně zelenou my ty jeho hnusné 10x dražší zelené rohlíky, které jsou navíc jsou jen někdy a nelze s nimi počítat musíme kupovat a to nám zdražuje každý náš nákup asi o 20% a kdyby jen někdo z nás pomyslel, že nechce rohlíky o zeleného Honzy nedostal by už nikdy žádné pečivo. Není divu, že zelení Honzové, kteří pečou mizerné rohlíky , co otravují vzduch v celé prodejně jsou na každém rohu a stále jich přibývá.

Dále pak ty rohlíky nám přiváží Tonda CEPS.cz, který si za hromadnou dopravu našich rohlíků vydělá několik miliard ročně , které jdou do státního rozpočtu a Tonda ČEPS , nemá vůbec žádnou konkurenci nemá žádnou motivaci snižovat své náklady a levně rozšiřovat a udržovat svůj dopravní systém, Tonda si totiž ceny za které rohlíky převáží určuje sám a tak jsou jeho nákdy vždycky oprávněné- byl by přece hlupák kdyby tomu tak nebylo.

No a aby to nebylo všechno Tonda ČEPS se kamarádí s Jardou ČEZEM, protože oni jsou něco jako nevlastní bratři co mají společnou mámu. Tonda ČEPS tak přece nebude rozšiřovat svojí síť tak , aby Jarda měl pak nějaké potíže Jarda by pal třeba tolik nevyděla a máma by se zlobila. Jarda si to s mámou nechce rozházet.....

Jarda i Tonda , Hloupí Honzové i máma se mají dobře. jsou štastní a spokojení , jak to dobře vymysleli a jak to dobře dělají.Jen ti co od ni kupují nejdražší energii na světě si pořád na něco stěžují jsou to ťulpasové ....

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist