Karel Zvářal: Kreativní budkařina aneb pokus o „univerzální“ bezpečnou polobudku
Kopírovat přirozená hnízdiště nemusí být vždycky „in“
Vyvěšování budek má poměrně krátkou historii, začátky se týkaly především hojného špačka, jehož písklaty si prostý lid vylepšoval chudou stravu, podobně jako mláďaty jiných druhů, která byla náhodně nalézána na polích a v okolní přírodě. Až zvýšení životní úrovně v časech průmyslové revoluce dovolilo vynechat zpěvné ptactvo jako vítanou změnu jídelníčku a přetavit svíravý hlad v touhu po poznání života pestrobarevných opeřenců.První budky byly odřezané kusy kmenů s dutinami položené do vidlice nebo uvázané ke kmeni. Byly těžké, špatně se s nimi manipulovalo a celkově byly nepraktické. Proto bylo snazší dlátem vysekat střed špalku a vyrobit tzv. klátovou budku. Až později se začaly vyrábět prkenné, a i tak konzervativní ornitologové trvali na striktním napodobování přirozených parametrů (např. kruhový otvor), neboť se domnívali, že jedině takové budky ptáci obsadí.
Dnes už víme, že ptáci přijímají budky z prken bez problémů, někteří dokonce dávají přednost budkám z plastových kanystrů. Napodobování přirozených polodutin však s sebou nese mnohem větší riziko predace, než tomu bylo ještě před několika desetiletími. S vakcinací vztekliny enormně (místy až řádově) narostla početnost kun, s módní ochranou predátorů se silně namnožily i sojky, straky a vrány, se kterými se dnes můžeme setkat běžně v intravilánech, kde jsou často dominujícími druhy.
Přemíra predátorů způsobila, že mnohé, dříve hojné druhy, se staly vzácnými, některé úplně vymizely. A že ohroženy nadměrnou predací jsou nejen druhy hnízdící na zemi, střechách či v korunách stromů, ale i v na první pohled bezpečných budkách, ví jen ti, kdož se problematice výroby a kontroly budek věnují dlouhodobě a systematicky.
Úspěšné hnízdění: mimo dosah ostrých drápů a silných zobáků
Většina nezainteresovaných lidí, ale často i odborníků, považuje nadměrnou predaci za normální, podle nich to tak funguje v přírodě odpradávna. Pokud v nedávné minulosti nějaký druh silně ubýval, jako důvody uváděli změnu hospodaření, klimatickou změnu, světelný smog, cizorodé látky v potravě, rušení lidmi apod. Jen nadměrnou predaci nezmíní – a když, tak na posledním místě...Jelikož sleduji vývoj naší přírody od předškolních let, jsem si jist, že přemíra predátorů je jednou z hlavních příčin propadu početnosti mnoha dříve hojných druhů, ne-li tou největší. Najít na sněhu stopu lišky či kuny byl kdysi téměř sváteční okamžik. Prasata či krkavci na každém kroku, sojky a straky ve městech, jak to vidíme dnes – to by tehdy bylo něco jako sci-fi! Zato mračna vrabčáků, plno zvonků, stehlíků, hýlů, chocholoušů a jiných pěvců bylo bráno jako běžný standard, v současnosti asi těžko uvěřitelný.
Jako sedmiletý jsem dostal od mámy nádherně ilustrovanou knihu Lesní noviny, jejímž autorem je V. Bianki. Tímto byl „hobby/kůň“ nadšeného pozorovatele a později i ochránce přírody zpečetěn. Neznám lepší dílo pro děti školního věku, které poutavou formou seznámí čtenáře se zajímavostmi života obyvatel lesa. Téma budek se v něm objevuje několikrát, a jako teenager jsem to musel všechno odzkoušet. S prvními úspěchy přišly i nezdary, a trvalo řadu let, než se podařilo záhadná mizení či úhyny mláďat (zatopením/„podchlazením“) vyřešit. Menší ztráty nevadí, když však byly predovány celé linie budek, bylo třeba s problémem něco dělat.
Polobudka s bezpečnostní předsíňkou
Ptáci obsadí každou vhodnou dutinu či polodutinu, která alespoň minimálně splňuje jejich požadavky. Netrvají na kruhovém tvaru interiéru, ba ani vletového otvoru, vstup nemusí být nahoře, ale právě kvůli riziku predace je zde umístěn dole. Proč? Protože nejpočetnější a nejvýkonnější predátoři současnosti, tj. kuna, mýval, sojka a strakapoud velký, plení budku buďto pohodlně sedíc na střeše nebo drápem zavěšeni ve vletovém otvoru. Zamřížovaný vstup umístěný dole jim neumožní zaujmout efektivní pracovní polohu, navíc hnízdo si ptáci staví až za předsíňkou s přihrádkou, kam jejich tlapky ani zobák nedosáhnou.Smyslem vyvěšování budek by měla být neformální pomoc ptákům, a to jednak zamezení ztrátám vlivem počasí, a také eliminování predace. Ta bolí ornitologa dvojnásob, byla-li již mláďata kroužkována. Popisovaná polobudka tyto požadavky splňuje, neboť ji obsazují jak ptáci hnízdící v klasických budkách, tak i druhy z otevřených = nechráněných polobudek.
V tomto prototypu (zamřížovaný vstup) hnízdí lejsek bělokrký, rehek zahradní, rehek domácí, konipas horský, červenka a střízlík. Je pravděpodobné, že bude vyhovovat i konipasu bílému, k otestování nebyl dostatek vhodných míst. Obsazuje ji i koňadra, ale zdaleka ne v takových počtech, jak tomu bývá u klasických budek. Optimalizace parametrů nadále probíhá, v dalších letech budou zkoušeny mírně upravené konstrukce, které vyhovují právě výše zmíněným pěvcům, kromě všudypřítomné koňadry. Na každém detailu zde záleží, podobně jako např. vlivu velikosti vletového otvoru pro preferenci menších druhů sýkor.
Závěrem je třeba zopakovat známé pravidlo: raději méně budek, ale kvalitních, tj. bezpečných a čištěných. Tato polobudka je materiálově náročnější, než v literatuře dostupné minimalistické typy polobudek („nadstřešená miska“).
Je však zárukou úspěšného hnízdění, pokud bude správně instalovaná, tzn. mimo dosah koček, v dostatečné výšce a zápoji keřů či náletových dřevin jako prevence ulovení adultů krahujcem. A zvolený habitat (probírka, dubina/ smíšený porost, park, sad, altán) bude určujícím faktorem, který ptačí druh v budce zahnízdí. Při dobrém odhadu a správném umístění by žádná budka neměla zůstat neobsazena. Je-li však i druhým rokem prázdná, stojí za úvahu instalovat ji na vhodnější místo, někdy třeba stačí jen změnit orientaci vletu či převěsit o pár metrů dál.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (25)
Michal Uhrovič
4.1.2024 11:45Toto hnutí hodně buduje budky pro ptáky u nás na j. moravě hodně a nejsem si jistý, že mají takové znalosti jako Vy.
Radim Polášek
4.1.2024 12:25S těmi predátory souhlasím.
Co se týká vlastních budek, měl bych dva poznatky.
Za prvé u plastových kanystrů, pokud by chtěl někdo ušetřit a vzal na to použité, je třeba velmi dávat pozor, co v nich bylo dříve. Plasty jsou pro většinu chemikálií v podstatě prostupné, proto v těch plastech ty chemikálie zůstanou i po vypotřebování a nějakém vypláchnutí, z toho plastu se potom mohou uvolňovat dovnitř kanystru a zatěžovat ty ptáky, zvláště mláďata. Je tedy třeba chemikálie, kterí v nich byly, v tom smyslu důkladně zhodnotit. Problémové budou třeba ze zemědělství insekticidy nebo akaracidy, možná i některé herbicidy, zatímco třeba kapalná hnojiva by mohly být po ošetření kanystru neškodná. V chemii obecně by byl problém se složitějšími organickými hlavně lipofilními toxičtějšími látkami, třeba nějaké organické přípravky do galvanotechniky. S těkavými rozpouštědly typu izopropylakoholu nebo ředidly, benzínem, naftou, petrolejem atd by problém být neměl, pokud se kanystr nechá otevřený dlouho, třeba rok a v teple třeba v létě na slunci vyvětrat. S látkami dobře rozpustnými ve vodě a méně toxickými, třeba rozpuštěné soli netoxickýxh nebo méně toxických kovů, glycerínu, potravinami a podobnými látkami v technické kvalitě určenými pro technické použití, třeba kyselina mravenčí, octová, sacharóza, melasa atd by zase neměl být problém, pokud se plast vylouží delší dobu vodou, půl roku, rok a voda se několikrát vymění.
Za druhé kdysi mně staří zkušení říkali, že pro sýkorky, hlavně koňadry a modřinky může být budka i volně zavěšená na větvi, třeba se to dělalo drátem. že ten pohyb budky za větru sýkorkám nevadí a v těch budkách hnízdí. Jiní ptáci asi ne. Každopádně, když se taková budka zavěsí třeba na vodorovné větvi silné tak 2- 3 cm aspoň metr a půl daleko od kmene, získá budka dost velkou ochranu proti srstnatými predátory. Proti pernatými už výrazně méně. Ale aspoň něco.
Karel Zvářal
4.1.2024 12:35 Reaguje na Radim PolášekO sýkorkách (ko) mi už raději napište, ta vleze do všeho, proto jsem špekuloval nad něčím, kam by šla červenka, bělokrk, rehci, střízlík a nelíbila se "přemnožené" koňadře. S výsledky jsem spokojen, budky dosti kradou, a i kvůli okopčení nápadu jsem s publikováním neotálel. Uvítám zájemce, kteří s do experimentování zapojí, byť jich určitě nebude víc než prstů na jedné ruce.
Michal Uhrovič
4.1.2024 13:05 Reaguje na Karel Zvářalhttps://brontosaurus.cz/kontakty/
Karel Zvářal
4.1.2024 13:21 Reaguje na Michal UhrovičRadim Polášek
4.1.2024 16:15 Reaguje na Karel ZvářalDneska husté křoviny ze zahrad vymizely, mimo různých okrasných pomalu rostoucích jehličnanů a tam asi by hnízdili jiní ptáci než tehdy v listnatých keřech.
Možná by to chtělo propagovat zase tyzelené ploty a podobné útvary. Snadno by zřejmě na toto šlo namnožit ze sběru semen svépomocí hloh, ten je dobrý i v tom, že může být hustější a je trnitý, nebo ten brslen.
Radim Polášek
4.1.2024 16:19 Reaguje na Radim PolášekKarel Zvářal
4.1.2024 16:46 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
5.1.2024 10:36 Reaguje na Karel ZvářalU nás kočky hodně stříleli myslivci a údajně nejméně jedna rodina je měla na jídelníčku. My jsme věčně dodávali koťata známým, co bydleli u lesů, protože myslivci jim je pravidelně v lese "picli". Ale pořád jich byl nadbytek a kvůli myším se ten nadbytek koček udržoval. Obecně tehdy asi každá rodina, která měla stodolu či chlév a podobně, měla kvůli hlodavcům svou kočku nebo i 2- 3 kočky, které žily hlavně venku kolem baráku, ale když bylo potřeba, třeba v zimě za mrazů nebo silného studeného podzimního deště nebo chtěly vrhnout koťata nebo bylo nutné chytit myš uvnitř v baráku atd, žily uvnitř mezi lidmi a nevadilo jim to. Ty kočky si kolem baráku držely svůj revír a zřejmě ostatní kočky vyháněly pryč. A teprve ty vyháněné bez revíru byly asi ty toulavé kočky.
Co se týká vrabců, taky jsme měli své početné hejno. Hnízdili u nás v dutinách pod krovy a krmili se z potravy, co se sypala slepicím. A právě tyto dvě věci jsou podle mne nutnou podmínkou pro vrabce. U nás tak vrabci nevymizeli, jen se jejich počet zmenšil úměrně těm zdrojům. Vrabci se třeba drží u jednoho domu, kde dodnes chovají v otevřeném výběhu pár slepic a jejich soused pěstuje husté jehličnany, kde zřejmě nocují. Podobně jsem viděl vrabce v jiné chalupě, kde zase měli psy a asi je krmili taky venku a starou chalupu, kde zřejmě měli hnízda. Nově vrabci žijí ve městě, například mají hnízda v kovových konstrukcích autobusových nádraží, benzinek a supermarket a živí se tím, že sbírají potravu, co lidem upadne na zem, třeba drobky z pečiva. A je to 3 - 4 roky, co jsem viděl cca v září asi stohlavé velmi hlučné hejno vrabců obsazující křoví na okraji jednoho pole, asi se tam krmili zrním z osetého pole. Nebo plody z keřů.
Dalibor Motl
4.1.2024 17:07Karel Zvářal
4.1.2024 17:29 Reaguje na Dalibor MotlVlet na budce je 12-14 x 5-6 cm, když je nižší obsadí ji koňadra, což nechci. U garáže (5x7) zahnízdili bílí i horští, tehdy jsem to nějak nevysledoval přesně, ale pravděpodobně nevyvedl ani jeden, a to kvůli sojce, která dovnitř natáhne krk a mládě uchvátí. Jak jsem dal hřebíky, tak loni RD, letos nic, ani zahradníci z druhé strany. Samka doletěla, volala, ale sameček zřejmě Afriku nezvládl... Jinak konipasi bílí mi jdou na družstvech do budek pro sýčka, hnízdo mají kousek za otvorem 6x8cm (výška), s tím, že zabočí do strany. Ten hřebík tam nezaškodí, zúží vstup akorát pro jeho štíhlé tělo a všichni predátoři jsou ze hry. Možná by stálo za to budku přehodit jinam a výš, aby mláďata nevyskakovala na zem, ale na nižší střechu. Nebo zkuste na konci hnízdění příkrm moučňáky (ráno), oni takto vydrží v budce o 1-2 dny déle, když se nemusí natahovat za potravou. Nebo do těch míst vylijte vodu, vytvořte blátivou směs, které se kočka vyhýbá. Na jednom družstvě hnízdil za plechy sýček nad hnojnou chodbou, tam mladé ohrožovaly jen nohy krav a shŕňák, kočky chodily jen po krmné, ale "sračkám" se vyhýbaly. Z mladých tak vždy aspoň jedno přežilo.
Honza Honza
5.1.2024 10:45Karel Zvářal
5.1.2024 11:16 Reaguje na Honza HonzaDr. Svoboda mi radil budky do vyjetého oleje ponořit a nechat odkapat. Což nedělám, nosím olej v petce a máznu až na místě, abych se při roznosu neumazal.
Plastové zatím nečistím (nápodoba přirozených), dno je odvrtané, kondenzát tak vyschne a odteče. V budoucnu je budu čistit háčkem z drátu, nebude to důkladné, ale budu vědět, že (nové) hnízdo je letošní. Samozřejmě, že jdou vyrobit s odnímatelnou střechou, ale tolik práce jsem tomu nechtěl dávat, efektu bylo dasaženo, byť to není příliš "profesionální" a dokonalé.
Letos chci mříž vytvořit z drátku (1-2 mm), vruty jsem zavrhl, i když ptáci by je asi přijali též.
Velmi důležitý je výběr místa instalace, ideálně je na rozhraní 2-3 nik (hustník-probírka-mýťák). Tyto polobudky cílím na červenku a bělokrky, koňader jsem za ta léta "přežraný"-), je jich plný les, vrčí na mě u každé budky. Prostě jsem se rozhodl věnovat opomíjeným druhům, kteří mají poněkud jiné nároky na hnízdní dutinu, přičemž tyto polobudky nemusím ucpávat, aby zůstaly pro lejsky a spol přístupné. Uvítám, když někdo pár (dvacítku) takových polobudek rozmístí a napíše k tomu svůj komentář.
Ještě jsem zapomněl uvést, že tyto budky sichruju drátkem, přičemž papírák je zatlučený do kůry, aby s budkou kuna či mýval nemohli točit, což s oblibou dělají, je-li budka jen na háčku/hřebíku. Dvojí upevnění budečku stabilizuje, takže ji lze udržet stále vodorovnou.
Radim Polášek
5.1.2024 20:53 Reaguje na Karel ZvářalKdyž už chcete konzervovat dřevo budek, nechcete to dělat za horka v parafínu? vyjetý olej mně připadá, že se trvale dešti trochu vymývá pod strom a kontaminuje půdu.
Co se týká plastových budek, nezvažujete v budoucnosti tisk budek na 3D tiskárně? Připadá mi, že leckomu dnes už bude připadat lepší vzít filament pro venkovní prostředí odolný UV záření za třeba 500 Kč za kilo a vytisknout z něho doma budku, než třeba dávat dohromady nářadí na práci s dřevem. A plus je k tomu obrovská tvarová variabilita z 3D tisku. Případně vzít výprodejový filament třeba z recyklovaného PETG a vytištěnou budku obarvit barvami na plasty, aby byla neprůhledná.
Karel Zvářal
5.1.2024 23:59 Reaguje na Radim PolášekProč myslíte, že to takto dělám? I celou budku pověsím na hřebík zatlučený do kůry (zešikma - 15-20°).
Radim Polášek
6.1.2024 10:24 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
6.1.2024 10:50 Reaguje na Radim PolášekTomáš Grim
5.1.2024 14:57Karel Zvářal
6.1.2024 00:04 Reaguje na Tomáš GrimKarel Zvářal
6.1.2024 13:39 Reaguje na Karel ZvářalSlavomil Vinkler
7.1.2024 10:21 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
7.1.2024 10:48 Reaguje na Slavomil VinklerChtít všechno "poslovansku" vygůglit nemusí být vždy korunováno úspěchem. Ani "Šikmá hladkostěnná budka" z Tichodromy 1994 už nejde vygůglit, ještě nedávno šla.