https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/kareln-makon-jak-si-zakladni-skola-poridila-budky-pro-roryse-a-hnizda-pro-jiricky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karel Makoň: Jak si základní škola pořídila budky pro rorýse a hnízda pro jiřičky

26.4.2020 | PLZEŇ
Osazování 20 speciálních hnízdních budek pro rorýse na komín od bývalé kotelny v ZŠ Štěnovice.
Osazování 20 speciálních hnízdních budek pro rorýse na komín od bývalé kotelny v ZŠ Štěnovice.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Taťána Typltová / DES OP
Podle místních se před pěti roky rekonstruovala fasáda Základní školy ve Štěnovicích. Při kompletní rekonstrukci a zateplení budovy během několika měsíců zaniklo x přirozených historických hnízdních dutin pro rorýse obecné a byla odstraněna i všechna hnízda jiřiček obecných. Tenkrát ptáky nikdo neřešil a v důsledku ztráty hnízdišť populace obou druhů ve Štěnovicích výrazně klesly.
 
Toho si všimla paní učitelka Mgr. Jitka Hněvsová a spolu s vedením školy ve Štěnovicích, kde učí, a obcí začala věc řešit. V lednu letošního roku se navíc spojila s kolegou Pavlem Steinbachem, který je členem našeho spolku, se kterým jsme právě loni úspěšně řešili náhradní umělá hnízda pro jiřičky na nedalekém nákupním centru Olympie.

Toho si všimla paní učitelka Mgr. Jitka Hněvsová a spolu s vedením školy ve Štěnovicích kde učí a obcí začala věc řešit. V lednu letošního roku se navíc spojila s kolegou Pavlem Steinbachem, který je členem našeho spolku, se kterým jsme právě loni úspěšně řešili náhradní umělá hnízda pro jiřičky na nedalekém nákupním centru Olympie.

Slovo dalo slovo, nový ředitel školy byl také pro, a tak jsme v pátek 17. 4. 2020 všichni společně osadili prvních 20 hnízdních budek pro rorýse a 20 hnízdních náhrad pro jiřičky.

Osazování 20 hnízd pro jiřičky na budovu tělocvičny ZŠ Štěnovice.
Osazování 20 hnízd pro jiřičky na budovu tělocvičny ZŠ Štěnovice.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Taťána Typltová / DES OP
Náš spolek (DES OP) řešil technickou stránku věci a realizaci. Škola nakoupila budky a dojednala možnost osazení náhradních hnízdišť zpět na budovu školy.

Nebyla to jednoduchá a laciná akce, ale škola má děti hlavně vychovávat a sama jim jít příkladem. Navíc předešlé vedení školy ptáky neřešilo a nepostupovalo podle zákonem stanovených pravidel. Jsme rádi, že nové vedení se k problému postavilo čelem a navíc dalo celému projektu i další rozměr. Krom toho, že ptáci mají zpět alespoň část svých bývalých hnízdišť, zapojili pedagogové akci i do výuky přírodopisu a vzdělávání dětí.

Přesně tak by to mělo být, ale bohužel ne každá škola si to ale uvědomuje a je ochotna na podobné věci přistoupit. Teď už jen aby se jiřičky a rorýsi do Štěnovic zase vrátili.


reklama

 
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.4.2020 07:00
Budky pro rorýsy mi přijdou úzké, těžko se v nich bude otáčet. Takto na hromadě rorýsi obsadí jen část, něco asi i vrabci či netopýři, což je snad i žádoucí. A jestli jsou neoteviratelné, vrabci vnitřek časem zprůchodní jen pro sebe. Jiřičky v poho, tam podložky nahusto fungují.
Odpovědět
va

vaber

27.4.2020 16:10 Reaguje na Karel Zvářal
rorýs prý nemá nohy ,je to pravda?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.4.2020 08:00 Reaguje na vaber
Nožičky má dosti krpaté, evoluce mu je zkrátila na úkor dlouhých křídel. Je to vytrvalý letec, v letu spí, páří se a pije (lízne hladinu). Pokud spadne do trávy, nevzlétne. Ze země (asfaltu) většinou ano, odrazí se - ropohybuje dlouhými křídly. Mládě i dospělého nalezeného na zemi zkuste opakovaně vyhodit do vzduchu, na druhý či třetí pokus by se měl rozletět. Pokud je stále slabý či nemocný, zavezte dle možností do záchranné stanice.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

26.4.2020 19:25
Ovšem co ti ptáčci budou žrát je ve hvězdách, ubylo prý cca 80% hmyzu.
Odpovědět
va

vaber

27.4.2020 16:12 Reaguje na Jiří Daneš
narušeny jsou všechny potravinové řetězce
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist