Karel Čada: Komunikace vědy v rozhodujícím momentu klimatických změn
Na Edwardu Maibachovi, profesorovi Centra pro komunikaci klimatické změny na George Mason University, je zajímavé ale i to, jak svá doporučení převádí do aktivity na sociálních sítích. Doporučuje dětem, jakou knihu koupit rodičům, kteří věří, že klimatická změna je výmysl, či ženě, jak komunikovat se sestrou, která všechny informace čerpá pouze z pravicově konzervativní Fox News. Maibach tak reprezentuje jeden z příkladů současné komunikace vědy. Nemění se pouze styl komunikace, ale i pozice vědců samotných, kdy vědci na sociálních sítí kombinují osobní a politické s expertním.
„Zdravý mix osobního a profesionálního obsahu učiní vaší práci více dostupnou a pomohou vybudovat empatii, na které lze vystavět důvěru,“ popisuje Jacqueline Gill, ekoložka z University of Maine. Na druhou stranu tento druh komunikace má i své stinné stránky – zejména útoky internetových trollů. Zejména ženy-vědkyně se pak setkávají se sexistickými poznámkami týkající se jejich vzhledu či osobního života. Jacqueline Gill proto doporučuje mít strategie, jak se dostat do debaty na sociálních sítí, ale i to, jak z ní vystoupit a oprostit se od ní.
Zlepšení dostupnosti aktuálních vědeckých informací všem členům společnosti, včetně tvůrců rozhodnutí a politik, bylo i jedním z klíčových témat stého sjezdu Americké meteorologické asociace, který se tento týden uskutečnil v Bostonu. „Jako experti, máme odpovědnost zapojit se do vzájemné komunikace se zbytkem společnosti a poskytovat jí služby a vědecký kontext, nezbytný k vybudování silnější a odolnější společnosti,“ píší američtí meteorologové ve svém prohlášení.
John Cook, kognitivní vědec z Centra pro komunikaci klimatické změny na George Mason Univesity a kolega Edwarda Maibacha, například pracuje na komiksu. Využívá svého koníčku a dovedností, aby lépe vyvracel tvrzení odpůrců klimatické změny. Dostává tak do komunikace klimatické změny, často postavené na apokalyptických představách budoucnosti, něco, co v ní často chybí – humor. Vědecké studie ukazují, že právě humor pomáhá více zapojit do debat o klimatické změně mladé lidi či přibližovat lidem komplexní problematiku klimatických změn.
Přes veškerou snahu však existují strukturální bariéry vědecké komunikace – populistická rétorika politiků a některých médií. Vědecká komunikace je tak v paradoxní situaci. Vědci nikdy v historii nebyli tak aktivní v komunikaci s veřejností, argumentovala Kristin Gross ze Sanford School of Public Policy ve svém projevu na konferenci o veřejných politikách v Singapuru v roce 2017, ale zároveň nikdy v historii neměli tak obtížný přístup do Bílého domu.
V rámci projektu Příběhy sucha se 21. ledna uskuteční workshop „Příběhy změn klimatu: komunikace vědeckých výzkumů širší veřejnosti“. Na workshopu se účastnící seznámí s tím, jak česká média informují o změnách klimatu, jak dobře komunikovat s tvůrci politik a médii, jak z výstupů vědeckých studií vytvořit mediálně zajímavé zprávy, jak komunikovat prostřednictví internetu a jaká jsou specifika sociálních médií. Workshop se bude konat ve Skautském institutu (Staroměstské náměstí 4/1) od 9:30 do 15:30 hodin. Workshopem Vás provedou řešitelé projektu Příběhy sucha Markéta Zandlová a Karel Čada, ale o své zkušenosti a své znalosti se s vámi podělí novináři z Českého rozhlasu (Petr Kočí) a časopisu Forbes (Hana Kuncová) či odborníci z nevládních neziskových organizací (Štěpán Drahokoupil). Zájemce o workshop, prosíme, aby se registrovali na e-mailu: katerina.simkova@fhs.cuni.cz.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (51)
Jan Šimůnek
20.1.2020 09:50Vzhledem k tomu, že podobné věci se s vědou naprosto neslučují (když píšete o nějakém léku, tak musíte čestně prohlásit, že jste od jeho výrobce nedostal ani reklamní propisovačku, a je dost ostuda, pokud se zjistí, že to není pravda), je IPCC pro vědce (zejména z exaktních oborů) naprosto nedůvěryhodná a výstupy této organizace nemají větší vědeckou hodnotu než makulatura. A, pochopitelně, toto stigma IPCC přenáší na veškeré práce, které z jeho výstupů vycházejí a citují je.
A existuje mnoho prokázaných podvodů a manipulací i u dalších klimaalarmistických "odborníků".
Z toho pak plyne v podstatě jasná a logická úvaha: Kdyby to, co klimaalarmisté uvádějí, byla pravda, nebyli by nuceni lhát a podvádět.
Stanislav Hrouzek
20.1.2020 15:09 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
21.1.2020 09:46 Reaguje na Stanislav HrouzekStanislav Hrouzek
20.1.2020 15:15 Reaguje na4/5 populace si myslí, že jsou odolní. Při reálných testech uspěje jen cca 1/5...
Jan Šimůnek
21.1.2020 09:50 Reaguje na Stanislav HrouzekPrakticky vše, co různí demagogové.cz, čeští elfové a podobná fašisticko komunistická svoloč prohlašují za fake, je pravda. Alespoň zčásti.
Jiří Svoboda
20.1.2020 20:34 Reaguje naJan Šimůnek
21.1.2020 09:54 Reaguje na Jiří SvobodaV ostatních případech věda nabízí hypotézy a podmínky, za nichž platí, případně hodnoty, které platnost hypotézy vylučují.
Klimaalarmismus takové podmínky nenabízí, tudíž není věda.
Jiří Svoboda
21.1.2020 13:24 Reaguje na Jan ŠimůnekJiří Svoboda
21.1.2020 13:39 Reaguje naPodobné tomu, co jste popsal, je antropogenní navyšování CO2 v atmosféře a z toho vyplývající GW. Fyzika říká, že navyšováním CO2 v atmosféře klesá schopnost planety vyzařovat teplo, máme tu i dobrou korelaci mezi nárůstem CO2 a globální teplotou, nikdo nevyvrátil možnost antropogenního ovlivňování změny klimatu, a přesto tu máme pár umanutých klimaskeptiků zapírajících nos mezi očima.
Jan Šimůnek
21.1.2020 14:13 Reaguje na Jiří SvobodaA v momentě, kdy mi sedí modely a epidemiologické studie, jsem v podstatě za vodou.
Jan Šimůnek
24.1.2020 09:35 Reaguje naJiří Svoboda
22.1.2020 09:42 Reaguje naMůžete pro vědeckou hypotézu či později teorii hromadit libovolné množství podpůrných argumentů či neúspěšných pokusů ji vyvrátit, nikdy to nedá důkaz její pravdivosti. Prostě věda si na to nehraje a jejím základem je ponechat si vždy otevřená vrátka, aby nezklouzla do dogmatismu. Toto byly problémy fyziky na přelomu 19. a 20. století.
Jan Šimůnek
24.1.2020 09:38 Reaguje na Jiří SvobodaPrávnické fakulty produkují jen pologramotný odpad, který by měl být ústavou distancován od čehokoli, co má souvislost s přírodními zákony.
Lukáš Kašpárek
20.1.2020 09:53Jan Šimůnek
21.1.2020 09:59 Reaguje na Lukáš KašpárekNezaměstnanost za jeho presidentování klesla na praktickou nulu, čili nezaměstaní zůstávají akorát ti, kdo pracovat nechtějí, kdo pracovat chce, má většinou na výběr více míst.
Takže, jaká špatná rozhodnutí?
Vilém N
20.1.2020 10:47Populistické snahy politiků a médií, jako protiváha klidné síly vědců.
Ale není to jen snaha jedné populistické strany síly o nahrazení druhé populistické strany síly?
Odvěký boj pravé a levé ruky na jednom těle o moc nad životy lidí. Není to tak, že by tu byl střední sjednocují proud. Ale jsou tu jedni zakazující prdění a druzí, které to už štve...
Richard Vacek
20.1.2020 11:34Pavel Hanzl
20.1.2020 13:15 Reaguje na Richard VacekDnes potvrzují klimatické změny úplně všichni (teploměr se ošidit nedá), jenom někteří tvrdí, že neví proč, to nastalo (prof. Pokorný). Ti druzí to ví, ale výsledek je pořád stejný. Otepluje se a konce nevidět.
Jan Šimůnek
20.1.2020 14:24 Reaguje na Pavel HanzlStanislav Hrouzek
20.1.2020 15:17 Reaguje na Jan ŠimůnekDrtivá většina odborníků považuje antropogenní globální oteplování za dostatečně vědecky prokázané...
(parafrázováno dle A.Einsteina)
Jan Šimůnek
21.1.2020 10:01 Reaguje na Stanislav HrouzekObávám se, že naopak kompetentní odborníci na paleoekologii a paleoklimatologii (tedy ne přecvičení chovatelé rosniček) jsou prakticky všichni v táboře skeptiků.
Karel Ploranský
21.1.2020 13:00 Reaguje na Stanislav HrouzekMezi odborníky, kteří se zabývají zkoumáním příčin oteplování, snad ani jeden nepochybuje o tom, že lidská činnost k oteplování přispívá. V tomto smyslu máte naprostou pravdu.
Ale tito odborníci se dělí do tří skupin.
Skupina A tvrdí, že oteplování způsobil převážně (nebo dokonce výhradně) člověk a že tedy stačí aby udělal nějaká opatření a je vymalováno.
Skupina B tvrdí, že podíl lidské činnosti je jen malý (nebo dokonce nevýznamný) a že tedy žádná jeho opatření nemohou oteplování zastavit (nebo dokonce ani zpomalit).
Skupina C nesouhlasí ani s jednou z předchozích skupin, protože je přesvědčena, že nemáme dost prostředků ani informací na to, abychom byli schopni míru vlivu člověka seriózně kvantifikovat. Proto nabádá k opatrnosti a rozvaze při rozhodování, jaké prostředky a opatření uplatňovat a hlavně, jak velké peníze za to vydat, protože té opatrnosti a rozvahy se politikům, kteří ta rozhodnutí činí, jaksi nedostává.
Názory skupiny A média a další subjekty šíří velmi hlasitě.
Názory skupiny B se k veřejnosti žádnými oficiálními kanály nedostávají. Pokud nějaký přece pronikne, je zesměšňován a jeho autor ostrakizován.
Názor skupiny C se občas někde objeví, ale vždycky je to podáno tak, že je není názor vědecké komunity, nýbrž jen jakési menšiny. Což ale není nijak doloženo.
Nikdo tudíž není schopen seriózně zjistit, jak jsou skupiny A, B a C ve skutečnosti početné. Chtělo by to vytvořit seznam vědců s tak dobrou reputací, že je opravňuje vůbec se nějak k tématu vyjadřovat. Tím by se vyloučili šarlatáni a samozvaní "vědci" - ať už patří do kterékoliv ze skupin.
Pak by se měly od vědců kteří prošli sítem a jsou hodni názvu vědec vyžádat jejich stanoviska včetně argumentů, o které je opírají.
Takto získané informace by se měly zveřejňovat způsobem, při kterém je vyloučeno, že se některým vědcům "nadržuje" jen proto, že patří do určité skupiny.
Jsem přesvědčen, že by si pak sotva někdo mohl ještě troufnout mluvit o nějaké "drtivé" většině. Ty tábory vědců s odlišnými názory jsou totiž početně vcelku vyrovnané a pokud opravdu některý převládá, nejspíš je to skupina C, kterou bychom mohli nazvat opatrnými či umírněnými. Jenže právě ty to vědce je nejméně slyšet.
Malé odbočení:
V neděli byla na ČT24 diskuse o strategii české vlády v oblasti energetiky. Paní Drábová napomenula jednoho z diskutérů, pana Sedláka, aby byl opatrnější při používání termínu "drtivá většina evropských států", když se ve skutečnosti jedná jen o DVA státy + další dva jen s otazníkem. Pan Moravec se ho tedy zeptal, jestli na označení drtivá většina trvá. Odpověď zněla, že ano (!).
A TAKHLE to, přátelé je s těmi "drtivými" většinami...
Jiří Svoboda
20.1.2020 20:41 Reaguje na Jan ŠimůnekJediná prokazatelná dostatečně průkazná příčina je navyšování koncentrace skleníkových plynů.
Jan Šimůnek
21.1.2020 10:03 Reaguje na Jiří SvobodaJan Šimůnek
21.1.2020 14:16 Reaguje na Jiří SvobodaKarel Ploranský
21.1.2020 15:55 Reaguje na Jiří SvobodaKlimaskeptik je ten, kdo pochybuje o tom, že se klima skutečně mění. Že se mění trvale a nejde jen o nějaký přechodný výkyv.
Vy tak ale označujete ty, kteří pochybují o něčem úplně jiném. Ty, kteří změnu klimatu vidí, nepopírají ji a nepodceňují ji, ale pochybují o správnosti názoru, že k nápravě stačí to, co se nám vnucuje. Vynakládat obrovské prostředky a drtit vlastní ekonomiku drastickými omezeními, která nota bene bude uplatňovat jen Evropa, zatímco zbytek světa v čele s Čínou se bude smát. Když přinejmenším některé z cest a prostředků, které se prohlašují za spásné a tvrdě prosazují, může považovat za účinné a reálné jen ten, kdo ve škole chyběl při hodinách fyziky.
Že politici, vlády a orgány EU dovedou poroučet občanům, ale poručit fyzice ne, ostatně praxe potvrzuje; zatím se ani v nejmenším neprojevilo, že jsme SCHOPNI oteplování přibrzdit; natožpak zastavit. Naopak, některá opatření¨, byť aplikovaná s velkou slávou, vedla dokonce ke ZHORŠENÍ toho, co měla napravit.
Jiří Svoboda
23.1.2020 14:27 Reaguje na Karel PloranskýRichard Vacek
20.1.2020 16:50 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
20.1.2020 20:52 Reaguje na Richard VacekNáboženství také nejde o existenci/neexistenci boha, tam je důležitý počet věřících manipulovatelných oveček a tomu úměrný počet prodaných odpustků.
Jan Šimůnek
21.1.2020 10:05 Reaguje na Jiří SvobodaMilan Milan
20.1.2020 17:37 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
21.1.2020 10:08 Reaguje na Milan MilanPavel Hanzl
20.1.2020 13:10"Jakákoliv diskuse o klimatu je už zbytečná. Prohráli jsme".
Dnes je skutečně zbytečné se hádat o smyslu nebo nesmyslu, o tom kdo je odkud placen nebo není.
Čísla a milióny exaktních měření hovoří zcela jasně. Otepluje se globálně rychlostí v geologické historii bezprecedentní a přirozená příčina nalezena není, znají se pouze bilióny tun co2 z fosilních paliv.
Existuje velmi silná lobby producentů ropy a uhlí, která to zlehčuje a u nás tvoří většinu veřejného mínění, ale na realitě se tím nic nezměmí.
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/poslednich-deset-let-bylo-dosud-nejteplejsi-namerenou-dekadou#dis-id-132106493dfd42aaba3b87d03dff56f4
https://www.czechsight.cz/co-vime-o-zmene-klimatu-zadna-alternativni-teorie-nedokaze-soucasne-otepleni-vysvetlit/?fbclid=IwAR1SAwsg7V66pKgf63_aJx8WFw463pCH51GIpE2zr4PAzKoNH9swwzwVXP4
Jan Šimůnek
20.1.2020 14:28 Reaguje na Pavel HanzlAlarmisty platí za produkci bezcenných žvástů výrobci a producenti "alternativ", kteří se oprávněně bojí o své zisky v případě, že by se na tyhle podvody pořádně posvítilo.
Richard Vacek
20.1.2020 16:58 Reaguje na Pavel HanzlVilém N
21.1.2020 06:32 Reaguje naJan Šimůnek
21.1.2020 10:10 Reaguje na Pavel HanzlJiní takové skrupule nemají a z EU nás vyvedou, případně napomohou jejímu cílenému rozbití, a ty je třeba provolit do čela státu.
Jan Šimůnek
22.1.2020 09:17 Reaguje naJan Šimůnek
25.1.2020 11:24 Reaguje naKarel Ploranský
21.1.2020 13:18 Reaguje na Pavel HanzlJestliže připustil, že klimaskeptici prohráli, určitě tím nemyslel, že se definitivně potvrdilo, že nemají pravdu a že on to uznává.
Chtěl tím říci to, co si myslím i já. Ano, klimaalarmisté a plánovači opatření, o jejichž účinnosti lze oprávněně pochybovat, opravdu vyhráli. A jejich odpůrci prohráli. Ovšem ne tak, že by se prokázala pravdivost toho, co klimaalarmisté křičí, nýbrž prostě tak, křičí víc nahlas a že mají k dispozici výkonné tlampače.
Vyhráli díky všemožné politické podpoře, která naprosto nebere zřetel na technické výhrady a nepochybně i díky financím, kterými je ze zákulisí kdosi vydatně zásobuje. Protože v té hře jde o klima jen nám, kteří se tady trapně dohadujeme - zatímco na úrovni těch, kteří rozhodují, jde jen a pouze o KŠEFT. Dílem o kšeft s voličskými hlasy, dílem o bezprecedentní kšeft, jaký se nabízí výrobcům všeho, co se nazývá OZE, a to za ceny, jejichž přijatelnost pro investora je podmíněna velkorysými dotacemi ze státních peněz. A dokonce i s nimi jsou na hraně rentability a návratnosti.